Israël gefrustreerd over houding VS Bush onzeker over compromis raketten Bang&Olufsen Minister van buitenlandse zaken Arens: Besmette teek zorgt voor paniek onder Amerikanen Franse oorlogsmisdadiger Paul Touvier na veertig jaar opgepakt Egypte en Libië nader tot elkaar Daarom geschenken als u nu voor mooist kiest DONDERDAG 25 MEI 1989 BUITENLAND PAGINA 5 TEL AVIV (GPD/AP) - In Israëlische regeringskringen groeit de frustratie over het VS- standpunt over het Palestijnse vraagstuk, zoals dat maandag openhartig is weergegeven batietijd. Maar slachtoffers zullen door minister van buitenlandse zaken Baker. De meest uitgesproken reactie tot nu toe zul1cc uiteenlopende aandoeningen kwam gistermiddag uit de mond van Bakers Israëlische collega, Arens. Bij zijn terugkeer wijt«me ee" aa" ee" en 8 e oorzaa in Israël, na bezoeken aan Washington en Brussel, stelde Arens de Amerikanen in zekere zin verantwoordelijk voor het mislukken van het Israëlische vredesinitiatief. NEW YORK (AFP) - Na het aids- virus is de grootste vijand van de Amerikaanse volksgezondheid een teek, die de besmettelijke 'ziekte van Lyme' overdraagt. Rond dit mi nuscuul beestje is in de Verenigde Staten een ware psychose ontstaan. De ziekte van Lyme dankt haar naam aan het gelijknamige stadje in Connecticut, waar zij in 1975 voor het eerst opdook. Aanstichter is de 'spirocheet', een organisme dat door teken wordt overbracht op zoogdieren, vogels, knaagdieren en me in voldoende mate aanwezig zijn om bij bloedproeven te worden her- lijnen' die kend. Veel Amerikanen hebben al geopend De speciale telefonische 'Lyme- de meeste staten zijn informatie tieve uitslag ondervonden. De ziekte van Lyme teistert v al het noordoosten van de VS, i voortijdige nega- ziekte te verschaffen moeten dui zenden telefoontjes verwerken. Veel ziekenhuizen zijn inmiddels voldoende uitgerust om op grote staten verspreid Sinds 1981 heeft het controlecen- rig jaar 35.000. trum voor ziekten te Atlanta meer dan 13.000 gevallen geconstateerd. Alleen al in 1988 waren er 5000 men sen met de ziekte van Lyme, waar van de helft in de staat New York kliniek in Wisconsin deed e De beet van een besmette teek heeft zich in tien jaar tijd over 43 schaal detectietests uit te kan diverse symptomen tot gevolg Amerikaanse hebben: van rode vlekken, koorts, vermoeidheid, tot artritis, ze nuwaandoeningen, of hersenvlies ontsteking, afhankelijk Handleidingen geven aan hoe men zich buitenshuis moet kleden De teek die de ziekte van Lyme kan om de gevreesde teek van het lijf te overbrengen op zoogdierenvogels. houden: lange broeken met sokken knaagdieren en mensen, (foto afpi Experts Baker de ker verteld dat het nu zijn beurt i De soldaten controleerden paald niet heeft verstevigd en wachtingen kan hebben gewekt bij de Arabieren, met als gevolg een verharding van hun standpunten. i de VS be- dat hij ons zijn volledige steun moet andere inwoners van het dorp of geven, moet proberen de steun te winnen van andere landen en de Arabische staten moet bewegen tot positief antwoord. Minister Ba- De ziekte kan met antibiotica worden genezen indien zij tijdig wordt ontdekt. Dit laatste is echter geen eenvoudige zaak, gezien de ge ringe grootte van een tekebeet. Bo- cijfers moeten worden vervijf- of vertienvoudigd om een reèel zicht van de situatie te verkrijgen. de pijpen, lange echter dat deze strakke kleding, en alles in het wit Met de aankondiging dat de ziekte wijzingen te c sneller de teek te kunnen ont dekken. Ook over de verschillende ontluizingstechnieken zijn er aan- Daardoor zou het moeilijker zijn ge- ker antwoordde