Het Motorhuis Chevrolet is met compacte Corsica helemaal terug Slimme oplossingen voor Nissan Vanette Ik verwacht geen applaus als huren stijgen Op ons kunt u rekenen. PHILIPS Per seconde een personenauto DONDERDAG 25 MEI 1989 De Amerikaanse divisie van autogi gant General Motors is, in navol ging van Chrysler, drukdoende een flink marktaandeel in Europa te veroveren. In een periode dat de Amerikanen zich met nieuwe mo dellen zich volledig richtten op de thuismarkt, diende Europa zich on verwacht aan als afzetgebied. De Beurskrach en de daar op volgende vrije val van de dollarkoers maak ten de produkten uit de States in een klap weer concurrerend. Die aantrekkelijke prijs is echter niet de enige factor van betekenis. Het feit dat de Amerikanen hun mo dellen compacter, meer aan de Eu ropese smaak hebben aangepast, is mede debet aan die hernieuwde be langstelling. Wij kozen een auto uit de L-Body serie, de Chevrolet Cor sica uitgerust met een V-6 2.8 liter injectiemotor. De Corsica en Beretta zijn de meest compacte telgen van Chevro let, de belangrijkste steunpilaar van het imposante General Motors-con cern. De Beretta is de sportief ogen de coupé, de Corsica is de vijfdeurs- sedan uitvoering. Motorisch en qua prestaties zijn de wagens identiek, alleen qua afmetingen zijn er enkele verschillen. De Corsica is een ruime midden klasser, modern gelijnd en niet ka- rig bedeeld met 'options'. Deze Che vy heeft onder de motorkap een dwarsgeplaatste 2.8 liter V6-motor liggen (94 kW/130 pk bij 4700 toeren en een koppel van 215 Nm bij 3600 toeren) en is vanzelfsprekend uitge rust met een volledig geregelde drie-weg katalysator. De automati sche transmissie is hét sterke punt bij deze compacte Amerikaan. Be daagd wegrijden, vlot optrekken met behulp van de kick-down; het verloopt allemaal even soepel. De automaat schakelt onder alle om standigheden ongekend rustig zon der ooit 'schokkerig' te worden. Die voortreffelijke eigenschappen in combinatie met de vrijwel altijd stil le motor levert een beeld van com fortabel reizen op een zeer hoog ni- Europese wensen In elf seconden naar 100 km/uur is een prima waarde voor deze auto. De Corsica is echter een reiswagen, eentje die de bestuurder als het wa re een rustiger, minder gejaagde rij stijl oplegt. Comfort is het sleutel woord bij deze Chevrolet. Eén van die comfort verhogende voorzienin- zich dan ook licht onderstuurd. De Alle inzittenden beschikken over gen is de cruise control, handig voor afvering en demping is niet meer te meer dan voldoende been- en de lange afstanden, gemak dient de vergelijken met de Amerikaan oude hoofdruimte. De in hoogte verstel- mens niet waar? De koersvastheid stijl, maar men heeft ze meer aange- bare stoelen bieden prima steun en is goed, in de bochten helt de car- past aan de Europese wensen zon- zorgen ervoor dat men, ook na lange rosserie over, maar alles binnen re- der het specifieke karakter veel ge- ritten, nog monter uitstapt. De in- delijke grenzen; de wagen toont weid aan te doen. stap naar de laag geplaatste achter- ADVERTENTIE 'Feel the difference General Motors makes!' VONDELLAAN 80, 2332 AH LEIDEN TELEFOON: 071 - 769313 bank is voldgende, maar bij het uit stappen zou een handgreep enig soelaas kunnen bieden. Gordels Het overzichtelijke dashboard is ruim opgezet en gunt de berijder een goed zicht op alle meters. Direct in het oog springend in het sfeervol le interieur is het verstelbare stuur. De bekrachtiging is op z'n taak be rekend; de besturing is