'Erkenning' Israël op Arabische top BaalbEISSOs China maakte in 40 jaar aantal crises door Gorbatsjov onder vuur in parlement Ruzie over Libanon duurt voort Deense homoseksuelen kunnen straks trouwen Meubels voor de 5 zintuigen hülsta !2! VRIJDAG 26 MEI 1989 BUITENLAND PAGINA 5 KOPENHAGEN - Vanaf 1 juli kunnen homoseksuele paren.in De nemarken met elkaar trouwen. Zij krijgen dan dezelfde rechten als heteroseksuele echtparen, zo heeft het Deense parlement na een maan den lang slepend debat vandaag be paald. Met de zogenaamde 'homo- wet' is Denemarken het eerste land in de wereld dat de verschillende sa menlevingsvormen gelijkstelt voor de wet. door John Versleijen Het van oorsprong sociaal-demo cratische voorstel geeft homoseksu- i-i a <-i a T-.T a ivy/I a a T-.T-. a n ele partners dezelfde rechten voor CASABLANCA (AFP/AP)-De ontwerp slotverklaring van de Arabische top in Casablan- erfenis, huisvesting, belasting en ca, die vandaag moet eindigen, houdt in de eerste plaats aanvaarding van VN-resolutie 242 onderhoudsbijdrage als de door- in en daarmee impliciete erkenning van de staat Israël. De top is met een vierde dag ver- sni:? echtparen. Volgens een van de lengd. Een voorstel tot beëindiging van de burgeroorlog in Libanon blijft voor onenigheid "eVnormale^uwelijk tusser^man zorgen. Volgens de ontwerp-slotverklaring desmacht en zei dat zijn rol in Liba- moet er een internationale Midden- non "zijn eigen zaak i en vrouw niet langer de basis voor de Deense samenleving. Bovendien verandert de zogenaamde homo seksuele partnerschap niets aan de status van heteroseksuele echtpa- Het voorstel had de steun van drie progressieve partijen en onafhanke- lijken in andere partijen. De kleine christelijke volkspartij is geschokt: "Het blijft verkeert", zegt een woordvoerder. "Ook al kom je met Ook de voofmalige conservatieve minister van justitie en huidige par lementsvoorzitter, Erik Ninn Han sen, is weinig gelukkig met de wet. "De meerderheid in het parlement wil slechts tegenover het buiten land de Deense vrijgezindheid de monstreren", zegt Hansen. Hij vindt bovendien dat Denemarken niet met haar tolerante levensvisie te koop moet lopen. Geisoleerde Deense regels zullen slechts in het buitenland vraagtekens zetten bij zoveel argumenten. Men maakt al- het Deense familierecht", gelooft de les belachelijk met deze wet waarop ex-bewindsman, deze maatschappij is gebouwd", Kisten Poulsgaard van de Voort meent de partij. gangspartij noemt het voorstel ronduit een "slechte zaak". Volgens hem heeft al 45 procent van de Deense bevolking homoseksuele neigingen. Een wetsvoorstel zal dit alleen nog erger maken, vreest Poulsgaard. De nieuwe wet wordt door de Landsvereniging voor Homoseksu elen met jubel begroet. ,.Het is fan tastisch dat wij het eerste land zijn waar mensen van hetzelfde geslacht met elkaar kunnen trouwen. Ons probleem is jarenlang geweest dat we juridisch nooit dezelfde rechten hadden als de heteroseksuelen. Dat betekende dat we niet van elkaar konden erven. Zelfs niet als we een heel leven als paar hadden samen gewoond", aldus Bruno Pedersen, de voorzitter van de vereniging. Hij betreurt echter dat het adop teren van kinderen voorlopig juri disch onmogelijk blijft. "Deze geca moufleerde discriminatie is een punt waar we in de toekomst verder moeten werken", aldus Pedersen. Oostenconferentie komen "op basis van de resoluties 242 en 338 van de Veiligheidsraad en op basis van de onvervreemdbare rechten van het Palestijnse volk". De verkiezingen in de door Israël bezette gebieden volgens het plan van de Israëlische regering wordt verworpen. Verkiezingen "onder een toé- stand van bezetting" zijn uitgeslo ten en het plan ervoor is alleen maar bedoeld „om de intifada of de Pales tijnse opstand in de bezette •gebie den te ondermijnen en de Palestijn se Bevrijdingsorganisatie te omzei len". De oorspronkelijk verwijzing naar resolutie 181 uit november 1949 over de verdeling van Palesti na in een joodse en een Palestijnse staat kwam niet in de verklaring on der druk van Libië, dat geen enkele officiële erkenning van Israël