TAD LEIDEN Klacht tegen drie Leidse huisartsen Twee-richtingverkeer op Noordeinde geldt mogelijk maar enkele jaren' LEIDSCH DAGBLAD Meisje (17) overleden aan acute longontsteking Bijeninarkt op terrein van Sterrewacht 'Meer vrouwen in hogere functies bij universiteiten' 'Alleen kort geding tegen Ginjaar over onderwijs als gemeente wint' VRIJDAG 26 MEI 1989 LEIDEN - Een Marokaanse familie dient tegen drie Leidse huisartsen bij het Medische Tuchtcollege klacht in. Zij verwijten de artsen na latigheid en grove fouten bij de be handeling van hun 17-jarige doch ter Sadia Bocky, die maandag avond 8 mei aan een acute longont steking in het AZL overleed. De huisarts ontkent nalatig te zijn ge weest. De twee andere artsen, die dat weekeinde dienst hadden, wa ren niet voor commentaar bereik baar. De familie vindt dat de betrokken artsen de klachten van het meisje niet voldoende serieus hebben ge nomen. Elke keer werd de diagnose van een stijve nek gesteld. Volgens de familie was duidelijk te zien dat het meisje dat overigens goed Ne derlands sprak erg ziek was en meer mankeerde dan verrekte nek spieren. Een Leidse huisarts uit dezelfde waarneemgroep neemt het voor zijn collega's op. "We hebben dit geval uitgebreid besproken. Vastgesteld kan worden dat de juiste diagnose is gemist. Ik weet wel dat het meisje door mijn collega's zeer serieus is onderzocht. Het is zeer moeilijk om de juiste diagnose te stellen. In 20 jaar dat ik een praktijk heb, heb ik nog nooit met een geval als dit te maken gehad. Ook bij een juiste dia gnose, waren de overlevingskangen voor het meisje overigens niet erg groot geweest". Pijnlijke nek Het meisje, dat in de vierde klas van de mavo zat, kwam op vrijdag 5 mei ziek van school thuis met klachten over hoofdpijn, misselijkheid en een pijnlijke nek. De volgende dag verslechterde haar toestand. Bin nen korte tijd viel ze die zaterdag twee keer flauw. In paniek belden de ouders de ambulance en de arts die op dat moment dienst had. De arts die haar onderzocht conclu deerde dat er beslist geen sprake was van nekkramp, maar van een gewone stijve nek. Hiervoor kreeg het meisje een pijnstiller voorgeschreven en mas seerde de arts haar nek en schou ders. De ambulance werd wegge stuurd want opname in een zieken huis achtte hij niet nodig. In de loop van de dag werd de pijn erger en om 18.00 uur werd wederom de arts ge beld. Hij wilde niet komen. De arts adviseerde de familie het meisje te kalmeren en de nek warm te hou den. Die avond trad wederom een ver slechtering op en belde de familie de arts op om 1.00 uur 's nachts. Ook werd de ambulance geroepen. De arts onderzocht het meisje maar bleef bij zijn diagnose van een stijve nek. Volgens de familie hoestte het meisje, kon ze moeilijk ademhalen, voelde ze zich beroerd en klaagde ze over hevige hoofdpijn. Spreekuur Op zondagochtend 7 mei werd om 7.00 uur contact opgenomen met de andere dienstdoende arts. Hij wilde niet komen, het meisje kon om 12.00 uuf naar zijn spreekuur komen. Daar heeft het meisje haar klachten verteld. De arts nam vervolgens te lefonisch contact op met zijn colle ga die haar op zaterdag had behan deld. Zonder onderzoek kwam de arts tot dezelfde conclusie als van zijn collega. Hij schreef haar nu vali um voor om rustig te blijven en masseerde haar nek en schouders. Die zondagnacht ging het steeds slechter. Op maandagmorgen 8 mei zei het meisje geen gevoel meer in haar benen te hebben en kon vol gens de familie nauwelijks meer staan. Om 7.30 uur brachten familie leden een bezoek aan de huisarts met zeer bezorgde berichten over het zusje dat in hun ogen doodziek was. De arts verklaarde een volle wachtkamer te hebben en niet eer der te kunnen komen. Hij heeft con tact gehad met de arts die op de za terdag dienst had. Rond (de verklaringen van arts en familie lopen hier iets uiteen) 10.00 uur arriveerde de huisarts bij de wo ning van de patiënte. Daar