TAD LEIDEN 'Verbod autoverkeer praktisch onmogelijk' Advies van provincie heeft geen zin Boze hondebezitters willen politieke partij oprichten LEIDSCH DAGBLAD SCHONE STAD Informatie avond Uitstoot verminderd bij Sikkens en Ë\YI{ s DONDERDAG 25 MEI 1989 Provinciaal milieuambtenaar De Bruïn: LEIDEN/DEN HAAG - Enigszins meesmuilend keken de Hollanders enkele maanden geleden toe hoe de televisie beelden vertoonde uit Mil aan waar de luchtverontreiniging de bewoners dwong met maskertjes voor de straat op te gaan. Die beel den zijn inmiddels angstig dichtbij gekomen nu ook Zuid-Holland wordt geteisterd door vieze lucht, prikoogjes en verkouden neuzen. "Toch is het niet de eerste keer dat het zo erg is", zegt milieuambte naar Ton de Bruin van de provincie Zuid-Holland. "Een dergelijke ver ontreiniging deed zich ook al in de 70-er jaren en in '82 voor. Misschien was het toen nog wel erger. Maar we waren ons er niet zo van bewust als nu het geval is". Op het provinciehuis in Den Haag krijgen de ambtenaren eenmaal per uur de gegevens over de verontrei niging door van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhy giëne. Deze heeft over het land ver spreid meetpunten staan om de ver ontreiniging te meten. Afhankelijk van de cijfertjes bepalen de ambte naren wat hen te doen staat en advi seren zij hun bestuurders over te ne men maatregelen. Dat leidde gisteren tot een klem mende oproep van het provinciebe stuur de auto thuis te laten. De Bruin heeft echter niet de illusie dat automobilisten in grote getale aan dit verzoek gehoor zullen geven. Die verwachting wordt bevestigd door de Rotterdamse politie die vanochtend - als gebruikelijk - lan ge files meldde in en rond de haven stad. Ook worden NS en busmaat schappijen gevraagd extra bussen en treinen in te zetten hoewel de NS al heeft laten weten daarvoor geen materieel beschikbaar te hebben. Chaos "Het autoverkeer is voor meer dan de helft verantwoordelijk voor de vervuiling", meent De Bruïn. Toch is de provincie, wanneer dat nodig mocht zijn, niet in staat het gebruik van de auto te verbieden, denkt hij. Het provinciaal bestuur is daarop onvoldoende voorbereid. "Het is gewoonweg niet te behap pen", zegt De Bruin: "Ik zie het dan ook niet gebeuren dat een dergelij ke maatregel de komende weken wordt afgekondigd. Ga maar na, er wordt al twintig in de politiek gear gumenteerd over het terugdringen van het autagebruik. Er is pas nog een kabinet over gevallen". Dat het terugdringen van het autoverkeer politiek een moeizaam onderwerp is, heeft er wellicht aan bijgedragen dat de provincie geen draaiboek klaar heeft om zo'n maatregel af te kondigen. Een verbod tot autorij den is ook praktisch gezien zeer in gewikkeld uitvoerbaar. Bepaald moet worden welke auto's wel (alarmverkeer bijvoorbeeld) en wel ke auto's niet mogen rijden. Blok kades moeten worden opgericht en politiecontroles dienen te worden ingesteld. Om schadeclaims van bij voorbeeld vrachtvervoerders te voorkomen, mag zo'n maatregel ook niet al te lichtzinnig worden ge- LEIDEN In basisschool De Sin gel aan de Lusthoflaan in Leiden wordt op woensdag een informatie avond gehouden over het bouwplan voor het terrein van de voormalige Beatrixschool aan de herensingel. Het nieuwbouwplan is door archi tectenbureau Theo Bos in samen werking met de gemeente ontwik keld en voorziet in vijftien wonin gen in twee en drie woonlagen. De Architect en vertegenwoordigers zijn op deze avond aanwezig om de plannen toe te lichten. Voor de bouw van de woningen is het nodig het geldende bestem mingsplan Noorderkwartier aan te passen. Vanaf 5 juni ligt het bouw plan veertien dag ter inzage op het Stadsbouwhuis. Valse bon ingewisseld LEIDEN - Onbekenden hebben gis teren een valse VW-cadeaubon proberen te slijten in een sportzaak aan de Haarlemmerstraat. De ver koper had de vervalsing in de gaten waarna zijn klanten met contant geld betaalden. Volgens een woord voerder van de sportzaak zijn in de afgelopen weken