'Milieuplan legt een vloer, niemand durft lager te gaan' VS kijken met argusogen naar Europa '92 Bekeerling Nijpels negeert partijproblemen Weinig problemen bij wiskunde en biologie EXAMEN KOORTS Uitslagen meerkeuzevragen Chinese kerken staan aehter demonstrerende studenten DONDERDAG 25 MEI 1989 DEN HAAG Sinds de val van het kabinet loopt hij met een ruime boog om camera's en persvertegenwoordigers heen. Hoe luider het gekra keel rond zijn persoon, hoe meer hij in zijn schulp kruipt. Behoedzaam opere ren is geboden, voor een de missionair WD-minister die het merendeel van de li berale partij baronnen tegen zich in het harnas heeft ge jaagd, maar die niets liever wil dan opnieuw milieu-mi- nister worden. Want Nijpels heeft zich tot taak gesteld de volgende generatie koste wat 't kost met een zo schoon mogelijk milieu te verblij den. door Henri Kruithof en Margreet Vermeulen Geflankeerd door een halve meter papieren, barstensvol milieuplan nen, verbreekt Nijpels het stilzwij gen, opmerkelijk ontspannen ach terover geleund. Over het milieu wil Nijpels wel praten, graag en veel. Maar ook als het gewraakte reiskos tenforfait ter sprake komt, vertrekt hij geen spier. Alsof hij niet begrijpt dat die kwestie de val van het kabi net heeft veroorzaakt. Alsof hij niet beseft dat op termijn ook zijn kop kan rollen over de aftrekbaarheid van het woon-werkverkeer. Nijpels: "Voor mij is het afschaf fen van het reiskostenforfait ge woon een financieringsbron, waar mee het milieubeleid betaald kan worden. Van het effect ervan op het terugdringen van het woon-werk verkeer, stel ik mij weinig voor. Dat is nauwelijks een overweging. Het is geen principieel punt. Immers, ook andere financieringsbronnen zijn voor mij aanvaardbaar". Daarom kan de bewindsman van daag het milieubeleidsplan mèt af schaffing van het reiskostenforfait verdedigen en morgen het WD- verkiezingsprogramma omhelzen, waarin de aftrekbaarheid van het dagelijks gependel tussen huis en werk juist veilig wordt gesteld. "In een kabinet sluit je compro missen. Ook over onderwerpen als het mediabeleid of de euthanasie. In een partijprogramma echter kun nen we als WD onze eigen stand punten verwoorden", aldus Nijpels. Hij wijst erop dat de forensen die hun aftrek kwijtraken, daar een kor tingskaart voor het openbaar ver voer voor terug krijgen. "Dat heeft natuurlijk wel degelijk effect". Helemaal schoon wordt ons milieu niet, ook niet in de komende 25 jaar, geeft Nijpels toe. "De rotzooi uit het verleden is zo gigantisch dat we dat niet helemaal halen. Maar de ver vuiling moet zodanig zijn terugge drongen, dat de natuur alle vervui lende uitstoot kan verwerken. En daarmee komen we een heel eind, want het milieubeleidsplan legt als het ware een vloer. Niemand zal la ger dan dit pakket durven gaan". Bedoelt Nijpels dat de val van het Nijpels en het gelijk van Klein Links: "Ik geef direct toe. We hadden eerder moeten luisteren". (foto gpd) kabinet indirect het milieubeleid ten goede komt? "Nee. Het was juist gunstig geweest als er een langere periode tussen de publicatie van het milieubeleidsplan en de formatie besprekingen had gezeten. Dan was de kans groter geweest dat er bij de formatie nog iets aan toe was ge voegd", zegt Nijpels, bijna zijn stem forcerend om zich -met het raspen de geluid van een grasmaaimachine op de achtergrond- nog verstaan baar te maken. De bewindsman hekelt de 'infor matie-vervuiling' rond het milieu beleidsplan. De.minima zouden