Extra beroep NMP op NS onhaalbaar Makkelijk dagje examens Migrantenbeleid aangeklaagd tom westen kapsalon Kamer behandelt milieuplan nog niet 'Diefstal van kunstwerken zal toenemen' KUNST OP SCHUTTING Intensieve controle-actie op vrachtwagens met afval EXAMEN KOORTS ZATERDAG 27 MEI 1989 BINNENLAND PAGINA 3 £cejn Dam#, v.a tolden: breeslraai 45 te» 0?i 13294 7 oegstgeesl: wilhelm,napafh 1 iel 07i 174270 alphen a/d rijn: raao^ j - 'nai 156 'e' Q172Q 7384R ook open op maandag en koopavond W aarschuwingen ingetrokken na afnemen smog DEN HAAG (GPD/ANP) - De weersomslag heeft de boven Ne derland hangende smog zo doen afnemen dat alle provincies op Noordbrabant na gistermiddag achtereenvolgens de waarschu wingsfase hebben ingetrokken. Als gevolg van de veranderde weersomstandigheden waren de meetcijfers van ozon en stik stofdioxide flink gedaald. Het advies aan de bevolking om de auto zo min mogelijk te gebruiken kwam daardoor te vervallen. Hetzelfde geldt voor de bedrijven waaraan was ge vraagd de uitstoot van bepaalde stoffen te verminderen. ÉÉNMALIGE OFFICIËLE UITGIFTE IN HET KADER VAN DE VIERING VAN 150 JAAR SPOORWEGEN IN NEDERLAND (1839-1989) goud, zilver en brons mag in uw verzameling zeer beperkt gehouden zijn, is reservering sterk aanbevolen. Om zeker te zijn dat u tot diegenen gaat behoren die deze histonsche uitgifte aan zijn kollektie kan toevoegen, is reservering mogelijk via de speciale infolijn 04120-26264. DEZE BELANGRIJKE EN HISTORISCHE UITGIFTE IS MEDE TOT STAND GEKOMEN DANKZIJ: DE NV NEDERLANDSE SPOORWEGEN HET SPOORWEGMUSEUM e.v.a. instellingen. SPECIFICATIE: 1). 150-ZILVERSTUK - edel stertingzilver (925/1000) - proofslag - diameter 49,5 mm - ca. 45 gram - dikte 2 mm - oplage 4.500 ex. achterzijde Prijs 150.00 2). 50-8RONSSTUK - hoogwaardig brons - kwaliteit proof - diameter 49,5 mm - oplage 4.500ex.-Prijs f77,50. 3). 2000<30UDSTUK - glanzend 14 kt goud (585/1000) - geslagen in proofkwaliteit (d.w.z. gematteerde reliéfbeelding tegen een spiegelende Achtergrond) diameter 49,5 mm - gewicht ca. 50 gram - oplage 150ex.-Prijs f2.975,00 BESTELWUZE: Deze kostbare en historische uitgifte kunt u bestellen door overmaking van het juiste bedrag op rekening van: 150 jaar Spoorwegen in Nederland. Usselstraat 12 te 5347 KG Oss. Nr 10.04.06.558 (RABO) Girorekening van de RABOBANK te Oss is: 10.74.951Bij overmaking op dit gironummer van de bank beslist vermelden ons bankrekeningnummer uw bestelling. UTRECHT (ANP) - Tien organisa ties van migranten, vluchtelingen, anti-racisme en -fascisme hebben vandaag in Utrecht een aanklacht ingediend tegen het Nederlandse migranten- en vluchtelingenbeleid. De klacht richt zich vooral tegen af spraken in Europees verband (on der meer het Schengenoverleg) om in 1992 te komen tot een vrij verkeer voor alle inwoners. De Europese eenwording leidt echter niet tot vrij verkeer voor migranten en vluchte lingen maar juist tot verdere beper kingen voor hen met als gevolg dis criminatie en aantasting van priva cy, zo vinden de organisaties. Het akkoord van Schengen - het grensbewakingsverdrag dat de Be- neluxlanden, de Bondsrepubliek Duitsland en Frankrijk willen slui ten - behelst het opheffen in 1990 van de controle aan de binnengren zen waardoor vrij verkeer van per sonen mogelijk wordt. Vier onder zoekers van de Universiteit van Amsterdam kwamen deze week al tot de