LEIDSCH DAGBLAD NAVO zwicht voor eis Bonn WD en PvdA tegen terugkeer van Braks Nog nooit zo veel zon in mei Toch onderhandelingen met Warschaupact over SNF- raketten Studenten plaatsen vrijheidsbeeld op Tiananmenplein Apothekers rekenen vaak te hoge prijzen Staat van beleg in Argentinië na plundering winkelcentra BON JA'>K W""EEN AB°NNEMENT °P DE KRANT V00R MN EIGEN STUK VAN NEDERLAND LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 30 MEI 1989 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38945 Prijs fl. 1,25 DEN HAAG (GPD) - WD en PvdA willen dat minister Braks (landbouw) niet terugkeert als mi nister, zo hebben de landbouwspe- cialisten Blauw en Huys van beide partijen vanmorgen voor de radio gezegd. Volgens Blauw heeft Braks de WD de laatste jaren een aantal keren vernederd en wordt het tijd dat de bewindsman naar een andere baan uitziet. Huys vindt daarente gen dat de minister weg moet om dat hij zich in zijn beleid te veel richt op de WD. Braks (56) is al vanaf maart 1980 minister van landbouw, met een on derbreking van september 1981 tot december 1982 tijdens het tweede en derde kabinet-Van Agt. Toen was hij gewoon kamerlid. De CDA- bewindsman zelf heeft onlangs ge zegd dat hij wel weer minister wil worden. De WD heeft bij de kabinetsfor matie in 1986 al getracht een liberaal op Landbouw te krijgen. Daarvoor was toen Luteijn, nu voorzitter van de eerste kamerfractie van de WD. Minister Braks ANP) DE BILT (ANP) - De afgelopen maand kende meer uren zon dan ooit bin nen een maand in Nederland zijn gemeten. Met 320 uur zonneschijn - ge middeld dus meer dan 10 uur per dag - brak mei alle records, ook die van zomermaanden. Dat heeft het KNMI in De Bilt vandaag gemeld. De afgelopen lentemaand behoort met de meimaanden van 1917 en 1947 ook tot de warmste van deze eeuw. Met een gemiddelde temperatuur van 12,5 graden warmer dan het langjarig ge net zo warm als in 1917. Alleen mei 1947 in de markt. Luteijn is zelf boer en bekleedt talrijke functies in de geor ganiseerde landbouw. De PvdA heeft sinds het derde ka- binet-Drees, dat tussen eind 1956 en eind 1958 regeerde, geen minister van landbouw meer geleverd. In dat kabinet bekleedden Mansholt én, na diens vertrek naar de Europese Commissie, Vondeling de post. 14,7 graden was het in De Bilt j middelde (1951-1980) van 12,1 was, met 15,1 graden, nog Op 18 mei werd de eerste .zomerse dag' genoteerd. In totaal zou zeven maal een temperatuur van ten minste 25 graden worden gemeten, even vaak als in de record-meimaand uit 1947. In mei was het behalve warm en zonnig ook bijzonder droog, vooral in het midden van het land. In de Bilt, waar 54 milimeter regen in mei normaal heet, viel slechts 6 mm. Waarmee de afgelopen maand ook droger bleek dan de recordmaand tot nu toe, die van 1922. In totaal 26 dagen bleef het droog, een verbetering van het record, dat met 25 dagen op naam van mei 1919 stond. A BRUSSEL (GPD) - De NAVO-bondgenoten zijn gezwicht voor de Westduitse eis om te gaan onderhandelen met het Warschaupact over vermindering van het aantal kernwa pens voor de korte afstand (SNF) in Europa. Maar zij zijn het erover eens dat die kernwapens niet volledig uit Europa mogen verdwijnen. kunnen zijn. Pas als/met de uitvoering van dat akkoord een begin is gemaakt zijn de bondgenoten bereid te beginnen met de onderhandelingen over de kernraketten. Uitgangspunt daarbij s dat de kernwapens voor de korte Onder luid gejuich van 100.000 aanwezigen werd het beeld van de god van de vrijheid ingeluid. Foto rechts: een student van de kunstacadem. legt de laatste hand aan het vrijheidsbeeld. (foto-s a PEKING (GPD/AP) - Studenten hebben vanochtend hun strijd voor democratie een nieuwe impuls ge geven door midden op het Tianan menplein, recht tegenover het por tret van Mao Zedong, een ruim 10 meter hoge kopie van het Ameri kaanse vrijheidsbeeld neer te zet ten. Zeker 100.000 mensen waren in alle vroegte op het Plein van de He melse Vrede getuige van de inwij dingsplechtigheid. Dit ondanks de noodtoestand die vandaag de tien de dag is ingegaan. Studenten van de Academie voor Schone Kunsten reden de afgelo pen nacht de onderdelen van het vrijheidsbeeld in bakfietsen naar het plein. Er werd vuurwerk afge stoken en via de luidsprekers