Bayrut is onleefbare stad' De zweepslag van een aanrijding Natuurkundetoets vol basiskennis Reportage Uitslagen meerkeuze- opgaven EXAMEN KOORTS Christenen kampen metslecht geweten over rijkdom WOENSDAG 24 MEI 1989 BAYRUT - "Ik heb mensen gekend die letterlijk gek zijn ge worden omdat het geweld niet ophoudt. Kinderen raken getraumatiseerd in de schuilkelders, waar ze vaak dagen achtereen verblijven. Iedereen probeert weg te komen". Zo'n drie-kwart van de inwoners van West-Bayrut is al ge vlucht. Bayruti's uit de christelijke en de moslim wijken stellen, vijftien jaar na het begin van de burgeroorlog, alles in het werk om de stad te ontvluchten. Dat zeiden de uit Bayrut afkomstige shi'itische arts Ghassan Issa en de chris telijk Palestijnse Mary Habib, die Nederland enkele dagen bezochten. door Tineke Bennema "Mensen bidden om een visum. An deren zijn bereid om illegaal naar het westen te vluchten", vertelt Ha- bib, die werkzaam is in de Palestijn se vluchtelingenkampen rondom Bayrut. Sinds de oprichting van de staat in 1926 door de Fransen bleef het land speelbal in de internationa le politiek. Na de Fransen probeer den Israelis, Amerikanen en Syriers grip op de ontwikkelingen te krij gen in wat vroeger heette het 'Zwit serland van het Middenoosten'. De Amerikaanse troepen ruimden het veld voor de Syriërs, nadat 241 Amerikaanse mariniers in 1983 wa ren omgekomen bij een zelfmoor dactie. Feitelijk bestaat Libanon al lang niet meer: het zuiden wordt be zet door Israel en Syrië beheerst het noorden. Van die buitenlandse bemoeie nissen hebben de Libanezen ge noeg. Rijke Bayruti's zijn allang weggetrokken. Christenen uit Oost- Bayrut vluchtten naar Cyprus. Maar voor de armen is zelfs de mo gelijkheid om te vluchten afgeslo ten. Sommigen van hen hebben ge probeerd naar familieleden in het zuiden van Libanon te komen. Maar dezen zijn zelf vaak vluchtelingen. Granaten Issa:"Ik ken een familie bestaand uit twintig leden, die verwanten uit Bayrut opvingen. Veertig mensen moesten in een huis van twee ka mers leven, 's Nachts wisselden zij elkaar af met slapen". Veel vluchte lingen moeten om deze en andere redenen wel terugkeren naar de Li banese hoofdstad. Maar daar valt niet meer te leven. Sinds het uitbreken van de recen te confrontaties, op 14 maart, zijn honderdduizenden granaten afge vuurd. Soms duizenden per dag. Habib: "Het geschut is zwaarder dan de Libanezen, die in de nu vijf tien jaar durende burgeroorlog toch heel wat gewend zijn, ooit hebben gekend. Terwijl bij voorgaande bot singen gericht werd geschoten, tref fen de granaten nu volstrekt wille keurige doelen". Zelfs in de schuilkelders is men niet veilig. De zware granaten drin gen door verscheidene verdiepin gen heen en exploderen in de kel ders. "Bij verrassingsaanvallen breekt in het verkeer op straat regel matig paniek uit. Auto's die voor de stoplichten wachten, proberen in het wilde weg weg te komen. Hier bij zijn ook al talrijke doden geval len. Voedsel en water zijn schaars geworden. Elektriciteitscentrales zijn getroffen, zodat de bevolking in het donker zit". Ziekenhuizen functioneren slecht door het tekort aan ambulan ces, het