TAD LEIDEN 'Markt op vrijdag leidt tot onveilige situaties Tandarts: staak heiwerkzaamheden LEIDSCH DAGBLAD 'Onafhankelijk klachtenbureau voor ambulante zorg nodig' Kamervragen over opvang van ongevalsslachtoffers s DINSDAG 30 MEI 1989 LEIDEN Een aantal hulpverle nende instellingen onderzoekt de mogelijkheden om voor Leiden en regio een onafhankelijk klach tenbureau voor patiënten in de ambulante geestelijke gezond heidszorg op te zetten. Niet alleen bestaan er veel klachten over de ambulante zorg, het is mensen ook vaak volslagen onduidelijk hoe en waar ze die moeten indie nen. Zo is de klachtenregeling van het RIAGG volgens de instel lingen onduidelijk en voldoet op zich al niet omdat het om een in terne procedure gaat. Vertegenwoordigers van onder meer het Inloophuis Psychiatrie, het Riagg in Leiden en Amster dam, de bewonersraden van Endegeest en de Jelgersmakli- niek en het Belangenbureau Ge zondheidszorg, staken gister avond de koppen bij elkaar over de vraag hoe het met de behande ling van klachten in de ambulante gezondheidszorg staat. Dit naar aanleiding van een aantal klach ten over onder meer het RIAGG van mensen die bij het Inloophuis voor hulp aanklopten. Anders dan mensen die in een instelling zijn opgenomen en die met klachten bij een patiënten- vertrouwenspersoon kunnen aankloppen, moeten patiënten die niet zijn opgenomen zelf zien uit te vinden hoe ze een klacht moeten indienen tegen bijvoor beeld de manier waarop ze wor den bejegend of het vergoeden van de kosten. Zijn ze daar een maal achter, zo bleek gisteren duidelijk, dan is het nog maar de vraag of hun klacht serieus in be handeling wordt genomen. Hulp van mede-patiënten krijgen ze meestal niet omdat patiënten in de ambulante zorg elkaar nauwe lijks kennen. Ze komen voor be handeling immers maar eens in de zoveel tijd een paar uur naar een instelling. De kritiek spitste zich gister avond toe op de regeling bij het RIAGG. RIAGG's zijn verplicht een interne klachtenregeling te hebben en die in Leiden heeft er nog niet zo lang geleden één inge steld. Volgens bestuurslid Anja van de Weege yan het Inloophuis Psychiatrie valt daarop het nodi ge aan te merken. "De regeling klinkt wel mooi, maar je moet als cliënt wel stevig in je schoenen staan om een klacht in te dienen. In de informatiefolder staat dat als iemand het met iets in zijn be handeling niet eens is, hij daar over eerst met zijn therapeut moet praten. Als dat niet helpt, moet die therapeut een andere oplossing zoeken. Dat is raar. Als dat niet lukt, moet een cliënt naar de directeur stappen. Levert dat niks op, dan kan hij naar de in specteur voor de geestelijke volksgezondheid. Dat is een hele stap, lijkt me. Dit is geen soepele regeling". Drempel Anneke Bolle, cliëntenvertegen woordiger in het bestuur van een Amsterdams RIAGG, stelde dat een interne regeling als groot na deel heeft dat medewerkers ge neigd zullen zijn hun collega's de hand boven het hoofd te houden. "Bovendien aarzelen patiënten om een klacht in te dienen omdat ze nu eenmaal afhankelijk zijn van zo'n instelling". De ervaring van de rechtswin kel in Amsterdam, die een spe ciaal informatie- en klachtenbu reau voor de geestelijke gezond heidszorg heeft, is dat een klacht ook nogal eens "bij het ziekte beeld wordt getrokken. Dan zegt zo'n therapeut: wat is er vandaag met je, waarom klaag je nu? Hij is dan 'in een klagerige bui". De klachten zijn overigens niet alle maal even ernstig. Vaak gaat het om communicatiestoornissen tussen therapeut of arts en een patiënt, die na bemiddeling uit de wereld kunnen worden geholpen. De instellingen hebben afge sproken dat ze de mogelijkheden voor een onafhankelijk klach teninstelling zullen onderzoeken. Zo'n instelling moet een lage drempel hebben omdat het voor mensen met geestelijke proble