'Joop van den Ende legt vinger op de wonde plek' Maatschappijleer viel mee Reportage Volgens mediaminister Brinlanan ligt de bal in Hilversum Met 75 gulden is een gereformeerde preek te goed betaald 30 MEI 1989 nister buigt zich naar de opna meapparatuur. De gesprekspart- ners mogen de boodschap niet mis sen, dus spreekt hij rechtstreeks tot de cassetterecorder. "Twee maanden geleden ben ik bij Joop van den Ende geweest, en toen heb ik een zeer langdurig en zeer uitvoerig gesprek met hem ge had". door Wim Meiners en Renate van Iperen - Dus u hebt twee maanden geleden al gehoord, dat hij met TV-10 zou gaan beginnen "Hij heeft me de ruwe contouren van zijn plan gemeld. Joop van den Ende legt de vinger op de wonde plek, met twee punten. Er moet in het functioneren van Hilversum een nieuwe zakelijkheid ontstaan, een efficiëntere bedrijfsvoering. Verder slaat hij de spijker op z'n kop als hij tegen de politiek zegt: beste mensen, je zult toch een zeke re opening moeten verschaffen in de richting van samenwerking met bedrijven, uitgevers en dergelijke. Van den Ende is in zijn hart een pro grammamaker, maar met oog voor commercie. En dat mag hij ook. Hij is immers geen omroep, maar een bedrijf'. - Waarom hebt u een paar dagen ge leden dan met een dapper gezicht op de televisie aangekondigd, dat u het liefst Van den Ende en Veronique uit de lucht zal proberen te houden? "Ho ho, ik pleeg altijd zorgvuldig te formuleren, en dat heb ik ook nu gedaan. U hebt mij nergens horen zeggen, dat ik opdracht ga geven om TV-10 of Veronique uit de lucht te halen. Maar er is een juridische onzekerheid en een politieke onze kerheid, en dat moeten die twee zich realiseren. Er zijn twee ham vragen. Juridisch: wat is een bui tenlandse zender? Ligt Aalsmeer nou in het buitenland? Aalsmeer exporteert heel veel naar het bui tenland, maar daarmee ligt Aals meer nog altijd niet in het buiten land. Het tweede punt is politiek en nog veel belangrijker. Bestaat in Nederland de bereidheid om com merciële omroep mogelijk te ma ken, of niet? Dat is afhankelijk van een nieuw kabinet. Wij hebben de bereidheid getoond om het bestel te moderniseren, maar met een andere variant dan Van den Ende heeft ge kozen. We wachten op juridische adviezen en rechterlijke uitspraken, die verwacht ik vanaf de tweede of derde week van juni, en die bepalen straks de inhoud van een eventuele wetswijziging". - U wilt het liefst een uitspraak, waarmee u die twee satellietzenders kunt verbieden, "Dat heb ik niet gezegd. Er is een risico voor Van den Ende en Veroni que, dat zeg ik wel, dat moeten ze in calculeren. De datum van 1 oktober is een risico. De minister van media zaken, ook al is hij demissionair, zal niet langs de kant staan toe te kij ken, dat er een satelliet op ons neer daalt en zeggen: dat is interessant, zeg, daarover hoeven we, net als over het weer, niet politiek te dis- Zo zal het niet gaan". - U zit er maar bij te lachen. U hebt allang besloten welke kant het uit gaat, en de richting hebt u vorige week al aangegeven. U wilt het liefst voorkomen, dat die twee straks van start gaan. "Nee, ik lach om de onmogelijke positie waarin ik verkeer. Ik ben de missionair, en dus aan handen en voeten gebonden, het kabinet kan nu het bestel niet hervormen. Dat is toch eigenlijk iets om heel verdrie tig bij te zyn". Uitgespeeld Zo te zien, valt het met dat verdriet wel mee. Elco Brinkman zit er op de vroege ochtend nogal monter en stralend bij. Hij geeft aan, dat de rol van de politiek langzaamaan uitge speeld raakt, en dat de bal elders ligt, bijvoorbeeld in Hilversum. Zijn