Zwembad t Wedde naar Sportfondsen 'Alleen gordijn dichtdoen helpt' Duinbehoud tevreden over 'wildbeheersplan' Braks Veel belangstelling voor skateboard-gast VRIJDAG 26 MEI 1989 p^ke^mogelilkheden helpen de juiste taktiek te kiezen. Want ook de krant heeft tussen voor- en achterpagina zijn gevoelige plekken. Laat u eens uitgebreid en Tijblijvend voorlichten over'de beste keuze voor uw bedrijf. Bet voor informatie het Leidsch Dagblad 071-161400 of Alphens Dagblad 01720-93961. Voorschoten wil af van zware verliespost VOORSCHOTEN - De ge meente Voorschoten draagt het zwaar verlies lijdende zwembad 't Wedde over aan Sportfondsen NV. Een raadsmeerderheid van CDA en WD heeft hiermee gis teravond ingestemd. De fracties van de PvdA/PPR en D66 stemden tegen het collegevoorstel. De eerste jaren zullen de gemeente lijke lasten door kwaliteitsverbete rende maatregelen en financiële ga ranties voor het personeel niet da len. Maar een raadsmeerderheid denkt dat de overdracht op den duur tot een lager exploitatietekort en een kleinere gemeentelijke bij drage zal leiden. Voor de zwemverenigingen ver andert er het eerste jaar niets aan de lessituatie. Welzijnswethouder L.L. Marselis zal deze tijd gebruiken om via gesprekken met de verenigin gen en Sportfondsen afspraken te regelen over een verdeling van de lesuren. Tijdens de vergadering wa ren alle fracties het er gisteravond over eens dat de zwemverenigingen het moeilijk krijgen wanneer Sport fondsen op de meest rendabele uren gaat lesgeven. "Het bedrijfs-economisch hande- leh wringt met de belangen van de zwemverenigingen", stelde F.J.M. ten Have namens de CDA-fractie vast. "Er bestaat de vrees dat zij hun financieel draagvlak verliezen en men is bang dat de omvang van de vereniging wordt aangetast". Ten Have zei dat De Watervrienden op een negatief saldo van 7.000 gulden uitkomen wanneer de zwemlessen wegvallen. Cijfers van de Eerste Voorschotense Zwemvereniging kon hij niet geven, maar bekend is dat ook zij een negatief saldo ver wachten. Ten Have vindt dat dit verlies niet opweegt tegen het bete re rendement dat zijn fractie ver wacht wanneer een overeenkomst met Sportfondsen wordt afgeslo ten. Het CDA is bereid het verlies van de verenigingen te vergoeden, maar Ten Have stelde vast dat ze door het verlies aan leden wel een stuk van hun draagvlak zulen ver liezen. "Maar dat is een keuze, deze bedrijfs-economische benadering zal per saldo winst opleveren. Niets doen is niet reëel". Monopolie J.W.E. van de Poel (WD) zei dat hij een brief heeft ontvangen waaruit de eersten die roepen dat ze het niet blijkt dat de zwemverenigingen vijf kunnen. Ik vind dat de CDA jaar lang de goede lesuren willen be houden. Hij meende dat ze het mo nopolie op het geven van lessen niet kunnen claimen. Als de gemeente de zaak overdraagt aan Sportfond- t-> sen NV kunnen dergelijke afspra- Principieel ken niet voor vijf jaar worden vast gelegd, zo meende hij. Anders lag dat bij de PvdA/PPR- WD -fractie te gemakkelijk accep teren dat het college voor haar ver antwoordelijkheden is weggelo pen" De PvdA/PPR-woordvoerder was niet principieel tegen het beheer het bad door een particulier be- fractie. G.P. Both gaf ronduit toe drijf. Maar hij vond dat in Voorscho- dat het tekort op dit moment veel te ten niet voldoende is aangetoond groot is en dat er iets aan moet ge- dat de gemeente het bad zou kun- beuren. "Maar WD en CDA gaan nen runnen, mits de politieke be- ervan uit dat de gemeente daar niets reidheid daartoe bestaat. Namens aan zou kunnen doen", aldus Both zijn fractie stemde hij dan ook tegen het college-voorstel. D66 sloot zich op geheel andere het bad. Problemen gronden bij hem aan. J. Aikens