'Het wordt wild-west in Europees televisieland' Interview Mediabonzen over de komst van commerciële zenders Aardrijkskunde-mavo actueel en oppervlakkig EXAMEN KOORTS Hurnanistisch Verbond op bres voor normbesef VRIJDAG 26 MEI 1989 Wout Bordewijk, voorzitter van Veronica: "Een maand of anderhalf geleden heb ik mijn collega's van de andere omroepen nog gewaar schuwd. Ik begrijp nog niet dat VARA. NCRV en KRO zo doodsbe nauwd waren voor dat commercieel worden van AVRO. TROS en Vero nica en de vier uitgevers. Als dat plan was doorgegaan hadden we in Hilversum alles in de hand kunnen houden. Je moet veel banger zijn voor die anderen, zei ik. Nu dringt er een macht uit de we reld van het nationale en internatio nale kapitaal de Nederlandse om roepwereld binnen waar wij als om roepen niet tegenop kunnen. De uit geverswereld is helemaal de grip op de ontwikkelingen kwijt. De NKV- omroepen zullen iets minder last hebben van de komende concur rentie. maar voor ons wordt het nog meer knokken geblazen. Verba zingwekkend is het niet, dat het ka pitaal zich nu op deze markt stort: de geldschieters hebben gebruik gemaakt van de rommelige politie ke situatie, een kabinet dat is afge treden en het CDA, dat steeds die ATV-boot heeft afgehouden vooral in opdracht van de NCRV-KRO- lobby naar Den Haag. Maar ach, 't is de ontwikkeling, hè. Wij hebben als Veronica in Eind hoven het glas geheven, samen met de top van het het Luxemburgse RTL-concern, op het succes van Ve- ronique. We hebben er een geduch te concurrent bij. Rob Out hebben wij gelukkig behouden, want als hij was weggegaan was Veronica uit een gevallen. En wat Veronica be treft: wij zullen ons strikt aan de be- stelregels blijven houden. Achter Veronique staat een grote solide fi nanciële macht en Joop van den En- de, een bekwaam man, wens ik alle succes. Alleen ben ik bang, dat Joop zich overeet. Het runnen van een tv- tent is van een andere orde dan zijn Aalsmeerse bedrijf." Jan de Troye, ex-NOS-pro- gramma-commissaris en ex- VARA-topman: "We staan aan de vooravond van een wild-west-ont- wikkeling in de media-wereld. Niet alleen in Nederland, in heel Europa. In Hilversum hebben we die ont wikkeling naar commerciële tv al tijd wel zien aankomen. Het streven is altijd geweest om gelijke moge lijkheden voor de publieke en com merciële omroep te scheppen. De paniek werd vooral veroorzaakt toen verschillende omroepen tot hun schrik ontdekten dat er een koekoeksei in hun nest lag. Joop van den Ende heeft met geld van. anderen grote successen ge boekt en hij gaat nu met de winst aan de haal. Dat Luxemburg ook een graantje wil meepikken is het gevolg van de 'overspill', die hun commerciële zenders in dat kleine landje altijd naar de landen in hun omgeving hebben gehad. De wild west-groei had kunnen worden voorkomen als er strenge regels wa ren gekomen voor publieke en com merciële omroep, zoals in Engeland en Amerika. In ons land zitten we nu met de gevolgen van een onzeke re wetgeving. De constructie, die de VPRO- commissie onder leiding van ex- KRO-voorzitter Harry van Doorn enkele jaren geleden bedacht - half commercieel, half publiek, onder strikte regels - is met name door het CDA altijd tegengewerkt. Om de publieke omroepen te redden zal in de eerste plaats nodig zijn hen een ruime financiële armslag te bie den". Drs. Thijmen Jansen, voorzitter van de NCRV en van de Federatie van Omroepen (VARA, KRO, NCRV), volgens Bordewijk (Vero nica) de man, die de bestelomroe- pen in de afgelopen jaren nog enigszins bij elkaar