dringend advies in de richting Joop van den Ende en Veronica wachten niet langer. Zij hebben het gemodder tussen Hilversum en Den Haag een tijdje aangezien en gaan Nederland vanuit het buitenland bestoken met de commerciële satellieten TV-10 en Veronique. Plannen van AVRO, TROS en Veronica om, samen met een aantal uitgevers, de commerciële omroep via een politiek aanvaarde weg het Nederlandse bestel binnen te loodsen zijn definitief gestrand. En van politiek Den Haag valt voorlopig weinig meer te verwachten. Als demissionair minister lijkt Elco Brinkman machteloos te moeten toezien hoe de commerciële televisie nu via de 'wild-west'methode gestalte krijgt. Ziet hij nog kans daaraan iets te veranderen? Brinkman wil wel een dam opwerpen tegen ongebreidelde commercie via in het buitenland geposteerde zenders. Hij speurt naar mogelijkheden. Maar omdat hij voorlopig weinig kan doen speelt hij de bal liever naar Hilversum: willen de 'oude' omroepen overleven, dan moeten ze meer samenwerken en minder hetzelfde doen, zo Luidt de boodschap. van Hilversum samenwerken, op programmatisch gebied, wil niet allemaal een eigen kwis hebben, dan wil hij, Brink man, proberen of we in afwachting van een gezamenlijke inspanning die twee satellietzenders voorlopig op een afstand kunnen houden. Brinkman: "Zo heb ik het niet he lemaal gezegd. Maar inderdaad, waarom moet iedere omroep zijn ei gen kwis hebben? Dat heb ik nooit kunnen begrijpen. Naar mijn be scheiden mening zouden omroepen elkaar veel meer moeten aanvullen in plaats van allemaal hetzelfde soort programma's te brengen. Bo vendien heeft Hilversum altijd de neiging om de oplossing van pro blemen in een andere richting te zoeken. We hebben meer zendtijd en meer geld nodig, zeggen ze tegen Den Haag. In die haat-liefdeverhou ding zeg ik: zoek het nou eerst eens in de samenwerking, vooral op pro grammatisch gebied. Er zijn relatief goedkoop heel aardige program ma's te maken zonder dat meteen de buidel met geld moet worden ge trokken". "Wij hebben aangegeven, dat er ook samenwerking mogelijk kan zijn met uitgevers. Met de grotere kranten, maar waarom niet ook met bijvoorbeeld Libelle of Manna, of met de regionale dagbladen? Als een regionale krant een aardige co vering heeft van een streekgebeu- ren, kan dat misschien verder ge promoot worden door er ook een te- het buitenland, i levisie-onderwerp van te maken? Daar kan je misschien best een ge zamenlijke produktie van maken". "Ik vind het jammer dat tot dus verre al die mogelijkheden nog niet voldoende zijn verkend. Ga dat eerst nou eens doen, zou ik zeggen. De uitgevers zijn van hun kant best bereid om mee te praten, heb ik meteen al gemerkt. Die hebbèn on middellijk gereageerd, want die za gen het geld al liggen, en die zijn als goede ondernemers daar onmiddel lijk achterheen gegaan". - Als u de medewerking wilt i ven van de omroepen die in het niet- commerciële bestel zouden blijven zitten, zal er toch iets gedaan moe ten worden aan de regels voor de sluikreclame. "Dat maakt inderdaad wel eens een overdreven indruk, en we moe ten daar niet te spastisch over doen. Maar het moet ook weer niet zo zijn, dat het in plaats van blauwe en grij ze vlekken overal bont gaat zien van de reclame". "Ik ben nu zeven jaar minister, en ik heb het gevoel dat de politiek aan het eind van z'n latijn is op het punt van het mediabeleid. Je staat voor de kernvraag: houden wij een over heidsbemoeienis overeind met het bestel, maar dan ook geen gezeur, dus met harde regels waaraan ieder een zich moet houden? Mijn schat ting is dat dat niet het juiste sys teem is. Of gaan we naar een systeem toe waarbij we zeggen: we hebben een bestel, dat ziet er zus. of zo uit, maar dat moeten jullie met elkaar als sec tor voortaan zelf regelen. Wat is dan nog mijn rol in het geheel? Ik zie nog wel een belangrijke rol die hoe dan ook overeind blijft, namelijk garanderen dat het niet free for all wordt, waarbij datgene dat zestig, zeventig jaar zijn waarde heeft be wezen als het ware onder de tafel geduwd wordt. Maar dat is nog wat anders dan een dagelijkse bemoeie nis met allerlei details". 