De langzame uitholling van onze privacy 1 1 ZATERDAG 27 MEI De sociale controle is zeker in verstedelijkte gebieden danig verslapt. Vanachter de gordijnen wordt amper nog gegluurd. Niettemin letten we nog wel degelijk op elkaar, maar anders. Intensiever ook. Wie er wat geld voor over heeft kan het een en ander over z'n buurman te weten komen. De naam van de gemiddelde Nederlander is in ten minste zestig computerbestanden opgeslagen. De per 1 juli in werking tredende Wet Persoonsregistratie biedt de mogelijkheid daarin enig inzicht te verkrijgen. Is de computer de grote klikspaan van de samenleving? "In elk geval staat het vast dat ons privéleven niet zo privé is als we wel zouden wensen". door Gerard van Putten Vraag buitenlanders naar de typi sche eigenaardigheden van Neder landers, gegarandeerd dat er het een en ander zal worden opgemerkt over het gemak waarmee wij onze gordij nen openlaten. Op het eerste gezicht hebben wij voor de buitenwereld geen geheimen. Maar menige bewoner van rijtjeshuizen, doorzonwoningen of patiobungalows mogen passanten dan een onbelemmer de inkijk in huiskamers gunnen, vrijwel niemand is ingenomen met een verre gaande bemoeizucht met het privéleven. Er zijn nu eenmaal van die zaken waar mee een ander toevallig niets te maken heeft. Maar in hoeverre is de privacy van ons privéleven dat we met z'n allen moeten leiden op een betrekkelijk klein aantal vierkante kilometers écht gewaarborgd? Onafhankelijk van elkaar hebben twee onderzoeken uitgewezen dat we zeer ge hecht zijn aan onze privacy. Neern een steekproef van bureau Veldkamp onder wat pleegt te worden aangeduid als een aantal representatieve Nederlanders maar als voorbeeld. Gevraagd naar wat de burger zoal bezig houdt, werd mis bruik van persoonsgegevens als derde antwoord gegeven na criminaliteit en zu re regen. De huiver voor klikkende com putergeheugens zit er kennelijk goed in. Argwaan De bevindingen van deze enquête slui ten in feite naadloos aan op een peiling die Swoka, een in Den Haag gevestigd in stituut voor consumentenonderzoek, on langs deed onder bijna negenhonderd personen. Veertig procent verklaarde zonder meer te gebruik te zullen maken van de Wet Persoonsregistratie, die per 1 juli iedere Nederlandse ingezetene het recht geeft bij instanties inlichtingen te vragen over de gegevens die van hem of haar in de gecomputeriseerde admini straties in omloop zijn. De argwaan onder de bevolking over het gebruik en vooral misbruik van per soonlijke gegevens is groot, dat moge duidelijk zijn. Daarbij komt dan nog dat geen mens op dit moment weet in welke mate de computers op de hoogte zijn van diens handel en wandel. En het wantrou wen wordt nog eens extra gevoed door het gegeven dat misbruik in dit geval zel den wordt gestraft. "Die vrees is zeker niet ongegrond", zegt dr. Jan Holvast, medewerker van de Stichting Waakzaamheid Persoonsregi stratie. Hij is mede-auteür van het Swo- ka-rapport Privacy Doorgelicht en te kent mede voor de inhoud van het boek Stromen van gegevens, waarvan de eer ste exemplaren maandag ter hand wer den gesteld aan de demissionaire be windslieden Van Dijk en Korthals Altes. In het boek ("het was een overheidsop dracht") wordt aangegeven hoe de over heid omspringt met strikt persoonlijke gegevens. Het onderzoek richtte zich op een vijftal sectoren: de politie, de ge zondheidszorg, het onderwijs, de volks huisvesting en de sociale zekerheid. Geen hetze "Het ligt beslist niet in onze bedoeling om een hetze op gang te brengen. In het algemeen wordt er vrij zorgvuldig ge handeld. Maar dat neemt toch niet weg dat diensten onderling geregeld gege vens uitwisselen over mensen, zonder dat die ervan op de hoogte worden ge steld. We hebben niet de indruk dat er fi nanciële vergoedingen worden betaald voor het verstrekken van die informatie, dikwijls gaat het bij wijze van vrienden dienst. Ik denk daarbij aan de relatie