conclusie dat het akkoord dis criminatie in de hand werkt en de legaal in Nederland verblijvende buitenlanders ernstig in hun bewe gingsvrijheid beperkt. De tien ondertekenaars van de aanklacht vinden de Schengen-af- sprakèn strijdig met anti-discrimi natiebepalingen uit de grondwet, de intenties van het minderheden beleid en internationale verdragen voor uitbanning van racisme. De aanklacht richt zich op drie delen: Leiderdorper vast in Spanje na drugssmokkel BAYONA (AP) - Een 29-jarige chauffeur uit Leiderdorp is gisteren door de politie in de Noordspaanse kustplaats Bayona gearresteerd omdat hij een partij van 1.300 kilo Marokkaanse hasjiesj in zijn vracht wagen had zitten. De Leiderdorper bleek ook een 7,65 mm pistool bij zich te hebben. De partij hasj, bestaande uit 52 zakken, had volgens de Guardia Ci vil een geschatte marktwaarde van 162 miljoen peseta. De vrachtwagen was van Marokko naar Galicie gere den, een gebied waar volgens de Spaanse politie in de afgelopen ja ren de smokkel van sigaretten en drugs aanzienlijk is toegenomen. De hasj zou mogelijk aan de Atlanti- sche kust op een schip worden gela den. Vorig jaar werd in Spanje 90 ton hasjiesj onderschept, vergeleken met 69 ton in 1987. UTRECHT (GPD) "Het extra beroep dat het Nationaal Milieubeleids Plan (NMP) op de spoorwegen doet, kan op korte termijn nauwelijks worden gehonoreerd". De Nederlandse Spoorwegen (NS) zijn nog maar pas begonnen met het wegwerken van de achterstanden in infrastructuur en materieel die de afgelopen decennia zijn ontstaan. Die achterstand wreekt zich nu, aldus de NS in een reactie op het donderdag ontvouwde beleidsplan van het demissionaire kabinet. Het ziet er trouwens niet naar uit dat het NMP al snel kan worden uit gevoerd. De Kamer zal, zo lang het kabinet demissionair is, het natio naal milieubeleidsplan (NMP) niet behandelen. Volgens de fracties is het een te omstreden onderwerp. Dat blijkt uit een brief die de se- DEN BOSCH (GPD) - De politie in ons land houdt voor de komende ja ren ernstig rekening met een opval lende toeneming van het aantal kunstdiefstallen. Nu banken en ju weliers voldoende veiligheidsmaat regelen hebben genomen zijn de particuliere verzamelaars en de mu sea zeer aantrekkelijke doelen voor de criminaliteit geworden. De groei van kunstdiefstallen is het afgelo pen jaar al begonnen. Voor deze verwachting voerden G. Stolwijk en L. Verver van de re gionale bureaus Voorkoming Mis- cretaris van de CDA-fractie, het ka merlid Borgman, namens zijn colle ga's van de andere fracties aan pre mier Lubbers heeft gestuurd. De Kamer reageert daarmee op twee brieven van de minister-president die daarin de Kamer heeft verzocht circa 80 wetsvoorstellen alsnog af te handelen. Dit ondanks de val van het kabinet. Het standpunt over het NMP kan betekenen dat het stuk nog zeker een jaar op behandeling moet wach ten. Alleen als de kabinetsformatie na de verkiezingen van 6 mei snel gaat en het volgende kabinet het stuk ongewijzigd overneemt zou de Kamer er begin 1990 over kunnen praten. Dat zou betekenen dat de NS iets langer de tijd heeft om zich voor te bereiden op bijvoorbeeld de verwe zenlijking van een Europese hoge snelheidstrein. De NS noemt zo'n trein een goed alternatief voor het vliegverkeer binnen afstanden van 1000 kilometer. Maar voor de aanleg van een tracé voor die trein moet een beroep