'Oranje boven' voor AC Milan Saaie praatdag in Giro Bom onder selectie Foreholte Guüit neemt rust voor WK-strijd IflUToilUREN^ MultiRent Gullit en Van Basten demonstreren klasse in Europa Cup-finale Van de Vin doorstaat vuurproef Spanje verstoken van tv-beelden finale DONDERDAG 25 MEI 1989 BARCELONA (GPD) - Het gek kenhuis in Nou Camp verplaatste zich razendsnel van de tribunes naar de catacomben. Daar vormden Ruud Gullit en Marco van Basten het stralende middelpunt van een uitgelaten spelersgroep. „Dit is fan tastisch", jubelde Marco van Bas ten, „qua emotie doet me dit den ken aan het Europees kampioen schap. We hebben gewoon fantas tisch gespeeld, vooral als je dat afzet tegen de finales van de laatste jaren. Dit was de mooiste sinds tijden". Van een Hollands feestje wilde Van Basten, met negen doelpunten topscorer in het hoogst aangeschre ven Europa Cup-toernooi niets we ten. Evenmin van de WK-interland volgende week in Helsinki tegen Finland. „Daar wil ik voorlopig niet aan denken, we gaan vannacht eerst dit vieren, daarna kijken we wel ver der". Dat deed Ruud Gullit wel. Voor zichzelf heeft hij al besloten dat hij zondag niet van de partij is in het competitieduel tegen Como („dat is te veel van het goede"), in Helsinki is hij er echter zeker bij. „Ik ver wacht niet dat ik een hele wedstrijd speel, maar ik ben in elk geval be schikbaar". Tot ongenoegen van AC Milan, dat zijn vedette zondag avond liever niet met Van Basten, Rijkaard en assistent-bondscoach Nol de Ruiter in een speciale char ter naar Nederland ziet vertrekken. „Ik verwacht niet dat Milan na van avond moeilijk zal doen. Ik heb ge noeg gegeven, dacht ik". Een kwartier na de rust viel Gullit uit met kramp in beide kuiten. „Van die knie heb ik wonderbaarlijk ge noeg totaal geen last had. Misschien had dat ook wel te maken met de wedstrijd en de hele sfeer er om heen. Naar deze finale heb ik we kenlang toegeleefd. Toch heb ik soms het angstige vermoeden ge had dat het niet zou lukken. Daar om ben ik ook naar Troost geweest, dat duwtje had ik net nodig. De hele ploeg wilde dat ik zou spelen, zoveel vertrouwen hebben ze in mij. Dat vertrouwen heb ik, dacht ik, niet be schaamd". Dat mag je wel zeggen. Met zijn twee treffers en die van Van Basten moest Steaua in de finale meer dan de helft van het aantal doelpunten (zeven) toestaan dat de Roemeense kampioen in de acht voorgaande wedstrijden moest incasseren. „Toch was ik er vooraf helemaal niet zo gerust op", meende Van Bas ten. „Nu blijkt echter dat die 5-0 van ons tegen Real Madrid toch wat ho ger moet worden aangeslagen dan die 5-1 van Steaua tegen Galatassa- ray". Ten overvloede herhaalde Van Basten nog eens dat hij ook volgend seizoen in Milaan speelt. „Ik heb weer een jaar om na te denken. Bar celona is voorlopig niet aan de orde, ik ben blij dat ik in deze ploeg mag spelen. Nee, Cruijff heeft mij nog niet gefeliciteerd, maar misschien komt dat nog". Arrigo Sacchi, wiens positie bij AC Milan dit seizoen verschillende keren ter discussie stond, verklaar de plechtig trots te zijn dat hij deze triomf mocht meemaken. „Mijn complimenten voor Gullit, die con ditioneel na zijn blessureperiode nog niet helemaal terug is, maar het elftal souverein heeft geleid." Waarschijnlijk is de ploeg mo menteel zelfs 's werelds beste club formatie", luidde de reactie van Carlos Bilardo, de Argentijnse bondscoach. Bilardo was een van de vele yoetbalprominenten die de bekerfinale bijwoonden. Over een jaar mag Bilardo in Italië, tijdens de eindronde om het wereldkampioen schap, zowel Italië als Nederland vrezen. Argentinië