Leidse eregokker graag geziene gast in casino's actief in vrije tijd Werkgever betaalt werknemer bij ziekte soms te weinig geld Open dag bij studentenclubs 'Afkooptermijn erfpachtsom voor woningen naar 75 jaar' DONDERDAG 25 MEI 1989 LEIDEN Burgerlijke Stand Overleden: M.C. Arbouw geb 19 okt. 1907 vrl. geh. gew. met W. Lasschuijt. C. Ulje geb 22 sept. 1915 man, J.E. van der Velden geb 6 apr. 1920 vrl. echtg. van W.A. Houps. J. Wijting geb 19 sept. 1908 man, J.G. Horsman geb 14 nov. 1912 man, F.L. Arlman geb 25 aug. 1911 man, C. van der Plas geb 21 nov. 1908 man, A. Nop- pe geb 27 dec. 1910 vrl. echtg. van S.J. Hoog- ervorst, S. de Vries geb 6 okt. 1909 man, J.A. van Oost geb 12 feb. 1901 vrl. geh. gew. met C.F. Führeng, C. Schouten geb 27 juli 1920 man, A. van der Nat geb 15 jan 1894 vrl. geh. gew. met C.J.T. Smits, M. Kloots geb 28 apr. 1900 man, T.A. van Dijk geb 7 feb 1911 man, B. van Wanrooij geb 30 jan. 1928 vrl. echtg. van H. Offenberg. L.A. Filippo geb 19 sept. 1911 vrl. echtg. van D. Kuipers, M.J. Delsasso geb 23 jan. 1918 vrl. echtg. van E.M. van Vree- dendaal. D M. van Dijk geb 24 okt 1910 man. J Dijkhuis geb 26 okt. 1916 man. F. van IJpe- ren geb 28 ian. 1932 man, C M Penders geb 9 mei 1918 vrlS. Boky geb 3 dec. 1971 vrl., W. Hogewoning geb 29 jan. 1905 man, W. Biansjaar geb 15 mrt. 1904 vrl. geh. gew. met H. Bavelaar. J. Selier geb 9 okt. 1915 man, M.A. van Gijlswijk geb 24 mrt. 1908 vrl. geh. gew. met J.P J. Caspers. G. Minnee geb 28 apr. 1903 vrl., W. van Dijk geb 24 jan 1905 vrl. geh gew. met C. Haasnoot, C. Hogewoning geb 14 juni 1918 man, R. Prummel geb 20 okt. 1953 man. J.F, Gertenaar geb 8 juli 1913 vrl. geh. gew. met J. Laven. R. Fallaux geb 6 juni 1947 man, H.A. den Exter geb 14 okt. 1919 INSTITUUT BURGERRAADSLIEDEN BREESTRAAT 92 2311 CV LEIDEN TELEFOON 071-254142 Werkgevers betalen aan werkne mers bij ziekte nogal eens minder geld dan waarop zij recht hebben. Dit blijkt onder meer uit de volgen de aan ons voorgelegde zaken. De heer Leenderts had jarenlang gewerkt in een herenmodezaak. Hij moest zijn werk staken wegens rug klachten. De eerste zes weken werd zijn loon keurig door de werkgever betaald. Daarna ontving hij slechts het ziekengeld rechtstreeks van de bedrijfsvereniging. Dat gebeurde op verzoek van zijn baas, die kenne lijk niet meer wilde betalen. Het be tekende een achteruitgang in inko men van bijna 30% procent. Mocht zijn werkgever dat zomaar doen? Mevrouw Davids moest, in ver band met zwangerschapsklachten, haar werk acht maanden voor de vermoedelijke bevallingsdatum staken. Zij hervatte haar werk weer na het gebruikelijke bevallingsver lof, dus zes weken na de bevalling. Zij kreeg bericht van haar werkge ver dat zij in de ruim negen maan den dat zij afwezig was geweest, slechts over een half jaar vakantie dagen had opgebouwd. Heeft de werkgever gelijk? Op een arbeidsovereenkomst zijn in ieder geval de desbetreffende be palingen van het Burgerlijk Wet boek van toepassing. Daarin staan ook de rechten van de werknemer op doorbetaling van loon tijdens ziekte en de opbouw van vakantie dagen tijdens ziekte. Het recht op vakantietoeslag is geregeld in de Wet Minimumloon en Minimum-va kantietoeslag. Meestal is er wel een schriftelijke individuele arbeidsovereenkomst, waarin over het algemeen afspra ken over ziekte, loonbetaling, va kantiedagen" en vakantietoeslag zijn vastgelegd. Verder is in de meeste bedrijfs takken een CAO (Collectieve Ar beidsovereenkomst) van toepas