'Uitweg uit Navo-conflict mogelijk' Gezondheidsraad waarschuwt voor medische doe-het-zelftest IS Geen commentaar Luteijn op Nijpels Politiek: meer geld voor NMP 'De pijn nemen ze wel op de koop toe H Kom langs en zoek uw eigen PC uit! BINNENLAND Van den Broek optimistisch: DEN HAAG (GPD) Het gebruik van de doe-het-zelftest in de ge zondheidszorg moet in de gaten worden gehouden; al te veel stimu leren is niet aan te bevelen. Dat zou het geval zijn als ziektekostenverze keraars zonder meer gaan vergoe den. Gebruikers zouden dan bij het minste of geringste hulp zoeken bij deze tests om te worden gerustge steld. Meer opname in ziekenhuizen en dus kostenopdrijving zijn daar van het gevolg. Het presidium van de Gezond- zijn niet nieuw. Bekende voorbeel den zijn de koortsthermometer, de zwangerschapstest en de bloed drukmeter. Verwacht wordt dat de heidsraad zet vraagtekens bij de jaren negentig meer middelen bren- met het aids-v worden ook tests voor het bepalen van glucose in bloed en urine. Dan zijn er tests voor het vaststellen van urineweginfectie, besmetting ontwikkeling van de zogeheten thuisonderzoeken. In zijn jaarad- de overheid zegt de top dit adviesorgaan dat de bestaande te sporen. gen om de eigen lichamelijke ge steldheid vast te stellen of een be paalde ziekte of ziekteverwekker op keelontsteking wijzingen nen, mineralen, eiwitten of andere voedingsstoffen. Ook worden der gelijke hulpmiddelen verwacht het vroeg vaststellen van aan- door streptococcen (bacteriën die i kanker (borstkanker, prostaat- diverse ziekten kunnen opwekken) kanker, longkanker, bloedkanker) of aandoeningen als nierziekten, consument heel goed weet wat hij wil. Volgens het advies is het gun stig dat zvvangerschaps- en ovula tietest bijdragen aan de 'ontmedi- calisering" van de menselijke voort planting en anticonceptie. Denkbaar is de patiënten bepaal de tests thuis doen op gezag van een arts, op wie ze kunnen terugvallen. Dan kan de gang naar huisarts of ziekenhuis worden beperkt. Ook zou men bepaalde test thuis kunnen verrichten om de te consulteren arts van informatie te voorzien. Voor waarde is en blijft dat de onder zoeksmiddelen deugdelijk zijn. Als gebruikers bij elke schijnbare of daadwerkelijke "afwijking"' DEN HAAG (ANP/GPD) Minister Van den Broek (bui tenlandse zaken) vindt dat Nederland wel degelijk een uit weg kan wijzen uit het conflict tussen de VS en de Bondsre publiek over de modernisering van de korte-afstandskern- wapens (SNF). Hij zei dat gisteren in de Tweede Kamer in een reactie op het verwijt van PvdA-fractieleider Kok dat Nederland door zijn keuze voor het Amerikaanse stand punt niet langer een bemiddelende rol kan spelen. Aan de vooravond van de NAVO- lingsronde in Wenen gestart, en topconferentie over de omstreden PvdA-voorman Kok stelde in een modernisering stelde een meerder- motie dat parallel daaraan onder heid van de Kamer zich achter het handelingen over vermindering van kabinet op. De WD wees de door kernwapens moeten beginnen, de Duitsers voorgestane onderhan- waarbij het doel verwijdering van delingen over verwijdering van alle alle SNF-wapens moet zijn. Oud- SNF-wapens ronduit af, terwijl minister van defensie Van Mierlo CDA-woordvoerder De Boer liet (D66) was het daarmee maar ten de- weten dat er voorlopig nog niet le eens. Volgens hem kunnen on- moet worden onderhandeld over derhandelingen over de nieuwe een nul-optie. Het CDA wil vasthou- kernwapens wel beginnen, maar den aan een 'minimum aan cönven- moet een overeenkomst afhankelijk tionele en nucleaire middelen' zo- worden gesteld van de uitkomsten lang het Warschaupact een grote van het beraad in Wenen. regels niet voldoende zijn c voering van deze tests in goede ba nen te leiden. Onder behoud van het goede moeten verkeerde ontwikke lingen worden geblokkeerd. Daar