Zetel voor Jeltsin Opperste Sovjet in Armen in Argentinië plunderen winkels Achterdocht China jegens VS Afgevaardigde staat plaats af aan partijleider BARBARA BUSH BEZOEKT GEHANDICAPTEN Minister Sjevardnadze stelt zijn bezoek aan Athene uit Aanldacht tegen vermeende moordenaar Palme ABN Bank MOSKOU (AP) - De voormalige Moskouse partijleider Boris Jeltsin heeft toch een zetel in het nieuwe parlement, de Opperste Sovjet, gekregen. Een professor uit Siberië, Alexei Kazannik, heeft zijn zetel afgestaan ten gunste van Jeltsin. Deze onverwachte ontwikkeling, anderen hem roze rozen en rode an- die in een paar minuten zonder jers toestaken en hem gelukwen- stemming in het Congres van sten. Het voorstel om Jeltsin alsnog Volksafgevaardigden zijn beslag in het parlement te halen was inge- kreeg, overschaduwde de benoe- diend door de Estlandse afgevaar- ming eerder op de dag van een digde Victor Palm. Zijn voorstel schoolkameraad van Gorbatsjov tot kreeg slechts weinig tegensterti- ^-president. Gorbatsjov maakte men. JOHANNESBURG (GPD) - De gemeenteraad van Johanne sburg heeft besloten in de toe komst de zwembaden in de stad ook open te stellen voor niet- blanken. De voorzitter van de raad. Jan Burger, heeft ver klaard dat voor hem en de rege rende Nationale Partij de kogel door de kerk is, maar dat nu het wachten is op het groene licht van de provinciale en landelijke overheden. De oppositie be strijdt dat dit nodig is. Er is vol gens de Democratische Partij geen wet die onmiddellijke openstelling verbiedt. Het openstellen van de zwem baden is niet de eerste discrimi nerende maatregel die de raad in Johannesburg onlangs heeft Zwarten mogen in 'blanke baden' Johannesburg geschrapt. Vorige maand werd in principe besloten een einde te maken aan de discriminatie bij het openbaar vervoer. Maar de eerste bus met zwarte en blanke passagiers moet nog vertrek ken. De maatregel vindt plaats tegen de achtergrond van acties in een aantal steden om de zoge naamde kleine apartheid van de scherpste kantjes te ontdoen. Kaapstad is verleden week door het actiewezen uitgeroe pen tot 'open stad', toegankelijk en bewoonbaar voor iedereen, ongeacht zijn of haar huidskleur. In Port Elizabeth kunnen blank en zwart samen pootje baden na de openstelling van de stranden. Er is tevens een referendum gehouden voor het openstellen van de zwembaden. Ondanks de heftige protesten van de ultra-rechtse Konserva- tieve Partij, die in een aantal ge meenten waar zij de dienst uit maakt de bordjes 'alleen voor blanken' weer heeft geplaatst, kunnen blank en zwart nu sa men een duik nemen in hetzelf de zwembad. meteen duidelijk dat hij geen tegen stand duldde tegen de benoeming van Anatoly Loekjanov, hoewel hij wel eerst een debat van vier uur toe liet. Van de 2250 afgevaardigden stemden er maar 179 tegen Loekja nov. Er waren 137 onthoudingen. Enkele uren later gaf het Congres met instemming van Gorbatsjov toestemming aan Kazannik om zijn zetel ter beschikking te stellen van Jeltsin, die bij de parlementsverkie zingen van afgelopen maart meer stemmen wist te behalen dan enige andere kandidaat. Jeltsin vierde zijn toetreding tot de Opperste Sovjet met een sponta ne optocht vanaf het Kremlin door de Gorkistraat. Er voegden ziqh Jeltsin heeft in de partijtop veel kwaad bloed gezet met zijn rigoreu- ze hervormingsdrang en populis tisch getinte verkiezingscampagne. Hij eindigde door een onvolkomen heid in de stemprocedure in het Congres van Volksafgevaardigden op de laatste plaats van de lijst met 12 kandidaten van de Russische fe deratie, terwijl er voor deze lijst 11 zetels waren te vergeven. Jeltsin kreeg echter tijdens de stemming in het Congres meer dan 50 procent van de stemmen. Tienduizenden demonstranten kwamen daarom in het weekeinde in de hoofdstad bijeen om hun on genoegen te uiten. Er werd gemord over de verkiezingsprocedures, die ondemocratisch zouden zijn. De historicus Joeri Afanasjev zei dat het Congres uit zijn midden "een Opperste Sovjet a la Brezjnev-Sta- lin" had gekozen. Het besluit om