treedt in 1990 op als titelverdediger. „Met Baresi en Maldini achter en Gullit en Van Basten voor, is een elftal als het er werkelijk om gaat nauwelijks te verslaan. Het krachtsverschil met Steaua was veel te groot en niet met woorden te beschrijven." Record-opbrengst BARCELONA (GPD) - De Eu ropa Cup-finale AC Milan- Steaua Boekarest heeft alle fi nanciële records gebroken. De totale opbrengst aan entreekaar- ten, tv-rechten en bordreclame bedroeg 398 miljoen pesetas. Omgerekend komt dat neer op zo'n acht miljoen gulden. Sinds 1960, in Glasgow bij Real Ma- drid-Eintracht Frankfurt, zaten er ook niet zoveel toeschouwers op de tribune als gisteravond in Nou Camp, 97.000. De spelers van AC Milan in casseren voor hun zege per per soon een bedrag van 200 miljoen lires. Dat is ruim drie ton. De fis cus claimt direct al de helft daarvan. ADVERTENTIE VONDELLAAN 80 2332 AH LEIDEN BEL 071-3100 01 COSENZA (ANP) - De Wielerronde van Italië beleefde gisteren een ouderwetse wandel etappe. De Zwitserse anonimus Rolf Jarmann schreef haar op zijn erelijst, de Italiaanse oud-gediende Silvano Contini haalde een nieuwe rose trui af. Ruud. Gullit omarmt Frank Rijkaard en zijn vervanger Pietro Virdis terwijl Milan-president Silvio Berlusconi (tweede van rechts) zich na het veroveren van de Europa Cup bij zijn feestende team voegt. (foto ap> Ze blijken nog te bestaan, de 'wan deletappes', waarin de kampioenen op twee wielen zo langzaam rijden dat trimmers hen vooraf gaan. De renners hadden elkaar kennelijk ge noeg te vertellen, want zij praatten urenlang genoeglijk met elkaar. De massa bewoog zich de eerste uren met dertig kilometer gemiddelde snelheid over de kronkelige wegen. Soms was er een valpartij. De Co lombiaan Arias en de Italiaan Lelli braken hun sleutelbeen. De warmte en het vooruitzicht van de mara thon van vandaag, 274 kilometer tussen Cosenza en Potenza met start om tien over half negen, lagen mede ten grondslag aan het gebrek aan strijdlust. Vijftig kilometer voor het einde lanceerde de Italiaanse neo-prof Nespoli eindelijk de aanval. Kort daarna ging Konisjev naar hem op zoek. De Sovjet zou de rit op zijn sloffen gewonnen hebben als hij Nespoli had achter gelaten. De win naar van de Giro voor amateurs van vorig jaar kreeg maar niet in de ga ten dat de voorsprong slonk als Ne- poli op kop reed en omhoog ging als hij zelf tempo maakte. Hij maakte daarmee duidelijk dat de Sovjets nog veel moeten leren voor ze goede profs zijn. Zo kon het gebeuren dat in het zicht van de finish de Spanjaard Blanco en de Zwitser Jarmann zich bij hen voegden en op het moment van algemene hergroepering Jar mann aanzette voor zijn solootje naar de dagprijs. Het werd de derde overwinning van de 23-jarige kop man uit het bescheiden ploegje van Daniel Gisiger. Hij had nog niet meer dan een etappe in Romandië '88 en een klimkoers in Klingnau staan. De ploeg van rose-truidrager Contini had gisteren geen enkele moeite de koers te controleren. Erik Breukink, de Nederlandse kans hebber die op de vierde plaats in ideale positie in het klassement staat, zag dit van dichtbij met ge noegen aan, zonder zelf een trap te veel te hoeven doen. „Je moet er wel altijd van voren bijblijven, maar dat kostte in deze situatie geen moeite." Op het moment dat Saronni c.s. LEIDEN Bij Foreholte lijkt de bom te zijn gebarsten. Zeven se lectie-speelsters meldden giste ren zich officieel af als lid van de Voorhoutse handbalvereniging, waardoor het eerste team van de kersverse eredivisionist en Euro pa Cup II deelnemer geheel leeg lijkt te lopen. Weliswaar kunnen de 'rebelle