om wordt aanbevolen dat de over heid snel regels stelt. Produkten voor zelfdiagnostiek De zwangerschapstest behoort darmkanker), tot de meest gebruikte middelen op Het advies van de Gezondheids- dit gebied. Sinds kort bestaat ook raad zegt dat de toekomstverwach- astma, hersenvliesontsteking, le- dan ooit een beroep op de gezond de zogenoemde ovulatietest het vaststellen van de eisprong. Vrouwen die moeilijk zwanger ra ken, gebruiken deze test om de be tingen in bepaalde kringen hoogge spannen zijn. Gerekend wordt op tests voor het bepalen in het bloed alcohol, geneesmiddelen, verziekten, oogontstekingen). Vooral fabrikanten juichen deze ontwikkeling toe. meent de Ge zondheidsraad. hoewel het enthou- lijkt af te nemen. Ze gaan heidszorg gaan doen. is de ontwik keling negatief, meent de Gezond heidsraad. Gevaren van medicalise ring en kostenopdrijving zijn bij voorbeeld bij tests voor kankeraan /anuit dat de gezondheidszorg doeningen als tumoren niet denk steeds meer zal verschuiven in de beeldig. De overheid moet dus met vruchting te plannen. Veel gebruikt drugs, cholesterol, diverse vitami- richting van de zelfzorg en dat de regels komen. conventionele overmacht heeft in de Sovjetunie nog kernwapens op Westeuropa gericht staan. Over de conventionele bewape ning is een nieuwe onderhande- Tien jaar voor maker van bomlamp DEN HAAG (ANP) - Tien jaar cel. Dat is volgens de officier van justi tie bij de rechtbank in Den Haag, mr. J. van Ek, de juiste straf voor de 22-jarige man die heeft bekend dat hij eind vorig jaar een lamp met ex plosieven vulde en verstuurde aan wethouder A. Duivesteijn van Den Haag. Het apparaat ontplofte niet toen Duivesteijns secretaresse de stek ker in het stopcontact deed. In plaats daarvan sloegen de stoppen door op het Haagse stadhuis. "Bij een explosie was er waarschijnlijk weinig van de secretaresse overge bleven", zo veronderstelde Van Ek. De Duitsers willen niets weten van een snel besluit over de produc tie van een nieuwe Lance-raket en zo snel mogelijk met de Sowjetunie gaan praten over afschaffing van de SNF-wapens (de derde nuloptie). De Verenigde staten willen echter snel moderniseren en pas onder handelen als het overleg in Wenen over reductie van de conventionele wapens geslaagd zijn. De Nederlandse regering wil wel met de Russen praten over vermin dering van de SNF-wapens, maar minister Van den Broek liet in het midden wanneer dat zou moeten. "Daar zijn we flexibel in", aldus de bewindsman. Hij vroeg om begrip van de Kamer over deze vaagheid omdat hij speelruimte wil houden DEN HAAG (ANP/GPD) - Het Na- om de tegengestelde standpunten tionaal Milieubeleidsplan (NMP) zal op de N AVO-top by elkaar te bren- 0p een aantal punten door de Twee gen. Hij wees de Duitse wens v- een nul-optie af omdat deze niet z passen in de NAVO-strategie v het gepaste antwoord handhaaft. GOES (ANP/GPD) WD-fractie- lijke uitspraak van hem over de po- voorzitter in de Eerste Kamer srtie van Nijpels momenteel niet ge- Luteijn heeft gisteren geweigerd wenst. Vandaag en morgen houdt commentaar te geven op het twee- de WD haai; voorjaarscongres in slachtige standpunt dat minister Middelburg. „Ik heb slechts een sig- Nijpels (milieu) gisteren bij de pre- naai willen geven, wat dingen op Gezamenlijke teleurstelling is er over het feit dat de uitstoot van kooldioxyde niet wordt aangepakt. Deze stof, die vrijkomt bij alle ver brandingsprocessen, wordt verant- op het gisteren gepresenteerde woordelijk geacht 1 sentatie van het Nationaal Milieu plan heeft ingenomen. Nijpels zei toen als minister de afschaffing van het reiskostenforfait te onderschrij ven, maar als WD-kandidaat voor de komende kamerverkiezingen te gen die maatregel te zijn. Luteijn had zondag voor de radio van Nijpels geeist dat hij bij de pre sentatie van het milieuplan