Jeltsin alsnog de Opperste Sovjet binnen te halen werd zelfs geprezen door het als conservatief te boek staande polit- burolid Ligatsjov. "Het was demo cratisch. Het was correct", zei hij. ATHENE (GPD) De Russische vriendin Dimitra Liani op te krik- Kazanniks terugtreden bood de lei- (foto AP) zo'n 200 aanhangers bij hem, terwijl minister van buitenlandse zaken, Sjevardnadze, heeft het bezoek dat vlak voor de verkiezingen hij morgen en overmorgen aan welijk te treden. Athene zou brengen, uitgesteld. Als ken. Papandreou hoopt met haar ders in het Kremlin het hu- een pijnlijke situatie. Hervormings gezinde leden van het Congres had Het kan zijn dat Sjervarnadze den luid geprotesteerd dat BRUSSEL - Barbara Bush, de echtgenote van de Amerikaanse president die met haar man is meegereisd r de NAVO-top in Brussel, bracht gisteren een bezoek aan een centrum voor gehandicapte kinderen in de Belgische uitweg uit hoofdstad. Koningin.Fabiola van België (rechts) vergezelde haar. reden wordt opgegeven de lange Turkije niet extra voor het hoofd geknoeid om hen uit de Opperste j j_ i 1—wilde stoten. Hij zou na Athene en Sovjet te houden. Nicosia aanvankelijk ook Ankara Eerder was geopperd dat Jeltsin Het bericht heeft grote teleurstel- aandoen, maar hier stak de affaire wellicht een gooi zou doen naar het ling gewekt bij de Griekse premier metde Sovjet-piloot van de MIG-29 vice-presidentschap, maar Gor- Andreas Papandreou. Het nog maar die naar Turkije uitweek en niet aan batsjov liet er zoals gezegd geen en- kort geleden aangekondigde be- de Sovjetunie wordt uitgeleverd, kele twijfel over bestaan dat Loek- Onderzoek naar rol bij studentenprotest zoek had internationaal prestige moeten verlenen aan de Griekse premier, die over ruim twee weken zeer moeilijke parlementsverkie zingen moet trotseren, waarbij hij i rechts maar ook i spaak in het wiel. janov zijn rechterhand moest wor- Moskou toonde zich vertoornd den. over de Turkse bescherming van Intussen maakte de president en deze 'terrorist', maar de VS en partijleider Gorbatsjov vandaag in Groot-Brittannië hebben zich intus- Moskou bekend dat de Sovjetunie sen ook boos uitgelaten over het feit geeft in 1989 zo'n 77,3 miljard roebel nistische zijde meedogenloos wordt dat de MIG reeds de volgende dag (29° miljard gulden) uit aan haar de- aan de Russen werd teruggegeven fensieapparaat. Het is voor het eerst dan ook grote zonder in NAVO-verband te zijn be- dat de Sovjetunie duidelijkheid ver- keken. schaft over haar defensieuitgaven. bestookt. De oppositie had vraagtekens bij gezet. De voormali ge Euro-communist Kyrkos had openlijk gesproken van 'het ver keerde moment voor een dergelijk bezoek'. Van oppositiezijde was al met hi lariteit gereageerd toen ontmoetin gen tussen Papandreaou en de Bul- gaarse president Zjivkov - bij de STOCKHOLM (GPD) - Het Bulgaarse grens en met de bezoe- Zweedse Openbaar Ministerie heeft kende Nicaraguaanse president Or- isteren de 42.jarige Christer Pet tega op het eiland Kos uitliepen op ,erson officjee, aangeklaagd HONGKONG/PEKING (AFP/U- PI/Rtr) - Premier Li Peng van China is van plan een onderzoek in te stel len naar de mogelijke rol die de su- permogendheden hebben gespeeld bij de studentenprotesten in China de afgelopen weken. Dit heeft de 'South China Morning Post' giste ren in Hongkong gemeld onder aan haling van een intern document van de Chinese communistische partij. De krant baseerde zich op het ver- vraag moet opgehelderd worden", slag van een vergadering van de aldus de premier. "Zo weten wij bij- Chinese partijtop van afgelopen voorbeeld dat de Verenigde Staten week dat naar de partijleden werd niet gelukkig waren met het bezoek gestuurd. Li Peng zou daar gezegd van Sovjetleider Gorbatsjov aan hebben dat de huidige onrust onder China. Zit er een Amerikaans plan de studenten "het resultaat i de verspreiding van westerse idee ën over vrijheid en democratie". "Zit er een vooropgezet plan ach ter de studentenbeweging? Deze achter de studentenopstand' Li Peng viel ook de hervormings- taties. gezinde