Bibliotheek kan aan Homeruslaan groeien 'Iedereen moet opruimen anders wordt het een troep' Warmonds jeugdcircus Atleta naar circusfestival Utrecht VOORDEELSTROOK VOOR ADVERTEERDERS. iVÖÖRDÉELSTROÖK/ö j INFORMATIELIJN j Leidsch Dagblad: 071-161400 j Alphens Dagblad: 01720-93961! ZATERDAG 27 MEI 1989 REGIO LEIDEN PAGINA 13 Saris (WD) wil regionale samenwerking milieuzaken WARMOND - "Als je nu niet tot daden overgaat is samen werking binnen het Streek- overleg Duin- en Bollen streek gedoemd om te mis lukken. Begin juni is het portefeuillehoudersoverleg, dan moeten we de knoop doorhakken. Ik heb goede hoop dat het lukt, want ie dereen voelt op dit moment de noodzaak om iets te doen en alle instanties werken op dit moment mee", aldus C.A.M. Saris, die binnen het Streekoverleg de milieuza ken van de gemeente War mond behartigt. door Dorith Ligtvoet Tijdens de vergadering van de com missie financiën toonde de WD- fractievoorzitter zich twee weken geleden vurig voorvechtster van milieumaatregelen in breder ver band. Dat heeft volgens haar vele praktische en financiële voordelen. "Warmond kan in zijn eentje nooit zoveel subsidiegeld krijgen. Boven dien zijn alle milieuwetten ontzet tend ingewikkeld en tijdrovend. Je hebt gespecialiseerde ambtenaren nodig die de wetten begrijpen. Een gemeente met de grootte van War mond kan niet drie ambtenaren vrijmaken alleen voor de milieu wetgeving. Daarnaast zijn op dit ge bied veel zaken grensoverschrij dend. Je kan het vergelijken met de situatie waarbij je met z'n tienen m een huis woont. Als je niet allemaal opruimt, wordt het een troep". Saris rekent voor dat de tien ge meenten binnen het samenwer kingsverband meer dan een miljoen gulden rijkssubsidie kunnen bin nenslepen, wanneer de samenwer king binnenkort een vaste vorm krijgt. Als rasechte Nederlandse ontpopt ze zich als iemand die weet waar ze de centjes vandaan kan ha len. Ze somt op: "We zijn al bezig met een subsidie via de wet chemi sche afvalstoffen. We hebben een plan gemaakt om binnen ons ge bied bedrijven die te maken hebben met chemisch afval te controleren. Verder heb je de budgetregeling Sa nering Wegverkeerslawaai die zich richt op maatregelen om huizen te gen verkeerslawaai te beschermen. Daarnaast heb je de Nijpelsgelden, een specifieke uitkering die ge meenten de mogelijkheid biedt te controleren of de huidige wetge ving wordt nageleefd. Het gaat hier bij om een breed pakket van maat regelen bijvoorbeeld op het gebied van de geluidshinder'ën de bodem sanering. Verder zijn daar het pro vinciaal en het nationaal milieube leidsplan". Welke subsidiemoge lijkheden deze twee,plannen bieden weet Saris nog niet, omdat ze zojuist zijn uitgekomen. C. Saris: "Samenwerking gedoemd c overgaat". Nijpelsgelden Ze licht toe dat samenwerking juist zo belangrijk is, omdat de overheid pas subsidie verleent wanneer een gebied een minimum aantal inwo ners telt. Voor de Nijpelsgelden ligt die grens op 70.000 inwoners, voor de wet chemische afvalstoffen geldt weer een norm van 90.000 ingezete nen. "Het rijk vraagt dat minimum om te stimuleren dat gemeenten sa menwerken. Bij de Nijpelsgelden krijg je bijvoorbeeld 25 procent ex tra indien je kan aantonen dat je sa menwerkt aan een milieuproject". Dat de samenwerking zo snel mo gelijk in de een of andere vorm wordt gegoten vindt ze dan ook zeer gewenst. "Om voor subsidie in aan merking te komen, moeten ge meenten aantonen dat ze samen werken en het structurele karakter daarvan bewijzen. De Nijpelsgel- den moetje per 1 januari aanvragen. We moeten dus nu aantonen hoe we willen samenwerken". Toch blijkt het niet gemakkelijk om hiervoor een vorm te vinden. Sa ris noemt een aantal mogelijkhe den. "Elke gemeente kan zich be zighouden met de uitbreiding van de know-how die er op dit moment al is. De ene gemeente zou zich dan bijvoorbeeld kunnen bezighouden met geluidsoverlast, de andere met afvalproblemen". Op deze wijze zouden alle gemeenten binnen de SDB zoveel mogelijk profiteren van de specialistische kennis die andere gemeenten weten te vergaren. Een andere mogelijkheid is het inschakelen van een extern bureau dat de kennis in huis heeft om inge wikkelde zaken uit te