EG ontbreekt op 'zwarte lijst' van VS Octrooien moeten Philips sterk houden Macintosh hijgt uit na jaar van dramatische ingrepen Nederlanders lenen meer bij banken, sparen minder Einde steenkolenwinning in België definitief in zicht Alle werknemers achter eisen: acties dreigen bij AD en NRC De sleutel tot een jeugdig uiterlijk ZATERDAG 27 MEI 1989 PAGINA 7 Heftig protest Japan en India AMSTERDAM (ANP) - Nederlan ders sparen minder, hoewel de lo nen stijgen en ze niet meer geld uit geven. Tegelijkertijd neemt de vraag naar langlopende leningen, zoals hypotheken, toe. Gevolg is dat de spaarbanken hun geld elders moeten lenen om aan die behoefte te kunnen voldoen. f83 miljoen. De Verenigde Spaarbank heeft vorig jaar een belang van 43,5 pro cent in de GWK overgenomen van het bankiershuis Pierson. Het ver zekeringsconcern Amev heeft een even groot belang en de Spoorwe gen bezitten de resterende dertien formeren. Ook worden de spaarte- stijgen. Bovendien daalde de rente procent van de aandelen. In het Dat blijkt uit de cijfers van de Ne- goeden gedrukt door concurrentie en werd het verschil tussen de 'lan- jaarverslag schrijft de directie niet derlandse Spaarbankbond, eniging van vooral bonds- en nuts- dien hebben belastingplann spaarbanken in nederland. On- rig jaar het sparen door middel danks de economische groei afnemende stijging van de particu- werd er door de gezinnen niet meer geld op spaarre- 75.3 miljard, maar er werd f74,9 mil- keningen gestort. De banktegoeden jard vanaf gehaald, zodat per saldo De Grenswisselkantoren heeft vo- bleven daardoor achter bij de vraag, sprake was van een „bescheiden" rig jaar een winst geboekt van f8,7 'spaarhypotheek' positief spaarverschil van f 0,5 mil- miljoen tegenover f8,5 miljoen te verwachten dat door de komst grote aandeelhouder van de spaarbanken sloeg goed Ook door de verkoop van credit cards slaagden de spaarbanken erin nieuwe klanten binnen te halen. r werd nam de nettowinst van de de strategie voor de toekomst zal spaarbanken toe met f 12 miljoen veranderen. De Verenigde Spaar bank kan wel een stimulans zijn voor verdere expansie van de Cre- diet- en Depositokas, een dochter onderneming van De Grenswissel kantoren. De directie denkt dat dit jaar met l kleinere winst genoegen moet w 1987. Aan de aandeelhouders wordt negatief verschil van f 3,7 mil- f3,1 miljoen uitgekeerd tegenover worden genomen. Weliswaar wordt jard. Mede door bijschrijving van f f 2,7 miljoen over het voorgaande liljard aan rente op particuliere jaar. Het ging het afgelopen jaar Volgens de Spaarbankbond zijn spaartegoeden groeide het totale goed met het geld wisselen. De NEW YORK (GPD/AP/Rtr.) De Europese Gemeenschap de jaarlijkse besparingen blijvend spaartegoed tot f 157 miljard eind komsten toeneming verwacht van de om zetten in de vreemd-geldtransac ties, maar de rentemarge staat on- ontbreekt op een officiële lijst van 'oneerlijke handelspart ners', die de Verenigde Staten gisteren hebben gepubli ceerd. Het gaat om een lijst die de Amerikaanse regering op grond van de handelswet aan het Congres moet voorleggen van landen die naar Amerikaanse mening protectionistisch zijn en er oneerlijke handelspraktijken op na houden. Wel op de lijst staan Japan, Brazilië en India. Met name de vermelding van Japan op dezè lijst kan tot een ernstig handelsconflict leiden, met mogelijke verregaande politieke ge volgen. Vanuit Tokio is direct heftig geprotesteerd. Volgens politieke waarnemers in Washington is Europa onder meer buiten de straflijst gebleven vanwe ge het akkoord dat de EG-commis- saris van buitenlandse zaken Frans Andriessen de vorige week in Was hington heeft bereikt met de Ameri kaanse minister van buitenlandse handel, Carla Hills, over het geschil inzake subsidies aan Europese soja- boeren. De Verenigde Siaten en de wat lager als gevolg van de in 1987 1988. bruto met 9,2 pro- der druk en de