Hoger inkomen in 1990 flink vooruit Obligatiemarkt vleugellam door rentestijging FNV voor boycot kolen Zuidafrika 1/ Minima minst bedeeld Van der Zwan voorman wereldwijd software-net tIJDAG 26 MEI 1989 ECONOMIE PAGINA 7 DEN HAAG (GPD) De hogere inkomensgroepen gaan er volgend jaar enorm op vooruit. Een alleenverdiener die 160.000 gulden bruto verdient ziet zijn koopkracht toenemen met 5,5 procent. Dat is nog exclusief koopkrachtverbeteringen door eenmalige loonsverhogin gen (incidenteel, bij voorbeeld door periodieken of promoties), zo blijkt uit berekeningen van het Centraal Planbureau (CPB). De koopkrachtstijging voor de ho gere inkomens steekt schril af tegen die van de minima. Zij zien hun koopkracht volgend jaar slechts met 0,25 procent stijgen. Ambtena ren met een inkomen van 40.000 gulden bruto gaan er een procent op vooruit. Volgens het CPB gaan werknemers in bedrijven met een inkomen van 40.000 gulden bruto (modaal) er 3,25 procent op vooruit. Werknemers die ongeveer 80.000 gulden verdienen (twee maal mo daal) gaan er 4,25 procent op voor uit. Bij de berekeningen is al reke ning gehouden met de effecten van de belastingplannen volgens Oort. Ook het effect van een verdubbe ling van de vaste premie in guldens voor het ziekenfonds (naast de pre mie die een percentage van het in komen beslaat) is meegewogen. Het gaat dan om een tweede stap in de operatie-Dekker voor een andere fi nanciering van de gezondheidszorg. Verwerkt zijn ook de effecten van het Nationaal milieubeleidsplan en een inflatie van 2 procent. Indien rekening wordt gehouden met het schrappen van individuele aftrekposten binnen de operatie- Oort kan het koopkrachtbeeld voor 1990 veranderen. De eerder ge noemde alleenverdieners met een inkomen van 160.000 gulden zien hun koopkrachtstijging van 5,5 pro cent teruglopen tot 0,25 procent. Bij de minima heeft Oort geen effect. 'Modaal' kan de voorspelde koop krachttoename van 3,25 procent zien dalen naar 2,5 procent. Bij 'twee maal modaal' zou van een koopkrachttoename van 4,25 pro cent, 3 procent over blijven. Ambte naren zien hun procent koopkracht- stijging mogelijk teruglopen maar 0,25 procent. De effecten zijn overi gens volstrekt afhankelijk van de mate waarin individueel gebruik wordt gemaakt van aftrekposten die wegvallen. Het CPB heeft nog geen rekening gehouden met mogelijke andere plannen die het kabinet heeft ten aanzien van de koopkracht in 1990, die op Prinsjesdag worden geopen baard. Het is nog mogelijk dat de AMSTERDAM (GPD) Vendex- topman dr. Arie van der Zwan wordt per 1 juni president-directeur van de World Software Group, een onderneming die wereldwijd min derheidsbelangen verzamelt in soft- ware-bedrijven. Het startkapitaal van 700 miljoen gulden die nu al is belegd, is vorig jaar ingebracht door de oprichters van het Utrechtse au tomatiseringsbedrijf Volmac, J. van Oosterom en J. Mol. Zij verdienden dit geld vorig voorjaar, toen ze hun aandelen Volmac verkochten aan op de Amsterdamse effectenbeurs. Van Oostrom trekt zich per 1 juni terug uit de dagelijkse leiding van de WSG en wordt president-com missaris, Mol wordt gewoon com missaris. Volgens Van der Zwan had de WSG iemand in de dagelijk se leiding nodig 'die kan putten uit kennis die veel algemener is dan al leen over software'. Vorig jaar, bij de oprichting van de WSG, werd bekendgemaakt dat er besprekingen gaande waren om het kapitaal uit te breiden tot 2 mil jard gulden. Van der Zwan, die als ex-president-directeur van de Na tionale Investeringsbank een finan ciële achtergrond heeft, denkt dat deze besprekingen nog dit jaar vruchten zullen afwerpen. Critici zien in de WSG niet meer dan een kapitaalkrachtige beleg