'Het is zo schokkend' 'Het publiek deukt dat klagen niets uithaalt' Boek komt in later stadium' Run adverteerders op satelliet TV-10 INGEN DINSDAG 30 MEI 1989 Memoires Mary Servaes blijven in de kluis Presentatrice mediaprogramma Ratel: HILVERSUM (GPD)— Het KRO- j;ich op radio mediaprogramma Ratel, dat middels aan zijn elfde seizoen zig is, krijgt steeds minder televi: STAMPROIJ - De Zangeres Zonder Naam wordt de Zan geres Zonder Memoires. Mary Servaes ziet na hevige inner lijke strijd af van de publika- tie van haar boek 'Moeder Ma jesteit.' Het werk was op twee hoofdstukken na af. Het zou op haar zeventigste verjaar dag (5 augustus) verschijnen. De Zangeres durft de con frontatie echter niet aan. Ze schrikt terug voor de gevol gen en laat zich daarbij ook leiden door de storm die de Dagboeken van Wim Kan hebben ontketend. Mary Servaes: "Het is zo onthul lend. zo schokkend, dat ik er ze ker van ben dat ik alles en ieder een over me heen krijg: de pers, de familie en de artiesten. Ik heb gekozen voor mijn rust, toen ik stopte met optreden. Dat wil ik zo houden". Mary Scr- vaes-Beij: "Soms zat ik aan tafel te hui len. terwijl ik bezig was met schrijven". Door Jacques d'Ancona afspeelt. "Dat merken v/e als we in onze uitzending mensen oproepen om bepaald onderwerp te gerea- die zich aan pro- bellen. Dan wordt gramma's gestoord hebben. Pre- geerd. sentatrice Violet Falkenburg Om wat te doen vindt dat jammer, want juist moeheid' die reacties moet haar program- ken kranten ahetv begin deze 'metaal- de luisteraars, ma- tijdschnften sinds dioluisteraars kunnen de hele timistisch.0 week door telefonisch hun klach- heel weinig ten spuien, Ratel een selectie maakt de uitzending van die week. Bij de klacht wordt meestal ook de bijbehorende ker gezocht. de redactie blijven uit. Televisie heeft n maal de grootste invloed op r neiging c Religie, sex en koningshuis zijn programmamma- de onderwerpen waar het meest over wordt gebeld. Falkenburg Programmamakers hebben vindt dat de klachten die binnen liet algemeen helaas niet de komen vaak zeikklachten zijn. kijkers "De klachten kunnen inhoudelijk sterker zijn. Dan kun je zinniger gesprekken voeren. Mensen rea geren voornamelijk vanuit hun emoties." Een mediaprogramma op radio is beslist geen vorm van navelsta- indt Violet Falkenburg. Ra- klachten luisteraars serieu: Althans niet open en bloot voor de Ratel-microfoon, is de erva ring van Falkenburg. "Program mamakers vertonen vaak arro gantie. Weinigen staan echt open voor kritiek." Falkenburg signaleert bij het dio en televisie zijn al kijk- en luisterpubliek 'moeheid' richtingsverkeer. We zijn het om over onderwerpen te bellen. "Het publiek heeft denk ik het ge voel dat klagen niets uithaalt. Verder gebeuren er op telev' beetje verplicht een uitlaatklep te bieden. Natuur lijk kunnen ze ook de knop van de televisie of radio omdraaien als ze natuurlijk ontzettend weinig zich ergeren. Maar in Ratel geve Drie weken geleden werd Mary Servaes bevangen door twijfels of ze er wel goed aan zou doen het boek te laten verschijnen. "Ik voelde wat ik overhoop zou halen. Soms zat ik aan tafel te huilen, terwijl ik bezig was met schrijven. Steeds sterker drong de vraag zich op of ik dit wel moest doen op mijn ouwe dag". Ben Holthuis werd door de uit bladzij heeft de Zan- gever min of meer aangezet haar van gedachten te doen verande