lasten zullen stijgen cent toe tot bijna f 100 miljoen. De doordat geld wordt gestoken i ingevoerde plicht om de fiscus te in- De banken zagen de kosten flink lasten stegen met 10,3 procent tot tomatisering. zijn ontwikkelingslanden het slachtoffer van geworden", zegt een Europees diplomaat. Behalve Euro pa is ook Zuidkorea de dans ont sprongen, na koortsachtige onder handelingen de afgelopen weken. De GATT (Algemene Overeen komst inzake Tarieven en Handel) heeft gisteren in het algemeen ge waarschuwd voor éénzijdig geno men handelsmaatregelen. Een woordvoerder, David Woods, wees er op dat de VS nu nog geen eenzij dige stappen hebben ondernomen. Vergeldende maatregelen worden pas genomen als de gewraakte lan den achttien maanden na dato nog niets aan hun opstelling in het han ging dat de Gemeenschap de Eu ropese sojaboeren subsidieert ten koste van de Amerikaanse expor teurs aan een GATT-commissie voor te leggen. De Japanse ambassadeur in Was hington heeft tot op het laatste mo ment geprobeerd de vermelding van zijn land op de lijst te voorko men, uit vrees dat zulks tot een ern stige crisis in de Japans-Ameri kaanse bilaterale betrekkingen kan leiden. Toen die pogingen misluk ten heeft Japan een beroep op de Amerikaanse regering gedaan dan tenminste niet als enige op de lijst te prijken. Japan staat boven aan de lijst van zondaren omdat, zo luidt de be schuldiging, het Amerikaanse ex porteurs vrijwel onmogelijk maakt de Japanse markt binnen te komen. In politieke kringen in Washington wordt het ongelukkig genoemd dat de Amerikaanse regering gemeend heeft behalve Japan tevens ontwik kelingslanden als Brazilië en India op de lijst te zetten. Ook India heeft fel geprotesteerd en de Amerikaanse maatregelen bij monde van minister van handel Di- nesh Dinesh "volkomen onterecht, onredelijk en oneerlijk" genoemd. De Amerikanen hebben in de han del met India een tekort van 700 miljoen dollar, vergeleken met een tekort van 52 miljard dollar in de handel met Japan. "De indruk bestaat heel duidelijk dat de Amerikanen niet gedurfd hebben Europa aan te pakken. Ze moesten met wat komen, en daar Economie kort Sovjetlening De Sovjet Unie gaat voor het eerst de openbare Nederlandse kapitaal markt op. Tot en met 1 juni kan wor den ingeschreven op een f 250 mil joen grote lening met een rente van 8 procent, die notering krijgt op de Amsterdamse effectenbeurs. Het syndicaat dat de lening verzorgt be staat uit de ABN en en de Rabo bank. Belastingstelsel De regering van Denemarken wil met een grondige verandering van het belastingstelsel de aanpassing aan de vrije EG-markt mogelijk ma ken. De regering-Schlueter streeft naar verlaging van de inkomstenbe lasting, die op het ogenblik tussen de vijftig en de 68 procent bedraagt. Daar tegenover staan nieuwe hef fingen op overheidsdiensten en af schaffing van aftrekmogelijkheden. Staking bij BBC Medewerkers van de Britse omroep BBC zijn gisteren in staking ge gaan. Door de 24-urige werkonder breking, de derde in ruim vier we ken tijd, zullen live-programma's en nieuwsuitzendingen op radio en te levisie moeten worden ingekort of afgelast. De bonden zeggen dat een BBC-verslaggever per jaar onge veer 54.000 gulden verdient, tegen over 74.000 gulden die een collega bij de commerciële omroep krijgt. Cao blijkt van nut bij aanpak intimiteiten UTRECHT (ANP) - Cao-afspra ken over het bestrijden van on gewenste intimiteiten in bedrij ven en instellingen blijken een belangrijke stimulans te zijn voor het ontwikkelen van een serieuze aanpak. Pas nadat cao afspraken zijn gemaakt, gaan bedrijven nadenken over het opzetten van een beleid. Dit zei voorlichter R. de Haan van de stichting Handen Thuis gisteren in Utrecht tijdens de presentatie van de brochure 'Een gewenste aanpak' aan ver tegenwoordigers van werkge vers- en werknemersorganisa ties. In zo'n 25 cao's in de markt sector die gelden voor in totaal