gingsmaatschappij. Van der Zwan en de zijnen hebben echter grotere ambities in het wereldwijd aaneens meden van software-bedrijven: "De branche wordt volwassen. Net als in de accountantswereld kiezen de op drachtgevers op basis van de inter nationale verbindingen van een au tomatiseringsbedrijf', meent Van der Zwan. Het is de bedoeling dat de bedrij ven waar de WSG een belang in heeft of straks neemt samen softwa- re-produkten gaan ontwikkelen en onderling kennis en vaardigheden gaan uitwisselen. "Als er schaarste is in deze branche, dan is het aan hersens. Straks kunnen die bedrij ven profiteren van eikaars hersen- capaciteit", aldus Van der Zwan. De WSG heeft nu al belangen in een tiental bedrijven, voornamelijk in Frankrijk en de Verenigde Sta ten. Dit zijn nu nog belangen vari ërend van enkele procenten tot een negentien procents belang in de aan de beurs genoteerde Volmac Soft ware Groep. Op termijn moeten die belangen groeien tot maximaal 49 procent. "Dat moet gebeuren in goed overleg met die bedrijven. Tot vorig jaar gold de 54-jarige Van der Zwan als opvolger van An ton Dreesmann, president van Ven- dex. Na een conflict over de reorga nisatie van de V&D-warenhuizen ging dit plan niet door en kondigde Van der Zwan aan dat hij zou gaan omzien naar een nieuwe betrek king. Economie kort Stakingsrecht Een werkgever die zijn werknemers in het vooruitzicht stelt dat hun winstdelingsuitkering in gevaar kan komen als zij staken, handelt niet op voorhand onrechtmatig. Dat heeft vice-president L. de Bruin van de rechtbank in Rotterdam gisteren in kort geding bepaald. Het geding was aangespannen door de Ver- voersbond FNV tegen North Sea Ferries in Rotterdam. De bond wil in hoger beroep. Dienstplichtigen Dienstplichtigen mogen evenals be roepsmilitairen onderhandelen over hun arbeidsvoorwaarden. Dit blijkt uit de conclusie van de Ad vies- en Arbitragecommissie Rijks dienst, de commissie-Albeda, naar aanleiding van een gemeenschap pelijke adviesaanvrage van zowel de staatssecretaris van defensie als de belangenvereniging van militai- Ziekenhuiswezen De vier samenwerkende vakbon den in het ziekenhuiswezen.hebben de politieke partijen gisteren drin gend opgeroepen om in hun verkie zingsprogramma's rekening te hou den met de noden van de werkne mers in de gezondheidszorg. Ook zullen de bonden hun leden oproe pen om op alle bijeenkomsten van politieke partijen aandacht te vra gen voor de achterstand in belo ning, de hoge werkdruk en het drei gend personeelstekort. Textiel De totale omzet van 90 textielbedrij ven is vorig jaar licht gegroeid, met 0,6 procent, tot bijna twee miljard gulden, zo blijkt uit het jaarverslag van de Textielvereniging KRL. Het aantal werknemers nam met enkele tientallen af tot 9682. De nettowinst in de textiel is vorig jaar iets afgeno men, namelijk van 4,6 tot 4,1 pro cent van de omzet. Van der Zwan Giftige stoffen in pindakaas DEN HAAG (GPD) - De Con sumentenbond heeft in enkele merken pindakaas en pindasaus giftige stoffen gevonden. Het PSP-tweede-kamerlid Van Es vindt dat daar nader onderzoek naar moet worden gedaan. Zij heeft de staatssecretarissen Dees (volksgezondheid) en Evenhuis (economische zaken) hierover vragen gesteld. De Consumentenbond vond in TSN-pindakaas en Wijko-pin- dasaus een te hoge concentratie van de stof aflatoxine. Volgens de Warenwet mag een kilo le venmiddelen niet meer bevat ten dan vijf microgram (miljoen ste gramm) aflatoxine. Deze kankerverwekkend stof is het uitscheidingsprodukt van een bepaalde schimmel, die vooral voorkomt op onder vochtige omstandigheden opgeslagen ei witrijke levensmiddelen. het gaat volgens de bond om de merkloze pindakaas van TSN, te koop bij Centra. In