'Katwijk moet nek uitsteken voor toerisme' Ouderen moeten mondiger worden Kans op komst Archeon 'redelijk groot' PAGINA 14 DINSDAG 30 MEI 1989 WV kritisch over 'gedoog-beleid' KATWIJK - De Katwijkse WV heeft het gemeentebe stuur opnieuw opgeroepen een actief toeristisch-recrea- tief beleid te gaan voeren. Alleen door een gezamenlij ke inspanning van alle be drijven en instellingen die in deze sector werkzaam zijn, kan de badplaats aantrekke lijk blijven voor toeristen en dagjesmensen. Het huidige beleid waarin de gemeente het toerisme slechts 'ge doogd', moet nu eindelijk overboord worden gezet. Die oproep deed VW-voorzitter H. van Mierlo gisteravond tijdens de voorjaarsledenvergadering van de vereniging. Katwijk moet zich de komende periode instellen op de veranderde eisen die de toerist aan de verblijfsaccommodaties stelt. Met het huidige beddenbéstand bij particulieren en de vaak verouder de hotels en pensions, wordt het steeds moeilijker te concurreren met andere vakantiebestemmin gen. "De afgelopen weken hebben we weer kunnen merken dat de be langstelling uitgaat naar pension- of hotelkamers met faciliteiten of ap partementen. Op dat terrein zijn er in Katwijk echter weinig mogelijk heden", aldus Van Mierlo. Hij pleitte dan ook voor een her structurering van de toeristische sector in de kustplaats, waarbij ge meentebestuur, de WV en het be drijfsleven de handen ineen moeten slaan. "Het is wat dat betreft vijf voor twaalf', meende de VW-voor zitter. "De knip moet open om te ko men tot een aangepast produkt". Bij de veranderingen zou dan wel rekening moeten worden gehouden met het karakter van Katwijk. Uitdaging Van Mierlo deed ook een oproep aan de politieke partijen in de Kat wijkse gemeenteraad om in hun verkiezingsprogramma's een lans te breken voor een stimulerend toeris tisch beleid. "Hetjnoet voor de par tijen een uitdaging zijn om zich hiervoor in te spannen". Als er op korte termijn geen maat regelen worden genomen, dreigt Katwijk volgens Van Mierlo de boot te missen. "Met het toerisme gaat het in ons land over het algemeen wel goed. Er is sprake van stijgende omzetten: er wordt steeds meer geld aan toerisme, recreatie en de horeca uitgegeven. Een voorwaarde daarvoor is wel, dat je kan voldoen aan de steeds hogere eisen die aan de accommodaties en de dienstver lening worden gesteld", meende de VW-voorzitter. Op tal van terreinen kan ook het gemeentebestuur bijdragen aan een beter toeristisch produkt, zo onder streepte Van Mierlo. "Ik denk bij voorbeeld aan het oplossen van de parkeerproblematiek, de bouw van het Boulevard-hotel en de regelge ving op het gebied van het milieu en allerlei plaatselijke verordeningen. Er zijn tal van raakvlakken met het toeristisch beleid". Van Mierlo onderstreepte gister avond nog eens het belang van het toerisme voor Katwijk. "Het wordt niet altijd onderkend, maar het is voor de gemeente een hele belang rijke economische factor. Er wor den miljoenen aan verdiend". Imago Er zijn voor de WV overigens nog meer redenen om de band met het gemeentebestuur aan te halen. "Momenteel draag de gemeente 40 procent bij aan het budget van onze vereniging. Ik verwacht echter dat we in de komende periode een gro ter beroep op de gemeente moeten doen". Door de organisatie werd 1988 afgesloten met een verlies van 30.000 gulden. De belangrijkste oor zaken hiervoor waren vooral een te- genvallend voorjaar en de hoge kos ten die moesten worden gemaakt voor het uitbrengen van de informa tiefolder. Dank zij een kleine reser ve die de afgelopen periode is opge bouwd, kan de vereniging dit tekort nog wel opvangen. "Maar we kun nen maar net het hoofd boven water houden", aldus penningmeester G. Verheule. De WV is er nog niet in geslaagd meer leden te werven om de eigen inkomsten te vergroten. Die eis om het draagvlak van de vereniging te vergroten, werd vorig jaar door het gemeentebestuur gesteld. Achter de schermen is volgens Van Mierlo echter wel gewerkt aan een verbete ring van