achthonderdduizend werkne mers zijn inmiddels afspraken gemaakt over ongewenste inti miteiten. "Enige relativering is hier echter wel op zijn plaats. Werkgevers blijken nogal eens snel bereid afspraken over on gewenste intimiteiten in de cao op te nemen. Zij willen geen achterblijvers zijn en denken bovendien dat het toch niets kost", aldus De Haan. Volgens de stichting Handen Thuis kost een goede aanpak echter wel degelijk tijd en geld. Een vertrouwenspersoon, een klachtenprocedure, een actief voorlichtingsbeleid en een pro jectteam dat het geheel coördi neert en begeleidt, zijn volgens de stichting noodzakelijk. "Dit is echter niet voldoende. De overtuiging dat beleid ter be strijding van ongewenste inti miteiten noodzakelijk is, moet zowel bij het management als bij grote delen van het personeel aanwezig zijn", aldus De Haan. Arbeider ontwijkt fiscus als 'monnik' LONDEN (Rtr.) - Een gepensio neerde Britse havenarbeider, Charles Chapman, heeft zijn huis omgedoopt tot de 'Alfresco Abdij' en zichzelf tot monnik verklaard. Hy wil daarmee on der een nieuwe belastingheffing uitkomen, waarvan monniken en kloosters zijn vrijgesteld. Het gaat om een plaatselijke heffing die in plaats komt van de onroe- rend-goedbelasting. Chapman was tot de ontdek king gekomen dat zijn belas tingaanslag zou verdubbelen door de nieuwe heffing. De lan ge witte jas, die hij gebruikte als scheidsrechter bij het cricket, benut hü nu als pij. Slappe kledingmarkt treft Superconfex werkmaatschappijen voor hun sinds de leidde tot grote G. J. Bijer het uitdrukte, verwacht tosh realiseren uit overnemingen of dn^ijjPa^ndeloop Macintosh (Halfords, Kwantum, joint-ventures. In de marsroute Piet Klerkx en Superconfex) 1989 een voorzichtig herstel van winst. In 1988 daalde de winst met 1990, als distributie- Macintosh naar de jaren negentig centrum en een nieuw hoofdkan- heeft de directie besloten vooral toor in gebruik worden genomen e activiteiten buiten de kle- de winkels i 62 procent van 27 miljoen (1987) dingsëctor te zoeken. De afgelopen ljoen. Een jaar geleden kondigde Ma cintosh al aan dat 1988 een mager jaar zou worden. De voornaamste oorzaken van deze terugval waren de weinig florissante kledingmarkt, kosten en toevoegingen aan voor zieningen in verband met reorgani saties, desinvesteringen, aanloop kosten in verband met de overne mingen van Kwantum en Halfords, en hogere belastingen. Ingrijpend was vorig jaar het be sluit om Macintosh Falcon en Ma cintosh International, de bedrijfs onderdelen waar het concern uit is voortgekomen, af te stoten. Ook Macmenzel in Tunesië werd ver kocht en binnenkort wordt afscheid genomen van Bendien Smits, waar bij 250 van de 400 medewerkers op straat komen te staan. Door het afstoten van die vier on- dernemingen is voorlopig een eind rookpluim los, ter- gekomen jaren was die ombuiging al gezet met de overnemingen Kwantum, Halfords automatische koopregistratie krijgen, kunnen de gang resultaten stijgen, vertelde Beijer. ovan Halfords, dat vorig jaar het aantal Klerkx, be- vestigingen uitbreidde tot 50, moet drijven die inmiddels zo'n f 0,4 mil- dit jaar het distributiecentrum jard bijdragen aan de omzet. Maar het kantoor uitbreiden en een 'point i dragen nog nauwelijks bij i winst. Kwantum i de of sale-systeem' installeren. Dit jaar worden 2 of 3 Halfords Superstores geintroduceerd, winkels van zo'n duizend vierkante meter Kwantum blijkt het slachtoffer te inbouwservice van auto-apparatuur zijn geworden van het eigen De omzetgroei met c procent komt de consument ter beschikking Hoofdredacteur Woltz van NRC Handelsblad laat wijl zijn AD-collega Abram aantekeningen maakt tijdens dering. ROTTERDAM (GPD) - De loonsverhoging van 8,5 percent die de redacties van het Algemeen Dagblad en NRC Handelsblad eisen is overgenomen door de andere werknemers van het NDU-concern, de uitgever v twee kranten. De directie heeft