'Je bent staat in de staat' Collega helpt nieuwe dominee valkuilen omzeilen Rotterdamse Pauluskerk vangt 'hopeloze' asielzoekers op ZATERDAG 27 MEI 1989 GEESTELIJK LEVEN PAGINA 17 ROTTERDAM - Dominee Hans Visser zwaait de deur open die toegang geeft tot het balkon van het orgel in de grote zaal van de Paulus kerk in Rotterdam. "Hier lig gen er ook nog een stel". Het is een merkwaardig gezicht: waar normaal gesproken de banken staan, zijn nu een aantal bedden in rijen neer gezet. Een afrikaan komt half slapend overeind. Hij is een van de zo'n dertig uitge- procedureerde vluchtelin gen die een tijdelijk onder komen hebben gevonden in de hervormde kerk. Visser groet even en trekt de deur weer dicht. Hij stelt vast: "Ideaal is het niet; het is echt niet romantisch". door Wim Schrijver De Pauluskerk heeft al jaren de naam zich sterk te maken voor men sen die zich op de rand van de sa menleving bevinden. Drugsver slaafden en daklozen kunnen er te recht, terwijl de kerk in de voorhoe de stond toen het ging om de op vang van buitenlandse vluchtelin gen. Vanuit die positie maakte men volop de gevolgen mee van de enor me stroom in de loop van de jaren tachtig. Sinds de beperkende maat regel van twee jaar geleden is de werkwijze iets gewijzigd: de kerk richt zich met name op de 'hopeloze gevallen', mensen dus die letterlijk op de rand zitten. "Wij selecteren niet. Als kerk kun je dat gewoon moeilijk maken", ver telt Visser. Iedere asielzoeker die bij de Nederlandse overheid nee te ho ren heeft gekregen kan in de Pauluskerk terecht. Er wordt voor een bed gezorgd, eten en wat zak geld. "Wij hebben van te voren wel eerst een gesprek. De mensen mo gen van ons geen wonderen ver wachten. Wij doen dan ook geen en kele belofte. Het enige wat wij in het vooruitzicht stellen is dat we de zaak nog één keer juridisch door lichten; is er nog hoop? Als de advo caat concludeert dat iemand kans loos is, dan geven wij 'm nog wat tijd om de toekomst te overdenken. Wat had je zelf gedacht?" Verbijsterd Er zitten"' relatief veel afrikaanSe vluchtelingen in de kerk: mensen uit Zuidafrika, Angola, Togo, Gha na, Nigeria. Maar ook zijn er asiel zoekers uit Suriname en Bangla desh. En dan zijn er de Syrische christenen. Juist deze laatste groep illegalen staat volop in de belang stelling, met als aanleiding de twee vrouwen en het kind die terugge stuurd zijn naar hun vaderland en daar nu onder kommervolle om standigheden verkeren. De kamer zit nog steeds met deze kwestie in haar maag: moeten de vrouwen weer worden teruggehaald of niet? Staatssecretaris Korte-van Hemel heeft deze week voor extra olie op het vuur gezorgd. Haar later ont kende uitlating in een besloten zitting van de vaste kamercommis sie dat zij voorstander is van pólitie- invallen in kerken, heeft onder an dere bij de kerken verontwaardigde reacties opgeroepen. De Raad van Kerken wil het overleg met Korte nu beëeindigen. Al eerder had se cretaris ds. Willem van der Zee ge twijfeld aan de zin ervan. De be windsvrouwe verandert haar beleid toch niet en onze relatie heeft intus sen wel een 'alibi-functie', aldus Van der Zee. Ook Visser is "lichtelijk verbijs terd" door de uitlating van de staatssecretaris. De rol van het CDA vindt hij teleurstellend. Het kamer lid De Hoop Scheffer die zich voor stander van uitzetting van de Sy- riërs heeft getoond, kreeg een open brief van de Pauluskerk. Kom maar eens een nachtje praten en slapen, zo luidde de uitnodiging. De negen Syriërs die nu vier maanden in de Rotterdamse kerk verblijven, zijn gehuisvest in de vroegere kosters woning. "Moet je je