Als het niet snel verandert is het gedaan met de wereld Katwijkse scholieren keken ogen uit in DDR mmmm achtergrond Menem de Turk Van Basten droomt van Europa Cup OP JE FIETS SPAREN VOOR EEN BROMMER Peter Buist wint opstelwedstrijd over ruimtevaart PAGINA 9 PAGINA VOOR JONGEREN GROOTEGAST - "Ach, ik schrijf wel graag". De 16-jari- ge mavo-scholier Peter Buist uit het Groningse Grootegast blijft bescheiden. Toch was hij de beste Nederlandse deel nemer aan de opstellenwed strijd over de ruimtevaart, ge organiseerd door ESA, de Eu ropese tegenhanger van het Amerikaanse ruimtevaartbu reau NASA. De wedstrijd werd gehouden ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan van het ruimtevaartcentrum, waarin veertien Europese lan den samenwerken. Jongelui van 16 tot 21 jaar uit die lan den konden eraan meedoen. In zijn verhaal beschrijft Peter de belevenissen van een jongen die een ruimtereis maakt. Terwijl hij rond de aarde cirkelt, ziet de jon gen hoe de mensen bezig zijn die te vernietigen. Vanuit het heelal is duidelijk waarneembaar hoe de aarde vervuilt, hoe woestijnen op rukken en vruchtbare grond ver dwijnt. Inkeer De jongen had zich nooit eerder gerealiseerd dat het er zo beroerd voorstond met de natuur. Toeval lig heeft Peter met een krant afge sproken een verhaal te schrijven over zijn belevenissen in de ruim te. Hij hoopt mensen tot inkeer te brengen. "Er moet wat verande ren, anders is het snel gedaan met de wereld", zo weet hij. Kennelijk is dat ook op andere planeten be kend geraakt, want een buiten aardse prins wordt als onderdeel van zijn opvoeding naar de aarde gestuurd om te zien hoe het op zijn planeet zeker niet moet. Van een slecht voorbeeld kun je ook leren. In een gesprek met een deskun dige wordt het de jonge ruimte vaarder na zijn reis duidelijk hoe meer kennis over de ruimte kan bijdragen aan meer welvaart op de aarde. "Ruimtevaart is niet al leen een geldverslindende aange legenheid, de mensheid heeft er ook voordeel van", zo legt de on derzoeker uit. Satellieten spelen een belangrijke rol in de tele-com- municatie. Ze zorgen ervoor dat berichten over rampen en oorlo gen snel worden verspreid, zodat de hulpvelening vlug op gang komt. Hetzelfde geldt voor de sys temen waarmee booreilanden ver Kleurrijk, frivool, charmant, sportief, en een onbetwiste rok kenjager. Dat is de nieuwe pre sident van Argentinië ten voe ten uit. Carlos Saul Menem mag in december de scepter van de Huidige president Raoul Al- fonsin overnemen, maar of het in ernstige economische moei lijkeden geraakte Argentinië met Menem een goede koers zal varen, is nog maar de vraag. Me nem wil namelijk graag in de voetsporen treden van Juan Do mingo Peron, de legendarische, charismatische leider van Ar gentinië die van 1946 tot 1955 en van 1973 tot 1974 regeerde. De honderdduizenden armen, werklozen, arbeiders en huis vrouwen hebben hun hoop op Menem gevestigd. Voor hen is Menem de 'gereïncarneerde' Juan Domingo Peron. En omdat de Argentijnen in een economi sche depressie zitten, is het dro men over vervlogen tijden na tuurlijk een prettige afleiding van hun gedachten. Peron, evenals Menem nu, was het protoype van de caudil- lo (leider). Hij werd de belang rijkste vertegenwoordiger van een politieke stroming in Ar gentinië en Latijns-Amerika, het populisme genaamd. Later ging deze term geleidelijk over in 'peronisme'. Als je een Ar gentijn vraagt naar wat het pe ronisme precies inhoudt, zal hij al gauw zeggen: "Dat is een ge voel". Het peronisme was een men geling van sociale hervormings gezindheid, tegen de toenmali ge regering van generaals en te gen de rijken. In feite was Peron zelf ook kolonel en werd minister van oorlog in 1943. Hij had grote sympathie voor het Italiaanse fascisme en zijn be weging steunde voornamelijk op mafia-achtige vakbonds praktijken, een behoorlijke do sis nationalisme, anti-imperia- lisme, anti-communisme en een maatschappij waarin werkge vers en -nemers gezamelijk zich voor de natie inzetten. Als kleine jongen heeft Marco van Basten vast wel eens gedroomd van de Europa Clip. Vanavond kan de beste voetballer van Euro