zoeken. Een derde mogelijkheid is het opzetten van een milieudienst. "We hebben echter al jaren geleden gezegd, dat we niet hiervoor kiezen, omdat ge meenten hun autonomie willen be- Ernst Om de andere gemeenten in de duin- en bollenstreek duidelijk, te maken dat het Warmond ernst is met de aanpak van milieuproble men, wil de raadscommissie finan ciën een aparte post milieuzaken in de begroting opnemen. De gemeen te heeft op dit gebied een naam hoog te houden, vindt Saris. "Het huisvuil wrdt gescheiden opge haald, er is een chemokar, we geven goede voorlichting op milieuge bied. Daarnaast is de gemeente al een eind op streek met het hinder- wetuitvoeringsprogramma, waarbij ieder jaar aan een aantal bedrijven al dan niet een hinderwetvergun ning wordt verleend". Hoeveel geld er binnen de begro ting voor het milieu wordt uitge trokken, is nog niet bekend. "Ik heb niet om een bedrag gevraagd", zegt Saris. "Het gaat me er nu vooral om dat er aandacht aan het milieu wordt geschonken. Bovendien is het gek om geld te vragen, als je nog niet weet waaraan je het precies wilt besteden". Saris zegt dat de gemeente voor lopig zou kunnen leven van de subr sidies, maar vindt ook dat Warmond door het instellen van de post milieu er rekening mee moet hou den, dat deze post geld kan kosten. "Wanneer je heel creatief bent zou je als gemeente meer kunnen doen op milieugebied. De gemeente zou bijvoorbeeld iets kunnen doen aan milieu-educatie. Wanneer we iets eenmaligs doen kunnen we erover discussiëren dat te betalen uit de al gemene reserve. Als we voor iets structureels kiezen ligt dat anders. Dan moeten worden gekeken of dergelijke zaken ons zoveel waard zijn dat we voor iets anders minder geld uittrekken", aldus Saris. Onderzoek naar inzamelen groente-, tuin- en fruitafval ALPHEN AAN DEN RIJN - Het gemeenschappelijk vuilverwer- kingsbedrijf Midden Holland en Rijnstreek (GVB) laat een onder zoek uitvoeren naar gescheiden in zameling van groente-, fruit- en tuinafval, GVT. Een dergelijk on derzoek verschaft de nodige infor matie waarmee afgewogen beslui ten kunnen worden genomen over de keuze van het inzamelsysteem, de methode van verwerking (com- postering), de locatie van de com- posteringsinstallatie, de kosten en andere zaken. In het GVB werken Alphen, Woerden, Gouda en alle omliggen de dorpen samen. Het voorstel om geld voor het onderzoek beschik baar te stellen, wordt behandeld in de GVB-bestuursvergadering van 20 juni. De Alphense wethouder W. de Jong is voorzitter van het samen werkingsverband. VOORSCHOTEN - De kinderen van de Voorschotense openbare basisschool Het Palet aan de Jan Steenlaan kre gen gisteren bezoek van een draaiorgel. Dit gebeurde in het kader van een draaiorgelproject dat op de school wordt gehouden. De kinderen verwelkomden draaiorgelman J.A. Meulkens met een meezinger van Wim Zonne veld ('Daar is de orgelman'). Meulkens gaf tekst en uitleg over zijn pierement en de kinderen konden vragen stel len. Het idee om een project over draaiorgels te maken is afkomstig van muziékconculent M. Hamacher. In het kader van het project maken de verschillende groepen van Het Palet buikorgels gemaakt, verzinnen eigen wijsjes en smartlappen en verdiepen zich in de geschiedenis van het draaiorgel. Het project duurt twee weken en wordt don derdag feestelijk afgesloten. De diverse groepen laten elkaar dan zien en horen wat ze hebben gemaakt. B en W Oegstgeest achten ander onderkomen niet haalbaar Lunchconcert Wendela van Swol (fluit) en Patrick Hop per (piano) geven zondag om twaalf uur een lunchconcert in de Pauwhof aan de Paauwlaan 2a in Wassenaar. Ze bren gen werken van Mozart, Brachthuizer, Martinu en Takamitsu. Jeugdtheater Theater Dodd geeft zondag een voorstel ling in Ons Huis (Kosterpad 30) in Zoe- terwoude. Het toneelstuk voor de jeugd van 4 t/m 1/2 jaar heet iDe sleutel van Mak Wit'. Aanvang 14.30 uur. Surfmarathon Surfers van de watersportvereniging Leidschendam houden zondag een drie uur durende surfmaFathon in recreatie gebied De Vlietlanden. Wie na afloop de meeste ronden heeft gevaren is de win naar van een wisselbeker. Elke deelne mer is vrij in de keuze van zijn materiaal. Aanvang 12.00 uur vanaf