Groen links: een uitdaging, maar evengoed een waagstuk NAVO maakt het vooral zichzelf moeilijk 'Koffie, kaffer en katoen' over Arabische woorden in onze taal PAGINA 2 ZATERDAG 27 MEI 1989 LEIDEN Op het eerste oog is het nogal ongeloofwaar dig. Een paar wéken nadat het PPR-bestuur had beslo ten de besprekingen over een samengaan van de kleine linkse partijen maar te stoppen omdat er toch geen schot in zat, is die samenwerking een feit. Groen Links is de naam die PPR, PSP, CPN en EVP aan hun verbintenis hebben gegeven. Over de noodzaak van een samengaan van zieltogende kleine linkse partijen bestaat geen twijfel. Na het hoogte punt van 1972, toen klein links 16 zetels haalde en de PPR zelfs in het roemruchte kabinet-Den Uyl kwam, is het bergafwaarts gegaan. In 1986 haalde klein links slechts 3 zetels en verdween de CPN na 70 jaar uit de Tweede Kamer. Toch waren er scheuringen bin nen de kleine partijen nodig om het pad naar samenwerking te ef fenen. PSP-voorman Fred van der Spek delfde als fervent tegen stander van een klein-linkse com binatie het onderspit tegen de lijn-Van Es en vertrok met een aantal getrouwen. Bij de CPN een zelfde verhaal. Ook daar een felle strijd tussen de gestaalde kaders en de vernieuwers, een overwin ning voor de laatsten en een af splitsing van de eersten die in het niemandsland verdween. De PPR bleef gespaard voor dergelij ke taferelen. Maar ook de hervor- mingsgezinden bleken onderling nog zoveel verschillen te hebben dat de samenwerking niet van de grond kwam. door Sjaak Smakman Een paar maanden geleden werd op initiatief van de PSP een nieu we gespreksronde begonnen met het doel om volgend jaar met een gezamenlijke lijst te komen. Na vijf besprekingen hield het PPR- bestuur het voor gezien: de CPN zou de gesprekken misbruiken om hoe dan ook weer een parle mentaire vertegenwoordiging te krijgen. Dat leek tot een regelrechte cri sis in de PPR te leiden. De partij raad eiste hervatting van de be sprekingen, het bestuur wees dat met steun van de kamerleden Beckers en Lankhorst als 'onaan vaardbaar' en 'onuitvoerbaar' af. Het partijcongres (op 1 juli) zou als scherprechter moeten opteer den door te kiezen voor de partij raad of het bestuur. Een scheu ring leek onvermijdelijk. Het was de partijraad die voor een verrassende uitweg zorgde. Een groep partij raadsleden, on der, wie oud-voorzitter De Boer, besloot op eigen houtje de samen- werkingsbesprekingen voort te zetten. Voorzitter Breed van de Leidse PPR noemde dat onver antwoord. De relatief sterke posi tie van de PPR is deels te danken aan haar eensgezindheid, en die heeft de partijraad op het spel ge zet, stelde hij. Fundi's Hij had nog meer bezwaren: een gezamenlijke lijst doet het niet per definitie beter, de uitstekende plaatselijke samenwerking tus sen de kleine linkse partijen is niet zonder meer over te planten naar landelijk niveau omdat daar de principiële verschillen meer aan bod komen, en bij een haastig in elkaar gezette samenwerking wreken die verschillen zich later. "Je loopt het risico datje verlam mende discussies krijgt als in Duitsland, waar de Realo's en de Fundi's binnen de Grünen het le ven elkaar bijzonder zuur maken, waardoor ze nog nauwelijks bezig kunnen zijn met de werkelijke politieke zaken", aldus Breed. Hij pleitte voor twee linkse stromin gen, een rode en een groene. Hoe plausibel dat ook klonk, eind vorige week werd een ak koord gepresenteerd. Breed blijkt bij een gesprek een paaf da gen later bekeerd. Hij spreekt over een 'heel goed akkoord' dat de door de Radikalen gewehste verbreding en vernieuwing geeft. "Je kunt het vergelijken met het Europees kampioenschap vórig jaar. Nederland verloor de eerste wedstrijd en niemand geloofde toch dat ze kampioen zouden worden. En toen dat toch gebéur de was er overal een enorme eufo rie", vat hij het samen. Die euforie heerst nu volop, hoewel het nog niet officieel ge presenteerde akkoord/verkie zingsprogramma daar niet alle re den toe geeft. In het akkoord zit namelijk een aantal onopgeloste kwesties. Dat de PSP tegen de monarchie