licht zonder vaag te worden. Typisch Amerikaans zijn de los om het lichaam hangende gordels, die echter uitstekend op hun be langrijke taak berekend zijn. De gordels worden in de deurstijl opge rold, maar blijven naar mijn over tuiging iets te prominent aanwezig in het interieur. Het zijdelingse zicht wordt daardoor Een minder gunstige 'option' is de centrale deurvergrendeling. De ze werkt niet op een sleutel, maar op een speciaal knopje in het portier aan de bestuurderszijde. In de prak tijk zal het ongetwijfeld voorkomen dat de bestuurder de vergrendel- knop beroert, het portier sluit en tot zijn schrik constateert dat de sleu tels nog in het. contact zitten. Kritiek op deze Chevrolet behelst slechts enkele kleine details. Voor het overige zijn de indrukken rond uit lovend. De wagen toont dat de Amerikanen de wensen van de Eu ropese klanten serieus hebben ge nomen. Het resultaat is een pur sang luxe reiswagen met comfort geschreven in kapitalen. Met het benzineverbruik is het ook al niet meer zoals het vroeger was. Een benzineslurpend monster kan je de zescilinder motor van de Chevrolet Corsica niet noemen. Een gemid deld verbruik van 1:9 is zonder meer haalbaar en dat vinden wij een prima resultaat voor deze 1243 kilo gram wegende auto. De prijs van het door ons geteste topmodel in de Corsica/Beretta-range bedraagt ƒ51.070,-. Eind van deze maand komen de instapmodellen van de Corsica en Beretta met viercilinder 2.0 liter in jectie-motoren beschikbaar bij GM- US-cars dealers. Met hun respectie velijke prijzen van ƒ34.500,- en ƒ36.500,- zijn deze toch behoorlijk complete Amerikanen in een klap weer concurrerend. RENÉ SLUYK Nederlands ontwerp dubbele cabine De bedrijfswagenmarkt in Neder land wordt op dit moment gedomi neerd door Japanse bestelwagens. De Japanners maken zonder meer een goed produkt tegen een accep tabele prijs en in de bestelautosec tor speelt het imago nu eenmaal een ADVERTENTIE 3917,-of 79 l" p. maand 3272,-of 66,- p. maand nuniLL 3895,-oi 78 j- p. maand Pri/zen ex B. T. W ^/jaordcma Nw. Beestenmarkt 28 len. tel. 071-124647 Haarlemmerstr. 241 len. tel. 071-140833 Hooftstraat 219 Alphen aö Ri|n. 01720-74488 Fax 071-140747 mindere rol dan in de personenwa genbranche. Doelmatigheid staat op de eerste plaats en daar hebben ze in het land van de rijzende zon verstand van. En waar de fabrikant te kort schiet, daar weet menig im porteur een mouw aan te passen. Zoals bij het half Japanse half Ne derlandse produkt Nissan Vanette met dubbele cabine. De Japanse fabriek heeft niet zo veel uitvoeringen voorhanden als Nissan Motor Nederland in de aan bieding heeft. Dat komt door de sa menwerking tussen de Nederland se vestiging van Nissan in Lisse en het carrosseriebedrijf M. Snoeks en Zonen in Zwaanshoek. Nissan en Snoeks gaan er gezamenlijk prat op maatwerk te kunnen leveren, waar bij de wensen van de toekomstige gebruiker worden ingewilligd. De vijfpersoons dubbele cabine bestelwagen met zijruiten is er een voorbeeld van hoe Snoeks weg weet met een oorspronkelijk als ge sloten bestelauto aangeleverde Va nette. Wij namen de X 270 D met een basisprijs van 19.970,46 exclu sief btw onder de loep. Dan komt er voor de dubbele cabine nog wel 2800 bij, plus hemelbekleding ƒ100 en schuifruit ƒ675. Hoewel, zoals gezegd, er kunnen vijf perso nen worden vervoerd en de auto heeft een grijs kenteken. De dubbele cabine betekent wel, dat flink wat laadruimte moet wor den ingeleverd. De lengte van de laadvloer is 1,63 meter tegen de oor