TAD LEIDEN Speciale leraar voor buitenlandse leerlingen' Gemeente bindt strijd aan met 7000 probleemdrinkers Hondenbelasting 12 gulden extra omhoog s LEIDSCH m DAGBLAD ZATERDAG 27 MEI 1989 'Zwarte en witte' scholen in Leiden nog onbekend verscliijnsel Het verschijnsel 'witte en zwarte' scholen in Leiden staat maandagavond centraal bij een door Links Leiden georganiseerde discussie in het buurthuis De Pancrat. Het feit dat een plaatselijke politieke partij een dergelijk (gevoelig) onderwerp aansnijdt en bovendien een wethouder bereid vindt om commentaar te geven, veronderstelt dat Leiden een probleem rijker is. 'Zwarte en witte' scholen bestaan niet in Leiden; zeggen echter de plaatselijke deskundigen, maar een probleem waarbij vooroordelen zo'n grote rol spelen, is er snel. LEIDEN - In Den Haag heeft de fietsmoeder haar intrede gedaan. Hqt is de blanke moeder die haar kind naar een school in een naburi ge wijk brengt, omdat daar minder zwarte kinderen op school zitten dan in haar eigen buurt. Maar zel den wordt de ware reden van het da gelijkse fietstochtje toegegeven. Soms wordt duidelijk dat de ouders de opleiding kind. Teveel zwarte kinderen kwaliteit van het onderwijs deren. Een zwarte school slechte school, luidt het deel. door Gert Visser Leiden kent geen zwarte scholen, zeggen de cijfers die de gemeente heeft verzameld. Van de 42 basis scholen in Leiden hebben er 9 meer dan 30 procent allochtone (buiten landse) leerlingen op school. Van die negen scoren 4 meer dan 40 pro cent maar geen meer dan 50 pro cent. Om welke scholen het gaat, houdt de gemeente geheim om geen voedsel aan de vooroordelen te ge ven. Bekend is wel dat het meren deel van die negen zich in Leiden- Noord en de Merenwijk bevindt, buurten waar het percentage al lochtone gezinnen gemiddeld hoger is dan in andere wijken. "Als het probleem is dat er op be paalde scholen Nederlandse kinde- Opheffing Psychiatrie van de baan LEIDEN De opheffing van de af deling Psychiatrie van het Acade misch Ziekenhuis (AZL) is van de baan. De sluiting van de afdeling maakte onderdeel uit van een om vangrijk plan, waarbij het AZL in drie jaar 14 miljoen moet besparen. Een commissie gaat wel onderzoe ken of er bij Psychiatrie bezuinigin gen mogelijk zijn. Toen bekend werd dat de afde ling moest sluiten, barstte de kritiek los op het plan, onder meer van het psychiatrisch ziekenhuis Ende geest. Zo was het onduidelijk of de bedden die het AZL zou schrappen, naar Endegeest konden worden overgeheveld. De kritiek op de slui ting heeft nu geleid tot intrekking van het plan. Minister opent oriëntatiedagen voor studenten LEIDEN - Minister Korthals Altes van justitie opent op donderdag 1 juni de Beroepen-oriëntatie Dagen voor rechtenstudenten. De manifes tatie wordt gehouden in de Leidse Pieterskerk. In totaal zullen 800 stu denten aan de manifestatie deelne- Voorgaande twee jaar speelde het evenement zich op één dag af. Nu krijgt een aantal studenten de mo gelijkheid om op 31 mei gesprekken te hebben met instellingen uit alle sectoren van de maatschappij zoals advocatenkantoren, bank- en verze keringskantoren en overheidsorga- ren weglopen, dan bestaat het in Leiden niet", zegt Peter Eskens, consulent 'anderstaligen' bij de Schoolbegeleidingsdienst (DGB): "Er is bovendien geen oorzakelijk verband tussen het percentage al lochtone kinderen en de kwaliteit van het onderwijs". Spreiding Toch hebben scholen met relatief veel allochtone kinderen met pro blemen te kampen, meent Eskens. Met name de leerkracht wordt zwaarder dan normaal belast. "Als je gewend bent als start van het schooljaar een schoolreisje te orga niseren en twintig procent van je leerlingen wil niet mee dan levert dat een probleem op. Dat geldt ook wanneer