duide lijk zou maken waar hij stond in de afschaffing van het reiskosten forfait. De bewindsman is in zijn partij fel omstreden geworden om dat hij met zijn steun voor dit punt in het kabinet is afgeweken van de partijlijn. Woensdag herhaalde Luteijn zijn eis nog eens in vraaggesprekken met Vrij Nederland en Het Parool. Hij stelde dat Nijpels niet of op een onverkiesbare plaats op de kandi datenlijst moet worden gezet wan neer de bewindsman niet duidelijk het standpunt van zijn partij zou on derschrijven. Dat kan hij ook vol gens Luteijn omdat hij demissio- Gevraagd naar een reactie op Nij pels' uitlatingen zei Luteijn wel iets anders aan de hand te hebben ge had dan het volgen van de pogingen van Nijpels om zowel het kabi- de' kömende=LbTnétsp"e" "^standpunt te onderschrijven als De Nederlandse regering heeft wel begrip voor de Bondsrepubliek waar grote aantallen kernwapens De verdachte uit IJsselstein heeft staan en Van den Broek zei geen eensgezind volgens de officier behalve deze po- moeite te hebben met de Ameri- ging tot moord ook twee brand- kaanse concessie aan de Duitsers stichtingen (waarvan één bij de om een definitief besluit over mo- Haagse sociale dienst) op zijn gewe- dernisenng nog enige tijd, tot rond plan. Met name CDA en PvdA wil len meer geld uittrekken milieu en er sneller mee ae dan het kabinet voor ogen staat. Ook zijn de drie grote partijen kaseffect. VVD-kamerlid Te Veld- oor het huis sprak zelfs van struisvogelpoli- de slag tiek en pleitte discussie ov< WD kwam gisteren ook met Beide partijen vinden ook dat er sneller een begin met de uitvoering moet worden gemaakt. PvdA en CDA merken op dat loop van de komende nciuiiiciayc- het broei- riode extra geld voor het milieu loyale onders.chnjving wordt vrijgemaakt. Het CDA wil dat ^VD:pr_ogIam: "D,e Presentatie r dat de koopkracht ternatief pakket maatregelen verder nog het laten ontplof fen van een bom in een auto bij het hoofdkantoor van Sijthoff Pers in Rijswijk en het vernielen van een ruit bij een medewerker van .Sijt hoff. Hij heeft alles toegegeven. Hij zou het allemaal in opdracht van zijn baas hebben gedaan. De verdachte werkte als hoofd technische dienst bij het beveilings- incasso- en detectivebureau Toe- tanchamon in Scheveningen. Hij dacht er een goede toekomst tege moet te gaan en liet er zijn toelating tot de politieschool voor lopen. "De burgerij is door het oog van de naald gekropen", aldus Van Ek hierover. Twee andere verdachten in de Toetanchamon-affaire zijn gisteren veroordeeld. Een 31-jarige Hage naar kreeg vier jaar cel, een 28-jarige Amsterdammer twee jaar. De offi cier van justitie had respectievelijk acht en vijf jaar cel geëist tegen de mannen die hebben bekend ver schillende aanslagen op" hun gewe ten te hebben. 1992, uit te stellen, de laagstbetaalden niet door het NMP mag worden aangetast. De WD stelt dat het niet nodig om de koopkracht van welke groep dan ternatieven variëren ook aan te tasten. de begroting voor het komende hernieuwde jaar al een 'krachtige aanzet' voor kernenergie. De een beter milieubeleid wordt gege ven. De PvdA noemt het 'veelzeg gend' dat het kabinet voor dit jaar, het laatste regeringsjaar, nog geen extra geld voor het milieu had uitge trokken. Vergroting van de bijdrage van de of schone motoren voor alle overheid aan het milieuplan be- nieuwe auto's, via gebruik van hoort eveneens tot de punten waar schonere brandstoffen en bij voor- op D66 het plan bijgesteld wil zien. beeld trolleybussen tot beter open- Voorts betreurt deze partij het dat baar vervoer, carpooling, vrachtver- naast preventieve maatregelen geen water, meer fietsen en be- extra inspanningen zijn genoemd het autogebruik terug te dringen. Daarin zit uiteraard niet de afschaf fing van het reiskostenforfait. De al- katalysato- DEN HAAG - Deze