klonk de Internationale. Studenten schreeuwden 'leve de democratie' en 'weg met de dictatuur van de ou- de-mannetjeskliek'. Supermasten te koop ROTTERDAM (GPD) - Twaalf van de zestien gigantische lichtmasten bij de Van Brienenoordbrug zijn te koop voor belangstellenden. Am sterdam heeft er al vier gekocht voor het westelijk havengebied. De masten (in de volksmond ooie vaars- of kraaienesten) zijn onlangs losgeschroefd van hun fundering en gaan per schip naar Amsterdam. Een lichtmast weegt ongeveer 17.000 kilo en kostte destijds 1 mil joen per stuk. Koeler Vannacht enkele buien. Overdag af en toe zon en vrijwel overal droog. Mini mumtemperatuur omstreeks 5 graden. Middagtcmpcratuur ongeveer 14 gra den. Matige noordenwind. De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: over het algemeen veel bewolking en enkele regen- of on weersbuien. Middagtcmpcratuur oplo pend van ongeveer 14 tot 18 graden. Woensdag 31 mei zon op: 05.27 uur, zon onder: 21.49 uur; maan op: 03.13 uur. maan onder: 17.52 Waterstanden te Katwijk hoog water: 00.38 en 13.04 uur; laag wa ter: 08.37 en 21.31 uur. 22 PAGINA'S Om 12 uur precies werd 'de godin van de vrijheid' onder luid gejuich ingewijd. Tevoren las een meisje een verklaring voor waarin de stu denten plechtig beloofden door te gaan met de strijd om democrati sche vrijheden. Verscheidene stu denten kondigden aan het beeld met hun leven te zullen verdedigen. De politie in Peking begint gelei delijk aan op te treden tegen activis ten. Nadat drie vakbondsleiders waren gearresteerd is de politie ook in het geweer gekomen tegèn de „Vliegende Tijgerbrigade", een groep van zo'n 400 gemotoriseerde activisten die met hun motoren als een soort koeriers- en verbindings dienst fungeren voor de demonstre rende studenten. Volgens een hoofdstedelijk dag blad heeft de politie intussen 11 lei ders van de motorbrigade gearres teerd. De studenten die hun protes ten op het Plein van de Hemelse Vrede voortzetten worden voorlo pig nog ongemoeid gelaten. Een groep van 1.000 studenten en vakbondsleden protesteerde van daag tegen de arrestaties bij het aan het plein gelegen hoofdbureau van politie. Op spandoeken werd kri tiek geuit op de heimelijke arresta ties. Een delegatie van de demon stranten werd door de politie ont vangen, maar kreeg geen zekerheid dat de verdwenen vakbondsleden zijn aangehouden. Toen de acties bij het politiebu reau bleven voortduren liet de poli tie weten dat die onwettig zijn en dat zal worden opgetreden als de ac ties niet worden gestaakt. Militante studenten en vakbondsactivisten werden door politiemensen met vi deocamera's gefilmd, mogelijk om hen op een later tijdstip te kunnen vervolgen. De studenten kondigden aan dat later op de dag nieuwe hongersta kingen zouden beginnen. Daarmee willen zij hun eisen, die -tot nu toe niet door de regering ingewilligd zijn, kracht bijzetten. Zij eisen op heffing van de staat van beleg die op 20 mei werd afgekondigd, terug trekking van de troepen die aan de rand van Peking gelegerd zijn, vrij heid van pers en de belofte dat stu denten niet vervolgd zullen worden vanwege hun deelname aan de ac ties. De ministers van buitenlandse za ken van de NAVO werden het hier over vanmorgen in alle vroegte na urenlange onderhandelingen eens. Alleen de Britten maakten aanvan kelijk nog een voorbehoud, maar dat lieten zij later vallen. Door het akkoord is de top in Brussel tegen afstand niet volledig mogen ver- alle verwachtingen in toch nog op dwijnen maar aan beide zijden wor- een succes uitgedraaid. den verminderd totgelijke en con- Dat is vooral te danken aan de troleerbare niveaus'. Amerikaanse president Bush, die De NAVO-bondgenoten eisen met zijn gisteren gepresenteerde voorts dat de Sovjet-Unie zijn kern- voorstel voor een forse verminde- wapens voor de korte afstand voor- ring van de niet-nucleaire bewape- dat met de onderhandelingen wordt ning de weg vrijmaakte voor een ak- begonnen alvast vermindert tot het- koord over de korte-afstandswa- zelfde aantal dat de NAVO nu heeft. De NAVO heeft 88 (Lance)lanceer- inrichtingen met 600 raketten. Een verlaging van het aantal NAVO-kernwapens beneden het huidige niveau kan volgens het bondgenootschap pas aan de orde komen als de verminderingen op