men toch al niet gemakkelijk is daarover met iemand te gaan pra ten. De werkwijze van de rechts winkel in Amsterdam werd alom als goed bestempeld. Daarom zal ook de Leidse rechtswinkel bij dit overleg worden betrokken. Het RIAGG in Leiden wordt ge- Rechter Algemeen directeur B. Samsom van het RIAGG in Leiden zegt in reactie op het initiatief dat 'zijn' instelling daar niet op voorhand afwijzend tegenover staat. "Als er suggesties zijn om onze regeling te verbeteren, staan wij daarvoor open". Medewerking van het RIAGG aan een externe instel ling is volgens hem evenwel niet gemakkelijk te realiseren in ver band met een aantal wettelijke bepalingen. Met de kritiek op de vorig jaar ingestelde interne regeling is hij het niet eens. "Die regeling is in tern omdat wij op die manier de kwaliteit van het werk in de gaten kunnen houden. Want RIAGG- werk is mensenwerk en daarbij worden nu eenmaal fouten ge maakt. Maar het is absoluut niet zo dat cliënten met een klacht al leen maar bij het RIAGG zelf te recht kunnen. Ze kunnen naar de inspecteur voor de geestelijke volksgezondheid of naar de rech ter. Ook buiten ons om en dat ge beurt ook. Daartegen hebben wij helemaal geen bezwaar, integen deel. In een aantal gevallen advi seren wij dat de mensen zelf. Wij proberen ons zo open mogelijk op te stellen". DEN HAAG/LEIDEN - Het PPR- kamerlid Ria Beckers heeft staats secretaris Dees (volksgezondheid) gevraagd welke maatregelen hij denkt te nemen om de opvang van ongevalsslachtoffers te verbeteren. Tevens wil zij de mening van Dees horen over het instellen van regio nale traumacentra. Beckers stelt haar vragen naar aanleiding van een vraagtegesprek dat dr. J.D. Meeuwis van het Acade misch Ziekenhuis Leiden onlangs had met Cicero, het tweewekelijkse blad van het AZ. Hierin maakte Meeuwis onder meer de opmerking dat het met de opvang van onge valsslachtoffers in Nederland slechts is geregeld. Het kamerlid vraagt de staatsse cretaris of hij de opvatting deelt dat in nagenoeg alle ziekenhuizen bij de eerste hulpposten de minst ervaren artsen zitten, terwijl men daar juist van wege de levensbedreigende si tuaties heel ervaren en specifiek op geleide mensen zou moeten heb ben. Beckers: "Is het waar dat in veel andere landen de opvang van onge valsslachtoffers veel meer gecoördi neerd gebeurt en behandeling plaatsheeft in speciale traumacen tra?" Gekoppeld aan deze vraag wil het kamerlid van de staatssecretaris weten of het hem bekend is dat uit gegevens van ongevalscentra in West-Duitsland en de Verenigde Staten blijkt dat daar de sterfte van ongevalsslachtoffers met twintig procent daalde en de invaliditeit met dertig procent omlaag ging, de medische kosten twintig procent la ger uitvielen en de patiënten veel sneller weer aan het arbeidsproces kunnen deelnemen. Inbraak aan Noordeinde LEIDEN - Bij een inbraak in een woning aan het Noordeinde zijn zondag twee doosjes met sieraden gestolen. De doosjes bevatten on der meer een witgouden ring, een collier en een zilveren armband. De waarde van de buit is niet bekend. Evenmin is duidelijk hoe de inbre ker of inbrekers het pand zijn bin nengekomen. Vrijwilligers naar Jnigalpa LEIDEN - Zo'n 26 vrijwilligers ver trekken komende zomer naar Juigalpa, de zusterstad van Leiden in Nicaragua. In totaal gaan zij on geveer drie maanden helpen bij de bouw van een onderkomen voor artsen in opleiding bij het regionale ziekenhuis van Juigalpa. De voor bereidingen lopen vanaf december vorig jaar. Om geld voor de werkzaamheden op te halen wordt op zondag 4 juni van 13.00 tot 18.00 uur in Gra fiekwinkel Inkt in Den Haag een openbare fotoveiling gehouden. Fo tografen uit Leiden en Den Haag hebben hiervoor hun werk ter be schikking gesteld. De dag wordt on der meer door de Stedenbandwerk groep Leiden