partijleider Zhao Ziyang aan, die volgens aanhoudende be richten in ongenade zou zijn geval- Kritiek Shamir op geweld van kolonisten Israël JERUZALEM (Rtr) - Joodse bur gers hebben gisteren op de bezette Westelijke Jordaanoever een 16-ja- rig Palestijns meisje doodgescho ten. Kort hiervoor had premier Sha mir van Israël het geweld van jood se kolonisten tegen Palestijnen ver oordeeld. Volgens Israëlische veiligheids- bronnen werd het meisje in het dorp Kifl Harith bij Nablus gedood toen bewoners stenen en flessen be gonnen te gooien naar een auto met Israëlische burgers. De Israëliërs openden toen het vuur met semi-au- tomatische machinegeweren. Twee Palestijnen werden gewond. De au to was op weg naar een heilige plaats, aldus de veiligheidsbron nen. 1 Het was niet duidelijk of het ging om joodse kolonisten dan wel om burgers uit Israël. Palestijnse zegs lieden zeggen dat de Israëliërs tij dens het incident gewassen en au to's in brand staken. Het leger heeft volgens de Israëli sche radio een onderzoek naar het voorval geopend. In de omgeving van de stad Hebron alsmede in het gebied ten oosten van Jeruzalem hebben kolonisten de laatste tijd opvallend veel geweld tegen de Pa lestijnse bevolking gébruikt, aldus waarnemers. Parlement Polen: amnestiewet voor politieke misdaden WARSCHAU (Rtr/UPI) - Het Pool se parlement (Sejm) heeft gisteren een amnestiewet aangenomen voor politieke misdaden die begaan zijn na 1980, het jaar dat Solidariteit is opgericht. Ook maakte het een ein de aan een strafwet tegen oppositio nele activisten. De amnestie geldt voor het deel- stakingen of demonstra ties, het meewerken aan illegale uit geverijen en omroepen, en het inza melen van geld voor verboden orga nisaties. De wet is aangenomen met 238 stemmen voor, zeven tegen, en 18 onthoudingen. Door de wet zullen militanten van Solidariteit, die voor het merendeel al amnestie hadden gekregen, for meel worden gerehabiliteerd. De Sejm maakte voorts een eind aan een wet die onder de staat van beleg werd gebruikt om leden van de op positie op te sluiten. Andere nieuwe wetten betreffen de versoepeling van de bezoeken van advocaten aan hun cliënten in de gevangenis, en de verscherping van regels voor arres- Intussen heeft de Poolse regering de voormalige VS-veiligheidsadvi- Brzezinski gisteren beschul- len. "Kameraad Zhao Ziyang heeft digd van pogingen invloed uit te c veel gedaan, maar hij heeft ook veel fenen op de uitslag van de parie kameraad Deng Xiaoping, de sterke de op een interview met de krant onverbloemde propagandademon straties voor de socialistische Pa sok. Op Kos was men zelfs vergeten, temidden van alle Pasok-vlaggen ook een Nicaraguaanse te laten schieten met l6ken Pa!me d™ec, stierf. n de premiers staat petterson terecht Buitenland kort Salvador De Salvadoraanse guerrillabewe- geroepen. Sommigen ging wil met de ultra-rechtse leider ,n "U de zitting waarop het voorar- gens moord op premier Olof Palme. Volgens de akte van beschuldiging heeft de verdachte in 1986 „met op zet premier Olof Palme van het le- beroofd door hem in de rug te revolver, waarna Gelijktijdig 'oor 'poging tot moord' op Lisbet Palme. Hij zit sinds 14 december van het vorig jaar vast. Bij het op 5 juni te beginnen pro ces zullen door de officier van justi- totaal^32 getuigen worden op- hen heb- deren zullen volgens de aanklacht derzoeksprotocol, dat gisteren ook verklaren dat de verdachte zich ne- openbaar werd gemaakt, zegt Lis- gatief en vijandig heeft uitgelaten bet Palme bij de videoconfrontatie over Olof Palme. „Daarmee had de met negen personen zonder aarze- verdachte wel degelijk een motief ling: „Dat is hem. Hij stemt totaal i de Zweedse regeringsleider te vermoorden", aldus officier van jus- gezicht, zijn met mijn herinnering. Zijn het robuuste ui- heeft Petterson geen alibi voor de telegging in feite op getuigenver- nacht van de moord. Tevens zou hij klaringen. De Zweedse aanklagers volgens de aanklager hebben kun- hebben geen technisch bewijs kun nen beschikken over vuurwapens. Troefkaart