dat we de volledige worden vooruitgang te boeken het vredesproces. Arens: "Ik heb in Washington i steun van de VS hebben vredesinitiatief'. Afgelopen maandag, kort i wel belasting hadden betaald en of vendien duurt het vier tot ze ze geldige rijbewijzen hadden, ken voordat de tegenstoffen vj VERDRIET OM MOORD dit jaar nog verder grijpen, hebben zij zich heen zal Maar dit gaat velen nog niet i ware psy- genoeg. Veel Amerikanen chose ontketend onder de bevol- gen hun kinderen deze 2 king. tekenseizoen bij uitstek - niet i een zomerkamp te sturen en hun zwangere vrouwen thuis te houden, ver van de bedreigende flora en fau na. In plaats daarvan zullen zy zich binnenshuis zorgen maken over de gevreesde ziekte die niet alleen de gezondheid van de Amerikanen, maar ook de onderwerpen van hun gesprekken teistert. mijn besprekingen met minister bezoek van Arens aan Washington, Baker gezegd dat Israël zijn bijdra- hield minister Baker een toespraak ge heeft geleverd. Wij zijn met een tot vertegenwoordigers van AIPAC, vredesinitiatief gekomen en velen de invloedrijke pro-Israël lobby in 1 Washington zeggen dat dit nu de Washington. Hij zei daarin dat de Is- enige mogelijkheid i raëliërs hun droom desproces in het Midden-Oosten op Israël moeten opgeven, geen neder- gang te heipén. Ik heb minister Ba- zettingen meer moeten bouwen in bezet gebied en dat Israël een ge baar moet maken in de richting van de Palestijnen, die hij omschreef als buren met politieke rechten. In zijn toespraak besteedde Ba ker opmerkelijk weinig aandacht aan het Israëlische vredesplan, dat hij 'een positieve start op weg naar de opbouw van bruikbare onder handelingen' noemde. Hoewel de speech van Baker geen echt nieuwe politieke stand- Von Weizsacker wil kansen in Oosten benutten BONN (GPD) - Vast verankerd in de Europese Gemeenschap en de - NAVO wil Westduitsland de kansen punten bevatte, z.jn Israëlische benutten voor vrede en veiligheid gcnngskringen in verlegenheid ge in Europa die door de ontwikkelin- bracht door de openhartige toon, gen in de Sovjetunie worden gebo- ^or het tijdstip^uist nu Israel pro- beert steun te winnen voor zijn desplan) en door het gehoor waar voor de Amerikaanse minister spra- jaUa"TondsrêpS'elke "twijfel Me meest pro-Israèlische Ameri- den. De herkozen president Von Weizsacker wees gisteren in zijn toespraak ter gelegenheid r de loyaliteit verontwaardigd i pleitte onderhandelingen ligheid, wapenbeheersing en wa pencontrole. Hij sprak van adembenemende, ontwikkelingen in Oost-Europa. Westduitsland kanen)..De boodschap achter de de hand en be- sPeech.duidelijk: het Israëlische vredesinitiatief is een begin, gaat lang niet ver genoeg. Minister Arens toonde zich giste ren zwaar aangeslagen door Bakers woorden. Arens was van mening "Wij" moeté'n^êreid'zu n toteen sysi teemopenende samenwerking met ker maakt Europese steun te het Oosten vanuit een geest van mensenrechten en vrije zelfbestem ming. Wie in zo n houding een aan zet tot ontrouw tegenover het Bond genootschap ziet, lijdt zelf onder een beginnend geheugenverlies Westelijke Jordaanoever 24 omdat het Bondgenootschap zijn bestaansrecht ontleent aan de v antwoordelijkheid in vrijheid". De president benadrukte dat historische kans het Israëlische vredesini tiatief. Intussen hebben gisteren Israëli sche militairen voor zonsopgang bij inval in het dorp Husan op de activiteiten voor de PLO of de fun damentalistische beweging Harnas. De arrestanten werden geblind doekt en geboeid naar een plaatse- duurzame vredesregeling in Europa *jjke scJ°o1 gebracht, dichterbij te brengen en dat