had rond het technisch beheer i onterechte bezuiniging op het per soneel noemde hij voorbeelden van verkeerd beleid. Het college heeft geen moeite met de privatisering op zich, maar herhaalde dat hij proble- had met de gevolgde werkwij- Het college-voorstel zou met 'rit- volgens hem nooit gedurfd impopu- mestoornissen' tot stand zijn geko- laire maatregelen door te voeren als tariefsverhogingen en het overne men van lessen van verenigingen. "Bij het college ontbrak de bereid heid i Aikens sprak in dit verband over het Marselis-syndroom. Hij vond dat de wethouder steeds te weinig overleg pleegt met betrok- dit soort zwarte pieten te kenen. Hij was dan ook helemaal Nu ontstaat een uitverkoop niet gelukkig met het voorstel dat van mensen die steeds hun best de zwemverenigingen een jaar met hebben gedaan", aldus Both die rust worden gelaten. "Onder tijds- daarmee doelde op het zwembad- druk rolt er dan een besluit uit, waarvan je bij voorbaat al kan zeg- Sportfondsen gen dat de verenigingen er ongeluk- N V. kig mee zijn". Aikens wilde de vere- "Het personeel heeft vele sugges- nigingen dan ook voorlopig buiten ties gedaan om het beheer en de ex- de hele kwestie houden en eerst een ploitatie van het bad te verbeteren, principiële raadsdiscussie voeren maar nu zijn de verantwoordelijken over de levensvatbaarheid van zwemverenigingen binnen het Sportfondsenplaatje. Gezien de gang van zaken stemde ook D66 te gen de overdracht. Wethouder Marselis zag de woor den van Aikens als een blijk van po litiek wantrouwen aan zijn adres. Hij beloofde een tussentijdse rap portage aan de raadscommissies en wilde het overleg met de verenigin gen zo snel mogelijk aangaan. "Ik LEIDEN/WASSENAAR - De stich lijke Marselis". De andere fracties plan De stichting zegt dat in een reac- :o te wor- tmg Duinbehoud is blij dat minister tie op het antwoord van minister veronge- Braks (landbouw en visserij) van Braks op vragen van Tweede Ka- maal veel tijd nodig alvorens Afsluiting van Ommedijkseweg Zoeterwoude voor scholen sangepast ZOETERWOUDE - De Zoeter- woudse Ommedijkseweg en de ver- keerssluis van de Oranjelaan gaan niet van vier tot zessen op slot voor gemotoriseerd verkeer maar van half vier tot zes uur. De gemeente raad heeft gisteravond de "geslo tenverklaring" van genoemde stra ten aangepast met het oog op het tijdstip waarop de laatste bel gaat van de Zoeterwoudse basisscholen in de bewuste wijk tussen industrie terrein en Hoge Rijndijk. Bovendien wordt de drempel in de verkeerssluis aan de Oranjelaan verhoogd en komt er in diezelfde straat nog een drempel bij, ter hoog te van de Nassaulaan. Het was gisteravond de vierde keer dat de verkeersmaatregelen in de wijk werden veranderd. Maar nu de raad er voor het laatst over heeft gesproken, zijn ze definitief. De al weken slepende discussie begon nadat Progressief Zoeter woude van de flink tegenstribbe lende burgemeester Houdijk eiste dat hij met paaltjes het gemotori seerde verkeer met bestemming in dustrieterrein een halt zou toeroe pen. De wijk mocht niet langer doorgangsroute voor dit massale woon-werkverkeer zijn. PZ kreeg steun van CDA en WD. Later kwamen de raadsleden en de burgemeester overeen dat de af sluiting van de Ommedijkseweg een tijdelijke moest zijn: tussen vie ren en zessen. Vlak voor de raads vergadering van gisteravond kwa men B en W met het voorstel ook van de afluiting van de verkeers sluis een tijdelijke te maken. Gisteravond had de raad ander- zogenaamd 'wildbe- merlid Ria Beckers (PPR) over de besluit kon worden genomen. De zonden dat Marselis hiermee ge- heersplanop te stellen om zo de jacht in de Zuidhollandse duinen, noeg waarborgen gaf voor een goe- jacht in