on evenredig zwaar worden belast door een krachtig milieubeleid. Hij is opgelucht, dat het werkelijke kos tenplaatje nu gepubliceerd kan worden.' Rekening "Door het milieuplan groeit de eco nomie tot 2010 met 4 procent min der, dan wanneer we niks voor het milieu zouden doen. Dat levert 20.000 banen minder op. Voor een gemiddeld huishouden lopen de kosten op tot 360 gulden per jaar, vanaf 1994. Dat is inclusief de reke ning die door de industrie wordt doorgeschoven naar de consu ment". Maar dat is. het allerzwartste sce nario, voegt hij er direct aan toe: "Deze cijfers gaan er vanuit, dat de ons omringende landen helemaal niets doen om hun milieubeleid aan te scherpen. Maar het is natuurlijk onzin om daar vanuit te gaan. De vraag of economische groei een voorwaarde is om het milieube leid te kunnen betalen, gaat Nijpels handig uit de weg. "Dat is te gemak kelijk geredeneerd. Je moet ge woon zorgen dat de economische groei milieuvriendelijk is". De constatering dat juist sterk vervuilende sectoren bijdragen aan de economische groei doet daar vol gens de bewindsman niets aan toe of af. "De tweehonderd maatrege len in het milieubeleidsplan zorgen ervoor dat die groei alleen is toege staan als dat in milieutechnisch op zicht verantwoord gebeurt". Soms zullen ingrijpende vernieu wingen worden geëist om vervui lende produktieprocessen overbo dig te maken, verzekert Nijpels. "Anders halen we HEt niet om de uitstoot van vervuilende stoffen met 70 tot 90 procent terug te drin gen, zoals in het rapport 'Zorgen voor Morgen' wordt geadviseerd". Nijpels zegt alle adviezen uit dat alarmerende document in zijn milieuplannen overgenomen, er zijn echter belangrijke verschillen in tempo. "Het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid en Milieuhygi ëne wil dat het milieu met ingang van morgen schoon is. Dat wil ik ook, maar dat kan natuurlijk niet". Zo acht Nijpels het onhaalbaar om de uitstoot van C02 fors aan banden te leggen. Laat staan met 80 procent zoals het RIVM nodig acht, om het broeikaseffect tegen te gaan. Nijpels: "C02komt vrij bij alle ver- brandingsprocesses. Werkelijk for se reducties ontwrichten ons econo misch systeem", meent hij, bena drukkend dat "ons land slechts voor 1 procent bijdraagt aan het broeikaseffect". Daar komt bij dat de burgerij zich relatief weinig zorgen maakt over de langzame temperatuurstijging op aarde. Nijpels: "Bij de aantasting van de ozonlaag ligt dat gemakkelij ker. Je hoeft maar vier keer op tele visie te vertellen dat verdunning van de ozonlaag met 1 procent leidt tot een toename van huidkanker met 4 procent en iedereen is bereid maatregelen te accepteren. Het autoprobleem zou in een mum van tijd zijn opgelost als je van auto's verschrikkelijke ziektes kreeg". Toch toont Nijpels zich bijzonder ingenomen met de milieuplannen die hij door het demissionaire kabi net heeft weten te slepen. "In janua ri noemde een commissie van top ambtenaren het milieuplan vol strekt onaanvaardbaar omdat het burgers en bedrijfsleven 2,2 miljard zou gaan kosten. Dat bedrag is in een paar maanden tijd naar 6,7 mil jard gestegen". Afgezaagd Het rijtje hoofddoelstellingen in het milieubeleidsplan klinkt haast afge zaagd: minder autokilometers, energiebesparing, meer goederen vervoer over het water en het spoor in plaats van over de weg en minder gebruik van vervuilende energie bronnen als kolen en olie. Ook Nij pels herkent in dit rijtje de ruim 20 jaar oude strijdpunten van klein