sing. Een CAO geeft een aanvulling op of een afwijking van de wettelij ke minimumbepalingen. Een CAO kan algemeen verbindend worden verklaard. Dat betekent dat hij van toepassing is op alle werknemers in een bepaalde bedrijfstak. Als de CAO niet algemeen verbindend is verklaard, moeten de bepalingen al leen worden toegepast als de werk gever lid is van één van de partijen bij de overeenkomst (werkgevers organisatie). Gedurende de eerste 52 weken dat iemand ziek is, ontvangt hij een uitkering krachtens de Ziektewet. Deze uitkering bedraagt ongeveer 70 procent van het loon. Als men na één jaar nog, arbeidsongeschikt is, kan men in aanmerking worden ge bracht voor een uitkering krachtens de WAO. Deze uitkering bedraagt eveneens 70 procent van het loon bij volledige arbeidsongeschiktheid. Orgelsstichting houdt voor zesde maal orgeldag LEIDEN De Stichting Orgelstad Leiden houdt zaterdag voor de zes- .de maal haar twee-jaarlijkse or geldag. Er zijn die dag. concerten in de Waalse kerk, de Marekerk, de Hartebrugkerk, de Pieterskerk, de Lokhorstkerk en de Hooglandse kerk. De concerten worden gegeven door de organisten Eric van Brug gen. Ben Fey, Hendrik Kooiker, Aart de Kort, Anton Doornhein en Joop Brons. Medewerking woTdt verleend door het Noordhollands- Koperkwartet onder leiding van Gerrit van Slooten, Leiden sinfo- niëtta onder leiding van René Ver- hoff, het koor Vox Laeta met diri gent Jan van der Meer en de Leidse Cantorij met dirigent Joop Brons. De concerten beginnen om 10.15, de toegang is gratis. CAO In het Burgerlijk Wetboek staat dat de werknemer bij ziekte gedurende betrekkelijk korte tijd recht heeft op betaling van zijn volledige loon. Tevens is bepaald dat hij gedurende ten minste zes weken recht heeft op het voor hem geldende minimum loon. Het begrip 'betrekkelijk korte tijd' is blijkens uitspraken van de rechter afhankelijk van de duur van het dienstverband. In de meeste CAO's is een bepa ling opgenomen dat de werkgever het loon gedurende een langere pe riode dan zes weken moet aanvul len en dan over het algemeen tot 100 procent van het netto loon. Soms al leen gedurende het eerste jaar als er een uitkering krachtens de Ziekte wet wordt genoten. Soms ook nog gedurende het tweede jaar ziekte als iemand al een WAO-uitkering ontvangt. Vaak is het recht op aan vulling gekoppeld aan de duur van het dienstverband. Het is dus van groot belang steeds na te gaan of er een CAO van toepas sing is op de bedrijfstak waarin ie mand werkt. En tevens of deze CAO algemeen verbindend is verklaard. Inlichtingen hierover kunnen worden ingewonnen bjj de Dienst Collectieve Arbeidsvoorwaarden in Den Haag, Muzenstraat 30, telefoon 070-624611. In het geval van de heer Leend erts bleek dat sprake was van een al gemeen verbindend verklaarde CAO. In deze CAO was bepaald dat de werknemer, die langer dan 2 maanden in dienst is, recht heeft op aanvulling van zijn ziekengeld tot zijn netto loon gedurende de eerste 52 weken van de ziekte. De werkge ver moest de heer Leenderts dus voorlopig nog even doorbetalen. Scheef De wet is met betrekking tot op bouw van vakantiedagen met in gang van' 1 augustus 1988 gewijzigd. Vóór die datum werden vakantie dagen opgebouwd gedurende één jaar ziekte. Die periode is nu be perkt tot de laatste zes maanden van de ziekte. Er wordt dus nog maar gedurende een half jaar vakantie opgebouwd ook al is iemand langer ziek. Reden voor deze wijziging is dat werknemers die zolang ziek zijn die