worden gedaan op ex terne financiers en dus komt zo'n lijn er waarschijnlijk niet. "En blijft de randstad qua railverbindingen toch een uithoek van Europa". Grote twijfels heeft de NS ook over het voorstel om automobilis ten die overstappen naar trein, bus en tram als dagelijks vervoermiddel een kortingskaart te geven. "Wat zou het effect zijn op de vaste ge bruikers van het openbaar vervoer, die zien dat vanuit milieu-oogpunt kwalijk gedrag nu plotseling wordt beloond? Zouden zij niet ook voor die extra korting in aanmerking ko men?", vraagt de NS-directie zich af. Dan is het eind natuurlijk zoek, want als alle prijzen omlaag gaan, werkt dat weer belemmerend op de ontwikkeling van het openbaar ver- Commissies van deskundigen zouden volgens de NS voor 1 okto ber van dit jaar moeten rapporteren over concrete instrumenten die aan de openbaar-vervoerbedrijven ter beschikking kunnen worden ge steld. "In het NMP zijn daar wel aanzetten voor gegeven, maar meer dan onrijpe suggesties zijn het niet", aldus de NS-reactie. drijven van Zuid-Holland en Gel derland nogal wat argumenten aan tijdens een gisteren in het Noord brabants Museum in Den Bosch ge- houden studiedag over beveiliging in musea. De bijeenkomst was geor ganiseerd door de Koninklijke Ne derlandse Oudheidkundige Bond. Volgens de politiefunctionaris sen zijn de beveiligingen van veel musea en woningen, waarin kunst bijeen is gebracht, zo onvolkomen, dat het gemakkelijker is een in braak in bij voorbeeld het Kröller Müllermuseum te plegen dan een fiets die aan de ketting staat te ste len: "Je hoeft alleen maar een steen op te kunnen pakken, door een van de glazen wanden te gooien en snel te zijn. Tegen de tijd dat de kraak is opgemerkt en de politie is gearri veerd, heeft de inbreker ruim de tijd gehad om weg te komen". Inbraak is, aldys de politiemen sen, bijzonder aantrekkelijk voor criminelen: de kans dat men gepakt wordt, is in Nederland rond de 6 procent en dat men veroordeeld wordt niet meer dan 1 procent. Bij overvallen ligt dat percentage rond de 50. Daarbij komt nog, dat in mu sea buit en veiligheidsmaatregelen duidelijk zichtbaar zijn en langdu rig te bestuderen: men hoeft slechts een toegangskaartje te kopen. Grafschenners De politie van Langedijk heeft de twee daders aangehouden van een grafschennis op de algemene be graafplaats aan de Bovenweg in Sint Pancras op Luilakochtend. De twee, een 18-jarige en een 19-jarige inwoner van Sint Pancras, hebben volgens de politie een volledig be kentenis afgelegd. Burgemeesters Het kabinet heeft gisteren besloten mr. P. Scholten (49) voor te dragen als burgemeester van Arnhem. Scholten is op het ogenblik burge meester van Soest en lid van de WD. Als burgemeester van Em- men wordt voorgedragen A. Lensen (43), die nu nog werkzaam is als di recteur woningbouw en stadsver nieuwing op het ministerie van VROM (volkshuisvesting, ruimtelij ke ordening en milieubeheer). Len sen is lid van de PvdA. Baby Renee De ontvoering van baby Renee uit het Merwedeziekenhuis in Dordrecht heeft het ziekenhuis ten minste 100.000 gulden gekost. Het geld werd onder meer uitgegeven aan bewaking en het inschakelen van deskundigen bij de begeleiding van de ouders van baby Renee. Dat schrijft de toenmalige directeur pa tiëntenzorg van het Merwedezie kenhuis, A.P.J. Höppeoer in het blad Het Ziekenhuis van de Natio nale