rende' speelsters, onder wie zich de sterspeelsters Marianne Bult en Christien Knigge bevinden, nog op hun schreden terugkeren, maar het signaal dat de zeven ge ven liegt er niet om. Zij eisen ver anderingen in de begeleiding, die manager An Plug het afgelopen seizoen tot onvrede van de mees- tè speelsters verzorgde. Marianne Mens en Ellen Warmerdam bera den zich nog op hun aanblijven bij Foreholte. Hoewel Bult zichzelf niet als aanvoerster van de afmelders be schouwt, legt de stem van de rou tinier bij de Voorhoutsen veel ge wicht in de schaal. "De onderlin ge saamhorigheid is het eerste po sitieve wat ik in mijn handbalcar rière heb meegemaakt", vond Bult. "Wij hebben deze zaak als team goed doorgesproken. Het lijkt mij duidelijk dat het bestuur nu aan zet is". Voorzitter Chris de Bakker had zijn antwoord gisteren nog niet klaar. "Officieel weet ik nog van niets", was zijn enige commen taar. Mocht het bestuur geen actie ondernemen om de positie van Plug te veranderen, dan voorziet Bult grote problemen bij Forehol te. Haar bemoeienissen, die zich uitstrekken tot de aanschaf van de kleding die de Foreholte-vrou- wen buiten de wedstrijden moe ten dragen, vallen slecht in Voor hout. Bult: "Ik zou het jammer vinden, maar als Plug blijft dan zijn ze mij hier kwijt. Waarschijn lijk volgen dan ook andere speel sters. Nee, niet iedereen zal bij de zelfde club terechtkomen, daar voor loopt het verschil te ver uit een. De hechte groep die wij nu hebben valt dan helemaal uit el kaar". Redding voor Foreholte kan dan alleen nog van buitenaf ko men. "Als het bestuur een nieuwe sponsor vindt, kan het nieuwe speelsters aantrekken. Maar ik vermoed niet dat De Bakker al zo ver is. Maar sponsors of niet, hij hoeft in geen geval te denken dat ik hier op dezelfde voet verder ga. En mocht ik vertrekken, dan houdt Jan Kecskeméthy (trainer van de Foreholte-vrouwen red.) het hier waarschijnlijk ook voor gezien. 'Als jij weggaat volg ik', heeft hij wel eens gezegd. Begrijp me goed: niemand wil dit. Maar er zijn grenzen hoe je met mensen omgaat". Het is duidelijk dat Bult doelt op de werkwijze van Plug, in wie het vertrouwen van de meeste speelsters ver te zoeken is. Bult: "Het bestuur heeft de zaak op zijn beloop gelaten. Door onze goede resultaten hoopten ze misschien dat de problemen zouden ver dwijnen. Het komt inderdaad va ker bij verliezende teams voor dat zij uit elkaar barsten. Ik vind de houding van het bestuur, dat de mond steeds volheeft over profes sionalisme, volstrekt niet profes sioneel". Toch heb ik hier anderhalf jaar lang een leuke tijd gehad. Het zou zonde zijn als het zo zou op houden. Ik neem overigens geen overhaaste beslissingen. Ik ga me eerst een tijdje bezinnen". TIM BROUWER DE KONING BARCELONA (GPD) Met een diep gevoel van respect deed Gheorghe Hagi een stap opzij, toen Ruud Gullit zo'n tien minuten voor de rust aanzette voor een solo vanuit het eigen strafschopgebied. De vooraf als absolute vedette van Steaua Boekarest geannonceerde Roemeen had zich op dat moment allang neergelegd bij het vaak sublieme machts vertoon van 'La Tulipano Negro'. Met Marco van Basten nam Ruud Gullit de totale produktie van vier doelpunten voor zijn rekening. Daarmee had het Nederlandse duo een vorstelijk aandeel in de eerste Europa Cup-triomf van AC Milan sinds twintig jaar. Wat dagenlang op een enorme gok zeven minuten voor de pauze de bal leek, omdat Gullit naar eigen zeg- in alle rust had mogen aannemen en gen maar voor 60 procent fit was, kon aanleggen voor 3-0. pakte voor hemzelf en AC Milan .r meesterlijk uit. Het kolkende Nou OlTljant