georganiseerd. Computer gestolen LEIDEN - Uit het gebouw van het Rijksherbarium aan het Rapenburg is dit weekeinde een Commodore computer gestolen. Bovendien werd een zogeheten tape-streamer en een printer buitgemaakt. Bij de inbraak werd een ruit aan de achterzijde van het pand ver nield. De inbraak is gistermorgen ontdekt. De politie kon vanmorgen nog niets vertellen over de waarde van de gestolen spullen. LEIDEN Rineke van der Reijden en Heidi Janssens (links) ontvingen gisteren in de brandweerkazerne Gooimeerlaan uit handen van burgemeester Goekoop het rijksdiploma brandwacht tweede klas. Daarmee heeft het Leidse brandweerkorps de eerste twee 'echte' brandweervrouwen in huis. Aan de opleiding waren vorig jaar vier vrouwen begonnen. Eén heeft het korps inmiddels verlaten, de vierde heeft het diploma wegens ziekte nog niet behaald. (foto Jan Holvast) Kopermolen-winkeliers pleiten voor andere dag keken voordat de vrijdag werd ge kozen. Hij denkt ook dat de bezwa- niet helemaal terecht zijn. LEIDEN - De winkeliersver- ook een aantal bedrijven bevoor Vrtnormnlon raad. Vooral op vrijdag komen er eniging De Kope grote vrachtwagens om de goede- heeft de gemeente .Leiden ren brengen voor het weekeinde, markt komt op het evenementen gevraagd de weekmarkt niet bijvoorbeeld bij Albert Heijn. Als je plein, dat nu in gebruik is als par- op vrijdag te houden Op de ze dag worden veel bedrij ven bevoorraad en dat leidt stander tot levensgevaarlijke situa tie, meent winkelier Hede- man van De Kopermolen. Het is de bedoeling dat de trailers ziet, die hier ko- keerplaats. De gemeente gedoogt Ze hebben nu al moeite met dat gebruik", aldus de ambtenaar. stelt de midden- Volgens hem neemt de markt de zelfde ruimte in beslag als de ille- Volgens Hedeman komen de gaal geparkeerde auto's, zodat er meeste marktbezoekers uit de Me- feitelijk niets veranderd. De renwijk zelf. "Zij komen op de fiets vrachtauto's kunnen als r markt i of lopend. Met de vrachtwagens e bij wordt het een levensgevaarlijke dat kunnen 2 niet draaien bij de Rosmolen. Maar weekmarkt in juni voor het Situatie", meent Hedeman. "We wil- eerst wordt gehouden. De winkeliersvereniging heeft al een jaar geleden gevraagd om de komst van een markt bij De Koper molen. "We hadden de toezegging zwart op wit dat er voordat de markt zou worden ingevoerd er met ons overelg zou volgen. Dat is niet ge beurd", zo vertelt Hedeman. Hij benadrukt dat de winkeliers op zich tevreden zijn over de komst van de markthandelaren, maar de keus van de dag stuit op grote be zwaren. "De markt moet komen aan de Rosmolen. Aan die kant wordt het publiek graag markt. Maar wel een veilige". De winkeliers hebben geen voorkeur Het hoofd van de afdeling havens n markten zegt dat voor de vrijdag gekozen omdat er op deze andere dag. "Dat maakt nog geen weekmarkt is. "Maandag doen de marktkooplui hun inko pen, dinsdag staan ze in Oegstgeest en bij de Vijf Meilaan, woensdag is er een centrummarkt, donderdag is er markt in Leiderdorp en zaterdag is er weer centrummarkt. Onder de huidige gemeentewet moet de pro vincie het instellen van een week markt goedkeuren. Als we bijvoor- ons weinig uit, zolang het maar niet op vrijdag is". Ambtenaar Van Paridon, hoofd van de afdeling havens en waren markten, is op de hoogte van de be zwaren van de winkeliers. "Er ligt een brief van de winkeliers aan B en W met het verzoek de vrijdag te her overwegen", vertelt Van Paridon. B i W hebben er nog geen standpunt beeld zouden kiezen voor een week- ingenomen, benadrukt hij. Van Paridon vertelt wel dat de ge meente terdege de situatie heeft be- markt op donderdag kan Leider dorp bezwaar maken", aldus Van Paridon. Conflict tussen Van der Grijp en gemeente leidt tot kort geding DEN HAAG/LEIDEN - De Leidse tandarts R. van der Grijp heeft de hulp