voorstellen", zegt Visser wanneer wij ons voor de foto richting hun on derkomen begeven, "deze mensen wonen al vier jaar in Nederland. Zou je ze terugsturen, dan weet je dat ze onherroepelijk in een zwart gat gedumpt worden". Of deze ne gen terug zullen moeten, is nog even de vraag. Korte zit met de Sy riërs in haar maag. Men ziet volgens Visser wel in dat het terugsturen van de vrouwen, zonder hun fami lieleden, een "miskleun" was. "Je roept een probleem op en dat moet je zelf weer rechtbreien". Kerkasiel De juridische discussie spitst tóch nu toe op de vraag of de vluchtelin gen in Nederland wel familieleden hebben in hun vaderland die in staat zijn om voor opvang te zorgen. Dat is namelijk het beslissende cri terium bij het terugsturen van men sen. De overheid zegt dat die familie er is, de kerken zeggen van niet. "Op een bepaald moment leek het alsof wij met z'n allen zaten te lie gen. Ja, weten wij veel, wij zijn daar ook niet geweest. Nu blijkt echter dat er wel een paar familieleden zijn, maar dat deze mensen zo hoog bejaard zijn dat ze niet zitten te wachten om een hele groep onder dak te bieden". Als de foto gemaakt wordt, zijn de volwassen leden van de Syrische groep graag bereid om samen met dominee Visser te poseren. Nee, de kinderen zijn er niet. "Die hebben we maar naar een school in de buurt gestuurd. Het is anders zo'n toe stand om ze hier maar de hele dag te laten rondhangen", licht de predi kant toe. Dat kan dus zo maar? Vis ser haalt zijn schouders op. "Ach ja, toen wij begonnen met de opvang van drugsgebruikers, waren we voortdurend in conflict met de poli tie. Maar sinds 1985 is die situatie aanzienlijk verbeterd. Wij doen niets geheimzinnigs en dat wordt gerespecteerd". Het hoofd van de vreemdelingendienst in Rotterdam heeft hem dezer dagen dan ook ver zekerd dat er nooit invallen zullen komen. Hij vervolgt: "Ik weet dat zoiets als kerkasiel niet bestaat. De kerk als vrijplaats is een goeie gedachte, maar dat kan juridisch niet. Je moet gewoon nuchter zijn, het gaat voor al om goede contacten met de vreemdelingenpolitie". Volgens Visser zou dat een goede beleids- verbetering zijn: de vluchtelingen gedogen. "Geef ze een dak boven het hoofd en een uitkering. Wat hier gebeurt is een noodoplossing. Deze mensen horen niet in een kerk". Vo rig jaar hebben ruim 7300 mensen geprobeerd in ons land asiel te krij gen, ongeveer 5.000 daarvan wer den afgewezen. "Maar vijftien pro cent wordt daadwerkelijk uitgewe zen. Wat gebeurt er met de rest?" Onbillijk "Neem bijvoorbeeld de J al de grens worden overgezet, ter wijl hun aanvraag nog loopt. De overheid gaat er daarbij vanuit dat het toch niks wordt. Dat vind ik on billijk. Het is gewoon een heel maffe regeling. Zulke vluchtelingen hel pen we dus ook". Het is voor de hand liggend, zo meent Visser, dat de kerk zo praktisch invulling geeft aan de christelijke gastvrijheid. Maar: "Ik ben niet wild enthousiast. Het kost erg veel energie. Je moet ook de lieve vrede bewaren, wantje gooit de halve wereld in een heel kleine ruimte". "Je wordt eigenlijk een staat in de staat. Wij zorgen voor psychiatri sche hulp, medicijnen en een arts". Maar deze "vanzelfsprekende gast vrijheid" kost wel handen vol geld. Tot dit moment betaalde de Paulus kerk alles via plaatselijke en lande lijke diakonale kassen en giften. Visser en de zijnen hebben vorige maand echter een adoptieplan geïn troduceerd, waarbij het bedoeling is dat kerkelijke gemeenten maan delijks een vast bedrag overmaken. "Je moet eindeloos leuren om geld", verzucht Visser. Om het werk redelijker wijze on der controle te houden