Aandelen in trek bij kleine belegger Verplicht nummer industrielanden 'Prestatieloon in plaats van loonrondes' Beurskrach schrikt Nederlander niet af Sanering vervuilde grond kan bedrijf de kop kosten Japan verhoogt rente SPINAZIE ZEER IN TREK Heidemij waarschuwt voor achterstallig wegenonderhoud DINSDAG 30 MEI 1989 ECONOMIE PAGINA 7 SteÏÏSÖKSST"hebbe" g'koch*' Het profiel van de gemiddelde ef fectenbezitter is echter hetzelfde gebleven, zo blijkt uit een onder zoek, dat onderzoeksbureau Into- mart Quatron deed voor de Amster damse beurs: een opgeleide man tussen de 35 en 49 jaar, kostwinner van een gezin van vier personen en wonend in de Randstad. Opmerkelijk is dat na de beurs krach van oktober 1987 veel nieuwe beleggers op de markt zijn geko men. Terwijl aanvankelijk werd ge dacht dat vooral particulieren nooit meer het risico van zo'n 'klap' wil den lopen, blijkt dat van de effec tenbezitters maar liefst 19 procent na de enorme koersval voor het eerst is gaan beleggen. Bij de presentatie van het jaarver- slag, waarbij ook het onderzoek ge presenteerd werd, zei beursvoorzit- ter drs. B. Baron van Ittersum dat de aandelenmarkt vooral in 1989 weer tot groei is gekomen. Dat komt vooral door de gunstige bedrijfsre sultaten, waardoor een goed emis- Suriname stelt zwarte handel maximumprijzen PARAMARIBO (GPD) - De Surinaamse regering gaat de le vendige zwarte handel aanpak ken. Een aantal eerste levensbe hoeften mag niet duurder wor den verkocht dan tegen door de regering vastgestelde prijzen, waarvan sommige maximaal 2,5 maal de richtprijs. Overtreders van de prijsmaatregel riskeren boetes van 1 miljoen Surinaam se gulden. Vice-president Arron riep de Surinaamse bevolking in een te levisietoespraak op om niet meer te betalen dan de door de overheid vastgestelde prijzen. Ook kondigde hij aan dat doua ne, leger en politie nauwer gaan samenwerken in de opsporing van economische delicten. Officieel is de Nederlandse gulden even veel waard als de Surinaamse munt, maar op de zwarte markt kost ze zeven Suri naamse guldens, omdat de Suri naamse centrale bank nauwe lijks nog vreemde valuta heeft voor importeurs. Dat joeg de prijzen omhoog van alles wat met 'zwarte deviezen' werd ge ïmporteerd. Het is nog onduidelijk hoe de handelaren zullen reageren op de prijsmaatregel van de rege- ring-Arron-Shankar. Niet uitge sloten wordt dat veel impor teurs hun handel zullen staken omdat het niet lucratief meer is. Dat zou onmiddellijk leiden tot schaarste van bijvoorbeeld au to-onderdelen die weliswaar duur tot nu toe nog wel zijn te krijgen. sieklimaat (voor de uitgifte van aan delen) is ontstaan. Van Ittersum wees op de succesvol verlopen beursgang van DSM en de grote be langstelling voor komende beurs notering van DAF. Het jaarverslag meldt dat onge veer 66 procent van de effectenbe zitters aandelen bezit, 49 procent obligaties en 53 procent stopt zijn geld in een beleggingsfonds dan wel een beleggingsrekening. Onge veer 2,8 procent van de Nederland se huishoudens handelt in opties. Zo'n 23 procent van de effecten bezitters heeft tot 5000 gulden be legd, 10 procent tussen de 5000 en 10.000 gulden, 10 procent tussen 10.000 en 15.000 gulden, 7 procent tussen 15.000 en 25.000 en 11 pro cent tussen 25.000 en 50.000 gulden. De doorsnee-belegger verandert zijn portefeuille gemiddeld slechts één tot drie keer per jaar. Daarbij wordt hij meestal (41 procent) gead viseerd door banken, hoewel hij vaak (26 procent) in het geheel geen adviezen inwint. Van de beleggers moet 10 procent het hebben van fa milie of vrienden en 6 procent maakt gebruik van beleggingsbla den. De Amsterdamse effectenbeurs wil een groot deel van de aan Londen verloren handel in vooral Neder landse staatsobligaties terughalen. Om het handelsvolume op te schroeven adviseert de Commissie Obligatiehandel een Open Order Boek in te voeren, een