in andere zaken een aantal valse VW-bonnen in ontvangst genomen. LEIDEN/REGIO - Van de gro tere bedrijven en instellingen in deze regio treffen vooralsnog al leen Sikkens in Sassenheim en de Energie- en Watervoorzie ning Rijnland maatregelen om de uitstoot aan stikstofoxiden, ozon en koolwaterstoffen terug te dringen. De provincie heeft om die maatregelen gevraagd omdat de luchtverontreiniging door het mooie weer bepaalde normen heeft overschreden. De verffabriek Sikkens heeft nog voor het middaguur op vrijwillige basis de uitstoot aan koolwaterstof fen met 5 tot 10 procent vèrmin- derd. Koolwaterstoffen komen vrij bij het gebruik van organische op losmiddelen. Volgens M. Weste- neng van de afdeling voorlichting van Sikkens zijn de spuitwerk- zaamheden in het laboratorium be perkt. Bovendien wordt het schoonmaken van de grote verfva- ten zo mogelijk opgeschort, evenals andere schoonmaakactiviteiten in het bedrijf. De produktie in het bedrijf onder vindt vooralsnog geen grote hinder van de maatregelen. Volgens Weste- neng duurt het twee tot drie dagen voor er aanvullende maatregelen moeten worden getroffen om de produktie op gang te houden. De elektriciteitscentrale aan de Langegracht, die overigens wordt beheerd door het Energiebedrijf Zuid-Holland, heeft de produktie gehalveerd. Dat heeft geen gevol gen voor de elektriciteitsvoorzie ning, zo verzekert een voorlichtster van het energiebedrijf. "Mensen hoeven niet zuiniger om te springen met stroom". Overigens was de pro duktie van de centrale deze week al gehalveerd omdat door storingen een van de twee turbines van het be drijf moest worden stilgelegd. Heineken in Zoeterwoude heeft geen beperkingen opgelegd gekre gen en een woordvoerder vindt dat logisch: "We stoken op aardgas en bij de verbranding komt louter wa terdamp vrij. We veroorzaken zeker geen smog". Het bedrijf draait op dit moment door het wa,rme weer trouwens op topcapaciteit. Wanneer het bedrijf tóch zou moeten minderen, zal het zich daar dan ook tegen verzetten. Het is in de twaalf jaar dat het bedrijf aan de Zoeterwoudse Rijndijk zit nooit voorgekomen en de woordvoerder verwacht met dat het ooit zal gebeu- De Leidse vuilverbranding neemt op dit moment nog geen vérgaande maatregelen om de uitstoot van ver ontreinigingen terug te dringen. "Wel hebben we nu wel definitief de Medewerker sociale dienst krijgt klap LEIDEN - Een 45-jarige medewer ker van de Sociale Dienst heeft gis terochtend een klap in het gelaat ge kregen van een bezoeker. De Socia le Dienst-medewerker ontving eer cliënt in een spreekkamer. De clienl had iemand meegenomen die plot seling uithaalde waardoor de mede werker van de S oei ate Dienst eer dikke wang op liep. zogeheten stookautomaat ingescha keld", zegt directeur Logtenberg van de vuilverbranding. "Dat appa raat zorgt ervoor dat de verbranding niet te snel gaat, waardoor de ver vuiling in de hand kan worden ge houden. Een geluk bij een ongeluk is dat dat ding net is geïnstalleerd". Logtenberg gelooft niet dat het zin heeft om de vuilverbranding tij delijk stil te leggen als de smog ver der toeneemt. "Er worden hier za ken verbrand die je niet een tijdje kunt opslaan. Als je die rommel laat liggen, levert dat ook gevaar op voor de volksgezondheid, en misschien nog wel een veel groter gevaar", al dus Logtenberg. Hij stelt dat hij er bij de provincie inderdaad op zal aandringen om de vuilverbranding zelfs in alarmfase C door te laten draaien. Het marinevliegkamp bij Valken burg houdt geen vliegtuigen aan de grond. Voor vanmiddag stonden er drie vluchten met een Orion op het programma. Kolonel R. Geers acht het niet nodig deze te annuleren. "De verontreiniging die bij het op stijgen en laden wordt geprodu ceerd, wordt direct naar zee wegge blazen. Gezien de oostenwind en het beperkte aantal vluchten, zien wij geen redenen maatregelen te treffen". De Bruin: "Persoonlijk denk ik dat het wel heel erg moeten worden voordat een autoverbod van kracht wordt. De