Studenten op de vuist met politie Polen Ferme taal van Mubarak op Arabische Top Kritiek echtgenote Mitterrand op situatie Kurden in Turkije Alfonsin niet van plan vroegtijdig af te treden Von Weizsaeker opnieuw president Herhaalde oproep aan Sony tv-kijkers. WOENSDAG 24 MEI 1989 BUITENLAND PAGINA 5 Na weigering erkenning bond NZS WARSCHAU (Rtr/DPA/AFP) Poolse studenten zijn gis teren slaags geraakt met oproerpolitie in het centrum van Warschau, nadat een rechtbank weigerde hun onafhankelij ke, met Solidariteit verwante studentenbond NZS, officieel te registreren. Ongeveer 20 studenten werden na de gevech ten gearresteerd. In de politiewagens werden zij met knup pels onder handen genomen en in hun maag en buik ge trapt. Studenten op de publieke tribune schreeuwden 'Weg met het commu nisme' toen de vrouwelijke rechter Danuta Widawska haar besluit be gon voor te lezen. Het voorlezen van het rechtbankbesluit werd over stemd met het geschreeuw van de woedende studenten. De autoriteiten lieten weten be vreesd te zijn voor 'extremistische facties' binnen de NZS en andere groeperingen van jongeren, die vo rige week in Krakow anti-Sovjetbe- togingen hadden georganiseerd. Voor de beslissing had een advo caat van de NZS betoogd dat regi stratie van de studentenbond een voortvloeisel is van het sociaal ak koord, dat de communistische machthebbers na het ronde-tafel- overleg met de oppositie onder lei ding van het vakverbond Solidari teit op 5 april hadden beklonken. Hoewel de autoriteiten bezwaar VS en Moskou: wapenoverleg 19 juni hervat WASHINGTON (AP) - De onder handelingen tussen de Verenigde Staten en de Sovjetunie over de kernwapens voor de lange afstand zullen op 19 juni in Genève worden hervat. Dat heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Baker gisteren meegedeeld. De besprekingen over verminde ring van de strategische bewape ning (START) werden in november opgeschort, terwijl het werk aan een nieuw verdrag voor ongeveer 90 procent was afgerond. De onder handelingen zouden oorspronkelijk in februari worden voortgezet, maar de nieuwe Amerikaanse president Bush wilde langer uitstel om zijn beleid inzake wapenbeheersing en strategische bewapening te kunnen bepalen. Baker verklaarde dat de regering- Bush in Genève voort wil gaan op de door oud-president Reagan inge slagen weg. Dat wil zeggen: streven naar een vermindering van de stra tegische bewapening met 30 tot 50 procent. De nieuwe regering wil echter ook enkele veranderingen doorvoeren, maar Baker wilde niet zeggen welke. Volgens Kampei man, de chef-onderhandelaar van de regering-Reagan, zou binnen en kele maanden een verdrag beklon ken kunnen worden. Autobom Bij een autobomexplosie in de Bas- kische stad Bilbao zijn vandaag drie politie-agenten om het leven geko men, aldus de Spaanse radio. De bom ontplofte toen de agenten een auto buiten een Franse showroom wilde inspecteren. Franse auto showrooms zijn geregeld het doel wit van aanslagen van de Baskische afscheidingsbeweging ETA. Ligatsjov Ligatsjov, het als conservatief gel dende lid van het Politburo van de Sovjetunie, heeft eergisteren fel uit gehaald naar Ivanov, een officier van justitie een diepgaand onder zoek instelt naar corruptie door par tijkaders. Sudan De Sudanese regering heeft giste ren gezegd dat 460 mensen zijn ge dood bij stammentwisten in het westen van Sudan. Andere bronnen spraken echter van 1500 slachtof fers bij de gevechten die vorige week plaatsvonden in de Darfur- provincies. Aardbeving Bij de Macquarie-eilanden, -ten zui den van Australië en Nieuwzeeland