spronkelijke 2,44 van de gesloten bestelwagen. De breedte is 1,49 me ter en de hoogte 1,33 meter. Voor erg lange ritten is de passa giersruimte achterin minder ge schikt. De rugleuning staat tamelijk haaks op de zitbank en op de lange duur is dat toch minder comforta bel. Voorin is het zitcomfort beter geregeld. De bestuurder vindt vol doende stelmogelijkheden aan zijn zetel en heeft via de grote voorruit een uitstekend uitzicht op het bui- tengebeuren. Het dashboard is doelmatig te noemen. De inzitten den beschikken over een krachtig ventilatiesysteem met veel keu zestanden. De gewenste lucht- Bespaar brandstof met 'laten rollen' Wie bij groen licht fel optrekt en bij het volgende stoplicht voluit remtis inderdaad sneller bij het volgende stoplicht dan de be stuurder die beheerst optrekt en in het zicht van het rode licht de auto laat uitrollen. Er zijn heel wat vol gasrijders die het een kick geeft tussen twee stoplichten de grootst mogelijke snelheid te bereiken, het brandstofverbruik neemt echter navenant toe. De gemiddelde snel heid over het gehele traject is niet groter dan van de bestuurder, die langzaam op het stoplicht afrolt. De laatste hoeft dan ook slechts weinig gas te geven om bij het op groen springende licht weer het normale verkeerstempo van zo n 50 km/uur te bereiken. En zo herhaalt zich het spel: de ene rijdt met volgas en remt voluit, de ander rijdt gelijkmatig. Dan is de tussenafstand groot, dan weer zijn beiden naast elkaar. Natuurlijk is het niet het remmen zelf, dat de brandstof uit de tank slurpt. Het is het verschil tussen de diverse snelheden gedu rende de tijd van de rit. Het mag duidelijk zijn dat de 'roller' door de lichte golvingen in de curve minder brandstof verbruikt dan de volgasrijderlfelle De modern gelijnde bedrijfswagen N\ stroom kan ook via grote ventilatie-- roosters horizontaal de cabine in worden geblazen. De achterruit is elektrisch verwarmd. De soepel lopende viercilinder diesel meet 1952 cc en levert bij 4600 toeren 67 pk. Hij zit gekoppeld aan een vijfversnellingsbak, die prima schakelt. Wij noteerden een brand stofverbruik van gemiddeld 1 op 10 (zonder belading). Een snelloper is het niet. De van fabriekswege opge geven topsnelheid van 125 kilome ter per uur werd (althans op de tel ler) niet helemaal gehaald. De Vanettes beschikken over ge ventileerde schijfremmen voor en zelfstellende trommelremmen ach ter, die geholpen worden door va- cuumbekrachtiging. Remmen doet de Vanette prima. De veren zijn ta melijk stug. Nissan geeft op zijn Vanettes zes jaar carrosseriegarantie. Het model kent verscheidene uitvoeringen met als luxe topmodel de Vanette Coach, een uitermate luxe minibus met omkeerbaar stoelen, zodat ook face tot face vergaderd kan worden. NOL VAN BENNEKOM ADVERTENTIE Jaarlijks worden er over de hele we reld een slordige 33 miljoen perso nenauto's en nog eens 13 miljoen vrachtauto's gebouwd. Dat bete kent dat er elke twee seconden drie nieuwe voertuigen worden gepro duceerd, ofwel elke seconde een personenauto. Binnen die massale produktie zijn er types die het magi sche aantal van een miljoen - of soms nog meer - geproduceerde exemplaren bereiken. De meest succesvolle auto is tot nu toe nog steeds de Volkswagen Kever, waar van rond de 21 miljoen exemplaren zijn gemaakt en die in een zeer klei ne oplage nog steeds wordt ge bouwd in Mexico. Opmerkelijke tweede is de T-Ford uit de beginja ren van de auto-industrie, die is blij ven steken op ruim 15 miljoen. Deze twee koplopers