wil. Libanon Het voornaamste probleem op de top was dat de Arabische landen van mening verschillen over de legi timiteit van de aanwezigheid van 35.000 man Syrische troepen in Li banon. Syrië en Iraq kwamen in de ze kwestie het scherpst tegenover elkaar te staan. Syrië verwierp het In het voorstel, gebaseerd op een gezamenlijk door Egypte en Ku- wayt opgestelde tekst, wordt ge sproken over het vertrek uit Bayrut binnen drie maanden van alle bin nen- en buitenlandse legereenhe den en van alle milities. Na hun ver trek dient er een bestandscommis sie van vier lidstaten van de Arabi sche Liga te komen die erop moet toezien dat de vrede 'in Bayrut wordt gehandhaafd. Het Syrische leger in Libanon wil zijn strijd tegen de christenleider Aoun en diens leger in het gebied ten noorden van Bayrut voortzet ten. Maar ook Iraq, dat in grote riva liteit verkeert met Syrië, heeft be denkingen tegen het voorstel. Iraq vindt dat het voorstel niet ver ge noeg gaat en wil dat daarin in klare taal wordt gesteld dat alle Syriërs uit Libanon moeten vertrekken. De Syrische president Assad wei gert echter elk voorstel te onder schrijven waarin werd gesproken over een Syrische aftocht. Volgens een Syrisch delegatielid is Libanon van cruciaal belang voor de defensie van Syrië. Het Syrische leger Werd op grond van een eerder besluit van de Arabische Liga naar Libanon gestuurd en volgens de voorstel zijn troepen in Libanon te zegsman zal Syrië zich met hand e vangen door een Arabische MOSKOU (DPA7AFP) - Het stemmingen altijd Er Sovjet-parlement, het zogenoemde werd toen ook gestemd bij handop- Zwitsers zetten mes in omvang van krijgsmacht BERN (AP) - Zwitserland gaat zijn krijgsmacht drastisch inkrimpen: tegen 1995 zal het militie-leger met 100.000 soldaten zijn ingekrompen tot 450.000 man. De maximum-leef tijd voor een dienstplichtige wor den verlaagd van 50 naar 42 jaar. Te gen de eeuwwisseling zal ook de luchtmacht worden verkleind. Dat heeft minister van defensie Kaspar Villiger aangekondigd. Zwitserland kampt met een afne mend aantal jonge recruten, terwijl op het ministerie van defënsie druk wordt uitgeoefend te bezuinigen. Bovendien zijn er te veel oefenter reinen in het land. Villiger onthulde zijn plannen tien dagen voor in de Zwitsere politiek het voorstel op ta fel zal komen om het leger öp te hef fen. De Socialistische Partij, lid van de regeringscoalitie, zal het komen de weekeinde een speciaal congres houden om haar standpunt te bepa len inzake het omstreden anti-mili taristische voorstel. De Zwitserse bevolking zal zich er op 26 novem ber bij referendum over uitspreken. Hoewel Zwitsèrland sinds jaar en dag neutraal is, heeft het land wel een uiterst goed getrainde en inter nationaal door deskundigen hoog gewaardeerde krijgsmacht. Bij vol ledige mobilisatie kan Zwitserland snel 740.000 mannen en vrouwen onder de wapenen roepen. Op een bevolking van 5,4 miljoen betekent dat, dat het land de hoogste mobili- seringsgraad in Europa heeft. ■fi Honger Volgens de Wereldvoedselraad van de VN lijden 500 miljoen onnodig honger. Er wordt ongeveer 10 pro cent meer voedsel geproduceerd dan nodig is om de hele wereldbe volking goed te voeden, zo bleek op de jaarvergadering van de raad. Menselijke fouten, achteloosheid en zelfgenoegzaamheid zijn volgens de VN-organisatie verantwoorde lijk voor het hongerprobleem. Tito De verjaardag van Tito; de gevierde oorlogsheld en stichter van het na oorlogse Joegoslavië, is gisteren vrijwel onopgemerkt voorbijge gaan. Terwijl jarenlang de verjaar dag in het hele land uitbundig werd gevierd, publiceerden de officiële jongerenorganisaties donderdag een verklaring waarin ze radikale veranderingen van Tito's erfenis ei sen, zoals invoering van een moder ne parlementaire democratie. Wapens Frankrijk gaat Saudiarabië voor bij na 60 miljard gulden aan wapens le veren. De leverantie zou onder meer bestaan uit twee fregatten en 3000 luchtdoelraketten. Volgens Franse bronnen zijn Frankrijk en Kuwayt in onderhandeling over de leveran tie van 30 straaljagers, waarmee een bedrag van vier miljard gulden is