Camp-stadion veranderde in een Hoe briljant de inbreng van Ruud oogwenk in een complete heksen- Gullit gisteravond af en toe was de- ketel, toen Gullit als laatste het veld monstreerde Pietro Virdis, die een betrad voor de warming-up. De hys- kwartier na de rust als zijn vervan- terie en blijdschap tartte elke be- ger mocht opdraven en die secon- schrijving, toen de duivelskunste- denlang spontaan applaudiseerde naar uit Nederland de Milanezen al toen Gullit naar de zijlijn huppelde. zeventien minuten op sprong bracht. Tien minuten later velde Marco van Basten met Daarbij vergeleken viel de inbreng de acht Italianen bijna in het niet, hoe agressief en gediscipli- magnifieke kopstoot het vroege neerd Donadoni, Colombo en Bare- ontluisterde si ook speelden. Deze Europese be- Steaua. Als er de laatste maanden al ooit getwijfeld mocht zijn meesterschap van het Nederlandse tweetal, dan leverden Ruud Gullit Milaan. Europa hield en Marco van Basten gisteravond kampioen aan over. het onomstotelijke bewijs dat zij tot de besten ter wereld behoren. In kertriomf was op de eerste plaats Italië het succes van het fantastische duo het Gullit-Van Basten en Silvio Berlus- die het tweetal samenbracht in grootse Hoe eenzijdig deze finale op zich ook was, het bij vlagen wervelende r Ruud Gullit zette AC Milan in de eerste minuten al op het juiste spoor: 1-0. Nog i daar een tweede treffer aan toevoegen (3-0). r rust zou de Amsterdammer hun spoor volgde Frank Rijkaard, schouwspel was een verademing die in een vooruitgeschoven positie vergeleken bij de steriele opvoerin op het middenveld een fikse bijdra- gen van de laatste jaren. Na de ge leverde tot de suprematie van AC eindstrijd van 1974, waarin Bayern voor Contini de situatie gingen rechttrekken, brak het peloton in drie stukken. Daardoor kon Van Poppel niet meesprinten voor de tweede plaats. Er was trouwens geen enkele sprinter meer vooraan te vinden. „Dit was een soort berg rit, ik rekende toch nergens op", was het commentaar van Van Pop- pel bij de streep. De sprint werd nu gedaan door renners, die daar min der bedreven in zyn. Boffo en Ca- vellaro haakten in elkaar en smak ten op de eindstreep tegen de straat. Zij bleven ongedeerd. De ploeg van Cees Priem liet een mooie kans liggen. Zijn renners na men geen enkel initiatief. „We moe ten toch eerst zien dat we Anderson hoog in het klassement houden", verwoordde Martin Schalkers uit Katwijk de opdracht van de ploeg leider. Johan van der Velde kreeg tien seconden straf en vijftig gulden boete, omdat hij tijdelijk aan een volgauto hing. EMMEN (GPD) - Vijf Oostduitsers met een Nederlander ertussen. Alle ogen zijn zo langzamerhand gericht op Robert van de Vin. Het talent uit de nationale selectie, al winnaar van twee etappes, toonde zich gisteren in Emmen nu ook een serieuze ge gadigde voor het algemeen klasse ment in Olympia's Tour. Het was zijn vuurproef en Van de Vin doorstond de tweestrijd met de Oostduitse klassementsleider Bernd Dittert glansrijk. Dertien se conden was het verschil tussen Dit tert en de coureur uit Budelschoot voor de tijdrit van zeventien kilo meter in Emmen, welgeteld één tel bedroeg de marge erna. Als Van de Vin (19) tweetiende van een seconde sneller had gere den, zou hij geen derde, maar twee de in de etappe-uitslag zijn geweest en vijf seconden meer bonificatie hebben gehad. In dat geval zou niet Dittert maar Van de Vin als gele trui drager vandaag op pad naar Dieren zijn gegaan. Het is nu Van de Vin die de laatste helft van Olympia's Tour als speer punt zal worden uitgespeeld tegen de Oostduitsers. Het is de