ren. Hij stelde nog voor de inhoud aan te passen door de scherpste passages weg te laten. Daar voelt de Zangeres niets voor: "Ik doe het goed of ik doe het helemaal niet. Het is de waar heid. Ik heb gewerkt en gevoch ten. Als er dingen uitgehaald wor den, is het een sprookje. Mijn le ven was geen sprookje." Ben Holthuis: "Jammer, dat het boek in de kluis ligt en het echte beeld van de Zangeres ons In december zei Mary Servaes me: "Het wordt een boek vol ver driet. Alles staat er in, ook de mo menten in mijn leven dat ik dacht dat ik niet verder kon, maar toch doorging". Bladzij geres volgeschreven in een groot cahier. Het is een getuigenis van de vernederingen en de ontken ning die ze als zangeres van het le venslied onderging. Ze heeft een geheugen als een ijzeren pot en herinnert zich sinds haar vierde jaar vrijwel elk detail van elke ge beurtenis in haar leven. In een di recte. soms komische stijl zette ze haar ervaringen op papier. De gossip-joumalist Ben Holthuis heeft de verhalen op een tekstver werker bewerkt en uitgetikt. onthouden wordt. Je krijgt er kip- ven. Voor het geld hoeft ze het pevel van. Zo hard en zo eerlijk is niet te doen. Ik denk dat ze nu ein- het. Het is eng hoe collega's haar delijk alles van zich af heeft ge- hebben bejegend. Willeke Alberti schreven en ik respecteer haar be- behandelde haar als zeventienja- sluit", rige als een leeftijdgenote. De Zangeres noemt haar een snot neus. Het is soms eng wat ze be schrijft". Holthuis zegt dat haar publiek de enige categorie is die er goed afkomt. "Het publiek heeft haar nooit laten vaillen en daar is ze dankbaar voor. Ik heb Mary van het begin af aan gewaarschuwd voor de consequenties. Dan zei ze: 'Moet ik de waarheid verbloe men?' Het leek er tot voor kort op dat de memoires zouden verschij nen en ik ben ervan overtuigd dat het boek een volstrekt nieuw licht werpt op haar intelligente manier van denken en manier van schrij ven waar ik veel bewondering voor heb. Ik weet niet of ze ooit zal besluiten het boek uit te ge dingen. Na drie keer te hebben gereageerd op een show. doe je het ook niet meer." Het is volgens Violet Falken burg zeker niet zo dat mensen geen kritiek meer hebben op wat i de gelegenheid ook nog te Presentatrice van mediapro gramma Ratel. Violet Falken burg: "Programmamakers heb ben in het algemeen helaas niet de neiging om klachten van kijkers serieus te nemen". (foto gpd zéggen wat ze ervan vinden. Bo vendien: kranten hebben toch ook allemaal hun ingezonden brievenrubriek...?" Ratel is iedere vrijdagmiddag van 14.00 tot 15.30 uur te beluiste ren via Radio 2. Reactie uitgever memoires Zangeres: STAMPROY (GPD) - Jan Willem van de Wetering, de direkteur van Center Books, de uitgeverij waar bij de memoires van de Zangeres zonder Naam zouden verschij nen, denkt dat het zo'n vaart niet zal lopen met de beslissing van de zangeres het boek niet meer uit te geven. "Ik denk dat het project wel degelijk doorgaat, maar in een later stadium. Daar ben ik niet pessimistisch over. Waarom de zangeres dit bericht de wereld in heeft gestuurd, is mij niet dui delijk. Ik denk dat het te maken heeft met moeilijkheden in haar privé-leven". Impresario Jacques Senf, die de belangen behartigt van de zan geres, reageert nuchter op het be richt. "We moeten haar beslissing respecteren. Komt tijd, komt raad. Nee, ziek is zij zeker niet. Tenminste, voor