voert hij een "ontmoedigingsbeleid": "Zoek eerst een andere oplossing". Gasten in de Pauluskerk waarvoor, na een laatste juridische poging, echt geen weg meer is in de Nederlandse sa menleving, worden gestimuleerd zelf een keuze te maken. De mees ten van hen zoeken hun heil weer el ders in de wereld, waarbij de kerk voor een enkele reis zorgt. Sommi gen blijven echter hangen. "Je moet uitkijken dat ze niet hospitalise- Dominee Visser met enige Syrische vluchtelingen in de vroegere kosterswoning i moeilijk bij de deur gaan staan en zéggen: jij hebt geen goed verhaal, vertrek maa ien". Dat gevaar is aanwezig, is de ervaring van Visser. "Niet alle vluchtelingen zijn van het zelfde ka liber. Sommigen helpen volop om de winkel draaiende te houden, an deren doen niets". Cynisme Visser is blij dat "een hoop kerken in Nederland ons in dit werk zijn ge volgd", maar hij heeft moeite met de selectienormen die hier en daar worden gehanteerd. "Sommige ker ken willen alleen maar nette daklo zen, of vluchtelingen met een ijzer- sterk verhaal... Nou, ik heb hier ook mensen met een uitgesproken slecht verhaal. Er zijn er bij die er echt niets van gebakken hebben. Maar je kunt als kerk die mensen toch niet dumpen? Ik kan toch moeilijk bij de deur gaan staan en zeggen: jij hebt geen goed verhaal, vertrek maar. Gerechtigheid be trachten is geen clean gevecht. Je moet ook je handen branden". jongens, dat zullen wij wel eens eventjes klaren. En soms lukt ze dat ook. Wij hebben onze succesverha len ook wel gehad, maar heel vaak ook niet". De dominee geeft toe dat hij de neiging heeft wat cynisch over deze zaken te spreken. "Ja, je moet zorgen datje cynisme het ide alisme niet gaat overheersen". Het is zaak om de moed erin te houden, want Visser verwacht dat de "markt" die de Pauluskerk is "wjj bieden een aantal produkten aan opvang, eten, slapen" nog ja ren open zal moeten blijven. OEGSTGEEST - Het sinds twee jaar verplichte mentoraat voor beginnen de hervormde dominees slaat goed aan. Het net ver schenen verslag over 1988 onderstreept de juistheid van het synodebesluit om mentoren in het leven te roepen. "Het heeft een enorm preventieve wer king", weet coördinator dr. A. de Kuiper uit Voorscho ten. "Jonge dominees zijn vaak eigenwijs. Dat moe ten ze ook zijn in een ge meente, maar een ervaren collega kan valkuilen hel pen vermijden". Vrijwel alle kersverse dominees reageren positief op het feit dat zij een mentor toegewezen krijgen. En later, als de voorgeschreven periode van twee jaar achter de rug is, zijn de geluiden vaak zelfs enthousiast. Niet zelden zijn vriendschappelijke relaties ont staan. Want ook de mentoren zijn ingenomen met deze extra taak. Zij worden gewongen zich weer over de fundamenten van het ambt te bezinnen, terwijl ook zij leren van de nieuweling. "Wij zijn als hervormden rede lijk laat met het mentoraat", geeft De Kuiper toe. De gereformeerde broeders en zusters weten al sinds jaar en dag deze vorm van ondersteuning van de onervaren pastor te waarderen. 'Tedere zich zelf respecterende beroepsgroep kent zoiets. Misschien", zo pro beert de secretaris van de in 1985 ingestelde commissie te verkla ren, "heeft het te maken met de status die het ambt vele jaren heeft gehad. Maar gelukkig is het De Kuiper houdt kantoor in het welgelegen zendingshuis in Dr. De Kuiper: "Sommige jonge dominees zullen weieens eventjes alles veranderen" Oegstgeest. Hij is in dat indruk wekkende pand terecht geko men, omdat in het nationale bu reau in Leidschendam geen plaats voor hem was. Dat is geen probleem, want zelf jarenlang uit gezonden geweest