wist te houden: "De dreiging is inderdaad nog gro ter dan vorig jaar toen we in het rap port 'Duaal bestel: Bingo of fiasco' vaststelden, dat de komst van een commercieel ATV-net op termijn de ondergang van de publieke om roepen zou betekenen. De situatie is zeer ernstig omdat de consequen ties van de huidige ontwikkelingen door niemand te overzien zijn. Voor mij staat vast, dat het in Ne derland bestaande omroepbestel, uniek in de wereld, alleen overeind kan blijven als we niet te krampach tig reageren, zoals in ons omroep- verleden, maar onze krachten bun- Het Hilversumse omroepbestel, ruim zes tig jaar uniek in de wereld, is de afgelopen weken veranderd in één grote puinhoop: Luidt de komst van de vrije commerciële satelliet-pretzenders TV 10 en Veronique voor de media in Nederland een wild west-tijdperk in de wereld van de media in? Hoe heeft het ooit zover kunnen komen? Vorig jaar nog schreven VARA, KRO en NCRV nog in het groene boekje 'Duaal be stel: Bingo of fiasco?', dat de „komst van een commercieel bestel op termijn de on dergang van de publieke omroepen" zou gaan betekenen. Hebben de bestelomroepen de laatste vijftien jaar, eigenlijk sinds de proefballon van het commerciële REM-eiland-tv-sta- tion in de Noordzee, de kop in het zand ge stoken? Worden de bestelomroepen nu definitief naar het omroepreservaat van de lage kijkcijfers gedreven? "Het vrije kapitaal gaat de macht in de ether overnemen. Dat is het grootste ge vaar", zo vrezen omroepleiders, die nog liever hadden gezien dat de combinatie AVRO, TROS en Veronica en de vier grootste uitgevers hun poging commer cieel te gaan opereren, hadden doorgezet. Gaan de commerciële omroepen, die programma's zullen maken om er geld mee te verdienen, de strijd om de reclame gelden winnen? En wie is tot nu toe voor een 'transfer' benaderd? Ale van Dijk sprak omroepleiders van weleer en van vandaag over hun visie en hun ervaringen. Op pagina 22 laat Weert Schenk de tv-ster- ren aan het woord: wie is tot nu toe voor een transfer benaderd? Richard Schoonhoven delen. Dat zal niet eenvoudig zijn. Een hier en daar opduikende ge dachte van een CDA-achtige con structie, die Nederland 1 zal moeten worden, zal er nooit komen. Dan zou je de poten onder het identi- teitsbestel wegzagen. Onze identiteit mag nooit verlo ren gaan en dat hoeft ook niet. Wel zal er versneld een grotere samen werking moeten komen. En dat al leen al roept problemen op waarvan de uitwerking nog niet duidelijk is. Samenvoegen van persdiensten, re dacties van de omroepgidsen en tal van andere afdelingen? Dat is nog niet in bespreking geweest". A.Deelman, directeur CASE- MA, beheerder van het grootste kabelnet van Nederland: "Zodra Veronique en TV 10 in de lucht zijn komen ze bij ons op de kabel. Onze 'norm is: hoe publieksaantrekkelijk is zo'n zender? En dit lijken mij pu- blieksaantrekkelijke omroepen, vooral omdat ze Nederlandstalig zijn. Over al of niet betalen doe ik geen uitspraak. Van TV 10 hebben we een aanbod voor.betalen binnen, Veronique wil rechten van pro gramma's voor ons betalen. Daar wordt voor polsing van de achter ban, dat zijn voor ons de gemeen ten, niet over beslist. Of Sky Chan nel of Super Channel op volle kana len voor de nieuwkomers moeten worden geschrapt? Ach, daar zijn we al jaren aan gewend". Richard Schoonhoven, media directeur KRO: "Een jaar of drie geleden bij de komst van Nederland 1 als NKV-zender heb ik gezegd dat deze zender meer moest worden dan de optelsom van VARA, KRO en NCRV. Horizontale programme ring, series