je merkt dat je ouderavon den door een groot deel van de ou ders niet wordt bezocht". Andere problemen liggen op het didactische vlak. De aanwezigheid van veel allochtone kinderen vraagt van de leerkracht extra aandacht. Eskens pleit er daarom voor op de negen scholen die hoog scoren, een leerkracht aan te wijzen die zich speciaal op de buitenlandse kinde ren oriënteert en deskundigheid op dit terrein ontwikkelt. "Ik vind dat zo'n leerkracht extra beloond moet worden. Het geld daarvoor is er, het is maar welke keuze je als school maakt. Ik zie meer in zo'n specialist dan bijvoorbeeld in het verkleinen van de klassen wat sommige scho len doen". Bovendien, meent Es kens, dienen scholen meer aan dacht te besteden aan lesmateriaal voor allochtone kinderen. "Ik geloof meer in zulke zaken dan in bestuurlijke maatregelen die een spreidingsbeleid van buiten landse kinderen over de scholen moeten bewerkstelligen. Zo'n be leid lijkt me principieel onjuist. Dat ouders de vrijheid hebben om een kind op een school naar hun keuze te plaatsen, is van zeer groot maat schappelijk belang". Eskens meent dat een multi-ra- ciale school ook voordelen heeft te bieden. "Het aardige is datje op vrij jonge, leeftijd nadrukkelijk gecon fronteerd wordt met andere ge woonten, dat het ook anders kan dan je gewend bent". Toename Volgens Eskens is het noodzakelijk dat de scholen tijdig inspelen op eventuele problemen. "Het aantal scholen met een relatief hoog aantal allochtone kinderen gaat toenemen. Op de scholen waar dit percentage nu 30 procent is, stijgt dit in vier jaar naar 40 procent. Dat komt omdat de meeste allochtone kinderen op dit moment in de onderbouw te vinden zijn. Het is zaak dat de scholen zich daarop voorbereiden". De SBD or ganiseert daarom volgend school jaar bijeenkomsten voor onderwijs- teams en leerkrachten om ervarin gen uit te wisselen en ideeën op te doen over het onderwijs aan al lochtone kinderen. Wat nu nog geen probleem is, kan binnen korte tijd een probleem wor- Tweede prijs voor Leids bruidspaar in prijsvraag LEIDEN Het Leidse echtpaar Erik Asscher en Elisabeth Houtsmuller ontvingen gister middag in het Pulitzer Hotel in Amsterdam de tweede prijs in een prijsvraag die was uitge schreven door het blad Bruid en Bruidegom. Zij kregen deze prijs, een foto toestel. voor een zelfvervaar- digd boompje dat diende als hu welijksaankondiging. De prijs vraag was vorig jaar uitgeschre ven door het tijdschrift. De op dracht luidde op een zo orgineel mogelijke wijze een bruidsaan kondiging maken. Het boompje van de Leidena- ren is vervaardigd uit ijzer- draad. vloeibaar hout, nylon kousen en allerlei soorten poe ders en kralen. Er doorheen hadden zij een strook stof ge draaid met daarop de aankondi ging van hun huwelijk. Het paar is inmiddels getrouwd. Fototentoonstelling bij 'Geologie' LEIDEN - Het Rijksmuseum van Geologie en Mineralogie in Leiden herbergt van 15 juni tot 3 september de fototentoonstelling „Grotes que". Daarop zijn bizarre en myste rieuze onderwerpen uit natuurhis torische en anatomische musea op uiteenlopende wijze verbeeld. De foto's zijn gemaakt door de Amerikanen Joel Peter, Olivia Par ker. Rosamond Purcell en Gwen Akin/Allan Ludwig, alsmede door Patrick Bailly Maitrc Grand uit Frankrijk, Joan Fontcuberta en Ma nuel Vilarino uit Spanje, Jürgen Straub uit de Bondsrepubliek Duitsland, Roger Wagner uit Luxemburg en Paul den Hollander uit Nederland. *Hugo de Groot is de bekendste vluchteling uit de 17de eeuw. Belgische ambassadeur opent exposities over vluchtelingen LEIDEN - De Belgische ambassadeur Ceyssens opent zaterdag 3juni twee tentoonstellingen, getiteld 'Leiden, vierhonderd jaar stad van vluchtelingen' en 'Vluchten uit Vlaanderen'. Beide exposities, die