gemoeid. Uitwijzing Groot-Brittannië heeft gisteren BRAUNSCHWEIG - Helmut Kohl moest gisteren in Braunschweig achter de politieschilden kruipen stemvolk veilig te kunnen toespreken in het kader van de in juni te houden Europese verkiezingen. Jongeren beko gelden de Westduitse Bondskanselier met eieren. (foto epa> WASHINGTON (AP) - De Ameri kaanse marine heeft doelbewust zeker drie ongelukken met haar schepen onvermeld gelaten, waarbij kernwapens waren be trokken, zo blijkt uit documenten die gisteren werden vrijgegeven door de milieu-groepering Green peace en uit verklaringen van een gepensioneerde Amerikaanse marine-admiraal. Het voorbeeld dat als meest in het oog lopende bewijs wordt Marine VS verzweeg kernoiigelukken aangehaald, betreft een vrij uit voerig gedocumenteerd incident met de Amerikaanse kruiser Belknap in 1975. Die kwam op 22 november van dat jaar in aanva ring met het vliegdekschip John F. Kennedy in de Middellandse Zee nabij Sicilië. Bij het ongeluk vonden acht zeelui de dood en raakten er 46 ge wond. Als gevolg van de aanva ring brak brand uit. Het vuur ver spreidde zich tot op zo'n 12 meter van kernwapens die de kruiser aan boord had. Latere rapporten van de marine over het ongeluk zwegen in alle talen over de aan wezigheid van kernwapens op het schip. Admiraal buiten dienst Eugene Carroll, destijds bevelhebber van de Amerikaanse vloot in de Mid dellandse Zee, bevestigde het in cident op de Belknap en vertelde nog twee andere incidenten te hebben meegemaakt, waarbij kernwapens betrokken waren. Hij wilde daarover niet uitwei den. Wel stelde hij nadrukkelijk dat de situatie op de Belknap des tijds wel ernstig was, maar dat er geen gevaar voor een kernexplo sie was geweest. ADVERTENTIE Volwaardig geluid hoort in dito omgeving. Als je geluidsapparatuur up-to-date is, plaats je die toch niet in 'n verouderd meubel? Onze speciale audio-video meubels uit de Topside collectie van Hülsta strelen zowel oog als oor. Het oog door uitmuntend design, het oor door functionaliteit Het bewijs pronkt in onze showroom. Kom 'ns rond neuzen. De bewijzen zijn tastbaar en... met uw smaak komen zij so-wie-so overeen! Over 5 zintuigen gesproken! v De meubelmakers met de mooiste ideeën. Hülsta en wij. De profs voor 'n individueel interieur. 55 MEUBELPROMENADE KATWIJK Congres van Volksafgevaardigden, heeft een levendige eerste vergade ring achter de rug, waarin Michael Gorbatsjov werd herkozen als pre sident. Een kleine, maar actieve minderheid kruiste de degens met het partijapparaat en bepleitte "ra dicale hervormingen". Het Congres begon zijn werk zaamheden 's morgens meteen al met een heftig debat over de agen da. Veel afgevaardigden wilden de verkiezing van een nieuwe presi dent, een nieuwe Opperste Sovjet en andere staatsfunctionarissen naar het einde van de zitting ver schuiven. Nobelprijswinnaar Andrej Sa- charov, die optrad namens een groep Moskouse parlementariërs, was er tegen dat met de verkiezin gen zou worden begonnen. "Wij zijn geen kiesmannen". Weliswaar be klemtoonde hij dat er voor het ambt van president geen alternatief be stond voor partijleider Gorbatsjov. Toch achtte hij het logischer dat de kandidaten eerst zouden zeggen hoe zij denken over de politiek be langrijke vraagstukken. Zijn voor stel haalde het overigens niet. Voor zijn verkiezing werd Gor batsjov ten overstaan van de televi siecamera's (de hele zitting werd rechtstreeks op tv uitgezonden) ge confronteerd met scherpe vragen over zijn privéleven en over zijn be leid. Hij erkende dat er fouten zijn gemaakt bij de uitvoering van de perestroijka, het streven naar her vorming van de Sovjet-samenle ving. Na de stemming beloofde Gor batsjov plechtig dat hij zijn huidige en toekomstige positie nooit zal ge bruiken om de beginselen te schen den waar hij nu voor strijdt. Hij voegde eraan toe zich tot het uiter ste te zullen inzetten voor de demo cratisering "opdat de misstanden uit het verleden (onder dictator Jo sef Stalin) nooit meer zullen worden 1 herhaald. De manier waarop Gorbatsjov door sommige afgevaardigden on der vuur werd