tus sen de politie en de particuliere beveili ging, waar veel ex-politiemensen aan het werk zijn. Je kunt je dan afvragen hoe creatief er met die inlichtingen wordt omgegaan. En of er sprake is van eigen lijk of oneigenlijk gebruik als een ge meente aan het provinciale elektriciteits bedrijf vraagt om een overzicht van stroomgebruikers. Om aan de hand daar van te kunnen vaststellen wie wel en wie niet de onroerend goed-belasting be taalt". Dergelijk speurwerk kan volgens Hol vast gemakkelijk leiden tot aanvechtba re conclusies die indruisen tegen de de mocratische grondbeginselen. Hij haalt het geschaduw van kapsters aan. Ze wer den gecontroleerd op het waterverbruik om het aantal zwart geknipte coiffures boven water te krijgen. De medewerker van de stichting Waakzaamheid Per soonsregistratie aarzelt niet te spreken van natte vinger-werk. "Want hoe sterk.is die bewijslast eigen lijk? Wie zegt mij dat een kapster zoveel water gebruikt om thuis nog wat bijver dienen? Kan die kapster voor hetzelfde geld niet drie keer per dag onder de dou che gaan of haar vrienden de gelegen Het beloeren van burgers door particuliere rechercheurs of andere speurneuzen kcmt dagelijks voor, al is deze foto dan in scène gezet. «foto Loek zu? Wet Persoonsregistratie moet computer als klikspaan het zwijgen opleggen heid geven te douchen omdat ze er thuis geen hebben? Iedereen is onschuldig, tenzij het tegendeel wordt bewezen. Maar in het geval van die kapsters is er duidelijk sprake van het creëren van om gekeerde bewijslast" Slordigheden Er is meer. Het is meer dan eens voorge komen dat de persoonlijke belangen van privépersonen zijn aangetast door mis stappen en slordigheden van overheids personeel. Een paar jaar geleden werd vermoedelijk ook premier Lubbers het slachtoffer van verregaande onacht zaamheid van een ambtenaar, als gevolg waarvan zijn belastingaangifte op de re dactie van een familieweekblad terecht kwam. Al kunnen in dit verband ook an dere motieven een rol hebben gespeeld. Inmiddels houdt Holvast de overheid negentien jaar kritisch in de gaten, en op grond van die ervaring meent hij te kun nen stellen dat de ambtseed of -belofte niet altijd even stipt wordt nagekomen. "Maar uitgaande van de goede trouw van de meeste ambtenaren mag er in elk ge val worden opgemerkt dat te veel gege vens zomaar in vuilniszakken worden gestopt. Vooral nadat er archiefoprui ming is geweest wil er nog wel eens een vuilniszak vol met persoonlijke gege vens zomaar langs de straat worden ge zet. "Ik ben bang dat ons privéleven niet zo privé is als we wel zouden wensen", ver moedt drs. Bob Hoogenboom, als weten schappelijk medewerker sinds een jaar verbonden aan de Rijksuniversiteit van Leiden. Vóór zijn tijd op bestuurskunde heeft Hoogenboom als ambtenaar van het Wetenschappelijk Onderzoek- en Do cumentatie Centrum twee jaar lang de particuliere beveiligingsindustrie op de vingers gekeken. Hij schijnt dat zo nauw gezet te hebben gedaan dat de Rotter dammer zich min of meer de reputatie van bewaker van de particuliere bewa kingsdiensten heeft verworven. "In de laatste dertig jaar is er in onze samenle ving een stille revolutie in de sociale con trole uitgebroken. Er is naast politie en justitie een beveilingsindustrie ontstaan, waarvan de impact steeds groter en pro fessioneler is geworden", zegt hij. Economische overwegingen en meer be paald de behoefte aan het indekken te gen verliezen hebben het bestaansrecht van beroepsmatige loerders en elektroni sche verklikkers meer reliëf gegeven. "Puur vanuit het standpunt van onder nemers, van verzekeraars kan ik het me voorstellen dat ze er wel wat voor over hebben om te voorkomen dat de winst door fraudeclaims teniet gaat". In zijn onderzoeksrapport 'Particulie re recherche, verkenning van enige ont wikkeling' heeft Hoogenboom de bevei ligingsindustrie doorgelicht en ("na ge sprekken met 62 respondenten uit