el kaar aanvullen worden gehouden in het kader van de één jaar durende manifestatie 'Leiden stad van vluchtelingen'. Deze manifestatie stelt zich ten doel de positie van de asielzoekers en vluchtelingen in Leiden extra onder de aandacht te brengen. Drie kwart van de huidige Leidse bevolking stamt af van vluchtelingen uit de 16e en 17e eeuw. De tentoonstelling 'Leiden, vierhonderd jaar stad van vluchtelingen' besteedt aandacht aan een vijftal groepen vluchtelingen die in de loop der eeuwen naar de noordelijke Nederlanden zijn getrokken: Zuid-Ne derlanders tijdens de tachtigjarige oorlog, Pilgrim Fathers, Duitsers, de Hugenoten en de Joden. Ook topografische en sociale herkomst, re denen van vertrek, acceptatie in Nederland en vluchtroutes zullen be licht worden. Daarnaast wordt aandacht besteed aan gegevens die het Leids Gemeente-archief heeft verzameld, over tien Leidse families met een vluchtelingeachtergrond. De tentoonstelling 'Vluchten uit Vlaanderen' is een Belgisch-Engel se co-productie van de Geschied- en Familiekundige Kring Westhoek in Vlaanderen en het Engels Historisch Genootschap 'Historical Link Flanders Kent' Organisator van beide tentoonstellingen is het Leids Gemeente-ar chief. Beide tentoonstellingen zijn te bezichtigen van 5 juni tot en met 1 juli in de Hooglandse Kerk aan de Nieuwstraat in Leiden. De kerk is ge opend op maandag van 13.00 tot 15.30, op dinsdag tot en met vrijdag van 11.00 tot 15.30 uur en op zaterdag van 11.00 tot 16.00 uur. *Een multi-raciale school biedt ook voordelen. "Het aardige is datje op vrij jonge leeftijd nadrukkelijk geconfron teerd wordt met andere gewoontendat het ook anders kan dan je gewend bent". (foto iienk Bouwman) den, zegt Eskens. Wanneer een de vertrouwen hebben van de ou- de leerproblemen van islamitische school onverhoopt in het geruch- ders". leerlingen oplost, is het onzinnig, tencircuit bekend komt te staan als Doe je het omdat er in het basison- een zogeheten concentratieschool, In Leiden is inmiddels het initia- derwijs te weinig aandacht is voor kan dit een plotselinge uitstroom tief genomen om een school op isla- de islamitische identiteit, dan is het van blanke kinderen tot gevolg heb- mitische grondslag te stichten. Hoe juist. Maar waarom niet? Er is toch ben. "Het feit dat zoiets nog niet is kijkt Eskens aan tegen een dergelij- ook niemand die er van opkijkt gebeurd, betekent dat de mensen ke concentratieschool? "Als je zo'n wanneer er een school voor pro die op die scholen werken voldoen- school opricht met het idee dat je zo testante kinderen wordt opgericht". 'Jeugd moet verstandig met alcohol omgaan' LEIDEN - De hondenbelasting gaat volgend jaar omhoog van 92 naar 112 gulden per hond. Dat is althans het voorstel van het college van bur gemeester en wethouders van Lei den. Het nieuwe bedrag ligt 12 gul den hoger dan aanvankelijk de be doeling was. Het college wil geen hogere tarieven instellen voor twee de of derde honden, zoals het D66- raadslid Langenberg heeft voorge steld. De verhoging van de hondenbe lasting wordt, mits de raad daarmee akkoord gaat, besteed aan de ver vaardiging van hondenpenningen en een betere administratie van de ze belasting. Als de registratie ver beterd is, denkt het college dat de totale opbrengst vari de belasting zal toenemen. Dit wil het dan beste den aan maatregelen om de overlast van honden te verminderen, bij voorbeeld de aanleg van meer hon- den-uitlaatstroken. Volgens wethouder Bordewijk van financiën heeft het college het voorstel van Langenberg niet wil len overnemen omdat allerlei pro blemen met zich mee kan brengen. Langenberg heeft voorgesteld om gezinnen voor hun tweede hond 150 gulden te laten betalen en voor de derde en volgende honden 250 gul