in de Stille Oceaan, heeft zich giste ren een zware aardbeving voorge daan, met volgens de Amerikaanse geologische dienst USGS een kracht van 8,2 op de Schaal van Richter. Berichten over schade of slachtoffers zijn niet binnengeko- Mafia De Franse politie heeft in de nacht van maandag op dinsdag nabij Lyon drie leiders van de Camorra, de Napolitaanse mafia gearresteerd. De arrestaties werden verricht tij dens een grootscheepse zoekactie in drie villa's in Millery, een dorp 15 kilometer ten zuiden van Lyon. De verdachten behoren tot de top van de Camorra en zouden verscheide ne moorden op hun geweten heb ben. aantekenden tegen een artikel in de statuten van de NZS dat 'stakingen' van studenten mogelijk maakte, meende de advocaat dat zulke sta kingen een oude traditie zijn in Po len en door bestaande statuten niet worden verboden. De legalisering van de NZS was, net als de registratie van de vakbon den Solidariteit en Boeren Solidari teit, een voorwaarde van de opposi tie die moest worden ingewilligd voordat zij aan de verkiezingen zou den meedoen. De twee vakbonden werden vrij snel na de ronde-tafel besprekingen gelegaliseerd, maar de toekomst van de NZS bleef onze ker. Volgens sommige studenten kon de weigering van de rechter om de studentenbond te registreren niet anders worden uitgelegd dan als een provocatie, bedoelt om verwar ring te stichten en verdeeldheid te zaaien in de oppositie, met het oog op de parlementsverkiezingen van 4 junk Meteen na de uitspraak gingen 200 studenten de straat op en pro beerden in het centrum van de hoofdstad een demonstratie te hou den. De weg werd echter versperd door de oproerpolitie. Er werden veel tegen de regering gerichte leu zen geroepen, onder meer 'We zul len hier nog een China maken'. De NZS-leiders hebben aangekondigd tegen de uitspraak van de recht bank in beroep te gaan. BONN De 69-jarige Westduitse christen-democraat Richard von Weizsaeker is gisteren, zoals alge meen was aangenomen, voor een tweede ambtsperiode van vijf jaar gekozen tot president. De Bundes- versammlung, een college bestaan de uit alle parlementariërs aange vuld met een evengroot aantal afge vaardigden uit de elf deelstaten, koos hem met 881 van de 1022 stem men. Alleen de eerste president, Heuss, kreeg bij zijn herverkiezing in 1954 meer stemmen. door Hans Hoogendijk Het aantal van 108 nee-stemmers was hoger dan tevoren was aange nomen, Dertig afgevaardigden ont hielden zich van stemming en drie stembriefjes werden ongeldig ver klaard. Omdat de SPD en de FDP gesloten voor de herverkiezing van de president stemden, en de Groe nen verdeeld kozen, betekent dit, dat enkele tientallen afgevaardig den uit de CSU en enkele uit de CDU tegen hun eigen partijgenoot hebben gestemd. Uit Beieren was de laatste jaren vaak kritiek gekomen, omdat de president liberale opvattingen ver kondigde die niet strookten met de Beierse lijn. Von Weizsaeker zei in een kort dankwoord, dat een presi dent er voor iedereen is, maar het niet ieder naar de zin kan maken. "Ik moet mijn ambt als boven de partijen staand uitoefenen, neu traal, maar niet zonder eigen me ning". Later voegde hij daaraan toe dat in de uitslag een groot vertrouwen naar voren kwam. "Het is bemoedi gend" en doelend op de Beierse te genstemmen "de uitslag brengt ook mijn speelruimte tot uitdrukking". SPD-voorzitter Vogel over de uit slag: "Er zijn blijkbaar géén Repu blikeinen in de zaal nodig om be denkelijk veel nee-stemmen te kun nen registreren. Dat werpt een beetje een schaduw op het resul taat". CSU-voorzitter Waigel uit wiens club