'Zakenlieden' drijven Lissenaar naar afgrond Tropisch hardhout splijt politiek Hazerswoude Overleden Katwijker laat prijs na Voorstel om gebruik af te zweren haalt het niet HAZERSWOUDE - Alleen als het gebruik van alternatieve houtsoor ten te nadelig is, wil de gemeente Hazerswoude nog tropisch hard hout gebruiken voor projecten die door de gemeente zelf worden uit gevoerd, zoals bijvoorbeeld het ma ken van beschoeiingen. Verder zal de gemeente de gevolgen van het gebruik van tropisch hardhout voor het milieu onder de aandacht bren gen van ondernemers en aanvra gers van bouwvergunningen. De gemeenteraad heeft dit gister avond na een lange discussie beslo ten. Hierbij sneuvelde het voorstel van burgemeester en wethouders om kopers van gemeentegrond op te leggen dat zij bij de bebouwing daarvan geen tropisch hardhout mogen gebruiken. Een meerder heid binnen het college nam dit voorstel terug, omdat hiervoor de steun ontbrak. PvdA-PPR-raadslid C. van Put ten was juist erg ingenomen met de collegevoorstellen, die na eerdere discussies in een raadscomissie wa ren aangescherpt. Haar enthousias me werd echter niet gedeeld door de andere fracties. De WD, het CDA. GB86 en de SGP/RPF vonden het voornemen om als gemeente zelf het gebruik van hardhout af te zweren al te ver gaan. Alleen de WD en GB86 volhardden in die op vatting. CDA en SGP/RPF bleken wél ge voelig voor het gloedvolle betoog van wethouder P. van der Werf, die stelde dat de wereld regelrecht op een onherstelbare ramp afstevent. Hij vond dat de gemeente een goed voorbeeld moet geven. "Moeten we een vuist maken tegen de landen die de regenwouden kappen en zelf maar gewoon doorbouwen? Als we voorlichting geven dat er zo min mogelijk hardhout moet worden ge bruikt, dan moet de gemeente daar zelf niet van afwijken". De verdeelde opstelling nood zaakte het college tot een schorsing van de vergadering. Hierna bleek ook het college verdeeld te zijn. G. van der Lecq-De Knikker (PvdA/P PR) hechtte aan het oorspronkelij ke voorstel, maar Van der Werf (CDA) en burgemeester J. van der Sluijs redden het voorstel zoveel mogelijk, door de raad deels tege moet te komen. De voorstellen van zowel Van der Lecq als van Van der Sluijs en Van der Werf werden in stemming gebracht. Het eerste haalde het niet, het tweede wel met de stemmen van WD en GB86 te gen. Excuus CDA-raadslid aanvaard BOSKOOP - De ge meenteraad van Bos koop heeft gister avond het excuus van CDA-raadslid J. Binken aanvaard. Binken was in ops praak gekomen door zijn functie als redac teur van het huis- aan-huis-blad Bos- koopse Courant. In de krant stond twee weken geleden een artikel over de do denherdenking in Boskoop, waarin werd opgemerkt dat 'de raadsleden die vrijheid en democra tie hoog in het vaan del hebben staan, schitterden door af wezigheid'. Binken ontkent het artikel te hbben geschreven en zegt dat de schrijver ervan niet bekend was met de plaatselij ke situatie. Tijdens de viering waren de WD- raadsleden wel dege lijk aanwezig, maar zij bevonden zich on der het publiek. Sinds vele jaren legt de WD geen krans Binken betreurt dat een dergelijk arti kel in de krant is ver schenen en zegt geen vat te hebben op alle correspondentie. Hij wil zich in de toe komst meer afzijdig hquden van politieke commentaren en bij het kranteconcern bewerkstelligen dat er duidelijkheid wordt verschaft over artikelen die van zijn hand zijn. Speculeren met aandelen: half miljoen van baas gestolen DEN HAAG/LIS- SE/NOORD WIJK - Specu leren met aandelen dreef de 27-jarige man uit Lisse, nu onder meer directeur van een administratiekantoor, naar de rand van de afgrond. Speculeren, waarmee hij snel rijk dacht te kunnen worden. Maar hij hield er geen rekening mee dat er in dit wereldje ook louche praktijken plaatshebben. Zo louche, dat bedreiging met de dood herhaaldelijk aan de orde was. Eenmaal zette een Chinese 'zakenman' hem zelfs