tijd meestal niet voortdurend in bed doorbrengen. Zij mogen over het algemeen van de arts van de be drijfsvereniging wel enige tijd met vakantie terwijl zij ziekengeld ont vangen. Er ontstond dan een enigszins scheve verhouding tegen over de niet zieke collega's. In de wet is tevens bepaald, dat ook vakantie wordt opgebouwd tij dens het zwangerschaps- en beval lingsverlof. Verder is het aantal va kantiedagen bij een vijfdaagse werkweek uitgebreid van 15 naar 20 per jaar (dat geldt overigens ook voor gezonde werknemers). In het geval van mevrouw Davids blijkt dat zij recht heeft op vakantie dagen tijdens zes maanden van haar ziekte. Aansluitend heeft zij recht op vakantiedagen over haar beval- lings- en zwangerschapsverlof. Dit betekent dus dat zij over 6 maanden plus 12 weken vakantiedagen heeft opbouwd. Let wel: indien u ziek bent gewór den voor 1 augustus 1988 hebt u ui teraard ook nog vakantiedagen op gebouwd over de voor die datum liggende periode. Toen was immers de oude wettelijke bepaling nog van toepassing. Volgens die bepaling kon maximaal over één jaar ziekte vakantie worden opgebouwd. Rechter Tijdens het dienstverband kunnen vakantiedagen niet worden uitbe taald. Er bestaat pas recht op uitbe taling van vakantiedagen na het ein de van het dienstverband. Men moet er echter rekening mee hou den dat de aanspraak op tijdens ziekte opgebouwde vakantiedagen vervalt als de werknemer zelf ont slag neemt tijdens ziekte. Het ge beurt wel eens dat de dokter van de bedrijfsvereniging iemand advi seert zelf maar ontslag te nemen, omdat men het werk toch niet meer kan doen. Alvorens die raad op te volgen, moet men wel met de werkgever af spreken dat de vakantiedagen op gebouwd tijdens die ziekte worden uitbetaald. Als de werkgever die af spraak niet wil maken, kan men het beste aan de kantonrechter ontbin ding van de arbeidsovereenkomst vragen. Als dearbeidsovereen komst door de rechter ontbonden is, bestaat namelijk wel recht op be taling van tijdens ziekte opgebouw de vakantiedagen. Als u overweegt ontbinding van de arbeidsovereenkomst te vragen is het raadzaam vantevoren juri disch advies in te winnen, vooral in verband met de aan een dergelijke procedure verbonden kosten. Men moet wel rekening houden met een verjaringstermijn van va kantiedagen van twee jaar na het tijdstip waarop het recht is ont staan. Als het duidelijk is dat ie mand door ziekte toch niet meer op zijn werk zal terugkeren, is het altijd raadzaam om ontbinding van de ar beidsovereenkomst te vragen voor dat de vakantiedagen zijn verjaard. Bij het einde van de arbeidsover eenkomst kunnen de dagen dan im mers worden uitbetaald. Dit is voor al van belang in verband met vóór de ziekte opgebouwde maar niet ge noten vakantiedagen. Na het einde van het dienstverband moet beta ling van opgebouwde maar niet ge noten vakantiedagen binnen zes maanden worden gevorderd. De vakantietoeslag wordt ook tij dens ziekte normaal opgebouwd en moet door de werkgever worden uitbetaald op het gebruikelijke tijd stip (meestal in de maand juni). Dit geldt alleen voor het eerste ziekte jaar. Zodra iemand na één jaar ziek te een WAO-uitkering ontvangt, is de vakantietoeslag opgenomen in de berekening van deze uitkering. Ook als er tijdens ziekte geen dienstverband (meer) bestaat, bij- voorbeld bij uitzendkrachten, wordt de vakantietoeslag recht streeks door de bedrijfsvereniging betaald. De vordering tot uitbeta ling van vakantietoeslag verjaart twee jaar na het