nam hij haar bloeddruk op en luisterde naar haar longen. Er was een geïrriteerd gesprek over het feit dat er geen thermometer in huis was en dus geen temperatuur kon worden op genomen. Bij geen enkele keer is volgens de ouders onderzocht of ze koorts had. De huisarts constateer de dat er geen sprake was van her senvliesontsteking (nekkramp) en bleef bij de diagnose van een stijve nek. Pijnstiller Volgens de familie klaagde het meisje op dat moment over gevoel loze benen, moeilijke ademhaling, pijn in borst en lagere delen, hoofd pijn en moest ze regelmatig braken. De huisarts heeft de pijnstiller en valium die door zijn collega's waren voorgeschreven, meegenomen. Hij schreef zetpillen voor in verband met het braken en gaf een massage- zalf. Hij masseerde voor weggaan om 10.20 uur haar nek en schouders. Om ongeveer 11.30 uur braakte het meisje een klein beetje bloed. Een kwartier later werd dat heel erg en spoedde een zus zich naar de huisarts. Die belde vanuit zijn huis de ambulance en ging naar de wo ning. Om ongeveer 13.00 uur kwam Sadia in het Academisch Zieken huis aan en kwam terecht op de in tensive care-afdeling. Daar bleek na onderzoek dat het meisje een ernsti ge longontsteking had. Om 23.45 uur is zij overleden. Tegen de ouders heeft de arts die op de zaterdag dienst had, toegege ven dat hij een verkeerde diagnose heeft gesteld. Dat hij niet een pijn stiller maar antibiotica had moeten voorschrijven. Het verwijt van de ouders aan de andere artsen is dat zij zich teveel hebben laten leiden door de diagnose die hun collega op zaterdag stelde. De familie heeft nog geen advo caat in de arm genomen die hen bij de klacht zal bijstaan. Wel wordt de familie bijsgestaan door een vrijwil lige maatschappelijk werkster. Vol gens haar kunnen de ouders de dood van hun dochter op deze ma nier niet accepteren. Ze willen dat de zaak wordt uitgezocht door een onafhankelijke instantie. Van der Nat eerste kandidaat opvolging Fase LEIDEN - Tejo van der Nat is de be langrijkste kandidaat voor het op volgen van wethouder Jos Fase. Van der Nat is in onderhandeling met zijn werkgever, een bank, over het opnemen van onbetaald verlof voor de rest van de raadsperiode. Fase wordt naar verwachting bin nen afzienbare tijd benoemd tot wa- tergraaf van het zuiveringsschap West-Overijssel. Van der Nat werd al eerder ge noemd als kandidaat voor het wet houderschap, evenals de fractiele den Gerard Bakker en Marijke Wijnbergen. Ook Alexander Geert- sema staat op het lijstje, maar lijkt weinig kans te maken. In eerste instantie leek Van der Nat af te vallen omdat hij geen vrij zou kunnen krijgen van zijn werk gever. Door dit probleem stegen de kansen van Bakker en Wijnbergen. Maar nu lijkt Van der Nat weer de beste papieren te hebben, zo wordt verteld in kringen van de liberalen. Van der Nat zelf weigert elke me dedeling over de opvolging van Fa se. "We hebben in de fractie afge- LEIDEN - Aan de Hoge Rijndijk is gisteravond een personenauto door brand getroffen. Het vuur is vermoedelijk sproken dat we de benoeming van ontstaan door een defect in de benzinetoevoer. De brand is door de brandweer geblust. De schade wordt geschat op Jos Fase afwachten, voordat we 5000 gulden. (foto Loek Zuyderduin) gaan praten over haar opvolging". Als deel binnenstad autoluw wordt gemaakt LEIDEN - Het twee-richtingver- keer op het Noordeinde zal moge lijk maar voor enkele jaren gelden. Als de hele verkeersafwikkeling in Leiden straks opnieuw wordt beke ken, en mogelijk een deel van de binnenstad autoluw wordt ge maakt, kunnen ook de verkeers maatregelen in het Noordeinde op nieuw worden overwogen. Dat hield het PvdA-raadslid Beijen gis teren de bewoners van deze straat voor als schrale troost. De raadscommissie voor verkeer ging gisteren in meerderheid ak koord met het opnieuw instellen van twee-richtingverkeer op het Noordeinde. Zeer tegen de wens van de bewoners in, die