vraag op welke manier dat zal gebeuren en of Van de Vin of welke aanvallende Nederlandse kanshebber dan ook, op meer steun zal kunnen rekenen dan die van zijn eigen ploeg. Want dat is het manco van de Ne derlandse ploegen: ze werken niet samen, maar tegen elkaar omdat de eigen sponsorbelangen te groot zijn. De Oostduitse renners testen hun vorderingen in de tijdritten als voorbereiding op de baankam- pioenschappen, maar zullen zich in de etappes niet echt forceren. Dat bleek in de rit van Hoorn naar Em men gisteren, waar een kopgroep van tien renners met nog vijftig ki lometer te gaan een voorsprong van 6.10 minuten had. Rudi Nagengast, met een achterstand van 2.57 op Dit tert toen zeventiende in het klasse ment, was lange tijd virtueel leider, maar kwam precies zestien secon den tekort voor de leiderstrui. Eric Houtop werd gistermiddag wel de dagzege gegund, omdat de Noordhollander al eerder in deze Tour bij ontsnappingen betrokken was geweest, en Rudi Nagengast 'mocht' even stijgen naar de derde plaats in het klassement, om vervol gens in de tijdrit de winst van eer der die dag weer te verliezen. Milan e de basis stond van de München het Madrileense Atletico vierde treffer. Die kwam voor reke- met dezelfde cijfers (4-0) verneder- i Van Basten, nadat Gullit de, vielen er nauwelijks doelpunten en was er van spektakel in de mees te gevallen al evenmin sprake. AC Milan brak gisteravond met die na re traditie, hoe ijverig en meedogen loos de pogingen van Steaua aan vankelijk ook waren om de ware be doelingen van AC Milan te dwars bomen. De 80.000 Milanisti in het Nou Camp-stadion schreeuwden zich de kelen schor en zorgden voor een oorverdovend fluitconcert toen al weldra bleek dat de Roemenen niet schroomden naar unfaire middelen te grijpen. De puur op verdedigen ingestelde ploeg lieten het midden veld voor wat het was en hoopte op een bevlieging van Lacatus, een aanvaller die een aanwinst zou zijn voor elke Europese topclub. Al heel snel werd echter duidelijk dat er op deze avond geen kruid gewassen was tegen Gullit en Van Basten. In de vorm van gisteravond moet het tweetal Finland volgende week in Helsinki vrijwel in zijn eentje kun nen oprollen. Kinderspel Bondscoach Thijs Libregts moet vanaf de tribunes in Nou Camp het openingskwartier echter met angst en beven hebben gadegeslagen, zo weinig pardon kenden de verdedi gers van Steaua met het op een snel le openingsgoal beluste AC Milan, kwartier was Gullit er al heel een uitgekiende pass van Baresi te gen de paal. Twee minuten later was het echter wel raak. De twee meter lange doelman Lung blunderde bij een schot van Colombo, Van Basten profiteerde en Gullit zorgde voor de afwerking. Vanaf dat moment was het voor AC Milan nog slechts kinderspel en wist Steaua Boekarest nog amper raad met de gevarieerde Italiaanse aanval. Horen en zien verging je, toen Van Basten 2-0 aantekende op aangeven van Tassotti, het 'Roedie, Roedie' klonk massaal van de tribu nes toen doelman Lung voor de der de keer was gepasseerd. Het was de meer dan verdiende beloning voor de pure demonstratie van macht, die AC Milan in het eerste uur aan de dag legde. „Dit fantastische suc ces danken we op de eerste plaats aan Ruud Gullit en Marco van Bas ten. Ruud was vanavond de grote tovenaar", jubelde Carlo Ancefotti. In hetzelfde stadion waar AC Milan in de vorige voetbaljaargang het onderspit dolf tegen Espanol, kraaide Arrigo Sacchi nu victorie. „Dit was geen wedstrijd meer, er speelde maar een ploeg. Dit is een uniek gevoel. Ik duik meteen twee dagen onder om dit succes te vieren". ALBERT GEESING Marco