'Ja, maar het probleem is dat Hil- rsum al die jaren zozeer verdeeld is gebleven, dat het heel gemakke lijk een prooi wordt van dé Haagse politiek. Ze kunnen in Hilversum ook zeggen: beste Hagenaars, dit is onze opvatting, dit doen we in geza menlijkheid, en nou niet verder zeu ren. Dan denk ik dat het voor Den Haag veel lastiger is om daar een ei gen opvatting tegenover te stellen". - Is dat nou wel eerlijk van u? Hil versum is verdeeld, jawel, maar u hebt er ook alles aan gedaan om de omroepen uit elkaar te spelen. AVRO, TROS en Veronica hebben zelfs een gezamenlijk plan inge diend voor een vernieuwing van het omroepbestel, en uw enige reactie was tijdrekken. "Ho ho, u kunt mij er niet van be schuldigen, dat ik ATV heb bedacht en dat AVRO, TROS en Veronica vervolgens uit elkaar zijn gevallen. En u zou eens moeten weten uit de binnenkamer wat een gedoe het is geweest om überhaupt uitgelegd te krijgen, dat een duaal bestel op zichzelf ook wel verdedigbaar zou zijn voor het kabinet. Maar dan zo danig, dat de achterblijvende om roepen voldoende Lebensraum zouden overhouden om te kunnen blijven voortbestaan, voldoende STER-gelden, voldoende budget taire en bestuurlijke ruimte. Dat is een enorme vechtpartij geweest". "Het is duidelijk, dat de WD meer ruimte wil voor een duaal be stel en het CDA minder. Dat is heel lastig laveren voor een kabinet Ik heb zo eerlijk mogelijk geprobeerd het regeerakkoord uit te leggen, en ik heb veel kritiek, ook in eigen kring, te verstaan gekregen. Daar zei men: dit is in strijd met het CDA- verkiezingsprogramma. Maar ja, ik had te maken met het regeerak koord en dus met een compromis". - Demissionair of niet, de minister zal zich geenszins verzetten tegen de komst van een commerciële poot in het bestel, waarin veel aandacht is voor lichtvoetigheid. "Televisie is een massamedium, dat wil zeggen dat je niet elke dag een concert uit het Concertgebouw of de laatste expositie in een muse um kunt laten zien. Je moet niet een soort oorlog met het publiek willen voeren. Als mensen zeggen: Wij wil len graag naar Hennie Huisman en Ron Brandsteder kijken, laat ze dan. Maar het moet ook niet door schieten naar de andere kant, waar in het televisiemaken onderge schikt wordt gemaakt aan reclame en dus aan het maken van winst, hoe nodig en nobel reclame in onze samenleving ook is. En dat dreigt nu een beetje te gebeuren". - Dus ook commercie in het omroep bestel, want u hebt zelf in Brussel vastgesteld dat er geen hek meer om Hilversum kan worden gezet. Com mercie, maar dan wel goed geregeld binnen het eigen Nederlandse bestel. "Dat is de rode draad. Nu het hek vanuit Europa inderdaad omver is getrokken, moet men niet gaan roe pen dat er een nieuw hek moet wor den opgericht. Dat gaat niet. Ik voel er niets voor om een achterhoedege vecht te voeren, waarvan ik weet dat ik het toch wel zal verliezen. Het kabinet heeft daarom in maart een aanzet gegeven voor modernisering van het bestel, namelijk meer en flexibeler STER-reclame en meer samenwerking met uitgevers". "Helaas is daarover in de