links. "Ik geef direct toe. We hadden eerder moeten luisteren". Dat er (mede) door toedoen van zijn eigen partij toch nog een kolengestookte centrale wordt gebouwd aan de Hemweg in Amsterdam, betreurt hij. "Ik had liever een centrale op gas gezien". Het is voor Nijpels te hopen dat de WD zich niet op nieuw door haar minister op de ziel getrapt voelt. ANNAPOLIS (ANP) - In de Verenigde Sta ten rijzen nieuwsbrieven, maandbladen en adviesbureaus als paddestoelen uit de grond om over een breed terrein voorlichting te ge ven over de gevolgen die de eenwording van Europa voor het Amerikaanse bedrijfsleven zal hebben. Niemand wil de boot missen van de grootste markt in de wereld met 320 mil joen consumenten. Zal het voor Amerikaanse bedrijven moei lijker worden om een protectionistische Eu ropese markt binnen te komen, of zal een grote markt zonder tarieven en binnengren zen juist via het mechanisme van vrijhandel en concurrentie de mogelijkheden van het Amerikaanse bedrijfsleven vergroten? Het minst maken zich grote Amerikaanse bedrijven zorgen die al vestigingen in Euro pa hebben. Dat geldt bijvoorbeeld voor Alan Jacobson, directeur van de multinational 3M die in 52 vestigingen over de gehele wereld videocassettes en nog zo'n 60.000 produkten maakt. Maar Jacobson gelooft dat ook klei nere bedrijven er met Europa '92 beter op zullen worden. Nu hebben zij te maken met een gefragmenteerde markt. Het is veel aan trekkelijker handel te drijven met één enke le markt in een welvarende gemeenschap. Zijn ex-collega van de chemische multina tional Dupont Richard Hecker is het hier he lemaal mee eens. Hij rekent voor dat een film voor de medische markt die in Groot-Brit- tannië gemaakt wordt 40% duurder is dan hetzelfde produkt in de Verenigde Staten. De belangrijkste reden voor het verschil in produktiekosten is dat de Europese markt gefragmenteerd is. De vrees voor 'fort Europa '92' is volgens de vertegenwoordigers van deze multinatio nals dan ook meer een obsessie van bureau craten in Washington dan van het zakenle ven dat bij de economische eenwording van Europa betrokken is. Maar de meeste des kundigen geloven dat je niet één lijn kunt trekken: voor iedere bedrijfstak en voor ie der bedrijf ligt de zaak anders. De een zal er met Europa '92 beter van worden als gevolg van een grotere en opener markt, een ander zal de groter wordende concurrentieslag op zo'n open markt niet vol kunnen houden. Grote zorgen echter maakt zich intussen de Amerikaanse landbouw. Paul Kleckner, de president van de Farm Bureau Federa tion ziet met groot wantrouwen de Europese weigering alle landbouwsubsidies om streeks het jaar 2000 te elimineren. Dat is voor hem een teken aan de wand van de pro tectionistische bedoelingen van de Europe se Gemeenschap. De Verenigde Staten moeten daarom vol gens Kleckner hun eigen weg gaan op het ge bied van de landbouw, er van uitgaande dat de EG niets zal doen om van het verderflijke protectionisme af te komen. Als later zal blij ken dat de Europeanen toch bereid zijn mee te werken aan vrijhandel, dan kan de Ameri kaanse landbouwwet altijd nog bijgesteld worden. Volgens de Amerikaanse handelswet moet de Amerikaanse minister van buiten landse handel, mevrouw Clara Hills, eind de ze maand een lijst op tafel leggen van landen die er in de ogen van de Verenigde Staten via subsidies oneerlijke handelspraktijken op na houden. Algemeen wordt aangenomen dat de EG hoog op deze lijst zal prijken. Met name