het geval van de (saté)saus gaat het om Wijko in grootverpakking, bestemd voor snackbars. De Consumentenbond en de Keu ringsdienst van Waren hebben in het verleden al een aantal ke ren aan de bel getrokken we gens de aanwezigheid van te veel aflatoxine in pindakaas. Vorig jaar vond de dienst in Rot terdam aflatoxine in eenvijfde van de pindaprodukten. WEESP (GPD) Zo'n elfhonderd leden van de Nederlandse Vereni ging van Grammofoonplaten De tailhandelaren (NVGD) overwegen een boycot van platenmaatschappij BMG-Ariola uit Hilversum. Aanlei ding tot deze actie is het besluit van de platenmaatschappij compact discs en cassettebandjes tegen lage prijzen te gaan verkopen in super markten. Twee NVGD-leden, Vroom Dreesmann en de keten Free Re cord Shop, weigeren al enige tijd vertegenwoordigders van BMG te ontvangen. Vandaag loopt een ul timatum van de vereniging af waar in wordt geëist dat de maatschappij haar standpunt wijzigt en stopt met plannen voor verkoop aan 'buiten staanders', zoals het wordt om schreven. Zo niet dan wordt een to- Verkoop platen in supermarkt wekt woede handelaren Directeur M.J. Kleinjan van BMG te Hilversum zegt niet wakker te lig gen van de dreigende acties. "We gaan niet op de gestelde eis in. Ik heb nog geen steekhoudende te genargumenten gehoord. Alleen een emotionele reactie". Hij zegt zich te richten op de con sument die niet of nauwelijks een platenzaak bezoekt. Kleinjan: "Die kopers moeten we dus opzoeken en vinden we in de supermarkten. Het is financieel een belangrijke zaak voor ons. De verkoop van geluids dragers is met 19 miljoen afgeno men, ondanks de komst van de compact-disc. We hebben een diep zittend probleem en dat willen we opplossen met een goed gestuurde exploitatie van een bepaald reper toire". "Dit wordt natuurlijk vooral door Vroom 8c Dreesmann als bedrei gend ervaren, want daar vind je ook de klanten waar wij ons nu op gaan richten. En de NVGD weet dat de verkoop zich verplaatst. Ik citeer verenigingsdirecteur R.L. Woltz uit het ledenblad: 'Een utopie is, dat de NVGD alleenheerser blijft in de dis tributie van geluidsdragers'. Hij er kent dus het probleem". tweede stap-Dekker niet doorgaat. Dat zou gemiddeld 0,25 procent in koopkracht opleveren. Geneesmiddelen te duur ondanks prijsafspraken DEN HAAG (GPD) - Ondanks alle afspraken zijn er nog steeds fabri kanten van geneesmiddelen die hun prijzen nog niet met zes pro cent hebben verlaagd. Staatssecre taris Dees (volksgezondheid) heeft dit gisteren in de Kamer bekendge maakt. De betrokkenen zijn inmid dels benaderd en onder druk gezet de prijzen toch te verlagen. De fabrikanten moeten hun prij zen met zes procent omlaag bren gen op basis van een akkoord dat al le betrokkenen eind verleden jaar sloten over een bezuiniging op de geneesmiddelenkosten van 420 mil joen gulden op jaarbasis. Daartoe sloten alle marktpartijen het zoge noemde Omni Partijen Akkoord (OPA). In ruil voor het OPA zagen Dees en zijn collega Evenhuis (eco nomische zaken) af van een plan om direct in de grijpen in de genees- middelenprijzen. "Als de OPA-par- tijen hun beloften niet halen, zullen wij hard en streng optreden", aldus Dees. Dees zei de partijen in het OPA een jaar de tijd te willen geven om hun belofte 420 miljoen gulden te bezuinigen op de kosten van ge neesmiddelen waar te maken. Ook is toegezegd dat de prijzen van ge neesmiddelen niet meer zo sterk stijgen als voorheen. Prijsstijgingen van zeven procent per jaar waren geen uitzondering. Nu wordt dat ge middeld twee procent. Door 'Misleide Quotumboeren' meegetroonde koeien zoeken verkoeling bij de fontein op het Binnenhof, tijdens een demonstratie bij de aanbieding van een zwartboek over