samen uitzenden, sa menwerking tussen actualiteitenru brieken, dat wilden we toen al. Maar dat is allemaal minder voortvarend gelopen dan we hoopten. Koestering van de eigen identiteit zit heel diep. Nu komen die doelstellingen in een versnelling, de dreiging met on dergang was kennelijk niet vol doende. We moeten nu wel. Geza menlijk kunnen we goedkoper wer ken en dat zal nodig zijn, want de Karei Enkelaar commerciële stations werken per veel verzwakt, onder het motto definitie goedkoper dan bestelom- zorg, datje niet te veel kijkers trekt, roepen. Pluriformiteit is per defini- TV 10? Een natuurverschijnsel, dat tie duur en dus een luxe." Carel Enkelaar, ex-Hoofd NOS- tv, ex-hoofdredacteur Journaal, ex-adviseur van de KRO en thans media-adviseur: „Het is tragisch te zien waar de fouten, die in het verle den zijn gemaakt binnen het bestel en de politiek, nu toe leiden. Vijf tien jaar geleden kon je al zien aan komen wat er nu gebeurt. Maar in Hilversum hebben ze altijd gezegd: wij kennen dat natuurverschijnsel commerciële omroep niet, dus trek ken we ons er niets van aan. Voor de TROS resteert nu niets anders dan samen te werken met Joop van den Ende, anders is de ondergang nabij. Voor Veronica geldt hetzelfde, maar dan met Veronique. Alleen de AVRO is van de ATV-omroepen nog niet onder de pannen. KRO, NCRV en VARA hebben veel te laat ingezien, dat ze geza menlijk verder zullen moeten. Al leen een CDA-achtlg verband zal een kansje maken niet in het reser vaat terecht te komen. Ze zullen hun eerstgeboorterecht er voor moeten verkopen. In het verleden is de NOS door de omroepen veel te behoort bij deze tijd." Cees Wolzak, algemeen direc teur van de TROS, ex-directeur mediazaken van het uitgevers concern VNU: "Een tijdje geleden heb ik al eens betoogd, dat het om roepbestel onder een verstikkende deken ligt. We verklaarden er niet langer van dat bestel deel te willen uitmaken en onze eigen weg te zul len gaan. Dat zijn we nu aan het doen', via een intensieve samenwer king met Joop van den Ende. We staan er weer helemaal alleen voor, maar dat is in het verleden ook al eens het geval geweest. Zodra we willen kunnen we weer bestelom- roep worden." Prof. mr. Erik Jurgens, ex-voor zitter van de NOS: "Toen ik nog voorzitter van de NOS was heb ik herhaaldelijk mijn goede vrinden uit de top van de omroepen voorge houden, dat ze bezig waren de kop in het zand te steken. Dat is dus tien of zelfs achttien jaar geleden al ge beurd. Alleen de voorzitters van VARA en NOS waren indertijd be reid over het plan van de VPRO- Van Doorn - een Thijmen Jansen pleidooi voor een goed geregle menteerd half commercieel, half publiek bestel - te praten. Motto: het is beter met ze in zee te gaan dan dat ze een commercieel net op eigen houtje gaan organiseren. Men heeft steeds gedacht: zolang we het kunnen tegenhouden, hou den we het tegen. Dat wreekt zich nu. Goed begeleid was het gevaar van de komst van commerciële zen ders veel minder dan nu. En zelfs met een commercieel ATV-net had je zelf alles nog in de hand kunnen houden. Ik weet niet of de commer ciële omroepen in hun opzet zullen slagen. In die zin zijn ze minder be dreigend". Marcel van Dam, voorzitter van de VARA: "Op je vraag of de onder gang van de publieke omroepen eerder voor de deur staat met de komst van TV 10 en Veronique luidt mijn antwoord: nee. Als de ATV- plannen waren doorgegaan was de inkomstenspoeling van STER en omroepgelden verdeeld over drie netten. Anderhalf jaar zouden AVRO, TROS en Veronica nog hun