Verdeeldheid VVD over Nijpels groeit Sovjet jeugd misbruikt Winsemius neemt het op voor Nijpels Europees Parlement wil uitleg Grieken over Elly van Kuijk WD royeert Drents statenlid Heerma: geen aanpassing premiekoop Beckers: Groenlinks bedreigt PvdA niet Lubbers: snel eind aan conflict in verpleging Russische politiemannen voor het eerst in Nederland BINNENLAND STRAATSBURG (GPD) - Voorzit ter Lord Plumb van het Europees Parlement eist van de Griekse rege ring tekst en uitleg over de zaak Elly van Kuijk. Hij doet dat in de vorm van een klacht met als kernvraag hoe het komt dat de Nederlandse dan zes maanden Plumb niet doorgespeeld DEN HAAG (GPD) Minister Nijpels moet duidelijk maken waar hij staat in het geschil- Paadvan Ministers. Twee dagen punt rond de afschaffing van het reiskostenforfait. Gebeurt dat niet, dan moet hij verdwij- dat de verpleegkundige was vnjge- nen, heeft fractievoorzitter Luteijn van de WD in de Eerste Kamer gisteren gezegd. Nij pels' voorganger Winsemius neemt het in een dagbladinterview vandaag daarentegen op voor de minister. Hij zou precies hetzelfde hebben gehandeld als Nijpels: "Je moet op een bepaald moment zeggen: het plan moet er door, jullie regelen maar hoe het betaald moet worden". laten na storting i i borgsom, mentariër i Griekse gevangenis gezeten heeft kreeg Cornelissen van het bureau te doen. wegens een geschil met de douane. „Zonder enige vorm van proces' zal in de klachtbrief staan, „en met gen niet waren gesteld omdat onvoldoende bewijzen voor het ple- niet in de Raad thuis hoorden, gen van een misdrijf'. Het is de CDA-europarlementari- s geadviseerd dit zelf het gewicht de voorzitter van het Europees Europees Parlement sprak hem Parlement het bericht dat zijn vra- meer aan._ „Wij staan in dit parlement steeds klaar", aldus Cornelissen, „om de schending van mensenrechten. moeten worden. Het meer dan een halfjaar gevangen houden van Elly van Kuijk voor een vermeende overtreding van administratieve aard heeft veel Europarlementari ërs aan het denken gezet. Gezegd wordt dat de Raad van Ministers de neiging heeft schendingen van de mensenrechten in de lidstaten van de Europese Gemeenschap zoveel mogelijk te verdoezelen. Hij eiste vervolgens van Plumb Cornelissen geweest, die deze dat hij deze 'onbegrijpelijke, ontoe- stellen. Maar wat doen wij als het week alsnog de kat de bel heeft aan- laatbare en trieste zaak' alsnog aan gaat om de schending van mensen gebonden. Hij had vragen over de de orde zou stellen. Dat heeft Lord rechten in ons eigen Europa? zaak gesteld, maar die werden door Plumb inmiddels gedaan. Niet bij Inmiddels is deze vraag voor het de de Raad van Ministers, zoals Corne- Europees Parlement een zaak van lissen eerst wilde, maar bij de zelfonderzoek geworden. De be- r ook ter wereld, aan de kaak te derlandse christen-democraat. „De beschuldigingen die door Brussel ten aanzien van niet-gemeen- schapslanden op dit punt zouden worden geuit, zullen hun geloof waardigheid verliezen als het met de eigen ethiek ook niet zo goed Griekse regering. De Europarle- staande regelgeving zal gewijzigd blijkt te zitten". Luteijn zei gisteren voor de tv dat niet te delen dat de WD desnoods 'wij ons in alle nuchterheid moeten maar zetelverlies moet accepteren realiseren dat niemand onmisbaar in ruil voor het zich ontdoen van is'. Desnoods zal de WD een verlies Nijpels. „Dat begrijp ik niet, dat