'Geen vak is zo tijdrovend als dit' 'Het wordt geen sex- pretpark' Tien jaar Circus Holiday: tien jaar hard ploeteren en weinig verdienen Amsterdamse ex-prostituée begint 'academie voor erotiek' VRIJDAG 26 MEI 1989 Oprichter Hans Martens in gesprek met de clown Enrico: "Dat gewone leven, dat lag me toch niet". De gouden voorjaarszon legt een lome deken over het Rotterdamse evenemententerrein, waar Circus Holiday voor negen dagen domicilie gekozen heeft. Het Nederlandse circus bestaat tien jaar en maakt een jubileumtournee door Nederland. Tien jaar volkscultuur. Rond de reusachtige tent staan de woonwagens, caravans, stallen en al wat nodig is om het circusdorp draaiend te houden. Hier en daar droogt de was, en onder de schaduw van een luifel wordt in de openlucht de warme maaltijd genoten. Een zuidelijk tafereel midden in de industriestad Rotterdam. Hans Martens, de eigenaar en oprichter van het circus, zit er ook tussen. Schuift onmiddellijk een stoel bij en biedt een glas wijn aan. door Ko van Leeuwen Het is het uur van even uitblazen. Die ochtend hebben de verschillende arties ten hun repetities in de grote tent met maar liefst acht masten alweer bij toer beurt gehad. Over enkele uren zal de ma tinee beginnen. Martens is de baas van het circus en als zodanig wordt er van hem verwacht dat hij aandacht schenkt aan alles en ieder een. En zo wil hij het ook. "De mensen moeten weten dat je altijd even tijd voor ze hebt. Als ik bij iemand voorbij loop, dan zijn een paar woorden al genoeg. Dat vind ik zelf ook prettig. Ik lijk misschien wat afstandelijk, maar ik ben erg geïnte resseerd in mensen. Dit is toch al zo'n jachtig leven. Maar hiér in Rotterdam, negen dagen en al die tijd niet afbreken en opbouwen, dat is een soort- vakantie voor ze, ook al zijn er dan twee voorstel lingen per dag. Over een week in Haar lem, daar staan we zes dagen, dat is ook heerlijk. Maar daarna... daarna volgt er een tournee van zestig dagen achter el kaar, elke dag bouwen, elke nacht weer afbreken en verder trekken. Voor nor male mensen zou dat een hels bestaan zijn. Normale mensen gaan ook niet bij het circus. Bij een circus werken, dat be tekent waanzinnig hard ploeteren en niet veel verdienen, zeker niet in vergelijking tot de burgermaatschappij. Een "leven van reizen en trekken en overal en ner gens thuis zijn". Neushoorn Als'de maaltijd is afgelopen wandelen we naar de wagen van Martens. Passeren een ontspannen zonnende Alberto Alt- hoff. Althoff, telg uit het roemruchte cir cusgeslacht, kun je met alle recht de prins onder de dompteurs noemen. Een dresseur van meesterklasse, en er is geen dier waarmee hij niet tot vriendschap komt. Zijn troeteldier is de Afrikaanse neushoorn Raviki. Alberto: "Raviki dat betekent 'vriend' op z'n Afrikaans. Een enorm beest, ik ben er via-via aan gekomen. Heel moeir lijk hoor, om aan zo'n beest te komen. Dat mag niet zomaar, de neushoorn is een beschermde diersoort. Hij heeft het hier prima naar z'n zin. Dacht je dat ik 'm anders zo gek kreeg om mee de piste in te gaan? Zo'n kolos van 2500 kilo, die doet toch precies wat-ie wil. Hij gaat af op mijn stem. Ik doe het echt alleen met m'n stem". Op naar de neushoorn. Een zwaarge wicht van klasse. Lui ligt hij in z'n wa gen. Vanuit die kar heeft hij een loop ruimte in de vorm van een grote cirkel, beschermd door dikke stalen hekken. Of Hans misschien even achter het hek wil voor een foto. Martens: "Nou, ik mag hem graag, die neushoorn, maar wel graag aan de andere kant van het hek". Alberto is al binnen. Hij gaat de wagen in waar de neushoorn dromerig staat te kijken. Althoff verstaat zich in het Duits met zijn pupil: "Raviki, komm mal her, komm...", vraagt hij vriendelijk, terwijl hij de dikke huid kameraadschappelijk beklopt. Maar Raviki schijnt over een loepzuivere intuïtie te