de bekendheid van het VW-werk, met als belangrijkste oogmerk een groter ledenaantal. Door een studente van de hoge school voor toerisme en verkeer is de afgelopen periode een onder zoek gehouden naar het imago van dé WV-Katwijk. Op de uitkomsten van het onder zoek rust nog een embargo, maar Van Miérlo wist al wel te melden dat een grote meerderheid van de plaat selijke bevolking zeer positief over het werk van de organisatie denkt. "Met een heleboel werkzaamheden is het grote publiek echter nog on bekend. Het is dan ook zaak om het VW-werk verder te promoten en daarvoor worden in het onderzoek ook richtlijnen gegeven". KATWIJK - De ouderen moeten veel mondiger worden en meer voor zich zelf opkomen. Dat vindt al thans led Wiemer uit Kat wijk. Zij is in haar gemeen te bezig met het opzetten van het zogenoemde 'plan voor ouderen'. Een van de doelstellingen in het plan is het vormen van studie- en praatgroepen. Het 'plan voor ouderen' is ont staan in Denemarken en een aan tal jaren geleden naar ons land overgewaaid. Wiemer (60 jaar) heeft het idee opgedaan op een bijeenkomst aan een volksuni versiteit. "En daar hoorde ik dat er in ons land in een aantal ge meenten al met succes wordt ge werkt binnen dergelijke studie- en praatgroepen", vertelt de Kat wijkse. led Wiemer wil praatgroepen opzetten door Kees van Kuilenburg Volgens Wiemer heerst er onder de ouderen nog al te vaak het idee dat de jongeren het maar voor hen moeten oplossen. Zij wil be reiken dat ouderen zelf hun pro blemen bespreken en aanpakken. Nadat zij had gehoord van het 'plan voor ouderen', heeft Wiemer een speciale trainingscursus ge volgd. "Je leert daar hoe je een dergelijke praatgroep moet op zetten en watje moet doen om het uit te bouwen. Daar doe je veel nuttige informatie op. Daarna moetje het uiteindelijk zelf verta len naar je eigen stad of dorp", legt de Katwijkse uit. "Dat is overal verschillend". Wiemer heeft het idee dat er ook in de kustplaats behoefte bij ouderen bestaat om over de eigen woon- en leefomstandigheden na te denken en er met anderen over te kunnen praten. "Er wordt van daag de dag veel beslist voor ou deren op een heel betuttelende Daar ben ik een tegen stander van. Ik wil zelf meedoen en zelf kunnen bepalen wat goed voor mij is en dat zeker niet aan jongeren overlaten. En als je met leeftijdsgenoten over bepaalde problemen praat, kom je vaak tot een andere afweging, dan dat jon geren dat doen. Hoe goed het ook is bedoeld. Laat ik dat voorop stellen. Het 'plan van ouderen' is er zeker niet om de jeugd weg te werken. Wel vind ik dat er vol- Volgens Wiemer is het beslist niet zo dat er binnen de trainings groepen ("Ik heb het woord ook niet bedacht") wordt gesproken over de verbetering van de we reld. "Het zijn vooral de simpele dingen in het leven, zoals bij voor beeld het omgaan met de jeugd. Hoe vaak hoor je niet van oude ren dat de jeugd van tegenwoor dig zo veel anders is dan vroeger. In een wijk in Den Haag heeft een trainingsgroep vier middagen meegedraaid op een basisschool. Dat was ingepast in het vak maat schappijleer en uit de informatie uit Den Haag hoorde ik dat die bijeenkomsten een succes zijn ge weest. Men heeft even bij elkaar in de keuken gekeken en dat werkte prima. Zowel de jongeren als de ouderen hebben het als zeer positief ervaren. Nu zeg ik niet dat we iets dergelijks ook in Katwijk moeten doen, maar het geeft wel goed aan welke moge lijkheden er zijn", aldus de Kat wijkse. Voordelen Volgens Wiemer kent het deelne men aan een trainingsgroep vele voordelen voor de ouderen. "Je leert zelf denken, doet nieuwe ideeën op en legt nieuwe contac ten. Vooral dat laatste is bij veel ouderen niet meer het geval. Ze draaien wat rond in hun eigen kring en daar blijft het bij. Als je geestelijk in de maatschappij blijft staan, is dat zeker niet nade lig voor je". In de plannen van de Katwijkse is het niet de bedoeling dat het bij praten alleen blijft. "Neem nu de voeding voor ouderen. Daar is veel