aandeel van de kijk- en luistergel den innen, daarna zou de STER-op- brengsten in z'n geheel naar hen toegaan. Nu komen de commerciële netten geheel op eigen risico. De reclamegelden moeten nu worden verdeeld over vijf netten. Het hailgt er maar van af hoe groot de financiers zijn en op welke ter mijn ze hun geld terug willen zien. Als je dan vervolgens zegt, dat nie mand in de wereld op dit punt een voorspelling kan doen, dan luidt mijn antwoord: het leven kent maar één zekerheid en die luidt, dat er overal een eind aan komt. Hoe wij als VARA, KRO, NCRV en desnoods ook samen met de AVRO zullen overleven als nu al vaststaat, dat een CDA-achtige coa litie desnoods in de vorm van fusies in de omroep onmogelijk is? Dat zal nog moeten blaken. Mijn antwoord is: wacht nou maar even af. Overi gens juich ik de komst van commer ciële omroepen als TV 10 en Veroni que niet toe en er zullen snel regels zullen moeten komen als de plan nen van TV 10 en Veronique werke lijkheid worden". LEIDEN "Ze begonnen met de moeilijkste vragen, dat vond ik wel een beetje deprimerend, maar ik kreeg het ruim van tevo ren af', zeggen Bas Osseweyer, Marion Laarhoven en Sander Huizenga van het St. Agnes Col lege in Leiden. Gistermiddag kregen ze tussen half twee ên half vier 45 vragen voorgescho teld in het onderdeel aardrijks kunde mavo-d. Aardrijkskundedocent P. de Vries vond juist dat door met de topografische vragen te starten, de leerlingen de kans werd ge boden goed op gang te komen. Maar Sander Huizenga was het daar niet mee eens. Hij werd door het onderdeel 'De Rand stad, een voorbeeld van verste delijking' zenuwachtig en was bang te weinig tijd te hebben voor de rest van de vragen. "Ik kwam er gelukkig al snel achter dat het met die tijd wel meeviel en heb de rest heel rustig afge werkt". Volgens De Vries waren de vragen van het aardrijkskun- deonderdeel zeer actueel. Zo kregen de leerlingen van het St. Agnes College in het onderwerp 'De Bondsrepubliek Duitsland' vragen voorgelegd over de werkloosheid, de industrie in het Ruhrgebied, de bevokings- aanwas in de stad München en de wintersportgebieden. "Ouders zeggen wel eens te gen mij dat leerlingen tegen woordig niet meer weten waar, Tilburg ligt en welke delfstoffen er in bepaalde gebieden voorko men, maar de hedendaagse aardrijkskunde is heel praktisch - op de huidige maatschappij ge richt. Als je een krant leest, kom je al die onderdelen tegen", al dus De Vries. "De leerlingen moeten vandaag de dag ook meer weten van minder din gen". Sander Huizenga en zijn klas genoten Marion Laarhoven en Bas Osseweyer vonden de vra gen soms wel wat rommelig. Sander: "In de antwoorden kwamen te veel letters en cijfers voor waardoor je èn de verschil lende antwoorden moest ont houden èn nog eens over de ge stelde vraag moest nadenken. Ik vond dat lastig". Marion streep te gev/oon de antwoorden weg die fout waren, maar ook zij vond het af en toe onoverzichte lijk, waardoor ze tijd verloor. Alledrie hadden ze niet erg lang boven de boeken gezeten. "Met aardrijkskunde weet je van tevoren dat er veel 'inzicht- vragen' komen. Het heeft wei nig zin om je druk te maken over details", zeggen ze alledrie eens gezind. Bovèndien vinden ze aardrijkskunde een leuk vak. Vooral Bas had niet veel aan topografie gedaan, "maar het was ook een kwestie van slim zijn en af en toe terugbladeren en dan kom je in andere vragen eigenlijk al het antwoord te gen", aldus Bas. Wat aardrijkskundedocent en de leerlingen wel tegenviel was dat er weinig op de vragen werd