pa zijn droom werkelijkheid zien worden. Dan mag hij de beker 'met de lange oren' even in zijn handen houden, als AC Milan er in Barcelona tenminste in slaagt van Steaua uit Bukarest te win nen. Wij kunnen daarvan, als tele visie kijkend Nederland, op een afstand getuigen zijn. In de tijd dat Van Basten, en ook Rijkaard en Gullit, alleen nog maar droomden van Europa Cups, ging dat bij ons heel anders toe. De woensdag van de finale was de spannendste dag van het jaar. Het kon voorkomen dat na afloop van de wedstrijd, als Ajax of Feyenoord had gewonnen, mensen om tien uur 's avonds zin gend de straat op gingen. Niet al leen in Amsterdam en Rotter dam, maar in alle delen van het land. Ook hadden heel wat men sen 's middags alvast vrij geno men om zich voor te bereiden of die allesbeslissende wedstrijd. Alsof ze zelf stonden opgesteld... Helemaal uit de tijd is die alge hele blijdschap overigens nog niet. Want afgelopen zomer was heel Nederland in de ban van Oranje, dat zich toen als beste lan denteam van Europa presenteer de. Het enthousiasme kende toen geen grenzen, maar bij de Europa Cup voor clubteams ligt dat an ders. Ook dan is er sprake van chauvinisme, maar op een veel kleinere schaal. De vreugde over het winnen van de cup door PSV bleef vorig jaar bijvoorbeeld tot Eindhoven en omgeving beperkt. Feestvieren Vanavond in het Nou Camp-sta- dion zal het wel anders toegaan. Als AC Milan wint tenminste. Want als er mensen zijn die kun nen feestvieren, dan zijn het wel de Italiaanse voetbalfans, de tifo- si. En de Milanezen, die in 1968 verhinderden dat Aiax als eerste Van links naar rechts: Felicia de la Parra, Erik van Duyn en Paula van Duyn met een kaart van de Tsjechische hoofdstad Praag. "In hun ogen ben je stinkend rijk". (foto wim Dijkman» kers op. Er waren vooral erg veel jongeren aanwezig. In gesprek ken die de jongeren met elkaar hadden, bleek dat dat ten dele te maken heeft met de prestatiege richte instelling van Oostduits- land. Wanneer iemand lid wil worden van een sportclub, iets dat niet noodzakelijk is, wordt er van je verwacht dat je er in uit blinkt. Bij de kerk ligt dat anders, waardoor het een soort ontspan ning vormt. Erik denkt ook dat er bij jongeren zoveel belangstelling is voor de kerk omdat daar een mogelijkheid is om uiting te ge ven aan politieke ideeën. De leerlingen bevestigen dat het afscheid zwaar viel. Felicia en Erik willen graag nog eens terug. In de eerste plaats om de mensen daar weer eens op te zoeken, maar ook om meer van het land te kun nen zien. Naar aanleiding van de reis wordt er op 15 juni om 20.00 uur op school een presentatie ge houden door de leerlingen van het Pieter Groen College. Daarbij zullen ze dia's laten zien en vertel len over hun ervaringen. Belang stellenden zijn welkom. MONIEK BLUYSSEN "Iets wat ik niet verwacht had is dat de meeste jongeren die we hebben ontmoet helemaal niet weg willen uit hun land", zegt Erik. Verder viel het de Neder landse scholieren op dat de jonge ren uit Dresden veel van kunst af weten, veel lezen en bijna alle maal in het bezit zijn van een mu ziekinstrument. Ook het feit dat de meesten al wisten wat ze later wilden gaan doen verbaasde hen. Want hoewel ze in vijf atheneum zitten, twijfelen de Katwijker nog regelmatig over hun beroepskeu- qj wj| jg in p|aa(s van egn brommer Misschien nóg meer in het ge heugen van de Argentijnen ge grift, staat zijn vrouw Eva Duartc Peron. Het verhaal van Eva en de president spreekt tot de verbeelding van de Argentij nen. Na een militaire staats greep in 1945 werd Peron gevan gen gezet. Eva, toentertijd 26- jarige radio-omroepster, aan hangster en vriendin van Peron, riep via haar radioprogramma de Argentijnen op tegen de ge vangenneming van Peron te protesteren. Mede door druk van een algemene staking was Peron weer een vrij man. Kort daarna trouwden Eva en Peron. Ook Menem is geen man van een witte boord, stropdas en maatpakken. Hij is een vrijbui ter en bohemien, geboren uit emigrantenouders uit Syrië. Daaraan heeft hij ook de bijn aam 'De Turk' te danken. Som migen vrezen dat Menem te veel met alle winden mee