naar Indone sië, voelt hij zich onder het dak van Zending en Werelddiakonaat als een vis in het water. Op die plaats houdt hij alle nieuwko-- mers in het zo'n tweeduizend koppige korps van prediakanten goed in de gaten. Predikanten die net een pasto rie hebben betrokken, kunnen op een telefoontje van De Kuiper re kenen. Voor een afspraak. Vorig jaar bracht de coördinator zo 84 bezoekjes door heel het land. "Ik moet ze maximaal leren kennen in zeer korte tijd. Dat kan het bes te in de eigen situatie. Je kunt de woonplaats in je opnemen, je hoort in huis een baby huilen..." Met de opgedane kennis en wen sen gaat hij vervolgens aan de Sommige predikanten 1 zelf een naam, anderen kennen niemand uit de regio. "Het ment oraat is gebonden aan de provin cie", legt De Kuiper uit. In over leg met het bestuur van een pro vinciale kerkvergadering zoekt hij een kandidaat. Aan de mentor worden hoge eisen gesteld. "Het moet bijvoorbeeld iemand zijn die goed kan luisteren. Dat lijkt een vanzelfsprekendheid, maar dominees zijn ook beroepspra ters... Open staan voor de ander is van groot belang". Zorg Het moet wel klikken tussen de ervaren "ouder hoeft bij voor keur niet" en nieuwe predi kant. "De verschillen tussen pre dikanten zijn soms enorm groot. Op één ochtend spreek ik soms drie verschillende collega's waar van ik denk: die zouden beslist niet bij elkaar passen". Vandaar dat eerst een 'volledig vrijblij vend' gesprek gearrangeerd wordt. Pas dan besluit men om ie dere twee maanden samen een paar uur lang praktische proble men door te spreken. Zulke moeilijkheden zijn er volop; het mentoraat is dan ook uit zorg ontstaan. "Door de syno de werd geconstateerd dat domi nee worden in deze tijd een moei lijke zaak is. Ik vind het zinloos om iets te antwoorden op de vraag of het moeilijker is dan vroeger. Nu is in ieder geval ie dereen het er over eens dat het echt moeilijk is". De hele samen leving is complexer geworden en mensen mondiger en zelfstan diger en dat is volgens De Kui per ook aan de kerken niet voor bij gegaan. Een gemeente denkt vaak nog traditioneel over een dominee ("hij is er vooral voor de 'riten': eredienst, begrafenis"), terwijl die in veel gevallen juist de ge meente wil activeren. "Er is veel wijsheid nodig om in tijden van grote polarisatie binnen een ge meente goed op te treden. Dan krijg je het klassieke probleem of je om de lieve vrede wil niet tegen bepaalde meningen in moet gaan. of dat je als nieuwkomer, met al lerlei eigen ideeën, de koe bij de horens vat". Vrij beroep Vorig jaar kwam in het onderzoek van de Groningse Jimme Keizer over de arbeidsvreugde van pre dikanten nog eens duidelijk naar voren dat het verschil in verwach tingspatroon van gemeente en voorganger en de tijdsbesteding van de laatste, voorname knel punten vormen in de pastorie. Dat kan De Kuiper bevestigen. Wat dat laatste betreft: "Het is een merkwaardig vrij beroep en dat betekent dat sommigen nooit met het werk klaar komen. Ze kunnen geen nee zeggen". Meer ervaren collega's kunnen de enthousiaste beginner voor fouten behoeden. "Sommige jon ge dominees zullen weieens eventjes van alles veranderen: de liturgie, de catechese... De ment or kan dan vragen of de nieuwe collega er aan gedacht heeft om deze zaken met de kerkeraad door te spreken. Daar wordt niet altijd bij stilgestaan. Zo'n sugges tie kan voorkomen dat de domi nee en de kerkeraad tegenover el kaar komen te staan". "Ook de hele brede aanvech ting in het geloof gaat aan de pas torie niet voorbij", noemt De Kui per nog een element dat het ambt tegenwoordig zwaarder maakt. "Vroeger