een pistool op het hoofd toen hij zei naar de po litie te zullen gaan als het nu eens niet op hield. De man stond gisteren voor de Haagse rechtbank terecht waar hij zich moest verantwoorden voor valsheid in geschrifte. Want daartoe leidde het speculeren uiteindelijk. Het bedrag, rond een half miljoen gulden, stal hij van z'n vorige werk gever, een makelaarskantoor in Noordwijk. Het speculeren speelde zich alle maal af in 1986. De Lissenaar be sloot een bedrag van 25.000 gulden - dat hij zelf had gespaard- te beleg gen. De man deed dat via het Am sterdamse King Lum, dat aandelen kocht en verkocht. Een paar dagen nadat hij de 25.000 gulden had over gemaakt kwam er een bericht dat er meer geld moest worden gestort, omdat de aandelen minder waard waren geworden. En zo ging dat maar door. Het ene verzoek na het andere bereikte dd Lissenaar. Een maal stortte hij uit eigen zak nog eens een bedrag van bijna 80.000 gulden. Uiteindelijk was hij volledig blut, zodat hij besloot met geld van z'n werkgever aan de slag te gaan. Die werkgever maakte het hem niet zo moeilijk, omdat hij over blanco che ques beschikte die de eigenaar al op voorhand van zijn handtekening had voorzien. King Lum benaderde de Lissenaar telkens opnieuw met de opdracht meer geld te over te maken, omdat hij anders de kans zou lopen alles wat hij inmiddels al had belegd te zullen kwijtraken. Al thans, dat maakten de mensen van King Lum hem wijs. Bovendien speelde angst een rol. Angst dat hem wat zou overkomen als hij niet aan de wens van de 'handelaar' in aandelen tegemoet zou komen. Tonnen Een psychiatrisch rapport trok in twijfel of de Lissenaar zich zou kun nen distantiëren van de vraag hoe snel hij rijk zou kunnen worden. De rechter vroeg zich dit eveneens af. De verdachte zelf liet daar echter geen onduidelijkheid over bestaan. Hij vertelde dat er dagelijks tonnen door zijn handen gaan waarmee hij, bij wijze van spreken, weer precies hetzelfde zou kunnen gaan doen als drie jaar geleden. "Maar ik denk er niet aan", zei hij mét nadruk. De officier van justitie, mr. v.d. Broek, vond dat valsheid in ge schrifte wel was bewezen. "De man heeft nogal wat mensen een gigan tisch nadeel berokkend. Mensen die in feite helemaal niets met deze Brand tuincentrum DE ZILK - Bij een brand in een tuincentrum aan de Beeklaan in De Zilk zijn gistermiddag 100 balen hooi verbrand. Vijf caravans, die bij het centrum in een stalling stonden, konden op het nippertje weg wor den gehaald. Wel ging het dak van de stalling in vlammen op. De brand werd geblust door de vrijwillige brandweer van Noord wij kerhout. De oorzaak is niet bekend. hele kwestie te maken hebben. In derdaad, hij is in het klein begon nen, maar stéeds moest het ene gat met het andere worden gedicht. Dat liep zo uit de hand dat hij z'n werk gever ervoor ging benadelen. En dat is een kwalijke zaak. Hij maakte misbruik van het vertrouwen dat juist deze in hem stelde". De officier wees ook in de rich ting van King Lum. Van de Broek stelde de sterke indruk te hebben dat de verdachte puur geld uit de zak was geklopt. De officier zei er achter te zijn gekomen dat King Lum niet zo best staat aangeschre ven in Amsterdam. "Het is een lou che bedrijf', zei hij letterlijk. "Maar in hoeverre dit de verdachte ver schoont? Eigenlijk helemaal niets, vind ik. Tenslotte had hij met King Lum kunnen breken. Als je wordt bedreigd en wordt kaalgeplukt stap je toch naar de politie? Waarschijn lijk leefde bij hem de gedachte dat alles wel goed zou komen. Ik denk dat hij niet meer in staat was om ob jectief te denken. Ook nu nog staat alles bij hem in het teken van geld. Dat lijkt wel een obsessie voor hem". De officier eiste een gevangenis straf van twaalf maanden waarvan drie maanden voorwaardelijk. De advocaat van de Lissenaar noemde het een uitermate merk waardige zaak dat er nooit een ge rechtelijk vooronderzoek in de zaak van zijn