waait. Een voorbeeld daarvan is dat hij in het begin riep dat alle buiten landse geldschieters de Argen tijnse schuld van 54 miljard dol lar maar moesten betalen. Toen de presidentszetel in zicht kwam draaide hij 180 graden om en pleitte voor onderhandelin gen over de schuldenlast. Toen Raoul Alfonsin in 1983 president werd, beloofde hij de daders (militairen) van de moord op zo'n 10.000 Argentij nen - aanhangers van Peron en guerrilla-organisaties - voor de rechter te brengen. Ondanks de inspanningen van de Dwaze Moeders van de Plaza de Mayo werden de schendingen van de mensenrechten niet berecht. Sommigen vragen zich af of de 59-jarige Menem van plan is daaraan iets te doen. MARJOLIJN IN 'T HOUT Zwart geld Buiten Dresden bezochten de scholieren ook de Tsjechische hoofdstad Praag. Aangezien ze geld op de zwarte markt wissel den voor een koers die 7,5 keer zo hoog lag als op de officiële markt, hadden ze vreselijk veel geld. Omdat ze maar één dag zouden blijven, moest dat geld op. "Je voelt je wel bezwaard tegenover de bevolking want in hun ogen ben je stinkend rijk", zegt Felicia. Op de terugweg van Praag naar Dresden mocht de groep de grens niet passeren omdat er iets niet in orde was met de visa. "Dat is iets dat beter moet worden voorbe reid een volgende keer", vindt Lodewijk Boogaard, een van de begeleidende leerkrachten tij dens de reis. Voor de rest is hij evenals de leerlingen erg te spre ken over het verloop van de trip. "Het contact tussen de jongeren onderling verliep vreselijk goed. Het was ook niet voor niets dat het afscheid voor sommigen zo liever een computer of dat te gekke badpak? Met een krantenwijk in je vakantie kun je een aardig centje bijverdienen. Bovendien blijft er daarnaast genoeg tijd over voor andere leuke dingen die bij een vakantie horen. Is geld verdienen op de fiets iets voor jou en ben je' minstens 15 jaar, vul dan de bon in en stuur deze op. Wij laten daarna zo snel mogelijk van ons horen. K Naam Adres: Pc./Plaats: Tel.nr.. Beschikbaar van tot: Opsturen naar: Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. Een postzegel is niet nodig! DE KRANT VOOR JE EIGEN STUK VAN NEDERLAND op zee contact onderhouden met hun thuisbasis. Verder zijn satellieten onont beerlijk voor het doen van weers voorspellingen en het opsporen van ertsen, watervoorraden in de woestijn en zelfs rijke visgronden in de zee. "Het economisch be lang van ruimteonderzoek wordt zo wel duidelijk", vindt Peter. Aan het eind van zijn verhaal blijkt dat de hoofdpersoon, die af en toe verdacht veel op de schrij ver zelf lijkt, slechts zit te dromen onder de wiskundeles. Tickets In juli gaat de mavoscholier drie dagen naar het ruimte-onder zoekscentrum in Noordwijk om zijn prijs in ontvangst te nemen. De eigenlijke prijs is een reis naar het ESA-ruimtevaartcentrum in München, die later in het jaar plaatsvindt. Voor de schrijvers van de aller beste opstellen liggen tickéts klaar voor reizen naar ruimte vaartcentra in Baltimore in de VS en in Peru. Dat is voor Peter niet weggelegd weet hij al, maar een mooie prijs blijft het, vindt hij. Peter Buist is al lang in ruimte vaart geïnteresseerd. Hij had thuis wel wat boeken over dit on derwerp, maar voor het schrijven van zijn opstel bleek dat niet vol doende. Gelukkig bood de biblio theek uitkomst. Of Peter in de toekomst van zijn belangstelling voor de ruimte zijn beroep gaat maken, weet hij nog niet. "De ene week lijkt dat me wel wat, maar de andere week wil ik geoloog worden of natuurkundi ge". Dat hij na Wubbo Ockels de tweede Nederlandse ruimtevaar der wordt, sluit hij echter niet op voorhand uit. "Ik wil graag iets doen wat nog niemand anders ge daan heeft. En op aarde ben je dan al gauw klaar". THEO HAERKENS Felicia de la Parra, Paula van Duyn en Erik van Duyn zijn drie van de twaalf leerlingen uit de vijfde klas van het atheneum die in de week van 4 tot en met 10 mei Oostduitsland bezochten. Het was dit jaar voor de derde keer dat een aantal leerlingen van de Katwijkse scholengemeenschap deze reis maakten. Het initiatief voor de reis kwam destijds van leraar Nederlands Van Kuylenburg. Via