beschikken en hij weet dat de tijd voor de voorstelling nog niet is aangebroken. Hij zijgt neer met een plof en kijkt alsof wij niet bestaan. "Allee, Raviki, komm mal 'raus", vraagt Alberto Althoff. Omdat hier slechts list kan helpen komt hij even later op de proppen met een halfje volkoren. En ja hoor, daar verheft de dikke Afrikaan zich en drentelt naar buiten. Niet haalbaar Ook Hans Martens waagt zich nu in de kooi, want Alberto heeft hem verzekerd dat het kan. Hij geeft aanwijzingen en blijft zacht en vriendelijk praten tegen de kolos. Als Martens even later de kooi ver laat, ziet hij er opgelucht uit. Althoff: "Maar goed dat 't zo warm is, dan is-ie ge lukkig een beetje suf van de hitte". Met een blik op Martens: "De neushoorn, be doel ik". Daarna in het zonnetje, bij een glas koele witte wijn, zegt Hans Martens: "Circus is eigenlijk niet haalbaar in Ne derland. Dat is echt zo. De kosten zijn veel en veel te hoog in verhouding tot wat er kan worden verdiend. Daarom durf ik het gerust een klein wonder te noemen dat we nu tien jaar bestaan als het grootste Nederlandse circus. Maar als ik alle energie, die ik de afgelopen tien jaar in dit circus gestoken heb, in een normaal burgerbedrijf zou hebben gestopt, nou, miljonair niet, maar ik denk dat ik daar niet ver van af zou zit ten". Hans Martens richtte in 1979 met fi nanciële hulp van Privé-hoofdredacteur Willem Smitt circus Holiday op. Hij lijkt een tamelijk nuchtere Hollander. Maar de schijn moet hier wel bedriegen, want zomaar een nuchtere Hollander zou geen circus beginnen. Daar moet je wel een beetje getikt voor zijn. Martens straalt een bepaalde rust uit. Hij heeft niets van het drukdoeneïige 'Hooggeëerd Pu- bliek'-achtige', dat circusdirecteuren in boeken en verhalen veelal kenmerkt. Martens: "Je moet mij ook geen direc teur noemen. Wij hebben namelijk een speciale directrice in dienst, die de tour nee leidt. Dat is Elly Theunisse, een voor treffelijke vrouw. Ik doe vooral het management, zeg maar. En dat is zo veel werk dat ik de leiding van een tournee er niet ook nog eens bij kan hebben. Ik barst van het werk man. Daarom hebben we dit seizoen ook een presentatrice van de circusshow. Een vrouw als spreek- stalmeester. Mijn zusje. Ze deed dat al bij Duitse circussen en ik moet zeggen, ik ben blij dat ik haar hier naartoe heb ge- .hafcld". Trapeze Ooit had Martens zelf een trapeze-num mer. Martens: "De vliegende trapeze, ja. Trapeze, dat heb ik altijd het mooiste van het circus gevonden. Toen ik de eerste keer een trapeze-nummer had gezien, wist ik het. Toen was het mijn vurige wens dat ook te gaan doen. Jarenlang heb ik dat gedaan. Ik begon bij The Olympics, die zochten een vanger. Het is een heel mooi vak, echt teamwork. Maar Zo'n honderd brieven heeft Bea Oving, ex-prostituée in Amsterdam, gekregen als reactie op haar televisie-optreden bij Ischa Meijer. Daar zette ze haar plannen uiteen voor de oprichting van een academie waar mensen een opleiding in erotiek kunnen volgen. "Die Ischa Meijer begreep er niets van. Hij wilde me maar in de hoek hebben van hoer of therapeut. Maar ik ben geen hoer, en wat we doen is ook geen therapie. We zijn een school waar mensen wat leren". door Jos Heymans Mannen en vrouwen die zich seksueel onthand voelen, kunnen bij Bea en haar collega's terecht. Voor de somma van 3500 gulden krijgen de cursisten een op leiding van een half jaar. Elke week vol gen ze twee sessies van elk ongeveer een uur. "Vaker kan-niet, want dan kunnen de cursisten het niet bijhouden", zeggen de lachende ogen van Bea, die zichzelf betitelt als allround-erotica. De snelle rekenaars hebben allang be cijferd dat een sessie 67 gulden kost, heel wat goedkoper dan de gemiddelde pros- tituée (als ze tenminste geen heroïne-ge- bruikster is). Maar de cijferaars komen bedrogen uit, want