den. Een goed middel, aldus Lan genberg, om het hondenbezit - en dus het 'poepprobleem' - in deze stad terug te dringen. Bordewijk stelt echter dat een goede controle uiterst moeilijk kan zijn. "Stel dat we in een huis waar twee mensen wonen twee honden aantreffen. Dan zouden die mensen kunnen zeggen dat elk van hen één hond bezit. Wij moeten in dat geval aantonen dat die mensen samenwo nen, willen we voor de tweede hond het hogere tarief hanteren. In dat soort onderzoeken hebben we geen zin", stelt de wethouder financiën. Overigens gaat de hondenbelas ting nu meer verhoogd dan aanvan kelijk de bedoeling was. Volgens de meerjarenbegroting van de ge meente zou de hondenbelasting volgend jaar moeten stijgen van 92 naar 100 gulden per hond. Daar komt dus nog eens 12 gulden bo venop. LEIDEN Met een algeme ne voorlichtingscampagne en maatregelen via het on derwijs, verkeer, de gezond heidszorg en het werk, bindt de gemeente Leiden vanaf oktober de strijd aan tegen het alcoholmisbruik in Lei den. Behalve aan hulp aan probleemdrinkers, in Lei den minimaal zo'n 7000, zal veel aandacht worden be steed aan het voorkomen van overmatig alcoholge bruik. Vooral de jeugd, die op steeds jongere leeftijd steeds meer gaat drinken, moet door goede voorlich ting verstandig met alcohol leren omgaan. De Basisgezondheidsdienst Zuid- Holland Noord heeft een nota met de titel 'Water in de wijn' opgesteld, waarin staat hoe de gemeente Lei den het alcoholmisbruik onder haar burgers wil aanpakken. Onder het motto 'jong geleerd, oud gedaan' gaat voorlichting gegeven worden op zowel de basisscholen als de scholen voor voortgezet onderwijs over het gebruik van alcohol in de vorm van een vast lesonderdeel. Ouders moeten volgens de BaGD nadrukkelijk bij dit 'alcoholonder- wijs' worden betrokken, ook omdat kinderen vaak als eerste tliuis met alcohol krijgen te maken en 'jong geleerd..' daarbij eveneens opgaat. De scholen moeten bovendien zelf duidelijke richtlijnen en regels op stellen voor het gebruik van alcohol voor zowel leerlingen als leerkrach ten. Anders valt van de voorlichting weinig heil te verwachten van de voorlichting, vreest de gezond heidsdienst. Cursussen Mensen met een alcoholprobleem willen of kunnen dat vaak niet zelf onderkennen. Hulpverleners kun nen dat ook niet altijd. Cursussen deskundigheidsbevordering voor zowel huisartsen als andere hulp verleners en betere onderlinge sa menwerking moeten hierin verbe tering brengen. Voor het signaleren van probleemdrinkers acht de ge meente ook een taak weggelegd voor sportinstructeurs, politiefunc tionarissen, kroegbazen en kantine medewerkers. De gemeente wil een aantal maat regelen nemen om ook het alcohol misbruik in het eigen raadshuis te voorkomen of in te dammen. Behal ve aan het geven van voorlichting wordt gedacht aan afspraken over het aantal recepties waarbij alcohol wordt geschonken, het verbeteren van het aanbod alcoholvrije/arme dranken bij recepties en het geven van drank als cadeau of prijs. Verder zou behalve de bedrijfs arts ook een chef moeten kunnen zien of iemand met een alcoholpro bleem worstelt en hem of haar moe ten kunnen begeleiden of doorver wijzen. Om alle mogelijkheden te inventariseren zal een werkgroep worden ingesteld. Verkeer Het aantal ongelukken in het ver keer waarbij overmatig alcoholge bruik een rol speelt, is aanzienlijk. Bij die ongelukken zijn vooral jon gens in de leeftijd van 18 tot 20 jaar betrokken. Scherpere controles door de politie in combinatie met voorlichting kan, zo is onlangs uit onderzoek gebleken, het rijden on der invloed door jongeren vermin deren. De gemeente vindt het be langrijk de door de politie uitge voerde activiteiten te ondersteu nen. Zij denkt dit onder meer te kunnen door