7495.- ■7099. 795.- SONY 'Werkloze bouwvakker krijgt steun in de rug' Thafë Hondycom Nieuwe uitgaven Fors smartegeld bedreigt Brits satirisch blad België bezorgd over naalden in babyvoeding PHILIPS DONDERDAG 25 MEI 1989 BUITENLAND ECONOMIE PAGINA 9 DEN HAAG (ANP) - Minister De Koning (sociale zaken en werkgele genheid) heeft goede verwachtin gen van de landelijke samenwer kingsovereenkomst van de werkge vers in de bouw en de overheid om langdurig werklozen via scholing (de centra voor vakopleiding) klaar te stomen voor een baan in de bouw. Een experiment met het pro ject Bouw-Vak-Werk in Zuid-Hol land en Friesland heeft van maart 1987 tot juli 1988 enkele honderden langdurig werklozen aan betaald werk geholpen. De landelijke afspraak moet nog wel regionaal worden uitgewerkt door de arbeidsbureaus, de vakop leiders en de werkgevers in de bouw, waarbij zich nog wat hobbels kunnen voordoen. Maar de bouw is altijd inventief geweest met dit soort zaken, zo zei de bewindsman gisteren bij de ondertekening van het convenant. De minister hoopt dat dank zij het convenant de werkloosheid in de bouw (rond de 50.000) spoedig dras tisch zal afnemen. Met uitsluitend subsidies alleen komen we er niet, zo voorspelde hij. De minister hoopt dat andere bedrijfstakken het voorbeeld van de bouwsector zul len volgen. De sociale partners en het direc toraat-generaal voor de arbeids voorziening van het ministerie ma ken zich nu op voor een nauwere sa menwerking om de arbeidsvoorzie ning in de bouw te verbeteren. Bete re registratie, bemiddeling en scho ling van werkzoekenden moeten leiden tot een lagere werkloosheid, een grotere vacaturevoorziening en meer zekere banen. Dit is mede noodzakelijk doordat de bestanden van de arbeidsbu reaus een volstrekt scheef beeld schetsen van de werkloosheid in de bouw. Als de conclusies van de proef in Zuid-Holland en Friesland landelijk opgaan zou dat betekenen dat slechts een kwart van de 50.000 in 1987 geregistreerde werkloze bouwvakkers werkelijk een baan zocht. LONDEN (GPD) Het voortbe staan van Engelands bekende sati rische tijdschrift Private Eye staat op het spel. Het blad, dat tweemaal per maand verschijnt en een kleine maar trouwe lezerskring heeft, moet als schadeloosstelling een be drag van meer dan twee miljoen gulden betalen aan de vrouw van de beruchte massamoordenaar 'The Yorkshire Hipper'. Het was in janu ari 1981, na de arrestatie van haar man, dat Private Eye Sonia Sutclif- fe ervan beschuldigde dat zij met het dagblad Daily Mail een lucratief contract had afgesloten om haar le vensverhaal te vertellen, in februari 1983 heeft Private Eye de beschul diging herhaald. Sonia Sutcliffe ontkende dat zij op enigerlei wijze gewin heeft ge zocht in publikaties over haar leven met de massamoordenaar. Zij stel de zelfs dat het immoreel zou zijn om geld te slaan uit de wandaden van haar nu langdurig opgesloten echtgenoot Peter Sutcliffe, van wie zij inmiddels is gescheiden. En be gon een smaadproces tegen Private Eye dat ten slotte heeft geleid tot de hoogste gerechtelijke schadeloos stelling, die er ooit in een Brits smaadproces is vastgesteld. Toen de jury de omvang van het bedrag bekendmaakte, slaakte de jonge hoofdredacteur Ian Hislop van Private Eye een kreet van ont zetting. "Dit is een krankzinnig von- nis dat alle perken te buiten gaat", riep hij wanhopig uit. "Destijds zijn aan nabestaanden van Sutcliffe's slachtoffers bedragen van 25 tot 30.000 gulden uitbetaald. En een klein satirisch tijdschrift wordt nu voor meer dan twee miljoen gulden op het blok genageld. Dit is te