de meeste 'spelbeder vers' kwamen: "Het is een geweldig resultaat en een buitengewoon breed vertrouwensbewijs. Voor een democratische staat is het aantal te genstemmers gering". Von Weizsaeker had tot vlak voor de uitslag in zijn dienstwoning 'Vil la Hammerschmidt' zitten werken. Zijn vrouw Marianne daarentegen stond om elf uur al netjes in de rij om een stapeltje briefkaarten te la ten voorzien van het speciale eerste dagstempel. Toen de president kort voor een uur in de hal arriveerde miste hij bijna de uitslag. Op een tv- toestel hoorde hij parlementsvoor zitter Sussmuth zeggen: "Van de 1022 stemmen zijn er 881 op dr. Ri chard von Weizsaeker uitgebracht". Een kort knikje en de nieuwe en ou de president betrad het podium om een staande ovatie te ondergaan. Direct daarna voerde de weg van het echtpaar naar het Bonnei marktplein waar sinds elf uur een groot feest aan de gang was ter gele genheid van het 40-jarig bestaan van de Bondsrepubliek. De elf deel staten boden elk een eigen pro gramma aan vol folklore, muziek, drank en natuurlijk hun eigen war me worsten. BUENOS AIRES (AP) - President Raul Alfonsin van Argentinië heeft gisteren verklaard alsnog aan te blijven tot 10 december, omdat zijn gekozen opvolger, de peronist Car los Menem, in gesprekken over een eerdere machtsoverdracht geen verantwoordelijkheid wilde nemen voor strenge bezuinigingsmaatre gelen die Alfonsin noodzakelijk acht. Onmiddellijk nadat Alfonsin zijn besluit gisteren via radio en televi sie bekend had gemaakt, bood zijn regering haar ontslag aan, net als zij dat na de verkiezingsoverwinning van Menem had gedaan. Een reactie van Alfonsin op het ontslagaanbod zou vandaag komen. "We zullen de tiende december halen met de buitengewone inspan ning van het Argentijnse volk", zei Alfonsin in een korte, zakelijke re devoering. Hij zei dat zijn partij, de nu nog regerende Radicale Burger unie, voor zondag haar eigen econo mische programma zou presente- "Het zal zo hard zijn als u zich maar kunt voorstellen", zei Alf onsin, "toegepast op een oorlogs economie...een regering in crisis". Hij gaf geen bijzonderheden. Menem verklaarde later tegen over het persbureau Diarios y Noti- cias dat zijn partij de onderhande lingen die vorig weekeinde op ini tiatief van Alfonsin waren begon nen niet had afgebroken. "We wa ren het gewoon niet eens met de (economische) voorstellen van de regeringspartij", zei hij. "Zoals ik eerder heb gezegd, wil ik dat de pre sident vertrekt in ere, zonder ont slag, zoals dat hoort voor een man die heeft gestreden voor democra tie", aldus Menem. Intussen kwamen op een oproep van de oppositiepartij Verenigd Links ongeveer 3000 mensen bij het parlementsgebouw bijeen voor een hongermars tegen de inflatie van de lonen en een verhoging van de kos ten van openbare diensten. "Er wordt geen pact of sociale vrede ge regeld van hogerhand, want nu be gint de strijd en mobilisatie van de mensen van de onderkant", zei Echegaray, de secretaris-generaal van de communistische partij. Tijdens de verkiezingen van tien dagen geleden heeft de peronis- tische partij de meerderheid gekre gen in beide huizen van het congres. Hoewel de Radicale Burgerunie van Alfonsin nog steeds aan de macht is, steunt de bevolking de pe ronisten. Hun verkiezingsoverwin ning heeft de beleggers geen nieuw vertrouwen ingeboezemd, maar heeft juist geleid tot een verder ver val van de Argentijnse e CASABLANCA President Mu barak van Egypte heeft gisteravond op de openingssessie van de Arabi sche topconferentie in Casablanca terugtrekking van het Syrische le