cliënt was gedaan. De man had tenslotte aangifte gedaan dat hij met de dood was bedreigd, maar niemand vond het nodig dat na te trekken. Zelfs ook niet toen de ad vocaat daar om vroeg. Derhalve vroeg hij nu de rechtbank om de he le kwestie weer naar de rechter- mafia gaat. Het half miljoen gulden dat dit bedrijf heeft 'belegd' zouden al lang naar Hong Kong zijn doorge sluisd. De advocaat gaf nog eens aan hoe de vork aan de steel zat. Niet zijn cliënt had het initiatief genomen om te gaan beleggen. Nee, hij was benaderd. Hem waren koeien met gouden horens beloofd. Pas veel la ter zag hij in dat hij werd beduveld. En al stelde de Lissenaar vragen, antwoord kreeg hij niet of hij kreeg brieven die op vrijdag in de bus gle den en waarop hij binnen drie da gen antwoord moest geven. Om af te komen van King Lum dreigde hij met de politie als het nu eens niet zou zijn afgelopen. Maar toen trok een Chinees een bureaula de open en zette hem een pistool te gen de slaap om de man duidelijk te maken dat men hiervan niet was ge diend. 'Als je dat doet', zei hij, 'haal ik de trekker over'. De advocaat ver telde dat de Lissenaar later ontdek te dat diezelfde Chinees in een auto voor zijn .huis postte. Omdat justitie een gerechtelijk vooronderzoek niet nodig achtte trachtte de advocaat zelf wat feiten op tafel te krijgen. Feiten, die ertoe moeten bijdragen dat de rechtbank alsnog de zaak naar de rechter-com- missaris verwijst. Tenslotte, zei hij, hebben die ertoe' geleid dat mijn cliënt nu zo diep in de zorgen zit. Het enige dat justitie in Amsterdam heeft gedaan is beslag leggen op de administratie van King Lum, maar verder heeft zij geen stappen onder nomen. Argument: geen man kracht. Omdat de zaak al drie jaar oud is vroeg de advocaat de rechtbank zijn cliënt te ontslaan van rechtsvervol ging en als dat niet mogelijk is hem een voorwaardelijke straf met geld boete op te leggen. VALKENBURG Ruim 50 jongens en meisjes van de voormalige christelijke kleuterschool in Valkenburg hebben gisteravond een reünie bijgewoond van oud- leeringen. De reünie was bedoeld voor de 'lichtingen' 1978 en 1979 en werd gehouden in de gymzaal van de christelijke basisschool aan de P. Oosterleestraat. Het idee voor de samenkomst was afkomstig van Co- rina Koning. Samen met Mar ja Zuiderduyn heeft zij de reünie ook op touw gezet. Aanvankelijk kwam de bijeenkomst wat laat op gangmaar rond tien uur werd het echter gezellig druk en werden vele oude con tacten weer hersteld. Pas rond middernacht vertrok ken de laatste deelnemers weer huiswaarts. Onder de reünisten oud-leerlingen uit Friesland, Renswoude en Woudenberg. Ook dejuffenMat van der Mey, Lidy Franken, San- nie van der Haak en Corrie Boogaard woonden de bij eenkomst bij. De reünie was in de ogen van de deelne mers zo geslaagd dat al gisteravond werd besloten om over vijfjaar weer bij elkaar te komen. (foto Dick Hogewoning) KATWIJK - De onlangs overleden ere-burger van Katwijk, D.F.E. Meer burg, heeft een aanzien lijk bedrag nagelaten voor de vorming van een herinneringsfonds. Uit dit fonds kan jaarlijks een prijs van maximaal 20.000 gulden worden bekos tigd, die zal worden uitge reikt aan personen of in stellingen die zich op het gebied van de cultuur, de industrie of de handel in en voor Katwijk verdien stelijk hebben gemaakt. De prijs wordt uitge reikt door een 'Stichting Herinneringsfonds', on der voorzitterschap van A.J. Meerburg, de zoon van de bekende Katwij ker. De stichting hoopt de prijs voor de eerste keer uit te reikentijdens de eerstkomende nieuw jaarsreceptie van de ge meente. Het gemeente huis dient als 'postbus' voor het stichtingsbe stuur, dat zich aanbevo len houdt voor suggësties over de criteria die voor de uitreiking van de prijs moeten worden aange legd. Een officiële oproep aan personen of instellin gen die voor deze prijs in aanmerking denken te komen, zal in oktober worden gepubliceerd. Suggesties zijn echter nu al welkom. 