kla gen de Amerikanen over de staatsmonopo lies van de Europese PTT's op het gebied van de telecommunicatie. Dat maakt het voor Amerikaanse bedrijven onmogelijk de Europese markt binnen te komen. Volgens EG-commissaris voor buitenlandse zaken Frans Andriessen probeert de Europese Commissie die staatsmonopolies overigens te doorbreken. Hij wijst er ook op dat de tele- communicatie-business in de Verenigde Staten ook niet zo open is: de gigant AT en T (American Telephone and Telegraph) heeft 47 procent van de Amerikaanse markt in handen, en de wet verplicht de resterende 53 procent, in de eerste plaats gebruik te maken van Amerikaanse produkten. LEIDEN - "Het mavo-examen biologie was volgens mij heel goed te doen. De tekeningen wa ren duidelijk, de vragen helder gesteld. Een leerling die zijn zaakjes goed had geleerd, heeft dit examen prima kunnen maken", aldus biologie-docente mevrouw B. van de Graaff van de Rembrandt Scholengemeen schap in Leiden. Het biologie-examen oogde heel prettig, stelt ze. "Het zag er overzichtelijk uit, het had mooie lay-out en maakte daar door een rustgevende indruk. De vragen van het examen voor het c-niveau waren heel aardig. Er za ten wat grapjes in en er kwamen herkenbare situaties in voor. Vra gen over hernia, de hik, blauwe plekken, dingen dus die je bij wij ze van spreken dagelijks tegen komt. Het examen voor het d-ni- veau vond ik daarentegen erg ver velend. Het was heel zakelijk en het ging puur over leerstof'. Leerlinge Mariska Hakkaart is het niet eens met haar docente dat het examen duidelijk was. "Absoluut niet. Ik vond de teke ningen slecht. Ik kon er niet uit opmaken wat er gevraagd werd. Het was trouwens sowieso een moeilijk examen. Er zaten een paar weggevertjes bij, dat is waar; zoals die vragen over de mug. Maar bij veel andere vragen kwam ik er niet uit". Edward Coster vond het mavo d-examen niet bijzonder moei lijk. "Er zaten een paar vragen bij waar ik geen raad mee wist. Maar dat kwam niet omdat ze onduide lijk waren gesteld. Ik wist ze ge woon niet". Chouka Hofman omschrijft het biologie-examen, net als haar me- deleerlinge Mariska Hakkaart, als 'heel erg moeilijk'. Ook zij vond de tekeningen onduidelijk. "Zoals die vraag over het kniege wricht. Ik kwam er maar niet ach ter wat ze ermee bedoelden. Het was veel zwaarder dan ik had ver wacht". Opvallend noemt docente De Graaff dat het onderwerp erfelijk heid in het examen nauwelijks aan de orde kwam. "Ik zeg de leerlingen elk jaar wger: bereid je op dat onderdeel goed voor want daar komen altijd veel vragen over. Deze keer dus niet. Maar voor het overige waren de vragen Bommelding treft 800 kandidaten OOSTBURG (ANP) - Een, naar la ter bleek, valse bommelding heeft gistermiddag een voortijdig einde gemaakt aan de op dat mo ment aan de gang zijnde eindexa mens van de Oostburgse scholen gemeenschap in Zeeuws-Vlaan deren. Op last van burgemeester J. Kruize moest de school onmid dellijk worden ontruimd. Dit ver liep volgens de politie ordelijk en zonder paniek. De onruiming hield evenwel in dat de ruim 800 kandidaten hun eindexamen nu pas een maand later kunnen af leggen. goed verdeeld over de verschil lende onderdelen". Ze plaatst overigens een kant tekening bij het examenrooster. '"s Ochtends hadden de leerlin gen wiskunde. Dat is een zwaar vak. Ik merkte dat de spanning daar zo ongeveer ten top steeg. Vervolgens krijgen ze 's middags weer zo'n zwaar vak als biologie. Ik vind die verdeling niet goed. Het