deze sector") de in die sector toegepaste prak tijken geanalyseerd. Voor het gemak heeft Hoogenboom de beveiligingsin dustrie onderverdeeld in een zachte en in een harde kern. Onder de zachte kern verstaat Hoogen- ooom de om en nabij 13.000 geünifor meerde bewakers die ofwel behoren tot een bedrijfsbeveiligingsdienst, ofwel werken bij één van de 300 particuliere beveiligingsdiensten in Nederland. De harde kern wordt belichaamd door dege nen die zich bezig houden met de parti culiere recherche ("veelal vroegere poli tiemensen") en al hetgeen hun daarbij ten dienste staat. "Databanken waarin zoveel mogelijk persoonlijke gegevens worden opgeslagen, en aan andere wor den gekoppeld. En dan zijn er ook nog de videosystemen en afluisterapparatuur met een bereik van een kilometer". Er zijn in dit land van informatie-sur veillanten mensen actief die in loon dienst of op contractbasis de informatie- honger van hun opdrachtgevers trachten te stillen. Sinds 1980 hebben de drie grootste Nederlandse verzekeringsmaat schappijen fraude-afdelingen opgezet, grotendeels personeel ingevuld met vroegere politiemensen. Daarnaast zijn er de medewerkers van expertisebu reaus, de correspondenten ("mensen met een baan") die op free lance-basis in lichtingen over personen verzamelen, en de handelsinformatie-bureaus. "De particuliere informatie-surveillance mag dan geen politionele bevoegdheden hebben, in meerdere opzichten kunnen ze zich meer permitteren dan de agent of rechercheur in overheidsdienst", vindt zowel Holvast als Hoogenboom. "Een politieman weet dat de rechter onder zoekt of al het ingebrachte bewijs tegen iemand op rechtmatige wijze is verkre gen. De particuliere beveiliging is niet gebonden aan strafvordering, die ont leent haar bevoegdheid aan het eigen- domrecht en het huisreglement van de opdrachtgever", verduidelijkt de laatste zijn standpunt. "De politie mag alleen dan tot fouillering of visitatie overgaan als er iemand wordt verdacht van een strafbaar feit. Maar een verkoopster van een grootwinkelbedrijf zal ermee moe ten instemmen dat er af en toe in haar kleedkast wordt gesnuffeld, anders kan ze naar haar baan fluiten". Ter bewaking van de economische be Drs. Bob Hoogenboom, wetenschappelijk medewerker aan de Rijksuniver siteit van Leiden: "Ik ben bang dat ons privéleven niet zo privé is als we wel zouden wensen". (foto Henk Bouwman) Dr. Jan Holvast, medewerker van de Stichting Waakzaamheid Persoonsre gistratie: "Onderzoek heeft uitgewezen dat iedere volwassen Nederlander wel zestig tot zeventig maal is geregistreerd". «foto Henk Bouwman) langen van de opdrachtgever staat de in formatie-surveillance tal van mogelijk heden open om de in- en externe contro le op anderen nauwgezet uit te voeren. Er zijn bedrijfsbeveiligingsdiensten, die de telefoons van personeelsleden aftappen. Er zijn correspondenten die een of ander onderzoekje als alibi gebruiken om ten slotte met de vraag te komen welke ken nis men draagt over de buren. Met een beetje handigheid kan naar de mening van Holvast en Hoogenboom binnen een dag al een aardig beeld worden gevormd over het doen en laten van het object. Op de handelsinformatiemarkt weten ze precies waar ze moeten zijn om aan al lerlei gegevens te komen. Handelsinfor matiebureaus verzamelen en analyseren gegevens over kredietwaardigheid en betalingsgedrag, met de bedoeling die te verkopen aan belangstellenden. "Maar niet alle methoden die ze gebruiken zijn sneaky te noemen, gluiperig", benadrukt Hoogenboom, "vele gegevens kunnen langs legale weg worden verkregen". Bruikbaar Bij de hypotheekbanken bijvoorbeeld en bij het kadaster. Of bij het BKR in Tiel, waar alle verstrekte kredieten worden geregistreerd. En zo is ook het faillisse- mentsregister voor iedereen openbaar en kan de Staatscourant al evenzeer een bruikbare inlichting opleveren, die op termijn van handelswaarde kan zijn. Daarbij komt dan nog