Honderdjarigen zijn niet zeldzaam meer Tips voor een lang leven Jééië ZATERDAG 27 MEI 1989 EXTRA PAGINA 33 Alle respect voor Jean Michael Reyskens uit Dordrecht die dinsdag met zijn 111 jaar en 19 dagen de oudste inwoner zal zijn die we ooit in ons land hebben gekend, maar hij valt toch danig in het niet bij Methusalem. Die haalde volgens de Bijbelse overlevering de gezegende leeftijd van 969 jaar. En wat te denken van Noach, hij werd 950 jaar. Kijk, da's pas oud. Maar die exorbitante leeftijden mogen rustig met een korreltje zout worden genomen. Zo oud wordt niemand. Wij blijven steken op zo'n 110 jaar, zoals opa Reyskens. door Stef van Item De oudste mens die op deze aard kloot rondstapte, stierf na een leven dat 120 jaar en 237 dagen duurde. Hij heette Sjigechijo Izoemi en kwam uit het plaatsje Asan op het eiland Tokoenosjima bij Japan. Van hem is de leeftijd officieel vastgesteld.'Bij Izoemi ging het licht uit op 21 febru ari 1986. Niet alleen van pure ouder dom, maar door een longontsteking. Opa Reyskens woont al jaren in Dordrecht, maar hij heeft nog steeds de Belgische nationaliteit. Hij mag zich van af dinsdag de oudste inwoner van Neder land aller tijden noemen, maar in zijn ge boorteland woonde een vrouw die de ti tel 'de oudste mens' droeg. Zij was Mathilde Vertommen-Hellemans, gebo ren op 12 augustus 1863. Op 4 juli 1977 overleed zij, 113 jaar en 327 dagen oud. Alleen de Jappaner Izoemi is de Belgi sche officieel voorbijgestreefd. Jean Micheal Reyskens werd in Genk geboren. Toen hij twintig was, kwam hij naar Nederland om hier werk te zoeken. Hij trouwde en is nu al lange tijd we duwnaar. Kinderen kreeg hij niet. Hij heeft er nooit over gepiekerd zijn Belgi sche paspoort om te ruilen voor eenNe- derlandse. Sinds zijn komst naar ons land tot zijn pensionering heeft Reyskens altijd werk gehad. "Maar dat kwam ook omdat ik al tijd alles aanpakte", zei hij op zijn 108ste verjaardag toen hij al de oudste man van Nederland was. Dit jaar is zijn verjaardag eigenlijk vrij stilletjes voorbij gegaan, want al die journalisten en fotografen op bezoek, dat is toch een beetje te druk voor hem. Opa Reyskens heeft sedert 1947 'van Drees getrokken'. Een dure klant. In to taal moet er in die 42 jaar een klein ver mogen aan aow aan hem zijn uitgekeerd. Het langst heeft Reyskens gewerkt bij de Zwijdrechtse kunstmestfabriek Al batros. Later werd die fabriek opgeno men door de Unie van Kunstmest Fa brieken. Record Reyskens, die in het Dordtse bejaarden centrum Avondzon woont, is zich er ter dege van bewust dat hij het record gaat breken. "En dat wil hij ook graag", zegt een medewerkster van Avondzon. Gees telijk gaat het met opa Reyskens nog pri ma, voegt zij er aan toe. "Lichamelijk wordt het iets minder, maar hij is ook zo oud". De Belgische Dordtenaar komt overi gens niet meer van zijn kamer. Af en toe schuifelt hij langs zijn meubeltjes om de vele plantjes in zijn kamer en op het bal kon te bewonderen. Tot voor kort kon hij de zorg voor de planten" nog zelf aan. Maar de groene vingers van de altijd goedgehumeurde opa Reyskens willen nu ook rust. Het p.ersoneel van Avond zon ziet er op toe dat zijn plantjes niet verpieteren. De hoogbejaarde zal de titel overne men van Christina van Druten-Hoogak- ker uit Randwijk. Zij is 111 jaar en acht tien dagen geworden. Het blijft vrijwel onmogelijk om je een voorstelling te kunnen maken van het le ven dat Jean Michael Reyskens achter de rug heeft. Sinds 1878 is de gehele wereld veranderd, zijn er bijvoorbeeld twee We- Het Nederlands eeuwlingenklas- sement volgens het Groot Guin ness Record Boek: 1. Jean Michael Reyskens, gebo ren op 11 mei 1878. 