ontstaan van de Meditatie In het Rijksmuseum voor Volkenkunde wordt donderdag 25 mei een lezing ge houden over Transcedente Meditatie. De aanvang is 20.00 uur. Informatie: tel. 01751-77740. Kruisboog Van kruisboog naar kruitwapen' is het thema van een serie van zes lezingen met dia's over kastelen in Europa. De eerste lezing wordt vrijdagochtend 26 mei (aanvang 9.30 uur) gehouden in de kapelzaal van K&O. Bingo In het buurthuis Winnie Mandela (Trix Terwindtstraat 14) wordt vrijdagavond 26 mei een bingo-dansant gehouden. De bingo begint om 20.15 uur en de op brengst is bestemd voor het seniorenuit stapje. Volksmuziek Folkclub Horus houdt dit seizoen voor de laatste keer een 'open podium' in het Waaggebouw (Aalmarkt 21) op vrijdag avond 26 mei (aanvang 21.00 uur). Deel nemers dienen zich te melden via tel. 01717-2726 of aan de zaal. Volkshuis Het Stedelijk Volwassenwerk presen teert vrijdagavond 26 mei het resultaat van allerlei cursussen in het Leidse Volkshuis van 19.00 tot 21.00 uur. De avond wordt feestelijk voortgezet onder begeleiding van de band Two man sound'. Vrouwenband De Leidse vrouwenband Lovecramps treedt vrijdag 26 mei op in café de WW aan de Wolsteeg. LEIDEN De Plaatselijke Kamer van Verenigingen, het overkoepe lende orgaan van alle Leidse stu denten! sportverenigingen, houdt zaterdag een open dag voor inwo ners van Leiden. Vanaf 15.00 verzorgen de indivi duele verenigingen ieder een eigen programma. Studentenvereniging Augustinus aan het Rapenburg houdt op deze dag in samenwerking met de plaatselijke muziekschool en middagconcert. LISC brengt aan de le Binnevest- gracht een authentieke salsa de monstratie, ook kan er een exoti sche maaltijd worden gebruikt. Be langstellenden kunnen zich hier voor opgeven op het stadhuisplein. Minerva biedt een waar motor spektakel. In de grote zaal van de vereniging aan de Breestraat verto nen motorrijders hun kunsten. In de eetzaal, kan iedereen de rol lerskates onderbinden en een rond je rijden, bovendien kan er gekeken worden naar een zweefvliegdemon- stratie. Alpinisten laten hun acroba tische waaghalzerij zien en er is een korte overzichtstentoonstelling van de geschiedenis van de Leidse Stu denten Vereniging Minerva. Bij roeivereniging NJORD liggen boten klaar waarmee iedereen een roeitochtje kan maken. Binnen Morsweg (182) speelt het kameror kest 'Sempre Crescendo'. Op Quintus aan de Korte Mare kan een rodeostier worden getemd, voor kinderen is er een luchtkussen aanwezig en er kan een potje bingo worden gespeeld. SSR (Hogewoerd 108) ten slotte, staat in het teken van de harmoni euze klanken van het Collegium Musicum. Binnen is er voor de kin deren tot 12 jaar een kinderdisco. Ook hier is een overzichtstentoon stelling ingericht over de historie van SSR. DEN HAAG/LEIDEN - De Leidse cv-monteur (40) was een graag ge zien gast in alle casino's. Hoewel hij ze bij lange na niet alle bezocht, kreeg hij wel een erekaart. Een te ken dat de casino's hem als een ge waardeerde klant beschouwden. Maar de Leidenaar kwam niet voor niks in de gokcentra. Dat had een reden. De man dreef een be drijfje dat cv-installaties repareer de. Daarnaast was hij als penning meester in dienst van de Vereniging van Eigenaren Mozartstraat 101- 163. In die hoedanigheid beheerde hij de penningen. Twee spaarbank boekjes waarop aanzienlijke bedra gen stonden. Thuis in zijn kluis be waarde hij ook nog eens een be hoorlijke som geld van z'n schoon vader. LEIDEN - Behalve voor