heb aan stemmen bij de kamerverkie- ik nog nooit een politicus horen zeg- zingen daarvoor moeten accepte- gen, minder zetels. Nijpels moet er ren. „We kunnen niet steeds korte- bij. Hij is een goed fractielid. Leden termijnconcessies doen. Dan moe- willen het en electoraal is hij goud ten we de consequenties aanvaar- waard. Hij is enorm populair", al- den", aldus de senator. dus Van der Klis. Luteijn vormde in de afgelopen Van der Klis verraadde voorts dat week een driemanschap binnen de Nijpels bij enkele WD-kamercen- WD met Voorhoeve en partij voor- trales hoog staat op de voorlopige zitter Ginjaar. Zij voerden de partij verkiezingslijsten. Bij de kamercen- aan bij de breuk met het kabinet- trales Brabant en Den Bosch staat Lubbers over het afschaffen van het de milieuminitser op de tweede reiskostenforfait als onderdeel van plaats. In Utrecht staat hij derde, in het nationaal milieubeleidsplan. De Haarlem en Den Helder vijfde. WD-fractie was tegen het afschaf fen van het reiskostenforfait, de 0 WD-bewindslieden met Nijpels en öprOïlg Smit-Kroes voorop waren daarvoor. In een vraaggesprek met de Volks in het tv-programma kwam dui- krant neemt oud-minister Winsemi- delijk de verdeeldheid rond Nijpels us, voorganger van Nijpels op bij de WD-achterban tot uitdruk- VROM en opsteller van dé milieu- king. Zo stelde de voorzitter van de paragraaf in het WD-verkiezings- WD-kamercentrale Friesland, De programma, het op voor de omstre- Haan, dat Nijpels door zijn onduide- den milieuminister. „Ik neem mijn lijke opstelling alles gevangen petje af voor wat Nijpels inhoude- houdt. Op den duur werkt dat nega- lijk heeft gepresteerd. Hij heeft het UTRECHT (ANP) - Het hoofdbe de partij, aldus De gewoon puur goed gedaan. Als ik stuur van de WD heeft het omstre- kijk naar de hoofdlijnen van het Na- den Drentse statenlid Dineke tionaal Milieuplan, zeg ik: potver- Uildriks uit de partij gezet. Het be sluit tot royement is genomen op dikkie, dat is toch een flinke sprong verder dan waar ik kwam". Los daarvan vindt hij het om poli tieke redenen onverstandig om de zaak rond Nijpels zo hoog op te spe len: „Hoe je het ook wendt of keert, Nijpels is het milieugezicht van de WD. Dat moetje niet beschadigen. Doe je dat wel, dan zal blijken dat het niet uit te leggen is aan de kie- Wat er nu gebeurt is volgens hem 'puur slecht'. Winsemius wil niet te rug in de Kamer maar wil wel op een onverkiesbare plaats als lijstdu wer. Als Nijpels moet verdwijnen, overweegt hij zich niet als lijstdu wer beschikbaar te stellen. „Daar zou ik zwaar over moeten naden ken. Dat wordt dan natuurlijk wel heel moeilijk". tief uit Haan. De Friese liberaal noemde het beter voor de WD als Nijpels er niet meer bij zou zijn. De voorzitter van de kamercen trale Brabant bij de WD, Van der Klis, noemde het heel negatief dat mensen binnen de WD bezig zijn met het vereffenen van oude reke ningen met Nijpels. „Zonder Nij pels speelt Voorhoeve een verloren wedstrijd. Speelt ook de WD een verloren wedstrijd. Dat is politieke zelfmoord", aldus Van der Klis. De Brabantse WD-voorman zei verder het standpunt van Luteijn DEN HAAG (ANP) - Staatssecre taris Heerma (volkshuisvesting) is niet van plan de premiekooprege ling aantrekkelijker te maken, DEN HAAG (GPD/ANP) Groen komst. Hij is officieel gevraagd als Links, de bundeling van PPR, PSP, onafhankelijk kandidaat op de v CPN en EVP, sluit