bouwvakker zocht gisteren verkoeling op een muur tje in plaats van erachter. Het was te warm om het muurtje af te bouwen (foto ANP» lasten moeten dragen. drijven naar de groeikernen. De 1 beralen staan alleen in hun verzet tegen verhoging van de brandstof accijns, die volgens hen niets zal bij dragen in het terugdringen van het autoverkeer. Sneller De PvdA stelde dat het kabinet is blijven steken in goede bedoelin gen. Evenals het CDA wijst de PvdA op de belangrijke rol van de overheid bij het realiseren van de milieu-doeleinden. Volgens de soci alisten miskent het huidige plan die rol. Daarnaast merken de socialis ten op - evenals de christendemo craten - dat de zwakste schouders in verhouding tot anderen de zwaarste r het opruimen van de milieu-e: fenis. Klein-rechts is, op het GPV na, weinig opgetogen over het plan. Volgens de SGP blijft het NMP ste- moment geweest", wilde hij alleen kwijt. Volgens Luteijn is een publieke- Niet opereren om lijdensweg te voorkomen mag DEN HAAG (ANP) - Als een opera tie weliswaar het leven van een kind kan redden maar tevens de moge lijkheid van een lange lijdensweg opent, hoeft een arts niet te opere ren. In overeenstemming met de ouders kan hij medisch handelen achterwege laten, zonder daarvoor vervolgd te worden. Dat is de strekking van een vorige ken in vrijblijvende intenties. De maand gewezen arrest1 wat de reformatorische partij heeft overgenomen. Het hof het geestelijke milieu noemt. deelde eerder dat i de maatregelen volstrekt onvol doende. Het is boterzacht beleid de marge, zo stelt de PSP. De PPR niet te opereren aan een darmafslui ting, niet vervolgd mocht worden. De arts was het eens met de ou i de in haar ogen te- ders kortschietende maatregelen voor teur van de Raad voor de Kinderbe- verkeer en vervoer. De positieve scherming in het rayon Limburg punten uit het plan vormen voor de dat opereren mogelijk v Minima Burgemeester en wethouders van Den Haag willen dit jaar ruim 3,6 miljoen gulden beschikbaar stellen voor de mensen met een minimum inkomen in hun stad. Ook vorig jaar was er in Den Haag extra geld deze groep. Nieuwe mogelijkheden dit jaar zijn een verhuiskostenvergoe ding en bijdragen voor het doen aan sport en cultuur. Zo krijgen ouders 50 gulden per sportend kind. Ook kunnen de minima met een speciale cultuurpas korting krijgen op thea terkaartjes. Goeree Procureur-generaal mr. W. R. Rosingh heeft gisteren voor het ge rechtshof in Leeuwarden twee maanden voorwaardelijke celstraf geëist tegen de 50-jarige evangelist Lucas Goeree. Samen met zijn ex- vrouw schreef Goeree in het blad Evan dat de joden zelf schuldig zijn aan de vervolgingen van de nazi's in de Tweede Wereldoorlog. "Goeree moet zich ervan bewust zijn ge weest dat hij het joodse volksdeel heeft beledigd en gekrenkt," aldus Rosingh. Oplichting De politie van Zwolle heeft in sa menwerking met diverse andere korpsen in het hele land 22 arresta ties verricht wegens oplichting en illegale wapenhandel. De buit be droeg circa 300.000 gulden. Tijdens het onderzoek bleek dat de ver dachten zich met anderen schuldig maakten aan illegale wapenhandel. In totaal nam de politie 14 vuurwa pens, diverse wapenonderdelen en munitie in beslag. Fysiotherapie in opmars in diergeneeskunde HAARLEM De elf maanden oude mastino napoletano laat zich op de vloer van de be handelkamer neerploffen. De reusachtige hond krijgt fysiotherapie. Aida heeft onder meer te dikké knieën en zwakke spieren, waardoor ze moeite heeft met lopen. Ge dwee laat ze eerst haar ene knie en daarna de andere behandelen met een apparaat dat pulseert met ultra-korte golven. „Dit stimu leert de doorbloeding, dempt de pijn en ver betert de toestand van het gewricht", vertelt fysiotherapeute May Rómer-Bartels. Onder tussen stelt ze de hond met zachte woordjes op haar gemak. door