is (reden waarom de pacifisten ook nooit op Prinsjes dag in de Ridderzaal zijn) en daar een kanttekening over heeft laten opnemen, heeft iets folkloris tisch. Hetzelfde geldt voor het defen siestandpunt. De PPR beperkt zich tot het hinderlijk volgen van de NAVO, de PSP wil daar ge woon uitstappen. Maar ook daar is een mouw aan te passen omdat, zoals het Leidse PPR-raadslid Rob van Lint zegt, 'dat geen pro blemen oplevert zolang de over grote meerderheid van de Kamer er niet over denkt uit de NAVO te stappen'. Op de punten waarover de Kamer feitelijk besluiten over Defensie neemt, is klein links het wel eens. Stokpaardje Een veel moeilijker punt is het basisinkomen, het stokpaardje van de PPR waarvan de CPN nooit iets heeft willen weten. Hier is het compromis een Brede Maatschappelijke Discussie over het basisinkomen. Een uitstelma noeuvre die eerder dan de andere' •punten splijtstof kan opleveren. Breed verwacht ook dat er zeker de eerste tijd 'onderstromingen' binnen de gezamenlijke fractie zullen zijn die doen denken aan de door hem geschetste situatie binnen de Grünen 'al zal het niet zo scherp zijn'. Ria Beckers, de beoogde lijst- trekster van Groen Links, zei de ze week in een vraaggesprek dat 'de grote haast die nu voor de ver kiezingen moet worden gemaakt, zeker heeft bijgedragen aan een snelle overeenstemming'. "Hoe meer tijd men heeft, des te meer wordt er gepraat over verschillen in plaats van overeenkomsten", voorspelde ze al. Ze noemt Groen Links daarom oök 'een uitdaging, maar ook een waagstuk'. Uiteraard is pas na 6 september bekend hoe succesvol de bunde ling is, maar zowel Beckers, Breed als Van Lint denken straks als middelgrote partij in de Ka mer te zitten. Een opiniepeiling gaf aan dat de kleine linkse partij en door hun bundeling een aantal ex-stemmers uit met name PvdA en D66 terugkrijgen, die ze in de loop der jaren dóór het 'grote-par- tij-effect' zijn kwijtgeraakt. Ze zouden zes tot zeven zetels krij gen. Door het toevoegen van be kende 'onafhankelijken', zoals oud-studentenleider Maarten van Poelgeest en vakbondsman Paul Rosenmöller (Jacqueline Cramer van Milieudefensie heeft be dankt, komt daar misschien nog iets bij. Dat betekent, stellen Breed en Van Lint, 'dat we straks bij alle debatten weer vertegen woordigd zijn en daar een politiek geluid met enige invloed kunnen laten horen'. PvdA De vraag is hoe groot die invloed wordt. Beckers, Breed en Van Lint vinden dat de PvdA weer moet gokken op een linkse meer derheid (PvdA, D66, Groen Links), maar de sociaal-democra ten sturen regelrecht aan op een coalitie met het CDA. 'Kiezen voor kwaliteit' is een uitgestoken hand naar de christen-democra ten en D66, die met enige weife ling lijkt te worden aangenomen. "Het is het geluid van CDA en WD, maar dan allemaal ietsje ra dicaler", vindt Van Lindt. Voor mensen die dat allemaal te rechts vinden, is Groen Links een alternatief. De partij zal daar op ook gaan hameren. Daarmee is een scenario niet onwaarschijn lijk dat Groen Links de PvdA net die paar zetels afsnoept die de so ciaal-democraten groter dan het CDA maken. Lubbers zou daar mee zijn derde premierschap bin nenslepen ten koste van Kok. "Ik wil niet in de vraagstelling wor den gedwongen of wij de PvdA ervan afhouden de grootste partij te worden. De PvdA legt dat zich zelf op. Ze zullen dat vlak voor de verkiezingen wel weer roepen om stemmen bij ons weg te halen, maar ik denk dat veel mensen nu zeggen: dat kabinet PvdA/CDA komt er toch wel, de zaak is al be keken, laten we zorgen dat er een factor naast komt die links tegen wicht kan bieden". Rob van Lint ziet dat nog an ders: "Ik denk dat het zelfs de beste garantie is dat de PvdA in de regering komt als het CDA de grootste partij wordt. Lubbers wordt dan premier en het CDA zal dan de PvdA veelgemakkelij- ker naast zich dulden". Bert Breed (links) en Rob van Lint: Groen Links is straks een middelgrote partij in de Tweede Kamer. AMSTERDAM - Talen lenen en krijgen woorden van elkaar. In z'n geheel of in gedeelten, soms wordt alleen de 'stam' van het