het surfstrand. Concert Organist Hans van Nieuwkoop geeft zon dagavond een concert in de Wassenaar- se Dorpskerk (Plein). Aanvang 20.00 Wandelen Het Instituut voor Natuurbescher mingseducatie (IVN) organiseert zondag een rondwandeling door landgoed De Horsten in Voorschoten. De wandeling begint om 14.00 uur bij de ingang aan de Papelaan, vlak bij de kruising met de Rijksstraatweg (Den Deijl). LEIDERDORP - Met een helikopter werd gisteravond de laatste schakel aangebracht op het nieuwe hoofdkantoor van een aantal computerbedrijven in de Leiderdorpse Elisabethhof. Zeven firma's gaven met deze stunt een offi- ceel tintje aan hun nieuwe samenwerkingsverband onder de naam Coaxis Complementary Computerservices. Na afloop van de feestelijke avond werd een groots vuurwerk afgestoken. De nieuwe computergroep wordt gevormd door: Al Computer Groep, opleidingsinstituut VidiTrain, technisch servicecentrum CompuTasc, distributeur van programma's Software Solutions Benelux, distributeur van rand apparatuur Micro Totaal, Toner Recycling Service Benelux en de firma Netwerk. OEGSTGEEST - De biblio theek in Oegstgeest moet blij ven waar ze is: aan de Homerus laan waar ze al sinds 1963 is on dergebracht in het gebouwen complex van het Rijnlands Ly ceum. De boekenuitleen kan dan ook blijven samenwerken met deze school. Een ander on derkomen, meer in het centrum van Oegstgeest, is niet haalbaar. Dat het bibliotheekbestuur aan de Homeruslaan met 600 vier kante meter wil uitbreiden tot 1400 vierkante meter, "is te bil lijken". Maar de beoogde ac commodatie van 1400 meter is toch niet meer dan een "ideaal plaatje". Dat stellen B en W van Oegstgeest in de notitie 'Openbare Bibliotheek Oegstgeest. Waar en waarom Een locatiekeuze!', die na dit weekeinde door diverse raadscommissies zal worden besproken. Met zo'n uitbreiding is een inves tering van een miljoen gulden ge moeid. De bibliotheek heeft nog geen financieringsplan gemaakt en B en W van Oegstgeest onthouden zich in hun stuk van welke financië le toezegging dan ook. Door de eventuele uitbreiding zouden de huisvestingslasten met dik een ton toenemen. De financiële verdeelsleutel moet in dat geval ter discussie worden gesteld, vinden B en W. Momenteel draait de biblio theek op voor zevenachtste van die kosten en de school voor eenacht ste. Uit enkele van de zinnen uit de nota blijkt dat B en W de uitbrei ding van de De openbare biblio theek in Oegstgeest heeft tevens de functie van schoolbibliotheek. Rijn lands Lyceum en bibliotheekbe stuur sloten tien jaar geleden een overeenkomst tot gezamenlijk ge bruik van het bibliotheekgedeelte van het gebouw af, die eind dit jaar afloopt. Bibliotheekbestuur, het be stuur van het Rijnlands Lyceum en B en W willen de overeenkomst ver lengen tot 1 januari 1991. Al sinds 1987, dus ruim voor de deadline, wordt er op diverse ni- veau's gediscussieerd over wat er met de bibliotheek in de jaren ne gentig moet gebeuren. De discussie laaide hoog op toen er sprake was van nieuwbouw van het Oegstgeester gemeentehuis op het parkeerterrein aan de Irislaan. Van diverse kanten werd de moge lijkheid geopperd een nieuwe bi bliotheek aan het onderkomen van de gemeente-ambtenaren vast te bouwen. De boekenuitleen zou dan einde lijk meer in het centrum komen en wat minder afhankelijk worden van het Rijnlands Lyceum. Inmiddels staat vast dat er op korte termijn geen nieuw raadhuis komt en is de kans op nieuwbouw aan de Lijtweg verkeken. De wens om de bibliotheek van de swchool los te koppelen, is er echter nog steeds want genoemde afhankelijkheid staat de openbaar heid van de boekenuitleen nogal eens in de weg. BenW: "Terecht of niet, er zijn mensen die menen dat het Rijnlands Lyceum voor relatief weinig geld goede sier maakt met De Oegstge.ester bibliotheek aan de Homeruslaan. Als het aan BenW ligt, blijft de boekenuitleen voorlopig vastgeplakt aan het Rijnlands Lyceum en gaan de plannen tot uitbreiding of verhuizing naar het centrum in de ijs- kdSt. doto Holvast» een dergelijke hoogstaande voorzie ning binnen de schoolmuren". In de nota gaan B en W uitgebreid in op de mogelijkheden om de boe kenuitleen aan een wat centraler ge legen onderkomen te