zpver ik dat kan bekijken. Ik zie natuurlijk alleen maar de buitenkant. Ik vind het allemaal wel erg jammer. Als Van de Wetering zegt dat het wel door gaat, maar in een later stadium, vind ik dat een goed uitgangs punt". Kan de Zangeres zonder Naam dat eigenlijk wel, een boek schrij ven? Een goede stem is natuurlijk nog geen goede pen. Senf: "Ja hoor. Ze heeft al meer geschre ven, gedichten en zo. Bovendien zou Ben Holthuis het allemaal nog eens doornemen. Nee, hij is nog niet begonnen met zijn werk". HILVERSUM (GPD)— De belangstelling in de reclamewereld voor zendtijd bij TV-10 van Joop van den Ende is overweldigend. Het groot ste reclamebureau van ons land. de FHV-groep, dat onder meer werkt voor Ahold, Heineken en de AMRO-Bank. heeft in de afgelopen dagen al veel aanvragen te verwerken gekregen. Volgens Wilma van Opstal van de FHV is de grote interesse vooral te verklaren uit frustratie ten opzichte van de STER. "Al 22 jaar mogen we alleen zendtijd kopen, maar worden onze wensen nooit ingewilligd". Nu lijkt het wel of we met z'n allen naar de banketbakker lopen en ein delijk die slagroomtaart mogen kopen". Volgens Van Opstal is de belangstelling voor de andere Neder landstalige commerciële satellietzender Radio Télé Veronique veel minder groot. "Het probleem met Veronique is dat er zo weinig infor matie is. De financiering is wel rond, maar het gaat om de programme ring. Tegenover het overdonderende geweld van Joop van den Ende met veel informatie en een duidelijke presentatie, staat bij Veronique slechts een grote mate van onzekerheid". De STER zal het volgens Van Opstal heel moeilijk krijgen, tenzij ze flexibeler wordt. STER-directeur C. Smeekes deelt die zorg met haar. Hoewel hij bij de presentatie van de jaarcijfers van de STER nog luch tigjes deed over de nieuwe concurrenten, heeft hij zijn mening na de presentatie van TV-10 moeten herzien. "Ik hoop dat omroepvoorzit ters, directeuren en programmamakers met rode oortjes de program maschema's van Van den Ende bekijken", zei Smeekes gisteren. "Maar ik vrees dat dat niet gebeurt. Er is hier in Hilversum sprake van histori sche gemakzucht, omdat er nooit concurrentie was. Maar nu is het vijf voor twaalf'. Smeekes zelf ondervindt de concurrentie van TV-10 al heel nadruk kelijk. Een van zijn belangrijkste tv-reclameverkopers is inmiddels naar het bedrijf van Van den Ende overgestapt. Volgens de STER-di recteur kunnen de omroepen het tij alleen nog keren, wanneer zij af spraken maken over horizontale programmering. "De omroepen zul len zeggen dat dat ten koste gaat van hun eigen identiteit. Maar ik denk dat wanneer straks de kijkers met bossen vertrekken die identiteit er niet zo veel meer toe doet", aldus Smeekes. 1 2) Me myself and 1 Soul 2(1) Eternal flame-The Bang- 3 4) I beg your pardon - Kon 4 8) If you don't know me by now - Simply Red 5 (11) 1 want it all - Queen 6(3) Wonderful - Patty Shift 7 (6) Keep on movin- Soul II soul 8 (10) Lolly lolly - Wendy Lisa 9 (13) Americanos - Holly Johnson 10 9) Lulleby - The Cu re 11 5) Paradise City - Guns n Roses 12 (19) The eve of the war - Jeff Wayne 13 (17) El Cordobes - BZN 14 (19) Forever your girl - Paula Abdul The look - Roxette I'm every woman - Chaka Khan My brave face - Paul Mc Cartney Free - Stevie Wonder Into temptation - Crow ded House Manchild - Neneh Cherry That's how I'm living - Toni Scott