woord maar overgenomen. De wetenschap die etymologie heet, houdt zich bezig met wat we maar gemakshalve de afkomst van woorden zullen noe men. De meeste wetenschappelijke verhandelingen van deze discipline komen niet veel verder dan het ter rein waarop de wetenschap woont, maar een enkele keer verschijnt een boekje, dat ook buiten de grens ge lezen wordt. door Wim Henk Bakker Marlies Philippa, wetenschappelijk medewerker aan de Universiteit van Amsterdam schreef eerder 'Woorden hebben geschiedenis'. Dit boek, dat in 1987 verscheen, moest al spoedig herdrukt worden. Opnieuw levert zij nu een bijdrage aan het populariseren van de ety mologie door haar boek 'Koffie, kaf fer en katoen, Arabische woorden in het Nederlands'. Zij schreef dit boek in opdracht van Pantheon Boekhandel in Amsterdam. Dit be drijf, gespecialiseerd in Midden- Oosten, Noord-Afrika en Islam geeft dit boek uit ter gelegenheid van z'n eerste lustrum. - Hebt u alle woorden opgenomen die met het Arabisch iets van doen hebben? "Ik heb woorden weggelaten, vooral woorden, die niet algemeen bekend zijn, zoals chamsin (wind) en gambiet, een schaakterm. Maar ik heb ook woorden opgenomen die nog niet in Van Dale staan, zoals falafel en shoarma. Het laatste is overigens van een Turks werk woord afkomstig, dat draaien bete kent". Speculatief Etymologie is een wetenschap die vaak zeer speculatief te werk gaat en harde bewijzen dikwijls moet missen. Dat komt ook in 'Koffie, kaffer en katoen' tot uiting, wan neer Marlies Philippa eerlijk moge lijkheden naast elkaar vermeldt. Met name het woord rijst heeft een zeer ingewikkelde geschiedenis. Marlies Philippa wil nog enige misverstanden wegnemen: "Ara bisch kunnen we horen in Saudiara- bié, de Golflanden, Noord-Afrika. BRUSSEL - "Het is toch niets nieuws dat we het niet eens zijn in de NAVO. Het zou pas een wonder zijn als we het wel eens waren. Maar laten we toch niet doen alsof er in de NAVO niets anders aan de hand is dan de modernisering". De hoge Ame rikaanse diplomaat zei het met vertwijfeling in zijn stem. Geen wonder, want de kwestie van de modernisering van de kernwa pens voor de korte afstand in Europa heeft het bondgenoot schap in een ware crisis sfeer ge stort. door Hans de Bruijn Enkele dagen voor president Geor ge Bush en de regeringsleiders van de zestien NAVO-landen maandag in Brussel bijeenkomen, is er nog geen oplossing voor wat vooral een Amerikaans-Duits geschil is gewor den. De top was bedoeld om het 40- jarig jubileum van de NAVO te vie ren en kennis te maken met de nieu we Amerikaanse president. Maar van een feeststemming is geen spra ke en Bush zal veel werk hebben om de zaak te redden. Ongetwijfeld zal in de slotcom muniqués de eensgezindheid van de bondgenoten worden bena drukt. Dat is zo de gewoonte in de NAVO, ook al rolt men vechtend over straat. Het is immers niet de eerste crisis in de alliantie. Maar steeds (neem het Franse uittreden, shSBSSIhhosU' de neutronenbom of de kruisraket ten) kwam de NAVO er bovenop en dat zal ook nu wel weer. Toch is de situatie van nu daar mee niet vergelijkbaar. Er is im mers nogal wat veranderd in de we reld om ons heen. Toen de Sovjetu nie en haar bondgenoten nog keurig het westerse vijandbeeld bevestig den, was er niets aan de hand. On danks alle meningsverschillen dreef 'het gevaar uit het oosten' de bondgenoten steeds weer naar el kaar. Maar sinds Gorbatsjov spelen de Russen het spel niet meer mee. In de publieke opinie is niet langer de NAVO de grote vredestichter, maar Michail uit Moskou. En op die nieu we situatie heeft de NAVO nog geen antwoord. Een wat paradoxale situ atie, want in Oost-Europa gebeurt momenteel vooral datgene wat het westen jaar in jaar uit gevraagd heeft. De bijna maandelijkse ontwa peningsvoorstellen van Gorbatsjov zijn in feite toegevingen aan wester se verlangens. Tempo Het probleem voor de NAVO is vooral het tempo waarin het ge beurt. De hervormingen zijn, voor zover men ze al zag aankomen, snel ler gegaan dan verwacht, en niet al leen op economisch en politiek ter rein. Toen Reagan