Kamer nog weinig gesproken, omdat alle ogen op ATV waren gericht. Het zal wel tot de nieuwe kabinetsperiode duren, voordat men er verder mee kan. Alle politieke groeperingen zullen eerst nu in hun verkiezings programma's weer elk hun eigen zang zingen, en de ervaring leert dat dat weinig harmonie oplevert. Voor de minister van mediazaken is dat moeilijk dirigeren". - Vandaar onze conclusie, dat u voorlopig TV-10 en Veronique het liefst nog even op een afstand wilt houden, ook al zegt u dat niet hard op. Maar u beseft in het licht van de Europese regelgeving, dat u dat nog niet zal meevallen. Op een schaal van één tot honderd: hoeveel kans geeft u die twee, dat ze het redden? "Vijftig". - Niet meer? "Maar ook niet minder". Leerlingen van veertig scholen in Nederland, van lager beroepson derwijs (lbo) tot vwo, bogen zich gisteren over het nog steeds expe rimentele examen maatschappij leer. De mavo-kandidaten kregen ruim veertig vragen over een drie tal onderwerpen: de krant als massa-medium met onder meer het herkennen van kranten; de politieke besluitvorming en het verschil tussen de partijen en tot slot mens en arbeid, over de soci ale wetgeving, arbeidstijdverkor ting en vervroegde uittreding, werkloosheid en de taken van het arbeidsbureau. Docent R. van Midde van de Roosenborch-mavo in Roosen daal - één van de veertig 'experi- menteerscholen' - vond het exa men goed te maken. Het lastigste onderdeel was dat over de politie ke besluitvorming, maar ook dit was niet té moeilijk. "Vergeleken met vorig jaar was het iets gemak kelijker en zeker overzichtelij ker", aldus Van Midde. Hij werd hierin bijgevallen door leerlinge Mariëlle van den Brink. Zij vond de vragen over de politieke partijen het moeilijkst "maar ondanks mijn spreekwoor delijk gemis aan zelfvertrouwen, geloof ik toch dat ik een voldoen de heb". De leerlingen meenden goed voor het examen te zijn op geleid, zo bleek uit een enquête van de Katholieke Universiteit Brabant. Het examen maatschappijleer voor havo en vwo stond in het te ken van de politiek. Het vwo-exa- men begon met een cartoon over minister Deetman van onderwijs. Mathiel Dobbelaar (66) van de Utrechtse avondschool voor havo en vwo was de oudste eindexa men-kandidaat voor vwo. Ze ver telt dat ze lang heeft nagedacht over de vraag bij de cartoon, die handelde over het proces van po litieke besluitvorming en de plaats die protesten uit de maat schappij daarbij innemen. Volgens vakdocente Gerda Mulder was het vwo-examen dit jaar "moeilijk. Het was allemaal behoorlijk abstract". Ook-Mathiel vond het pittig. "Vooral de poli tieke vragen waren erg ingewik keld", zegt ze. Het havo-examen was volgens Clifford Sparendam (21) niet echt moeilijk. "Verwarrend was wel dat de onderwerpen door elkaar liepen. Het was niet netjes in blokken onderverdeeld en dat maakt het gewoon ingewikkel der", vindt hij. Vakdocente Mar- ga van Nimwegen is het op dat punt met hem eens. "Bovendien zaten er toch wat onverwachte vragen in", vindt zij. Zo'n vraag was bijvoorbeeld op welke wijze in de Cosby tv-show conflicten tussen de hoofdfigu ren worden verklaard? Clifford had als antwoórd dat er veel in de serie wordt gesproken en dat pro blemen er met discussies worden opgelost. De docente heeft geen idee wat het antwoord moet zijn. Op het correctiemodel staat ech ter dat juist is: vanuit de persoon lijke achtergronden van de hoofd rolspelers. "Ik kan nu niet zeggen of het antwoord van Clifford ook goed gerekend mag worden". Spaans Het eindexamen Spaans voor ha vo en vwo bestond, zoals bij de ta len gebruikelijk, uit teksten ver