dat de cliënten van handelsinformatie-bureaus niet alleen inlichtingen van anderen willen, maar die op gezette tijden ook verstrekken aan handelsinformatiebureaus. "En ook die informatie verdwijnt dan in het bestand", werd Hoogenboom tij dens zijn onderzoek duidelijk. "Be trouwbaar of niet. Met het risico dat die inlichting een eigen leven gaat leiden, terwijl die misschien is doorgebriefd om een ander persoon een hak te zetten. Bij voorbeeld om die ander een krediet te la ten mislopen". Materiaal dat op den duur eventueel belastend zou kunnen zijn voor personen en bedrijven wordt ook door de handelsinformatiebureaus zelf verzameld, omdat tot de serviceverle ning veelal ook incasso werkzaamheden worden gerekend. De Informatie-surveillanten die bereid zijn het werk minder sjiek aan te pakken kunnen door uitlokking het nodige te weten komen, Het is Hoogenboom ge bleken dat er bij overheidsdiensten de nodige informatie valt te weg te slepen als de opbeller kennis draagt van het bin nen de desbetreffende dienst gebruike lijke jargon. Jan Holvast beaamt een en ander, meer dan eens heeft hij de proef op de som genomen door zich te bedie nen van een valse naam en van een gefin geerde functie. En bepaalde belasting ambtenaren stonken er in, toen Holvast zich als ambtgenoot van een ander kan toor meldde. "Als je handig bent kun je veel over anderen te weten komen. Wie er belt om inlichtingen, het wordt bij de overheid niet of nauwelijks nagetrok ken". Gemakkelijk Onbedoeld 'vertelt' menige Nederlander trouwens ook bij herhaling veel over het eigen privéleven. Jan Holvast merkt op dat veel mensen al te gemakkelijk hun girobescheiden laten slingeren en betaal de rekeningen in de vuilniszak dumpen. "Zonder zich te realiseren dat die vuil niszak anderen wel eens een onschatba re bron van informatie kan opleveren". Het verdient ook aanbeveling om niet al te veel wijnflessen naast het huisafval te zetten, luidt het advies van Holvast. Wie niet de moeite neemt even naar de glasbak te lopen, loopt het risico als drinkeboer in een of ander bestand te verdwijnen. En probeer van die reputa tie maar weer eens af te komen "Er wordt nog wel eens laatdunkend gedaan over de Berufsverboten in West- duitsland". stelt Holvast ook. "Maar in Nederland zijn er zo'n 50.000 banen die politieke screening vereisen. Je hebt hier de PID. de Politieke Inlichtingendienst. Die lui die daar werken zijn helemaal ge focust op politieke activiteiten. Vooral in de verkiezingstijd zijn ze actief, en dan vooral in studentensteden. Ze zijn vooral benieuwd naar de affiches die voor het raam hangen. Wie een raambiljet op hangt van een politieke organisatie ter linker zijde van Groen Links is verdacht en zal in een of ander bestand verdwij- Hoogenboom mag zich graag bedie nen van beeldspraak om zodoende tot de kern van de zaak door te dringen. Mede op grond van de kennis die hij in zijn on derzoeksperiode verwierf. meende Hoogenboom onlangs op een in Amster dam gehouden congres over particuliere beveiligingsdiensten nog maar eens te moeten waarschuwen tegen het ontstaan van een informatiegevangenis. Vandaag de dag hoeft geen mens voetstappen te doen om sporen na te laten, dat doet de elektronica wel. En alle, her en der opge slagen informatie is zijn cipier. Geen vluchtweg "Mensen die ooit van het rechte pad zijn afgeweken, die schulden hebben ge maakt, onzorgvuldig een schade hebben geclaimd, of om wat voor reden dan ook als een risico worden gezien, krijgen niet die baan, die krijgen niet die promotie, dat krediet, die subsidie, uitkering of hy potheek. Voor wie eenmaal in de infor matiegevangenis zit is het moeilijk een vluchtweg te vinden". Buiten de normale rechtsgang om is er de laatste jaren een zogeheten private justice ontstaan, zoals Hoogenboom het uitdrukt. Meer en meer heeft er conflict beslechting plaats zonder tussenkomst van de politie. "Vele bedrijven