schuifmelk. <f0to anp> Geen generaal pardon voor 'melkschuivers' DEN HAAG (ANP) - Minister Braks van landbouw en visserij blijft streng optreden tegen 'melk schuivers', boeren die land met melkrechten kopen en vervolgens de grond zonder quotum weer ver kopen. Daarmee zijn bedragen ge moeid van tonnen en in enkele ge vallen zelfs een half miljoen gulden. Inmiddels heeft een speciale commissie voor bezwaarschriften 138 gevallen behandeld van boeren van wie als straf het quotum is inge trokken. Slechts 30 van hen hebben hun quotum teruggekregen. Zij wa ren tot de transactie overgegaan op advies van een notaris of een ambte lijke instantie, zo meldde Braks. Braks liet weten nog 250 gevallen in de la te hebben die nog moeten wor den behandeld. Dit bleek gisteren tijdens een mondeling overleg met de vaste ka mercommissie voor landbouw. Braks' beleid werd gesteund door CDA en WD. Geen generaal par don, was het uitgangspunt. De pro- duktierechten van melk zijn aan de landbouwgrond verbonden. Alleen de PvdA'er Huys bleef op het stand punt staan dat de voorlichting over de transacties aan de sector onvol doende is geweest. Een delegatie van de Vereniging van Misleide Quotumboeren, verge zeld van een aantal koeien, heeft voor de vergadering op het Binnen hof in Dep Haag een zwartboek aan geboden aan de vaste Kamercom missie voor landbouw en visserij. Daarin worden de lotgevallen be schreven van 66 boeren die melkquota hebben gekocht van an dere veehouders via de schuifmelk- constructie. Japan, Brazilië en India in VS op zwarte lijst WASHINGTON (Rtr/DPA/AFP) - De Amerikaanse regering heeft Ja pan, Brazilië en India op een zwarte lijst geplaatst, wegens oneerlijke handelspraktijken. Dat heeft Carla Hills, de speciale handelsgezant van de Verenigde Staten, gisteren ver klaard. Als de genoemde landen na on derhandelingen met de VS niet be reid zijn hun markten voor Ameri kaanse produkten te openen zal de Amerikaanse regering mogelijk overgaan tot vergeldingsmaatrege len, aldus Hills. Daarbij kunnen eventueel strafheffingen van hon derd procent op goederen uit die landen worden ingesteld. Japan is op de lijst geplaatst van wege zijn weigering de binnenland se markt te openen voor Ameri kaanse supercomputers, satellieten en bosbouwprodukten. India wordt ervan beschuldigd zijn markt geslo ten te houden voor buitenlandse in vesteerders en verzekeringsmaat schappijen. Brazilië staat op de zwarte lijst vanwege zijn al te strikte voorwaarden voor het afgeven van importvergunningen. Gasunie vreest EG-bureaucratie GRONINGEN (GPD) - De Gas unie vreest de komende jaren een 'vrijheidsoorlog' tegen de EG. Drs. Ton Grotens, hoofddirecteur van de Nederlandse Gasunie, denkt dat de EG-bestuurders zich willen opwer pen als 'brekers van de gasmonopo- lies'. Daartoe wordt dan wellicht een wirwar van regels en een im mens leger van ambtenaren in het leven roepen. Terwijl de helft van het gas over landsgrenzen wordt verkocht, zonder dat de overheden zich daar (anders dan fiscaal) ooit mee hebben bemoeid. Eén van de anti-monopolieregels die in Brussel worden overwogen, is het tot een soort openbare weg verklaren van de bestaande gasin- frastructuur. Het idee houdt in dat de gasindustrie de verplichting krijgt opgelegd ook gas van derden te transporteren via hun leidingnet ten, die ten koste van geweldige in vesteringen tot stand zijn gekomen. Nieuwkomers op een Europese gas- deelmarkt kunnen hun aardgas dan verkopen zonder dat ze zelf een cent hoeven te investeren in leidingen en stations. ROTTERDAM (ANP) - Een boy cot van Zuidafrikaanse kolen, uit geroepen door de EG of de havens in noordwest-Europa, zal geen ge volgen hebben voor de werkgele genheid