Duits- den ondervraagd, land daarbij een actieve rol wil spe- len. "Wij zijn geen grootmacht, maar ook geen speelbal van ande- PARIJS (GPD) De 74-jarige daad van vergelding nadat een van Franse oorlogsmisdadiger Paul zijn kameraden door het verzet was Touvier is gisteren door de gendar- omgebracht. merie in een oud klooster in Nice Al enige maanden geleden had gearresteerd. Touvier was al veertig het satirische weekblad 'Le Canard jaar op de vlucht, sinds hij in '47 bij verstek ter dood werd ver oordeeld. In '71 werd hem door president gezegd curieus. De woordvoerder van de Franse kerkprovincie in Pa rijs stelde dat Touvier niet was ge vonden in de werkelijke abdij in de oude stad van Nice, maar in een 'be- Enchaine' bericht dat de justitie lendende kapel die juridisch geen Touvier dicht op de hielen zat. Het klooster in het oude deel van Nice, hij gisteren werd gevonden. Pompidou gratie verleend, al liet wordt geleid door Touvier zich daarop Hij dook meteen 1 uwelijks nauw verwant is aan de dissidente onder Monseigneur Lefèvbre, die vorig jaar door de Paus werd geëxcom- toen bleek dat hij alsnog kon den vervolgd wegens 'misdaden te- municeerd De afgelopen veertig jaar de oorlogsmidadiger constant door de (Franse) 'militie' in Lyon i bepaalde groepen binnen de katho- men met de Duitse SS-officier lieke kerk gesteund, waarin vele Klaus Barbie, die vorig jaar tot le venslang werd veroordeeld. Terwijl tot ieders verbazing (en tot opluch- genaamde 'vrije' Frankrijk tegen Barbie niet kwam, is de kans groot dat tijdens de orde kardinaal Gerlier, aartsbisschop Lyon, secretaris, proces-Touvier de Fransen hun monseigneur Charles Duquaire De definitie de menselijkheid' kreeg president Pompidou wist te bereiken dat Touvier zijn burger- rechten en zijn onteigende bezittin- ÏÏÏW*?1 gen terugkreeg. Het is niemand ooit *n Frank- duidelijk geworden om welke ge- rijk gestalte in 1964 na lange debat- heimzinnige reden Pompidou op de ten in de Assemblee. Het begrip influisteringen van Duquaire was werd gekopieerd uit de Neurenber- ingegaan ger nazi-processen, waar deze mis- De reactie van daad - net als voortaan in Frankrijk - op de arrestatie voor 'onverjaarbaar' werd klaard. deel van de abdij uitmaakt. De aartsbisschop van Lyon, Monseig neur Decourtray, verloor zich in enige humanitaire frasen: bezin ning, vergevingsgezindheid en broederschap. Franse regering bezuinigt op defensieuitgaven PARIJS (GPD) De bezuinigings plannen op de defensie-uitgaven waarmee het Franse kabinet-Ro- card de laatste weken intern gewor steld had, zijn tenslotte bekendge maakt. De totale uitgaven voor de uitrusting van land- zee- en lucht macht in 1990 en 1991 zullen 210,3 iljard francs belopen. De be- ADVERTENTIE Een tweede zwaartepunt in de re de vormde de verloedering van de politieke cultuur. Von Weizsacker stelde vast dat de partijen door hun machtshonger geen al te groot ver trouwen bij de burgers genieten. Doelend op de zich links en rechts aftekenende radicale ontwikkelin gen en de politieke strijd die daar over in het midden is ontstaan, zei hij: "Niet de zelfverheerlijking door de partijen is een groot gevaar, ge vaarlijker is veel eerder dat zij bij hun jacht naar stemmen al te veel gelijktijdig willen vervul len" Alles bij elkaar was Von Weizsac- kers positief. "Wij hebben geen re den tot zelfgenoegzaamheid. Ook onder onze nieuwe grondwet zijn we geen engelen geworden. We doen slechts mensenwerk en dat blijft onvolkomen dus hebben we ook geen reden ons te verlooche nen. We mogen ons zelf accepteren zoals wij zijn en de gemeenschappe lijke prestaties