is oneerlijk". Wiskunde Het wiskunde-examen leverde de lbo- en mavoleerlingen gisteren nauwelijks problemen op. "De gemiddelde leerling moet zeker een voldoende halen", aldus do cent Jan Arie Schuil van de scho lengemeenschap De Rien in Lem mer. Hij verwachtte dat de kandi daten na afloop wel over het vele rekenwerk zouden klagen, maar dat viel reuze mee. Gery Gaastra had geen enkele moeite met de vragen en liep na afloop van het examen te stralen door de gang. Zij kon geen enkele moeilijke vraag aanwijzen: "Het was gewoon niet moeilijk". Heidi Rypkema vond het examen zelfs simpel. Ik denk dat ik het wel aar dig heb gemaakt". De vragen over vectoren verg den even diep nadenken. En het zelfde gold voor de opgave waar bij berekend moest worden hoe veel een vierkante tuin met een zijde van twintig meter verhoogd kan worden met de aarde die vrij komt door er een rechthoekige vijver van tien bij acht meter in te graven, waarvan de diepte niet bekend is. "Zoiets past prima in een havo-examen, maar een mavo-leerling is hier nog niet aan toe", oordeelde Schuil. De c-kandidaten werd de opga ven over goniometrie en vectoren bespaard. In plaats daarvan moesten zij lengten berekenen en rotaties maken. Hilko de Jong vond de vergelijkingen verve lend, maar verwachtte toch wel een voldoende. "Een havo-examen dat verge lijkbaar is met dat van andere ja ren. Heel redelijk". Leraar E. van Winsen van de scholengemeen schap Sophianum in het Zuidlim burgse Gulpen was niet op ver rassingen gestuit in het havo-exa men wiskunde. "Het sluit goed aan bij wat de leerlingen hebben gehad. De moeilijkste vragen za ten telkens op het eind van de op dracht", stelt hij goedkeurend vast. Bij het vwo-examen wiskunde raakten veel kandidaten in tijd nood. Slechts zeven van de 62 kandidaten op het Dr. Nassau College in Assen vertrokken voordat de examentijd verstre ken was. Biologie vwo la. 2d. 3b, 4d. 5d. 6d. 7a. 8b, 9c, 10b, 11c, 12c, 13d, 14a, 15c, 16a, 17b, 18b. 19c, 20a, 21d, 22d, 23a, 24d, 25b, 26a, 27b, 28a, 29c, 30c, 31a, 32a, 33b, 34a, 35a, 36b, 37c, 38c, 39a, 40b, 41c, 42c, 43b, 44c, 45a, 46b, 47b, 48a, 49b, 50c Biologie havo ld, 2d, 3b, 4a, 5d, 6c, 7d, 8d, 9a, 10a, 11c, 12a, 13d. 14d, 15b, 16d, 17b, 18c, 19d, 20b, 21b, 22b, 23c, 24c, 25a, 26c, 27a, 28a, 29a, 30b, 31c, 32c, 33b, 34a, 35c, 36c, 37b, 38c, 39a, 40c, 41b, 42a, 43<5, 44b, 45b. 46a, 47b, 48a, 49c, 50a Biologie lbo/mavo (c) la. 2d, 3a, 4c, 5d. 6b, 7b, 8b. 9a, 10b, 11a, 12d, 13a, 14d, 15d, 16b, 17c, 18c, 19c, 20d, 21c, 22a, 23c, 24c, 25a, 26c, 27b, 28b, 29c, 30a, 31b, 32a, 33a. 34c, 35b, 36c, 37c, 38c, 39b, 40b, 41a, 42b, 43a, 44b, 45b, 46a, 47c, 48a, 49c, 50b, 51c, 52a, 53c, 54c, 55b, 56b, 57a, 58b, 59c. 60a. 61b, 62c, 63a, 64c, 65b Biologie mavo/lbo (d) ld. 2d. 3b, 4d, 5a, 6a, 7a. 8a. 9a. lOd, lib, 12d, 13d, 14a, 15d, 16b, 17d, 18b, 19d, 20d, 21c, 22c, 23d, 24a, 25b, 26c, 27c, 28c, 29b, 30c, 31b, 32b, 33c, 34a, 35b, 36b, 37c, 38c, 39b, 40a, 41c, 42c, 43c. 44a. 45b, 46c, 47b, 48a, 49c, 50c, 51b, 52a, 53b, 54a, 55a, 56b, 57b, 58a, 59c, 60b, 61a, 62b,63a,64a, 65a Wiskunde lbo/mavo (c) lb: 2f, 3d. 4f, 5b, 6f, 7e. 8c, 9b. 10b, 11a, 12c, 13b, 14b, 15b, 16d, 17b, 18a, 19c, 20b, 21e, 22e, 23b, 24e, 25d, 26c, 27d,28b,29a, 30a Wiskunde lbo/mavo (c) lf, 2e, 3d, 4c, 5d, 6e. 7f, 8c, 9d. 10c, llf, 12f, 13a, 14c, 15d, 16c, 17b, 18b, 19e, 20d, 21c, 22d, 23c, 24c, 25c, 26d, 27f, 28a, 29a, 30a De Chinese kerken hebben een warm onthaal gekregen op de Wereldzendingsconferentie