elektronisch systeem waarin alle orders van staatsobligaties moeten worden in gebracht, zodat een doorzichtige markt ontstaat. Daardoor zouden op concurrende voorwaarden grote binnen- en buitenlandse orders kunnen worden aangetrokken. Ook pleit de commissie, in haar gisteren gepresenteerde rapport, voor het afschaffen van de beursbe- lasting en het spoedig instellen van een vaste verrekendatum, waardoor onzekerheid over het moment van levering verdwijnt. De handel in staatsleningen liep in 1988 terug van 62 tot ruim 48 mil jard gulden. In de periode januari tot en met april 1989 was de omzet in aandelen 64,5 miljard gulden te gen 38,9 miljard in dezelfde periode van 1988. Bij obligaties was het beeld omgekeerd. Daar daalde de omzet in de genoemde periode van 81 tot 59 miljard gulden. DEN HAAG (GPD) - Sinds in 1980 de bodemverontreiniging in Lek- kerkerk in het nieuws kwam, is ver vuilde grond in Nederland een zor genkind geworden. Ons land telt Volgens naar schatting 2000 gifbel ten en -beitjes. Tevens zijn er nog eens duizenden plaatsen, waar be drijfsactiviteiten zoals de opslag van olie of verduurzaamd hout voor kleine milieurampjes hebben ge zorgd. Totale geschatte sanerings- kosten: zo'n 23 miljard gulden. De ontdekking van bodemver ontreiniging kan uitdraaien op een financiële ramp. De saneringskos- ten kunnen, zelfs bij betrekkelijk kleine verontreinigingen, in de mil joenen lopen. En de overheid ver haalt dat geld zoveel mogelijk op de eigenaar van de grond of de verant woordelijke vervuiler. Maar lang niet altijd is het dan de vervuiler die betaalt. Wie een stuk grond koopt, loopt daarbij het risico achteraf aansprakelijk te worden gesteld voor de verontreiniging van die grond, zelfs als hij deze zelf niet heeft veroorzaakt. "We krijgen we kelijks dergelijke gevallen bij ons binnen", aldus dr. G.C. Molenkamp van de adviesgroep milieuconsul- tancy van het financiële adviesbu reau TRN Groep. Een algemene misvatting is bij voorbeeld dat niemand je iets kan maken als je de kwalijke stoffen niet zelf in de grond hebt gestopt. Daarnaast realiseren veel directeu ren zich niet dat de overheid in noodgevallen niet alleen beslag legt op de onderneming, maar ook op hun privébezittingen. Om die reden heeft de TRN Groep in samenwer king met Houthoff advocaten uit Amsterdam een brochure uitgege ven, waarin de problemen rond bo- demsamering precies op een rijtje worden gezet. Claims Op dit moment lopen er bij de rech ter naar schatting 100 schadeclaims van de overheid tegen bedrijven. Voorts wordt een veel groter aantal gevallen via een schikking tussen provincie en onderneming afge daan. Veel bedrijven weten zo een proces en de daarbij behorende pu bliciteit te voorkomen. Volgens Mo lenkamp loopt een aantal van de bij bodemsanering betrokken onder nemingen het risico van faillise- ment. Naar zijn schatting zijn zeker 1000 bedrijven op een of andere manier getroffen door problemen met bo demsanering. Een onderneming die met een schadeclaim wordt gecon fronteerd, krijgt niet alleen proble men met de overheid, maar ziet ook de goede naam aangetast, zelfs als de verantwoordelijkheid voor de vervuiling bij een eerdere bezitter van de grond ligt. Financiers en le veranciers worden huiverig en het is ook al gebeurd dat een aandele nemissie (uitgifte van nieuwe aan delen op de beurs) door een derge lijke affaire mislukt is. Wie een stuk grond koopt, zij het particulier, zij het als onderneming, doet er volgens Molenkamp dan ook verstandig aan een aantal voor zorgsmaatregelen te nemen. Het is belangrijk om via de notaris uit te zoeken wat voor activiteiten vroe ger op het terrein hebben plaatsge vonden. En zo'n onderzoek moet tot in een ver verleden gaan, want hele oude industrieën als gasfabrieken TOKYO (KRF/ANP) De centrale bank van Japan heeft besloten om morgen haar disconto met 0,75 procent te