in 1983 de totale verwijdering van de middellange- afstandswapens voorstelde, geloof- BBHB de niemand dat de Sovjetunie daar ooit op zou ingaan. Er werd dan ook nauwelijks nagedacht over een NAVO zonder die wapens. Gorbatsjov lijkt het initiatief vol ledig naar zich toe getrokken te heb ben. In 1987 besloten de bondgeno ten dan ook dat zij moesten gaan werken aan een eigen politieke en militaire toekomstvisie om het ver loren terrein te herwinnen. Vooral de Duitsers pleitten voor het opstel len van een 'globaal concept', waar in een politieke visie op de gebeur tenissen in Oost-Europa en nieuwe militaire en ontwapeningsdoelstel lingen zouden worden geformu leerd. Net als in 1967, toen een groep wijze mannen onder leiding van de Belgische minister Pierre Harmei een toekomstvisie voor de NAVO op papier zette, die nog steeds geldt. Het globaal concept is een soort Harmel-rapport in een nieuw jasje. Het (nog geheime) stuk dat door de regeringsleiders zal worden bespro ken, bevat naast hoofdstukken over politieke en economische samen werking met Oost-Europa, ook hoofdstukken over wapenbeheer sing en wapenbehoeften. Basispakket Het was de bedoeling aan te geven welke minimale behoeften de NAVO de komende jaren heeft aan zowel nucleaire als conventionele wapens. Met zo'n 'basispakket' in de hand zouden de onderhande laars dan aan de slag kunnen. Maar juist het opstellen van die paragra fen leidde tot fricties tussen de bondgenoten. Over de wapenbe hoeften wordt immers lang niet overal gelijk gedacht. De moderni seringskwestie is daarvan het beste bewijs gebleken. Het hoofdstuk dat daarover gaat zal in het 'globaal concept' uit een paar lege bladzijden bestaan, zo is de verwachting. Dat staat niet fraai, maar is in elk geval beter dan hele maal geen globaal concept, zo zegt men hier. Maar eigenlijk komt het rapport te vroeg. De ontwikkelingen in Oost-Europa gaan zo snel en er ge beurt bijna elke dag weer iets nieuws, zodat het nauwelijks moge lijk lijkt een wapenvisie op te stel len die jaren zijn geldigheid be houdt. In feite is de NAVO in haar eigen val getrapt. Als de bondgenoten hadden besloten op deze top alleen een rapport over de politieke en economische relatie tot Oost-Euro pa in te dienen, dan was er weinig aan de hand geweest. Dat was ook een mooi thema voor een eensgezin de viering van het 40ste verjaar dagsfeestje geweest. Maar door het ontwapeningsgebeuren er aan te koppelen werd vooral van Ameri kaanse kant onnodig druk op de ke tel gezet. geen enkele reden om dit jaartal een besluit te nemen over de modernisering, zoals de Amerikanen (en Britten) tot voor kort wilden. Pas enkele weken gele den hebben zij toegegeven dat zo'n besluit ook in 1992 kan vallen. Problemen De problemen begonnen echter pas goed toen de Duitsers (gesteund door Belgen, Grieken, Italianen, Spanjaarden, Noren en Denen) eis ten dat de NAVO van de nieuwe wind uit Moskou profiteert door te gaan onderhandelen over de ver mindering van de kernwapens in Europa. Dat kan, zeker nu Sovjet-Unie in Wenen voorstellen heeft gedaan voor vermindering van haar enor me overwicht aan conventionele wapens in Europa. Waren de kern wapens voor de korte afstand niet juist tegen die conventionele over macht bedoeld? Modernisering op dit moment zou de onderhandelin gen over die wapens bemoeilijken, meenden zij. Maar de Amerikanen twijfelen veel meer dan hun Eu ropese bondgenoten (de Britten uit gezonderd) aan de duurzaamheid van de vernieuwingen in Oost-Eu ropa. Washington is er nog niet van overtuigd dat Gorbatsjov met zijn hervormingen zal slagen. En als hij mislukt en wordt vervangen door een ander, minder verlicht leider schap, zouden alle verworvenheden wel eens in de prullenmand kunnen verdwijnen. Dus mag het westen niet de fout maken nu al teveel toe te geven en moet eerst maar eens worden afgewacht wat alle voorstel len en toezeggingen van Gorbatsjov waard zijn. De NAVO moet dus geen initiatieven nemen. Washington is bereid tot onder handelen zodra in Wenen duidelijke resultaten zijn geboekt, maar niet eerder. Terwijl