voor de openbare aar klager is echter de als 'spijkerhard' bestempelde identificatie door Lis bet Palme gens anoni Zweedse politie zou de weduwe vinden dat de verdachte met de moord kan verbinden. De verdach te heeft tijdens de 17 verhoren die de politie hem afnam steeds volge- de verdachte. Vol- houden onschuldig te zijn. Hij is wel kringen binnen de eerder veroordeeld wegens drugs gebruik en het toebrengen Cristiani gaan praten. In het rest i Palme zoveel details van de moor- chamelijk letsel met een bajonet. Petterson werd verlengd, denaar hebben gegeven dat een v stel zegt het Nationaal Bevrijdings- verklaard hem die bewuste avond wisseling met een andere persoon front Farabundo Marti (FMLN) be- te, hebben zien rondhangen op de - reid te zijn het vorige week begon- Plaats waar Palme is vermoord. An- nen offensief te staken. In ruil daar voor moet de nieuwe president ga- randeren, dat hij de onder Duarte begonnen sociale hervormingen niet zal terugdraaien. Uitwijzing De drie Belgen die in Brazilië zijn gearresteerd voor de ontvoering van de Belgische oud-premier Van den Boeynants, worden in hechte nis gehouden in een zwaar bewaak te gevangenis tot het Hooggerechts hof zich heeft uitgesproken over hun uitwijzing. Raketten De Cyprische politie heeft gisteren een grote hoeveelheid wapens, waaronder twee stuks luchtafweer geschut, gevonden en zes Libane- zen gearresteerd. De zes zouden mogelijk een aanslag in de zin heb ben gehad tegen de leider van de christelijke Libanese troepen, gene raal Michel Aoun. Mandela De gevangen Zuidafrikaanse ANC- leider Nelson Mandela zal een prijs krijgen die naar de Libi sche leider Gaddafi is genoemd. Het Britse zondagsblad The Observer wist te melden dat er aan de prijs een bedrag van ruim 560.000 gulden is verbonden. Iran De presidentsverkiezingen in Iran zullen op 18 augustus worden ge houden, gelijktijdig met het refe rendum over de nieuwe grondwet. Dat heeft het Iraanse persbureau IRNA gisteren bericht. Turken De Bulgaarse president Zjivkov heeft Turkije gisteren gevraagd alle 'Bulgaarse moslims' die dat willen, op te nemen. De Bulgaarse autori teiten zouden volgens sommige be richten noodmaatregelen hebben afgekondigd om het verzet van de Bulgaarse Turken tegen gedwon gen assimilatie te breken. Met grote waarschijnlijkheid kunnen de openbare aanklagers be wijzen dat Petterson op het tijdstip van de aanslag op de plaats van de moord aanwezig was. Een zwak punt in de aanklacht is echter dat het gebruikte vuurwapen nog steeds niet is gevonden. Bovendien kan de advocaat, Arne Liljeros, de geloofwaardigheid van een aantal getuigen in twijfel trekken. Velen komen uit de kennissenkring van de 42-jarige en zijn ofwel drugsver slaafden of alcoholisten. Volgens de vooraanstaande Zweedse strafpleiter Klaus Borg- ström was een aanklacht dan ook niet noodzakelijk geweest. „Het was een beter alternatief geweest de verdachte op vrije voeten te stellen en beter bewijsmateriaal te verza melen. Wij lopen nu het risico opge scheept te worden met een natio naal trauma. De verdachte kan wor den veroordeeld, maar we zullen nooit zeker weten of hij ook werke lijk de moordenaar van Palme is". China, de leider i hervormingsgezinde fractie partij. i Solidariteit, waarin Brzezinksi zei dat het Westen verwacht dat So lidariteit de verkiezingen wint. ADVERTENTIE BUENOS AIRES - De slechte eco nomische toestand in Argentinië leidt tot steeds grotere sociale span ningen. Gisteren kwam het tot een nieuwe reeks plunderingen in su permarkten en winkelcentra in Ro- sario, de tweede stad' van het land. Organisaties van winkeliers hebben president Raul Alfonsin opgeroe pen tot 'onmiddellijke en concrete' maatregelen. door Rob Sprenkels Vorige week formeerde Alfonsin een speciaal crisiskabinet. Dit weekeinde maakte hij de eerste stappen van de beloofde 'oorlogs economie' bekend. Maar voorals nog is de economische chaos is nog lang niét bezworen. De sociale spanningen zijn ten top gestegen. De meeste Argentijnen zijn de wanhoop nabij. Voor deze