Robin Uitham De dierenarts had de hoop vijf maanden ge leden al opgegeven en vond het toen beter de hond maar te laten inslapen, vertelt Aida's bazin. Zij wilde echter niet opgeven. „We proberen alles want we zijn zó gehecht aan d'r". „Dit is ons laatste redmiddel", voegt haar man toe. „Ze kon niet lopen en school als een zeehondje door de kamer,Ze kon niet omhoog komen. Nu gaat het met de dag be ter". Aida is inmiddels op de been. „Laatst ging ze bijna een fietser achterna!", zegt haar baas enthousiast. Ze is sinds zeven weken onder behandeling. May Römer-Bartels is voorzitster van de Nederlandse Vereniging voor Fysiotherapie bij Dieren, die onlangs werd opgericht. Haar man is dierenarts bij een dierenkliniek i/i Hilversum. In het dagelijks leven werkt May Romer als gewoon fysiotherapeute, 's Avonds en in het weekeinde heeft ze tijd voor haar 'uit de hand gelopen hobby': fysio therapie bij dieren. Een aantal fysiotherapeuten houden zich al een paar jaar bezig met deze specialisatie, vooral bij honden en paarden. Vorig jaar or ganiseerden ze voor het eerst een aparte cur sus. Dit jaar volgde een tweede cursus, in sa menwerking met de Faculteit voor Dierge neeskunde te Utrecht en de Stichting Bij scholing Akademie Leffelaar te Amsterdam. De initiatiefnemers van de cursussen heb ben daarna de vereniging opgericht. „Een belangrijke reden om nu een vereni ging op te richten was dat er op het moment onderhandelingen gaande zijn met het mi-* nisterie van Landbouw en Visserij om een officiële erkenning te krijgen. Om een vol waardige gesprekspartner te zijn komen we nu beter uit de verf. We hebben toezegging gekregen dat we mogen meepraten over het opzetten van een officiële cursus". Er is nu nog weinig literatuur over dier-fysiotherapie en de ruim 25 leden zijn voor kennis vooral op elkaar aangewezen. „Wij werken alleen op verwijzing van en in overleg met de dierenarts. Mensen mogen wel naar me toekomen, maar dan zeg ik: neem conctact op met uw dierenarts of laat mij dat doen. Ik wil precies weten welke dia gnose de dierenarts heeft gesteld, welke the rapie hij is begonnen en wat zijn prognose is. Dat doe je bij mensen ook. Ik ben geen die renarts. Ik ben fysiotherapeute. We willen absoluut niet de indruk wekken dat we op ei gen houtje aan het werk gaan en dierenart sen het brood uit de mond willen stoten". De dierenartsen die tot nu toe conctact met de vereniging hebben, zijn zeer positief, ver telt May Romer. „Ze werken ook heel en thousiast mee als wij een lezing willen orga niseren. Zo hebben we binnenkort een bij eenkomst op een drafbaan voor windhon den. Een dierenarts vertelt dan iets over spe cifieke blessures en een fysiotherapeut die al heel lang met zulke honden werkt, praat over behandelingsmethoden." Een behandeling kost gemiddeld 20 a 25 gulden en duurt ongeveer een half uur. Bin nen zes keer kan de fysiotherapeute zeggen of ze op de goede weg is met de behandeling. May Romer werkt alleen met kleine huisdie ren, voornamelijk honden. „Katten zijn zo weer op de been. Honden zijn wat minder veerkrachtig". Ook bij paarden wordt op grote schaal fysiotherapie toegepast. „Paar- den, vooral in de military of bij de draverijen, kunnen blessure-gevoelig zijn. Elke dag dat- ie stil staat kost-ie geld. Daarbij kan fysiothe rapie erg waardevol zijn". De meest voorkomende klachten zijn spieraandoeningen, pees- en bandaandoe ningen, afwijkingen in het looppatroon en gewrichtsklachten. Ook hernia's, sommige verlammingen, ouderdomsstijfheid en heupdysplasie kunnen onder meer worden behandeld. „Er is een heel scala aan klachten die we kunnen behandelen, maar je moet na tuurlijk altijd afwegen of in een bepaald ge val fysiotherapie een zinnige aanvulling is op de diergeneeskunde of dat het alleen maar meer geld kost voor de eigenaar". „Ik