niet elke sessie vindt plaats tussen de lakens. Bea verzorgt het lichamelijk contact slechts één keer in de veertien dagen, ter wijl haar collega's de drie andere sessies begeleiden. Leo Zandvliet, de psycho loog uit Wassenaar, praat met de cursis ten over hun gevoelens die tijdens de ses sies naar boven komen. Cora de Ridder, volgens de folder 'erotisch performster', leert de cursisten sensuele bewegingen, en de arts Jan Wiese ontwikkelt de tech niek van het ademhalen. Er komt dus heel wat meer bij kijken dan op het eer ste oog werd vermoed. Doelgroep "Dat klopt", zegt Bea, "het is beslist geen sex-pretpark of een alternatief bordeel voor de liefhebbers. Onze doelgroep is een andere. De opleiding is bedoeld voor mensen met weinig of slechte sex-erva- ringen". Een klein deel van de honderd reflectanten hoeft er dus niet op te reke nen tot de cursus te worden toegelaten. "Maar gelukkig zijn de meeste reacties serieus. We zijn nu bezig de brieven te se lecteren, want er kunnen niet meer dan tien cursisten tegelijk deelnemen aan de opleiding. Anders komt de persoonlijke begeleiding in het gedrang. En die staat juist voorop". moeilijk. Ik heb twee jaar moeten oefe nen om het te kunnen. En toen voelde ik me toch nog een groentje. Na zes jaar er varing dacht ik: nou begin ik het pas een beetje te leren. Ik heb het tien jaar van m'n leven gedaan, waarvan zes jaar met een eigen groep. Toen The Olympics uit elkaar gingen, zocht ik zelf mensen. En ja, hoe ga je je dan noemen? We bouwden onze eerste act op in Valkenburg en toen dacht ik: The Valkenburg Flyers, dat klinkt wel goed. In heel Europa hebben we gewerkt. Bij Bouglione in Parijs, en het Cirque d'Hiver, bij het grote circus Willy Hagenbeek, bij Darix Togni in Ita lië, in Spanje bij het Circo Mondial". "En opeens was het afgelopen. In Ita lië, we zaten in Palermo, kwam een van de partners verkeerd naar beneden. Ik heb 'm helemaal niet kunnen vangen. Met de dubbele salto kwam z'n voet op de trapeze terecht, waardoor hij achter waarts in plaats van voorwaarts omlaag Bea bevredigt snel de nieuwsgierig heid naar het type mens dat zich voor de cursus wil inschrijven. "Het zijn allerlei soorten mensen, uit alle lagen van de be volking en uit alle hoeken van het land. Dat is ook niet verwonderlijk. We heb ben nooit geleerd met sex om te gaan. Al leen als kind ben je volkomen vrij in het uiten van je gevoelens, maar dat wordt razendsnel afgeleerd En dan volgt een uitvoerige, af en toe vermoeiende uiteenzetting van de ta boes, de remmingen, die zich vooral tij dens het seksuele verkeer manifesteren. Bea weet er alles van. Een paar jaar lang was ze hoer. "Maar dat begon me te ver velen. Het was allemaal zo opppervlak- kig, zo leeg". "Op een gegèven moment ben ik an ders gaan werken. Meer persoonlijke aandacht en warmte. Het effect was veel groter dan ik had gedacht. Als je mensen diep emotioneel raakt, maak je ontzet tend veel los. Verliefdheid, agressie, ang sten; het komt allemaal boven. Maar na een tijdje verdwijnt dat. De mensen wor den meer ontspannen, zijn niet meer zo kwestbaar in bed. Ze durven veel meer, ze durven over sex te praten, ze durven hun wensen uit te spreken. Het vrijen krijgt ineens veel meer inhoud". Ervaring De opleiding is een idee van Bea, ge groeid door haar ervaringen met die an dere manier van werken. De psycholoog Leo Zandvliet kan erover meepraten. Zijn leven is enorm veranderd na zijn be zoeken aan de Amsterdamse ex-prostitu- ée. "Een tijdje terug zou ik niet in staat zijn geweest dit interview te doen, nu wel. Dat verstopte gevoel waarmee je tij dens het vrijen zo nadrukkelijk wordt ge confronteerd, ben ik kwijt geraakt. Veel mensen zijn ontevreden over het vrijen. Niet over de techpiek, maar over de bele ving. Bea is in staat die onvrede weg te "Jazeker", vertelt