hadden te vens iets dat niet veel andere 'mil joenenauto's' kunnen zeggen, na melijk dat ze al die jaren lang nau welijks zijn veranderd. Wel gemo derniseerd, maar niet veranderd van opzet. Een van de weinige mo dellen, waarvoor dat nog wel opgaat is de Volkswagen Golf. Die zit in middels in de buurt van de elf mil joen. En ook de Mini, die dit jaar dertig jaar wordt, is zo'n auto. Daar van stond de teller een week gele den op 5.122.271 geproduceerde exemplaren. Meestal is het echter nog slechts een naam, waarvan het produktie- record wordt gevierd. Zoals de Ford Escort, die inmiddels in totaal over de elf miljoen heen zit en de Opel Kadett, die bezig is zijn tiende mil joen vol te maken. Beide types zijn in de loop der jaren echter volledig veranderd en bovendien ook nog onder andere namen op de markt. De huidige modellen zitten 'pas' op respectievelijk vier en twee mil joen. Nog erger is het met de Japanse auto's. Daarvan moeten ook ver schillende modellen 'in de miljoe nen lopen', maar precieze aantallen zijn onmogelijk te achterhalen. Niet alleen kwamen de Japanners tot voor kort om de haverklap met een nieuw model, maar ook had een be paald model niet op iedere export markt dezelfde naam en hoorde evenmin bij een bepaalde naam overal dezelfde auto. Niet meer te overzien, die war boel van namen en modellen, en dus is er niet echt een Japanse be dreiging voor de T-Ford en de Ke ver aan te geven. Of het zou de Toyota Corolla moeten zijn, waar van er volgens de importeur nu on geveer 14 miljoen zijn gebouwd. Maar ook hier gaat het alleen nog om de naam, want van de eerste Corolla's uit het midden van de ja ren zestig is in de huidige modellen (de zesde generatie) niets meer te herkennen. Het zal dus wel de Golf worden die als eerste (en enige?) de magi sche records gaat breken. Als de produktie van rond een miljoen Golfs per jaar in dat tempo door gaat, dan breekt de Golf over vier jaar het record van de T-Ford en te gen het einde van dit millennium het Kever-record. DEN HAAG - Heerma is weg, nu zijn plannen nog. De staatssecretaris van volks huisvesting veert even op als hem de nieuwste strijdkreet tegen zijn nota 'Volkshuis vesting in de jaren negentig' wordt voorgelegd. „Heerma is niet weg", corrigeert de staatssecretaris. „En de nota volkshuisvesting al hele maal niet", voegt hij er glun derend aan toe. Zijn nota is momenteel het mikpunt van protestacties in het hele land. Toch rekent Heerma op brede on dersteuning. „Ik ben regelmatig het land in geweest. Ik heb talloze spreekbeurten gehouden. Het maximum aantal demonstranten dat ik tegenkwam, was drie; twee bejaarde dames die een spandoek omhoog hielden, geruggesteund door een gemeenteraadslid. Na af loop kreeg ik van één van die dames nog een zoen, omdat ik zo goed had geluisterd. Ik geef toe dat dit geen bewijs is, maar ik verwacht niet dat iedereen te hoop zal lopen tegen de plannen". door Margreet Vermeulen Ook in de Tweede Kamer ziet Heer ma (CDA) brede instemming met zijn voornemen om de huren stapje voor stapje kostendekkend te ma ken, de overheidssteun te beperken tot de groepen met de lage inko mens en het eigen woningbezit te bevorderen. Hij rekent er dan ook vast op dat de hoofdlijnen van zijn nota ook in een nieuw kabinet wor den voortgezet. „Natuurlijk worclt de nota onder deel van de formatiebesprekingen. Daar kan hij goed gebruikt worden om lijnen uit te zetten voor de toe komst. Maar een nieuwe regering Staatssecretaris Heerma geeft geen koopkrachtgaranties