bedrijven moet bij uitgifte van grond in erf pacht ook voor woningen een 75-ja- rige afkoop van de erfpachtcanon mogelijk zijn, vindt de WD-fractie in de Leidse gemeenteraad. De raadsleden Van der Nat en Driesen schrijven dit in een brief aan het col lege van Burgemeester en Wethou ders, waarin zij vragen hoe het staat met de wijziging Van de erfpacht- voorwaarden. Die wijzigingen, onder meer het opschroeven van de afkooptermijn van 25 naar 75 jaar, zijn een jaar ge leden door. de raadscommissies voor volkshuisvesting en financiën goedgekeurd. De zaak is echter nog steeds niet door de gemeenteraad behandeld. De WD-fractie wil nu weten wat de reden is van die ver traging en of het college net als de fractie vindt dat de nieuwe erf- pachtvoorwaarden snel moeten worden vastgesteld. Snelle duide lijkheid is volgens Van der Nat en Driesen gewenst in verband met het werven van bedrijven. De fractie vraagt verder of al wordt vooruitgelopen op de nieuwe regeling. Als niet voor het zomerre ces een raadsvoorstel komt die ook het omzetten van bestaande erf pachtcontracten regelt, vragen de 'liberalen nog voor het reces een voorstel tot wijziging van de alge mene voorwaarden die bij i uitgifte van grond in erfpacht een standaard-afkoop van 75 jaar kent. De andere wijzigingen zouden dan kort na de zomer door de raad moe ten worden vastgesteld. Toen het de verkeerde kant op ging met zijn cv-bedrijf besloot hij een gokje te gaan wagen om geld te verdienen. Dat geld om te gokken 'leende' hij van de vereniging en van z'n schoonvader. Een bedrag dat uiteindelijk opliep tot niet min der dan een kleine 130.000 gulden. Beetje voor beetje vergokt. Het kwam uiteindelijk uit en de Leidenaar werd opgepakt en opge borgen. Twee maanden lang. Toen hij op vrije voeten kwam ging hij naar het huis van zijn vrouw met wie hij inmiddels in een echtschei dingsprocedure was gewikkeld. Maar het liep danig uit de hand. Op een gegeven moment greep hij de vrouw bij haar keel. Het liep alle maal, met een sisser af. De psychia ter die hem onderzocht was van me ning dat de Leidenaar nooit van plan is geweest zijn vrouw van het leven te beroeen. Toch kwam hij bij de rechter te recht. Die veroordeelde hem tot een gevangenisstraf van twaalf maan den waarvan drie maanden voor waardelijk en een proeftijd van twee jaar. Gisteren stond de man opnieuw voor de rechter, alleen nu in hoger beroep. De straf van de rechtbank vond hij wat aan de hoge kant. Dus vroeg hij om verminde- LEIDEN Leerlingen van zeven basisscholen hebben de woensdagmiddag gebruikt voor een lesje atletiek. Met atlete Yvonne van Dorp als lichtend voorbeeld wijdden 150 scholieren (van Kompas. Dukdalf. Stevenshofschool. ELS. Zijlwijkschool, Roomburg en Lucas van Leyden) zich gisteren op de atletiekaccommodatie Leidse Hout aan de onderdelen verspringen, balwerpensprint en estafette. In tegenstelling tot de Leidse Seoul-gangster stond de prestatie bij de jonge atleetjes niet voorop. Voor alle scholen had de schoolsportcommissie vaantjes klaarliggen. (foto Henk Bouwman) Weer negen maanden celstraf geëist wegens verduistering veel moeite heeft gekost. "Ik heb moeten knokken om niet meer naar die casino's te gaan. Want daar zijn al mijn problemen begonnen. M'n schoonvader", vertelde hij, "heeft de schuld die ik aan hem heb kwijt gescholden. Hij zei dat het geld later toch voor ons zou zijn. Mijn vrouw en ik zijn weer bij elkaar en zij is enig kind". Maar de procureur-generaal voel de niets