bang zijn voor een toename van het autover keer in hun straat, en dus meer stank en geluidhinder en een grote re onveiligheid. Beijen, maar ook het CDA-raads- lid Walenkamp en zijn WD-collega Van der Nat betreurden het dat de herinvoering van tweerichtingver- keer noodzakelijk is. Ze erkennen dat de kans bestaat dat er meer stank en geluidhinder in de straat ontstaat. De huidige verkeerssitua tie - waarbij auto's niet meer vanaf het Kort Rapenburg de straat kun nen inrijden -, is echter nog veel slechter, menen deze raadsleden. De grote verwarring die voortdu rend onder automobilisten ontstaat, maakt de straat volgens hen onvei lig voor bijvoorbeeld fietsers. Bo vendien levert het vele sluipverkeer grote problemen op in omliggende straten. Toch bleef het een keus uit twee kwaden, zo stelde Walenkamp, waarbij twee richtingverkeer vol gens hem de minste is. Wethouder Van der Molen (verkeer) benadruk te daarbij dat "het Noordeinde niet geschikt is voor autoverkeer. Maar LEIDEN Op het terrein rond de Sterrewacht aan de Kaiserstraat wordt zaterdag 10 juni de jaarlijkse milieu-bijenmarkt gehouden. Om 9.00 uur begint de handel in bijen volken. Vanaf 10.30 uur wordt elk uur films vertoond over bijen en vanaf 11.00 uur wordt elk uur een demonstratie gegeven in de bijen stal. Daarnaast zijn er die dag voorstel lingen van een poppentheater en optredens van bandjes. Er zijn ook demonstraties korfvlechten, wol- spinnen, kaarsentrekken, boeren- schilderen en kaasbereiding. De dag wordt georganiseerd door de Imkersvereniging Leiden die be langstellenden wil laten zien hoe de imker met zijn bijen omgaat. De dag wordt om 10.00 uur door wethouder Van der Molen officieel geopend en duurt tot 16.00 uur. Onderscheiding LEIDEN - H.C. de Kluijver-Mulder kreeg gisteren van burgemeester Goekoop de eremedaille in goiid, verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Zij nam na meer dan 40 jaar afscheid als werkneemster van de Nederlandse Vereniging van On dernemers in het Carosseriebedrijf. Zij begon in 1948 als directie-secre taresse. In 1969 werd zij aangesteld als hoofd afdeling sociale aangele genheden en interne dienst. De kluijver heeft daarnaast in vele gezeten. Vrouw gewond bij poging tot diefstal LEIDEN - Een 38-jarige Leidse vrouw is gistermiddag gewond ge raakt na een poging tot diefstal. De vrouw fietste langs een kledingzaak op de Haarlemmerstraat en greep in het voorbijgaan een vijftal over hemden van een rek. De bedrijfsleider van de kleding zaak volgde de vrouw die via de Bouwelouwensteeg trachtte te ont komen. In de steeg kwam de vrouw ten val. De Leidse moest met hoofd letsel worden overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis. Woningen aan Levendaal eind juli gereed LEIDEN - De bouw van de ap partementen in het Van-Wijk- complex aan het Levendaal in Leiden wordt eind juli afgerond. Het bouwen van de woningen in de voormalige fabriekshal bleek moeilijker dan aanvankelijk werd aangenomen: het complex was behoorlijk vervallen en de bestaande constructies moesten zoveel mogelijk gehandhaafd blijven. Maar nu ziet het er toch naar uit dat de eerste appartementen half juli kunnen worden opgele verd. Eerst de woningen op de bovenste etages, vervolgens die op de lager gelegen etages. Van de 50 woningen zijn er inmid dels 45 verkocht voor prijzen die liggen tussen de 120.000 en 155.000 gulden. Aan de Rijnstraat komt een apparte ingang voor de tien wo ningen op de eerste en tweede verdieping. Voor de onderste verdieping is nog geen definitie ve bestemming, wèl ligt bij de gemeente een aanvraag voor het starten van een snookercentrum op deze plek. (foto Jan Holvast) LEIDEN - Het ministerie van on derwijs en de universiteiten moeten meer hun best doen om de onder vertegenwoordiging van vrouwen in de hogere functies aan de univer siteiten weg te werken. Deze aanbe veling doet het Centrum voor On derwijsresearch van de