maand alleen wordt de inflatie op meer dan 60 procent berekend, minstens 2 procent per dag. De austral, de Ar gentijnse munteenheid, is sinds fe bruari met ongeveer 1000 procent gedevalueerd ten opzichte van de dollar. Tegelijkertijd zijn de lonen bevroren gebleven. Op het ogenblik bedraagt het minimumloon nog geen 10 dollar per maand. De door president Alfonsin aan gekondigde maatregelen komen op het volgende neer: de vrije wissel markt verdwijnt en de regering zal een nieuwe koers vaststellen; er komt een zwaardere belasting op al le export; en er zal drastisch worden gekort op alle regeringsuitgaven. Een Argentijnse jongen loopt snel met zijn buit voeg terwijl anderen zich naar de supermarkt en andere winkels haasten om 'gratis' voedsel te ver garen. De Argentijnse autoriteiten zijn inmiddels begonnen met het uitde len van levensmiddelen in de krotttenwijken rond de grote steden, (foto afp) Tijdens zijn nogal dramatische toe spraak waarschuwde de president dat zijn maatregelen alleen maar succes kunnen hebben indien het hele volk ze steunt, inclusief de poli tieke oppositie. Als gevolg van alle economische rampspoed was er vorige week sprake van dat Alfonsin zou 'aftre den. Op die manier zou dan de weg vrij worden gemaakt voor een on middellijke ambtsaanvaarding van Carlos Menem, de nieuwe peronis- tische held. Deze boekte een over weldigende overwinning bij de ver kiezingen van twee weken geleden. Officieel zal de machtsoverdracht pas op 10 december plaats vinden. President Alfonsin leek echter be reid om die datum te vervroegen in ruil voor steun van de peronisten voor het pakket varr drastische eco nomische maatregelen. Menem weigerde echter om op dat aanbod in te gaan. Hij wil zijn indrukwek kende populariteit blijkbaar niet voortijdig verspelen. Afgelopen vrijdag moest Alfonsin via een achterdeur uit zijn presiden tiële paleis worden gesmokkeld. Voor de hoofdingang demonstreer den een paar honderd personen. Zij bestormden de auto van een van de net beëdigde ministers van het nieuwe kabinet. Even later werd de burgermeester van Buenos Aires met stenen bekogeld. 'De Argentij nen hebben honger', zo viel er op een van de spandoeken te lezen. Het plunderen van supermarkten begon vorige week in de stad Cord- ba. Een paar honderd armoedzaai ers drongen een supermarkt bin nen. De wagentjes werden volgela den met voedsel en vervolgens zette de groep het op een lopen. Een paar uur later brachten kinderen de win kelwagentjes netjes terug. Vrijdag sloeg het plunderen over naar de hoofdstad Buenos Aires en andere grote steden als Rosario en Mendoza. In Buenos Aires werd in een sloppenwijk een vrachtwagen met suiker bestormd. De politie probeerde de hongerende menigte met behulp van traangas en een he likopter te verspreiden. De autoriteiten zijn inmiddels be gonnen met het uitdelen van voed sel in de krottenwijken rond de gro te steden. Politiewoordvoerders be weren dat de armen worden opge ruid door extreem linkse groepen. 'De tijd vliedt'. Deze titel gaf kunstenaar Bouke Ylstra aan zijn exclusief voor de ABN ontworpen klok. Vervaardigd uit hoogwaardig kunststof en voorzien van een kwarts precisie-uurwerk is dit het voorjaarsgeschenk van de ABN aan nieuwe spaarders. Wie vóór 16 juni 1989 een ABN-spaarrekening opent met een inleg van tenminste f 250,-, krijgt deze kunst- klok kado! Een decoratief kunstobject in een beperkte oplage. Ga snel langs bij het ABN-kantoor of stuur de coupon in. I RESERVERINGSCOUPON I I Ja,ikopenmettenminstef250,-*eenspaarrekening I bijdeABN.Neemtucontactmetmijopvoormeerin- I formatie over de verschillende ABN-spaarvomien en I reserveert u voor mij de kunstklok van Bouke Ylstra. I Naam:I I Straat:I Tel. (overdag):Handtek.:i Let op: insturen vóór 16 juni 1989. dit bedrag dient minimaal 3 maanden te blijven staan. In een envelop zonder postzegel zenden naar: i ABN Bank. Afdeling 3D80, Antwoordnummer 1555. I 1000 PA Amsterdam. 15 1 Wie gaat sparen bij de ABN, weet precies hoe laat het is.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5