voor het verminderen van de straf. Hij vroeg om bevestiging van het vonnis van de rechtbank, ondanks het feit dat de Leidenaar nooit eerder in aanraking met justi tie was geweest. De advocaat van de cv-monteur, die nu een baan bij een werkgever heeft, noemde de gebeurtenissen een 'dieptepunt in het leven' van zijn cliënt. "Hij probeerde zijn fi nanciële problemen via het gokken op te lossen, maar zoals dat zo vaak gaat liep het uit de hand. Binnen en kele dagen stortte zijn zaak in el kaar, werd hij in hechtenis geno men en dreigde hij zijn vrouw te verliezen. We hebben hier met een eenmalige kwestie te maken en niet met een crimineel". De advocaat vroeg het gerechts hof om de Leidenaar te veroordelen tot dienstverlening en de rest van de straf als voorwaardelijk op te leg gen. Uitspraak 8 juni. REDACTIE: JAN RIJSDAM, TELEFOON: 161444 Flodder-studenten (I) U kent ze wel, die panden in de binnenstad waarvan de ramen in geen jaren een spons en zeem hebben ontmoet, waar binnens huis de lucht met alcoholdampen is bezwangerd en waarvan het in terieur een grote mate van gelij- kenis vertoont met het grofvuil dat u gewend bent op de stoep te zetten. U kunt het op uw vingers natellen: hier woont of een Leidse pendant van de familie Flodder of een aantal studenten dat hun aca demische genoegens botviert. In verreweg de meeste gevallen betreft het-de laatst genoemden. Nu zult u misschien denken: wat maakt het uit? Verschil zie je toch niet. Daar heeft u gelijk in. Bij de één is het een rotzooitje, en bij de ander ook. Het verschilt schuilt slechts in de naam die we er aan geven: het doen er\ laten van de familie Flodder wordt algemeen als a-sociaal gekenschetst, dat van de studenten als een soort fol klore, het resultaat van een flam boyante levenswandel. Maar aan hun holen ziet u dat dus niet af. Een verschil is wel dat de Leid se families Flodder niet. zoals in de film van Dick Maas het geval is, in een villawijk wonen. De Flodder-studenten wonen daar entegen wel vaak in monumenta le panden die met forse bijdragen van eigenaar en overheid zijn op geknapt. In sommige gevallen kan men dat geld net zo goed meteen in het water gooien. Kijk naar het roemruchte Minervahuis Hópital Wallon aan het Rapen burg. Wij schreven er een paar maanden geleden al over. De Stichting Leidse Studentenhuis vesting wil het pand namelijk ver kopen omdat, ondanks het feit dat één tot anderhalf maal zoveel onderhoud is gepleegd als nor maal, de bewoners het monu ment zo hebben uitgeleefd dat het opknappen er van in de miljoe nen gaat lopen. "Als we de ene maand kwamen schilderen was dat de volgende maand weer on gedaan gemaakt", verklaarde de directeur van studentenhuisves ting. Zegt u nu zelf: de bewoners van het Wallon zouden in de film Flodder toch niet hebben mis staan? Zij het dat het script dan wel moet worden aangepast. De sociaal werker Sjakie verklaart immers in de film: "Het zijn goed willende mensen die nooit een kans hebben gekregen in onze welvaartsmaatschappij". Nou: je kunt veel zeggen van de bewo ners van Hópital Wallon. Maar goedwillend en kansarm, dat is overdreven. Enfin: ze kunnen niet overal in uitblinken. Flodderstudenten (2) Wellicht geïnspireerd door de klaagzang van studentenhuisves ting heeft een aantal andere stu dent-bewoners van Leidse monu menten dezer dagen de verfkwast ter hand genomen. Het draait we derom om de studentenvereni ging Minerva die binnenkort haar 175-jarig bestaan viert. Om de feestvreugde