verhogen tot 3,25 procent. Daar mee is er een einde gekomen aan het soepel kredietbeleid dat vanaf 1980 werd gevoerd. Het is de eerste verandering van het disconto sinds februari 1987, toen het tarief het laagste percentage sinds de Tweede Wereldoorlog kreeg. De rente stijgt omdat de rentetarieven op de geldmarkt omhoog zijn ge gaan en als bijdrage aan de aanhoudende binnenlandse economische groei. Met de renteverhoging denkt de centrale bank de inflatie binnen de perken te kunnen houden. Die was de laatste tijd toegenomen door de steeds zwakker wordende positie van de yen ten opzichte van de dollar en door de stijging van de olieprijzen. De discontoverhoging had op de markten in Westeuropa nauwelijks in vloed. Op de wisselmarkt van Amsterdam noteerde de dollar vanochtend om 11.30 uur 2,2635 gulden tegenover een slotkoers van 2,2640 gulden gis tere^ FLEVOPOLDER Met man en macht hebben loonbedrijven de afgelopen dagen en vorig week c bladspinazie gewerkt. Door het mooie weer is deze groente zeer in trek. en loodwitfabrieken zijn nu nog een garantie voor vervuiling. Maar ook kleinere zaken kunnen grote problemen met zich mee brengen. Een olietank in de grond kan, als er sprake is van lekkage voor enorme saneringskosten zor gen. Wil de koper echt weten hoe de zaken er voor staan, dan is een bo demonderzoek nodig. Dat is duur: 5000 tot 10.000 gulden voor een ver kennend onderzoek oplopend tot een ton voor een uitgebreid sane ringsonderzoek. Maar volgens Molenkamp kan een goed historisch onderzoek ook al een groot deel van de ellende voorkomen. Bovendien is de koper niet helemaal machteloos. Als be wezen kan worden dat de verkoper van de vervuiling op de hoogte was. of er zelfs voor verantwoordelijk was, dan is hij uiteindelijk ook aan sprakelijk. Wie bij verkoop bewust verzwijgt dat er wat mis is met de grond, kan achteraf dus een flinke rekening gepresenteerd krijgen. Bovendien doen koper en verko per er volgens Molenkamp verstan dig aan de verantwoordelijkheid voor mogelijke bodemvervuiling in het koopcontract vast te leggen. In Nederland is dat nog heel onge woon, maar in de Verenigde Staten is het inmiddels de normaalste zaak van de wereld. Ahold stoot AC- restaurants af ZAANDAM (ANP) - Het Ahold- concern wil de AC-restaurants ver kopen aan directeuren van deze dochteronderneming. Deze voorge nomen verzelfstandiging zal geen ontslagen tot gevolg hebben, aldus een bekendmaking van Ahold. Het gaat om zestien restaurants in Nederland, dertien in België, eén in Westduitsland en tweè hotels in België. In ons land werken er 1300 medewerkers, in België 440 en in Westduitsland 50. Ahold wil zich meer gaan toeleg gen op de zogeheten kernactivitei ten of wel de detailhandel en de groothandel. Omzet- en winstcijfers van de dochterondernemingen ver meldt Ahold niet. Wel wordt in het in maart dit jaar verschenen jaarver slag gesteld, dat de omzet van de AC restaurants vorig jaar gestegen is en het bedrijfsresultaat verbeterd na dat de formule van de restaurants was aangepast. Ahold wil de aandelen van de AC restaurants overdragen aan E. Be zaan (directeur AC restaurants Ne derland), R. Ruisch (directeur AC restaurants België/Duitsland) en Th. van Fulpen, die de financiële touwtjes in handen heeft van de zo geheten LIA/HIRA-groep (de le vensmiddelenindustrie en de hore ca- en institutionele activiteiten van Ahold). Benzinepompen Staatssecretaris Evenhuis (econo mische zaken) heeft besloten de maximaal toelaatbare meetfout bij benzinepompen te verlagen van 1 naar 0,5 procent. De verlaging,, die mogelijk is door de verbeterde kwa liteit van de meetinstrumenten, zal zowel voor benzine als voor diesel gelden. Uranium Tegen 1992 moet een tekort aan ura nium op de wereldmarkt worden verwacht, omdat op dat moment de voorraden van nu uitgeput zullen zijn en dan tevens tegen de 130 nieu we kerncentrales