doorgegaan. De Vries: "Dat was jammer, want dat maakte het een beetje oppervlakkig. Wat leerlingen mij trouwens ook achteraf vertelden, was dat ver schillende vragen niet logisch in elkaar overliepen". Voorspelbaar Het havo-e spelbaar, aldus docent R. van de Waterbeemd van het Katholiek. Examens voorlopige uitslagen Aardrijkskunde lbo/mavo (c) la. 2c. 3b. 4d, 5b. 6b. 7c. 8c. 9c. 10a. 11b, 12 tot en" met 15 open vragen, 16c, 17b, 18c, 19d, 20c, 21a, 22c, 23a, 24c, 25c, 26c, 27 tot en met 30 open vragen, 31b, 32c, 33b, 34d, 35c. 36b, 37d, 38f, 39b, 40b, 41b, 42 tot en met 45 open vragen. Aardrijkskunde lbo/mavo (d) 16d, 17c, 18a, 19d, 20b, 21b, 22a, 24b, 25f, 26e, 27 tot en met 30 c vragen, 31b, 32b, 33d, 34b, 35d, Gelders Lyceum (KGL) in Arn hem. „Natuurlijk werden er vra gen gesteld over stof die in de klas te weinig aan bod is geko men, maar door de bank geno men moeten de leerlingen een voldoende kunnen Scoren". Veronique van Liempt (18) vond „vooral het begin eenvou dig. En als dat zo is, kun je lek ker op gang komen en maak je de volgende opgaven ook ge makkelijker". Jaco van Eijk verzon antwoor den bij de vragen over Indone sië, omdat die niet gebaseerd waren op de leerstof. „Ik heb er maar iets aannemelijks van ge maakt. Op onduidelijke vragen kan ik geen goed antwoord ge ven." Het viel Jaco op dat aan het eind van het examen nog maar twintig procent van de deelnemers aanwezig was. Bij de andere examens hadden ze veel meer tijd nodig. Leraar Paul Wegener vond het vwo-examen te makkelijk. „Het leek soms meer op een ha vo-examen. Gezond verstand was voldoende om de vragen te beantwoorden. Dat is frustre rend voor degenen die hard ge studeerd hebben." Spaans Een beperkte groep m: lingen deed gisteren Spaans. De Canisius-scholenge- meenschap in Almelo telde ne gen deelnemers. „Terwijl Spaans toch de tweede wereld taal is en vooral in de handel steeds meer wordt gevraagd", aldus leraar Van Raalte. Net als bij de andere talen bestond het examen uit een aantal korte tek sten met in het Nederlands ge stelde vragen. Daarna volgde een drietal teksten met meer keuzevragen in het Spaans. Vooral de eerste tekst was pittig. Maar al met al was het goed te doen, aldus Van Raalte. Bij het havo-eindexamen kunstgeschiedenis werd veel aandacht besteed aan de stro mingen in de moderne kunst. Maar een vraag over computer- kunst deed veel kandidaten toch opkijken. „Wel leuk, maar vooral lastig", oordeelden de leerlingen van de Wolfert van Borselen scholengemeenschap in Rotterdam. Tranen De zwaarste uren maakten de vwo-kandidaten door die het examen economie 2 tot een goed einde moesten zien te brengen. Zelfs Constant Vergouwen van de Thomas More Scholenge meenschap in Oudenbosch - normaal goed voor een acht of een negen - rekent deze keer op niet meer dan een 3,5. Mariëlle Stijger troostte zich met de gedachte dat bijna ieder een hele stükken 'blanco' had ingeleverd. Leraar W. Kuijpers bevestigt dat het examen aan zienlijk moeilijker was dan vo rig jaar. o-leer- 37a, 38a. 39d, 40d. 41c, 42 tot en met 45 open vragen. Spaans mavo-c ld, 2a, 3b, 4c, 5a, 6b, 7b, 8c, 9b, 10c, 11a, 12c, 13c, 14a, 15b, 16a, 17d, 18d, 19b, 20b, "21a, 22a, 23b, 24b, 25b, 26d, 27b, 28a, 29a, 30c, 31a, 31a, 33a, 34a, 35c, 36c, 37c, 38a, 39a, 40c, 41c, 42d, 43c, 44a, 45b, 46d, 47c, 48b, 49b, 50c. Spaans-mavo-d la, 2a. 3c. 4b, 5b. 6c. 7c. 8c. 9b, 10c, 11a, 12d, 13b, 14a, 15a, 16c, 17a, 18a, 19a, 20a, 21c, 22c, 23c. 24a, 25a, 26c, 27a, 28d, 29c, 30d, 31a, 32a, 33b, 34a, 35a, 36c, 37b, 38b, 39b, 40a, 4ld, 42a, 