het koninklijk domein tus- Een 'wildbeheersplan' is volgens sen Wassenaar en Den Haag te be- Duinbehoud perken. de gang van zaken. Aikens behield zijn twijfels. Hofdijck-bewoners Oegstgeest vinden kunstwerk lelijk ment ninklijke jachten gen. Ook de door Braks aangekondig de inschakeling van Staatsbosbe heer bij de uitgifte van de jacht is volgens Duinbehoud een goede ver betering. "Er komt nu eindelijk een koppeling tussen het natuur- jachtbeheer. Dit situatie publieke tribune werd door tal y bewoners bevolkt. Hoewel de ver goed instru- keersmaatregelen juist voor hen en L van de ko- hun schoolgaande kinderen zijn be- bandenteleg- doeld, kunnen ze er maar weinig waardering voor opbrengen. De be woners vrezen sluipverkeer en kun nen door de maatregelen zelf ook niet meer vrijuit hun eigen wijk doorrijden. Liever willen ze dat de controle op de naleving van be- uaiuui. staande ver- en geboden wordt ge- de eerste stap intensiveerd. Volgens burgemees- de jacht hele- *er Houdijk echter hebben bekeu- Manifestatie De manifestatie Leiderdorp Aangenaam wordt morgen voor de vijfde keer gehou den. In de Sjelter (Heemraadlaan 67) kunnen buitenlandse en Nederlandse Leiderdorpers elkaar ontmoeten. Burge meester Bruggeman opent het evene ment om 14.00 uur. Tussen 14.50 uur en 20.20 uur treden diverse buitenlandse bands op. Daarna draait de film 'In af- wachting' (20.20 - 20.50 uur) en is er nog 00rd Hofwijck. een laatste optreden van de Latijns- Amerikaanse muziekgroep Dario Los Tamarindos (tot 22.00 uur). Voor de kin deren is er een apart programma tussen 14.15 en 17.05 uur. OEGSTGEEST - Het kunst werk Doorgaande Beweging van de Leidse kunstenaar F. de Wit zou als het een plaats krijgt in het gazon met bomenrij aan de Hofdijck in Oegstgeest een dagelijkse irritatie vormen voor de omwonenden. Het is daarom beter om het kunstwerk, dat de omwonenden ronduit lelijk en Veel te kolossaal vinden, een an dere plaats te geven, bij voor beeld langs het Oegstgeester kanaal, ter hoogte van de Hof- brouckerlaan. Daar kunnen voorbijgangers een blik werpen op de zeven stalen poorten en wordt niet dagelijks het uitzicht van omwonenden bedorven. Dat stelde gistermiddag een afvaar diging van de omwonenden in een gesprek met burgemeester S. Scheenstra, de voltallige kunstad viescommissie en de kunstenaar zelf, in het Oegstgeester bejaarden- maal in dienst komt te staan van de ""Bf" helemaal niet zo'n afschrik- natuur", aldus de stichting Duinbe- wekkende werking. De werkne- houd mers van het industrieterrein be- De stichting geeft in haar reactie schouwen bonnen als een "ingecal- toe dat de jacht in het koninklijk do- culeerd risico mein volgens de regels van de Jachtwet geschiedt maar vindt die t> I* l wet niet voldoende bescherming OFOlTLtlCtSCr 1011 Veil OEGSTGEEST - Een paar schaaf wonden liep een 16-jarige Oegst- „w geester jongen gisteren op na een geen wêtt'elij- valmet een bromfiets op de Koren- Duinbehoud verklaart de zaak scherp in de gaten te blijven hou den. Vooral omdat ke aanpassing op komst is. Daar door blijft elke verbetering afhan gen van het gedrag van de jagers. "Of de kroonjagers daadwerkelijk plezierjagers tot de echte be- bloemlaan in Oegstgeest. Een 59-ja- rige plaatsgenoot zag de jongen over het hoofd toen hij in zijn auto wilde wegrijden van zijn parkeer- ïau K1„lclja6t4a w. plaats langs de weg. De bromfietser heersjagers zullen worden", aldus reed teÊn portier van de auto Duinbehoud. kwam ten val. Show in Wassenaar Toneelstuk De Wassenaarse Toneelcombinatie Dia loog speelt vanavond en morgen het to neelstuk 'De dame uit de provincie' in cultureel centrum Warenar (Kerkstraat 75, Wassenaar). De voorstelling is gebaseerd