deelname r een kabinet van PvdA en CDA niet bekendheid als leider uit. Al is de kans daarop niet groot, terdamse havenstaking de plaats. Rosenmöller kreeg vooral de Rot- 1987. Vo- heeft lijsttrekster Beckers gisteren rig jaar werd hij door een groep op gezegd, Beckers noemde de cultu- positionele leden van de Industrie- rele verschillen tussen de partijen bond FNV gevraagd zich kandidaat geen beszwaar. Ze zei de afgelopen te stellen als voorzitter van die orga- jaren ook goed te hebben kunnen nisatie. Hy wilde zich toen echter samenwerken met PSP en CPN. niet in de interne conflicten van de Beckers keerde zich tegen de bond mengen. i van de klein-linkse com- gisteren op de tocht ko- te staan. De Groenen, een par- breuk doen aan de PvdA. Laat de tij die zelfstandig zal meedoen angst die de PvdA combinatie heeft. „Ik ben niet ge- binatie voelig voor het argument dat wij af- PvdA blij zijn. We versterken de Kamerverkiezingen, heeft de Volgens Beckers is Groen Kiesraad gevraagd de Links niet uit op het afsnoepen van Links te blokkeren. De Groenen kiezers van de PvdA. Groen Links willen niet verward worden met de mikt op kiezers die duidelijke ant- groen-linkse lijst. De groepering, woorden willen op vraagstukken als milieu, ontwapening en armoe- D de. Ze wees erop dat op al deze ter- de verkiezingen in. Volgens haar verzoek van de kamercentrale Drenthe van de WD. Aanleiding is haar herhaalde solistisch optreden. Dat kwam onder meer tot uit drukking in november 1987 toen ze op briefpapier van de fractie het noordelijk theatergezelschap De' Voorziening verzocht het omstre den stuk 'Het vuil, de stad en de dood' van Fassbinder op te voeren. Een royementsprocedure werd toen op gang gezet. Uildriks wordt sindsdien buitengesloten van frac tievergaderingen. Het hoofdbestuur van de WD maakt ook bezwaar tegen columns did het statenlid schreef voor de Drents-Groningse pers, waarin zij kritiek leverde op anderë statenle den, gedeputeerden en de commis saris der koningin. Al voor de laatste verkiezingep was ze door de Drentse WD op een onverkiesbare DIEMEN Haar afscheid uit de politiek heeft ze aangekondigd, ze i: plaats gezet. Met bijna 10.000 voor- keerd tot het milieu en wil het autogebruik terugdringen, maar toch keurstemmen werd ze echter toch demissionair minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) gisteren op de ook binnen het CDA van de kerken. Inmiddels heeft het PPR-kamer- lid Lankhorst te kennen gegeven zich nader op zijn politieke toe komst te willen beraden. Lankhorst komt pa^ op een vijfde plaats bij- Groen Links. Volgende week wil het PPR-kamerlid knopen door hakken. Ook vakbondsbestuurder Rosen möller van de Vervoersbond FNV beraadt zich op een politieke toe- overstijgt het milieuprobleem de nen zijn al vertegenwoordigd in provinciale staten van Noord-Hol land en de Amsterdamse gemeente raad. De Groenen hadden liever gezien dat klein links zich zou bedienen van de naam Regenboog-lijst, zoals ook gebeurt bij de Europese verkie zingen. Als de verwarring tijdens de campagne voor de Kamerverkiezin gen aanhoudt, sluiten de Groenen een gerechtelijke procedure tegen de naam Groen Links niet uit. Winsemius: petje af schrijft hy aan de vereniging Eigen Pheeft gepresteerd. Huis, een belangenvereniging voor huiseigenaren. Deze stelt dat door door de rentestijging premiewonin gen onbetaalbaar worden. Mensen met een belastbaar