gebrek aan water en elektri citeit. En ze kunnen de stroom van gewonden niet meer aan. Issa: "Zelfs voor een extra gewonde is geen plaats meer." Slogans Overleven is het enige wat nog telt voor de achtergeblevenen in Bay rut. Om politiek geharrewar be kommeren zij zich niet meer. De schuldvraag is van geen enkel be lang. De slogans van de christelijke generaal Aoun, 'bevrijding' (van de engels havo lb, 2b, 3b, 4b, 5d, 6b, 7a, 8a, 9c, 10a, lid, 12b, 13d, 14c, 15a, 16c, 17b, 18b, 19d, 20b, 21a, 22b, 23b, 24d, 25c, 26d, 27d, 28c, 29b, 30d, 31d,32a, 33d,34c, 35b,36c, 37b, 38b, 39d, 40d, 41b, 42d, 43d, 44c, 45c, 46c, 47a, 48b, 49d, 50b. frans vwo lb, 2a, 3a, 4b, 5d, 6a, 7d, 8a, 9d, 10b, lid, 12b, 13d, 14b, 15c, 16d, 17a, 18a, 19a, 20c, 21d, 22c, 23a, 24d, 25b, 26d, 27a, 28a, 29a, 30c, 31a, 32c, 33d, 34a, 35c, 36c, 37a, 38c, 39b, 40b, 41c, 42b, 43b, 44d, 45d, 46d, 47b, 48b, 49c, 50b. frans r 9 (d) 39d, 40c, 41b, 42a, 43c, 44b, 45a, 46c, 47a, lc, 2a, 3c, 4b, 5b, 6b, 7b, 8c, 9c, lOd, 11a, 12e, 13e, 14b, 15a, 16b, 17a, 18c, 19c, 20a, 21c, 22c, 23a, 24c, 25b, 26d, 27c, 28d, 29d, 30d, 31c, 32c, 33b, 34a, 35d, 36d, 37a, 38c, 21c, 22c, 23c, 24d, 25a, 26e, 27c, 28b, 29a, 30b, 31a, 32c, 33c, 34a, 35b, 36d, 37c, 38b, 39b, 40a, 41d, 42a, 43a, 44b, 45b, 46d, 47d, natuurkunde lbo/mavo (c) ld, 2c, 3c, 4b, 5a, 6a, 7c, 8d, 9 open vraag, 10a, 11 open vraag, 12b, 13a, 14b, 15 open vraag, 16c, 17b, 18c, 19 en 20 open vraag, 32c, 33d, 34b, 35b, 36b, 37f, 38b natuurkunde lbo/mavo (d) ld, 2b, 3d, 4a, 5a, 6e, 7a, 8c, 9a, 10b, 11b, 12 open vraag, 13e, 14b, 15b, 16a, 17b, 18c, 19 en 20 open vragen, 21e, 22a, 23a, 24b, 25e, 26b. 27 open vraag, 28d, 29a, 30c, 31 open vraag, 32c, 33b, 34a, 35c, 36 en 37 open vragen. (De uitslagen werden verzorgd door le raren van verschillende scholen) De ravage in West-Bayrut na de bomaanslag die op 16 r mensen het leven kostte: een vaak terugkerend beeld. Syrische troepen) en 'hervorming' (van het politieke systeem) zijn hol en theoretisch gebleken. Want nie mand weet hoe de problemen opge lost dienen te worden. Elke groep wil iets anders. "Libanon heeft geen gemeen schappelijk dak boven het hoofd" aldus Issa. Het enige wat de Libane zen .verenigt is het lijden. Het enige wat zij nog willen is het einde aan het granaatvuur. Natuurkundeleraar W. Wamsteker van het Norbertuscollege in Roosendaal laat er geen misver stand over bestaan: "Het havo-eind examen wordt te gemakkelijk in vergelijking met het vwo-examen. Met elementaire kennis was deze eindtoets, net als vorig jaar, redelijk goed te maken. Er komt nog weinig echt rekenwerk aan te pas". Wam steker is bang dat het daardoor steeds moeilijker wordt voor ha- vo'ers om over te stappen naar vwo of hts. "Nog nooit eerder is bij een examen de wet van Archimedes volledig gegeven, terwijl toch mag worden verondersteld, dat elke leerling natuurkunde deze formule kan dromen", vindt hij. Steven Snoep en Jolanda War- moeskerken vonden het examen dan ook 'niet al te moeilijk', al had den zij er wel de volle tijd voor no dig. De zes opgaven stonden volle dig op zichzelf, in tegenstelling tot andere jaren. Toen sloten ze vaak op elkaar aan. Kende je