op een ver haal van de Amerikaanse schrijver Edward Albee. Aanvang 20.15 uur. Cursus De Leidse Onderwijsinstellingen (LOI) beginnen 1 mei met de inschrijving voor de nieuwe cursus 'Effectief pc-gebruik'. De opleiding duurt zes maanden. Voor meer informatie: tel. 071-451911. Dierenzorg Het dierenhospitaal in Wassenaar houdt morgen open huis (11.00 tot 17.00 uur). In het gebouw aan de Zijdeweg kunnen bezoekers onder meer een rommelmarkt bezoeken, een demonstratie van behen dige honden bijwonen, kijken naar scha pen scheren en informatie krijgen over dierenbeschermende organisaties. De Dierenambulance verzorgt een fototen toonstelling. INBRAAK - Kleingeld en een aan tal cheques zijn deze week gstolen uit een woning aan de Oudenhof laan in Oegstgeest. Door het breken van een ruitje in de tuindeur kwa men de daers het huis binnen. De bewoners waren op vakantie. Een zoon die op het huis past ontdekte de inbraak. de burgemeester en de kunstenaar zelf zien in de plek in het gazon, nabij het Hofbroucker- park echter een optimale plaats. Ze voelen zich gesterkt in hun overtui ging nu de ontwerpster van het ga zon, de in Amsterdam woonachtige en 80 jaar oude Mien Ruys zich ook enthousiast heeft uitgelaten over de plaatsing van het beeld in haar on geveer dertig jaar oude schepping. Net als kunstenaar De Wit vindt zij de confrontatie tussen natuur en kunst een hoogst interessante. Wat deze standpuntbepalingen nu betekenen voor de besluitvor ming is na gistermiddag niet veel duidelijker geworden. Volgens bur gemeester Scheenstra zijn B en W nu aan het woord. Op bijna elk bezwaar van de om wonenden hadden de heren achter de tafel wel een weerwoord. Zo vra gen de bewoners zich af of het kunstwerk dat eerst in Haaswijk en dus een stedelijke omgeving stond nu wel op zijn plaats is tegen zo'n groen decor. Volgens de kunstad viescommissie echter is Doorgaan de Beweging, waarvan om de dis cussie te .verduidelijken een houten kloon (een staketsel) op de bewuste plaats is neergezet, "nu ook een an der beeld geworden". Doorgaande Beweging is een uiting van minimal art en kenmerk van die stroming is dat de kunstenaar zich laat leiden door de omgeving van zijn kunst werk. Nu het een ander decor krijgt, zullen de zeven stalen poorten dan ook anders worden opgesteld. "Ze worden uit elkaar getrokken". In Haaswijk, waar het beeld moest wij- WASSENAAR - Om de belangstel ling voor zijn speciale skateboard- gast binnen te perken te houden, deed de Wassenaarse sportwinke- lier D. Mol iets heel bescheidens. Op een bordje van 20 bij 30 centimeter meldde hij zijn bezoekers dat van daag de 24-jarige Amerikaan Tony Hawk langskomt. Het publiék kon zich op de parkeer plaats verzamelen en in groepjes de zaak binnenkomen. Shows, het uit delen van handtekeningen en meer commerciële activiteiten konden dan hand in hand gaan. Volgens de plannen althans... Om de bewoners van de Hofdijck en omgeving te laten de Beweging wellicht een plaats krijgt in het door tuinarchitecte Mien Ruys ontworpen plantsoen, is er alvast houten model met dezelfde maten neergezet. (foto Henk Der onder de skateboarders en heeft verschillende malen de American t het idee dat het stalen kunstwerk Doorgaan- Championschip gewonnen, de offi ken voor een rotonde, waren de poorten nog met elkaar verbonden. Leeftij dsgebonden Waarom moderne kunst plaatsen in een wijk waar vooral oudere men sen wonen? De poorten komen nota bene -. Maar het staat e Waarop een Hofdijck-bewoner re ageert met: "Wij zijn milieu-activis ten en willen de natuur de natuur la ten. Noem dat maar behoudend". De omwonenden zijn weinig complimenteus over het beeld. In AUTO IN SLOOT - In het water Zodra hij merkte