ging het vooral om het 'hoe' 'hoe breng ik de bood schap?' nu is ook het 'wat' een vraag - 'wat wil ik eigenlijk zeg gen?' .terwijl het 'hoe' intussen ook gebleven is". W.S. LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Van der Zwaan, 11.45 oec. studentendienst; Mare- kerk 10 dr. Meijers, 5 ds. Visser Katwijk aan Zee; Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Kramer; Oecumenische geloofsgemeenschap De Re genboog (Merenwijk) 9.30 ds. Alblas, 11.15 ds. Alblas en pastoor Van Well; Bethlehemkerk (Driftstr.) zie Petrakerk; Bevrijdingsk. (Mont- gomerystr.) 10 ds. V.d. Velden; Vredesk. (Burggravenl.) 10 ds. Nauta; Waalse kerk (Breestr.) 10.30 pasteur Ribs; 'Stevenshof' (rk kerk Haagse Schouw) zat. 7, zon. 9.30 jonge renmis, 11 mw. Lems en kand. mw. Van den Broeke. Academisch Ziekenhuis rk dienst 9. 10.15 ds. Van Beinum, Diakonessenhuis elke zat. 10.30 rk. dienst, morgen 10.30 ds. Van 't Hof. Endegeest z.e Oegstgeest. Geref. Kerk Vredeskerk zie herv. gem.; Petrak. (Surina mese.) ds. Hortensius; Oude Vest zie Hoogl. kerk; Maranathak. zie herv. gem.; Bevrijdingsk. zie herv. gem.; bejaardenhuis Groenhoven ds. Hemmes; Merenwijk zie herv. gemeente. Ge ref. K. Vrijg. (Herengr.) 10 en 5 ds. Wiersma. Chr. Geref. K (Steenschuur) 9.30 en 5 ds. Den Hertog. Geref. Gem. (zie onder Leiderdorp). Geref. Gem. in Ned. (Bethlehemkerk Driftstr.) 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 ds. V. Beek. Doopsgez.-Re- monstr. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.) 10.30 ds. Vos-Wiegand. Baptistengemeente (aula 'Nieuweroord'. Rijnsburgerweg 124) ds. Agtereek. Evang. Gemeenschap (Middelstegr. 3) 9 ev. Koehorst. 10.30 ev. Faber. Evangelie- centrum-Pinksterbew. (Bethlehemskerk Lam mermarkt) 10 ev. Zijlstra. Pinkstergem. (O. Vest 13) 10 hr. Scheffer. Leger des Heils (hoek Vestestr./Groenesteeg) 10 en 7 (laatste zon dag van de maand 5 u.). Niauw-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 en 4. wo. 8. Zevendedag-ad ventisten ('De Ontmoeting', Noordhofland V.schoten)elke zat. 10 tot 11 bijbelstudie. 11 tot 12 predikatie. Christelijke Wetenschap (Steensch. 6) 10.30. Kerk van J. Chr v.d. Heili gen der L. Dagen (Brahmsl.) 9.30, 10.30 en 11.20. Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel) 10. Rooms-Kath. K Haagweg zat. 7. zo. 10.30; Herensingel zat 7, zo 9.30 en 11; Rijndijk (Stevenshof) zat. 7, zo. 9.30; Steenschuur zat. 7. zo. 8.30,10.11 30.6 en 7 (lof); Boshuizerka- de zat. 7, zo. 9.30 en 11Lammenschansweg zat. 7. zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7. zo. 10.30 en 12.15; Merenwijk zie herv. gem.; H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). Soefi Stichting (Steenschuur 6) zat. 11 mw. Duyster-Duyster. ABBENES Herv. Gem. 9.30 9.30 ds. Brons geest. AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Van Driel, 7 ds. Hoogendijk. Geref. Kerk 9./30 ds. De Bruyn Oegstgeest, 6.30 ds. Boer. Chr. Ge ref. Kerk 9.30 en 4 ds. Maris Garderen ha. Rk Kerk zat. 7. zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Ad- ventskerk 9.30 ds. Lourens Steggerda, 6.30 ds. Ommering; Kruiskerk 9.30 ds. 't Hooft; Op- standingskerk 9.30 ds. Ommering, 6.30 ds. 't Hooft; G. Herderkerk 10 ds. Nieuwenhuis, 6.30 ds. Moll; De Bron 9.15 ds. Delhaas. 10.30 ds. Moll; Ashram (Marsdiep) 10 ds. Hoogendijk; Oudshoornse kerk 10 ds. Ter Bals; Sionskerk (Meteoorlaan) 9.30 en 6.30 ds. Ouwendijk. Driehoorne 7 ds. Van Dok. Geref. Kerk Mar- .kerk 9.30 ds. Bras Sassenheim, 6.30 ds. Van der Waal Nieuwerkprk a/d IJssel; Salv.kerk 9.30 ds. Boer, 6.30 ds. De Ruiter Huizen. Ge ref K. Vrijg. (school Bospark. Beatrixl. 