van de rechtbank in Den Haag ingeroepen om de hei- en bouwwerkzaamheden van aannemer Slokker in de Stevenshof aan banden te leg gen. Van der Grijp wil dat het Slokker wordt verboden tot 4 juni ook maar één paal in de grond te slaan. In de weken er na, zo is de wens van de tand arts, zou Slokker op maandag, woensdag en vrijdag niet voor 12 uur met heien mogen begin nen en op dinsdag en donder dag om één uur moeten stop pen. Van der Grijp daagde Slokker in een kort geding voor de rechter, ter wijl eigenlijk de gemeente Leiden voor de balie zou hebben moeten staan. Want in feite maken Van der Grijp en de gemeente ruzie over de vraag waar de tandarts in de toe- koemst zijn praktijk moet uitoefe nen. Leiden heeft de tandarts een aantal aanbiedingen gedaan voor een woning met praktijk en voor een gescheiden woning en praktijk. De huidige noodpraktijk moet op korte termijn weg omdat de ge meente op en rond die plek 54 wo ningen wil bouwen. Het voortbe staan van de tandartspraktijk blok keert de bouw van een aantal wo ningen. De rest van het gezond heidscentrum, dat bij de tandarts was gevestigd, is met het oog op de bouw inmiddels verplaatst. "Van der Grijp zou vorige week woensdag laten weten of hij met ons aanbod akkoord kon gaan. Maar wij hebben niets gehoord", reageert D. Tesselaar, PvdA-wethouder voor volkshuisvesting. Volgens de Leid- Vrouwelijke advocaten schatten proceskansen beter dan mannen LEIDEN "Vrouwelijke advoca ten schatten hun kansen in een pro ces beter in dan mannelijke. Boven dien zijn zij gevoeliger voor feed back die zij ontvangen over vorige voor spellingen. Vrouwen gaan in de loop van het onderzoek beter voorspellen, terwijl mannelijke ad vocaten meer overschatting gaan vertonen." Deze stellingen staan in een proefschrift waarop mevrouw M. Malsch 1 juni aan de Rijksuniversi teit in Leiden promoveert. Malsch hield een onderzoek onder 374 ad vocaten, die allen een voorspelling deden over de recherlijke beslissing in één of meer zaken waarop zij op dat moment mee bezig waren. Daar bij lag de nadruk op strafzaken. Afgezien van het onderscheid tussen mannen en vrouwen, over schatten alle advocaten hun kansen bij een voorspelling over de beslis sing van de rechter. Extreme over schattingen komen echter niet voor. Als een advocaat is gespeciali seerd in het strafrecht dan blijkt de voorspelling over het algemeen be ter te kloppen, aldus Malsch. Voorspellingen over de uitkom sten, van kort gedingen en zaken bij de politierechter blijken heel wat beter te kloppen. De strafzaken bij de meervoudige kamer van de rechtbank zijn dan ook meestal ge compliceerder en duren langer. Malsch liet ook leken voorspellin gen doen over de uitspraak: Advo caten weten het dan toch beter, zo bleek. se wethouder moest er een keer met bouwen worden begonnen. "Van der Grijp heeft al weken geleden dit aanbod gekregen, maar nooit iets van zich laten horen. Vorige week maandag zijn we begonnen met hei en op een plek die niets met hem van doen heeft". Mr. J. Landman, advocaat van Van der Grijp, noemt het "heel stom", dat de gemeente nu op dracht heeft gegeven tot het heien. "Als je nu wilt dat de zaak op de klippen loopt, moetje dit soort din gen doen", aldus Landman. "We hebben de beslissing over het aan bod van de gemeente op de langere termijn geschoven. Voorlopig staat ons hoofd er niet na. Bovendien, al bereiken we overeenstemming met de gemeente, dan duurt het zeker nog enkele weken voordat de prak tijk is verplaatst". Tesselaar bestrijdt dat. Volgens hem had de praktijk allang kunnen zijn verhuisd als Van der Grijp had ingestemd met het aanbod, maar ook nu kan het nog heel snel. "Als Van der Grijp vandaag zegt: ik ga akkoord, dan verplaatsen wij mor gen de praktijk. We betalen de ver plaatsingskosten en zijn bereid eventuele