dat hij de be- het bijzijn van de kunstenaar plaats- langs de Zijldijk in Leiderdorp trof langstelling niet kon afremmen Skateboardbaan geldt als de Johan Cruyff Beangstigt de toeloop Mol een beetje, hij ziet ook de zonnige kan ten: "Het kan de gemeente Wasse naar voor eens en altijd duidelijk maken dat een skateboardbaan een must is in de gemeente". Volgens de middenstander telt zijn gemeente 250 tot 300 skateboarders van 8 tot 15 jaar ("En dan tel ik de leerlingen van de Amerikaanse scholen niet wereldbeker. Hij was tien jaar geleden een van de beginnelin gen en ontwerpt tegenwoordig spe ciale boards. Het nieuws van zijn eerste bezoek aan Nederland ver- dan spreidde zich als een lopend vuurtje onder Nederlandse skateboarders en de telefoon van Mol stond geen "moment meer stil. het c de be- ten ze opmerkingen zoals "alleen de politie vannacht omstreeks drie de aanleunwoningen het gordijn dichttrekken helpt", uur een auto aan zonder inzitten- bejaardenoord Hofwijck te "roestvrij staal wodt dof, kijk maar den. Het voertuig bleek eerder die aanrecht" en "elke gast nacht gestolen te zijn aan de Bos- O. De 'jochies' doen het op straat, ge en overlast en worden toegespro ken door ingeschakelde agenten. Volgens De Mol en zijn skateboar- dan 1000 mensen zouden ders kan op het grasveld bij het ge komen, lichtte hij de burgemeester, zondheidscentrum voor minder staan, gooide een bezwaarmaakster andere boeg. Frans de zal vragen wat wij Wit kan toch beter in Haaswijk een andere plaats zoeken. Dat wijk waar jong Oegstgeest woont "Het beeld is niet leeftijdsgebon- digd te voelen, vinden de den", vindt de kunstadiescommis- nenden. "Ik schilder zelf sie echter. Ze wijst er ook op dat de 80 jaar oude Ruys uit haar dak gaat grijselijk. Ik hang van Doorgaande Beweging. En dat het beeld van de ene op de andere hemels- dreef. De auto is vermoedlijk na de dan 30.000 gulden een baan worden aangelegd. In het verleden heeft de deur hebben diefstal met lichte schade i: de staan". De kunstenaar hoeft zich ter geduwd, door deze opmerkingen niet bele- i het\ diens wethouders en de politie Hij kreeg de toezegging dat agenten de toestroom aan het Tuin- plankjeugd meermalen pad in goede banen zouden leiden baan gevraagd. De gemeente en stelde een plan de campagne op. nog t r kijken.., mijn vindt mijn schilderijen af- alleen niet op", Dat ze óp de lange duur Picknick baseballballclub bij raadhuis De Paauw WASSENAAR - De Amerikaanse Tijdens de picnic kunnen de lief een goochelaar en een zogenaamde 0grote verandering is voor de sqhien wel zullen wennen aan het Baseballstichting organiseert mor- hebbers allerlei typisch Amerikaan- 'storyteller' op en komen Schotse buurt waar al jarenlang alles het- beeld, daar geloven de bewoners genmiddag een picknick op het ter- se gerechten als hot-dogs, hambur- dansers met doedelzakken, zelfde zou zijn, mag al helemaal ook helemaal niets van. "Gewen- rein voor het raadhuis De Paauw. gers en aardappelsalades eten. De geen argument heten. "Een maat- ning? Dat kan toch nooit de bedoe- 'Iedereen is welkom', meldt de vere- muziek wordt verzorgd door een Een hoogtepunt zijn de baseball- schappij zonder veranderingen be- ling van een kunstwerk zijn. Als er niging in een persbericht. De picnic Rock-en Jazzband van'de Ameri- wedstrijden op klompen waarbij staat helemaal niet. Wees toch niet iets lelijks in je huis staat moet je begint om 13.00 uur. Bij slecht weer kaanse school. Daarnaast worden er burgemeester Schoute de eerste bal zo behoudend". het weghalen. En snel. Anders zie je wordt het feest zondag gehouden. spelletjes georganiseerd, treedt er zal werpen.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 14