ger uit Libanon geëist. Tevens wil de Mubarak dat Israël, dat een smal le strook in zuid-Libanon bezet houdt, het veelgeplaagde land ver laat. door Taco Slagter Het was zeer opvallend dat gastheer koning Hassan van Marokko na diens openingsrede het om de vrede met Israël tien jaar lang verstoten Egypte als eerste het woord gaf. Daarmee werd zeer duidelijk weer spiegeld dat de Arabische wereld niet zonder de belangrijke politie ke, economische en militaire in breng van Egypte kan, en in feite nooit heeft gekund. In een verrassende toespraak riep Mubarak zijn Arabische broeders op tot politiek realisme. "De wereld ziet er vandaag anders uit dan tien jaar geleden. Als Arabische natie kunnen wij alleen geloofwaardig zijn als wij en bloc op spirituele wij ze zoeken naar oplossingen waar mee een rechtvaardige vrede in het Midden-Oosten kan worden be reikt", aldus Mubarak. De rede van de Egyptische presi dent sloeg bij de extreme landen binnen de Arabische Liga, Syrië en Libië, als een bom in. Assad en het 'enfant terrible' kolonel Khadaffi van Libië waren zichtbaar geshoc keerd door de daadkrachtige maar vooral van retoriek gespeende Egyptische boodschap aan de con ferentie. Nog niet eerder heeft een Arabische leider op een topontmoe ting van de Liga van een zo gematig de en met name pragmatische visie getuigd. En dat op een moment dat het verschopte Egypte zonder een buiging naar de extremisten, in de Liga weer was opgenomen. Boven de veelbelovende Arabi sche topconferentie pakten zich na Mubaraks terugkomst onmiddellijk donkere wolken samen. Hoewel ook gastheer koning Hassan van Marokko in zijn openingsrede de broeders had opgeroepen tot een heid, verstandige discussies en vreedzame besluiten over de kwes ties Libanon en het Palestijns-Israë lisch conflict, wenste Assad zich bij voorbaat daarin niet te schikken. Libanon terug te trekken om daar mee plaats te maken voor een door Mubarak voorgestelde en door de Arabische Liga gesteunde dialoog tussen de rivaliserende partijen in het al veertien jaar verscheurde land. Bovendien wil Syrië geen door de PLO ontworpen en door de gema tigde landen onderschreven resolu tie steunen die aanspoort tot een po litiek en diplomatiek offensief te gen Israëls weigering in bezet ge bied een Palestijnse staat te vesti gen. Damascus wil dat de Arabische Liga zich militair, economisch en politiek tegen Israël mobiliseert en geen vingerbreed toegeeft daar waar het gaat om erkenning van Is raël. Syrië wil pas gaan praten met 'de gemeenschappelijke vijand' als Israël zich onvoorwaardelijk uit alle bezette gebieden (inclusief de in 1967 op Syrië veroverde Golan- hoogvlakte) heeft teruggetrokken. Maar het is niet zo dat de gematig de Arabische leiders zich met deze extreme opstelling van de Syriërs voetstoots neerleggen. Zij onder schrijven de door Mubarak gepo neerde stelling dat de tijden zijn veranderd zijn en de Arabische we reld als een eenheid en als politiek machtsblok in de wereld slechts respect en gehoor kunnen afdwin gen als er met het bedrijven van ex treme onrealistische politiek defini tief wordt afgerekend. Reuzenplanten in omgeving van Tsjernobyl MOSKOU (AP) - Een deel van de vegetatie in de besmette zone rond de kerncentrale van Tsjer nobyl begint reusachtige afme tingen aan te nemen, zo heeft gisteren de Sovjetkrant Lenins- koje Znamja bericht. "Sommige planten vertonen tekenen van reuzengroei", be richtte de krant. Zo groeien er nabij de bossen die door het ker nongeluk in 1986 werden ver woest, 'reuzenpijnbomen'. Bladeren van populieren heb ben een doorsnee