'Actie tegen commerciële tv mo eilijli Weerzin tegen Duitsers nu vooral Oplossing voor overvolle toeristische vaarwegen voorlopig nog niet in zicht Universiteiten willen geld voor toekomst Bolkestein: kernwapens blijven nodig OPHEFFINGSUITVERKOOP Premiestelsel personeel beperkt winkeldiefstal FOOKS DONDERDAG 25 MEI 1989 BINNENLAND PAGINA 3 Brinkman overweegt toch rechtszaak DEN HAAG (GPD) - Wat de ber gen voor Zwitserland zijn, is het wa ter voor Nederland. Elk jaar varen zo n 225.000 boten richting Neder landse meren, plassen en vennen. Steeds opnieuw geeft dit een enor me drukte op de toeristische vaar wegen. De spits ligt bij de ongeveer 220 sluizen die de watersporters op hun weg vinden en waar ze meestal Amsterdam. „Op deze punten nog met behulp van een sluiswach- gemiddelde wachttijd ter doorheen moeten. „Als we als watersporter tijdens de - - - half tot twee wee uur", zegt Kossen. „De r» irnj: bereiken door de wachttij- Zelfbediening De provincie Friesland laat het echter niet bij de introductie van nieuwe sluizen. Vorig jaar hebben al haar sluiswachters een cursus watersport gevolgd om het contact met de watersporter te verbeteren. Vaak heeft de sluiswachter geen binding met de watersport. Verbe tering hiervan door de cursus heeft eerst langdurig onderzoek hoe de sluis te openen, kunnen de ervoor gezorgd dat de doorstroom watersporters op weg. Zonder tus- r gedaan moet worden. senkomst schutten (een boot door een sluis drukte sneller door de den hun einddoel voor die dag niet. Toch staat de ontwikkeling niet stil. water van hoger of lager peil bren- de water- gen) de watersporters zelf en bij de dimensie volgende sluis leveren Tot nu tc de sluis de boten twee keer zo snel gaat sluiswachter als voorheen. „Want als een sluis- sluizen willen, wordt dat heel lijk. We kunnen niet heid verwachten dat ïi- Als ze dat 2 i aankomen, ontstaan De dienstverlening le over- op die plekken wel eens ruzies, sporter heeft miljar- Want watersporters zijn wel den in de vaarwegen gaat investe- egoïstisch, dat ze allemaal als eerste sluis. Groningen heeft Er zijn eigenlijk maar enkele door die sluis willen als die open- in Flevoland liggen gaat" drukke routes op het water t paar knelpunten in ons land die be ter moeten worden, zegt secretaris Kossen van de Toeristische Vaar routes van het Koninklijk Neder lands Watersport Verbond (KN- WV). Het gaat dan om de routes IJssel- -Deltagebied, de Loosdrechtse meente Almere al drie. Frankrijk bij de ge- ken. De provincie Friesland denkt wachter niet doorheeft dat c tal boten de grootste moeite heeft om stil te blijven liggen voor de de sleutel sluis en eerst alle andere boten het zelf bedie- doorlaat, doet hij het verkeerd", geble- zegt Kossen. op andere Het op afstand bedienen 1 i de Rijkswaterstaat en de provincies Engeland zijn al langer vertrouwd plaatsen tussen Akkrum en Appel- sluis is een andere manier om de bo- verrichten momenteel onderzoek met deze dienstverlening. De pro- scha de sluizen zelfbedienend te ten jsneller doorgang te verlenen. de knelpunten, Friesland, de vaarprovincie maken. woordvoerder van Rijkswaterstaat bij uitstek, heeft sinds begin deze is pessimistisch. „De drukte is in de maand ook een zelfbedieningssluis. Bij Gouda worden zo al vier sluizen In de Opsterlandse Compagnons- DEN HAAG (ANP/GPD) - Minister Brinkman (WVC) kan vanwege zijn demissionaire status niet veel doen tegen de Plassen en het IJsselmeer commerciële zenders TV10 en Veronique. Actie op basis InkhuSlTen^foranS: van de huidige mediawet is volgens de bewindsman een ju ridisch bijzonder lastige zaak. Maar als deze zenders begin nen, dan