de Duitsers al willen gaan onderhandelen zodra aan de onderhandelingstafel vooruitgang merkbaar is. Tussen beide opvattingen zou toch een compromis te maken moe ten zijn, maar halsstarrigheid van. beide kanten heeft dat tot nog toe verhinderd. Waarbij de Amerika nen verweten wordt dat zij te weinig oog hebben voor de Duitse proble- Weigering Een botte Amerikaanse weigering kan in de Bondsrepubliek, waar in 1990 verkiezingen worden gehou den, anti-Amerikaanse en anti- NAVO-tendensen aanwakkeren waarmee de NAVO op de lange ter mijn wel eens veel minder gediend zou kunnen zijn. Bovendien is nauwelijks in te zien dat de NAVO van onderhande lingen slechter zou worden. Gor batsjov heeft al toegegeven dat de Sovjets een overwicht aan kernwa pens voor de korte afstand heeft en hij is ook bereid daar wat aan te doen. Geen van de bondgenoten wil se rieus naar een kemwapenvrij Euro pa toe, ook de Duitse regering niet (meer). Dan moeten onderhandelin gen mogelijk z(jn die ertoe leiden dat beide partijen een gelijk, maar laag aantal kernwapens overhou den. De NAVO zit daarbij in een re delijk comfortabele positie, omdat zij voorlopig niets hoeft te doen. De Sovjets hebben vijf maal zoveel kernwapens, en het zal dus heel wat toegegevingen van Moskou eisen voor de NAVO aan de beurt is voor een tegenzet. De stemming aan de Weense on derhandelingstafel is nu zo dat di plomaten verwachten dat wellicht al in 1992 een akkoord over de ver mindering van de niet-nucleaire be wapening gesloten zou kunnen worden. Omdat ook kernwapenonderhan delingen een paar jaar zullen duren, zouden beide zaken dus best gelijk kunnen lopen zonder de westerse veiligheidsbelangen in gevaar te brengen. Dan kan 1992 wellicht ook in militair opzicht voor Europa een historisch jaar worden. Etymologe Marlies Philippa houdt zich bezig met de afkomst van woorden. (foto GPD) Turks is geen familie van het Ara bisch en ook in Iran wordt geen Arabisch gesproken. Men denkt dat wel vaak, maar het is niet waar, in Iran spreekt men Perzisch". "Het modern standaard-Arabisch is bij voorbeeld in Egypte op de ra dio te horen, wanneer het nieuws wordt voorgelezen. Ook de kranten verschijnen in die taal. Maar onder ling spreken de mensen Egyptisch, één van de dialecten. Dat geldt ook voor veel andere landen. Voor de afleiding van andijvie geeft Marlies Philippa twee moge lijkheden: het kan uit het Arabisch komen, dat het woord ook kent, maar wellicht heeft die taal het weer ontleend aan het oude Egyptisch, dat door het Arabisch zo goed als verdreven is. Intifada We moeten er niet van uitgaan dat doet Marlies Philippa als goed etymologe ook niet dat ze het al tijd bij het rechte eind heeft. Eén nieuwe ontdekking in een oude bron kan tot heel wat veranderin gen in de opvattingen leiden. Mar lies Philippa zegt bijvoorbeeld, dat bridge bedoeld is hier het kaart spel afgeleid zou zijn van het Ara bische werkwoord baraza, 'komt plotseling, laat uitkomen'. Maar de voor de hand liggende etymologie, dat het van het Turks Bir-üg, drie- een (drie spelen, een kijkt toe), komt, noemt ze niet. Abrikoos, admiraal, arsenicum, fanfare, kamfer, siroop, sorbet, tam boer, tarief, Trafalgar, giraffe, averij en kalefateren zijn allemaal Arabi sche woorden van huis uit of door deze taal uit oudere bronnen aan ons doorgegeven. Hun geschiede nis wordt op luchthartige wijze aan de lezer verteld. Die dan ook nog een primeur krijgt van een hypothe se die nog in geen enkel etymolo gisch woordenboek een plaatsje heeft gekregen: de afleiding van het woord dildo, kunst-penis dienende tot seksueel vermaak. Niemand wist waar het vandaan kwam. Maar sinds kort menen deskundigen dat het uit Arabisch doeldoel komt, dat weer van daldala, bungelen komt. Etymologie is een wetenschap die zich met letterlijk alles bemoeit. "En dat", aldus Marlies Philippa, "maakt deze wetenschap nou zo leuk". 'Koffie, kaffer en katoen, Arabische woorden in het Nederlands', geschreven door Marlies Philippa, prijs f28,50, uitge verij Pantheon, Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2