inko men tot 43.500 gulden kunnen pre mie krijgen. Ze hebben tevens ge meentegarantie nodig om een hypo theek ter gróótte van de hele koop som te kunnen krijgen. De hoogte van de gemeentegarantie wordt eveneens door het inkomen be- PaNu' sluiten volgens Eigen Huis NIJMEGEN - „De r door de rentestijging de normen }fr?.n omgaan met de i gekozen. Uildriks gaat tegen de be- asfalteermachine te vinden voor de opening van een nieuwe snelweg. Geas- slissing in beroep bij de commissie sisteerd door burgemeester Dok van Diemen legde ze gistermiddag het van beroep van de VVD. laatste stukje van de A-l (Amster der dam-Amersfoort) ALKMAAR (ANP) - Premier Lub- Het College voor Ziekenhuis- bers wil snel een einde aan het loon- voorzieningen heeft staatssecreta- conflict in de verpleging. Hij zei dat ris Dees (volksgezondheid) gisteren op een Euromanifestatie van zijn geadviseerd het aantal plaatsen in partij in Alkmaar nadat vijftig de- zwakzinnigeninrichtingen met 3500 monstrerende verpleegkundigen uit te breiden. Er zijn ongeveer 2500 hem ongeveer tien minuten het plaatsen nodig om de bestaande spreken onmogelijk hadden ge maakt door onder sonoor geroffel op omfloerste trommen zwijgend wachtlijsten te voorkomen. op het podium plaats te Het plaatsgebrek Bij een hoge werkdruk ontstaan college een gevolg inkomensspanningen. Daar moetje dan met elkaar naar kijken in de on derhandelingen tussen werkne- volgens het i de toegeno- levensduur en levensverwach ting van geestelijk gehandicapten. Daardoor komen in de inrichtingen werkgevers, aldus Lub- op korte en middellange termijn bers. Wat de zaak gecompliceerd niet genoeg plaatsen vrij r de subsidie en de gemeentega- lülfï" rantie niet meer op elkaar aan. Daar- 'door kunnen die r sub- i kan dat. In het begin was ieder- i blij met de perestrojka. Maar de sidie in aanmerking komen niet de laatste Jaren w<trdt de Perestrojka benodigde hypotheek krijgen: Is meer en meer door de jeugd mis- het inkomen wel hoog genoeg voor brulkt Df criminaliteit is toegeno- een volledige hypotheek, dan is het men- slbds de straffen la8er zlJn weer te hoog voor subsidie. worden Eigen Huis wil dat Heerma de Generaal Stamslay Osipov en ko- premiekoopregeling afstemt op de lone' Dzjamal Malisjev. voor het normen voor gemeentegarantie, eerst van hun leven een weekje in Volgens Heerma is dat dit jaar al ge- Nederland op uitnodiging van de beurd. Verder is het met de taak van J"bi1®rae"det afdebng f van het rijk alle renteschommelingen de IpA (Internationa Police Asso- volledig te compenseren, aldus de ciation), willen geen kwaad woord staatssecretaris. „Een rentestijging horen °var het hervormingsbeleid zal dan ook in eerste instantie kun- van president Gorbatsjov. Maar ze nen leiden tot de noodzaak vooraf ervaren wel de nadelige gevolgen door sparen meer eigen geld in te brengen", vindt hij. i die plotselinge vrijheid. Binnenland k door Jos Heymans maakt is volgens Lubbers dat 'heel apart, chique en rijk pensioen fonds' is. CD A-fractievoorzitter De Vries met slechts 30 roebel aan zakgeld constateerde opnieuw dat de PvdA zodat het voorgenomen middagje haar kracht zoekt in een program winkelen niet kon doorgaan, zijn de dat gekenmerkt wordt door een re- politiemensen vooral onder de in- delijke toon. Echter, de lange was- druk geraakt van de infrastructuur, lijst van PvdA-verlangens nood- EDE/OTTERLO (GPD) - „Het systeem