Universiteit van Leiden. Het instituut onder- Politie houdt ruziemakers met vuurwapens aan LEIDEN De Leidse politie heeft gisteren twee Leidenaren aange houden die woensdagavond amok hadden gemaakt in café De twee Spieghels aan de Nieuwstraat. De mannen, 30 en 39 jaar oud, waren op zoek naar iemand met wie ze nog een appeltje te schillen hadden. Toen deze persoon niet in het café aanwezig bleek werden enkele ta fels met glazen omgegooid. De man nen gingen er daarna in een auto vandoor. Omdat ze vreesden dat de politie hen op de hielen zat, ontde den ze zich op de Middelweg van twee vuurwapens. Even later kon de politie de bestuurder van de auto aanhouden. De andere dader meld de zich gistermiddag bij de politie. De vuurwapens, waarvoor het twee tal geen vergunning had, zijn terug gevonden in de tuin van een wo ning. zocht het emancipatiebeleid van het departement en enkele univer siteiten, waaronder die van Leiden. De meeste universiteitsvrouwen werken in (lagere) administratieve functies. Slechts weinig vrouwen behoren tot het wetenschappelijk personeel. Bovendien werken vrou wen veel vaker in deeltijd en heb ben zij vaker dan mannen tijdelijke aanstellingen. Hun kans om een ho gere functie te krijgen is daardoor kleiner, constateren de onderzoe kers. Op de universiteiten van Leiden en Amsterdam worden sinds 1986 elk jaar steeds meer vrouwen aan gesteld in wetenschappelijke func ties. Volgens het onderzoekscen trum kan toch niet van een inhaal manoeuvre worden gesproken, om dat in dezelfde periode anderhalf maal zo veel mannen zijn aange steld. Onder de 116 hoogleraren die se dert 1986 aan de twee universiteiten zijn aangesteld zijn slechts zes vrou wen. Bij de aangestelde universitai re hoofddocenten staan 44 mannen tegenover tien vrouwen. Volgens de onderzoekers is het nodig dat met name de top van de organisaties zorgt dat het emanci patiebeleid wordt uitgevoerd. Daar bij moeten de leiding toezien dat de gestelde doelen worden gehaald. Voorts zijn er ruimere en flexibele mogelijkheden voor verlof bij zwangerschap/bevalling en ouder schap en goede kinderopvangvoor zieningen noodzakelijk. Daar moet meer geld voor beschikaar worden gesteld. helaas, we kunnen nog niet zon der". Links Leiden en D66 verzetten zich tegen tweerichtingverkeer, en drongen er bij de wethouder op aan een proef te nemen met een plan van de bewoners. Die willen dat er in de straat enkele sluisjes worden aangelegd, waardoor automobilis ten die de straat vanaf de verkeerde kant inrijden gedwongen worden terug te gaan. Op die manier, gelo ven de bewoners, kan een einde worden gemaakt aan de verkeer schaos rond het Noordeinde. Van der Molen zag weinig in dit plan. "De automobilisten die de straat vanaf de verkeerde kant inrij den, doen dit niet allemaal om dat ze niet bekend zijn in de stad. Er is kennelijk iets mis met de verkeer- circulatie in de stad. Dan houd je dergeljjke overtreders niet tegen met een paar sluizen. Die zullen toch proberen om er langs te ko men, waardoor de onveiligheid blijft bestaan". De wethouder ontkende dat de onmacht van de gemeente om het 'spookrijden' in het Noordeinde aan te pakken, de belangrijkste reden is geweest om het tweerichtingver keer 1 i te "We LEIDEN - De gemeente Leiden spant alleen een kort geding aan tegen de Staat over het speciaal onderwijs als de kans zeer groot is dat de rechtszaak wordt gewon nen. Uit de eerste adviezen blijkt overigens dat kansen van het win nen van een kort geding groot zijn. De gemeente Leiden wil door middel van de rechtszaak geld voor een extra leerkracht bij het onderwijs voor kinderen met leermoeilijkheden. Onlangs bepaalde de Raad van State dat de gemeente Leiden de elfjarige Bert Kemper moet toela ten tot het speciaal onderwijs. In de Tweede Kamer bleek gisteren dat staatssecretaris Ginjaar-Maas van onderwijs de uitspraak van de Raad van State naast zich neer legt en dat zij