de één niet, dan had je ook met de volgende moeilijkheden. Dit was nu dus niet het geval. De opgave over een ther- mo-element vonden ze alleen erg ver gezocht. Ook het vwo-eindexamen natuur kunde was goed te maken, vond W. Sollman, docent aan het Goois Ly ceum scholengemeenschap in Bus- sum. "Er zaten addertjes onder het gras, maar de vragen gingen over stof die we uitvoerig in de klas be handeld hebben. Door de stan daardvragen goed te beantwoorden kunnen de leerlingen al een zes ha len." Ben Ariës bevestigde dat: "Het wordt geen negen, maar een zes heb ik zeker. Als je de stof, de tabellen en de formules in je hoofd had, was het goed te doen. Het beantwoor den van de vragen kostte alleen erg veel tijd. Toen ik een kwartier voor tijd de zaal verliet, waren er pas twee mensen weg. Bijna iedereen had de volle drie uur nodig". Pim Agterberg had toch in het be gin wat problemen. De eerste vijf deelvragen kostten haar anderhalf uur. "Ik had last van een soort blackout. Ik kon me bepaalde for mules niet meer herinneren. Som mige vragen heb ik daarom onbe antwoord gelaten." Volgens Daniël Berg moest je de vragen goed lezen om geen fouten te maken: "Maar uiteindelijk verliep het toch wel soepel". Dennis Smits (16) en Peter de Bree (18) van de Scholengemeen schap Lunetten in Utrecht hebben flink gezwoegd op het mavo-d-exa- men, hoewel zij allebei voor de tweede keer op gingen. "Jammer dat ik niet even de hersenen van mijn leraar kon lenen", mijnjert Pe ter. Vakdocent Ad Jens dacht daar anders over. Hij meent dat het "niet te moeilijk, maar al met al redelijk veel werk was". Voor het eerst bevatte het exa men vragen over nucleaire straling. "Weggeef-vraagjes", aldus Jens. De eerste vraag ging over een zieken huis waar 80 mg radioactieve stof in een kluis Jigt. De halveringstijd is één week. Op de vraag hoeveel ra- dioactiteit er na vier weken nog over is, is het antwoord heel een voudig: 5 mg. Dennis en Peter zijn blij dat ze dat goed hadden. VINKEVEEN - Hanna kreeg ruim twintig jaar geleden kort achter elkaar twee auto-ongelukken. Sindsdien loopt ze met de ken merken van Whiplash. Als de mensen vragen wat ze nu eigen lijk heeft, zegt ze maar dat er iets in haar nek kapot is gegaan en dat ze daardoor niet zoveel meer kan. Als reactie krijgt ze soms: "Ik heb ook wel eens een stijve nek". door Marga Rekers Whiplash is een nog tamelijk onbe kende ziekte, die we allemaal kun nen krijgen. Het zogenoemde Whi- plash-effect treedt in de meeste ge vallen op na auto-ongevallen. Als ie mand in een stilstaande auto zit en onverwachts van achteren wordt aangereden, wordt het lichaam naar voren geworpen en zal het hoofd eerst met een klap achterover en vervolgens weer terug naar voren slaan. De klap in de nek en de draai die wordt gemaakt, veroorzaken het Whiplash-effect (letterlijk zweeps lag). "Je zou het kunnen vergelijken met een takje. Als het breekt, krijg je het ook niet helemaal recht meer, en zo is het bij een nek ook. De nek herstelt niet meer van zo'n klap", verduidelijkt Letty Smit-Munnik. Via advertenties in kranten heeft zij mensen die denken dat ze aan het Whiplash-effect lijden, gevraagd te