van verkeerslichten zaakt tot forse belastingverzwaring, en fietspaden, daar kunnen wij in Het wordt Pskov alleen maar van dromen". gemakkelijke formatie, zo voorspel- Jaloers zijn de Russen ook op de de De Vries, huisvesting en de middelen, die de Terwijl de WD intern orde op za- politie hier ter beschikking staan, ken probeert te stellen, schildert de „Wij missen de apparatuur als telex, partij het CDA af als fax en computer. Het verschil in or- bare partij die ganisatie is enorm. Hier doet ieder- aldus De vries. „En wie geen spijt een zijn werk met zijn eigen appara- wil krijgen tuur in een bijna huiselijke sfeer. Het lijkt wel of we bij iemand thuis waar je aan toe bent, roept de heer bloeide zijn in plaats van op het hoofdbu- Voorhoeve ons toe. Zouden der reau van politie. Bij ons is het heel sen dat nu echt geloven, deze zakelijk, onpersoonlijker, bij: litair". De Vries. bewoners te kunnen opnemen. Politie heft Van Goghteam op Het twaalf man sterke Van Goghteam is september dus geen opgeheven omdat het onderzoek naar de roof van de drie Van Goghs uit het Kröller-Müllermuseum in Otterlo helemaal is doodgelopen. Volgens politiewoordvoerder on bereken- Reus is het team teruggebracht tot de PvdA lonkt, enkele leden van het Edese korps echt onderzoek geen zijn stem moet dus sprake meer. De doeken Weefge- bij de WD zijn. Dan weetje precies touw met Wever (1884) en Uitge bloeide Zonnebloemen (1887), evenals een uit 1885 daterende ver sie van De Aardappeleters, werden kem denk ik dan bij mezelf', aldus 12 december vorig jaar uit het muse- ontvreemd. Zandvoort D66 eist dat alle werkzaamheden op het racecircuit van Zandvoort on middellijk worden stilgelegd totdat er een milieu-effect rapport is opge steld. D66-kamerlid Eisma heeft gisteren tijdens een werkbezoek aan Zandvoort geconstateerd dat daar in strijd met nog lopende pro cedures al is begonnen met de aan leg van een tijdelijk circuit. D66 vreest voor onherstelbare schade aan het duinlandschap. Water De waterleidingmaatschappij Lim burg heeft de bewoners van Mid den- en Noord-Limburg gevraagd om zuinig te zijn met water. Door de aanhoudende droogte en warmte zijn in beide regio's problemen ont staan. Voor Zuid-Limburg, waar de grond vochtiger is, geldt de oproep niet. De waterleidingmaatschappij verwacht niet dat de Limburgse wa tervoorziening in gevaar zal komen. Woensdrecht Een tien man sterk Russisch team komt vandaag op Schiphol voor een inspectie van de vliegbasis Woensd recht op kruisraketten. Het in de cember 1987 tussen de VS en de Sovjetunie gesloten INF-verdrag voorziet in wederzijdse inspecties. In augustus vorig jaar onderging Woensdrecht een eerste Russische inspectie. „Vroeger was het straf- en vervol gingsbeleid heel streng. Wie een po litieman beledigde, kon rekenen op een jaar gevangenisstraf of een jaar werkkamp. Dat is nu niet meer zo. De wetten zijn veranderd, veel mil der geworden", zegt generaal Osipov. Zijn functie is vergelijkbaar met die van een hoofdcommissaris. Osipov is verantwoordelijk voor het politiebeleid in ljet district Pskov, een gebied zo groot als Nederland in de republiek Rusland, vlak bij de grens met Estland. Het district telt 850.000 inwoners. Zijn collega Ma lisjev is hoofdcommissaris van de stad Pskov met 190.000 inwoners. Ze bezoeken Nederland in het ka der van de stedenband, die Nijme gen sinds anderhalf jaar onder houdt met