'Dubbelrol' van coördinator in projectgroep gif 'niet bezwaarlijk' ALPHEN AAN DEN RIJN - B. Huiskes kan coördinator blijven van de projectgroep die is belast met de begeleiding van het onder zoek naar de mogelijke stort van grote hoeveelheden chemisch afval in de Alphense Coupépolder. Geen enkele vertegenwoordiger in de projectgroep steunt het verzoek van het Milieu Aktiekommitee Coupé aan de provincie om Huiskes te ver vangen. Het comité is bang voor vermenging van belangen omdat de huidige projectleider begin dit jaar is overgestapt van de provincie naar het bureau Geo-Logic, dat ook on derzoek heeft verricht op de voor malige Alphense vuilstortplaats. "Die vrees is totaal ongegrond. Op het moment dat Huiskes over stapte. was duidelijk dat Geo-Logic niet meer aan het werk zou gaan in de Coupépolder. Het zou bovendien erg jammer zijn als de kennis van deze man voor de groep verloren zou gaan. Daarom is het helemaal niet bezwaarlijk, maar juist goed dat hij coördinator blijft", zo ver tolkte de Alphense wethouder W. de Jong gisteravond de mening van alle vertegenwoordigers in de pro jectgroep. Naast de gemeente en de provincie maken het bewonersco mité, de golfclub Zeegersloot, het Hoogheemraadschap van Rijnland, het milieucomité en de streekcom- missie deel uit van de groep. Huiskes wordt sinds zijn over gang naar Geo-Logic door het Leid- se bureau regelmatig 'uitgeleend' aan de provincie. Huiskes: "Ik kan mé de kritiek best wel voorstellen, omdat ik ben overgegaan naar een bedrijf dat nauw Lij de gifbelt be-' trokken is geweest. Het punt is ech ter dat Geo-Logic nu niet meer met geofysisch onderzoek bezig is op de belt, zodat de zaken echt niet door elkaar worden gehaald". ALCOHOL - Een 27-jarige in- woonster van Hillegom heeft gister middag op. de Beeklaan in haar woonplaats nogal wat schade aan gericht. Zij reed met haar personen auto in op een stilstaande auto en vervolgens een lantaarnpaal omver. Volgens de politie had de Hillegom- se teveel alcohol gebruikt. ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Tan, Zwijnenburg, Meyer, Van Leeu wen, Verhage, Groeneveld, de Ruiter, Jans sen, Maris en Van Schie: za 8 uur tot zo 8 uur: M.A. van Schie. tel: 177100, Rijnsburgerweg 163. zo 8 uur tot 24 uur: M. Zwijnenburg, tel: 412166. Rosmolen 2. Groep 2 - Nering Bögel, Van Gent, Taytel- baum, Van Luyk, Klaassën, Rus, Kruis, Berg- meijer.de Lange: za 8 uur tot zo 8 uur: E. de Lange, tel: 212025, Brockhorststraat 43-45. zo 8 uur tot 24 uur: R.M.G. Taytelbaum, tel: 120266, Utrechtse Veer 17. Groep 3 Pleiter, Smit, Lely, W. de Bruyne, J. de Bruyne, Stolk, Jurgens, Fogelberg en Van den Muijsenbergh: za 8 uur tot zo 8 uur: J.W. Lely, tel: 416555, Lekstraat 91a. zo 8 uur tot 24 uur: J. de Bruyne. tel: 125245, Kernstraat 11 Groep 4 - Van Wingerden, Lahr, Van Rijn, Bé- nit, Nieuwenhuis, Horn, Van der Waardt, J.G. Zaayer en R.E. Zaayer, de Kanter en Lodder: za 8 uur tot zo 8 uur: A.A. van Rijn, tel: 314349, Kennedylaan 24. zo 8 uur tot 24 uur: D.R. van Wingerden, tel: 310047, Boshuizerkade 31. Groep 5 - Jasperse, Wiersma, Crul, Kooyman, De Jong, Prince, Reinders, D. Hammerstein en A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur: A. Hammerstein, tel: 767646, Robijnstraat 2b. zo 8 uur tot 24 uur: H. de Jong, tel: 123752, Noordeindeplein 4a. Waarnemingsregeling homeopatische artsen: I. Cowan, Levendaal 87. tel: 146337; C. Juffer- mans/D. Koster, Haagweg 41tel: 315900; via dokterstelefoon 071-122222 kunt u vernemen welke arts dienst heeft. Leiderdorp za en zo: S.P. Ouwerkerk, Loevestein 40, tel: 891037, spreekuur (uitsluitend voor spoedge vallen) van 12.30 tot 13.00 uur op Florijn 10. tel: 891000. Oegstgeest ALPHEN AAN DEN RIJN - Ruim dertienhonderd fietsers passeerden zoals duidelijk werd bij de, als vanouds, bloemrijke intocht. De organisatie Frans Halslaan 10, tel: 153747. gisteravond