in de havens van Rotter dam en Amsterdam. Dit blijkt uit een studie, die het SOMO (Stichting Onderzoek Multinationale Onder- 'Picket lines' bij supermarkten UTRECHT (ANP) - De Diensten bond FNV is van plan om volgende week naast werkonderbrekingen en stakingen in het levensmiddelenbe- drijf de 'picket line' te introduceren. Tien tot vijfentwintig mensen lopen met sandwichborden voor een su permarkt heen en weer om het pu bliek in te lichten over het cao-con flict en klanten aan te raden ergens anders te kopen. Deze voor Neder land tamelijk onbekende actievorm is vooral in de Angelsaksische lan den beproefd. Van een blokkade is volgens de dienstenbond geen spra ke. Het publiek wordt niet belet om boodschappen te doen. Als de werkgevers het ultimatum dinsdag laten passeren, wil de bond met zo'n 25 picket lines beginnen bij grote supermarkten als Dirk van de Broek, Bas van der Heijden en Edah. De bond houdt rekening met langdurig acties voordat de werkge vers ingaan op de eisen ten aanzien van loon, atv en vut. nemingen) heeft verricht in op dracht van de gemeentebesturen van Rotterdam en Amsterdam. Uit een enquête onder de verbrui kers van Zuidafrikaanse steenkool blijkt dat zij overstappen op andere steenkool (uit Noord-Amerika en Australië) en dat de prijs van steen kool niet zal stijgen. De conclusies heeft de Vervoersbond FNV giste ren op een studiedag naar buiten ge bracht. Dat gebeurde tegen de zin van Rotterdam, die het onderzoek als opdrachtgever zelf naar buiten wenste te brengen op een door hem gekozen tijdstip. De Vervoersbond geeft er daarom de benaming 'voor lopige conclusies' aan. Een eenzijdig door Nederland uit te roepen boycot zou wel schadelijk zijn voor de havenbedrijven. Het wegvallen van de overslag van 5,9 miljoen ton steenkool per jaar bete kent een omzetverlies van 34 mil joen gulden. De kolenoverslagbe- drijf EMO verliest daarvan het leeu- wedeel van 22 miljoen gulden, maar de werkgelegenheid zal door ver vangend werk behouden blijven. Bij Frans Swarttouw, die om en na bij de 6 miljoen gulden aan omzet zal verliezen, komt de werkgelegen heid wel in gevaar. Als de Europese Gemeenschap besluit tot een stapsgewijze kolen- boycot zal dit grote gevolgen heb ben voor de export van Zuidafrika, omdat Japan en Hongkong dan waarschijnlijk ook aan de boycot meedoen. Maar als de EG niet tot een boycot komt, kan een boycot door de Westeuropese landen ook effect sorteren, zo stelt het rapport van SOMO vast. Feit is dan wel dat Zuidafrika dan .zijn export naar an dere landen kan verleggen, onder meer naar Azië. De effecten van een Westeurope se boycot op de haven is afhankelijk van de vraag welke landen aan zo'n boycot meedoen. Als België niet meedoet, zal Zeebrugge de transito functie overnemen. Als Westduits- land niet meedoet, kan die op ter mijn Wilhelmshaven aanpassen om de kolenstroom uit Zuidafrika voor eigen behoefte op te vangen. Zuidafrika exporteert momenteel per jaar 25 miljoen ton ketelkolen voor de industrie, waarvan onge veer 8 miljoen ton in Europa te rechtkomt. Rotterdam is de transi to-haven voor vrijwel heel West europa met een overslag van 5,9 ton Zuidafrikaanse kolen. SOMO heeft uitgezocht welke Europese bedrijven Zuidafrikaanse steenkool laten aanvoeren. In Ne derland ontkennen alle bedrijven ze te gebruiken, terwijl er volgens SO MO 100.000 tot 200.000 ton ergens in Nederland 'verdwijnt'. In West- duitsland zijn Veba AG en Preussen Elektra AG de belanghebbenden. In Frankrijk is het de ijzer- en staal industrie. In België zijn het ook de elektriciteitsproducenten. Voor zo wel Groot-Brittannië als Frankrijk geldt volgens SOMO dat Zuidafri kaanse kolen daar onder het mom van Nederlandse