niet-nucleair gebied volledig zijn uitgevoerd. Uitgangspunt voor de NAVO is dat kernwapens in Europa jaar nodig zijn voor het instandhouden van een geloofwaardige afschrik king. In het akkoord wordt de vraag of de na een akkoord overblijvende kernwapens moeten worden gemo derniseerd omzeild. Er staat dat de kernwapens van de NAVO 'up-to- date' gehouden moeten worden, een rekbare formulering die eerder is gebruikt om de meningsverschil len over de modernisering te ver doezelen. De Westduitse bondskanselier Kohl noemde de overeenkomst 'het beste verjaardagsgeschenk dat de 40-jari- ge NAVO zichzelf had kunnen ge ven'. „Een zeer succesvolle top", oordeelde premier Lubbers. „Men kan niet alleen met het resultaat le ven maar men kan er van harte mee instemmen. Aan de ene kant heben we nu een eensgezind bondgenoot schap en aan de andere kant is er een ruim perspectief op wapenbe heersing. Beter hadden we het ei genlijk niet kunnen hopen". RIJSWIJK (ANP) - In Bremen begint morgen een campagne om de Westduitsers te winnen voor de Nederlandse zoute ha ring. Het haring-happen maakt tot nu toe geen deel uit van de Westduitse eetcultuur. Ten onrechte, zo vinden ook steeds meer Westduiters, die als toerist op de Nederlandse boulevards en stranden ple zier beleven aan het folkloris tische gebaar waarmee, hoofd- in-de-nek, de vis naar binnen glijdt. Nederland bezit een aandeel van zo'n 30 procent in de im port van haring in de Bondsre publiek. De overige haring komt voornamelijk uit de Scandinavische landen. Maar dat is volgens het Nationaal Visbureau haring die op de traditionele manier is klaar gemaakt. De Hollandse Nieu we, zorgvuldig .gekaakt' met Campagne moet Duitsers leren 'zoute' te eten In Bremen staat de eerste van 25 viskarren die speciaal voor de promotie van de Ne derlandse haring naar de Bondsrepubliek zijn overge bracht. Nederlandse deskun digen zullen demonstreren hoe de vis hap-klaar wordt ge maakt. Inmiddels begint ook in Frankrijk de belangstelling voor de 'zoute* te groeien. En in België vindt de haring al veel aftrek op huishoudbeurzen. pens. De bondgenoten hem daar algemeen lof voor toe. Het moment waarop de onder handelingen met het Warschaupact over de korte-afstandswapens zul len beginnen, is nadrukkelijk ge koppeld aan vooruitgang bij de on derhandelingen in Wenen over de conventionele bewapening. In het voorstel van Bush moet koord in Wenen er binnen BUENOS AIRES (GPD/AP) In Argentinië is vannacht de staat van beleg uitgeroepen na een dag van grote sociale on rust. Duizenden armen be stormden supermarkten en winkelcentra op zoek naar voedsel. Ook kwam het tot de monstraties tegen de prijsver hogingen. De hevigste rellen waren in Rosario, de tweede stad van het land. Het be gon daar precies op het moment dat president Raul Alfonsin via radio en televisie een pakket bezuinigings maatregelen bekendmaakte. In eerste instantie waren het vooral vrouwen en kinderen die in het holst van de nacht ruiten insloe gen van supermarkten. De politie Stond vrijwel machteloos. Toen la ter op de dag werd besloten om hard op te treden, kwam het tot wa re veldslagen met duizenden jonge- In Rosario werden 50 winkels ge plunderd. Maar ook in verschillen de arme buitenwijken van Buenos Gewapende bankoverval MAARN (ANP) - Twee gewapende mannen hebben vanochtend *kort voor 10.00 uur in Maarn een filiaal van de Rabobank overvallen. Het personeel van de bank is met vuur wapens bedreigd. De twee mannen zijn gevlucht met een nog onbe kend geldbedrag. Toen de mannen in een gereedstaande auto stapten, is in de lucht geschoten. Niemand raakte gewond. Aires kwam het tot botsingen tus sen armen en politie. In steden als Mendoza, Cordoba en Mar del Plata waren soortgelijke taferelen te zien. Vannacht verklaarde de regering dat de rust in het land was hersteld. Vanuit Rosario kwamen op dat mo ment nog berichten over schermut selingen. Zo hadden de bewoners in het zuiden van de stad barricaden opgericht. Er zou zelfs geschoten zijn. Volgens onbevestigde berich ten zijn er twee doden en tientallen gewonden gevallen. Er zijn 800 ar restaties verricht. Onder de staat van beleg zijn de monstraties verboden. Alle burger rechten zijn opgeschort. Politie en leger kunnen huiszoekingen hou den en mensen