Ziekenhuisraad (NZR). Treinbotsing Op het traject Nijmegen-Venlo is gisteravond ter hoogte van Cuijk een personenauto op een trein ge botst. Dat gebeurde bij een met knipperlichten bewaakte spoor wegovergang. Eén inzittende van de auto kwam hierbij om het leven. De twee anderen, onder wie een kind, raakten zwaar gewond. De NS heeft dit meegedeeld. Reddingsactie Een tot windkracht zeven aantrek kende wind heeft gistermiddag met name op het IJsselmeer en de rand meren een groot aantal waterspor ters verrast. Dit hebben de rijkspoli tie in Alkmaar en de Kustwacht meegedeeld. Volgens de rijkspolitie is rond de Noordhollandse IJssel- meerkust een aantal reddingacties uitgevoerd. Met name surfers dreig den door de harde wind te ver het ROTTERDAM (ANP) - De Rotter damse politie heeft gisteren de hele dag een intensieve controle gehou den van vrachtwagens die afval transporteerden. In de loop van de dag zijn 200 vrachtwagens aange houden, waarvan ongeveer 60 pro cent afval bleek te vervoeren. De resultaten van de contröle-a'c- tie, waarbij monsters van de lading zijn genomen en de vrachtbrieven werden bekeken, zullen pas over enige tijd bekend zijn. Dat heeft een woordvoerder van de Rotterdamse politie gisteren na afloop van de ac tie bekendgemaakt. Volgens de Rotterdamse politie gaat het om een actie die uniek is voor Nederland en die zekér vaker zal worden gehouden. De actie had als doel het in kaart brengen van de afvaltransporten rond Rotterdam en te onderzoeken of hetgeen de vrachtwagens vervoeren overeen komt met hetgeen de afleverende bedrijven hebben opgegeven. De controleurs hadden postgevat langs de A15, die vanuit het Rotter damse havengebied naar het oosten loopt. Motoragenten probeerden op de snelweg vrachtwagens te ont dekken die mogelijk afval den; die werden vervolgens r controlepost gedirigeerd. Nederland zendt ook vrouwelijke marechaussees naar Namibia DEN HAAG - Leerlingen van de Haagse Koninklijke Academie voor Beel dende Kunsten beschilderen op verzoek van de Tweede Kamer de schuttin gen rondom de nieuwbouw van de Tweede Kamer. Het thema is 'springen de figuren'. (toto GPD) HAARLEM - Actievoerders van het 'Anti Diergebruik Komitee' kwamen gistermiddag van een koude kermis thuis toen zij een actie voor de tent van circus Holiday binnen een minuut zagen afgebroken door cirscusartiesten die van de actie niet gediend waren. Nog aan de hekken vastgeklonken werden de demonstranten eenvoudigweg opzij getrokken om de weg voor het publiek vrij te maken. (toto anp> asielrecht, verblijfsrecht en contro le. De organisaties constateren knel punten in het huidige beleid als het detineren van asielzoekers op Schiphol en onzorgvuldigheid bij de beoordeling van individuele asielaanvragen. Problemen ont staan ook door de strenge criteria ten aanzien van gezinshereniging en het weigeren van een zelfstandi ge verblijfsvergunning aan met na me gescheiden vrouweh. Onzekerheid Gevolg van het beleid is dat vreem delingen "structureel in onzeker heid worden gebracht omtrent de rechtmatigheid van hun verblijf' en dat ze worden gedwongen definitief te kiezen tussen vaderland of Ne derland. Door de straatcontroles in het kader van het vreemdelingen toezicht zullen legaal in Nederland verblijvende kleurlingen vaker worden staande gehouden met dis criminatie op grond van uiterlijk als gevolg. Nederland is bezig