over bekend, maar niet bij de ouderen zelf. In een trainings groep kun je gezamenlijk op zoek gaan naar goede informatie, eens praten met een voedingsdeskun dige. En zo zijn er nog wel meer dingen te bedenken". Het is de bedoeling van Wiemer om na de vakantie met de trai ningsgroep te beginnen. Ze is rea list genoeg om te beseffen dat het zeker in het begin geen storm zal lopen. Een groep bestaat uit tien tot twaalf personen, maar zij is al blij als zij kan beginnen met vier tot vijf deelnemers. "Maar de er varing leert dat het op een gege ven moment toch aanslaat als mensen zien dat het werkt. In Noord-Brabant zijn in een aantal dorpen al dergelijke trainings groepen actief. Ook daar zijn ze klein begonnen, maar heel snel groeiden de groepen", zegt Wie mer vastberaden. Vóór zomervakantie besluit over archeologisch themapark in Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN - De be leggingsmaatschappij POM/AMRO in Amsterdam acht de kans om het archeologische themapark Archeon in Alphen te realiseren 'redelijk groot'. "We zijn op dit moment druk bezig met het project. Zoals de za ken er nu voorstaan denk ik dat het financieel haalbaar is. We willen in elk geval vóór de zomervakantie een beslissing nemen", aldus F. van Reenen, hoofd onderzoek van PO M/AMRO. Vorige week is het Nederlands Research Instituut voor Toerisme (NRIT) al tot de conclusie gekomen dat het themapark een kans van sla gen heeft. Dat staat in het tweede rapport over de toeristische en eco nomische betekenis van attractie- punten, in Nederland. Volgens het onderzoeksbureau kan jaarlijks worden gerekend op ongeveer een miljoen bezoekers. Archeon is een zestig hectare groot park dat moet verrijzen in de polder ALPHEN AAN DEN RIJN - Op spectaculaire wijze is de afgelopen nacht het beweegbare deel van de Steékterbrug in Alphen vervangen. Dat gebeurde door de firma Grimbergen uit Alphen die eerst met twee kranen de oude brug demonteerde en vervolgens het nieuwe brugdek met een gewicht van 65.000 kilo aan bracht. Om zes uur vanmorgen kon het verkeer weer gebruik maken van de brug die 17,5 meter breed is, 5 meter breder dan de vorige. In vergelijking met de oude situatie is het aantal ba nen voor het gemotoriseerde verkeer van twee op drie gebracht. Voor de fietsers en voetgangers zijn er nu aan beide zijden rijstroken. Tot gisteren konden zij de brug slechts aan één kant passeren. De brug vertrok gistermiddag vanuit de Rijnhaven en werd via de Oude Rijn op een ponton naar de Steek- terbrug gevaren. Daar werd het gevaarte vannacht op zijn plaats gezet. Aan de brug is vijf maanden gewerkt. De kosten, 1,2 miljoen gulden, komen voor rekening van de provin cie. (foto Ben de Bruyn) Kerk en Zanen langs rijksweg 11. Met het project is ongeveer zeventig miljoen gulden gemoeid. Wordt op korte termijn een positief besluit genomen, dan kan het park in 1992 worden geopend. Het initiatief is in het begin van de jaren tachtig geno men door de Stichting voor Experi mentele Archeologie en Educatieve vorming. In het themapark wordt de bezoekers een beeld gegeven van Nederland in de prehistorie, de Ro meinse tijd en de middeleeuwen. In de structuurschets voor Kerk 'en Zanen is door de gemeente overi gens vooralsnog geen rekening ge houden met het themapark. De schets is vorig jaar december vast gesteld door de raad en is de afgelo pen week van een positief advies voorzien door de provinciale plano logische commissie. Als Archeon er komt, dan moet het plan opnieuw worden bekeken. "In dat geval komen 1200 van de 7600 woningen te vervallen. Dat Oplichters doen zaken met dure multi-reiniger HILLEGOM - Een bedrijf aan de Leidsestraat in Hillegom is doelwit geworden van oplichters uit het oosten van het land. Bij het bedrijf werd gisteren vijf liter multi-reini ger afgeleverd waarvoor bijna 80 gulden moest worden betaald. Later, toen de leverancier uit Al melo lang en breed weg was, ont dekte men dat het schoonmaakmid del helemaal niet besteld was en bo