van bijna 18 centimeter. Sommige takken en bladeren zijn misvormd, en meeldraden hebben de neiging zich te splitsen, aldus de Lenins- koje Znamja. Aan de bomen ontluiken knoppen in een sei- normaal slapen. De krant ontzenuwde geruch ten als zouden knaagdieren zich in een straal van 30 kilometer rondom de kerncentrale buiten gewoon snel vermenigvuldigen of als zou er in de besmette zone helemaal geen teken van leven meer te bespeuren vallen. "Ofschoon er enkele geneti sche afwijkingen zijn vastge steld bij knaagdieren, zijn er in hun conditie of gedrag geen ver anderingen van betekenis opge treden", meldde de Leninskoje Znamja. De krant erkende wel dat de populatie van elanden en everzwijnen in de streek rond Tsjernobyl is gedaald. De kernramp in april 1986 kostte het leven aan zeker 31 mensen en de vrijgekomen ra dioactiviteit maakte de tie van meer dan 100.000 sen noodzakelijk. ALOHADAK De Amerikaanse raad voor de verkeersveiligheid NTSB heeft de luchtvaartmaat schappij Aloha Airlines uit Hawaii verantwoordelijk gesteld voor het ongeluk in april 1988 waarbij een deel van het dak tijdens een vlucht van een Boeing 737 van de maat schappij werd weggeblazen. "De kwaliteit van het onderhouds-en in spectieprogramma van Aloha Airli nes was beneden de maat", aldus de NTSB in een rapport. Eén stewar dess kwam om het leven en 59 pas sagiers raakten gewond. ATHENE De particuliere reis die Daniëlle Mitterrand, de echtgenote van de Franse president, onlangs naar het door Kurden bewoonde zuidoosten van Turkije heeft ge maakt, heeft een nieuwe rimpeling veroorzaakt in de betrekkingen tus sen Parijs en Ankara. Deze waren al labiel tengevolge van de Franse nei ging, solidariteit te betuigen met minderheden in Turkije. door Frans van Hasselt Aanvankelijk ging het vooral om Armeniërs, van wie er in Frankrijk zelf ongeveer 500.000 leven, die in sommige steden, zoals Marseille, ook electoraal gewicht in de schaal leggen. In de jaren '70 was er geruime tijd geen Turkse ambassadeur in Parijs uit protest tegen het feit dat in Mar seille in tegenwoordigheid van hoogwaardigheidsbekleders een monument was ingewijd ter her denking van de honderdduizenden Armeniërs die tijdens de Eerste We reldoorlog in het Ottomaanse Rijk werden afgeslacht. De laatste jaren waren de Turks- Franse betrekkingen zich aan het herstellen, al bleef de Armeense kwestie op de loer liggen en kwam daar ook een Kurdische bij, doordat in Parijs een instituut voor Kurdi sche studies met openlijke rege ringssteun - en donaties van me vrouw Mitterrand - ging functione- De Turkse ambassadeur in Parijs, liter Turkmen, heeft zich nu be klaagd over uitspraken die me vrouw Mitterrand. Zij legde in eigen land haar indrukken vast van de be zoeken aan de kampen die de afge lopen herfst in zuidoost-Turkije zijn ingericht voor 36.000 Kurdische vluchtelingen uit Iraq. Franse ambassadeur in Ankara, oud-journalist Eric Rou leau, had haar daarbij begeleid. Tij dens haar verblijf in Turkije had zij zich van zulke uitspraken onthou den omdat, naar ze zei, de plaatselij ke situatie daarvoor te delicaat was. Er woedt in dit gebied al sinds 1984 een guerrilla. Nog afgelopen maan dag kwam het bij Eruh tot een ge weldsuitbarsting waarbij aan Turk se zijde twee en aan Kurdische vier doden vielen. Mevrouw Mitterrand bekritiseer de op een persconferentie in Parijs het beleid van de Turkse autoritei ten die de vluchtelingen feitelijk in gevangenschap zouden houden. Al leen vanuit het kamp bij Diyarbakir mogen kleine groepen mannelijke vluchtelingen om de beurt het cen trum