gek om los te lopen", sprak Hislop, die onmiddellijk in hoger beroep is ge gaan en vast van plan is om een fi nanciële hulpactie te beginnen on der zijn lezers, om ook de niet gerin ge proceskosten te kunnen betalen. Die zijn voorlopig al tot meer dan 350.000 gulden opgelopen, omdat Private Eye bovendien werd ver oordeeld tot betalen van de kosten van het proces. Sonia Sutcliffe, die nog steeds in hetzelfde grote huis in Bradford woont, dat zij destijds met haar echtgenoot deelde, weigerde na af loop elk commentaar. Ze werd met een deken over het hoofd snel in een gereed staande auto geduwd en onder politie-escorte weggereden. De verrassende uitkomst van dit smaadproces heeft hier in juridi sche kringen grote opschudding veroorzaakt. Gewezen wordt op de spiraal van als maar hogere gerech telijke schadevergoedingen. Zo moest in juli 1987 het veel gelezen zondagsblad News of the World aan de voormalige voorzitter van de Conservatieve Partij, de bekende schrijver Jeffrey Archer 1,75 mil joen gulden betalen naar aanleiding van onthullingen over nachtelijke bezoeken van de vooraanstaande conservatieve politicus aan een prostituée. Na een geruchtmakend smaadproces stelde de jury dat de onthullingen verzonnen waren. Ook verzonnen bleek het verhaal van een schandknaap die in het meest gelezen dagblad The Sun over zijn intieme contacten met het Britse popidool Elton John vertel de. In dit smaadproces gooiden de twee advocaten het ten slotte op een akkoordje. Er werd buiten de rech ter om besloten dat The Sun van de Australische krantenmagnaat Ru pert Murdoch aan Elton John meer dan 3,5 miljoen schadevergoeding zou betalen en bovendien in grote opmaak op de voorpagina zijn diepe spijt en excuses zou afdrukken. In heel deze ontwikkeling van-groei ende schadevergoedingen ver wacht men dat het hoger beroep van Private Eye nu een belangrijke testzaak zal worden. BRUSSEL (ANP) Drie fabrikan ten van babyvoeding in België heb ben beloofd dat zij hun produkten op korte termijn in plastic folie zul len verpakken zodat het vrijwel on mogelijk wordt ongemerkt naalden of andere gevaarlijke voorwerpen in de potjes te stoppen. De afgelopen weken zijn in ver schillende supermarkten in België al zes keer naalden, punaises en steentjes aangetroffen in diverse merken babyvoeding. Aangezien geen van de fabrikanten zegt te wor den gechanteerd, gaat de Belgische staatssecretaris van volksgezond heid, Delizee, ervan uit dat er een gevaarlijke gek aan het werk is. Omdat men aanneemt dat de ma niak toeslaat in de supermarkten zelf heeft Delizee de grote super marktketens opdracht gegeven de babyvoeding op goed zichtbare plaatsen in de winkel, bijvoorbeeld naast de kassa, uit te stallen. PHILIPS 24 CE 3571 Kleurentelevisie, •63 cm flatsquare In line beeld •Zenderzoeksysteem voor 40 voorkeuzezenders •Teletekst •6 Watt frontluidspreker I.R. afstandsbediening •Scart-aansluiting Afm; 53x59x42 cm Adviesprijs: FL. 1875,00 GRUNDIG 51-340 Kleurentelevisie, 51 cm beeldbuis •39 voorkeuzezenders •Teletekst •Synthesizer afstemming I.R. afstandsbediening Afm. 51x50x46 cm Adviesprijs: FL. 1529,00 PHILIPS FCD 485 Midi kombinatie, Digitale radio met 19 voorkeuzezenders 2x40 Watt muziekvermogen •5-bands graphic equalizer Dubbel cassettedeck •Programmeerbare CD speler. •Semi-autom. platenspeler •I.R. afstandsbediening Kompleet met twee 2-weg boxen •Afm. 34,8x36x37,9 cm Adviesprijs: FL. 1475,00 WB9i OF PER WEEK FL. 15,00 PHILIPS HD 4254 Luxe rechthoekige friteuse Multifunctionele handgreep Regelbare thermostaat •Permanent anti-reuk filter •Snoer-oprol-mogelijkheid