Boomkwekers willen subsidie van het rijk 'Voor een mavoleerling is zo'n prijs bijzonder 'Voorhout bezaaid met bommen' Deel aanleg S4 vertraagd DONDERDAG 25 MEI 1989 Boskoper wint opstelwedstrijd Alliance Frangaise GEZINSUITBREIDING ALPHEN AAN DEN RIJN - In mei leggen alle vo gels een ei. En zorgen ook gei ten voor ge zinsuitbrei ding. Op de kinderboerdij Zegersloot in Alphen is dat al niet anders. Moeder geit schonk daar het leven aan een aantal mekkerende kinderen. Ook andere diertjes zijn daar in de afgelopen we ken ter wereld gebracht. Zo schonk koe Clara het leven dochter, Ada genaamd, en huppelt menig lammetje in het rond. Overi gens mocht ook de dieren weide Bospark een stoet pas geborenen be groeten, waar onder dertien biggetjes, twee geitjes en een fiks aantal ko nijnen en cavi- BOSKOOP - Xander Nootenboom (16) heeft net zijn eerste examens achter de rug. Ze hebben de Boskoper niet al te veel bloed zweet en tra nen gekost. "Ik heb er ge lukkig niet zo'n moeite mee", zegt.Xander. door Kate Goudriaari Waar hij ook geen moeite mee had, was een opstel in de Franse taal. Xander won er zelfs een prijs mee: een week Parijs samen met ne gentig andere prijswinnaars uit negentien verschillende landen. De Boskoper ver trekt op 7 juli naar de licht stad Zijn lerares Frans van de Boskoopse Don Bosco-mavo vroeg Xander mee te doen aan een opstelwedstrijd van de stichting Alliance Fran- <?aise. Xander was perplex toen hij hoorde dat hij had gewonnen. "Het schijnt heel bijzonder te zijn dat je als .mavoleerling in de prijzen valt. De anderen waren alle maal van de havo of het athe neum", meldt Xander met enige bescheidenheid. Alliance Frangaise wil de interesse voor de Franse taal en cultuur bevorderen. Met de opstelwedstrijd konden middelbare .scholieren uit verschillende landen hun mening spuien over: de Ver klaring van de Rechten van de Mens, Europa 1992 en de viering van 14 juli, dé feest dag in Frankrijk. Identiteit Xander koos voor de toe komst en schreef zijn ge dachten over het Europa na 1992 op papier. "Ik vind het heel belangrijk dat na de Eu ropese eenwording elk land zijn eigen identiteit bewaart. Dit kan door taal zijn, maar ook op cultureel gebied. Fries moet blijven, net als al le andere dialecten. Niet al leen in Nederland. Ook in het Spaanse Catalonië en in Om structuur van hun bedrijven te verbeteren BOSKOOP - De boomkwekers willen subsidie van het rijk om de structuur van hun be drijven te verbeteren. Bovendien vergt de ruilverkaveling voor het Boskoopse boomteelt- gebied een voorbereidingstijd van minimaal tien jaar. Glastuinders moeten hierdoor in aanmerking kunnèn komen voor een subsidie om oude kassen te vervangen. Boskoper J. Maas, voorlichter gen moetën worden verbreed en uitspreekt. W. van Herk: "Als de re- boomkwekerij bij het ministerie sloten gedempt wil Boskoop de po- geling voor de boomkwekers effec- van landbouw, stelde de problema- sitie op de sierteeltmarkt niet verlie- tief wil zijn dan moet er heel wat aan tiek van de ruilverkaveling en de zen", aldus Maas. Voor de verbete- worden' veranderd", verouderde bedrijven gistermiddag ring van het wegennet zou in een Volgens zijn fractiegenoot P. aan de orde tijdens een werkbezoek nieuwe regeling een bijdrage van Kruijk is de regeling voor de glas van de CDA-statenfractie in Bos- twintig tot vijftig procent van de tuinbouw stopgezet vanwege ge loop. kosten beschikbaar moeten zijn.brek aan financiële middelen. Maas vindt dat niet op de ruilver- Kruijk benadrukte gisteren dan ook kaveling kan worden gewacht om- De leden van de CDA-statenfrac- dat de gemeente Boskoop moet zoe- dat het Boskoopse gebied is verou- tie voorzien echter problemen bij de ken naar mogelijkheden in samen- derd. Glastuinders moeten in een aanpassing van de RROG. Binnen Werking met de vertegenwoordi- .nieuwe regeling in aanmerking het ministerie van landbouw is ver- gers uit de boomteelt en jn overleg kunnen komen voor een subsidie deeldheid over de aanpassing van