vendien absurd hoog geprijsd. Navraag van de politie wees uit dat het Almelose bedrijf op tiental len plaatsen multi-reiniger heeft 'verkocht'. Kok blust brand ALKEMADE - In de keuken van een horeca-gelegenheid aan 'de Kerkstraat in Oude Wetering is gis teravond brand uitgebroken. De kok kon de brand zelf blussen. Een gedeelte van het keukenblok is uit gebrand. Het brandje ontstond toen bij het opwarmen van een hapje de pan droogkookte. Daarbij kwam zo veel hitte vrij dat de rieten broodmand jes naast de kookplaat vlam vatten. De kok kon de brand spoedig be dwingen. VERONGELUKT - Een 51-jarige inwoonster van Waddinxveen is gisteren bij een aanrijding om het leven gekomen. De vrouw reed op de fiets en werd bij het linksaf slaan geschept door een achterop komen de vrachtwagen. aantal zou groter zijn geweest als het park niet gedeeltelijk was ge pland in de geluidszone van de snel weg. In dat gedeelte zijn geen wo ningen gepland. Ook zal door de komst van Archeon het aantal win- kelcentrumpjes, dat nu nog drie is, worden beperkt. Bovendien heeft Archeon natuurlijk gevolgen voor het verkeer, al zullen die best mee vallen omdat het park op korte af stand van het station komt", aldus D. van der Veen, adjunct-directeur van openbare werken. Bezwaren De bezwaren van de Alphense volkstuinverenigingen Alphen, Ridderspoor en Spoorzicht tegen het feit dat het park ten koste gaat van hun tuinen in Kerk en Zanen noemt Van der Veen ongegrond: "Er blijft voor hen genoeg ruimte De r Archeon lopen nog sterk uiteen. Raadsleden.van WD en PvdA hebben begin deze maand laten weten dat zij bepaald niet staan te springen om het themapark. Zij vrezen onder meer verkeersoverlast. De raad moet zich na de zomervakantie uitspreken over het project. In tegenstelling tot de raadsleden vindt burgemeester M. Paats het 'een heel goede zaak' als Archeon kan worden gerealiseerd: "Het biedt werkgelegenheid en is zowel uit tperistisch als uit recreatief oog punt van grote waarde. Al het werk van archeologen kan er worden, ge toond. Vergelijkbare projecten in York (Engeland) en in Denemarken trekken enorm veel ménsen. Het is om al die redenen dan ook zeker de moeite waard om er die 1200 wonin gen voor op te offeren. In eerste in stantie dacht ik dat de kans van sla gen vijf procent was, maar gezien al le positieve berichten zit ik nu bo ven de vijftig procent". Protesten over bezoek groep Indonesiërs DEN HAAG - Dezer dagen wappert voor het Provinciehuis in Den Haag de Indonesische vlag ter gelegenheid van een be zoek van bestuurders uit de Indonesische provincie Jawa Barat bij Djakarta. De gasten krijgen een lunch aangeboden en er worden gesprekken ge voerd. Dit alles is zeer tegen het zere been van de statenleden van de PSP-CPN-PPR-fractie, die niet begrijpen waarom het Zuidhol lands provinciebestuur met "een onderdeel van het Indone sische schrikbewind" bijzonde re betrekkingen onderhoudt. "Beseft het college dat in Indonesië sinds de militaire staatsgreep van 1965 een regime heerst dat verantwoordelijk is voor massale deportaties en executies alsmede andere vor men van schending van mesen rechten?", aldus de fractie in schriftelijke vragen aan Gede puteerde Staten van Zuid-Hol land. Het inmiddels begonnen be zoek is niet meer terug te draai en, constateert de progressieve fractie, maar moet wel gebruikt worden om de gasten duidelijk te maken hoe in Nederland wordt gedacht over de wijze waarop in Indonesië bestuur en rechtspraak worden uitgeoe fend. Verder vragen PSP, CPN en PPR aan het provinciaal be- stuur geen toezeggingen over ontwikkelingssamenwerking te doen en voortaan eerst overleg te voeren "over de wenselijk heid van contacten met dicta- 'tuurstaten". KATWIJK - Een 25-jarige vrouw uit Noordwijk is gistermiddag zwaar gewond geraakt bij een ver keersongeval op de Wassenaarse- weg ,in Katwijk. De Noordwijkse reed in haar auto naar huis en kwam volgens de poli tie door nog onbekende oorzaak op de verkeerdé weghelft terecht. De