klaren aan de hand van meerkeu- ze-vragen. "Er waren maar een paar vragen die ik moeilijk vond, maar dat hou je altijd", is de reac tie van Marga van Geest, die giste ren havo-eindexamen Spaans deed. Maar weinig middelbare scholieren kiezen voor een vak als Spaans. De meesten zijn te vin den aan instellingen van avond onderwijs. Vergelijking van haar antwoor den met die van docent Peter van Esseveld leerde Marga dat zij twee van de vijftig vragen niet goed heeft beantwoord. Riet Klooster kwam op negen fouten. Beiden waren het erover eens: het was niet moeilijk, hoewel je wel even moest nadenken voordat je een antwoord aankruiste. De havo-teksten waren volgens Van Esseveld "gevarieerd en leuk, en wat concreter dan de vwo-teksten". Ze gingen over de immigratiewetten in Spanje, de seksuele moraal na de Spaanse burger-oorlog en over een inter view met de Mexicaanse schrijver Carlos Fuentes. Jenny Buten (38) en Regina Dongen (39) van de Utrechtse avondschool voor havo en vwo deden het vwo-examen Spaans. Volgens vakdocente Kitty Jalink was het "knap moeilijk. Er zaten ook echt van die vragen bij waar mee je behoorlijk het schip kon ingaan". Russisch Op vijfentwintig scholen voor ha vo en vwo in ons land werd exa men Russisch afgenomen. In de teksten klonk de boodschap voor opehheid van de Russische partij leider Michael Gorbatsjov door. Ze stonden in het teken van glas nost en perestrojka. De havo-kandidaten waardeer den de tekst over een ontmoeting tussen oud-partijleider Stalin en de voormalige president van de Verenigde Staten Roosevelt nog het meest. De tekst was ook in het vwo-examen verwerkt. "Het is normaal dat het vwo-examen be gint met het moeilijkste havo-on derdeel", stelt L. Stille, docent Russisch aan de Thorbecke scho lengemeenschap in Rotterdam. "Het examen was voor beide groepen scherp aan de maat. Zo wel woordkennis als grammatica werden op het hoogste niveau ge ëxamineerd". Volgens W. Lucassen, docent Russisch aan het Regionaal Avond College West-Friesland, was de tekst over de top Stalin- Roosevelt voor de vwo-kandida- ten een makkie, net als die over over massa- en topsport. "De an dere drie onderwerpen waren las tiger, doordat er steeds een strik- vraagje bij zat. Dan denk je: daar gaan ze de fout in". De kandidaten zijn het goed deels met Lucassen eens. "De tweede tekst daar snapte ik heel weinig van. Waar die over ging? Ja, dat was het probleem nu juist", aldus Douwe Kamstra uit Hoorn. "Een beetje voorkennis was bij die tekst - over het Igor- lied - nooit weg", beaamt Lucas sen. Niettemin blijft kandidate Hanny Langendijk uit Zaandam het optimistisch zien: "Al met al waren de oefenteksten moeilij ker. W-at mij betreft viel het mee". Voorlopige uitslagen 29 mei. Mavo maatschappijleer (c): lc, 2b, 3c, 4c. 5a, 6c. 7a. 8d, 9c, 10 open vraag, 11c, 12b, 13c, 14 open vraag, 15a, 16b, 17c, 18 open vraag, 19d, 20b, 21b, 22d, 23 open vraag, 24b, 25c, 26c, 27b, 28d, 29c, 30 open vraag, 31f. 32a, 33c, 34 in de Grondwet, 35c, 36 open vraag, 37b, 38a, 39d, 40c, 41 open vraag, 42c, 43b. Mavo maatschappijleer (d): lc, 2d, 3c. 4a. 5d, 6c, 7a, 8d, 9f, 10 open vraag, 11e, 12b, 13c, 14c, 15d, 16 open vraag, 17b, 18e, 19 open vraag, 20b, 21 open vraag, 22b, 23c, 24d, 25 open vraag, 26a, 27f, 28d, 29c, 30 open vraag, 31c, 32 open vraag, 33c, 34b, 35a, 36c, 37f, 38 open vraag, 39b, 40e, 41 open vraag, 42f, 43e, 44d. Vwo Rvfisisch lc, 2b, 3d, 4a, 5c, 6a, 7d, 8b, 9a, 10b, 11c, 12d, 13d, 14b, 15a, 16d, 17b, 18c, 19d, 20a, 21a, 22b, 23a, 24a, 25b, 26c, 27d, 28d, 29a, 30b, 31b, 32c, 33b, 34b, 35c, 36d, 37a, 38a, 39a, 40a, 41c, 42c, 