die nu nog in aan bouw zijn, in gebruik zullen worden genomen. Dat is de mening die twee Canadeze mijnbouwexperts giste ren in Toronto verkondigden. Canada Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht sturen vrijdag een grote delegatie naar Canada. Door onder meer seminars in Ottawa, Toronto en Montreal moeten de Canadezen geïnteresseerd raken in de Rand stad en de mogelijkheden om daar investeringen te doen. De missie is voorlopig een eenmalige aangele genheid. Gasreserve Minister De Korte (economische za ken) wijst berichten af als zou er in ons land en onder het Nederlandse deel van de Noordzee nog eens 260 tot 510 miljard kubieke meter aard gas zijn. De bewindsman heeft dat gisteren aan de Tweede Kamer ge schreven. De gegevens over de ex tra gasreserves zijn in de openbaar heid gebracht door de Rijks Geolo gische Dienst (RGD). De Korte wijst erop dat het bij de gasreserves gaat om 'hoeveelheden gas die in de ondergrond aanwezig kunnen zijn en niet op winbare hoeveelheden'. TEL AVÏV - Met dichtgeknepen neus baant deze vrouw zich een weg door de vuilnis die ligt opgestapeld in de straten van Tel Aviv. De ongeveer 1200 vuilophalers zijn al enige tijd met langzaam-aan-acties bezig, waardoor ongeveer 5000 ton vuil zich heeft opgehoopt in de Israëlische stad. (foto AP) DEN HAAG (GPD/ANP) - Binnen drie jaar zullen honderdduizend kleinere bedrijven prestatiebelo ning hebben ingevoerd als instru ment voor loonmatiging, verwacht voorzitter Kamminga van het Ne derlandse Ondernemers Verbond (KNOV). Want met prestatiebelo ning hoeft een ondernemer geen ho gere lonen te betalen om zijn perso neel te laten meedelen in de winst stijging. Als het goed gaat beloont hij een- Veel blikafval wordt hergebruikt DEVENTER (ANP) - Via de huis- vuilverwerking wordt op dit mo ment reeds 46 procent van het blik afval geschikt gemaakt voor herge bruik. Het gebruik van dunner blik en dunnere vertinningslagen zal de komende jaren verder doorzetten, wat onder meer mogelijk is doordat het soldeerproces geheel is vervan gen door het lasproces. Deze gunstige ontwikkelingen betekenen een geringere belasting voor het milieu. Dit staat in het jaar verslag van het verpakkingscon cern Thomassen en Drijver-Verbli- fa TDV. Zoals eerder gemeld be haalde TD V vorig j aar een winst van 32 miljoen gulden, 45 procent meer dan in 1987. De omzet bleef met 956 miljoen gulden vrijwel op hetzelfde peil als in het voorgaande jaar. malig zijn goed presterende mede werkers, als het volgende jaar on voldoende winst wordt gemaakt zit een bedrijf niet vast aan een hogere loonlast. Kamminga zei onomwonden dat bij ondernemers na de jaren zeven tig grote angst is overgebleven voor algemene loonronden: "Niemand heeft er wat aan. Alle prijzen gaan omhoog, de concurrentiepositie van de bedrijven wordt slechter en de winsten worden lager. Zo ont staat een spiraal, waarmee de situa tie uit de hand is gelopen. Het gaat nu goed in het midden- en kleinbe drijf en daarom kan er recht worden gedaan aan inzet en prestatie. Maar niet via collectieve arbeidsovereen komsten". Uit een enquête die het KNOV onder enkele duizenden onderne mers liet houden, bleken veel on dernemers extra loonruimte te wil len besteden aan individuele dan wel collectieve vormen van belo ning om medewerkers meer te mo tiveren. Het midden- en kleinbedrijf ziet in de prestatiebeloning ook een middel om jonge mensen te lokken en hen te stimuleren een vak te le ren. De sector kampt nog steeds met' een tekort aan vakbekwame mensen met een lagere of middelba re beroepsopleiding.' Met prestatie beloning kan volgens Kamminga ook worden voorkomen dat goede mensen worden weggekocht. Prestatieloon wordt wat Kam minga betreft geen inzet van de cao onderhandelingen, zoals de vakbe weging wil. Volgens hem wordt daarmee de keuzevrijheid van werkgevers en werknemers in de af zonderlijke