situatie moet wel heel ernstig zijn voordatje een chaos ac cepteert. Niemand heeft verwacht dat het zover zou komen. Maar ik denk dat er nu op korte termijn aan zo'n draaiboek gewerkt gaat wor den. Ook hier geldt, als het kalf ver dronken is dempt men de put". De luchtverontreiniging is inmid dels meer dan drie maal zo hoog als normaal het geval is. In sommige delen van Zuid-Holland is de kriti sche grens zelfs al overschreden. Volgens De Bruin stabiliseert de situatie zich nu hoewel hij niet weet wat er staat te gebeuren wanneer er volgende week opnieuw een perio de van warme dagen begint, "ik ver wacht een kleine verslechtering waardoor we tegen de echte alarm fase aan komen te zitten", zegt De Bruin: "In algemene zin is het dui delijk dat we op onze tellen moeten gaan passen. De groei van het auto verkeer kan zo niet doorgaan". Bijeenkomst over Europees parlement LEIDEN - Links Leiden houdt op dinsdag 30 mei een bijeenkomst over de komende verkiezingen voor het Europees Parlement. Onder het motto '1992, in wiens belang' wordt gesproken over de gevolgen van Europese eenwording voor Neder land. Sprekers zijn john Hontelez (Regenboogfractie), Jan Laurier (raadslid) en John Steeg (statenlid). De bijeenkomst begint om 20.00 uur en wordt gehouden in Buurthuis de Dijk aan de Apothekersdijk 33. LEIDEN Bewoners van de Juliana van Stolberghof hebben zich de oproep van de gemeente Leiden om de stad schoon te houden, aangetrokken. Hoewel dat de taak van de gemeente is, baggerden zij gisteren tweeënhalf uur lang met vereende krachten de sterk vervuilde vijver bij het hof uit. Een hoop alg, plastic zakken en speelgoed werd bovengehaald en in containers gegooid. Vanavond wordt nog verder gewerkt. (foto jan Holvast) 'Je kunt niet stoppen met het inademen van lucht' BILTHOVEN/REGIO - Het heeft geen enkele zin voor bejaarden of kinderen om binnen te blijven. De provincie Zuid-Holland heeft dit advies gegeven om de gevolgen van de luchtverontreiniging voor deze bevolkingsgroepen zoveel mogelijk te beperken. "Je kunt niet stoppen met het inademen van lucht", stelt de Nijmeegse milieukundige dr. J.W. Copius Peereboom, voormalig directeur van het instituut voor milieuvraagstukken van de Vrije Universiteit van Amsterdam, in een reactie op het provinciale advies. Volgens de provincie, daarin ge steund door het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne (RIVM), is het mogelijk de gevolgen voor de gezondheid te verminderen mits mensen binnenshuis blijven. W.F. Blom, medewerker van het la boratorium voor luchtonderzoek van het RIVM, beklemtoont het ad vies. "De ozon wordt binnenshuis opgenomen in vloerbedekking en de wanden. Daardoor is er minder luchtverontreiniging in huis. Bo vendien zullen hoofdzakelijk men sen die gauw last hebben van een verminderde longfunctie, hinder van de luchtverontreiniging onder vinden. Gezonde mensen zullen slechts iets achteruit gaan in condi tie", meent Blom. Volgens de RIVM-medewerker is het verstandig de komende dagen rustig aan te doen. "Als men niet per se hoeft te joggen, zou ik het ze ker niet doen. Er kan geen blijvende schade ontstaan", stelt hij gerust. De gepensioneerde directeur van het Amsterdamse milieu-instituut bestrijdt de opvatting van het RI VM. "Er kan wel degelijk blijvende schade ontstaan. De groep mensen die overgevoelig is, neemt de laatste jaren steeds toe. In het rapport Zor gen voor morgen (opgesteld door het RIVM-red.) staat dat 25 procent van de mensen overgevoelig is voor prikkels van buiten. Dat is mogelijk zelfs aan de lage kant", aldus Copi us Peereboom. De Nijmegenaar stelt dat het li chaam steeds vaker bloot staat aan allerlei prikkels. De luchtverontrei niging neemt toe, mensen roken, drinken alcohol en wonen bijvoor beeld in huizen met spaanplaat. "Als mensen regelmatig worden blootgesteld aan prikkels, worden ze uiteindelijk overgevoelig", aldus Copius Peereboom. Hij benadrukt dat de luchtveront reiniging constant al op een hoger