van de stad bezoeken, waar zij echter bij gebrek aan geld niet veel anders kunnen doen dan urenlang in een theehuis zitten. Hopeloos noemde ze de situatie in het tentenkamp bij Mardin en in het kamp bij Mus, waar de vluchte lingen in primitieve huizen zijn on dergebracht. In Mardin zouden de afgelopen winter 300 kinderen zijn omgekomen bij temperaturen van 20 graden onder nul, terwijl de op handen zijnde hete zomer nieuwe slachtoffers zou eisen tengevolge van uitdroging. Voor de 20.000 kin deren onder veertien jaar was er in het geheel geen onderwijs. Me vrouw Mitterrand noemde de kam pen 'drie tijdbommen' die kunnen exploderen als de wanhoop van de ouderen overloopt - het zou kunnen komen tot collectieve zelfmoorden. Wat de kampbevolking vergeefs nastreeft is het verkrijgen van de of ficiële status van vluchteling, die Turkije hun niet wil verlenen. Me vrouw Mitterrand bekritiseerde de Turkse regering vooral vanwege haar weigering, buitenlandse in stanties gelegenheid te geven de kampen rechtstreeks te steunen. Alles moet lopen over de Turkse Halve Maan, het Turkse pendant van het Rode Kruis. In de woorden van mevrouw Mit terrand klonk ook kritiek door op de regering van haar eigen land, die Iraq wapens had verkocht en geen vluchtelingen wil opnemen. Over de openstelling van de grenzen voor deze met de dood bedreigde vluch telingen had ze contact opgenomen met minister van binnenlandse za ken Joxe, maar ze ging niet in op de vraag of ze ook haar eigen echtge noot had benaderd. Inmiddels heeft de Kurdenleider Mashud Barzani, ook in Parijs, ver klaard dat sinds het bezoek van me vrouw Mitterrand leidende figuren uit de kampbevolking die haar had den ontvangen en ingelicht, van Turkse zijde aan een harde behan deling waren onderworpen, met verhoor, belediging en slaag. Vluch telingen in primitieve huizen waren bedreigd met terugkeer naar ten ten, anderen kregen te horen dat ze voor de keus zouden worden ge steld van transport naar Iraq of ver spreiding in west-Turije zonder de mogelijkheid nog contact met el kaar te onderhouden. ADVERTENTIE Bij regelmatige kwaliteitscontrole op duurzaamheid van onze produkten is gebleken dat bij enkele in het verleden geproduceerde modellen vroegtijdige slijtage van de aan/uit-schakelaar kan optreden. In uitzonderlijke situaties kan dat tot oververhitting van de schakelaar leiden, waarbij de kans op brandgevaar niet geheel uit gesloten is. Vanzelfsprekend wil Sony Nederland uit voorzorg en veilig heidsoverwegingen deze schakelaar vervangen. Het betreft hier de volgende modellen: KV-2264EC (TXT) KV-2IXRD/XRTD KV-2230EC (TXT) KV-2256EC KV-2764EC (TXT) KV-27XRD/XRTD KV-27XSC/XSTC KV-2756EC Indien u in het bezit bent van één van de bovengenoemde toestellen dan adviseren wij u de Sony servicelijn te bellen. Aangezien het een beperkt aantal toestellen betreft verzoeken wij u vooraf het type- en serienummer te noteren. Deze gegevens vindt u op de achter zijde van de tv. Belt u uitsluitend de gratis Sony servicelijn: 06-0228888 Wij kunnen u dan meteen vertellen of de schakelaar van uw toestel moet worden vervangen. Deze handeling zal - na telefonische afspraak - gratis aan huis worden uitgevoerd en weinig tijd vergen. De Sony servicelijn is bereikbaar van maandag tot en met zaterdag van 08.00 uur tot 22.00 uur. Tenslotte wijzen wij er nadrukkelijk op dat in overige modellen gebruik is gemaakt van een ander type aan/uit-schakelaar. N.B. Deze oproep geldt alleen voor diegenen die nog niet eerder hebben gereageerd. SONY

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5