Pskov. Ook een Russisch koor behoort op dit moment tot de bezoekers van de Gelderse plaats. En in de zomer zullen voor het eerst Russische militairen deelnemen aan de Vierdaagse. De twee politie mensen maken hier kennis met het werk van de Nederlandse politie en worden uitvoerig geinformeerd over specifieke problemen, zoals de kraakbeweging, het vandalisme, het drugsgebruik en het celtekort. De kraakbeweging is hen onbe kend ('iedereen krijgt een woning van de staat') en van een tekort aan celruimte hebben ze in de Sovjetu nie nog nooit gehoord. Juist het om gekeerde is daar het geval. „Door de perestrojka staan nu veel cellen leeg. De werkkampen krijgen een andere functie. Er zijn er verschil lende, die nu als sportkamp worden gebruikt". De politie in de Sovjetunie krijgt volgens Osipov en Malisjev meer en meer te maken met maatschappelij ke gebeurtenissen, die in het verle den werden aangemerkt dïs verfoei lijke eigenschappen van het kapita listische systeem. Tien jaar geleden was het nog mogelijk om de voor deur open te laten staan; nu komen diefstal en inbraak steeds vaker voor. Generaal Osipov: „Het gebrek aan goederen leidt tot diefstal. Het gaat vooral om rekenmachientjes, computers en audio-visuele appara tuur. Ze komen zelfs uit ver afgele gen gebieden om hun slag te slaan. Diefstal en inbraak nemen toe, om dat steeds meer mensen artikelen uit het Westen kunnen kopen". Alcohol Ook het vandalisme is geen onbe kend verschijnsel meer in de Sov jetunie, constateren de twee politie mensen. „De jeugd heeft er moeite mee de vrije tijd te vullen. Er zijn nauwelijks uitgaansmogelijkhe den. Uit verveling gaan ze vechten. De agressie neemt toe, niet in de laatste plaats door veelvuldig alco holgebruik", vertaalt de tolk de woorden van de generaal. Voetbal vandalisme komt alleen in de grote steden voor, waar clubs gehuisvest zijn die deelnemen aan de landelij ke competitie. „In Pskov speelt dat probleem niet". Alcohol blijft het grootste versla vingsprobleem in de Sovjetunie. Het gebruik van drugs valt volgens de politiemannen erg mee. „Dat probleem bestaat vooral in de zui delijke republieken die grenzen aan Turkije, Afghanistan en Pakistan. Ook is er eigen verbouw van hennepprodukten in de Kaukasus. Maar- in het noorden hebben we er weinig last van". Opisov ontkent het verhaal dat veel Russische sol daten door hun verblijf in Afghanis tan verslaafd zijn geraakt aan de drugs. „Uit ons gebied hebben 300 militairen dienst gedaan in Afgha nistan. Niemand is als verslaafde te ruggekeerd". In Pskov gebruiken volgens de officiële cijfers niet meer dan 30 mensen softdrugs. Harddrugs als heroine en cocaine zijn in het geheel onbekend. Het getal klinkt onge loofwaardig, maar er zouden slechts zes mensen zijn die vanwege hun verslaving een verplichte afkick- kuur van twee jaar in een kliniek ondergaan. Een veel groter pro bleem is de verslaving aan medicij nen. „Die worden gesmokkeld uit apotheken en ziekenhuizen en ver kocht op de zwarte markt", aldus de politiemannen. Dromen Tijdens het bezoek aan Nederland, V00RZETCLIPS De allernieuwste rage: montuur met heldere kunststof glazen en een metalen voorzetmontuur met getint glas. Keuze uit di verse modellen, van klassiek tot actueel. Van glanzend tot mat. Compleet normaal 39-, 42.50 en 45- Nu allemaal voor de verbijsterende prijs vanQIJQ

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3