toelating van vreemdelingen en vluchtelingen tot het uiterste te beperken, zo luidt de aanklacht. Ook is Nederland bezig het verblijfsrecht aan te tasten en neemt de controle op migranten steeds meer toe. "Op den duur zal een situatie van sociale en admini- stratief-juridische apartheid niet kunnen uitblijven", aldus de tien organisaties. DEN HAAG (ANP) - Secretaris-ge neraal Javier Perez de Cuellar van de Verenigde Naties wil de politie- component van de VN-vredes- macht in Namibia (UNTAG) ver dubbelen. In dit kader heeft Neder land zich inmiddels bereid ver klaard het contingent koninklijke marechaussee uit te breiden van 33 tot 60. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken gisteren bekendgemaakt. In tegenstelling tot de eerste twee groepen is de wervingsprocedure dit keer opengesteld voor vrouwen, aldus een woordvoerder van het mi nisterie van defensie. Het ligt in de bedoeling dat de 27 extra mare chaussees ongeveer 1 augustus ver trekken. Deze groep zou dan om streeks 1 april volgend jaar terugke ren. De eerste twee groepen worden respectievelijk 1 oktober en 1 de cember afgelost. Drie van de belangrijkste eisen voor potentiële deelnemers zijn: de Engelse taal machtig zijn, het mili tair rijbewijs-B bezitten en bij voor keur ervaring met werken in inter nationaal verband hebben. Dat laatste aspect maakt sollicitatie voor oud Sinaï- en Libanongangers aantrekkelijk. KATWIJK - "Niet moeilijk, en vergeleken met voorgaande jaren zelfs makkelijk". Zo oordeelden leerlingen en leraar R. Middel koop van het Pieter Groen Colle ge in Katwijk over het vwo-eind- examen wiskunde b. Toch ge bruikten nagenoeg alle leerlingen de drie uur die gistermiddag voor het examen waren uitgetrokken. "Maar dat is, omdat iedereen de opgaven goed wil narekenen", verklaarde Henk van de Belt die na twee uur en 45 minuten als eer ste zijn werk af had. De wiskundeleraar zelf had één uur nodig om de vier vraagstuk ken te maken. "Makkelijk", luidt zijn eerste reactie. "Nou, laat ik zeggen dat het in ieder geval niet moeilijk was. Er werden geen gro te berekeningen gevraagd en alle stof was uitvoerig in de klas be handeld. Tevens waren de vragen logisch opgebouwd en dat kon den we voorgaande jaren niet al tijd zeggen". Het eerste vraagstuk behelsde een functie-onderzoek, dat ook moest worden getekend. "In een van de deelonderwerpen werd heel licht een differentietaalver gelijking aangeroerd. Dit jaar werd dat voor het eerst als keuze mogelijkheid geboden. Maar de opgave was niet moeilijk. Vroe ger kon je 'u' zeggen tegen zo'n vergelijking, maar deze was ver bluffend eenvoudig", oordeelt Middelkoop. Bij het tweede vraagstuk - go niometrie - werd meer inzicht ge vraagd. Het deelonderwerpje waarbij de inhoud van een om wentelingslichaam moest wor den berekend, leek moeilijker dan het was. Enig inzicht in de symmetrie was geboden bij opga ve drie, waarbij een kromme werd onderzocht. "De vragen wa ren heel standaard opgesteld, wat een grote steun voor de leerlingen was". Bij de laatste vraag - ruim- te-meetkunde - werd voor het eerst een cylinder aan de orde ge steld. "Maar dan wel van een der mate eenvoud dat het goed te doen was". Abstract De kandidaten deelden de opvat ting van hun docent. Maar vol gens Henk - die beschouwd wordt als de beste van de klas - zaten er in vraagstuk toch wel enkele ge niepigheden, omdat