waarderen". Buitenland kort Recruit Oud-premier Nakasone van Japan heeft vandaag tijdens een parle mentaire hoorzitting onder ede ver klaard onschuldig te zijn aan finan ciële malversaties die hem in het ka der van het Recruitschandaal in de schoenen zijn geschoven. Opzet Volgens de Amerikaanse televisie omroep NBC onderzoeken marine- rechercheurs de mogelijkheid dat moord of zelfmoord ten grondslag heeft gelegen aan de ontploffing op het Amerikaanse slagschip USS Io wa, waarbij op april 47 zeelieden om het leven zijn gekomen. Mauretanië Mauretanië is troepen aan het sa mentrekken langs de grensrivier met Senegal, en de kans op een oor log met de zuiderbuur neemt toe. Dat heeft de Mauretaanse minister van binnenlandse zaken Abdallahi gezegd tegen het Franse televisie station Antenne 2. Swapo De Namibische Swapo-organisatie heeft gisteren gezegd al haar politie ke gevangenen te hebben vrijgela ten. In een verklaring in de Zam- biaanse hoofdstad Lusaka meldde de onafhankelijkheidsorganisatie dat een algemene amnestie was ver leend aan alle misleide Namibische 'elementen' die binnen de gelede ren van de bevrijdingsbeweging "waren geïnfiltreerd met het doel de oorlogsinspanningen van Zuid- afrika te steunen". SPECIALE LEOLUX SHOW BIJ EUROPAMEUBEL BENTHUIZEN van 11 meit/m3juni Om u eens kennis te laten maken (of de kennismaking te vernieuwen) met de unieke kollektie Leolux zitmeubelen, eethoeken en salontafels, houdt Europameubel Benthuizen een speciale Leolux expositie van 11 mei t/m 3 juni waar u alle gelegenheid heeft de kollektie van Leolux te bewonderen en te 'bezitten'. Gelijktijdig met deze expositie kunt u de werkelijk magnifieke kollektie KENDIX gordijn stoffen welke zeer harmonieus gekombineerd kunnen worden met Leolux meubelen in volle glorie aanschouwen. [g EUROPAMEUBEL Benthuizen S BENTHUIZEN Tel079-311200 'HIT COMPLETE WONEN IN HET GROENE HART\AN HOLLAND' Gemakkelijk te bereiken vanaf rijksweg A12 Den Haag - Utrecht (afslag Bleiswijk) te toepasselijk verklaard. De nu nog geldende aanklacht tegen de mili tie-chef Touvier stamt uit '81 en valt in drie punten uiteen. Er is de moord in Lyon op Victor Basch, de toenmalige president van de Liga voor de Mensenrechten en zijn vrouw in januari 1944, de razzia in de Montmélian (in Savoye) in april Peruaanse politie troost tijdens een 1944 waarbij 57 werden gedepor- begrafenisplechtigheid een familie- teerd en tenslotte op 30 juni 1944 de lid van een van de vijf politieman- afslachting van zeven joodse gijze- die eergisteren door terroristen laars in Villieu bij Bourg-en-Bresse. (foto afp) De moord op de joden was Touviers daarmee gepaard gaande onthul- zuigingen schommelen rond de 41 ling van de rol die de kerk in diens miljard francs. d i 'interne ballingschap' heeft ge- Als gevolg van deze maatregel Pas in 79 werd het begrip m rech- Speeid, bleef gisteren op zijn zachtst zullen de jaarlijkse atoomproeven op Mururoa in de Stille Zuidzee LIMA Een vrouwelijk lid v werden vermoord. CASABLANCA (GPD) - Het ziet er naar uit dat de vandaag te beëin digen Arabische topconferentie in Casablanca er een zal zijn geweest van verzoening. Met name het ge matigde Egypte en het extreme Li bië hebben op hoofdpunten hun ge schillen bijgelegd. RAKETTEN - Nu de Koude Oor- acht tot zes worden teruggebracht, log tussen de VS en de Sovjetunie De bouw van het vliegkampschip voorbij is, wordt de veiligheid in de met nucleaire aandrijving 'Charles wereld voornamelijk bedreigd door de Gaulle' zal met twee jaar worden het feit dat ontwikkelingslanden vertraagd en daarmee pas in '98 druk bezig