wil Brinkman proberen ze weer uit de lucht te ha len via een rechtszaak of een wijziging van de mediawet. toekomst alleen maar te verwerken als een sluis groter wordt gemaakt vaart tussen Appelscha of als er een sluis naast de bestaan- wolde kunnen mensen de aangelegd wordt. Andere oplos- volg zelf de sluis bedienen. Met singen zijn er op het moment niet", sleutel die ze krijgen bij De zelfbedieningssluizen dragen op deze manier bediend. Dit echter niet bij tot een vermindering groot ook weer het aantal boten, dat Dit zijn echter kostbare ingrepen sluis e Volgens Brinkman kunnen deze zenders, ook al sturen ze hun pro gramma's via de satelliet Nederland in, toch niet als buitenlandse zen ders worden beschouwd. In een re actie zei een woordvoerder van Ve ronique niet bang te zijn voor een rechtszaak over deze kwestie: „Wij zijn een echte Luxemburgse onder- Brinkman gaf wel toe dat de com merciële tv momenteel heel ondui delijk ligt, wat in het voordeel zou kunnen werken van TV10 en Vero nique. „De val van het kabinet werkt de duidelijkheid niet in de hand, maar ook de Tweede Kamer is nog steeds verdeeld, zo heb ik in deze vergadering gemerkt. En dat neming en opereren duidelijk bin- maakt het voor het kabinet lastig nen de grenzen van de mediawet", om tot een duidelijk standpunt te Bij overleg tussen kamercommis- komen." sie en minister gisteren bleek de Brinkman zei voorts nog op dit eerste in principe bereid om nog tij- moment geen eigen mening over de dens de huidige demissionaire ka- recente ontwikkelingen ten beste te binetsperiode een wetswijziging te willen geven. „Politieke uitspraken behandelen waarbij de STER-zend- over deze zaak (de komst van Ne- tijd wordt uitgebreid en verdere derlandstalige commerciële voorwaarden worden gesteld mijn kant pas te de doorgave van buitenlandse pro- verwachten als het CDA-verkie- gramma's. Maar dan moet hij die zingsprogramma rond i voorstellen wel loskoppelen, aldus commissievoorzitter Worrel (PvdA), omdat met name de WD grote bezwaren heeft tegen uitbrei ding van de STER. Daardoor wor den immers de overlevingskansen voor commerciële televisie kleiner, terwijl de liberalen fervente voor standers van commerciële zenders zijn. Het CDA ziet in uitbreiding juist een overlevingsmogelijkheid voor het huidige bestel. Brinkman kon na afloop van het overleg niet zeggen of hij beide voorstellen los - van elkaar zal behandelen. Dat hangt af van het advies van de Raad van State, zo zei hij. Geur afdruk nieuw wapen voor politie ROTTERDAM (GPD) - De door de Rotterdamse politie ontwikkelde doekenproef, een methode om via een geurafdruk criminelen op te sporen, wordt in de toekomst waarwschijnlijk landelijk toege past. Volgens brigadier De Bruin van de hondenbrigade is het wach ten op officiële erkenning om de, maar de rijkspolitie werkt inmid dels al met dit revolutionaire sys teem. Het Rotterdamse korps krijgt ook de beschikking over een geurar- chief, waarin honderden geuren worden opgeslagen. Door de droge, bacterievrije doekjes met de geur van een persoon in koolstofgefilter- de bakken op te bergen, blijven ze drie jaar bruikbaar. archief is gevestigd in het nieuwe onderkomen van de bereden politie en de hondenbrigade, dat gisteren geopend werd. Daarin is ook een speciale ruimte waarin de sorteer- proef kan plaatsvinden. Door de zuivere lucht in het verblijf kan de hond het spoor onmogelijk bijster raken. "We maken-van een crimi neel een foto, nemen vingerafdruk ken en stoppen een doekje in z'n hand. Dat doekje slaan we vervol gens op. Als we later bij een andere zaak een bepaalde werkwijze her kennen, hebben we met behulp van