4) 9.30 en 5 ds. Room. Ned. Geref. Kerk (school Wil- lemstr.) 9.30 ds. Janssens ha. 4.30 ds Woensdregt. Chr. Geref. Kerk (Grijpen- steinstr.) 9 30 en 4.30 ds. Blom. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240) 9.30 en 4. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1) 10 en 6.30 ds. Koekkoek. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62) 10 hr. Van Gemeren. 6.30 hr. Mentink. Volle- evang.gem. ('De Ark'. Pr. Hendrikstr. 54) jeugddienst. Pinkstergem. 'Het Licht' (Morgen- stersch. Briljantstr. 15. Christengemeente 'De Hoeksteen' (geb. 'Bethel', hoek Emmalaan) 10 hr. Brands Rijsenhout. Leger des H. (Zonne weg 3) 10 en 7 (laatste zondag van de maand 5 u.). Remonstr. Gem. (Van Mandersloostr. 36) geen dienst. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7. zo 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7. zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7, zo. 9 en 11. BENTHUIZEN Herv. Gem. 9.30 en 6ds. Boer. Geref./Herv. Gem. (geb. 'De Hoeksteen'. Sch- weitzerstr.-Bernhardstr.) 10 hr. Vercouteren. Geref. Gem. 9 30 en 6 ds. Van Aalst BODEGRAVEN Hen/. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. Den Hartogh Leusden, 6.30 ds. Van de Hoef; Salv.kerk 9.30 ds. Sirag Leusden, 6.30 ds. Terlouw; Bethl.kerk (Nieuwerbrug) 9.30 ds. Van de Hoef. 6.30 kand. Vliet Woerden. Geref. Kerk 9 30 ds. Elderman, 6.30 ds. Zijl Oude en Nieuwe Wetering. Geref. K. Vrijg. (Ichthusk.) 9.30 en 4.30 ds. Simpelaar. Geref. Gem. (Sta tionsweg 17) 10 en 6.30 leesdienst. Evang.- Luth. Gem. 10.30 mw. Rohrmoser Amsterdam. BOSKOOP: Hen/. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. Jansen. 6.30 ds. Van de Pol; De Stek 9.30 ds. Van 't Hoff. Geref. Kerk 9.30 ds. De Jong, 5 ds. Van 't Hoff. Chr. Geref. Kerk 9.30, 4.30 ds. Ho- genbirk Sassenheim. Geref. Gem. 9.30 en 6 leesdienst. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. V.d. Pol Boskoop, 6.30 ds. 't Hooft Alphen. Geref. Kerk 9.30 ds. Huisman, 5 ds. V.d. Woude Was senaar. Rk Kerk: dorp zat. 7. zo. 10 en 11.30; Anker zat. 7. zo. 10.30; Rijndijk zo. 9. HILLEGOM: Hen/. Gem. 10 ds. Rothfusz. Ge ref. Kerk ('Hoeksteen') 10 en 7 ds. Hofland ge- z.dienst. Chr. Geref. Kerk 10 ds. Van Dijken Lisse, 5 ds. Van Langevelde. Rk Kerk: Mart, zat. 7, zo. 9 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 10 en 11.30. HOOGMADE: Hen/. Gem. 10 ds. Boonstra. Rk Kerk zat. 7. zo. 10. DE KAAG: Herv. Gem. 9.30 ds. Bouhuijs Lei den. Rk Kerk zat. 7. zo. 9.30. KATWIJK AAN DEN RIJN: Hen/. Gem. Dorpsk. 10 ds. De Graaf, 6 ds. Katlenberg Lei den; Ontm.kerk 10 ds. Slof. 6.30 ds. Makkenze Voorhout. Hen/. Gem. 'De Rank' (P. Groen- college) zie Katwijk aan Zee. Geref. Kerk 9.30 ds. Van Breevoort. Rk Kerk zat. 7. zo. 10. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. Bogaard, 6 ds. Hovius; O. Kerk 10 ds. Vroegindeweij. 6 ds. Sloof; Ichthusk. 10 ds. Visser, 6 ds. Christ;. Pniëlk. 9.30 ds. Schuur man, 6 ds. Vroegindeweij; Maranathakerk (Rijnsoever) 10 ds. Van den Berg. 6 ds. Bo gaard. Overduin 2.15 ds. Van den Beid. Hen/. Gem. 'De Rank' (aula P. Groen-college Pr Frederikdreef 15) 10 ds. Westera-Franke. Ge ref. Kerk Vr.kerk 9.30 ds. Koster, 5 ds. Kersten; Triumfatork. 9.30 ds. V.d. Horst, 5 geen dienst. Geref. K. Vrijg. 9.30, 4. Ned. Geref. K. (aula Bestevaer-mavo) 9.30 ds. Van der Kwast, 7 ds. Struik. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Slagboom. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal) 10 en 5 ds. Van den Belt. Geref. Gem. (Remisestr.) 10 en 5 leesdienst. woe. 7.30 ds. Meeuse Rotter dam. Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.) 