arresteren zonder gerechtelijk bevel. Mensenrechtenactivisten vrezen dat de gebeurtenissen tot een nieu we heksenjacht zullen leiden tegen links. Tijdens de militaire dictatuur van 1976 tot 1983 brachten de Ar gentijnse veiligheidstroepen 30.000 landgenoten om het leven. (pagina 5: Armen in Argentinië plun deren winkels) UTRECHT (ANP) - Apothekers en apotheekhoudende huisartsen vra gen vaak te veel geld voor medicij nen. In 199 van 270 onderzochte ge vallen (74 procent) zijn overtredin- Enorme toename handel tussen Zuidafrika en EG BRUSSEL (IPS) - De handel tus sen Zuidafrika en de Europese Ge meenschap is vorig jaar sterk geste gen, ondanks de sancties van de EG-landen tegen het apartheidsre gime, zo blijkt uit cijfers die het sta tistisch bureau van de EG gisteren heeft gepubliceerd. De invoer van de 12 EG-landen uit Zuidafrika bedroeg in 1988 14,4 miljard dollar (32 miljard gulden). Dat is meer dan een verdubbeling. Een jaar eerder was de invoer 6,4 miljard dollar. De uitvoer van de EG naar Zuidafrika steeg vorig jaar van 6 miljard dollar tot 7,6 miljard dol lar. In de cijfers is ook de handel met het door Zuidafrika bezette Na mibia meegerekend. Groot-Brittannie is met een in voer van 8 miljard dollar veruit de grootste Europese importeur van Zuidafrikaanse goederen. Italië is tweede met een invoer van 2 miljard dollar. De EG betrekt vooral grond stoffen, voedsel en chemische pro- dukten van Zuidafrika. Westduitsland voert de lijst van exporteurs aan met een uitvoer van 3 miljard dollar. Groot-Brittan nie volgt met 2 miljard dollar. De uitvoer bestaat vooral uit machines en transportmiddelen. Op 12 september 1986 bereikten de twaalf EG-ministers van buiten landse zaken een akkoord over be perkte sancties tegen Zuidafrika. De belangrijkste maatregelen wa ren een verbod op de invoer van staal, steenkool en gouden munten en stopzetting van nieuwe investe ringen. gen van de Wet Tarieven Gezond heidszorg geconstateerd. Dit blijkt uit een onderzoek van de Economi sche Controle Dienst (ECD). De meest voorkomende 'fouten' zijn het ten onrechte berekenen van administratiekosten (43 procent), prijsovertredingen (21 procent) en substitutiefraude (11 procent). In het laatste geval brengen apothe kers of artsen een duur merkge neesmiddel in rekening terwijl ze een goedkoper, vervangend prepa raat afleveren. De staatssecretarissen Dees (volksgezondheid) en Evenhuis (economische zaken) hebben de Tweede Kamer vandaag laten we ten dat ze "verontrust" zijn over de resultaten van het onderzoek, waar bij 216 apothekers en 54 apotheek- houdende huisartsen waren betrok ken. Echt 'harde' gevallen van substi tutiefraude komen weinig voor: 3 procent van de ingestelde onder zoeken resulteerde in een proces verbaal, bij de overige 8 procent was het bewijs niet te leveren of ging het om bedragen die het opmaken van een proces-verbaal niet rechtvaar digden. Voor het berekenen van ad ministratiekosten kregen 55 apo thekers (20 procent) een proces-ver baal, en voor algemene prijsovertre dingen vijf (2 procent). In de overige gevallen is "corrigerend opgetre den". Andere overtredingen betroffen het berekenen van verpakkingskos- ten (zeven apothekers, 7 keer een proces-verbaal), en het niet aan de consument doorgeven van kortin gen (22 apothekers, van wie 20 een proces-verbaal) en bonusleveran ties (17 apothekers, 16 proces-ver- balen). SCHIETPARTIJ - Bü een schiet partij in de Kraaienhofstraat in Am sterdam is vannacht een 19-jarige vrouw om het leven gekomen. Haar 22-jarige vriend werd zwaar ge wond. De politie heeft in verband hiermee twee rJ aangehouden. 'Jaarlijks sterven honderden verkeersslachtoffers onnodig' (uit het Leidsch Dagblad van gisteren) JE HAD HET KUNNEN LEZEN IN DE KRANT VOOR JE EIGEN STUK VAN NEDERLAND Ik neem het Leidsch Dagblad 7 weken op proef voor maar 26,50 Noteer mij voor een kwartaalabonnement 72,40 Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis! (Aankruisen wat van toepassing is) Naam: Adres: Opsturen in envelop (zonder postzegel) naar: Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden Vrouwen en kinderen lopen in Rosario met tassen vol levensmiddelen weg uit een geplunderde supermarkt. <fou api

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 1