dat materiaal een indicatie van waar we moeten zoeken". Socialistische Partij eist busreclame UTRECHT (ANP) - De Socia listische Partij (SP) eist van de vereniging van streekvervoer- ondernemingen ESO reclame ruimte op streekbussen. Des noods stapt de partij naar de rechter om de weigering van de ESO ongedaan te maken om re clame voor de partij mee te voe ren op de bussen van,de aange sloten vervoerbedrijven. De SP zegt een optie op de ad vertentieruimte te hebben ver kregen. In augustus wil de de partij reclameteksten laten plaatsen op de streekbussen, maar die voelt daar niets voor. ESO-secretaris bevestigt dat, maar weigert verder commen taar omdat de zaak mogelijk voor de rechter komt. De Socialistische Partij heeft voorlopig via haar advocaat van de ESO geëist dat die alsnog in onderhandeling treedt over de verkiezingsreclame. de jaarlijkse drukte op de Öoster- wegen. „De zelfbedieningssluizen voorlopig zijn meestal op rustige routes in ge- lossingen bruik genomen om de bedienings- ter, de eerdere kosten te verminderen, niet o: aantal boten te venpinderen". doorgelaten kunnen worden. „Maar wij geen andere op- de drukte op het wa- zullen toch wel blij- komen", concludeert Kossen het KNWV. UTRECHT (GPD) De Nederland- zullen jongelui zich bij de teit aanmelden, doordat steeds meer afgestudeerden van het VWO en mensen met een afgeronde HBO- opleiding gaan studeren, e in een op- De universiteiten willen dat bij samenleving het toekennen van de budgetten r verschraling weer rekening wordt gehouden met extra geld uit- het aantal studenten. In de Verenig de Staten en Japan heeft in het jaar De val van het kabinet Lubbers 2000 de helft van de beroepsbevol- as voor de universiteiten aanlei- king een wetenschappelijke- of ho- versneld hun wensenpak- gere beroepsopleiding nodig. Bij ons is dat op dit moment 20 tot 25 procent. De universiteiten verwach ten dat rond de eeuwwisseling 30 pVocent van de werknemers e universiteiten willen meer geld om de kwaliteit van het onderwijs en het wetenschappelijk onderzoek te waarborgen en te verbeteren. Vanmiddag hebben roep aan politiek ei gewaarschuwd als maatregelen blijven. Minister Bolkestein neemt bij zijn historische bezoek' dio-commandowagen. x een Hongaarse luchtmachtbasis een kijkje i SZENTENDRE (ANP) - Minister Bolkestein van defensie onder streepte gisteren bij zijn bezoek aan een Hongaarse luchtmachtbasis in Szentendre nog eens dat een be perkt aantal kernwapens essentieel voor een toekomstige Oost-Westre latie. Bolkestein wil de NAVO-ban- den van Westeuropa met de 'Noor- damerikaanse vrienden' handha- Bolkestein, die op de luchtbasis ding ket op tafel te leggen. Nu mooi moment om de kiezer te over tuigen van de noodzaak om de uni versiteiten meer speelruimte te ge- ven, aldus de veertien universitei- gere opleiding nodig heeft, ten, verenigd in de VSNU. Ze ach- ten meer onderwijs en meer onder zoek absoluut noodzakelijk om de problemen van de jaren negentig als milieuvervuiling en volksge zondheid op te lossen. VSNU-voorzitter Van der Schans benadrukt dat de universiteiten de afgelopen tien jaar de buikriem flink hebben aangehaald. Het aan tal studenten groeide en groeide en ondertussen kwam er steeds min der geld. Per student zijn de onder wijskosten in tien jaar tijd met veer tig procent gedaald. Daarmee is de grens van het mogelijke en aan vaardbare bereikt. luchtdoelraket, maakte de verslag gever de minister een compliment dat hij niet in uniform is. i oorlog in Europa te voorko- als eerste minister Groen Links ten. Het idee dat ontwapening on- land een militaire installatie v veiligheid vergroot, is