No more bolero's - Gerard Joling Nothin(that comperes 2 u) - The Jacksons It's the first time - Lois Lane This is your land - Simple Minds Heaven help me - Deon Estus Express yourself - donna I'll be there for you - Bon Jovi Rooms on fire - Stevie Nicks Too many broken heart - Jason Donovan Kokamo - The Beach Boys You on my mind - Swing out Sister Funky cold Medina - To ne Loc Nineteen forever - Joe Jackson Good thing - Fine young Cannibals Turn the world around - Golden Earring Blijf zoals je bent - Justi- 38 (29) Duet (ik hou alleen jou) - Rob de Nijs Mar- tine 39 (33) Ordinary lives - Bee Gees 40 (31) 1 2 3 - Gloria Estefan Miami Sound Machine. Alleroudste De titel is binnen. Opa Jean Mi chael Reyskens uit Dordrecht is vanaf vandaag de oudste die ooit in ons land heeft ge woond: 111 jaar en 19 dagen. De hoogbejaarde Belg, die al vanaf zijn 20ste in Nederland woont, is mevrouw Christina van Druten- Hoogakker uit Randwijk voorbij gestreefd. Zij overleed op 8 de cember 1987 op de gezegende leeftijd van 111 jaar en 18 dagen. Opa Reyskens woont in het ou- derencentrum Avondzon in Dordrecht. Geestelijk is hij nog helemaal bij, alleen lichamelijk begint hij wat slijtage te vertonen. Reyskens kan er overigens nog even tegenaan: de maximale le vensduur van de mens wordt door deskundigen geschat op 115 tot 120 jaar. Koran misbruikt Het Israëlische leger heeft een mi litair berispt die afgelopen week op de bezette westelijke Jordaan- oever bladzijden uit de Koran ge bruikte als wc-papier. Een legerwoordvoerder zei dat de berispte militair heeft toegege ven dat hij de pagina's uit de isla mitische heilige schrift heeft ge bruikt, maar zich niet realiseerde dat het ging om de Koran. „Hij kan geen Arabisch lezen", aldus de woordvoerder die daaraan toe voegde dat de militair zijn excu ses heeft aangeboden en is beris pt. „De districtscommandant heeft maatregelen genomen om een voorbeeld te stellen", zei hij. Hemelvaart Alle ware christenen zullen op 1 september dit jaar ten hemel rij zen. Dit beweert de gepensioneer de Amerikaanse ruimtevaartinge nieur Edgar Whisenant, nu de wonderbaarlijke hemelvaart die hij al op 1 september afgelopen jaar voorspelde is uitgebleven. De 56-jarige ex-NASA-mede- werker zegt in zijn eerdere voor spelling in een boek een reken fout te hebben gemaakt. Hij ging In het Rotterdamse museum voor etnologie wordt binnen kort een expositie geopend on der de titel 'De tweede begrafe nis'. Het handelt over de dood en de rouwprocessen in Afrika. Daarvoor werden drie doods kisten uit Ghana overgevlogen. Een in de vorm van een ui, een in de vorm van een kip en een in de vorm van een Mercedes Benz. De kisten symboliseren het belang dat bepaalde goederen hadden voor de overledene tij dens zijn aardse bestaan. (foto AP) er namelijk van uit dat de eerste eeuw maar 99 jaar telde, omdat de christelijke jaartelling bij het jaar 1 na Christus begint. Whisenant is er zeker van dat de in het laatste bijbelboek der Openbaringen voorspelde ge beurtenis nu dit jaar zal plaats hebben. Hij is er zelfs van over tuigd dat zijn misrekening op een wilsbeschikking van God berust, zodat de ware christenen een jaar de tijd hebben om zich op hun 'ontvoering' uit het aardse be staan voor te bereiden. ...oe ONLUSTEN 0f?EIPEN ZICH UIT TOT EEN 00(?L0GSACHTIGE TOESTANP

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 20