in San Antonio. Voor het eerst sinds 1949 heeft deze conferen tie van de Wereldraad van Ker ken acht vertegenwoordigers uit dit land in haar midden. Zij werden door de achthonderd andere afgevaardigden in de Texaanse stad begroet met een staande ovatie. De kritieke situatie in China speelde daarbij natuurlijk door het hoofd van menigeen. Een van de afgevaardigden, prof. dr. Z. Chen, maakte gisteren bekend dat de Chinese Raad van Kerken de demonstrerende studenten in Peking en andere steden van har te steunt. De Chinese kerken zijn in San Antonio aanwezig als gast en niet als officiële afgevaardigden. Zij konden de Wereldzendingsconfe- renties na 1949 niet bijwonen om dat de revolutie de deuren van het land had dichtgedaan. De aanwezigheid van de Chine zen in San Antonio past volgens Chen in de ontwikkeling die de protestantse kerken op dit mo ment doormaken. De snel groei ende kerken zijn in een nieuwe fa se terechtgekomen, zei de protes tantse hoogleraar. Na de Culture le Revolutie moesten zij alle aan dacht besteden aan de herope ning van kerkgebouwen (volgens Chen gaan er nu elke drie dagen twee kerken open). Nu echter is de tijd aangebroken om de kwali teit van het kerkelijk werk te ver beteren en de opbouw van de kerk echt aan te pakken. De protestantse kerken (onge veer 5 miljoen leden) doen dat in een hechte samenwerking. "Wij zijn op weg naar één verenigde christelijke kerk", aldus Chen, die erop wees dat de grenzen tus sen de verschillende denomina ties met de dag vager worden. De kerken kunnen ook niet zonder deze eendrachtigheid, omdat zij zich voor enorme pro blemen geplaatst zien. Zo bestaat er een gigantisch tekort aan ker kelijk kader, aldus Chen. "We kunnen het pastorale werk nau welijks bijbenen. De kerk in Chi na groeit te snel". Blanke NG-Kerk Is de blanke Nederduitse Gere formeerde Kerk (NGK) in Zuid- afrika door kerken in eigen en buitenland veroordeeld om haar houding ten opzichte van apart heid, nu heeft een aantal promi nente leden van deze kerk drin gen bij de leiding aangedrongen om apartheid eindelijk publieke lijk te veroordelen. Ook wordt op geroepen om één niet-raciale kerk te vormen met de vroegere dochterkerken voor Indiërs, zwarten en kleurlingen. Volgens ds. C. F. Beyers Naudé is de oproep, die is verschenen in 'Ligdraer', het orgaan van de Ne derduitse Gereformeerde Sen- dingkerk, "de belangrijkste ge beurtenis binnen de NGK in de afgelopen 25 jaar". Op dit moment hebben 150 vooraanstaande Afrikaners de oproep, die in Johannesburg en Pretoria circuleert, ondertekend. Hij komt voort uit de gebeurtenis sen na de speciale vergadering van de NGK en de vroegere doch terkerken in maart dit jaar. De NGK bleek toen uiteindelijk toch niet in te kunnen stemmen met een absolute verwerping van de apartheid en met een schuldbelij denis over de haar bijdrage aan "de introduktie en legitimatie van de apartheidsideologie". Kerkscheur Opnieuw heeft zich in kerkelijk Nederland op plaatselijk niveau een kerkscheuring voorgedaan. De gereformeerde predikant R. H. Keegstra in Boerakker is door de particuliere synode (een pro vinciale vergadering) van Gronin gen van de gemeente losgemaakt. Keegstra staat nu al een half jaar op non-actief. Een groot deel van de gemeente wilde de predi kant niet langer accepteren, om dat hij onder andere te zeer als een boeteprediker optrad. Er werd tegen de zin van de dominee een nieuwe kerkeaad ingesteld. Volgens de particuliere synode was dat