verkeerd, Warschaupact zag, noemde zijn be- - i Bolkestein die een driedaags be- zoek herhaaldelijk historisch. "Het frplft 7Ptpk k....rr* feit dat ik hier ben is al een belang- LL zoek brengt aan Hongarije. Bolkestein toonde zich kritisch rijk pluspunt", zei de minister die tegenover het idee van het 'geza- zich bij de demonstratie menlijke Europese Huis' zonder in vloed van de Verenigde Staten, zoals, dat Sovjetpresident Gor- ook batsjov heeft bepleit als grondslag minister Minder geld voor onderwijs de laatste 25 jaar ROTTERDAM (ANP) - Het aan deel van de onderwijsuitgaven in de totale overheidsuitgaven is de afge lopen 25 jaar sterk verminderd. Sinds 1965 bedraagt de daling 65 procent, vergeleken met 1980 20 procent, zo blijkt uit een studie van Minister Deetman (onderwijs) de Twentse universiteit. ekorten op zijn In vergelijking met 1965 waren de de afgelopen ja- uitgaven aan onderwijs in guldens studerenden vorig jaar zes keer zo hoog, vergele- Dat had ken met 1980 was 16 procent meer. Het centrum concludeert, dat in de periode 1981-'88 alleen in het weten schappelijk en het algemeen voort gezet onderwijs de uitgaven sterk zijn afgenomen. begroting, omdat ren aanzienlijk waren dan was onder meer voor de studiefinancie ring grote gevolgen. De VSNU ver wacht dat deze ontwikkeling - 'een trendbreuk sinds 1986' - zich voort zet. Nog meer dan in het verleden van PvdA en D66 ADVERTENTIE KORT ING Fooks reorganiseert. Daarom geeft Fooks nu in alle filialen 25 korting op de totale voorjaarscollectie. niet-militair als de combinatie van PPR, PSP, CPN defensie. Bij een inter- en EVP, trekt kamerzetels weg van PvdA en D66. Een onderzoek van het bureau Intomart onder 500 kies gerechtigde Nederlanders heeft dit uitgewezen. Uit het onderzoek bleek dat Groen Links kan rekenen op vier procent van de stemmen bij verkiezingen. Dat is vijf tot zes ze tels in de Tweede Kamer. Van de PvdA-stemmers zei vijf procent te zullen gaan stemmen op de nieuwe partij. Dat betekent twee tot drie zetels. Bij de D66-aanhang gaf vier procent aan Groen Links te zullen kiezen bij de volgende ver kiezingen, één Kamerzetel. In de huidige Tweede Kamer heeft klein links drie zetels. DEN HAAG (GPD) De warenhui zen moeten een premiestelsel in voeren, waardoor niet alleen de v wordt gehanteerd, minder gestolen dan in Nederlandse winkels. Kap- tein: „Invoering van een premie- het personeel stelsel, waarbij worden verbeterd, maar ook win keldiefstallen wordt tegengegaan. Deze aanbeveling doet de socioloog gaan. Dit systeem leidt tot grotere Kaptein in een rapport over winkel- aandacht van het personeel voor de diefstal, dat gisteren is aangeboden klant en heeft daarmee een preven- aan demissionair minister Korthals tieve werking ten Altes van justitie. Volgens de onderzoeker wordt in warenhuizen in Westduitsland en Zwitserland, waar het premiestelsel Onderzoeker Wielenga promoveert op relatie Nederland-Bondsrepubliek Binnenland kort Politie De algemeen inspecteur van het korps rijkspolitie, generaal W. Frac- kers, is fel gekant tegen ideeën om justitiële politie in een afzonderlijke organisatie te plaatsen. De RP-chef reageerde onder meer op het pleidooi van de Tweede Kamerfrac tie van de Partij van de Arbeid om het beheer van de politie bij het mi nisterie van binnenlandse zaken te concentreren. AMSTERDAM (ANP) - De ver houding tussen Nederland en Duitsland in de eerste periode na de oorlog laat zich nog het beste om schrijven als stroef. De voormalige vijand moest - al was het alleen maar in Nederlands eigen econo misch belang - weer worden geac cepteerd als partner. Het vertrou wen was echter ver te