of Belgische kolen worden vermengd met andere ko len. De Vervoersbond FNV zegt in AMSTERDAM - Hoewel na de weigering van Bonn zich in de ren- tepolitiek de wet te laten voorschrij ven door de valutamarkt en de rust binnen de financiële sector eniger mate scheen te zijn teruggekeerd, bleef het wantrouwen toch over heersen. Echt in herstel trad hier door geen enkele effectenbeurs, hoewel Beursplein 5 later in de week begon op te lopen. door Jan Wagenaar Aan de andere kant wist de dollar zich toch te handhaven en werd geen enkele duidelijke renteverla ging doorgevoerd. De Engelse cen trale bank ging zelfs weer met een discontoverhoging door de knieën om zo het pond sterling voor afglij den te behoeden. Na een half jaar van rust werd in Engeland de basis rente met een vol procent verhoogd tot 14 procent. En dit had weer een ongunstige uitwerking op de rente- politiek op het vasteland tot gevolg. Zowel de Duitse als de Neder landse centrale bank kwam direct in actie. Beide laiiden beperkten zich weliswaar tot de belenings- markt, maar in Westduitsland wer den de daar gehanteerde tarieven toch 0,3 procent hoger gesteld, ter wijl in ons land het tarief van 6,7 procent naar 6,8 procent werd ge bracht. Geen wonder dat de obliga tiemarkt geen herstel kon voort brengen en op Beursplein 5 de nieu we week met een verdere daling confronteerde. Wel werd de inschrijving op de nieuwe staatslening een onver wacht groot succes en kon het mi nisterie van financiën maar liefst 6,5 miljard gulden binnenhalen. Door de emissiekoers op 100 procent te stellen, is het rendetnent bij de cou ponrente van 7,5 procent ook op 7,5 procent uitgekomen. Het Rijk kreeg dit jaar tot dusver via de beurs 20,2 miljard gulden binnen waardoor met de andere vormen van financiering reeds rond 70 pro cent van het jaartekort op de begro ting 1989 is gedekt. Ongrijpbaar De dollar bleef ongrijpbaar. De hardnekkige vraag is nog altijd het mysterie van het jaar. Ook al werd een deel van de achtergrond duide lijker door de onrust die in Hong kong is ontstaan sinds het uitbre ken van de betogingen in Peking en andere Chinese steden. Veel rijke BEI JRS W E E K zakenlieden in Hongkong blijken hun valuta om te wisselen tegen Amerikaanse dollars. Centrale banken, zoals onze Ne- derlandsche Bank, maar ook de Fed (de Amerikaanse centrale banken) ondernamen afrempogingen. Al leen de Bundesbank deed niet mee. Daar volhardde de financiële top in zijn besluit de dollar het zelf maar te laten uitzoeken. In Amerika neemt daardoor de bezorgdheid toe dat op deze wijze het land zich met zijn ex port-industrieën weer uit de markt kan gaan prijzen. President Bush heeft zich in het openbaar dan ook tegen een verdere stijging van de dollar verklaard, omdat dit het stre ven naar meer evenwicht op de han delsbalans kan doorkruisen. Een belangrijk middel om dat te verhinderen zou een renteverlaging in de Verenigde Staten zijn. Maar de Fed is daar nog altijd tegen. Uit de graadmeter van de inflatie, de kos ten van levensonderhoud, blijkt dat er in april een verdere stijging met 0,7 procent is opgetreden, waardoor de inflatie op jaarbasis boven de 5 procent is uitgekomen. Voor Beursplein 5 blijft het een moeilijke zaak. De stemming was ook deze week verdeeld, zonder veel animo om beurszaken te doen. Hij was nog het gunstigst voor de internationals, die boekten deze week dan ook regelmatig nieuwe hoogterecords van het jaar. De an dere groepen en de algemene index van de beurs kwamen daarentegen niet boven de eerder dit jaar bereik te toppen. Het meest liep de beurs nog warm voor nieuwe gevallen, zoals DAF waarop de inschrijving tot donder dagmiddag 1 juni tegen een intro- ductiekoers