te verhogen, heeft een aantal Minervanen de gele genheid te baat genomen om het historische karakter van een aan tal Leidse monumenten te ver fraaien door de voordeur op te schilderen in de jubileumkleuren paars en mintgroen. Het begon nog aarzelend: met één deur. Maar kennelijk zijn de dames en heren nu niet meer te stuiten want het aantal pimpelpaars- groene deuren breidt zich gestaag uit. Een aantal verontruste Leide- naren heeft ons en de afdeling Monumentenzorg van de ge meente al gevraagd of dit zomaar kan. "Nee, dat kan niet zomaar", laat het hoofd van de betreffende af deling, G. de Klerk, desgevraagd weten. "Voor het schilderen van monumenten moet een vergun ning aan de Rijksdienst voor de Monumentenzorg worden ge vraagd. Dat is in geen van de ge vallen gebeurd", weet De Klerk. De gemeente-ambtenaar laat ons weten dat de lustrumkleuren De voordeuren van enkele studentenhuizen zijn door leden van Studentenvereniging Minerva in de jubile umkleuren paars en mintgroen geschilderd. Links de deur van Breestraat 87 die ook nog met voetstappen is beschilderd. Het jubileum heeft het thema Witte Brooksweken meegekregen. Met brooks utorden de schoenen bedoeld die mannelijke leden van de vereniging dragen. In het midden de voordeur van Hogewoerd 140. Rechts de entree van Aalmarkt 19/20. van Minerva de monumenten schaden en dat daarom vrijwel ze ker geen vergunning zou worden verleend. "Het geklieder, bedoeld om de herkenbaarheid van een groep te vergroten, is in strijd met waarvoor wij monumenten in stand houden", deelt De Klerk ons plechtig mee. "Gelukkig heeft de ingreep van de studenten geen onherstelbare schade toegebracht", aldus De Klerk. Hij moet er nog met wet houder Van der Molen van monu mentenzorg over spreken, maar de wethouder laat ons op voor hand al weten dat haar standpunt is dat de deuren moeten worden overgeschilderd. Zijn de Minervanen er eigenlijk bekend mee dat zij de monumen tenwet hebben overtreden? Een bewoner van het pand Hoge woerd 140: "Nee, volledig niet. De voordeur verkeerde in zo'n toe stand dat we dachten dat een ver fje niet zou misstaan". Ook een bewoonster van het pand Bree straat 87 blijkt niet op de hoogte van de overtreding. De goede sukkels waren zich dus van geen kwaad bewust, zoals wij in onze kwaadgemutst- heid wilden doen geloven. Ster ker nog: na de lustrumviering zul len de deuren, in een bui van bij na onmenselijke ijver, weer in historisch standgroen geschil derd, beloven ze. Wij raden aan om het toch vooral bedaard aan te pakken en niet de arm uit de kom te schilderen. Goedwillendheid is mooi, maar we moeten niet over drijven. Straks schiet er geen tijd meer over om te studeren. n Dijkman) Edoch: de studenten lijken te volharden in hun standpunt dat ze straks de mouwen opstropen om alles weer keurig netjes te ma ken. Verklaarde de studentenver eniging Minerva deze week niet dat ze een begin wil maken om positiever op de Leidenaars over te komen? Dat is water naar de zee dragen, zult u zeggen. Per slot van rekening heeft Klikspaan niet voor niets maar één volko men beminnelijk studententype geschapen. Maar als de Minerva nen dan toch zo nodig de liefde voor de student willen opwek ken, dan stellen wij voor niet nog meer monumentenliefhebbers van kleur te laten verschieten en nog deze week de verfkwast ter hand te nemen. Misschien wordt het dan ooit nog eens wat tussen de Minervanen en de Leidenaars.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 17