met het waterschap zelf de verbete- oude kassen te vervangen. Na- de regeling en nu wordt van de poli- ring van de wegen ter hand moet ne- de verschillende standsorga- tiek verwacht dat zij zich hierover nisaties voor de boomkwekerij Provincie somber over financiën aangepaste regeling van de Recon- DEn HAAG - Hoe zuinig de provincie Zuid-Holland ook met haar geld c structie Regeling Oude Glastuin- springt, de situatie blijft somber. Het tekort van vier miljoen gulden denkt bouw (RROG). Dit betekent dat de gedeputeerde Boone terug te kunnen brengen tot 2,3 miljoen. Toch vindt ingelanden van de betreffende pol- fojj de mogelijkheden om de vele taken (milieu, natuur, recreatie, ouderen- der kunnen kiezen of ze wel of met beleid) goed te kunnen aanpakken te beperkt. met de ruilverkaveling willen mee- Boone maakt die opmerking in de voorjaarsnota van de provincie v doen. Dit m tegenstelling tot een bij ook een begroting is gevoegd voor de jaren 1990-1993. Daarin speelt ruilverkavehngsprocedure waar ie- somberheid een dominante rol. Het budget is te krap om al die zaken aan te aansluiten blJ de pakken die men zo wenselijk vindt. Boone zegt dat er alles aan zal worden gedaan om een hogere bijdrage uit het provinciefonds te bewerkstelligen. Naast de sombere geluiden toch ook nog een meevaller, omdat de bezuir niging op personeel en materiële zaken hun invloed hebben gehad op de begroting voor 1989. Hierdoor liep het aanvankelijk geraamde tekort van r miljoen gulden terug tot 2,3 miljoen. Dit komt vooral door de hogere opbrengst van de provinciale opcenten op de motorrijtuigenbelasting. a het aantal zwartrijders loopt te- meerderheid. Positie behouden Maas benadrukte ook dat het gennet van Boskoop verbetering behoeft. "In de exporttijd rijden o__ gemiddeld honderd grote vracht- Oorzaken: he~t autopark groelFnog iüfi'jdë wagens per dag door Boskoop. Dat rug> vraagt nogal wat van de wegen. Bo- De meerjarenbegroting vendien vraagt de markt een steeds dat grotere sn'elheid van handelen. We- tend te.krijgen 1990-1993 maakt duidelijk, aldus Boone, die jaren ingrijpende maatregelen nodig zijn om de begroting slui- VALKENBURG Het eerste deel van de provinciale weg S4 tussen Katwijk en de Voorschoterweg in Valkenburg kan waarschijnlijk niet eind dit jaar in gebruik worden ge nomen maar pas in het voorjaar van 1990. De aanleg van de totale weg loopt echter geen vertraging op, zo dat de aansluiting op de Plesman- laan in Leiden eind 1990 gereed is. De vertraging in de werkzaamhe den is ontstaan als gevolg van een onverwacht hoge grondwaterstand. "De weg wordt namelijk bij Valken burg verlaagd aangelegd in verband met de landingsbaan van het vlieg veld en om geluidoverlast voor de bewoners te beperken. We hadden verwacht dat een kleilaag in de bo dem het grondwater zou tegenhou den, maar die kleilaag ontbreekt grotendeels. Vandaar dat we nu ex tra voorzieningen hebben moeten treffen om te voorkomen dat de weg onder water zou komen te staan", verduidelijkt uitvoerder P. van Rijn'. 1 De wegwerkers hadden gerekend op het openstellen van het eerste deel van de weg tot de Voorschoter weg tegen het eind van dit jaar. "We blijven daarnaar streven, maar we kunnen pas na de zomer de slakken- laag aanbrengen, waarna we voor de winter hog moeten asfalteren. Wanneer het te koud is kunnen we geen asfalt leggen. Door de vertra ging in het werk sluiten we niet uit dat pas in het voorjaar van 1990 het asfalt kan worden aangebracht", voorspelt Van Rijn. De rest van de werkzaamheden ligt wel op schema, zodat na de zo mer wordt begonnen met de bouw van de brug over de Oude Rijn. In september 1990 is die brug gereed, waarna de S4 eind 1990 toch op de Plesmanlaan in Leiden wordt aan gesloten. Raadslid Warmenhoven stuurt aan op nieuw onderzoek Schotland in het Verenigd Koninkrijk". De Boskoper verwacht niet dat de eenwording van een leien dakje zal gaan. Hij voorziet vooral moeilijkhe den op wettelijk gebied. "Elk Europees land heeft zijn eigen