zijn arsenalen ballisti- worden afgesloten. De jaarlijkse be- sche raketten aan te leggen. Deze stellingen bij Dassault voor de leve- trend wordt geleid door landen als ring van de Mirage-2000 zullen van Brazilië, Israël, India en Argentinië, twee en dertig tot drie en twintig da- zo stelt het Internationale Instituut len. voor Strategische Studies (IISS) in Ook de onderzeebootbouw zijn gisteren verschenen jaarrap- stagneert met het besluit de vijfde, port. zesde en zevende nucleaire aanvals- onderzeeboten van het type 'Am- thyste' met anderhalf jaar op te schorten. Dat zou arbeidsplaatsen kunnen kosten op de werven van Cherbourg. De constructie van de nucleaire onderzeeboten van het type 'Tri- omphant', die tot de zogenaamde generatie behoren vooral om te doen de eenheid onder zake de kwestie Palestina, eer de vaak zo ernstig verdeelde Arabi- daadkrachtig politiek en diploma ltlCM¥VC 6cuciavic C11 ow. sche broeders definitief te bezege- tiek offensief van de Liga ten gunste omraketten kunnen afvuren, zal len Gisteren, op de tweede dag van van de realisering van een Palestijn- niet worden vertraagd. Dit past in de top was het dan ook een grote se staat in de door Israël bezette ge- de wensen van president Mitter- verrassingde Libische leider kolo- bieden, ^hebben de gematigde lei- rand, dat alles wat met de strategi sche atoombewapening te maken nel Ghadaffi samen met president ders er bij Syrië niet verderop Mubarak van Egypte uit de limousi- gedrongen de troepen uit Libanon heeft te 2 stappen. terug te trekken. Mubarak's persoonlijke woord- PLO-leider Arafat zouden nader tot voerder dr. Beltaki vertelde later elkaar zijn gekomen. Volgens diplo- dat de Egyptische president, Ghad- ADVERTENTIE matieke kringen rond de conferen tie is echter geen oplossing gevon den voor de crisis in Libanon. Hoewel koning Hassan Marokko als voorzitter van de ferentie het slotcommuniqué e resolutie later op de dag op persconferentie bekend zal maken, kan nu al worden vastgesteld dat de top het hoofddoel, eenheid en poli tieke matiging, heeft bereikt. het Algerijnse staatshoofd el kaar voor aanvang van de tweede zitting anderhalf uur hadden ge sproken. "Daarbij hebben zij het niet over koetjes en kalfjes gehad", in- zei Beltaki geamuseerd, maar wilde d5 niet zeggen of Cairo en Tripoli bin nenkort weer diplomatieke relaties aanknopen. Het gastheer Marokko Het slachtoffer van deze topont moeting is Libanon. Om Syrië en Libië mee te krijgen in hun (ver moedelijk) gematigde resolutie in- WASHINGTON - President Bush zegt dat het wellicht niet mogelijk zal zijn het geschil met Westduits land over de modernisering van SNF-wapens voor de NAVO-top volgende week in Brussel op te los sen. Een openlijke twist op de veer tigste veijaardag van de NAVO wordt daarmee steeds waarschijn lijker. door Jaap van Wesel Bij een tpespraak in New London in de staat Connecticut noemde de president verder de laatste voorstel len van Gorbatsjov om de conven tionele troepen in Europa aanzien lijk te verminderen bemoedigend, maar onvoldoende. Volgens Bush zou de Sovjetunie na een conventio nele troepenreductie een militair overwicht houden. De regering in Washington ge looft dat de voorstellen van Gor batsjov om meer dan één miljoen manschappen, tienduizenden tanks, artillerie en voertuigen van de Sovjet-strydkrachten te ontman telen een serieuze basis zijn voor on derhandelingen. Paul Nitze, de voormalige ontwa peningsonderhandelaar van oud president Reagan zegt dat de Sov jet-voorstellen buitengewoon zijn, omdat ze vrijwel overeenkomen met eerdere Amerikaanse voorstel