Kijkvenster Inhoud 2,25 liter Adviesprijs: FL. 220,00 THAT'S RX 60 Audiocassette, nu per stuk THAT'S RX 90 Audiocassette, nu per stuk FL. 3,50 SONY HANDYCAM CCD F 330 Video 8 Camcorder I.R. scherpstelsysteem •ROTTERDAM: Hoogstraat 161 010-4117878'Zuidplein 010-4807095'Binnenwegplein 22 010-4114222 •"CD Winkel" Hoogstraat 165 010-4048142* IJSSELMONDE: Keizerswaard 107 010-4822155 'VLAARDINGEN: Schiedamseweg 14 0104350839 'RIDDERKERK: Ridderhof 2 01804-25632 DORDRECHT: Voorstraat/Hoek Visstraat 078-137620 'DEN HAAG: Hoogstraat 5/Buitenhof 55 070642925 'LEIDEN: Haarlemmerstraat 213 071-130441 Jeugdboeken 'Het regent het zegent'. Bekende baker rijmpjes. gekozen en getekend door Babs van Wely. Uitgeverij Holland, f 13,90. 'Een lolletje en andere veranderingen' door Valentine Kalwij. Een bundel ei genzinnige verhalen, waarin het de hoofdpersonen niet meezit. Uitgeverij Holland, f21,90. 'Een beer in het verkeer' door Paul Bie- gel met tekeningen van Fred de Heij. Olie de Beer leert hoe het moet in het verkeer. Uitgeverij Holland, f 13,90. 'lene, miene, mutte'. Bekende spelle tjes van vroeger als 'Tussen Keulen en Parijs' en 'Witte zwanen, zwarte zwanen', gekozen door Jetty Krever met tekenin gen van Babs van Wely. Uitgeverij Hol land, f 18,90. 'Als een film in je hoofd'. Gedichten, van Johanna Kruit voor jonge mensen, waarin herinneringen centraal staan. Uit geverij Holland, f9,90. 'Door het donker van een kamer'. Vol wassen poëzie voor jongeren door Fetze Pijlman. Uitgeverij Holland, f 17,90. 'Spoorloos verdwenen'. Mark gaat op zoek naar zijn spoorloos in een Afrikaan se land verdwenen vader en belandt in de nodige problemen. Van de auteur Gijs Wanders, uitgeverij Lemniscaat Weetje nog, die baby ben jij. Boek van Hannemieke Stamperius voor ouders en kinderen vanaf anderhalf jaar, die nog eens samen kunnen terugkijken op die goede oude tijd. Uitgeverij Van Goor, ƒ25,00 Machines, auto's, boten en vliegtuigen. Kijkboek voor peuters waarin Alan Snow iets uitlegt over deze voertuigen. Uitgeverij Van Goor, 19,50 Van Mary Jones en Kruiden Maria is een bundel verhalen van het Nederlands Bijbelgenootschap waarin de versprei ding van de bijbel centraal staat, 18,50 Romans Herdrukken van bekende romans bij uit geverij Meulenhoff: 'Papilion' door Henri Charrière, f 19,90; 'Kroniek van een aangekondigde dood' door Gabriel Garcia Marquez, f 12,90; 'Zeevlam' door Hermine de Graaf f14,90; 'Nee heb je' door Renate Rubin stein f 12,90; 'Het groene huis' door Mario Vargas Llosa, f 16,90; 'Haar moeders dochter' door Marilyn French, f25. 'De zaak Thomas N.'. John David Mor- ley beschrijft de angstaanjagende en ver vreemdende wereld van de jongen Tho mas N., die betrokken raakt bij de ver minking en moord van een meisje. Uitge verij Contact, f29,90. 'Buiten de dijk'. Verhalen van Mark Dijkenaar, waarin hij op licht ironische toon de relatie tussen de menselijke na tuur en moeder natuur aan de kaak stelt. Uitgeverij Holland, f 18,90. 'Andere mensen'. Drie verhalen van J.J. Peereboom. Uitgeverij de Arbeiders pers, 34,90 'De Buddenbrooks'. De roman van Thomas Mann in een nieuwe vertaling. Uitgeverij de Arbeiderspers, 69,90 'Zonder pardon', Verhalen uit Vene zuela, door Luis Britto Garcia. Uitg. Am bo. 'De goede week'. Het eerste deel uit de trilogie De Brabantse Decamarone, "waarin auteur Dirk van Babyion de seksuele taboes in Brabant met knette rend taalgeweld te lijf gaat". Uitg. Man- teau. 'Een handvol stof, Evelyn Waugh. Het relaas over een uit elkaar gevallen huwe lijk. Uitg. Bert Bakker, f 29,90. 