Noordïvijkse schampte een tege moetkomende auto, bestuurd door een 53-jarige Hagenaar. De wagen belandde door de klap in de berm. Achter de Hagenaar reed een 24- jarige automobilist uit Druten in een bestelauto. De Noordwijkse reed hier frontaal op in. Door de klap werd de auto van de vrouw volledig ontzet. De Noordwijkse raakte bekneld, zodat de brandweer haar uit haar benarde positie moest be vrijden. Het trauma-team van het AZL werd ingeschakeld, maar arriveer de toen de brandweer de vrouw reeds had ontzet. De Noordwijkse werd met zwaar letsel overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. De Hagenaar werd met on bekend letsel naar het Leidse zieken huis overgebracht. Depolitie zette de Wassenaarseweg gedurende eni ge tijd volledig af. Het verkeer werd tijdelijk omgeleid via Valkenburg als gevolg waarvan lange files op traden tussen Leiden en Katwijk. Man met celstraf te goed in Hillegom gepalet HILUEGOM - De politie van Hille gom heeft een 43-jarige man uit Baarn aangehouden die nog 107 da gen gevangenisstraf 'open had staan'. De man trok volgens de politie in het dorp de aandacht door vreemd rijgedrag. Steeds wanneer hij een politiewagen in de gaten kreeg, stopte hij zijn auto en ging een stuk je wandelen. Vanwege dit vreemde gedrag besloten de surveillerende agenten de man te controleren. De inwoner van Baarn bleek in 1987 zich schuldig te hebben ge maakt aan valsheid in geschriften en oplichting. Hij had zich allang bij de politie moeten melden voor het uitzitten van zijn straf. De man is overgebracht naar het parket in Haarlem. DINSDAG 30 MEI Alphen thema-avond PvdA over ropese verkiezingen, 20.00 u zaal Curia, De Thermen. de Oud-Katholieke kerk, Zoeter- woudse Singel, van 19.00 tot 19.30 uur. programma's: 'De Beek', door SSR. 'De Rat' door Art-i-shock en 'Onmacht' door De Tomaat, aan vang 21.00 uur bij Augustinus, Rapenburg 24. Leiderdorp thema-avond: 'Voeding, hulp middelen en het beleven van Reu ma'. aanvang 19.30 uur in het Kruisgebouw, Berkenkade. om 18.30 uur sportterrein SVLV. WOENSDAG 31 MEI Alphen trainingswandeltocht avond vierdaagse, start tussen 18.00 i Leiden in kader van Roze Lente Festi- vaj: 'Heren op zicht', LWH, aan vang 20.00 uur in het Waagge bouw. Aalmarkt informatiepunt gemeenschap- pel^ wonen, van 20.00 tot 21.00 uur bij Vereniging Centraal Wo nen, Gerestraat 20, tel: 121554. voorstelling: 'De Meeuw' van Tsjechow, door Blauwe Maandag Compagnie, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. Leiderdorp bridgen in Bridgecentrum Lei derdorp, Bernhardstraat, aanvang 13.30 uur. Oegstgeest open dag activiteitencentrum 'De Schakel', voor volwassen geestelijk gehandicapten, Gever straat/Prins Hendriklaan, van 14.30 tot 19.30 uur. Voorschoten rondleidingen in Kasteel Dui venvoorde, Veurseweg, om 14.00 SVLV. DONDERDAG 1 JUNI Alphen avondlaura met intocht, vertrek vanaf 17.30 uur bij gebouw Nabij. lezing Transcendente Medita tie in De Bron, Troubadourweg 2. Leiden laatste spreekuur PvdA voor de zomervakantie, van 19.00 tot 21.00 uur in het Gulden Vlies, Breestraat, tel: 254547. Agnes Houtsmul ler (viool) en Marjolijn Graadt van Roggen (piano), van 12.45 tot 13.30 uur in de Kapelzaal van K &0. Oude Vest. lezing: 'Macht, misdaad en kunst in Bourgondié', door Eelco Bruinsma. aanvang 20.15 uuï in de Kapelzaal van K&O, Oude Vest. optreden 'No Synti Swing', aan vang 21.00 uur in het LVC, Bree- Heemraadlaan. Oegstgeest CARA olv een fysiotherapeut, van 13.30 tot 14.15 uur en van 14.15 tot 15.00 uur in zwembad Poel- Voorschoten rondleidingen om 14.00 en 15.30 uur; concert Kunstkring Dui venvoorde door Edward Witsen- burg, aanvang 20.30 uur, Kasteel Duivenvoorde, Veurselaan. SVLV. VRIJDAG 2 JUNI Alphen ontmoetingsavond stichting Mladost voor Joegoslaven, aan vang 20.00 uur in buurtcentrum De Boterbloem. Leiden ledenvergadering PvdA over het ouderenbeleid in Leiden, aan vang 20.00 uur in buurthuis Aktief, Berlagestraat.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 14