111 jaar.. 2. Christina van Druten-Hoóg- akker, geboren op 20 november 1876, overleden op 8 december 1987. 111 jaar. 3. Margaretha Eijken. geboren op 12 november 1875, overle den op 1 mei 1986. 4. Petronelle Maria Ribbens- Verstalien, geboren op 2 febru ari 1873, overleden op 22 juni 1983. 110 jaar. 5. Gerarda Hurenkamp-Bos goed,' geboren op 5 januari 1870, overleden op 25 mei 1980. 110 jaar. 6. Geert Adriaans Boomgaard; geboren op 23 september 1788, overleden op 3 februari 1899. 110 jaar. 7. Frederika Louiza Van Asselt- Benkempér, geboren op 16 no vember i$74, overleden op tl december 1984. 110 jaar. 8. Wilhelmina Carnmel, geboren op 8 januari 1871, overleden op 24 januari 1981.110 jaar. 9. Christina Karnebeek-Backs» geboren op 2 oktober 1849. overleden pp 7 oktober 1959. 110 jaar. 10. Mathildis Josephina Huberti- na de Johg-Stenten, geboren op 27 februari 1876, overleden op 4 januari 1986-109 jaar. Opa Reyskens (111) wordt dinsdag Neerlands oudste aller tijden Mevrouw Gerarda Hurenkamp-Bosgoed, in 1980 op 110-jarige leeftijd overleden, krijgt op haar 109de verjaardag bloemen van haar achterkleinzoon Gerben. (archieffoto) reldoorlogen geweest. De dag dat Reyskens geboren werd, 11 mei 1878, meldde de NRC: "In de rivier de Lek, be neden Schoonhoven, zal eene nieuwe zalmvisscherij worden aangelegd". Toen bestonden die dingen nog. Maar in de krant van die dag wordt ook melding gemaakt van een opzienbaren de eeuwling: "Blijkens de Soldaten- freund, leeft nog te Bromberg een van de soldaten van Frederik den Groote. Hij heet Stanislaus Bogniewski, heeft onder den koning in diens laatsten regeerings- tijd gediend in het eerste artillerie-regi ment te Berlijn, en is thans 117 jaren oud. Hij is doodarm en leeft van een pensioen uit het landweerfonds. Naar lichaam en geest bevindt de veteraan zich nog vrij wel". Het grootste nieuws van die dag was de gang van graaf Schouwaloff naar Pe tersburg. De Russisch-Turkse Oorlog woedde op de geboortedag van Reyskens in alle hevigheid. Veel vrouwen Het vrouwelijke geslacht is oververte genwoordigd onder de eeuwlingen in ons land. De oudste inwoner mag dan een man zijn, op z'n hielen zitten dertien vrouwen van boven de honderd. Pas op nummer vijftien in de rangschikking van oudsten van ons land bevindt zich weer een man: meneer W.J. Baas uit Utrecht. Maar hij is pas 105. Opvallend is dat aan de eeuwlingen in ons land steeds minder aandacht wordt besteed. Illustere namen als opoe Herfst (106, uit Rotterdam Kralingen), Chrisse- meuje (110, uit Holsterhoek) en opa Kip (102, uit Dreischor) bestaan niet meer. Hoogstwaarschijnlijk moet dat worden ge wijt aan het feit dat er steeds meer honderdjarigen komen. Zo voorspelt het Centraal Bureau voor de Statistiek dat er volgend jaar meer dan duizend mensen in ons land zijn die honderd jaar of ouder zijn. Dit jaar zijn het er nog pak-'m-beet 850. Ze zijn niet schaars meer. Opoe Herfst (-Braams) was in Rotter dam en ook ver daarbuiten een begrip. Zij was op 8 december 1841 in Amster dam geboren en trok als jong meisje naar Rotterdam. Daar bakerde ze tot haar ne gentigste jaar. Zelf kreeg ze zestien kin deren. Opoe woonde in Kralingen, waar men haar ook wel het duivenvrouwtje noemde omdat ze regelmatig de duiven voerde. Ze spreidde haar rok en liet de beesten er het voer afpikken. Soms zat ze bedolven onder de duiven. In de laatste