die vraag stelling zeer abstract was. "Een hoop standaard-vragen die we ook in de examenbundel al waren tegengekomen", merkte Roelof Witvoet op. "Het school onderzoek vond ik veel moeilij ker. Er zullen altijd wel opgaven zijn die fout zijn gegaan, maar over het algemeen was het prima te doen. Wat dat betreft was het voor ons een leuke afsluiting van de examenperiode". Traditioneel deden veel jon gens examen in wiskunde b, maar het aantal meisjes stijgt licht. On der hen vond alleen Nelly van den Berg het examen echt moeilijk. "Maar ik ben nu eenmaal geen ster in wiskunde b. Wiskunde a lukt me nog wel, maar voor b is blijkbaar meer inzicht nodig. Het stomme is dat ik wiskunde b hele maal niet nodig heb", merkt Nelly op, die na de zomer rechten gaat studeren. "Op het moment dat je dit vak moet kiezen ken je het nog hele- maal niet. Het leek me wel leuk, maar als je gekozen hebt kun je niet meer terug", verduidelijkte Nelly die hoopt op een 4,5. Als het minder wordt, voorziet zij een herexamen. De vwo'ers met tekenen, textiele werkvormen of handenarbeid in hun eindexamenpakket deden gisteren het examen kunstbe schouwing en kunstgeschiede nis. Ze kregen vijfendertig vragen voorgeschoteld over het theater, het centrale thema dit jaar. En dat viel niet tegen. Alleen de vragen over de decors van het futuristi sche ballet Macchina Tipografica en de vragen over het muziekthe ater in Amsterdam waren lastig. "Je moet overal zoveel kenmer ken noemen. Maar je weet nooit zeker datje het goed hebt", vond Saskia, leerling van het Sint Maartens college in Maastricht. Job: "Je kunt alleen maar leren voor de basiskennis. Op het exa men moet je het verder maar ver zinnen". Tekenleraar G. Beunis was van mening dat het examen reuze meeviel. "Het was wel moeilijker dan vorig jaar, maar ik had meer vraagjes over de diverse gebieden verwacht. Wie zich had voorbereid, kon het goed ma ken". De kandidaten hebben geen spyt dat ze tekenen als eindexa- menvak gekozen hebben. Maar ze zouden wel willen dat de omge ving er wat meer waardering voor had. Martine: "Het wordt gezien als een gemakkelijk vak, terwijl je er erg veel tijd in moet steken. Het is goed voor de algemene ontwik keling en je leert dingen kritisch bekijken en beoordelen". Voor het praktische examen stuk dat de leerlingen voor het vak tekenen maakten, konden ze kiezen uit vijf onderwerpen, waarvan 'café-affiches' en 'Tsjer- nobyl' het populairst waren. Warenkennis Remco Klepper (17) van het On dernemerscollege Kennemerland uit Haarlem heeft zich gisteren slap gelachen tijdens het examen Warenkennis. Rumbonen was een mogelijk antwoord op de vraag waar rum van wordt ge maakt. "Rumbonen, ongelooflijk. Ik kwam niet meer bij. Er waren echt mensen die dat antwoord aankruisten". Het juiste ant woord had 'suiker' moeten zijn, weet de jonge Zandvoorter. Het examen, dat 71 meerkeuze vragen telde, kon alleen op c-ni- veau gemaakt worden. "Een mak kie, een lachertje" stelt tweeling broer Dennis Klepper. "Ik was binnen een kwartier klaar, maar ik moest toch nog drie kwartier blijven zitten voor ik weg mocht". Dennis vond de vraag waar corn flakes van wordt gemaakt, nogal typisch: "Het antwoord was na tuurlijk mais, ook een domme op gave Ook de andere kandidaten verlieten het examenlokaal in op gewekte stemming.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3