10 en 5. Volle-evang.gem. (Voorstr. 48) 9.45. Onafh. baptistengem. (Ambachtsweg 2) 10 ds. Stich ter Westerhaar. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Hen/. Gem. 10 ds. Lapre, 7 ds. V.d. Lugt. Geref. Kerk 10 ds. V.d. Lugt, 7 ds. V.d. Lugt SoW-dienst. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10 en 6.30 ds. Knorth; Scheppingsk. 9 en 10.30 ds. Stegeman. Leythenrode 10 drs. De Leeuw. Elis.-ziekenhuis 9.30 ds. Brommet, 10.45 rector Vijftigschild. Geref. Gemeente Leiden eo (kerkgeb. Hoofdstr. 73) 10 en 4.30 ds. Bogaard. Bapt.gem. (wijkgeb. Zijlkw.) 10. Rk Kerk zat 7, zo. 10 en 11.30. LEIMUIDEN: Hen/. Gem. 9.30 ds. Schilt. Ge ref. Kerk 9.30 ds. Van der Kooi, 7 ds. Zijl Oude Wetering. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. Volleb- regt Sassenheim, 7 ds. De Gelder; Pauluskerk 10 ds. De Gelder ha. Geref. Kerk 10 ds. Bos wijk, 7 geen dienst. Geref. K. Vrijg. (Prinsesse- str. 1) 9.30 leesdienst. 3 ds W.ersma Ned. Geref. Kerk (Salvatori) 10 leesdienst, 7 ds. Vos. Chr. Geref. Kerk 10 en 4.30 ds. Van Dij ken. Geref. Gem. 10 en 4. Evangeliegemeente (Heereweg 52a) hr. Schuurman. Rk Kerk Agathakerk zat. 7. zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7. zo. 10.30; Mariakerk zat. 7. zo. 9 en 10.15; Engelbew. zat. 7. zo. 10.30. NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. Wegerif Nijverdal. Geref. Kerk 9.30 ds. Van der Weg, 5 avondgebed. Chr. Geref. Kerk 9.30, 2.15 ds. Hoefnagel Nieuwpoort Remonstr. Gem. 10 ds. Vos-Wiegand. Evang. gem. (ver- .gebouw 'De Rank'. Regthuysplein) 12 nam. t Rk Kerk zat. 7. zo. 9 en 10.45. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. De Graaff. Geref Kerk 9.30 ds. De Bruin Oegst geest. 7 ds. V.d. Weg Nieuwkoop. Rk Kerk zat. 7. zo. 9 en 11 NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 hr. V.d. Bos, 7 ds. De Jong. Geref. Kerk 9.30 ds. Rang, 6.30 ds. Wijngaarden. Chr. Gerei. Kerk 10 leesdienst, 5 ds. Procee. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Geuze. NOORDWIJK: Herv. Gem. Grote of St. Jer- oensk. (Binnen) 10 geen dienst, 7 ds. Ruiten burg; Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Ruitenburg; De Rank (Golfbaan) 10 kand. Voets Hazerswou- de. Geref. Kerk Buurtkerk (Hoofdstr.) 10 ds. El- gersma, 7 ds. Kuiper; Vinkenl. (Binnen) 10 ds. Kuiper jeugdd. Capel V.d.Berghstichtmg 11 ds. Verhage Broek op Langedijk 'Sole Mio' 9 ds. Elgersma. Ned. Prot. Bond (aula O.Zeew.) 10.30 ds. Spijker Den Haag. Rk Kerk Zee zat. 7, zo. 10.30; Binnen zat. 7, zo. 9.30 en 11 NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 hr. Henk Binnendijk jeugdd.; De Zilk 10 ds. V.d. Meij ha. Rk Kerk Victork. zat. 7, zo. 9 en 11Jozefk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7, zo. 10.30. OEGSTGEEST Herv. Gem. Groene of Will- .kerk 10 ds. Vegter; Pauluskerk 10 ds. Van Houwelingèn-Verdonk; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 ds. Dirksen Leiden, 7 ds. Plomp. Geref. Kerk 10 ds. Plomp. Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr. Schilderschool) 10.15 en 4.30 ds. Arntzen Amersfoort. Ned. Geref. Kerk (Gem- .centrum) 8.45 ds. Fijan Langerak, 4 ds. V.d. Heuvel Almkerk. Van Wijckerslooth 4 hr. Van Straalen. Endegeest 10 ds. Friederich Volle- evangeliegem. (Gem.centrum) 4. Rk Kerk Will- .kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30 OUD-ADE: Rk Kerk zat. 7. zo. 9. OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30. Geref. K. 9.30 ds. Zijl, 6.30 ds v.d. Kooi Leimuiden. Remonstr. Gem 10 Rk Kerk zat. 7, zo. 10 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7. zo. 10.30; Petrus-B. zat. 7. zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE Herv. Gem. 9 30 ds. Kielder, 7 ds. Stelwagen. Chr. Geref. K. 9.30,2 ds. Beekhuis Rotterdam. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentiuskerk 9.30 ds. Wagter, 5 ds. Van N.el, BethelkerK 9.30 ds. Van Niel. Geref. Kerk Petrakerk 9.30 ds. Cziria, 5 ds. Ribberink; Immanuelkerk 9 en 10.30 ds. Ribberink, 5 ds. Verschoor; Maranathakerk 9.30 ds. Verschoor. 5 ds. Cziria. Geref. Kerk Vrijg. 10 en 5.15 leesdienst. Chr. Geref. K. 9.30 en 5 ds. Van Sorge. Evang. Christengem. (aula mavo) 10 ds. De Jong Oldenzaal. Rk Kerk zo. 10.30. RIJPWETERING: Rk Kerk zo. 9 en 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 9 en 10.30 ds. Keuning, 7 ds. Bras. Geref. Kerk 9.30 ds. Bie- winga, 7 zie herv. kerk. Chr. Geref. K. 10 en 7 ds. Hogenbirk. Ned. Prot. Bond (Jul.laan 17) 10 ds. Beekhuis Haarlem. Rk Kerk zat. 7. zo. 9.30 en 11. TER AAR: Herv. Gem. 9.30 ds. Van 't Hof, 6.30 ds. Stam jr. Geref. Kerk 9.30 kand. Van Wallin- ga Leiderdorp, 6.30 ds. De Boer Hoofddorp. Rk Kerk Aardam zat. 7, zo. 9 en 12; kerk Lange- raar zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG: Herv. Gem. 9.30 en 4 ds. Wil schut Spakenburg. Geref. Kerk 9.30 ds. Schol- te Noordwijk. 6.30 prof. V.d. Beek. Geref. K. Vrijg. 9.30 en 4 ds. Wilschut. VOORHOUT: Herv./Geref. Kerkgemeenschap 10 ds. De Jong. Rk Kerk zat 7, zo. 9.30 en 11 VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. Blanken, 7 zie geref. kerk; De Ontmoeting (Noordhofland) 10 ds. Schaap. 7 zie geref. kerk. Herv. evang. op geref. grondslag (kerk geb. 'Rehoboth'. A. van Leeuwenhoekkade) 9.30 en 4.30 ds. Schaap Hasselt. Hulp en Heil- kerk ('Schakenbos', Leidschendam) 10 ds. Ter Horst. Geref. Kerk 10 ds Blanken, 7 ds. Zwart Geref. K. Vrijg. (Bachlaan) 10 en 3 ds. Los Rk Kerk Uur kerk zat. 7. zo. 11.30; M. Godskerk. zat. 7. zo. 10. Kerk van Engeland (British school in The Netherlands. J. v. Hooflaan 3) 10.15 anglicaanse dienst. WADDINXVEEN: Herv. Gem Brugk. 9.30 en 5 ds. Kunz ha; Hoeksteen 9.30 en 5 ds. Schi- paanboord ha; Bethelk. 9.30 en 5 ds. Goossen ha; Rehoboth-school 9.30 ds. Kattenberg Lei den ha; Imm.kerk 9.30 en 7 ds. Van Houwelin- gen. Geref. Kerk Kruisk. 10.15 ds. bongers, 5 ds. Van Dalen Den Haag; Ontm.kerk 9.30 ds. De Moor. Geref. K. Vrijg. (Kruiskerk) 8.30 en 2.45 ds. Hoogendoorn. Chr. Afgesch. Gem. 9.30 en 5 ds. Van der Want. Oud-Geref. Gem. (Mercuriusweg 29) 10 en 6.30 leesdienst. Re monstr. Gem. 10 ds. Hooykaas Den Haag. WARMOND: Herv. Gem. 10 ds. Muis. Rk Kerk zat. 7. zo. 9 en 10.30. WASSENAAR Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Steenstra. 4.30 ds. De Jong Leiden, 8 mu- ziekd.; Kievietk. ('Samen op weg') 10 ds. Vis ser; Messiask. 10 ds. V.d. Beid Katwijk; Dorps centrum 9.30 ds. Wolters Ameide. Geref. Kerk Zijllaan 10 ds. V.d. Woude. 7 ds. Huisman Ha- zerswoude. Ned. Prot. Bond (Kerkdam) 10.30 ds. Fockema Andrea. WOUBRUGGE Herv. Gem. 9.30 ds. Stam Ter Aar. 6.30 ds. Van 1 Hof Geref Kerk 9.30 en 6.30 ds. Aalders. Ned. Prot. Bond (De Wijk. Schoolstr. 20) 10.30 dr. Meijering Oegstgeest. Rk Kerk zat. 7. zo. 10. ZEVENHOVEN Herv. Gem 7 zie geref. kerk Geref. Kerk 9.30 dr. Haitsma Boskoop. 7 hr. Schreuder. ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 ds. Woli- haus Rk Kerk St Jan zat 7.30. zon 9 30; Chr Dienaark. zat. 7, zon. 10. Meerburgkerk H. Rijndijk zat 7. zo. 9 30 en 11 ZWAMMERDAM Herv. Gem 9 30 ds. Achter berg Leiden, 6.30 ds. Lapre Koudekerk. Geref. Kerk 9.30 ds. Buikema, 6.30 ds. Van der Kooi Leimuiden. Remonstr. Gem. 10 ds. Thieme- Tiesing Boskoop.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 17