tot woensdagochtend tien uur de tijd te gaan op de looneis, die neerkomt op e« landse Dagblad Unie werken ruim 1800 BRUSSEL - Er komt een eind aan de steenkolenwinning in België. De Vlaamse deelregering besloot dat flinke sanering twee laatste mijnen van het land, de textiel producerende poot die van Beringen en Zolder in Bel- n. Van de bijna 7000 gisch Limburg, uiterlijk op 1 janua- 1973 kleding produ- ri 1993 zullen worden gesloten. nog zo'n 1600 die allen in de Portugese kle dingfabriek Maconde werken. Bijer sprak gisteren van 'een dramatisch proces' met 'pijnlijke beslissingen'. Ondanks de afslankingen kwam de omzet van Macintosh in 1988 voor het eerst boven het miljard uit. rekening door Hans de Bruijn De 6000 mijnwerkers in Limburg hadden dit besluit al zien aanko- men, maar toch is de onrust onder Superconfex, de kledingdetail- hen groot. Zondag al wordt in Has- Macintosh die ondanks de Selt een protestbijeenkomst gehou- dertiende maand. Bij de Neder- dalende winstbijdrage nog steeds den. De mijnwerkers lijken niet goed is voor het leeuwedeel van de pian zich zomaar bij het besluit De redacties van AD en NRC, die gistermiddag bijeenkwamen nadat de cashflow (de nettowinst plus de ver- te leggen directie had laten weten niet in te gaan op de eis tot een aparte 'redactietoe- diende afschrijvingen). slag' van 8,5 percent, wisten gisteren ook de groeps-ondernemingsraad n,n,rrlnr« van de NDU achter zich te krijgen. De OR heeft in een brief aan de directie LJUUraere Kleding 1 de NDU achter zich te krijgen, laten weten zich grote zorgen te maken over de eisen van de twee redacties. Zij vindt dat loonontwikkelingen ook moeten gelden voor alle andere confex het slachtoffer NDU-werknemers, waaronder ook de redacties van de regionale kranten stagnerende kledingmarkt Rijn en Gouwe, De Dordtenaar en het Brabants Nieuwsblad Het gaat om een vervroegde slui ting van de mijnen, want in 1986 nog had de nationale regering de Beijer maakte duidelijk dat Super- mijnwerkers beloofd dat de mijnen groeiende tot 1996 zouden openblijven. Maar de laatste maanden was al duidelijk De consument dat die belofte geen betekenis 1 De redacties zijn ontvreden over hun arbeidsvoorwaarden. Ze vinden gaat meer duurdere kleding kopen. had. Volgens de Vlaamse deelrege- dat hun werk steeds zwaarder is geworden, zonder dat daar wat tegenover Superconfex zit midden i 1- ring, die nu de zelfstandige be staat. Bovendien speelt de speciale positie van NRC-Handelsblad en het grijpende herpositionering die het voegdheid op economisch gebied AD binnen het NDU-concern een belangrijke rol. "De twee kranten zijn de bedrijf een vriendelijker gezicht heeft, zijn de mijnen niet grote winstmakers binnen het Dat legt een extra verantwoorde- moet geven. De filialen op lijkheid op de schouders Monnikhof. Volgens Klaas de Jong, voorzitter stemming op de redacties van NRC en AD 'militant'. Hoe de actiebereid heid onder de rest van de werknemers is, moet volgende week blijken, al dus de OR-voorzitter. „De maatregel zal de NDU in ieder geval 14 miljoen gulden per jaar kosten," zegt De Jong. dabei. Het economisch belang de redacteuren," aldus AD-redacteur Olde industrieterreinen worden gesloten de steenkolenwinning is minimaal of verplaatst naar drukkere regiona- de groeps-OR van de NDU, is de le winkelcentra. Macintosh streeft ernaar om nog ook voor de energievoorziening openhouden onnodig. De Vlaamse regering heeft wel so- 1995 een omzet te realiseren ciale begeleidingsmaatregelen voor f 2 miljard. Ongeveer de helft de mijnwerkers toegezegd. Zo zal de groei moeten de bestaande hun pensioenvoorziening ook na de sluiting intact blijven en er komt een inkomensgarantie voor mensen die in 1996 minstens tien jaar ge werkt zouden hebben. Het openhouden van de mijnen tot 1996 zou de schatkist minstens drie miljard gulden hebben gekost. Dat geld wordt nu uitgespaard, maar