43b, 44a, 45b, 46c, 47b, 48d, 49a, 50d Te inhoudloos en te kort, zo oordeelt ds. A. M. Lindeboom, emeritus predikant in Stap- horst/Rouveen over veel preken zoals die in de Gereformeerde Kerken te beluisteren zijn. Des kundigen uit de kerk hebben kerkeraden geadviseerd om voor een preekbeurt 75 gulden te betalen, maar dat vindt de dominee eigenlijk te veel, want "met preken van een kwartier kan de gemeente niet gebouwd worden". Lindeboom laat dit geluid ho ren in 'Credo', het maandblad van het Confessioneel Gereforeerd Beraad (CGB), een vereniging binnen de Gereformeerde Ker ken die de kerken weer terug wil brengen bij de oude belijdenisge schriften. In het maandblad wordt stilgestaan bij het Samen op Weg-proces met de hervorm den. Onlangs liet het CGB samen met confessionelen uit hervorm de kring bezorgde geluiden over dit proces horen. De hervormde predikheren verdienen met een preek die zij in een andere gemeente houden al geruime tijd negen tientjes. In het kader van het SoW-proces is het de bedoeling dat de gereformeer de collega's met ingang van 1 ja nuari 1991 dit geld ook krijgen. Jarenlang was het standaard-ho norarium voor hen slechts 45 gul den. Die negentig gulden gaat Lin deboom helemaal te ver. Daar heeft hij ook een praktisch argu ment voor: een vacante (domi- neeloze) gemeente zou per zon dag 180 gulden kwijt zijn- Het is treurig, zo wordt door het CGB in 'Credo' duidelijk ge maakt, dat tarieven voor preek beurten meer aandacht krijgen dan de grote verschillen die er be staan tussen het belijden van de SoW-partners. Het hoofdbestuur van de vereniging roept de ker ken dan ook op tot een "ingrij pende, maar heilzame keuze" wanneer het gaat om de kernpun ten van het belijden ('credo') van de kerk. Het CGB vergelijkt het SoW- proces met een trein. Als deze het spoor volgt van de Verklaring van Overeenstemming, die in 1986 in een gezamenlijke vergadering van de twee synodes werd aan vaard, moeten de CGB-leden be slist instappen. In deze verklaring staat namelijk dat de twee kerk genootschappen beloven "zich ambtelijk onbekrompen en on dubbelzinnig te bewegen en te weren al wat het belijden weer spreekt". Maar de praktijk is anders, weet het CGB-bestuur. Door de kerk leiding wordt vaak 'naarstig' ge zocht "naar zoveel mogelijk rek in de binding aan Schrift en belijde nis, opdat er ruimte ontstaat voor een grote diversiteit aan menin gen". Als de trein dit traject blijft volgen, dan kunnen de CGB'ers maar beter een ander spoor ne men. Het CGB heeft niet meer dan zo'n 4.400 leden, verspreid over plaatselijke afdelingen in het land. Het bestuur gelooft echter dat zij intussen wel de stem van de 'zwijgende meerderheid' vormt. Kristallnacht De Bond van Evangelische Ker ken en de joodse gemeenten in de DDR willen meer gaan samen werken. De herdenking van de Reichskristallnacht van novem ber 1938 is niet alleen een bijzon dere zaak geweest, maar brengt ook consequenties met zich mee, zo zei de voorzitter van de Bond, bisschop Werner Leich, tijdens een gesprek tussen het bestuur van de Bond en het bestuur van de vereniging van joodse ge meenten. Het was de eerste keer sinds de oprichting van de Bond in 1969 dat beide partijen met elkaar spraken. Tot nu toe beperkten de contacten tussen evangelische christenen en joden in de DDR zich tot enkele regionale joods- christelijke werkgroepen, mede werking van christenen aan de restauratie van joodse begraaf plaatsen en incidentele deelne ming van joden aan kerkelijke bijeenkomsten. Volgens de voorzitter van de vereniging van joodse gemeenten in de DDR, Sigmund Rotstein, heeft