inkomstenverlies te ver goeden. Ik weet echt niet wat we hem nog meer kunnen aanbieden. Ik heb hem zelfs gezegd er geen moeite mee te hebben als hij op de huidige plaats blijft zitten. Maar Van der Grijp kan klaarblijkelijk moeilijk een beslissing nemen". Trillen Tijdens het kort geding dat gisteren diende, bleek dat Slokker een bouwvergunning heeft en aan het heien is geslagen. Gevolg: de tand arts kan onmogelijk werken. Res tauraties aan tanden of kiezen waar aan de boor te pas moet komen kan hij niet uitvoeren, omdat bij elke klap het hele noodgebouwtje op zijn grondvesten trilt. Overleg met de bouwer had geen resultaat. Dus stapte Van der Grijp naar de rech ter. De advocaat van de Leidse tand arts vertelde onder meer dat zijn cliënt vele brieven aan de gemeente heeft geschrevenen! een definitie ve vestigingsplaats te bewerkstelli gen. Maar de gemeente Leiden be antwoordde de brieven niet eens. Wel kreeg een andere tandarts toe stemming in een pand in de Ste venshof een praktijk te beginnen. Naaste familie van een projectont wikkelaar, onthulde de raadsman. En dat terwijl Van der Grijp ook had laten weten in diezelfde woning zijn praktijk wel te willen onder brengen. Hij viste echter achter het net. Nu lijkt hij opnieuw de dupe te worden. Ondanks het feit dat er met de gemeente Leiden contractuele .afspraken zijn gemaakt dat zij de verplichting heeft drie maanden voor het begin van bouwactivitei ten te waarschuwen. Pas aan het eind van vorige maand kreeg hij be richt dat half mei de eerste palen de grond in zouden gaan. En zo ge schiedde. Of hij dus maar even wil de verhuizen. Want als zijn noodge bouwtje op de plek blijft staan waar het nu staat, kunnen er vier wonin gen niet worden gebouwd. De advocaat van de tandarts be nadrukte duidelijk dat Van der Grijp zeker geen bezwaar heeft te gen de woningbouwplannen. Maar wel tegen het feit dat ze over de grond gaan die hij van de gemeente huurt. Slokker zegt een bouwver gunning te hebben en aan de slag te willen. Voor eind augustus moeten bepaalde werkzaamheden zijn uit gevoerd anders komt een subsidie van twee miljoen gulden in gevaar. Lek De tandarts lijdt ook schade. Van wege de trillig die de heimachine veroorzaakt kan hij de boor niet goed hanteren. Bovendien dreigt het noodgebouwtje, dat niet is on Het praktijkgebouwtje van Van der Grijp in de Stevenshof. derheid, schade op te lopen. De röntgenapparatuur waarvan hij bij zijn werkzaamheden wel eens ge bruik moet maken, is vermoedelijk al lek geraakt. De advocaat van de Leidse tandarts stelde dat Slokker zich alvorens te beginnen had moe ten afvragen of hij inderdaad geen schade zou aanrichten. De raadsman van Slokker zei dat de aannemer over de bouwvergun ning beschikt om het totale project te kunnen uitvoeren. De contracten met de onderaannemers zijn geslo ten én de gemeente Leiden heeft aangedrongen om met de meest mogelijke voortvarendheid aan de slag te gaan. Stagnatie in de bouw, aldus de advocaat van Slokker, zou voor 54 gezinnen een ramp beteke nen. Slokker moet het heiwerk voor 18 woningen nog uitvoeren, daarna worden de lichtere palen voor de bergingen geslagen. Een karwei dat ongeveer een week in beslag zal ne- De heiwerkzaamheden stopleg- gen noemde de pleiter een onmoge lijke zaak. "Wanneer moeten we dan die palen slaan? 's Nachts? Hij kan toch ook in overweging r om in de avonduren te werken? Al les moet gebeuren zoals hij dat wil. Ik ervaar dat als een vorm van witte- jassen-arrogantie". De raadsman had uitgerekend dat de tandarts net niet meer verlies zou lijden dan 4000 gulden. Hoewel er langdurig werd ge schorst om onderling overleg te ple gen kwamen beide partijen geen stapt dichter tot elkaar. De rechter beloofde nog deze week uitspraak te doen. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11