jaren was van haar leven was opoe Herfst een geliefd object voor fotografen. Wat dat betreft was haar 105de verjaardag in 1946 een hoogtepunt toen de man van het Polygoon-journaal opdook. Speciaal voor de film deed opoe een extra scheutje eau de cologne op haar zakdoek. De reportage over opoe's verjaardag was in heel Nederland op het witte doek te zien. Opoe zag de beelden ook, in het Rotter damse Victoria-theater. Als een heuse filmster stond ze op en nam het applaus in ontvangst. Ze had niet in de gaten dat haar stoel was opgeklapt, toen ze weer wilde gaan zitten. Prompt verdween de 105-jarige onder de stoelen. "Pyn ge daan, opoe?", informeerde de familie naar de afloop van haar onvrijwillige glij- er. Nee hoor, schudde ze. Later zei ze zelf over haar optreden voor het Polygoon: "Toch een lief wijfie, he?". Op diezelfde verjaardag was opoe's mooiste cadeau de grote doos sigaretten die ze van het Amerikaanse Rode Kruis kreeg. Een verslaggever noteerde: "En uit het pak kwamen honderden echte Chesterfields tevoorschijn, waarmee de jarige verre van karig omsprong, want in minder dan geen tijd hing er een dichte blauwe rook in de kamers". Toen opoe Herfst eind juni 1948 vredig was ontslapen, dompelde Kralingen zich in diepe rouw. Voor vrijwel alle ramen hingen de witte lakens. Honderden woonden de begrafenis bij. Pas in 1974 werd haar de titel oudste inwoonster van het land afgenomen. Niet minder bekend was mevrouw Jo hanna Leeuwenburg-Hordijk, ook uit Rotterdam. Zij heeft met haar 108 jaar tot september 1975 de titel van oudste in woonster van ons land mogen dragen. Zij ontfutselde opoe Herfst de titel. Me vrouw Leeuwenburg die haar man verloor in 1933 haalde vlak na haar 106de verjaardag vrijwel alle kranten. De gemeente had haar een kaart gestuurd met de oproep om in de schoolbankjes van het basisonderwijs plaats te nemen. Bij de gemeente wist men blijkbaar niet beter dan dat ze zes jaar geworden was. Dat dit niet het geval was, kon mevrouw Leeuwenburg de ambtenaren nog prima voorrekenen. Op een schoolbord schreef ze met een krijtje: 1867+106=1973. En wat te denken van de legendarische opa Kip. Tijdens de watersnoodramp in 1953 was deze krasse baas 102, de oudste inwoner toen van Zeeland. Hij bracht een aantal bange dagen door in huisje in Dreischor. Zijn redding haalde alle kran ten, vooral ook omdat hij zelf zo verbaasd was hij praatte eenmaal in veiligheid honderduit dat hij de ramp wel had overleefd en "zoveel jonge mensen niet". Ratten Hoe moet je nu in vredesnaam leven om de eeuw te passeren? Waren we maar rat ten. Die beesten zet je op rantsoen en ze worden stokoud. "Dat scheelt zo'n veer tig percent in leeftijd", zegt dr. C.A.F. van Bezooijen van het TNO Instituut voor Experimentele Gerontologie (ou derdomsteer). "Bij deze proefdieren is bewezen dat wanneer je ze minder voedsel geeft dan ze vrijwillig zouden eten, dat ze dan lan ger teven. Met een lagere hoeveelheid voeding neemt onder andere de kankerf requentie af. Ook lichaamfuncties take len minder snel af. Een rat wordt gemid deld 30 maanden oud.' De beesten op rantsoen haten wel de 45 maanden". Maar wacht nog even voordat u de dage- lijke porties terugschroeft: de resultaten die bij ratten worden bereikt zie je niet bij de mens. Jammer, want het scheelt op een mensenleven al gauw dertig jaar. Van Bezooijen zegt vervolgens iets verontschuldigend: "Er is geen eendui dig antwoord te geven op de vraag hoe je de honderd haalt. Twee kenmerken spe ten mee bij het ouder worden: de