'Black Box'. Roman van de Israëlische auteur Amos Oz. Uitg. Meulenhoff. Frederique. Roman van Judith Kranz over drie succesvolle vrouwen die op weg naar de top de nodige mannenhar ten breken. Uitgeverij De Boekerij, 34,90 Eendere liefde is de derde roman van David Leavitt, die na 'De verloren taal der kranen' gelijk werd bestempeld als een van de meest veelbelovende jonge Amerikaanse schrijvers. Uitgeverij De Harmonie, 39,50 Wraak. Twee broers vertellen elkaar verhalen, waarin steeds meer elementen door elkaar gaan lopen in dit boek van Joost Niemöller. Uitgeverij Bert Bakker, 39,50. Non-fiction 'Wachten op de maan; Loos'. De novelle van Guus Luijters, een thriller over een gedoemde en perverse liefde, gevolgd door het filmscenario van Loos, dat Luij ters samen met Theo van Gogh op dit verhaal baseerde. Uitgeverij Loeb, f29,50. 'Info milieuzorg' door mr. G.E.L. Wou- terse, H.G. Kivits en ing.F.A. Weteling. Richtlijnen voor vooral gementelijk en provinciale overheid bij de bestrijding van milieuproblemen. Uitgeverij Vuga, f24,50. Johan Brouwer. Biografie van deze historicus en hispanist door Hendrik Henrichs. Uitgeverij de Arbeiderspers, ƒ49,90 'Onsterfelijke roem, het epos in ver schillende culturen'. Een bundel essays, onder redactie van Mineke Schipper, over epen die zijn mondeling overgele verd in de verschillende culturen en we relddelen. Uitgeverij Ambo, f29,50. 'Over de rand'. Het relaas van bergbe klimmer Joe Simpson over een gevaarli- ke beklimming in het Peruaanse Andes- gebergte. Uitgeverij Nijgh Van Dit- mar, f34,90. 'Kantoorkarakters, kleine typologie van de bureaucratie'. NRC-redacteur Maraten Huygen schetst een aantal types bureaucraten, met voorbeelden, die 'ie dereen kan herkennen in kantoren van bedrijven en overheid'. Uitgeverij Nijgh en Van Ditmar, f 19,90. 'Vergane jeugd'. Frederic Zeiler, als kind van joodse ouders geboren in Ber lijn, schrijft over zijn ervaringen tussen 1924 en 1939. Uitgeverij De Haan, f34,90. 'West-Duitsland: partner uit nood zaak'. Friso Wielenga studeerde geschi- denis in Amsterdam en Bonn. Hij schreef daarna over de Nederlands-Duitse be trekkingen van 1949 tot 1955. Uitgeverij Aula, f49,90. 'Het oog van de oorlog'. De oorlogsver slaggeving door fotojournalisten, van de Krirpoorlog tot Nicaragua, door Frits Baarda op een rijtje gezet. Uitgeverij SDU. Nieuwe lezers voor het goede boek. De geschiedenis van de uitgeverijen de Ar beiderspers en Wereldbibliotheek be schreven door neerlandicus Frank de Glas. Uitgeverij Wereldbibliotheek, ƒ49,50 Jaarboek katholiek documentatiecen trum 1988 bevat naast een overzicht over 1988 ook een korte historie van de katho lieke pers, waaronder De Tijd en de Volkskrant. Uitgeverij Katholiek Docu mentatiecentrum 'De dag dat de wetenschap wild werd'. De wedloop naar supergeleiding. De pe riode tussen 12 januari 1987 en 18 maart 1987 "toen het meest verbijsterende con gres uit de geschiedenis van de natuur kunde plaats vond". Auteur is Robert Hazen, uitg. Unieboek, f29,90. 'Uit de schaduw van de mannen' en 'Werkende vrouwen in de jaren veertig en vijftig'. Politicologe Els Blok schrijft de geschiedenis van werkende vrouwen in de crisisjaren dertig en de twee daarop volgende decennia Uitgeverij Sara, f 9,90 resp. f22,30. 'Vrienden zijn als volle bloesems' Tek sten, citaten en aforismen over vriend schap, verzameld door Anselm Hoste. Uitgeverij Lannoo, f 19,90. 'De wond'ren werden woord en dreven verder'. Jan Blokker over 100 jaar infor matieoverdracht in Nederland. Uitgeve rij Contact, f45,-.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 9