niveau is en dat daardoor steeds meer mensen overgevoelig zijn. De ze groep, eem kwart van de bevol king dus, reageert sneller op een stijging van de luchtverontreini ging dan de overheid denkt. Al lang voordat de nortn wordt bereikt, kunnen deze mensen allerlei licha melijke gevolgen ondervinden. "En die symptomen houden niet altijd verband met de longen of luchtwe gen. Het kan ook een gevoel van al gehele malaise of migraine zijn". Het aantal mensen dat overgevoe lig is, zal slechts toenemen, vreest Copius Peereboom. "Je kunt er in je privéleven wel iets aan doen. Ge zonder eten, niet meer roken, dat soort zaken. Maar er heerst een sfeer van leef maar raak. En als je overge voelig bent, zul je je rest van je leven daarop moeten inrichten". De Nijmegenaar, die onder ande re met Lucas Reijnders van de Stichting Natuur en Milieu boeken schreef over de invloed van de luchtverontreiniging op de gezond heid, erkent dat zijn mening haaks staat op die van de - wat hij noemt - overheidsdeskundigen. "Zij moe ten wel wat anders zeggen. Ik ben heel wat kritischer", aldus Copius Peereboom. De medewerker van het RIVM stelt dat de luchtverontreiniging een steeds grotere omvang aan neemt en zich niet beperkt tot Zuid- Holland of Nederland. "Het is een Europees probleem geworden", al dus Blom. De luchtverontreiniging wordt vooral veroorzaakt door zwa re industrie in het oosten van Euro pa. Bedrijven in Duitsland, maai; ook verder oostelijk in het Oost blok, stoten allerlei gassen uit. On der invloed van de zon wordt ozon gevormd, die wordt verspreid over Europa. "Door een samenbunde ling van ozon en stikstofdioxide ontstaat de verontreiniging", vertelt Blom. Uit metingen blijkt dat de lucht verontreiniging de laatste dagen veel forser is dan normaal. Het meetpunt in Voorschoten, het enige in de regio Leiden, geeft ook een forse overschrijding van de normen te zien. Volgens Blom is de veront reiniging forser in de steden dan op het platteland en zullen daar ook de gevolgen erger zijn. De RIVM-medewerker zegt dat het nemen van maatregelen zoals het verbieden van het autoverkeer en het beperken van de uitstoot door de industrie in Zuid-Holland weinig effect zal hebben. "Het auto verkeer is maar voor vijf procent verantwoordelijk voor de verontrei niging en de industrie in een nog ge ringere mate. De vervuiling komt vooral uit het oosten. Maar het is na tuurlijk wel zo dat elke maatregel, hoe gering ook, bijdraagt aan de vermindering van de luchtveront reiniging. Het is gezien de metingen volkomen terecht dat Zuid-Holland zich druk maakt". Voor de problemen van deze week is op korte termijn slechts één oplossing, meent Blom: "Een flinke depressie met lage temperaturen en wind uit een andere richting". 'Ik vind het fijn als mijn hond een drol legt op De Burcht' LEIDEN - De Leidse volkspar tij, dat is een goede typering voor de nieuwe politieke club die drie boze hondebezitters willen oprichten. De afstand tussen het Leidse volk en de ge meentelijke bestuurders is veel te groot. Er wordt niet naar de mensen geluisterd, zo vinden de initiatiefnemers van Leef baar Leiden, een partij in wor ding. door Henny van Egmond Het begon allemaal met de actie te gen de maatregelen om de overlast van honden tegen te gaan, al is het gebruik van het woord overlast vol strekt onjuist, zo stellen de honde bezitters en aspirantpolitici. De drie, Ype de Jong, Marianne Ouds hoorn en Jos Boerakker, zijn zo te leurgesteld over de wijze waarop de gemeente de discussie rond het aan- lijngebod en het afsluiten van be paalde terreinen voor honden heeft gevoerd. "Er wordt beleefd naar je geluisterd en je kunt weer gaan", schetst Boerakker de procedure. "Ze doen helemaal niets met de in spraak". "Ik denk", zegt De Jong, "dat het uitgangspunt van een politieke par tij moet zijn dat ze eerst naar de mensen luistert voordat er beleid wordt gemaakt. En niet andersom". De boosheid zit diep over de maatregelen tegen de hondebezit ters. En