geneti sche factoren (werden je voorouders ook al zo oud?) en de zogeheten omgevings factoren (voeding, beweging, ziekten, et cetera). Gezond teven wil niet zeggen dat je gezond oud zult worden. Het kan best zijn datje een genetische ziekte onder de leden hebt". Zeker is wel, zegt Van Bezooijen, datje de wil tot teven moet hebben. "Er mag geen knopje omgaan in je hoofd. Dat ge beurt natuurlijk wel bij mensen die de honderd haten en vervolgens denken dat het er op zit". Opvallend Jean Michael Reyskens kan overigens nog een aantal jaren mee. "De maximale levensduur ligt tussen de 115 en 120 jaar. Dan is het op. Deze leeftijden zijn moge lijk, maar ze zijn volgens mij wel de grens", stelt Van Bezooijen. "Over alles wat daarboven zou zitten heb ik mijn twijfels". En meestal komt de grijze aap uit de mouw. In Rusland, bijvoorbeeld, kom je regelmatig enorme leeftijdclaims tegen. Maar dan blijkt dat ze voor het gemak de jaren dubbel tellen. "De oudste Rus zou 150 jaar geworden zijn. Tot ze de zaak uit zochten en bleek dat de man in de Eerste Wereldoorlog had gedeserteerd. Hij had het paspoort van zijn vader gestoten en was meteen een stuk ouder". Terwijl de maximale levensduur al eeuwenlang blijft steken op 115 tot 120 jaar, blijft de gemiddelde leeftijd wel steeds toenemen. Nu is die in ons land 76 jaar. Onderzoeker Van Bezooijen noemt het grote aantal mensen dat tegenwoor dig met het grootste gemak de 85 jaar haalt "opvallend". En dan is het nog maar een klein stukje naar de honderd. Gerontológen over de gehele wereld onderzoeken onder andere hoe het mogelijk is dat mensen de honderd jaren of meer halen. Dr. David Davies van de University College heeft twee jaar lang het volk van Vilcabamba in Ecuador onder de loep genomen, een volk dat behoorlijk wat honderdjari gen telt. Davies geeft tien tips voor een lang leven. 1. Blijf regelmatig werken na uw pensionering, als u al met pensioen moet gaan. 2. Zorg voor hobby's die u in beslag nemen, zodat u daaraan na de pensio nering uw geestelijke activiteiten kunt besteden. 3. Praat niet over ouder worden. Probeer de mensen te ontwijken die zich daardoor gedeprimeerd voelen. 4. Drink en rook met mate als u pèr se wilt roken en drinken. 5. Zorg voor ruim voldoende slaap, zonder hulpmiddelen. 6. Vermijd alle vormen van psychische spanningen en leer in ieder geval spanningen het hoofd te bieden als ze onvermijdelijk zijn. 7. Maak u geen zorgen over uw kinderen. 8. Wandel ten minste 1,5 kilometer per dag, want wandelen is de beste vorm van lichaamsbeweging. Ook tuinieren is een gezonde bezigheid. 9. Eet zo weinig mogelijk vlees. 10. Eet zo veel rauwkost en zo weinig voorbewerkt voedsel als u kunt. .DINGEN VAN DE WEEK NONSENS Wie als bestuurder zuinig bedeeld is met talent, kan altijd proberen met botheid zich staande te houden. In de jaren zeven tig hoefde je daarmee niet aan te komen, nu in het z.g. no-nonsense tijdperk kan het blijkbaar wel weer. Mevrouw Ginjaar-Maas, staatssecre taris van onderwijs, is zo iemand die het kennelijk heel weinig kan schelen wat ze aanricht. Ach, misschien.word je ook op den duur wel zo, als je te lang in de scha duw leeft van Deetman. De staatssecretaris weigert een ruime re uitleg te geven aan een onlangs gedane uitspraak van de Raad van State dat de gemeente Leiden een 10-jarige jongen on danks de personeelsstop op een school voor moeilijk lerende kinderen moet toe laten. De Raad had daarbij geoordeeld dat die personeelsstop in strijd is met de grondwet en de wet op het