bi| de personeelstop blijft. De gemeente Leiden stelde eni ge tijd geleden dat er geen plaats meer was voor de tienjarige leer ling op een school voor speciaal onderwijs. De ouders, daarbij ge steund door de gemeente, kaartte de zaak twee weken geleden aan bij de Raad van State. Die bepaal de in een voorlopig vonnis dat de leerling moet worden toegelaten. Met de uitspraak van de Raad van State in de hand wil de ge meente gaan procederen.'In de wet op speciaal onderwijs is met een bepaalde formule aangege ven hoeveel leerlingen per leer kracht zijn toegestaan. Doordat Bert Kemper nu volgens de Raad van State moet worden toegela ten, wordt die grens in Leiden overschreden. De gemeente Lei den zou dan dat artikel overtre den wanneer geen extra leer kracht zou worden aangenomen. Wethouder Van Dongen toon de zich gisteren teleurgesteld over de uitkomst van het Tweede- Kamerdebat. Bij de behandeling van de invoering van de perso neelstop gingen de regeringspar tijen CDA en WD destijds met moeite akkoord met het voorstel van de staatsscretaris. De wet houder hoopte dat de uitspraak van de Raad van State de partijen van gedachten had doen verande ren en zij zich tegen de personeel stop zouden keren. Dat gebeurde niet. Ginjaar-Maas vocht in de Twee de Kamer het voorlopig vonnis van de Raad van State aan, omdat het volgens haar niet goed bear gumenteerd was. Zij zei te ver wachten dat het defintieve oor deel ook anders zal uitpakken. Van Dongen is het hiermee niet eens. Volgens haar is de uitspraak heel duidelijk en is er zeker geen sprake van een individueel geval. Zij wijst daarbij op het feit dat Leiden nog een wachtlijst heeft van 20 a 25 leerlingen, die in niets verschillen net Bert Kemper en dus recht hebben op toelating. De gemeente neemt nu deskun digen zoals advocaten en be stuurskundigen in de arm om te onderzoeken hoe groot de winst kansen zijn. De gemeente vreest dat als het geding wordt verloren, het opheffen van de personeel stop helemaal van de baan is. Dan zou hetgeen nu bereikt is hele maal van tafel verdwijnen. De eerste gespreken die met onder meer de Vereniging van Neder landse Gemeenten zijn gevoerd, stemmen volgens een ambtenaar van de gemeente Leiden zeer op timistisch. hebben het gedaan omdat gebleken is dat er problemen zijn met de ver keersafwikkeling". Staatssecretaris Heerma' veroordeeld LEIDEN - 'Staatssecretaris Heer- ma' is gisteren in Leiden 'veroor deeld' omdat hij met zijn volkshuis vestingsplannen huurders bena deelt ten behoeve 'speculanten en ander gespuis'. Het proces, geheel in zestiende eeuwse stijl, was onder deel van een actieweek tegen de plannen van Heerma, georganise- eerd door het landelijke comité 'Heerma, zo niet' en het comité'Lei- den stopt Heerma'. De staatssecretaris, gespeeld door de Nijmeegse student en caba retier Jan Kees Helderman, bleek niet onder de indruk van het proces. "We komen er wel uit vanavond, met z'n allen. We komen er wel uit', riep hij by voortduring. Tijdens het proces, geleid door Stichting-Wel- zijn-medewerker Cees Walle, werd de staatssecretaris het vuur aan de schenen gelegd door anderen ande ren wethouder Tesselaar - in dit stukje volkstoneel Dirk Tesselaars- zoon geheten - en de voorzitter van de Woningbouwvereniging Leiden, Tjeerd van Rij. Tijdens het evenement werd 'Heerma' een petitie aangeboden met bijna 4000 handtekening tegen de nieuwe volkshuisvestingsplan nen. De actieweek, die ook in veel andere plaatsen in Nederland wordt gehouden, wordt zaterdag beëin digd wet een manifestatie in Rotter dam. Peurbakkentocht LEIDEN - Een beperkt aantal deel nemers kan nog inschrijven voor de Peurbakkentocht die op 6 juli wordt gehouden. De uiterste in- schrijfdatum is 15 juni. Inlichtingen daarover bij de brandweer, tel. 212201. STAD LEIDEN STAD LEIDE STAD LEIDE STAD LE I DE STAD LEIDE STAD LEIDE STAD LE I D E

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13