hoéft geen nieuwe nota te schrijven, dat verwacht ik niet", aldus de be windsman die met een joyeus ge baar het ontwerp-verkiezingspro- gramma van de PvdA openvouwt. „Verstandige taal. Allicht zie ik accent-verschillen. Maar door de bank genomen is het werkelijk ver standige taal. Hier kunnen we zin vol over praten. En dat geldt ook voor het ontwerp-verkiezingspro- gramma van de VVD. Ik zie nergens onoverkomelijke hobbels", aldus een wel erg diplomatieke Heerma. Toegegeven, de bewindsman acht de VVD-wens om de komende vier jaar 1400 miljoen te bezuinigen op volkshuisvesting onuitvoerbaar. Heerma: „De WD gaat te ver in het reduceren van de taak van de volks huisvesting". Ook over de verkoop van sociale huurwoningen aan de bewoners, strookt Heerma's stand punt meer met dat van de PvdA dan met het liberale gedachtegoed. De WD wil (als enige) alle huurders in de sociale sector het recht geven hun woning te kopen. Belangrijker nog: zowel sociaal democraten als Heerma vinden dat de voorgestelde huurverhogingen alleen acceptabel als ook de huisei genaren wat dieper in de buidel moeten tasten, in ieder geval door een verhoging van het huurwaarde forfait. De liberalen zijn echter fel gekant tegen een periodieke verho ging van de belasting die over het eigen huis moet worden betaald. Wie met wie Toch weigert Heerma hardnekkig antwoord te geven op de vraag of hij niet liever een coalitie met de PvdA dan met de WD ziet. „Ik heb grote weerstand om die vraag met ja of nee te bantwoorden. De politieke discussie versmalt zich momenteel tot de vraag 'wie gaat met wie'. Dat vind ik een verarming van het poli tieke keuze-proces. Keuzes moeten gebaseerd zijn op programma's en op de verkiezingsuitslag". Heerma heeft er bovendien geen enkele moeite mee om het principe van de reiskostenaftrek af te schaf fen, temeer daar dit geleidelijk gaat gebeuren. De WD daarentegen of ferde aan deze kwestie een heel ka binet. Heerma: „Afschaffen van het reiskostenforfait kan een stimulans betekenen om dichter bij het werk te gaan wonen. Zeker als dat gecom bineerd wordt met een verlaging van de overdrachtsbelasting bij aankoop van een huis. Dat bevor dert de flexibiliteit op de arbeids- en woningmarkt". De uitspraak van Han Lammers, commissaris van de Koningin in Flevoland, dat afschaffing van het reiskostenforfait desastreuze gevol gen zal hebben voor de groeige- meenten, vindt Heerma 'ongenuan ceerd'. Heerma: „Er is niet één groeigemeente hetzelfde. Lelystad heeft natuurlijk zijn eigen proble men, met of zonder reiskosten forfait. Daar moet gewerkt worden aan de economische infrastructuur. Maar ik voorzie geen problemen voor Almere of Spijkenisse of Amersfoort om maar wat te noe men. Vanuit die plaatsen kan men, trouwens net als vanuit Lelystad, snel met het openbaar vervoer n^ar het economisch hart van de nabijge legen grote steden". Maar reizigers die de voorkeur ge ven aan het openbaar vervoer, hangt net zo goed afschaffing van het reiskostenforfait boven het hoofd. „Ja", zegt Heerma, „maar daar zullen compenserende maatre gelen tegenover moeten staan. Ove rigens zijn Nederlanders inventief. Actievoerders protesteren tegen h Heerma in Amsterdam. Misschien stapt men dan wel mas saal bij elkaar in de auto om de reis kosten te drukken. Dat is ook gun stig voor het milieu". Paniek - Wat als de inwoners van groeige- meenten hun eigen huis niet meer kunnen bekostigen als gevolg van de afschaffing van het reiskosten forfait en de verhoging van het huurwaardeforfait? Heerma: „Waarom zo'n paniek- vraag. Ik geloof daar niet in, zeker niet als gevolg van verhoging van het huurwaardeforfait. Dat gaat om overzichtelijke bedragen. In som mige gevallen zal men dichter bij het werk moeten gaan wonen. Dat is nu juist de bedoeling. De forensen- stroom is explosief gegroeid. Neem nu Amsterdam. Het aantal arbeids plaatsen in de hoofdstad is met ette lijke tienduizenden gegroeid, maar de werkloosheid onder Amster dammers neemt niet af. Al die ar beidsplaatsen worden door foren sen opgevuld. We moeten ons afvra gen of dat wel juist is". - Waarschijnlijk willen die foren sen wel in Amsterdam wonen, maar kunnen ze gewoon geen woning vin den. Heerma: „Precies. Daarom moet er in de steden gedifferentieerd ge bouwd worden, met meer keuzemo gelijkheden. Dat gebeurt nu ook; in Rotterdam aan de Kop van Zuid, in Amsterdam in het Oostelijk Haven gebied. Dat past ook in ons beleid van verstedelijking". Het gaat Heerma wat 'te ver' om te spreken over het failliet van net groeikernenbeleid. „Dat overloop- beleid was indertijd onmisbaar. Maar door de stadsvernieuwing staan er nu minder woningen op één hectare dan vroeger". Gezeur In zijn nota stelt Heerma dat voortaan alleen de inkomensgroe pen tot modaal recht hebben op ge subsidieerd wonen. Toch komen de protesten tegen Heerma's beleid vooral uit de grote steden, waar de lagere inkomensgroepen sterk ver tegenwoordigd zijn. Heerma: „Dat is mij ook niet ontgaan. Ik verwacht natuurlijk geen applaus, als ik aan kondig dat de huren omhoog gaan". De bewindsman vindt de roep van de grote steden om steeds meer sociale huurwoningen ongerecht vaardigd en makkelijk. Heerma: „Zolang onderzoek aantoont dat 45 procent van de nieuwe huurwonin gen tot 450 gulden per maand wordt toegewezen aan huishoudens die meer dan 30.000 gulden te besteden hebben, moet er niet gezeurd wor den. Dan moeten de gemeenten het woningbestand maar rechtvaardi ger verdelen - en de bouwplannen aanpassen aan de behoefte, zodat de doorstroming ermee bevorderd wordt. Als Amsterdam in één week end honderden premie-A en -C koopwoningen verkoopt, blijk ik de plank niet ver mis geslagen te heb ben. De goedkope woningen die op deze manier vrijkomen, kunnen dan echt gereserveerd worden voor de lager betaalden. Daarmee krij gen ook zij meer keuze op de wo ningmarkt". Koopkracht Met de teksten in de Landelijke Ak- tie Krant tegen zijn nota, voelt Heer ma zich wat in verlegenheid ge bracht. „Ze protesteren tegen de ex tra huurverhogingen. Wat nou extra huurverhogingen? De huren gaan omhoog, dat moffel ik niet weg. Maar dat is voortzetting van beleid. Alle huurders gaan een steeds gro ter deel van hun inkomen aan huur betalen, dat is juist. Ook de laagst betaalden. Maar de stijging bij de la gere inkomens is relatief geringer dan bij de hogere inkomens. En het is een misvatting, dat de 3 procent trendmatige huurverhoging een gat slaat in de koopkracht. Daar wordt bij de koopkracht-berekeningen re kening mee gehouden". Garanties voor behoud van koop kracht geeft Heerma niet. „Ik voer geen inkomensbeleid. Maar als be langrijke randvoorwaarde in mijn nota staat, dat de laagstbetaalden meedelen in de economische groei. En daar gaan nu de verkiezingspro gramma's over, de discussie over de koppeling. Bovendien heb ik geen spoorboekje tot het jaar 2000 ge schreven. Ik geef de richting aan. Het is aan het parlement om elk jaar opnieuw het huur- en inkomensbe leid te toetsen".

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13