afgesproken is dat minstens de helft van die besparing gebruikt zal worden voor het scheppen van banen in Limburg. Ook de Kem pense Steenkolenmijnen zelf zullen minstens 150 miljoen gulden steken in nieuwe werkgelegenheid. De vakbonden zijn het in grote lij nen eens met de sluiting, maar eisen wel goede sociale begeleidings maatregelen. De mijnwerkers en de opzichters zelf zijn echter niet van plan zich zomaar bij de sluiting neer te leggen. "We zullen ons niet laten paaien door gouden handdrukken. De beste sociale begeleiding is het behoud van onze banen". Drie jaar geleden had België nog vijf steenkolenmijnen, waarin 20.000 mensen werkten. In 1987 werden de mijnen van Waterschei, Winterslag en Eisden gesloten. Veertienduizend mensen verloren hun baan, maar daarvan is meer dan de helft al weer aan de slag. ADVERTENTIE EINDHOVEN - De dikke octrooi- spanningen van Japan inmiddels portefeuille waarover het Philips- op een bijna vergelijkbaar niveau thans beschikt, houdt de met die van Europa en de Verenig de zich snel de Staten, internationale Met de octrooien kan Philips op de internationale markt wat gemak kelijker uit de voeten dan bedrijven flexibel in te die niet kunnen bogen op een der- ontwikkelin- gelijke reeks resultaten van langdu- gen. Tegelijkertijd biedt de porte- rig wetenschappelijk en technolo- feuille een tegenwicht in de strijd gisch onderzoek van zo'n hoog ni- om de leidende rol in het technolo- veau. gisch onderzoek, waarop Japan de laatste jaren een offensief heeft gezet. onderneming sterk ontwikkelende markt van nieuwe technologieën. Het bedrijf moet daardoor zijn voortvarend springen op Wisselgeld Octrooien zijn volgens het NatLab belangrijk voor de vrijheid van han delen van het concern. Het kan daardoor alles doen wat het wil. Voor geen enkel bedrijf is het echter mogelijk zelf alles uit te vinden. Bij de verwerving van octrooien Philips gebruikt daarom zijn oc- speelt het Natuurkundig Laborato- trooien als wisselgeld. Het ruilen door Carel Wiemers/ANP Philips in Eindhoven, dat deze week zijn 75-jarig bestaan Autogas De prijs van een liter lpg gaat maan dag met twee cent omlaag. Als ge volg daarvan gaat een liter autogas 46,9 cent kosten. De prijsverlaging is een gevolg van de ontwikkelin- feringent fohebSde Kandelen de in Rotterdam bekendgemaakt. octrooien met andere onderne mingen kan honderden miljoenen de, een belanrgijke rol. Ruim de guldens per jaar schelen, helft van de vette octrooiportefeuil- Een staf van 4.200 personeelsle- le wordt door deze onderzoekinstel- den werkt dagelijks aan onderzoek ling, kortweg aangeduid met Nat- projecten van zeer uiteenlopende Lab, gevuld. Het laboratorium ge- aard. Philips trekt daar jaarlyks een niet internationaal een grote reputa- bedrag van 4 miljard gulden voor IJsjesfabriek Thomas J. Lipton, dochtermaat schappij van Unilever United Sta tes. neemt de ijsjesfabrikant Gold Bond Ice Cream in Green Bay in de Amerikaanse staat Wisconsin over. Over de voorwaarden van de trans actie zijn geen mededelingen ge daan. Er werken 1300 mensen bij Gold Bond Ice Cream. De verwer ving yan Gold Bond betekent een aanvulling van de produktenreeks van Liptons Good Humor Ice Cre- derzoekafdeling driekwart eeuw in de wereld heeft veroverd, is nog steeds onaangetast. Voor Philips vormt dit geen aan leiding op zijn lauweren te gaan 1 de concern- uit. Dat is 9 procent de afgelopen omzet. Ongeveer 2.500 mensen werken in het natuurkundig laboratorium f)oei in Eindhoven, de rest werkt ver spreid over Philipsvestigingen in tig gebruikt worden ten. Het gevaar loert vanuit het Ver- de Bondsrepubliek Duitsland, het sche toepassing. Jong en inventief get (180 miljoen gulden) mogen de onderzoekers besteden aan projec ten waarvan men niet weet waar de ze uiteindelijk toe leiden. De rijke historie van het laboratorium heeft voldoende bewezen dat dit funda mentele onderzoek soms