43c, 44c, 45c, 46d, 47c, 48d, 49d. 50a. Het hoofdbestuur van het Hu manistisch Verbond wil de ko mende twee jaar de aandacht voor het verschuivend normbe sef stimuleren. Het bestuur acht een doordenking van de grond slagen van onze omgangsvor men en van onze gedachten over rechten en plichten dringend noodzakelijk. Het congres van het verbond zal zich dit week einde in Groningen hierover be raden. "Het is duidelijk", aldus voor zitter prof. mr. J. F. Glastra van Loon, "dat de normen uit de ne gentiende en twintigste eeuw uit gediend beginnen te raken. De le vensomstandigheden zijn sterk verbeterd, maar dat is gepaard ge gaan met vele negatieve effecten, zoals milieuvervuiling, uitbuiting van andere werelddelen en een consumptieve, materialistische levenshouding". Mensen hebben volgens hem een houding van "radeloosheid en vervreemding", omdat ze niet meer weten wat ze moeten doen en laten. "Wij moeten in ieder ge val proberen de volgende genera ties. betere kansen te bieden dan we ze zouden geven door niets te doen", aldus de voorzitter. Het tweejaarlijkse congres heeft als belangrijkste taak het 'vertalen' van het Humanistisch Manifest, waarin de beginselen van het Verbond politiek en maatschappelijk worden uitge werkt. Er zijn diverse wijzigings voorstellen ingediend, maar Glas tra van Loon verwacht vooral dis cussie over een voorstel van het Humanistisch Vredesberaad. Dit wil dat het congres er bij de regering op aandringt niet mee te werken aan de plannen van de NAVO tot modernisering van de korte-afstandswapens en via on derhandelingen te komen tot ver wijdering van de resterende kern wapens. Het hoofdbestuur heeft dit voorstel ontraden. "Dit is een politiek zo gevoelig onderwerp dat het niet verstandig is om daar als verbond een uitspraak over te doen". Een tweede onderwerp waar aan het Verbond, samen met de zusterorganisatie in Vlaanderen, de komende jaren prioriteit wil geven, zijn de morele dilemma's omtrent nieuwe technologische ontwikkelingen op medisch en biologisch gebied. "De mens is het enige levende wezen dat zo'n geweldige bovenbouw van cul tuur heeft ontwikkeld dat het ook aan zijn eigen genetische eigen schappen kan sleutelen", vindt de voorzitter. Glastra van Loon heeft meer dan eens gepleit voor samenwer king met de kerken tegen het ge vaar van het fundamentalisme, de zeer orthodoxe stroming in de di verse godsdiensten. Een der vruchten daarvan is een besloten studiebijeenkomst over het isla mitische fundamentalisme die het verbond volgende maand sa men met het IKV en het Neder lands Centrum Buitenlanders houdt. De aanleiding is de oproep van ayatollah Khomeini om de schrijver Salman Rushdie te ver moorden. De voorzitter van het Humanis tisch Verbond is niet verbaasd dat meer dan de helft van de Ne derlanders zich als buitenkerke lijk beschouwt. "Het gaat om een historische ontwikkeling. De ker ken spreken het moderne levens gevoel niet meer aan. Het is voor hen een vechten tegen de bier kaai, tenzij ze de fundamentalisti sche kant opgaan", aldus Glastra van Loon. De grote kerken zien hun le dental dalen, maar toch neemt de aanhang van het Humanistisch Verbond nauwelijks toe. Vorig jaar groeide het aantal leden met 470 (ruim 3 procent) tot 15.268. Daarmee komt het Verbond dicht bij het hoogste aantal leden dat het ooit heeft gehad (15.694 in de jaren 1979 en 1980). Het hoofdbe stuur streeft ernaar dat het Ver bond in 1995 20.000 leden heeft. Gehoorzaamheid De gehoorzaamheid aan de bis schoppen is voor de Nederlandse religieuzen niet identiek