speciaal on derwijs. Dat lijkt tamelijk duidelijk, maar de staatssecretaris meent dat het alleen om een uitspraak in dit bijzondere geval gaat en dat daaraan geen verder strék kende uitleg behoeft te worden gegeven. Wat ze dus eigenlijk zegt is dat ouders die met een soortgelijk probleem kampen stuk voor stuk naar de Raad van State moeten gaan om het voor te leggen. Hier bij passen een paar tellen ademloze stilte. Ze zet bewust oogkleppen op, omdat zo stond in de krant van dinsdag an ders haar beleid met het doel de groei van het speciaal onderwijs in te dammen "naar de knoppen" zou gaan. Ze bedoelt gewoon dat ze anders haar bezuinigigin- gen niet kan verwezenlijken. En daar gaat het om, de rest telt niet. Ook de Raad van State kan het dak op. Je ziet dat steeds meer op het hoogste bestuursniveau: op papier dingen ont werpen, daai"oan de portee niet kunnen overzien en de gewone burger dan maar met de sores opzadelen. Vroeger keken be stuurders eerst nog' wel eens bezorgd naar de mogelijke uitwerking van hun daden alvorens ze in te voeren. Want som migen herinnerden zich af en toe dat zeer namens en voor het volk zitten. Het lijkt meer en meer verleden tijd. Het gaat er nu vooral om in het kleine kringetje van top-rekenaars instemming te verwerven. Wie zo bestuurt, moet natuurlijk niet vreemd opkijken dat het publiek steeds meer lak heeft aan regels, voorschriften en verordeningen de ware crisis van grap, of zijn ze nu echt helemaal achter lijk geworden in dat Lockerbie? Ik weet dat een grote hoeveelheid whisky de her senen ernstig kan aantasten, maar dit is toch wel de bloody limit. Mensen wier fa milieleden in een hels vuur zijn omgeko men een barbecue aanbieden als troost. Als dit werkelijk doorgaat, kunnen we in Lockerbie nog wat lekkere 'troostprijzen' verwachten met ons scala van rampen en geweld. Een ritje in een botsautootje voor de nabestaanden van iemand die leven loos uit een autowrak moest worden ge zaagd. Een cruise voor de overlevenden van een scheepsramp. En om het geheel een Schots tintje te geven misschien een doedelzak voor het slachtoffer van een aanranding. CEES VAN HOORE overgekomen. En wellicht sussen sommi gen zich nu weer in slaap met de gedach te dat de nu waaiende noordenwind de troep heeft opgeruimd. Achteraf zal me nigeen zeggen dat het best wel was uit te houden, leven op de kritische grens. Dat moge dan zo zijn, maar de erva ring heeft geleerd dat kritische grenzen zich makkelijk laten verleggen. En hoe meer die grens naderbij komt, des te actu eler de vraag wordt of het begrip stikstof ooit letterlijk moet worden opgevat. Nie mand die zich dan nog druk hoeft te ma ken over de handhaving van de reiskos tenaftrek. GERARD VAN PUTTEN GEVAREN Mevrouw Ginjaar-Maas: bewust oogkleppen opgezet. deze tijd. Toch klagen bestuurders daar steen en been over. Maar wat wil men nu eigenlijk? Wie non-nonsense voorstaat en vervolgens nonsens verkoopt, vraagt er eenvoudig om. RUUD PAAUW BARBECUE 'De buren braken/zonder ziek te zijn'. Zo luidt de tekst van het korte gedicht 'Ba becue' van de Leidse dichter Frank Koe negracht. Het is een korte, maar zeer beel dende typering van dit uit Amerika gewaaide verschijnsel, waarbij in dob belsteenjes gesneden varkens, koeien kippen en ander vee vanuit de tuinstoel kunnen worden gecremeerd. Ik moest aan dat versje van Koene gracht denken na het lezen van een piep klein bericht in deze krant. Weet u het nog? Wij hadden net die met hormonen opgepompte kerstkalkoen in huis ge haald toen die