ze enthousiast, "die leegte ontstaat omdat de mensen veel te veel op zichzelf zijn gericht. Ze kunnen de liefde niet delen. Wat ik doe is warmte geven, lief zijn, strelen. Ik stel de mensen op hun gemak, bouw het vertrouwen op. Het accent ligt niet op het oplossen van problemen. Ik benadruk de kleine posi- kwam. Z'n arm raakte in de trapeze en schoot uit de kom en hij kon niet meer met ons werken. We stonden toen aan de top van ons kunnen. Toen zijn we ge stopt. Iedereen heeft een bepaalde grens en verder gaat het dan niet. Ik wist eigen lijk al twee jaar dat we met hetgeen wij deden niet verder meer konden. We pro beerden al een hele tijd een drievoudige salto en van de vijftig keer lukte dat maar acht keer en daar kwamen we maar niet overheen. Als je dat beseft, datje niet al tijd weer iets méér kunt, dan moet je stoppen. Ja, ik ben toch altijd wel een streber. Steeds wil ik weer dat iets beter gaat, beter móét". Bezorgde vader "Toen is het idee van dat eigen circus ge boren. En ik heb altijd, dat klinkt gek, want ik weet het niet te verklaren, maar ik heb altijd het idee gehad: als ik ooit een eigen circus begin, dat doe ik dat met tieve dingen. De praktijk wijst uit dat klachten op seksueel gebied na verloop van tijd verdwijnen door er juist geen speciale aandacht aan te besteden". De cursisten komen de eerste keer ver krampt binnen bij Bea. "Dan liggen ze daar heel stil op de bank, durven zich Willem. In de zomer van 1978 draaiden we een voorstelling in Hoorn en daar trof ik hem. Ik zei hem dat ik zelf een circus wilde, maar dat zoiets financieel nooit haalbaar was. Willem vroeg: Hoe lang heb je nodig om een compleet circus te verwezenlijken, als ik het geld op tafel breng? Ik zei: twee jaar. Kort daarop kwam Willem en hy had sponsors voor 1979. Dus alles moest een jaar eerder". "Ik schreef een brief aan m'n vader. Die verklaarde me voor gek. Zulke grote risico's en dat ik het nooit voor elkaar zou krijgen en zo. Een heel bezorgde brief eigenlijk van een bezorgde vader. Maar het is gelukt. Ik heb alles wat ik wil de eigenlijk wel volbracht. Dat heeft met geluk te maken. Maar ook met keihard werken. Ik durf te beweren dat geen vak zo tijdrovend is als het leiden van een cir cus. Nee nee, ik klaag niet, zeker niet, want ik heb het ook geweldig naar m'n zin. De sfeer in de zaak is geweldig". nauwelyks te bewegen. Ze kijken je niet eens aan. Maar na een tijdje worden ze zelfbewuster, gaan ze dingen uitprobe ren. Ik stimuleer ze daarbij. Ze krijgen al le ruimte voor invallen, initiatieven en het uitproberen van verschillende vor- "Voor het geld heb ik het nooit gedaan. Ik deed het gewoon omdat ik het graag wilde. Dat is ook m'n levensverhaal. Ik heb altijd gedaan wat ik graag wilde. Nooit iets tegen m'n- zin. Circus is kei hard werken. Zeker met zo'n zeventig werknemers die allemaal zo verschillend zijn. En het circusdorp zelf telt 120 men sen, daar zitten ook de kinderen bij en soms ouders die niet meer meewerken. Het geeft me een kick om dat elke dag weer voor elkaar te krijgen. Ondanks het feit dat het financieel vaak heel moeilijk gaat". Een van de circusmensen wandelt richting tent-ingang, het bovenlijf lekker bloot in de zon. Martens roept hem even en zegt vriendelijk, maar beslist: "Als je naar de ingang gaat, doe dan even je hemd aan, er staat publiek bij de kassa". Niet druk Druk zal het niet worden, deze middag. Mooi weer is geen circusweer. Martens: "Zakelijk gezien zou ik dit weer niet pret tig moeten vinden, maar laat het maar even zo blijven, dit is toch ook heerlijk en ik gun de Nederlander best z'n mooie weer". Maar er zijn genodigden, die mid dag. Een groep geestelijk gehandicapte kinderen. Als de eerste muzieknoten de tent in stromen, zijn er een paar die spon taan een dansje maken. En als de kleine clown Enrico naar ze