kan in grote lijnen hetzelfde doen bij dieren als bij mensen. Ik oefen, ik masseer en ik gebruik apparaten. Er zijn bepaalde ap- een rij gezet en wat lijnen getrok ken. Verder is het aan het VVD-con- gres om de consequenties te trek- ■an de Hoge i uitspraak Den Bosch Klein-links noemt de voorgestel- 1985 besloot een mongoloide baby Blind na operatie aan staar DOETINCHEM (GPD) - Veer tien patiënten van de Stichting Doetinchemse Ziekenhuizen hebben blijvend oogletsel opge lopen als gevolg van mislukte staaroperaties. Daarbij was steeds dezelfde oogarts betrok ken. Bij negen van deze mensen is sprake van een sterk vermin derd gezichtsvermogen, vijf pa- tienten zijn zelfs blind geraakt aan het geopereerde oog. De oorzaak ligt mogelijk in de gebruikte instrumenten, die niet voldoende zouden zijn ge reinigd. De inspecteur voor de volksgezondheid, de zieken huisdirectie en de verzekerings maatschappij van de stichting stellen afzonderlijk van elkaar onderzoeken in. Volgens een mededeling van de directie werd in de periode juni 1988 tot. januari 1989 bij de betrokken patiënten een abnor male oogirritatie geconstateerd. Dat gebeurde, nadat bij twee van hen was vastgesteld dat er iets fout was gegaan. In alle ge vallen is sprake van zogenoem de steriele ontstekingen. Staaroperaties worden veel vuldig uitgevoerd, vooral bij ou dere mensen. Zeker als sprake is van suikerpatiënten worden de ooglenzen op latere leeftijd troe bel, waarna ze operatief worden verwijderd. Met behulp van mo derne technieken kunnen dan lenzen van kunststof worden in gebracht. De resultaten van der gelijke ingrepen zijn vaak voor treffelijk. paraten die ik nooit zou willen gebruiken omdat bij voorbeeld de maatstaf van dose ring de gevoeligheid voor pijn is". Ze ge bruikt dan ook alleen apparaten waarbij de dosering niet afhankelijk is van de reactie van het beest. Een mens kan je nog vragen of iets zeer doet of hoe iets voelt. Een dier slaat van zich af of verkoopt een knauw als het al te laat is. „In wezen kun je alles doen bij die ren, maar je moet bekijken wat verstandig Fantasie May Romer zet altijd de eigenaar zelf aan het werk. „Ik geef bijna altijd huiswerk mee. Ze kunnen wel twee of drie keer per week-bij mij komen. Maar daar ben je er niet mee. Als er iets geoefend moet worden, moet dat elke dag. Dat zeg ik tegen m'n mensen-patiënten en pok tegen m'n dierenpatienten". Dieren oefeningen aanleren vergt fantasie, vertelt ze. „Je moet het uitlokken en het een beetje speels doen. Ik heb nu een hond die een knie niet goed kan buigen. Die laat ik een paar keer over een drempeltje heengaan. Op een gegeven moment doet-ie het met een sprongetje, dan heeft het geen zin. Dan maak ik de opening zo smal dat hij zijn poot wel moet optillen. Je moet slimmer zijn dan de hond zelf. Dat kan heel moeilijk zijn want ze weten zoveel trucjes". De honden ervaren de behandeling duide lijk als iets anders dan bij de dierenarts, ver telt ze. „Ik heb tot nu toe nog nooit een hond gehad die het vervelend vond. Ze krijgen een half uur lang aaien over hun bol en aandacht Dat het af en toe wat pijnlijk is nemen ze op de koop toe. Ze vinden het lekker". Buiter wacht de volgende patient: een schoothond je komt zwalkend aangedribbeld. ADVERTENTIE Nü is uw kans. Al vanaf f 899,- (incl. BTW) Op zaterdag 27 mei a.s. van 9.00 uur tot 17.00 uur verkoopt Restart gebruikte IBM. Compaq. Olivetti. Tulip, Toshiba. Hyundai en Yuppie Personal Com puters tegen wel zeer aantrekkelijke prijzen en met drie maanden ga rantie. Bovendien zijn er ook diverse printers, randapparatuur en kaar ten. Een buitenkans om tegen een zeer lage prijs een goede computer op de kop te tikken. Kom langs en zoek hem zelf uil! RESTARTrv nrri Overrijn 18. (t.o. Laman jj i 1 eiden f

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3