jumbojet neerstortte op het Schotse plaatsje Lockerbie. Ik weet niet hoeveel mensen kwamen daarbij om in het verzengende kerosinevuur. Niet al leen inzittenden van het neergestorte vliegtuig, maar ook mensen uit Locker bie zelf. Hun verkoolde stoffelijke resten moesten met behulp van speurhonden bij elkaar worden gezocht, opdat ze tijdens een indrukwekkende rouwdienst konden worden gezegend. En wat lees ik nu, zoveel maanden la ter. in de krant? "De bevolking van Lo ckerbie zal op 3 juni worden getracteerd op een barbecue-feestje Amerikaanse stijl, als compensatie voor de vergalde feestvreugde toen vlak voor Kerstmis een Pan Am jumbojet als gevolg van een bom aanslag op het Schotse plaatsje neerstort te". Mijn eerste reactie: is dit een wrede Leven op de kritische grens is niet langer een Ver van ons Bed-show. Amechtig naar adem happen vanwege de smog is een weinig benijdenswaardige bezigheid die niet langer uitsluitend is voorbehou den aan Mïlanezen en Londenaars, aan inwoners van Athene, Tokyo, Mexico- Stad en Los Angeles. Als we straks op doorreis naar zuidelijke oorden door de Kohlpot van het Ruhrgebied crossen hoe ven we in de auto niet meer meewarig ons hoofd te schudden onder het motto: het mogen dan Duitsers zijn, maar een der gelijk verziekt woonklimaat gun je je' ergste vijand nog niet. Het milieu heeft in de afgelopen week gesproken. Voor de goede verstaander in duidelijke taal. Zon en oostenwind, mooier leek het niet te kunnen. Subtro pisch weer, wat wilden we nog meer? Zelfs de sjagrijnigsten onder ons toonden de laatste dagen vage trekjes van een goed humeur. Totdat, ja, totdat metingen aan het licht brachten dat er boven onze hoofden een kwalijke chemische verbin ding hing. En opeens was de ellende die zo ver van ons afstond, dichterbij dan ooit. Carapatiënten werd aangeraden in huis te blijven. Sportbeoefening werd af geraden. Misschien dat Alarmfase B bepaalde lieden inderdaad in staat van alarm heeft gebracht. En hopelijk dan ook dege nen die tot dusver pal stonden voor hand having van het reiskostenforfait. Gezien de fileberichten is de waarschuwing van het milieu niet overal even duidelijk De meeste ongelukken gebeuren in huis. Ga naar buiten! De meeste doden vallen in het verkeer. Blijf binnen! Mannen willen maar één ding. Mijdt ze! Een vrouw is duizend mannen te erg. Zoek ze op! Vrouwen die nee zeggen bedoelen ja. Zeg ja! Vrouwen die ja zeggen doen het met ie dereen. Zeg nee! Een vrouw 's nachts alleen op straat vraagt er om. Ga samen! Een vrouw die zich laat thuisbrengen vraagt er om. Ga alleen! (Afgelopen dinsdag schreef een lezer, A.J. van der Poel, in deze krant: Er gaat geen avond voorbij datje laat van een visite of zo naar huis gaat of je ziet jonge meisjes of vrouwen alleen door het duister op de fiets gaan. Ze vragen als het ware lichtvaardig om moeilijkheden. Zeker als zij dan nog met een heel kort rokje op de fiets zitten. Zou bij een veel grotere voorzichtigheid van jonge vrouwen en meisjes het aantal aanrandingen niet sterk teruggebracht kunnen worden of zelfs tot nul teruggaan?) De afspraak is dat we misdadigers van de straat halen om de (potentiële) slacht offers te beschermen. Sommige mannen (of is het mevrouw Van der Poel?) keren de wereld om en houden vrouwen van straat om ze tegen de (potentiële) ver krachters te beschermen. De wereld is een mannenwereld, voor vrouwen vol geva ren. Daarom dit advies: Van leven ga je dood. Leef niet!. W1M FORTUYN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 33