verrassen de resultaten oplevert. Vanaf 1891 deed ir. Gerard Phi lips het onderzoek naar de ontwik keling en produktie van gloeilam pen alleen. Toen zijn broer Anton vier jaar later de commerciële lei ding van het bedrijf op zich nam, kreeg Gerard meer tijd om zich met allerlei proeven en nieuwe ontwik kelingen bezig te houden. Met de aanstelling van de later beroemd ge worden fysicus Gilles Holst in 1914 legde hij de basis van het natuur kundig laboratorium. Holst werd in 1926 de eerste directeur van Philips Research. Aanvankelijk beperkte het onder zoek zich tot lampen, maar in de loop der jaren zagen vele andere technische noviteiten het levens licht in het NatLab: van radiolamp en -buis, in 1948 vervangen door de transistor, tot de eerste complete ra dio in 1926. 'Meesterzanger Kort daarna de luidspreker, de be roemde 'Meesterzanger', gevolgd door de elektronische kathode 1 de prakti- temationale faam, zoals Nobelprijs- straalbuis, waarvan Philips later de Oosten. Het technologisch onder zoek sterk den de Japanners weinig aan eigen academici, 500 onderzoek, de aandacht was sinds HBO-opleiding de Tweede Wereldoorlog melijk gericht op een snelle produk- tontwikkeling. Maar land steeds meer geld teel en toegepast onderzoek. In geld uitgedrukt liggen de onderzoeksin- Gustav Herz, aangetrok- grootste fabrikant ter wereld 1„Verenigd Koninkrijk, Frankrijk en talent kan de openvallende plaatsen ken. Het concern haalt steeds meer worden. In 1948 kwamen ook de Japan is de laatste jaren de Verenigde Staten. Het jubileren- opvullen. Philips zegt geen enkele onderzoekers uit het buitenland. Er eerste zwart-wit televisiebeelden opkomst. Tot voor kort de- de NatLab houdt zijn korps van 700 moeite te hebben met het aantrek- werken nu zo'n 250 deskundigen uit uit het Philips-laboratorium. Het- ------ ensen met een ken van nieuwe deskundigen van andere landen in het Eindhovense zelfde gebeurde in 1964 met de eer- 1300 andere me- topniveau. Op de universiteiten is onderzoekcentrum. ste televizie-uitzendingen in kleur. De gemiddelde voldoende potentieel aanwezig om u:eiAr:ö In de jaren vijftig stond het cen- leeftijd is 35 jaar. Philips stimuleert de 50 academici en 70 HBO-ers, die xvljKe nlSlOne trum voor een nieuwe uitdaging: de steekt het een vlotte doorstroming naar de het NatLab elk jaar verlaten, te ver- Het werk in het NatLab is lang niet computer en video-recording. Het fundamen- produktiedivisies. vangen. allemaal gericht op directe toepas- meest recente onderzoek richt zich Op die manier kan de kennis die De onderneming heeft in het ver- singen in de produktiesector. Iets onder meer op spraaksynthese, mi- 1 het onderzoek is opgedaan, nut- leden ook geregeld mensen van in- minder dan een derde van het bud- cro-elektronica en supergeleiding. Retinol houdt de tijd tegen De tijd en de zon zijn de twee belangrijkste oorzaken van de veroudering van de huid. Huidveroudering is hèt ob ject van aanhoudend weten schappelijk onderzoek. Het rimpelprobleem is nu, wel licht definitief, opgelost door Professor John Voorhees. Deze Amerikaanse geleerde heeft namelijk aangetoond dat de sleutel tot de eeuwige jeugd een «retinoïde» is. Daarom vervaardigt een Eu ropese farmaceutische multi national al enige maanden het cosmeticaprodukt Anti- Age Retard. Dit bevat een actief bestanddeel (retinol) dat rimpelvorming zichtbaar reduceert Hoewel retinol tot de familie van de retinoïden behoort, onderscheidt het zich van deze groep doordat het een ander transretinoïsch zuur bevat en een alcohol is die geen huidirritaties veroor zaakt. Professor Voorhees heeft uitgebreid met deze stof geëxperimenteerd. Deze formule wordt in Ne derland door de firma KorfT uitsluitend in apotheken ver kocht. Er zijn twee variaties: één voor de huid van mensen van 25-35 jaar en één voor de huid van mensen boven de 35.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7