weliswaar een ongebrui kelijke gang van zaken, maar ge zien de omstandigheden niet on rechtmatig. Doordat een deel van de kerkle den wel achter Keegstra bleef staan, ontstond een conflict dat diepe sporen naliet binnen vele geledingen en families in het dorp. De 'aanhangers' van Keeg stra kerken deels in christelijk- gereformeerde of gereformeerd- vrijgemaakte kerken in de omge ving. In Boerakker is nog geen opvolger voor Keestra beroepen. Rotterdamse haven De Rooms-Katholieke Kerk en de Gereformeerde Kerken zijn al actief in de haven van Rotterdam, maar de Nederlandse Hervormde Kerk ontbreekt tot nu toe. Daar om hebben drie organisaties, waaronder de hervormde diaco nale commissie van de provincie Zuid-Holland, de Stichting Dia conaal Havenproject Rotterdam opgericht. Zij streven ernaar na mens de hervormde kerk een dia conaal werker in de haven te laten werken. Volgens J. Wienen van de pro vinciale commissie zijn er al zo veel financiële toezeggingen bin nen dat waarschijnlijk eind dit jaar met de werving van de diaco naal werker kan worden begon nen. Deze zal zich onder meer moeten richten op de sociale toe standen aan boord van de sche pen. Het is volgens de stichting van groot belang dat er in de ha ven mensen zijn, die zich het lot van de zeelieden aantrekken, door kunnen verwijzen naar di verse instanties en eventueel in noodgevallen ook daadwerkelijk hulp kunnen verlenen, aldus de stichting. Naziliederen. De Westduitse priester Martin Steim, die op de honderdste geboortedag van Adolf Hitler (20 april) in een toe ristenbus in Israël nationaalsocia- listische strijdliederen zong, is af getreden als deken van Obern- dorf. Tegenover de leiding van het bisdom heeft Steim (62) het betreurd dat hij "publieke erger nis heeft gewekt door zijn poging tijdens een pelgrimstocht naar Jeruzalem een beeld te geven van de sfeer van de nazitijd". Moker. De kerkelijke omroep Moker besteedt in de uitzending van vanavond (van zeven tot half acht) aandacht aan het jubileren de koor Anak uit de Agatha-paro- chie in Lisse en de telefonische hulpdienst uit de regio Leiden (ontvangst op FM 105.7 of kabel FM 88.1). Rising Hope. Het interkerke lijke jongerenkoor en combo Ri sing Hope in Hazerswoude sluit zijn vijftiende seizoen feestelijk af met een jubileumconcert op vrij- dag in de gereformeerde kerk (hoek Dorpstraat) in Hazerswou- de-dorp. Medewerking wordt ver leend door het vocaal kwartet Kwatrijn uit Leiden. Ook is er een 'oud Rising Hope' geformeerd uit oud-leden. De aanvang is acht uur en de toegang vrij. Ds. A. C. Kersten. Ds. A. C. Kersten, gereformeerd predikant in Katwijk aan Zee, gaat met eme ritaat. Vanavond kan een ieder van het echtpaar Kersten af scheid nemen in de Triomfator- kerk (Piet Heinlaan). De receptie begint om zeven uur. Zondag vindt om vijf uur een afscheids- dienst plaats in de Vredeskerk. Ds. Kersten is een kleine tien jaar aan de gemeente in Katwijk ver bonden geweest. Beroepen Hervormde Kerk: aangeno men naar Delft (buitengewone wijkgemeente) (part-time) mevr. drs. T. H. Zoek pastoraal mede werkster Leiden en Oegstgeest (vrijzinnig hervormden), naar Beekbergen D. van Meulen Rid derkerk, naar Urk D. Heuvelman Klaaswaal; bedankt voor Amstel- veen-Buitenveldert H. J. Oudhof Leeuwarden. Gereformeerde Kerken: aange nomen naar Sleeuwijk drs. D. H. Sytsma Kollum. Gereformeerde Gemeenten: aangenomen naar Sunnyside (VS) A. M. den Boer Lisse.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2