genomen, leverde scènes op die uniek waren in de ruim zeventigjarige geschiedenis van de Sovjetunie. "Zegt u ons eens, of het juist is om het leger in te zet ten voor strafoperaties tegen het volk", vroeg een vrouwelijke afge vaardigde uit Estland in verband met de recente ongeregeldheden in de republiek Georgië, waar in Tblisi 21 mensen door de veiligheidstroe pen werden gedood. Landhuis "Is er voor u een landhuis gebouwd op de Krim", luidde een vraag van een parlementariër uit Leningrad. Een collega uit de Oekraïne las een telegram voor van zijn kiezers, waarin gevraagd werd naar de in vloed van Gorbatsjovs vrouw Raisa. Gorbatsjov stelde voor een commis sie van de Opperste Sovjet in te stel len om onderzoek te doen naar de privileges van hoge functionaris- Op zich was het al uniek, dat er bij steken. Nu was de stemming ge heim. Gorbatsjov krijgt als president de leiding over het buitenlandse en de fensiebeleid van de Sovjetunie. Hij leidt de onderhandelingen met het buitenland, tekent internationale verdragen, stelt wetten voor en brengt op gezette tijden verslag uit over de toestand van het land. Als voorzitter van de defensieraad is hij opperbevelhebber van de strijd krachten. Hij benoemt ook de premier, de voorzitter van het Hooggerechtshof en de Openbare Aanklager. Deze benoemingen moeten bekrachtigd worden door het parlement. Zijn ambtstermijn bedraagt vijf jaar. Een president mag zich slechts een maal laten herkiezen, zodat Gor batsjov nooit langer dan 10 jaar het presidentschap zal kunnen bekle den (in zijn geval tot 1999). w* - jh Sacharov: kritiek. (foto ap> Doodstraf voor Zuidafrikaan wegens moord op acht zwarten PRETORIA (GPD/Rtr.) - Barend Hendri Strijdom die verleden jaar november acht mensen in het cen trum van Pretoria doodschoot en veertien verwondde is gisteren ter dood veroordeeld. Rechter Harms verklaarde dat er geen verzachten de omstandigheden waren die een milder vonnis rechtvaardigden. "Massamoord wegens racisme kan niet getolereerd worden", aldus de rechter. Het proces-Strijdom heeft in Zuidafrika grote opschudding ver oorzaakt. Strijdom, een 23-jarige ex- politieman richtte op 15 november van het vorig jaar het bloedbad aan Gorbatsjovs verkiezing tegenstem- omdat "hij het boerenvolk wilde be- 2123) vielen te note- schermen tegen het zwarte gevaar". Tijdens zijn proces verklaarde hij dat hij het weer zou doen, als hij zou 11 onthoudingen. Daarmee kwam hij uit op 95,6 pro cent van de stemmen. In het oude parlement was de uitkomst van de HAMBURG (DPA) - Crises en cam pagnes zijn in China, het op twee na grootste land ter wereld met ruim een miljard inwoners, sinds de uit roeping van de Volksrepubliek in 1949 een periodiek terugkerend ver schijnsel. Toen de communisten na een jarenlange burgeroorlog de Kuomintang-regering van generaal teit onder de volledige controle van de staat kwam. te vallen. Duizenden namen de benen, werden gevangen gezet en tot zeer zware straffen ver oordeeld. Een andere anti-beweging - tegen corruptie, verspilling en bureaucra tie - schakelde ambtenaren en rech Tsjang-Kai-Tsjek hadden versla- ters uit de tijd van het 'ai gen, ging het er allereerst om het me' uit. Men schat dat bij elkaar c nieuwe bewind te beschermen te- geveer tien miljoen mensen ten of gen "imperialistische reactionairen fer gevallen zijn aan de bloedige in binnen- en buitenland" en de veringen. In 1950 achtte partijleider Mao Zedong de noordgrens bedreigd en mengde hij zich militair in de Ko reaanse oorlog. In hetzelfde jaar voelde Peking zich sterk genoeg om ook Tibet te bezetten. Door middel van een landhervorming, die de rij- Tsjechen uitgewezen, die zich ke grondheren in één klap onteigen- schuldig zouden hebben gemaakt de, probeerden de communisten de aan spionage. Verleden week wees arme boerenbevolking voor zich te Londen al acht Russische diploma- winnen. In 1950 werd de zware in- ten en drie journalisten om dezelfde dustrie genationaliseerd, reden het land uit. De Russische re- Tegen 'contrarevolutionairen' be gering heeft daarop-gereageerd met gon het prille centrale gezag in Pe- een