grapt, kan er hele maal niets meer stuk. Inmiddels draait de voorstelling op volle toeren. Uitbun dig klinkt de slotmuziek na een geslaagd nummer, weldra overstemd door een klaterend applaus. De kleine Enrico heeft z'n mini-cara van naast die van Martens staan. Een ka bouterhuis op wielen, druk beschilderd met Poortvliet-kabouters. Enrico drib belt even later langs om zich alvast te verkleden voor weer een volgende act. Een stralende glimlach. Martens: "Enri co, die heeft zo'n plezier in z'n werk, niet waar, Enrico?" En de kleine Italiaan knikt vrolyk. Vertelt dat hij al 39 jaar in het circus werkt. Circusmensen spreken nooit van op treden. Altijd van werken. Enrico: "Ik ben nu 54 jaar en ik heb al in alle circus sen van Europa gewerkt. Ik vind het heerlijk. Vooral werken met kinderen. Ik ben er een tijdje uit geweest, een onge luk, maar nu gaat het weer". Romantiek Hans Martens is in het circus geboren. Z'n moeder was een zus van Toni Boltini. Martens: "Maar m'n vader kwam niet uit de circuswereld. Hij zag mijn moeder op treden en hij was op slag verliefd. Ze trouwden en hij kwam ook bij het circus werken. Is dat geen romantiek? Ik ben dus zeker een circuskind. Mijn moeder las ons als kind altijd voor uit de boeken van Mariska de Circusprinses. Toen m'n zus geboren werd, noemden ze haar ook Mariska. Zo heb ik mijn dochter ook weer genoemd". "Ach, dat circus, je komt er niet ge makkelijk van los. Wil ik ook niet hoor. Ik heb 't wel geprobeerd. Maar na drie maanden was ik weer bij het circus te rug. Dat gewone leven, dat lag me toch niet". Als per ongeluk het woord patiënt valt, schieten Bea en Leo overeind: "Het zijn juist geen patiënten. Ze zijn niet ziek, het ontbreekt ze alleen aan een aantal vaar digheden. Bepaalde vermogens zijn niet ontwikkeld". En die vaardigheden brengen Bea, Co- ra, Leo en Jan bij."'Ik wil er echt een vak van maken", zegt Bea strijdlustig. Het sensueel bewegen, de cursus van per formster Cora, is volgens Leo ook heel belangrijk. "Ze leren hun lichaam ge bruiken. Wie niet uit z'n stoel komt, is ook slecht in sex". Weinig vrouwen Onder de belangstellenden bevindt zich een opvallend klein aantal vrouwen. Dat heeft Bea verbaasd. "Ik heb maar zes brieven van vrouwen gehad. Maar dat komt door de pers, die ervan uitgaat dat de lessen alleen voor mannen zijn be stemd. Dat is onzin, want vrouwen heb ben precies dezelfde problemen. Ze zijn vaak alleen maar bezig met de vraag wat mannen nou precies in bed willen". Het komt kennelijk niet bij Bea op dat er veel vrouwen zijn die er geen enkele behoefte aan hebben om met haar te vrijen. Niette min hoopt ze spoedig met de cursus te kunnen beginnen, maar het gewenste startkapitaal ontbreekt nog. "We komen 50.000 gulden tekort. Voor dat bedrag hebben we subsidie aangevraagd bij het ministerie van WVC. Maar we hebben nog niks gehoord". De Wilhelm Reich Academie, zoals de opleiding in erotiek officieel heet, wacht gespannen af. Het geld is nodig om de kosten van huisvesting en de salarissen van de docenten te kunnen betalen. Uit de bijdragen van de tien cursisten (35.000 gulden) kan dat niet. Het zolderkamertje op de Amsterdam se wallen, waar Bea poseert onder de vis netten die herinneringen oproepen aan de eindexamenfeestjes uit een ver verle den, heeft weinig weg van een school. Maar daar zullen de academische lessen ook niet plaatsvinden. "Ik ben nog steeds op zoek naar een pand. We hadden iets leuks gevonden op de Herengracht, maar dat krygen we' niet. Ik moet eens snel met de gemeente gaan praten, want de tijd dringt. We moeten langzamer hand van start". Ex-prostituée Bea Oving in haar zolderkamertje op de Amsterdamse wal len: "Ze leren hun lichaam gebruiken. Wie niet uit z'n stoel komt, ie ook slecht in sex". ifotoGrDi

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 27