een kerk in Oegstgeest kwam hij in contact met de Oostduitse familie Wink ler. Daarnaast zocht hij zelf con tact met een kerkelijke jongeren groep in de DDR. Er bleek bij de leerlingen op de Katwijkse school genoeg interesse te zijn om een reis naar Oostduitsland te maken. Omdat er in totaal twaalf men sen mee kunnen, moet er een se lectie worden gemaakt aan de hand van de motivatie die leerlin gen hebben. Hun beweegredenen moeten ze in het kort beschrijven. Erik van Duyn schreef: "Eigen lijk is het kort samen te vatten: nieuwsgierigheid". Ook bij Feli cia en Paula was dat een van de motieven. Paula schreef ook erg benieuwd te zijn of het land echt zo was als wij denken. Controle De gekozen leerlingen zijn voor hun vertrek voorbereid op hun bezoek aan het Oostblokland door het bekijken van een film over de bombardementen in Dresden. Tevens hebben ze boe ken gelezen over het land en actu ele krantenknipsels bestudeerd. Twee leerlingen die de reis eerder hebben gemaakt, vertelden over hun ervaringen. Maar je kunt nooit genoeg geïn formeerd zijn. Ook al waren de leerlingen ingelicht over de stren ge grenscontrole in de DDR, toch werden enkelen er zenuwachtig van. "Twee uur lang hebben we erover gedaan om over de grens te komen. De grens is een paar ki lometer lang en constant werden we gecontroleerd. Alle handbaga ge moest worden uitgepakt, tijd schriften werden doorgekeken, het stuurkapje moest worden ver wijderd en een enkeling werd grondig gefouilleerd", zo vertelt het drietal. Paula vond de situatie be angstigend, maar ook spannend. "Er kan je toch niets overkomen". Erik viel het vooral dat er zoveel militairen waren. Niet alleen bij de grens maar ook in het land. "Het geeft het gevoel alsof je net uit de oorlog komt, zo'n sfeer lijkt er nog steeds te hangen". De Katwijkse scholieren zijn erg enthousiast over het contact dat ze hadden met de christelijke Oostduitse jongeren. Voor de Ne derlandse jongeren hadden ze een aantal dingen georganiseerd zoals een fietstocht, een bezoek aan de kerkdienst, een etentje en het bekijken van musea. "Tijdens de kerkdienst was het vreselijk druk", zo viel de Katwij- KATWIJK - 'Je zou denken dat niks mogelijk is in Oost duitsland en dat de mensen zich er absoluut niet kunnen uiten over politiek. Toch wor den er in kerken wel degelijk uitspraken gedaan over poli tieke kwesties'. Tot die con clusie kwam een groepje leer lingen van het christelijke Pieter Groen College in Kat wijk dat een week lang in het Oostduitse plaatsje Dresden verbleef. Hun eerste ontmoe ting met de DDR. Marco van Basten met de 'Gouden Bal' vlak nadat hij was gekezen tot de beste voetballer van 1988. Nederlandse club de Europa Cup I won door de Amsterdammers met 4-1 af te drogen, hebben sinds die tijd bar weinig reden tot jui chen gehad. Hoogstens konden ze in Milaan de ene voetbalster na de andere bewonderen; Europese titels leverde het niet op. Voor AC Milan, met Van Bas ten, Rijkaard en Gullit zo onge veer het meest Nederlandse elftal in het buitenland, is het vanavond jubel of treurnis, alles of niets. In de Italiaanse competitie bleek stadgenoot Inter dit seizoen'veel te sterk. Gaat het vanavond mis met de roodzwarten, dan is Milan met al zijn dure vedetten weer terug bij af. Geen titel, vol gend seizoen niet vertegenwoor digd in het toernooi om de Euro pa Cup I en geen juichende maar morrende fans. (foto EPA) In dat geval zal Van Basten nog even verder moeten dromen. De spits, die met Ajax (landstitel en Europa Cup II) en het Nederlands elftal zijn grootste successen boekte, staat nu op de drempel van een nieuwe triomf. Pakt hij vanavond de cup, dan heeft hij al leen de wereldtitel nog niet ge- Maar voetbal is en blijft natuur lijk een teamsport. Van Basten kan nog zo goed voetballen, als hij door zijn medespelers niet 'in stelling wordt gebracht', zal hij ook het beslissende doelpunt niet maken. Bij Ajax lukte hem dat twee jaar geleden wel, net als voor Oranje tegen de Sovjetunie, maar of het vanavond weer 'bal' is? We zullen het zien. TIM BROUWER DE KONING

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 9