ingrijpende beperking van de king campagnes, zogeheten anti-be- diplomatieke staf op de Britse am- wegingen: in 1951/52 richtte zo'n bassade in Moskou, die van 375 naar campagne zich tegen particuliere 205 mensen terug moet. ondernemers, waardoor hun activi- Intellectuele lente Op de intellectuelen gericht was de campagne 'Laat honderd bloemen bloeien'. De oproep van Mao Ze- dong, "Laat honderd bloemen bloeien en honderd gedachten met elkaar concurreren", maakte onver wacht scherpe kritiek los. De poli tieke leiding wist daardoor wie haar critici waren, maar aan de intellec tuele lente kwam een abrupt einde. Onder het parool 'De grote sprong voorwaarts' begon Mao in 1958 een economische revolutie, die tot doel had in een zeer ambitieus tempo de kloof met de industriële landen te dichten. Landbouw-, han dels- en industriebedrijven werden onder uniforme leiding van staat en Mao, wiens positie hierdoor danig verzwakt was, gaf in 1965 het start sein voor de grote proletarische cul turele revolutie, die een eind moest maken aan de verschillen tussen Toen Mao stad en platteland, industrie en landbouw, hoofd- en handarbeid. Speerpunt van de beweging waren Mao toegewijde Rode Gardis- Bende van vier Zhou Enlai, die jaren premier geweest was, in 1976 over leden, ontstond er een nieuwe strijd om de macht tussen 'pragmatici' en ideologen'. Een groep rond Mao's Jok na zijn dood ontkomt Mao niet aan kritiek. Studenten beklad den deze week het van 'de grote roerganger' grote delen van het land zag Mao ap) zich in 1967 gedwongen, het leger in te zetten. Toen de orde enigszins hersteld was, bleek Mao aan het partij samengevat tot volkscommu- langste eind getrokken te hebben waarin men de ideologische op- ten koste van zijn rivalen, president voeding intensiever kon ken. Op zijn laatst i delijk dat de actie Culturele Revolutie, verweet de in 1973 gerehabiliteerde Deng en i diens aanhangers dat die "naar In naam van de grote voorzitter afeeweken" van de l roerganger om wiens persoon rechts waren alge eken van de enthousiaste cultus ontstond. Ma0' ^orte "Jd straffen veroordeeld, de andere provincie de du^™Whe"Sf^f'dte tot doel hadden het land te modernise ren. Hoofdelementen van de nieu we koers waren een opening naar het westerse buitenland en liberali sering van de economie volgens de beginselen van de markteconomie. Uit bezorgdheid over het handha ven van de machtspositie van de partij bleven politieke hervormin gen echter achter bij de wijzigingen in de economie. Tegen dit verzuim kwamen de protesterende studen ten enkele weken geleden in vreed zame opstand. Geconfronteerd met burgeroor- portret logachtige toestanden en stakingen Peking Liu Sjaotsji en partijleider Deng 1962 werd dui- Xiaoping. Mao's gedoodverfde op- sn mislukking volger Lin Piao kwam in 1971 om het leven na een vermoedelijke po- worden vrijgesproken. Bijna even schokkend was de ge tuigenis van zijn vader, Nic Strijdom, een ex-lid van de neofas- cistische Afrikaner Weerstandbe weging. Volgens Strijdom sr. zou den zwarten "geen mensen maar dieren zijn". Het proces-Strijdom kreeg gaan deweg een politiek karakter. Vooi weldenkend Zuidafrika stond in de persoon van Strijdom het extremis tische Afrikaner nationalisme te recht. Voor de ultrarechtse Afrika ners daarentegen werd Strijdorr een nationale held. Kangoeroe-slacht neemt sterk toe CANBERRA (AFP) - De Australi sche regering heeft het groene licht gegeven voor de commerciële slacht van 1,46 miljoen kangoeroes in 1989. Dit komt is een stijging van 21 procent in vergelijking met vorig jaar. Dit hebben regeringsfunctio narissen vrijdag bekendgemaakt. Volgens een communiqué van minister van milieu Graham Ri chardson zijn de quotas verhoogd om de rode kangoeroe te elimineren in West-Australië, Zuid-Australië alsmede in New South Wales. Daarentegen zijn de jachtquotas voor de grijze kangoeroe in het Oos ten en Westen verminderd, omdat de geboortecijfers var) deze dieren in deze streken als gevolg van slech te klimatologische omstandighe den zijn teruggelopen.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5