de meet bij het einde van de avond-Laura. De avond-editie worstelt met de vraag hoe de animo kan worden opgepept. Eerst wacht ech- Voorschoten trok dit jaar ondanks de uitzonderlijk goede weersgesteldheid minder ter nog de dag-Laura in de eerste week van juli. (foto Ben de Bruyn) za: F. Koopmans, Churchillweg 19, tel: 6352; dan verwacht. Bij de deelnemers zelf kon dat de pret niet drukken, zo: c- Me'jer-J W- Fr'solaan 13, tel! 3032. Medische Diensten Warmond Praktijk Hoornweg/Steeboom. Prof. Aalberse- laan 2. Voorhout, tel: 02522-11393. Zoeterwoude via het antwoordapparaat van een van de Zoe- terwoudse huisarten, tel. 01715-1219 of 1614, verneemt u welke huisarts de weekenddienst APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waarge nomen van vr. 26/5 tot vr. 2/6 door Apotheek Tot Hulp der Mensheid, Rosmolen 13, Leiden, tel; 071-211611; Apotheek Stevenshof, Ina Boudier Bakkerplein 1. Leiden, tel: 071-313234; Apotheek Meidoorn, Voorstraat 59, Voorscho ten, tel: 01717-3350. Apotheek Langstraat, Langstraat 156, Wasse naar, tel: 01751-11350. A. Koster, Narcièstraat 47, Voorschoten, tel: 01717-3836. Voor de praktijk van Duijn, Brandt: I.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260, Oegst- TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargeno men door: W. Kuiters, Hoge Rijndijk 38, Lei den, tel: 071-125215, spreekuur onTf3.00 uur. Dienst in eigen praktijk: S. Freeke, Laan van Meerburg 2, Zoeterwou- de-Rijndijk, tel. 071-414547 of 410950. Voorschoten/Wassenaar W. Mangelaar-Meertens, Stoeplaan 6, Wasse naar, tel: 78151 WIJKVERPLEGING Bereikbaarheid Kruisvereniging 'Hart van Hol land'. werkgebied Rijnstreek: Leiderdorp en Zoeterwoude: Voor dringende gevallen bui ten de spreekuurtijden, tel: 01720-74951. VRIJDAG 26 MEI Alkemade Eenacter-festival toneelvereni ging St. Pancratius, aanvang Alphen open week Streekmuziek- school met uitvoeringen om 19.00 en 20.15 uur. orgelconcert Simon Stelling in de Adventskerk, 20.00 uur. concert Trockener Kecks', jon gerencentrum Het Kasteel, aan- vang 21.00 uur. Boskoop vlooienmarkt in de Beurshal, A.P. van Neslaan, aanvang 17.00 Leiden in kader van Chansonwek: op treden Leo Ferré, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. voorstelling: 'The Family' van Lodewijk de Boer, aanvang 20.30 uur in het Micro-Theater, Oude Wassenaar voorstelling: 'De dame uit de provincie' door Joneelcombinatie Dialoog, aanvang 20.15 uur in Cultureel Centrum De Warenar, Kerkstraat 75. ZATERDAG 27 MEI Alkemade vogelexcursie Regiobhale Vo gelwerkgroep, aanvang 5.30 uur School. Hoefbladstraat, tot 13.00 uur. open week Streekmuziek- 15.00 u Zegerplasloop handbalvereni ging Rijnstreek, Olympiaweg, n Het Anker, Chopinlaan, om 14.00 uur. Leiden open huis voor oud-leerkrach ten en -leerlingen van de Koningin Julianaschool en De Kiekeboe, van 14.00 tot 17.00 uur. voorstelling: The Family' van Lodewijk de Boer, aanvang 20.30 uur in het Micro-Theater, Oude Vest. in kader van 'Chansonweek': optreden Mercedes Sosa, aan- WN, van 10.00 tot 16.00 uur. manifestatie voor buitenlan ders en Nederlanders 'Leiderdorp Aangenaam', van 14.00 tot 21.30 uur in Sjelter, Heemraadlaan. concert Leiderdorps Kameror kest, aanvang 20.15 uur in de Dorpskerk. Voorschoten kunstbeurs in het Ambachts- en1 Baljuwhuis, Voorstraat, vanaf 14.00 uur. rondleidingen in Kasteel Dui venvoorde, Veurseweg, om 14.00 en 15.30 uur. Taptoe Voorschoten mmv zes toporkesten, vanaf 20.00 uur op het sportcomplex van SVLV, Juli ana van Stolberglaan. ambulance Den Haag, tentoonstelling en diverse activiteiten, van 11.00 tot 17.00 mr. Zijdeweg. voorstelling: 'De dame uit de provincie', door Toneelcombinatie Dialoog. 20.15 uur in Cult. Cen- trum De Warenar. Kerkstraat 75. ZONDAG 28 MEI Alphen open deu'dienst met Die Rhijn- se Sanghers en Simon Stelling (orgel), 18.30 u. Goede Herderk.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 16