van Basten wordt na afloop van de wedstrijd op handen gedra gen door coach Arrigo Sacchi. De Nederlandse international scoorde BARCELONA (ANP/AFP) - Eu ropa heeft de bekerfinale van het toernooi der landskampioenen toch op het televisiescherm kun nen zien. Dat was te danken aan Italiaans personeel, dat de sta king van de Spaanse televisie heeft gebroken. Als gevolg van een loonconflict was de uitzen ding lang onzeker. Kijkers in Spanje bleven echter wel goeddeels verstoken van beelden. Zij konden slechts het eerste kwartier zien; de werkon derbreking die twee uur duurde ging om half negen in. Het moment bleek zeer onge lukkig gekozen. Juist toen de Ita liaanse technici het werk van hun Spaanse collegas overnamen, maakte Ruud Gullit het ope ningsdoelpunt. Gedurende zeven minuten bleek het beeld van aan zienlijk mindere kwaliteit; met name in Frankrijk werd ge- De staking trof slechts Spanje, Portugal en de Noordafrikaanse landen. De rest van de wereld deed met dankbaarheid een be roep doen op de technici van het Italiaanse station RAI. „Wij zijn voorbereid de uitzending te ver zorgen. Die zal niet worden ge dwarsboomd door de stakers", verklaarde een woordvoerder al in de middaguren. Werknemers van de Spaanse televisie legden tijdens de finale het werk neer omdat zij een loonsverhoging van 6,8 procent te eisen. De werkgevers wilden niet verder gaan dan een stijging van vijf procent. Dat de RAI insprong, heeft alles te maken met eigen be lang. Mocht de uitzending niet zijn doorgegaan, dan had dat de omroep miljoenen guldens aan advertentie-opbrengsten gekost. De Spaanse politie heeft op de avond van de Europese bekerfi- (foto ap) dicht bij, maar belandde de bal i nale in Barcelona 2000 agenten op de been gebracht. Gewapende manschappen patrouilleerden al de gehele middag voor de eindstrijd door de wijk van het stadion Nou Camp, dat tijdens de wedstrijd met 97.000 toeschou wers voor ruim drie-kwart was gevuld. Meer waren er niet toege laten vanwege veiligheidsvoor schriften. De finale van het toernooi der landskampioenen tussen AC Milan en Steaua Bukarest trok 80.000 Italiaanse supporters. Naar schatting een duizendtal Roeme nen was aanwezig. Uit voorzorg werden op vierhonderd meter van de ingang van het stadion reeds de toegangskaarten gecon troleerd. Ondanks de drukkende hitte was een groot aantal Itali aanse supporters uitgedost met een Gullit-pruik. DONDERDAG 11.27-16.00 Did 2: Die Sporl-Reportage: verslag van de Tennis World Team Cup in Düsseldorf. 11.40-14.30 BBC 1 International Cricket: Engeland-Australië in Old Trafford. 13.55-14.10 BBC 2: International Cricket: Engeland-Australië. 14.10-14.25 BBC 2: 100 Great Sporting Moments. 15.15-20.30 BBC 2: International Cricket en Paarderennen. 19.00-19.30 SKY: Motorsport News. 19.30-20.00 SKY: Surf Magazine: vanuit Hawaii. 20.00-21.00 SKY: Voetbal: Brazilië tegen de rest van de wereld. 21.00-22.00 SKY: Golf Italië Open. 21.45-22.00 Super: World News: met o.a. sport. 22.00-23.00 SKY: Paardenshow in Rome. 22.10-22.55 Did 2: Die Sport-Reportage: Bundesligavoetbal (FC Köln-FC Bayern München). 23.00-01.00 SKY: Australian Rules Foot ball. 00.00-00.50 BBC 1International Cricket: met een samenvatting van Engeland- Australië. VRUDAG 11.25-16.00 Did 2: Die Sport-Reporlage: verslag van de Tennis World Team Cup in Düsseldorf. 12.05-14.00 BBC 1: International Golf: eerste dag van de vierdaagse PGA-kam- pioenschappen in Wentworth. 15.20-18.30 BBC 2: International Golf: eerste dag van de vierdaagse PGA-kam- pioenschappen in Wentworth.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 19