van 47 gulden open staat. In het grijze circuit betaalden beleggers deze week al prijzen tot 57 gulden omdat een stormloop op de inschrijving wordt verwacht. De lokale markt was verdeeld, maar winstnemingen werden hier goed opgevangen. Het vooruitgang bleef beperkt tot een puntje, terwijl de index van de internationals 3,5 punt opliep en de stemmingsindex rond 2 punten. Van de internationals waren het vooral Koninklijke Olie en Philips die flink aantrokken. Laatstge noemde zelfs meer dan 5 procent. Vijf procent meer in koerswaarde boekte ook Ahold, waar werd ge speculeerd op grotere samenwer king of zelfs fusie met twee grote buitenlandse supermarktorganisa ties. Vijf procent meer werd er ook door fusiespeculatie betaald voor drukkerij De Boer en de Nedlloyd. BAM-holding kon door een goed verslag 10 procent vooruit komen. De Europese optiebeurs kreeg te maken met snel slinkende omzet ten die gisteren evenwel weer flink stegen. Niettemin bleef de gemid delde dagomzet met 44.500 contrac ten beneden de 51.000 van de vorige werkperiode. Het meest in trek wa ren ook nu weer de index-opties. Op één dag bestond zelfs meer dan 40 procent van de totale omzet uit deze opties. Verder werden er vele opties genomen op DSM en de Olies. Het dollar-gulden-contract was even eens populair. een reactie op het onderzoek dat Nederland niet op de EG hoeft te wachten met een boycot, maar sa men met de andere Westeuropese landen in actie kan komen. Mocht een boycot van Westeuropese ha vens niet lukken, dan vindt de Ver voersbond FNV dat Nederland al leen een boycot moet uitroepen. Schuldeisers van Breevast moeten kiezen of delen UTRECHT (ANP) - Schuldeisers van de onroerend-goedmaatschap- pij Breevast moeten kiezen of de len. Zij dreigen zich in de vingers te snijden als zij de Verenigde Bouw bedrijven Bredero (VBB) als voor malige directie aansprakelijk stel len voor het beleid. Volgens het zes de verslag van de bewindvoerders van Breevast krijgen de schuldei sers dan slechts 23 procent in plaats van 30 procent van hun vorderin gen. Deze overeenkomst tussen de be windvoerders van. Breevast en de curatoren van VBB brengt met zich mee dat de crediteuren van Bree vast en het administratiekantoor van aandelen Breevast (dat het stemrecht op aandelen uitoefent) moeten afzien van claims, geba seerd op het in het verleden gevoer de ondernemingsbeleid of wel op de bestuursaansprakelijkheid. Zo dienen de aandeelhouders op 31 mei tijdens de jaarvergadering te besluiten tot het verlenen van dé charge aan het bestuur over Bree vast in de periode tot 18 maart 1987. Het akkoord met VBB is gesloten na een enquèterapport van de On dernemingskamer van de Amster damse rechtbank. Dit moet de inlei ding zijn tot een nieuw bestaan voor Breevast na een herstructurering die nu ter hand wordt genomen. De aandelen worden afgestempeld tot 10 procent van de huidige nominale waarde en krijgen schuldeisers zon der voorrang aandelen, op basis van een theoretische uitkering van 30 procent. Een beperkte groep kleine crediteuren wordt conatnt uitbe taald. Rijksinkoopbureau DEN HAAG (GPD) - De PvdA is in felle botsing gekomen met CDA, WD en staatssecretaris Koning (fi nanciën) over een meer commercië le opzet van het Rijksinkoopbureau (RIB). De sociaal-democraten wil len eerst een nota van Koning waar uit blijkt dat de nieuwe opzet van het RIB beter zal werken dan nu. De regeringspartijen en Koning menen dat daardoor het RIB op termijn de nek wordt omgedraaid. Er ligt een wetsvoorstel klaar voor afhandeling in de Kamer. Nu het kabinet demissionair is en de PvdA tegen blijft kan de zaak niet verder worden afgehandeld.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7