zoeken, om van vergeving maar niet te spreken. Anno 1989 doe je geen recht aan de realiteit, meent F. Wielenga, als kant de Duitsers nodig hebben reactie dan die van Le Pen in Frank- de andere kant liever niet rijk. De Nederlandse pijngrens ligt voor ontwikkelingen in Duitsland veel lager, maar dat zou ook zo ge- „Voor historisch onderzoek kan weest zijn zonder oorlogsverleden, persoonlijke betrokkenheid een be- Dat geeft het hoogstens een extra langrijke drijfveer zijn. Een beetje emotioneel karakter. Het belang ken krachtig Duitsland nodig op po- litiek, economisch, maar ook op mi- de verhouding met Nederland keidiefstal". In Nederland is de sfeer onder het winkelpersoneel volgens Kapteijn te vrijblijvend. De socioloog stelt ook voor om de verhouding winkelpersoneel-admi- nistratief personeel te veranderen. „Meer mensen in de winkel en min der achter het bureau". Daarnaast zou voor deze bedrijfstak, in samen werking met de overheid, een aan tal beveiligingsmaatregelen ver plicht moeten'worden gesteld. „Bij een collectieve regeling of verorde ning is ook het concurrentiepro- bleem geneutraliseerd. De overheid Duitsland had, meent Wielenga, kan zo'n collectieve afspraak stimu- litair gebied. Het besef drong door zienlijk kunnen versoepelen door dat zoiets als collectieve schuld niet zich direct na de oorlog minder for- engagement heb je nodig dergelijk groot project vol te hou den". aldus Wielenga. mag je echter niet overschatten". Het Nederlandse wantrouwen vervaagde vanaf 1969. Volgens Wie- De oorlog is ook voor de tweede lenga had dat alles te maken met het Wielenga: „Dat had de eerste keer Duitsland meteen een invasie in de bollen- hij zich n streek tot gevolg. Getergde Neder- lange tenen je de oorlog nog steeds beschouwt gen die dat heeft generatie een deel geworden van aantreden het nationaal bewustzijn. De gevol- kanselier als hoofdoorzaak 1 i de tegen de Duitsers spannen verhouding tussen Neder- aankijken zijn echter lang niet landers en Duitsers. Hij promoveert groot als vaak wordt gedacht. Wie- Lijst D66 De Tweede-Kamerleden Engwirda en Nypels stellen zich niet meer her kiesbaar voor de Tweede Kamer. De overige zeven leden vandaag aan de Vrije Universiteit lenga: „De discussie rond de vrijla- op het proefschrift 'West-Duitsland: partner uit noodzaak, een onder zoek naar de moeizame Neder lands-Duitse betrekkingen tussen lands oorlogsverleden, dan 1949 en 1955'. Ruim vier jaar onderzoek lever- bliek Duitsland. Tijdens dodenher- den een boekwerk op van bijna 600 pagina's. Het onderwerp sleepte hem volledig mee, geeft Wielenga Tweede-Kamerfractie hebben laten toe. Zijn fascinatie kwam onder an- weten herkiesbaar te zijn. Engwirda dere voort uit een onderzoek dat hij veroorzaakt door het Calimero-ef- heeft desgevraagd verklaard wel eerder samen met zijn promotor fect. Wij als klein landje naast een beschikbaar te zijn voor een post in Hess voor de Wetenschappelijke grote natie, onze afhankelijkheid een volgend kabinet. De kandid^- Raad voor het Regeringsbeleid had tenlijst van D66 - die 99 namen zal verricht naar het beeld dat de Ne- bevatten - wordt gepubliceerd. re uitwerking van dat onderwerp deel van al die overwegingen' rifxsnVmnlr leek een loêische volgende stap. uesinenK Minstens zo doorslaggevend Bij uitgeverij Cramwinckel is giste- het emotionele argument. Wielen- Brandt als bonds- Heinemann als bonds president. Wielenga: „Zij vertegenwoordig den een ander Duitsland, hadden een sterke morele uitstraling en ga- echt inhoud aan het begrip ver- s een paar dagen door- het archief van het mi nisterie van buitenlandse zaken in Bonn. Twee dagen lang