de herdenking van de Reichskristallnacht de Duitsers bewust gemaakt van een "stuk verwaarloosde geschiedenis". Juist voor de jongeren is het be langrijk dat zij op de hoogte zijn van de rol van de joden in Duits land, niet alleen tijdens de Twee de Wereldoorlog, maar ook er- Leich beschouwt het als een plicht van zijn kerk de gemeente leden beter dan tot nu toe over het jodendom en het joodse geloof te informeren. Hij overhandigde Rotstein een geldbedrag ter on dersteuning van de herbouw van de synagoge in de Oostberlijnse Oranienburger Strasse. De evan gelische kerk had de gelovigen vorig jaar by de herdenking van de Reichskristallnacht opgeroe pen de herbouw financieel te steunen. Over de hoogte van het bedrag zijn geen mededelingen gedaan. Televisiedominees De vereniging van televisiepre dikanten in de Verenigde Staten ondervindt ernstige problemen bij haar poging het door sex- en belastingschandalen gedeukte image van'de predikanten te ver beteren. Honderden predikanten blijken niet bereid hun boekhou ding aan een commissie van de vereniging voor te leggen. Boven dien heeft de belastingdienst al weer enkele nieuwe "ernstige" gevallen van belastingontduiking vastgesteld. Een jaar geleden heeft de vere niging besloten schoon schip te maken. Boven een bepaald inko men zouden de aangesloten tele visiepredikanten hun boekhou ding moeten laten controleren door de 'commissie voor ethiek en financiële integriteit' van de vereniging. Tot nu toe hebben slechts honderd van de zeshon derd betrokken predikanten aan deze wens van de vereniging ge volg gegeven. Toch is voorzitter Ben Arm strong van de vereniging tevre den. Vele predikanten leiden een klein bedrijf en hebben moeite met het invullen van het belas tingbiljet, zo zegt hij. De vereni ging heeft een videofilm gemaakt om deze predikanten te helpen. De predikanten weten heel goed hoe ze mensen tot het chris telijk geloof moeten bekeren, maar het correct invullen van het belastingformulier blijkt hun ve le problemen op te leveren. De Amerikaanse belastingdienst on derzoekt op dit moment de belas- tingopgave van 23 predikanten. Een predikant, wiens naam niet door de dienst bekend is ge maakt, heeft al meer dan een mil joen dollar boete moeten betalen. Verscheidene televisiepredikan ten dreigt de erkenning als niet op winst gerichte onderneming te worden ontnomen, wat betekent dat zij geen aanspraak meer op belastingvoordeel kunnen ma ken. Abortus in Polen. Een wets voorstel om abortus onder alle omstandigheden te verbieden kan rekenen op de steun van bij na de helft van de Poolse bevol king. Volgens een opiniepeiling van de staatstelevisie steunt 46 procent van de ondervraagden het wetsontwerp, dat een arts die abortus pleegt en de vrouw die zich laat aborteren, drie jaar ge vangenisstraf in het vooruitzicht stelt. Paus naar Cuba. Paus Johan nes Paulus II heeft een uitnodi ging van president Fidel Castro om Cuba te bezoeken aanvaard. Dat heeft het Vaticaan meege deeld. Een datum is nog niet vast gesteld. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te 's-Gravendeel R. ten Napel Wage- ningen, te Hazerswoude C. D. Zonnenberg Benschop; aangeno men naar Delft (studentenpredi kant) J. de Heer Rotterdam-Zuid, naar Eethen en Drongelen (toe zegging) J. Muldery kand. Berg- schenhoek. Gereformeerde Kerken: beroe pen te Lemele en Lemelerveld mevrouw drs. B. W. Marsman kand. Amsterdam, beroepen te Voorschoten B. Ledegang Ren- kum en Heelsum. Christelijke geref. Kerken: be roepen te Rotterdam-West W. van Sorge Rijnsburg.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2