hebben geen behoefte aan negatieve berichtge ving. Dus wat gebeurt er? De werknemer die heeft gestolen, wordt geconfronteerd met de informatie die de particuliere re cherche heeft verzameld. Dat materiaal wordt niet gebruikt ter onderbouwing van een aangifte bij de politie, maar als drukmiddel. En dan wordt vervolgens het gestolen bedrag gekort op het salaris, de carrièrelijn geblokkeerd door de pro moties stil te zetten en misschien ook nog wel de dertiende maand niet uitge keerd". Bij de Stichting Waakzaamheid Per soonsregistratie wordt de Wet Persoons- registratie zeker niet gezien als waarborg van het particulier geheim. De vrijheid in gebondenheid blijft van kracht. Wel is bij deze wet vastgelegd dat alle informatie over iemand wetmatig verkregen moet zijn. Holvast stelt dat daarover thans wei nig jurisprudentie bestaat, vandaar dat de rechtspraak direct na de ingangsda tum (1 juli) een aantal prangende vragen zal worden voorgelegd. "Wanneer mag een vuilniszak niet langer als het per soonlijke eigendom worden beschouwd van degene die deze heeft buiten gezet, daarover willen wij een uitspraak. En of een ander dan de reirugingsambtenaar die zak zomaar mag meenemen. Een an dere zaak is in hoeverre iemand strafbaar is, die een strafbare fout uitlokt". Dode letter Een waarschuwend woord van Jan Hol vast. De Wet Persoonsregistratie zoals die in deze vorm binnenkort van kracht wordt is in feite een dode letter als het publiek er niet op inspeelt. "De burgers zullen zich actief moeten opstellen. De wet biedt in elk geval wel de mogelijk heid bij instanties opheldering te vragen over registraties. Onderzoek heeft uitge wezen dat iedere volwassen Nederlander wel zestig tot zeventig maal is geregi streerd. Iemand die zich abonneert op een krant wordt geregistreerd. Dat weet de persoon in kwestie, en dat is onschul dig. Maar het gebeurt ook dat er links en rechts gegevens worden opgeslagen van mensen die daarvan niet op de hoogte zijn. In dat verband kan het nuttig zijn om eens aan te kloppen bij een handels informatiebureau. Iemand die wil weten of daar persoonlijke informatie over hem is opgeslagen, moet dat vooral doen. Die handelsinformatiebureaus zijn verplicht om opening van zaken te geven. Mocht inderdaad blijken dat ze over gegevens beschikken, dan zijn ze in overtreding. Eigenlijk had het bureau daarvan al uit zichzelf melding moeten maken". Het is meer dan een publiek geheim dat er een levendige handel bestaat in persoonsgegevens. Niettemin is het tot dusver vrij moeilijk er een hand achter te krijgen. Hoe dikwijls gebeurt het niet dat er post op de mat belandt van bedrijven waarmee nooit enige relatie is aange gaan? Folders en schreeuwende prijs- aankondigingen proberen ook de aan dacht te vangen van mensen die daarop niet zitten te wachten. En altijd doemt dan weer de vraag op hoe de afzender aan naam en adres is gekomen. Onschuldig Ook Holvast vraagt zich dat geregeld hardop af, al kwalificeert hij die prijzen slag als betrekkelijk onschuldig. Maar namen en adressen kunnen ook voor an dere doeleinden worden verhandeld. Daarom een tip van hem: "Voorzie de correspondentie met de particuliere sec tor op gezette tijden van een andere naam". Er hoeft niet eens veel aan de naam veranderd te worden, Jansen tijde lijk wijzigen in Janssen kan na verloop van tijd al veel duidelijkheid opleveren. "Zo kun je erachter komen wie namen doorgeeft aan een ander. Vroeger wist je wie achter de gordijnen naar je stond te gluren, tegenwoordig wordt er op je gelet zonder dat je het weet. Ten onrechte wordt ons nogal eens verweten dat we te gen de voortgang van de techniek zijn. Maar het gaat ons niet om het apparaat, maar om de mens die erachter zit. Die zou wat beter moeten beseffen welke ge volgen het voor iemand kan hebben als diens hele hebben en houen op straat komt te liggen".

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 37