len. Dat de president ondanks alle voorstellen van Gorbatsjov vast houdt aan de modernisering van de Lance-raketten brengt vele militai re experts in verwarring. Want zelfs conservatieven als de voormalige staatssecretaris van de fensie Richard Perle zeggen dat de Lance van militair ondergeschikt belang is, en dat het westelijk bond genootschap ernaar moet streven het Russische overwicht op het ge bied van conventionele wapens in Europa te elimineren. Een overeenkomst waarbij de eli minering van SNF-wapens wordt gekoppeld aan Sovjet-reducties op het gebied van de conventionele wapens vinden conservatieven als Perle een goede zaak, temeer omdat zij geloven dat voor de Sovjetunie dit soort korte nucleaire korte af- stands wapens strategisch belang rijker zijn dan voor het Westen. President Bush noemt de SNF wapens een fundamenteel onder deel van de wapens die nodig zijn voor de afschrikkende werking van de NAVO strijdkrachten, waar het Westen onder geen voorwaarde af stand van mag doen. In een toe spraak heeft de president daar gis teren nog eens de nadruk opgelegd. Als uiterste concessie aan Bonn heeft Bush er mee ingestemd dat het westen in combinatie met mo dernisering in de verre toekomst kan onderhandelen over de reduc tie van SNF wapens. De onderhandelingen met Duits land die begin deze week tot een voor alle partijen aanvaardbaar compromis leken te leiden zijn min of meer vastgelopen, al zegt Bush dat er met Bonn wordt doorgepraat. Maar velen in Washington geloven dat er meer schuil gaat achter de hardnekkigheid waarmee de presi dent aan de modernisering vast houdt. De Nationale Veiligheidsadvi seur Scowcroft en zijn tweede man Gates hebben grote invloed bij het formuleren van de politiek ten aan zien van NAVO-zaken. Met name Gates is zeer sceptisch ten aanzien van de overlevingskansen van Gor batsjov. Hij behoort tot de school die niets wil doen aan het feit dat de militaire positie van het Westen verzwakt en dat zoiets niet teruggedraaid kan worden wanneer in de Sovjetunie Gorbatsjov zou worden vervangen door een hardliner. Verder lijkt het er steeds meer op dat het conflict met Westduitsland niet alleen gaat om de SNF-wapens, maar over de rol van Westduitsland in het bondgenootschap en het lei derschap van Amerika. Bush en zijn adviseurs zijn politici van de oude stempel die ervaring hebben in een buitenlandse politiek waarin de Amerika de eerste viool speelt, en niet gewend is dat de belangrijkste Europese bondgenoot met de VS van mening verschilt. Bush heeft zich in de korte tyd dat hij in het Witte Huis zit al een re putatie als een president die geen initiatieven neemt, maar op initia tieven van anderen reageert. Dat ook de Duitsers tot die anderen be horen is vooralsnog voor deze rege ring in Washington politiek onver teerbaar. Feest bij Bang&Olufsen... Geschenken bij muzteksystemen. Bij de nieuwe paneelluidsprekers. Bij de befaamde LX en MX televisies. Want BangSOIufsen heeft een nieuw huis in Hilversum, en via ons deelt u in de feestvreugde. Geschenken in stijl natuurlijk. Bijzondere Beocom telefoons, BSO hoofdtelefoons, Beautycases en BSO jogging pakken. Komt u ze maar eens bekijken. Ooit kiest u voor mooist, zeggen we altijd. Het zou extra mooi zijn als 'ooit' voor u in mei of juni valt. Van Cleef Bang&Olufsen Center LEIDEN Botermarkt 25. Tel 071-122669 Swaak Bruingoed LEIDEN Haarlemmerstraat 279. Tel. 071-215151 Nic. de Tombe Audio-Video-CD LEIDEN Pieterskerkchoorsteeg 11Tel. 071-122184 Firma G. W. Roest OEGSTGEEST Lange Voort 11Tel. 071-174940

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5