bedrijven wordt aange tast. De vakbeweging staat zeer terug houdend tegenover prestatiebelo ning. Vooral in de industrie hebben de bonden in de afgelopen decennia met succes allerlei 'jaagsystemen' weten uit te bannen. De zekerheid van een vast inkomen is met presta tiebeloning niet gediend. Als er dan al nieuwe beloningsvormen moeten komen, dan biedt winstdeling nog de beste mogelijkheden. De bonden hebben overigens wel meegewerkt aan de invoer van sys temen voor prestatiebeloning bij verzekeringsmaatschappij Centraal Beheer en Smitweld in Apeldoorn (lasmaterialen), omdat de meeste werknemers daar voorstander van waren. In die gevallen hebben de bonden wel waarborgen bedongen voor een zo evenwichtig mogelijke beoordeling van de prestaties van een werknemer om te voorkomen dat naar willekeur wordt gehan deld. OESO-ministers praten over wereldhandel DEN HAAG - Economisch gaat het de meeste industrielanden rede lijk voor de wind. Alle sombere voorspellingen na de beurskrach van oktober 1987 zijn niet uitgeko men en er zijn nauwelijks tekenen die erop wijzen dat er binnenkort een omslag in de wereldconjunc tuur komt. Toch blijven er zorgen. Die betreffen vooral de toegenomen inflatie en de nog steeds voortdu rende onevenwichtigheden in de in ternationale handel. door Hans Amesz De ministers van financiën en economie van de 24 bij de Organisa tie voor Economische Samenwer king en Ontwikkeling (OESO) aan gesloten industrielanden zullen morgen en donderdag in Parijs nau welijks iets nieuws over deze pro blemen te berde brengen. Zeker, zij zullen in het slotcommuniqué van de jaarlijkse OESO-ministerraad een aantal verplichte nummers af werken: er moet onverminderd worden gestreefd naar een voort gaande groei, die zo veel mogelijk banen en zo weinig mogelijk inflatie oplevert. En zij zullen eveneens constateren dat vooral het tekort op de Amerikaanse handelsbalans aan de ene en de overschotten van Ja pan en Westduitsland aan de andere kant op den duur niet houdbaar zijn. De meningen over het oplossen van vooral de handelsbalansproble men lopen echter uiteen. De Vere nigde Staten leggen de nadruk op meer economische groei in de lan den met een overschot: die moeten meer importeren en minder expor teren. Daardoor neemt immers het overschot op hun handelsbalansen af. Die landen, vooral Japan en Westduitsland, vinden omgekeerd dat Amerika als eerste aan zet is en zijn begrotingstekort moet terug dringen en de besparingen irioet verhogen. Minder collectieve uitga ven en minder consumptie van de burgers leiden tot minder invoer en aldus tot een kleiner tekort op de Amerikaanse handelsbalans. Bij internationale economische organisaties als de OESO bestaat in theorie wel overeenstemming over de aanpak van de fundamentele economische problemen. Het punt is echter dat de afzonderlijke lan den maatregelen daartoe moeten nemen en dan geldt maar al te vaak: 'Het hemd is nader dan de rok'. Daarom voelen de Verenigde Sta ten niet zo veel voor bijvoorbeeld een belastingverhoging. Daarom ook laat Japan slechts mondjes maat produkten uit het buitenland toe. En daarom wil Westduitsland voorop lopen bij bestrijding van de onevenwichtigheden in de wereld handel, want dat speelt alleen de in flatie daar in de kaart. Oneerlijk Omdat de OESO-ministers vooral verdeeld zijn over de gevolgen van belastingmaatregelen, zal de minis terraad deze week nauwelijks een beroep doen op bepaalde landen om hun binnenlandse vraag beter te 'managen', teneinde het enorme Amerikaanse tekort en de Japanse en Westduitse overschotten in de handel te corrigeren. Niet dus om dat er geen overeenstemming zou bestaan over het feit dat de binnen landse vraag in de overschotlanden (met name Japan en Westduitsland) omhoog en in de tekortlanden (met name Amerika) omlaag moet, maar omdat niet iedereen het eens is over de beste aanpak. Dit