interpretatie met betrekking tot de wetten", legt Xander uit. "In het ene land word je maanden lang in de gevangenis gezet ter wijl er aan de 'andere kant van de grens amper een pro ces over wordt gevoerd". Hij geeft als voorbeeld de Nederlandse verpleegster die maandenlang in een Griekse gevangenis zat we gens het niet betalen van een invoerheffing. "1992 is niet ver meer maar een eenheid des te meer'', vindt Xander. De mavo-scholier vervolgt zijn pleidooi voor Europese eenwording: "De economie binnen Europa zal beter wor den want produkten kunnen in veel meer landen worden verkocht". Hij voorziet ech ter wel steeds meer proble men met Amerika. "De Vere nigde Staten zijn bang dat Europa sterker wordt. Om dat wij geen besmet vlees uit de VS willen eten, hebben zij een embargo op Franse wij nen en kaas afgeroepen. En de Airbus ziet men als een dreiging en zo ook de Fokker 100. Toch zal Europa altijd van de VS afhankelijk blij ven. Vooral wat defensie be treft. Zij leveren tanks en an der oorlogstuig. Hopelijk zien ze nog eens in dat we het met elkaar moeten doen en niet tegen elkaar". Toerisme Hoewel de Boskoper erg ge ïnteresseerd is in het wel en wee van de eenwording, gaat zijn voorkeur niet uit naar een baan in Brussel of Straatsburg. De toeristische sector trekt hem meer. Het liefst wil Xander iets met ta len gaan doen, maar bij voor keur met niet al te veel ge sproken Frans. "Ik schrijf het beter en makkelijker dan dat ik het spreek". Xander Nootenboom: "Ik schrijf Frans beter en makkelijker dan dat ik het spreek". (foto Ben de Bruyn) VOORHOUT - Op tal van plaatsen in Voorhout liggen nog niet ontplof te bommen. Dat bev/eert althans het Voorhoutse gemeenteraadslid J. Warmenhoven. Naar zijn zeggen .liggen er nog altijd uit de Tweede Wereldoorlog daterende projectie len in het weiland langs de Berch van Heemstedeweg en aan beide zij den van de toekomstige Oosthout- laan bij de grens met Sassenheim. Ook in het beoogde industriegebied en in de buurt van de spoorlijn in de richting van Sikkens moeten enke le nog niet ontplofte bommen lig gen. Onlangs gaf Warmenhoven tij dens een raadsvergadering al blijk van zijn ongerustheid. "Ik vind dat mijn taak als raadslid. Dat er bom men liggen, heb ik gehoord van ou de Voorhouters toen ik bij hen aanklopte voor informatie voor mijn boek over de oorlogsjaren in Voorhout". Zo is het Warmenhoven ter ore gekomen dat er aan de Berch van Heemstedeweg minimaal negen, maar mogelijk zelfs dertien niet ont plofte Engelse bommen liggen. Het verhaal over de bommen wordt ge staafd door het bestaan yan foto's waarop een bord te zien is met de tekst 'afgesloten gevaarlijke weg bommen'. "En ik heb nooit gehoord dat ze daarna zijn weggehaald", al dus Warmenhoven. Bombardement Het bombardement bij Voorhout had plaats op 1 maart 1943. De En gelsen voerden in die tijd bombar dementen uit op de spoorlijn en op de in de buurt van Voorhout gele- Ondanks de aanwezigheid van de bommen langs de Berch van Heemstede weg, Jcon een brui degom toch zijn bruid afhalen. (foto gen wegen. Warmenhoven zelf kan zich deze bombardementen oók nog herinneren. "Sommige Engel sen waren niet zo best in het bepa len van de juiste plaatsen, zodat het nog wel eens mis ging. Zo kwamen bij een bombardement in 1944 de meeste bommen in het weiland van een boer uit Voorhout terecht". Het raadslid noemt het opmerke lijk dat van al deze voorvallen tij dens de oorlogsjaren niets is terug te vinden in het gemeentelijk ar chief. "De veldwachter destijds was een accuraat man die alles rappor teerde en te boek stelde. Vervolgens werden de gegevens gemeld aan de Duitsers. Bij alle buurgemeenten zijn die verslagen nog in het archief terug te vinden, maar in Voorhout niet. Volgens informatie van oudere ambtenaren is het desbetreffende archief kort na de oorlog naar het Rijksarchief in Den Haag ge stuurd", zegt Warmenhoven. Het raadslid voor Gemeentebe langen heeft sterk het vermoeden dat het Voorhoutse gemeentebe stuur overtuigd