de borrelbus vaker te laten rijden. Deze wordt nu nog al leen ingezet tijdens de Leidse jazz- week, maar kan volgens de BaGD bij heel wat meer gelegenheden ry- den. De mogelijkheden hiertoe zul len in overleg met de politie worden onderzocht. Om de Leidse bevolking van alle maatregelen op de hoogte te stellen en hen bewust te maken van het ei gen drinkgedrag en de schadelijke gevolgen van alcoholmisbruik, heeft de afdeling Gezondheidsvoor lichting van de Baissgezondheids- dienst een voorlichtingsplan opge steld. De boodschappen: dronken zijn is niet stoer maar dom, niet- drinken maakt je niet tot een ei, een glaasje op zijn tijd is niet erg en niet drinken op het werk, tijdens school of als je nog moet rijden. De folder 'Zeg eens eerlijk, hoe veel drinkt u eigenlijk?' zal op grote schaal verkrijgbaar zijn, een poster die de aandacht vestig op lokale al coholproblemen wordt her en der in de stad opgehangen. Hoogtepunt van de voorlichtingscampagne moet de Leidse alcoholmatigings- dag in oktober worden, waar alle preventie-activiteiten van de ge meente worden gepresenteerd. Ook wordt een zogenaamde sti- muleringsprijs beschikbaar gesteld voor een sportvereniging en/of soci aal-culturele instelling. Die prijs moet mede worden gezien als een belofte dat de gemeente in de toe komst aandacht zal besteden aan het onderwerp alcohol en sport/so- ciaal-cultureel werk. Vervuild De BaGD schrijft in de nota dat het moeilijk is de ernst van de alcohol- problematiek in Leiden in cijfers uit te drukken, maar dat er weinig re den is om aan te nemen dat die situ atie sterk afwijkt van het landelijk gemiddelde. Die landelijke cijfers naar Leiden vertaald, leren dat de stad minimaal 7000 inwoners telt die problemen met of door alcohol hebben. "Veel van de problemen van de stad zijn echter nog verbor gen en hoogswaarschijnlijk hebben het 'taboe' op het bespreken van al coholproblemen en de vanzelfspre kendheid van het alcoholgebruik daar alles mee te maken". Enkele gegevens van hulpverle nende instanties in Leiden: het Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs ziet vooral het aantal jonge mensen dat hulpt zoekt in verband met alcoholproblemen toenemen. In tegenstelling tot vroeger melden zich bij het bureau meer hoger op geleide mensen en mensen met ho gere inkomens. Problemen met al cohol hebben vaak met werkloos heid te maken. Ziekenhuis Endegeest consta teert een toenemend aantal per- mant opgenomen patiënten met het Wernicke-Korsakow-syndroom, een blijvende beschadiging van het centrale zenusstelsel. Verblijfplaat sen vinden is moeilijk, de wachttij den daarom vaak lang. De ruim 800 ruzies en twisten waarbij de Leidse politie vorig jaar werd ingeschakeld hebben vermoedelijk in veel geval len met alcohol te maken. In 178 ge vallen waren alcohol en/of drugs de directie aanleiding dat de politie in actie moest komen. ADVERTENTIE VERBAAL SIGNAAL zondagmiddag Poëzie in De Burcht O.3. Erik Schrcurs, Rik van Boekei, aanvang 14.30 uur Jazz in De Burcht Burgs.eegU, Carlo de Wi,s Quint» aanvang 17.00 uur Ie, 142389 Duitse prijs voor Van Rood LEIDEN/HAMBURG - De Leidse hoogleraar Jan van Rood (62) heeft vrijdag in Hamburg samen met de Amerikaanse professor Budinger de Jung-prijs voor medicijnen van de Jung-Preis Stiftung in ontvangst genomen. Aan de prijs is een bedrag van 300.000 mark verbonden. De in de gehele medische wereld vermaarde Van Rood is de grond legger van de weefseltypering, die met name van belang is bij trans plantaties. Hoe meer die zogeheten typeringen op elkaar lijken, hoe kleiner de kans is op afstoting van het getransplanteerde orgaan. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDE STAD LEIDE STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11