de gevolgen zijn voelbaar. Mensen controleren stiekem in par ken of er niet toch een hondje los loopt, De Burcht is 's avonds met een hek afgesloten en er worden De hondebezitters Oudshoorn, Boerakker en De Jong (v.l.n.r.), die een politieke partij willen oprichten. nu steeds loslopen, ook op plaatsen fijn als mijn hond een drol legt op waar ik hem vroeger aan de lijn De Burcht" hield". Maar het blijft niet bij dit De maatregelen van de gemeente Hondebezitters zijn inmiddels ook soort symbolische acties. De Jong: verbazen Boerakker ook: "Ik vind tot protestmaatregelen overgegaan. "Je hoort tegenwoordig steeds het vreemd dat progressieve men- Boerakker: "Zelf laat ik mijn hond meer mensen zeggen: ik vind het sen zich altijd zo druk maken over olifanten in Afrika, panda's in Chi na, maar als het gaat om dieren in hun eigen levensomgevïng, dan ge ven ze niet thuis. Als ik zondag op de Haarlemmerstaat loop. zie ik een grote klerezooi. Patatbakjes, papier en een enkele hondedrol. En over die hondedrol vallen ze. Het ge meentebestuur maakt zich wel druk over het vies worden van een zooltje van een kinderschoen, maar niet over de vervuiling van de kin- derlongetjes door de vele auto's". Door het afsluiten van parken en bijvoorbeeld De Burcht verdwijnen de hondebezitters en een groot deel van de sociale controle. "In de dis cussie verwees wethouder Van der Molen steeds naar Amerika waar hele strenge maatregelen genomen zijn tegen de overlast van honden. Daar heb je dus bijna geen honden meer, maar wel een hele hoge crimi naliteit. Daar hoor je Van der Molen nooit over", zegt De Jong, "De soci ale controle die de hondebezitters toch altijd uitoefenden, verdwijnt nu. Op De Burcht zie je al meer'van dalisme en dat zal in de parken ook toenemen. En wat denk je? Er zal ook heel wat meer gebeuren als de hondebezitters uit de binnenstad verdwijnen en niet meer om een uur of elf. twaalf hun hond uitlaten". Asociaal "Uiteindelijk vallen ze over de hon- depoep", zegt ook Oudshoorn. "Maar we betalen daar toch voor. Waarom ruimen zij het niet op?" Boerakker: "Je gaat je gewoon aso ciaal voelen als hondebezitter. Alsof bezitters van auto's, brommers, kat ten, enzovoorts dat dan ook niet zouden zijn". "We hebben het nu steeds over de honden, maar de achterliggende boosheid gaat veel dieper", bena drukt De Jong. De drie vinden dat de gemeente de Leidse bevolking volkomen negeert en daar willen ze met een nieuwe partij een einde aan maken. Er moeten burgerdagen komen, zo is een van de programmapunten van Leefbaar Leiden, waarop de be stuurders met de bevolking praat. Het Leidse volk moet weer invloed kunnen uitoefenen op de besluit vorming. En dat zal tot een heleboel veranderingen leiden, is de overtui ging. Het parkeerbeleid gaat op de helling ("meer parkeerplaatsen, ga rages in handen van de gemeente en goedkoper"), belastingverhogingen worden geschrapt ("als ze ambtena ren kunnen vrijmaken om op bank jes in parken te zitten om de honden te controlen, kan er nog wel worden bezuinigd") en de binnenstad wordt niet autovrij gemaakt. "Het is helemaal niet simpel om overal een oplossing voor te vinden. Maar neem nu zo'n voorstel van de PvdA om de binnenstad autovrij te maken, waartegen WD en CDA ook sympathiek aankijken. Daar duperen ze in ieder geval de mid denstand en de binnenstadbewo ners mee. Daar is met niemand over gesproken", aldus De Jong. Steun Of Leefbaar Leiden daadwerkelijk van de grond komt, hangt af van de steun van de Leidse bevolking. Zij wordt gevraagd te schrijven (Mid delweg 26w) of bellen (134490) naar De Jong. "Pas bij 25 mensen begin nen we eraan". Maar dat dat aantal wordt gehaald, staat voor hen eigen lijk wel vast. "De onvrede onder de Leidse bevolking is zo groot", meent Marianne Oudshoorn, "Dat merk je wel als je handtekeningen ophaalt. Sommige mensen denken er zelfs over vanwege het beleid van de gemeente naar elders te verhui- STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 15