aan de eigen gelofte van gehoorzaam heid. De bisschoppen die hieraan voorbij gaan, beseffen de eigen opdracht van de religieuzen bin nen de kerk niet altijd voldoende. Dit schrijft de Konferentie van Nederlandse Religieuzen (KNR) aan het Vaticaan over de onder linge relatie met de bisschoppen. De hogere oversten van de Neder landse orden en congregaties rea liseren zich dat de verhouding tussen bisschoppen en religieu zen in de hele geschiedenis aan spanningen onderhevig is ge weest. Daarom vragen zij zich af of het "volkomen trouw zijn aan de bedoeling en de geest van hun instelling" naadloos overgaat in "volmaakte gehoorzaamheid en aanhankelijkheid aam het gezag van de hiërarchie", zoals het Vati caanse document 'Mutuae Rela- tiones' over de onderlinge betrek kingen van religieuzen en bis schoppenconferenties stelt. In hun brief verwijzen zij naar de Codex (het kerkelijk wetboek) die van de bisschoppen vraagt het eigen charisma (talenten) van de religieuzen te beschermen. Religies voor vrede De Nederlandse afdeling van de Wereldconferentie van Religies voor Vrede, heeft voor zondag 4 juni voor de tweede maal een con ferentie georganiseerd, die plaatsvindt in Rotterdam. De po sitie van de religieuze en etnische minderheden in het Europa van 1992 zal daarin centraal staan. Volgens de secretaris van de Nederlandse WCPR, ds. Henk Schouten uit Leiden, is voor een zondag gekozen, omdat de zater dag voor de joodse deelnemers nog gevoeliger ligt dan de zondag voor de deelnemende christenen. Ook moslims en hindoes werken aan het programma van 4 juni De WCPR vormt een interna tionale beweging van vertegen woordigers uit diverse religieuze tradities en werd in 1970 opge richt in Japan, waar voor het eerst zo'n 500 mensen uit verschillende godsdiensten samenkwamen om te komen tot een gemeenschap pelijk standpunt ten aanzien van ontwapening, mensenrechten, ontwapening en allerlei conflic ten in de wereld. Voor informatie over de bijeen komst in het Groothandelsge bouw in Rotterdam kunnen be langstellingen terecht bij ds. Schouten, telefoon 071-218723. Protestantenbond. De Ne derlandse Protestantenbond (NPB) in Wassenaar viert de ko mende twee dagen in eigen kring het feit dat zeventig jaar geleden de afdeling aldaar werd opge richt. Naast een tentoonstelling 'NPB Creatief, waarop werk van de leden valt te bewonderen, is er zondag een feestelijke dienst. In de NPB zijn vrijzinnige christe nen verenigd. Kerkendag Leiden. Aan fle kerkendag, die zondag in Leiden plaatsvindt, wordt tijdens het centrale middaggedeelte in de Pieterskerk door een groot aantal ook niet-kerkelijke organisaties meegewerkt. Tijdens een 'markt' en workshops worden op uiteen lopende wijze de thema's gerech tigheid, vrede en behoud van de schepping benaderd. De manifes tatie in de Pieterskerk, die voor een ieder toegankelijk is, begint om half twee en loopt om vier uur uit op een viering. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Wassenaar (buitengewone wijk- gemeente) (toezegging) C. N. van Dis, kand. aldaar; aangenomen naar Katwijk aan Zee W. H. B. ten Voorde te Nieuw-Ven- nep/Abbenes. Gereformeerde Kerken: aange nomen naar Benschop als predi kant in tijdelijke dienst (parttime) W. R. Scholten, emeritus-predi kant Woerden, naar Dwingeloo drs. G. Zijlstra, kand. aldaar. Geref. Kerken vrijgemaakt: be roepen te Schildwolde J. J. Poutsma Hardenberg. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Lelystad D. Rietdijk Moerkapelle.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2