is van de noodzaak om te weten te komen waar de bom men liggen. "Maar ik ben er óók ze ker van dat de eigenaren van de grond waar de bommen liggen dit niet aan de grote klok zullen han gen. Een bom in de grond levert de nodige rompslomp op en gooit mo gelijk ook roet in het eten bü het verkopei) van de grond". De Voorhouter wil dat het ge meentebestuur alles in het werk stelt om de rapporten uit de oorlogs jaren te pakken te krijgen. "Dan krijg je precies boven water waar de 1 rommel ligt. Bovendien heeft de provincie al twee jaar geleden aan n de oorlog neergestort vliegtuig. de gemeenten verzocht om door te geven waar eventueel nog herinne ringen uit de oorlog liggen". Serieus Burgemeester M.Th. van de Wouw neemt naar zijn zeggen de opmer kingen van Warmenhoven serieus. Hij heeft inmiddels contact gehad met de Explosieven Opruimings Dienst (EOD). "De EOD komt ech ter alleen in actie als dè politie door geeft dat er in de grond nog niet ont plofte explosieven liggen", ver klaart Voorhouts eerste burger. Dat de toenmalige veldwachter van alle incidenten een uitgebreid rapport zou hebben gemaakt, is nieuw voor Van de Wouw: "Ook van het over brengen van de rapporten naar het Rijksarchief, was me dan ook niets bekend". Op verzoek van de burgemeester stelt politieman J.H. Nijboer op dit moment een onderzoek in. "Het is geen gemakkelijk onderzoek", al dus de politieman. "Je moet gaan praten met oudere Voorhouters en op die manier proberen een beeld te krijgen van wat er mogelijk in de grond zit". Ook andere instanties die mogelijk licht op de zaak kun nen werpen, worden door Nijboer benaderd. Eén bezoek aan het Rijksarchief in Den Haag wordt door hem zeker niet uitgesloten. DONDERDAG 25 MEI Alkemade Eenacter-festival toneelvereni ging St. Pancratius, om 20.00- 21.00 en 22.00 uur in de Alke burcht. Alphen open week Streekmuziek- school met uitvoeringen om 19.00 en 20.15 uur. Leiden lezing over Noord-Amerikaan se moerasschilpadden, Neder landse Vereniging voor Herpetlo- Staaiwljk, Herenstraat 45.' in kader van 'Chansonweek': optreden Paul van Vliet, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouw burg. voorstelling: 'Wat knaagt?' door Het Nationale Toneel, met o.a. Marie-Louise Stheins en Hans Dagelet, aanvang 20.30 uur, Lak-Theater, Cleveringaplaats. lezing Transcendente Medita tie, aanvang 20.00 uur in de colle gezaal van het Rijksmuseum voor Volkenkunde, Steenstraat. Leiderdorp avondvierdaagse Velocitas, start om 17.45" uur bij clubgebouw Con Bravura, Beukenschans. Noordwijk - wandeling over het landgoed Leeuwenhorst, aanvang 19.30 uur bij de ingang Gooweg. VRIJDAG 26 MEI Alkemade Eenacter-festival toneelvereni ging -St. Pancratius, aanvang AAV '36 door wethouder Van As en Marti ten Kate om 15.30 uur. open_ week Streekmuziek- de Adventskerk, aanvang 20.00 concert Trockener Kecks', jon gerencentrum Het Kasteel, aan vang 21.00 uur. film: 'Bagdad Café', aanvang 20.30 uur in het Filmparkhuis. Boskoop vlooienmarkt in de Beurshal, A.P. van Neslaan, aanvang 17.00 Leiden in kader van Chansonwek: op treden Leo Ferré, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. voorstelling: The Family' van Lodewijk de Boer, aanvang 20.30 Vest. i het Micro-Theater, Oude ZATERDAG 27 MEI vogelexcursie Regiobnale Vo gelwerkgroep, aanvang 5.30 uur. bij voetveer Roelofarendsveen- /Woubrugge (woubrugse kant), School, Hoefbladstraat, tot 13.00 uur. open week Streekmuziek- ichool in uit 15.00t Zegerplasloop handbalvereni ging Rijnstreek, Olympiaweg, start 14.30 uur. Hazerswoude kindervoorstelling 'Hakim-Mi- me' in Het Anker, Chopinlaan, om 14.00 uur. Leiden open huis voor oud-leerkrach ten en -leerlingen van de Koningin Julianaschool en De Kiekeboe, van 14.00 tot 17.00 uur. voorstelling: The Family' van Lodewijk de Boer, aanvang 20.30 uur in het Micro-Theater, Oude Vest. in kader van 'Chansonweek': optreden Mercedes Sosa, aan- vang 20.30 uur in de Leidse Schouwburg.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 18