Duitse dos- ting van de Twee van Breda vind ik zoening. Brandt maakte een knieval een mooi voorbeeld. Het ging meer tijdens een bezoek aan het ghetto in over de verwerking van het Neder- Warschau in 1970 en Heinemann legde in 1969 een krans in de Hol- vertiouding met de bondsrepu- landse Schouwburg in Amsterdam "I. Tijdens dodenher- van waar zoveel joden waren weg denkingen is er al jaren geen sprake gevoerd. Kijk, dat waren precies de meer van anti-Duitse sentimenten, morele gebaren van Duitse zijde die Ik zeg niet dat de verhouding span ningsvrij de ruitenwissers. De Duitse ambas- had sade in Nederland liet in 1955 in de gebracht Duitse pers een oproep doert Nederland in ieder geval begin te mijden. Om de ambivalente hou ding in die tijd weer te geven Frankfurter Algemeine waari hoofdredactioneel artikel va.. strekking stond, prijkte een grote voel 'Hoe oud ben jij? Waar advertentie van de Keukenhof'. in de oorlog"" leren". Verder wijst de onderzoeker erop dat van de transactiemogelijkheid, bureaucratisch op te stel- waarbij winkeldiefstal via een boete kan worden afgedaan, geen af- ander schrikwekkende werking uitgaat. „Daarom moet het aanhouden van verdachten in winkels en het over brengen naar het politiebureau in stand worden gehouden. Dat heeft een preventieve werking". Korthals Altes zei het daarmee eens te zijn. „Ik vergelijk dit met het opvallend staande houden van au tomobilisten, zoals de Algemene inderdaad as ontstaan". Zelf kan 'ier jaar onderzoek de de Nederlanders i oorlogsmisdadigers door- Verkeersdienst van de rijkspolitie de lezen. Toen ik na twee dagen buiten kwam, liep ik ook naar de mensen heen te kijken met het ge- tyd heeft gedaan b(j snel heidsovertredingen. Helaas kost die handelswijze veel meer tijd en kan de politie minder andere zaken af doen". ADVERTENTIE Nederland in de vijftiger jaren die wordt eerder node had gemist. Naast het wantrouwen was in de na-oorlogse jaren de Duitse 'Unfa- higkeit zu trauern' de belangrijkste van de Duitsers, het feit dat Neder- oorzaak van de spanningen. Wielen- land voor de buitenwereld toch een ga: „Nederland had met zijn calvi- twee weken derlandse pers schetste van Duits- beetje bij Duitsland hoort. De bezet- nistische inslag een deemoedige land tussen 1969 en 1980. Een nade- tingstijd vormt slechts een onder- houding van Duitsland verwacht en zou dan in al zijn barmhartigheid wel bereid zijn geweest tot verge ving. Maar Duitsland voldeed niet aan dat verwachtingspatroon om- i soort collectieve verdrin- Spanning De spanning tussen Nederland i de Nederlandse handelseditie ga: „De spanning die de relatie tus- de bondsrepubliek dateert al r de v i dr. L. de twee Janden kenmerkt, voel- veel langer geleden en kwam pas ging van het oorlogsverleden ont- de ik ook zelf. Ik ben niet anti-Duits goed tot uiting aan het eind van de stond." wen oude betrekkingen tussen Ne- opgevoed, zeker niet. Maar de derland en China. Koningin Beatrix log speelde bij ons thuis altijd een had het tijdens haar afgelaste staats- zekere rol. Ook familieleden van mij bezoek in een Chinese vertaling wil- zijn opgepakt en nooit meer terug- len overhandigen aan haar gasthe- gekomen. Vier en vijf mei waren ge ren. wijde dagen. Dat dilemma, aan de negentiende eeuw. Het hoort bij normale verhouding met Duitsland, vindt Wielenga. „Het verkiezingsresultaat dat de landse houding Republikaner behaalden, leidt bij kreeg het gevoel Keukenhof Dat werkte een extra starre Neder- de hand. Toch realisme al- 3 ongetwijfeld tot een gevoeliger lengs de overhand. Nederland had Aanbiedingen geldig

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3