houdt het levensgrote gevaar in dat de roep om beschermende maatregelen voor de eigen econo mieën groter wordt. De Verenigde Staten hebben vorige week Japan, India en Brazilië als 'oneerlijke' handelspartners betiteld en met sancties gedreigd als ze hun invoer- drempels niet verlagen. Protectio nisme is, daar zijn vrijwel alle des kundigen het over eens, zo onge veer de grootste bedreiging voor de economische welvaart in de wereld. De ervaring van de jaren twintig spreekt hier meer dan boekdelen. Vandaar dat de OESO de minis ters vraagt om bij wijze van spreken hun afschuw over deze praktijk te formuleren. Op handel zonder kunstmatige belemmeringen, zo wel internationaal als regionaal, zal dan ook de nadruk in het slotcom muniqué liggen. Net als op het milieu dat hoog op de internationa le politieke en economische agenda is gestegen omdat, zoals hier en daar cynisch wordt opgemerkt, ie dereen voor schone lucht en schoon water is. ARNHEM (GPD) - De 400 miljoen die het kabinet wil uittrekken voor het oplossen van knelpunten in de infrastructuur van Nederland en het inhalen van achterstallig onder houd van spoor-, water- en autowe gen, is volstrekt onvoldoende. Werd ,al in 1986 daarvoor een bedrag ge- 1 schat van 1 miljard gulden, de beno digde investeringen zullen nu zeker 8 tot 10 miljard gulden gaan kosten. Dat schrijft de Heidemij in het jaar verslag dat vanochtend in Amster dam werd gepresenteerd. De Heidemij is verheugd dat het kabinet heeft ingezien dat een ach terblijvende infrastructuur uiterst bedreigend is voor de concurrentie positie van Nederland als distribu tie-centrum voor Europa. "Het vrij maken van 400 miljoen gulden voor extra infrastructurele voorzienin gen is slechts een eerste stap", aldus de Heidemij. De in Arnhem gevestigde onder neming heeft over het afgelopen jaar een winst geboekt van 8,3 mil joen gulden, drie ton meer dan in 1987. Het positieve resultaat was vooral te danken aan de gunstige re sultaten van de deelnemingen in Raet en Fugro-McClelland. Het aantal medewerkers bij Hei- ZEKERHEID De belangrijkste organisaties in een evaluatie-onder zoek naar het nieuwe stelsel van so ciale zekerheid dat in 1987 van kracht werd, zetten vraagtekens bij de kosten en de personele inzet die van hen wordt gevergd. De Sociale Verzekeringsraad, die van de totale projectkosten van 13,9 miljoen maximaal 4,8 mihoen gulden voor zijn rekening, neemt, vindt die kos ten heel hoog en overschrijding er van onaanvaardbaar. demij daalde van 1512 naar 1486. In de piek van het werkseizoen waren 865 medewerkers op weekloon in dienst. Van de bruto-loonsom werd 5 procent geïnvesteerd in interne opleidingen. In 1988 bood Heidemij 178 studerenden een stageplaats. EG heeft bezwaar tegen overneming Van Nelle door DE UTRECHT (ANP) - De Europese Commissie heeft bezwaren tegen de overneming van Van Nelle door Douwe Egberts. Douwe Egberts en Van Nelle samen hebben in Neder land een marktaandeel van meer dan 70 procent in de koffiemarkt en in België meer dan 50 procent. De EG vindt dat het concern een te groot van de koffiemarkt in de Be nelux in handen krijgt. De bezwaren lijken niet vari grote invloed op de overneming, die vol gens plan met terugwerkende kracht van 1 februari van dit jaar geldt. Van Nelle haalt 17 procent van de omzet (ongeveer 115 miljoen gulden) uit de thuismarkt van de Benelux. Douwe Egberts zal in het boekjaar dat in juli eindigt (inclu sief enkele maanden omzet van Van Nelle) uitkomen op een omzet van vermoedelijk 6,5 miljard gulden. Douwe Egberts benadrukt het feit dat de bezwaren van de Europe se Commissie uitsluitend betrek king hebben op de thuismarkt in de Benelux. De opvattingen van de commissie hebben niet het karakter van een besluit en bieden .Douwe Egberts de mogelijkheid om de ko mende twee maanden te reageren.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7