helpen. Al die mogelijkheden blijken onmogelijk heden. Of omdat er te weinig vloer oppervlakte is of omdat er geen geld genoeg voor is. Te klein is bij voorbeeld het sou terrain in de flat aan de Aert van Ne slaan waar vroeger een deel van de openbare Montessori-/Flora-ba- sischool is ondergebracht. Dezed ruimte is inmiddels bezet door de stichting kinderspeelzalen en -op vang Oegstgeest. Ook het gebouw van de Joris de Witte school, waarvan leerlingen en leerkrachten naar Haaswijk verhui zen, is onhaalbaar. De gemeente verkoopt de grond liever ten behoe ve van woningbouw dan er de boe kenuitleen te situeren. Het laatste zou immers neerkomen op inkom stenderving. WARMOND - Het Warmonds jeugdcircus Atleta is uitgenodigd voor het Bombari-circusfestival in Utrecht. Tien van de zestien jeugd- circussen in Nederland hebben zich ingeschreven voor de wedstrijd. Het festival wordt tien juni gehou den in de circustent van Aladdin, dat de ruimte gratis beschikbaar heeft gesteld. Het is de eerste keer dat Atleta aan een festival meedoet dat in een echte tent wordt gehouden. Elk cir cus heeft een nummer van 20 minu ten. Atleta heeft gekozen voor drie onderdelen: een. jongleernummer, eer» balanceeronderdeel op de rol- balahs en een clownsact. Bij de keu ze zijn de beste nummers geselec teerd. Bovendien heeft het circus gekozen voor een gevarieerd pro gramma dat de kinderen in de be perkte ruimte konden uitvoeren. Hoewel Atleta juist in haar fiets- nummers goed is vertegenwoor digd, is niet gekozen voor deze act. "Doordat er zaagsel ligt in de piste kon dat niet", aldus H.- Zwetsloot van Atleta. De jury bestaat uit bekende na men uit de circuswereld en uit een publieksselectie. Naast een pu blieksprijs is ook een prijs ingesteld voor het beste nummer en de leuk ste spreekstalmeester. Gezien het grote aantal deelnemers wordt aan de termijn van 20 minuten zeer streng de hand gehouden. 'Bij over- schrijding'volgt een puntenaftrek', staat in het festivalboekje. Spreek stalmeester Mark grijpt in wanneer de overschrijding langer duurt dan twee minuten. Voor de publieks prijs komt het circus dan niet meer in aanmerking. Aan de drie nummers die Atleta uitvoert doen tien kinderen mee van wisselende leeftijden. Het cir cus telt er 25. Waren kinderen niet teleurgesteld dat ze niet allemaal konden meedoen? Zwetsloot: "Dat viel wel mee. Sommige kinderen zijn nog niet zo lang bij het circus en zijn nog niet zo ver, een stuk of zes, zeven kinderen hebben al eens eer- i dergelijk festival mee- Zwetsloot durft niet te zeggen of Atleta een goede kans maakt op een van de prijzen. "Ik weet niet wat de andere circussen precies gaan doen en het blijft bovendien altijd moei lijk om in te schatten waarop de ju ry precies zal letten. We hebben op festivals nummers ingestuurd die iedereen goed vond, maar die toch niet in de prijzen vielen. Bovendien zijn sommige circussen v.eel fana tieker dan wij. We geven zo'n 16 a 17 voorstellingen per jaar. We willen niet meer, voor ons en voor de kin deren moet het een hobby blijven", aldus Zwetsloot. Als expert in adverteren weet uw Leidsch Daglad natuurlijk zelf precies op welke plaats in de krant zij het beste haar eigen aktiviteiten kan promoten. Juist! Dat is de plaats waar u nu deze advertentie leest (ziet u wel!). Wij noemen deze plaats 'DE STROOK'. Wat ons betreft mag u deze strook voortaan 'VOORDEELSTROOK VOOR ADVERTEERDERS' noemen. Vanwaar dit voordeel? Wij willen bestaande adverteerders graag eens de mogelijkheid geven ook eens op een redaktionele pagina te adverteren. Tegen een gereduceerd tarief wel te verstaan. Omdat wij weten dat deze vorm van adverteren gewoon méér respons geeft. Vandaar ons aanbod: U mag van ons het I.M.-adverteren (want zo heet dat) op 'DE STROOK' uitproberen voor amper de helft van het normale tarief! Een extra hoge attentiewaarde voor een extra lage prijs. Dat is eigenlijk dubbel voordeel! Dit is uw kans op een subliem stukje publiciteit. LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD. Verrassend veelzijdig in trefzeker adverteren. Bel, maar doe het snel, want 'DE STROOK' is niet onbeperkt beschikbaar.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13