reageren. Daarop kreeg zij bijna duizend reacties. Zij besloot begin mei de Nederlandse Stichting Whi plash Patiënten (NSWP) in het le ven te roepen. Op het moment kam pen naar schatting zo'n 25.000 men sen met Whiplash en elk jaar komen daar ongeveer 7000 gevallen bij. Samen met Hanna Smit-Filarski en Jacqueline Overdevest-Kalden- berg stelt Letty Smit-Munnik alles in het werk om de mensen die een Whiplash oplopen, beter op te van gen. Bovendien willen zij ervoor -zorgen dat ze erkenning krijgen voor hun ziekte bij verzekeringsin stellingen en in de medische we reld. Om deze redenen organiseren zij op 26 mei in Hooglanderveen een congres over Whiplash. Slagboom Letty kreeg bijna drie jaar geleden, toen zij op de fiets zat per ongeluk een slagboom van een parkeerter rein achter op haar nek. Na een tijd in het ziekenhuis te hebben gelegen moest ze nog anderhalfjaar thuis op bed liggen. "Ik heb last van hoofd pijnen en duizeligheid. Je kan dan aan minder dingen meedoen. Als ik bijvoorbeeld voor een weekje op va kantie ga, lig ik tijdens de vakantie zelf al bij te komen van de reis. En je moet heel veel dingen afzeggen. Als iemand je op de koffie vraagt en je zegt dan toevallig hoofdpijn te heb ben, is daar niet altijd begrip voor. Sommigen denken echt dat je je aanstelt. Dat komt, denk ik, doordat ze onbekend zijn met de ziekte", al dus Letty. Maar de problemen beperken zich niet tot onbegrip bij de omge ving. Wanneer een patient al te ho ren krijgt van de huisarts dat men zeker een Whiplash heeft, dan loopt men meestal vast bij de verzeke ringsinstelling. Deze erkennen de ziekte niet en willen meestal eerst een contra-expertise uitvoeren. Vervolgens blijft de patiënt in de meeste gevallen hier steken. "Want als er niets valt aan te tonen, keert de verzekeringsmaatschappij heus niet uit", aldus Letty. Het Whiplash-effect werd voor het eerst geconstateerd voor de Tweede Wereldoorlog bij piloten van vliegtuigen die met een kata pult van de vliegkampschepen wer den afgeschoten. De piloten klaag den over nekpijn, hoofdpijn en dui- zelighèid. Sommigen raakten ook voor korte tijd bewusteloos:én ver ongelukten hierdoor. De kenmerken van Whiplash ko men sterk overeen bij Letty, Hanna en Jacqueline. Ze hebben vaak last van een suis in hun oren, zien af en toe wazig en lijden aan concentra tieverlies. Het concentratieverlies kan soms rare vormen aannemen. Hanna weet meestal wel wat ze wil zeggen, maar het komt er vaak ver keerd uit. "Zo combineer ik namen, als ik ze al niet vergeet. Of ik vul an dere woorden in voor iets". Langere tijd schrijven houden ze geen van drieen meer vol. De pen valt uit hun handen, ze worden er moe van of het handschrift is niet meer te lezen. Hanna kan soms ineens last krijgen van verlamde spieren. Zo kan ze al een envelop uit haar handen laten vallen, omdat ze de greep erop ver loren heeft. Maar dit zijn niet de enige proble men. "Zo krijgen we door onze om- Letty Smit-Munnik: "Als geving al redelijk snel het stempel maal recht" opgedrukt van neurotisch, depres sief, hysterisch, aggresief of ge- voelt, ben je of depressief of geremd door een ongeval met al deze pro volgens de mensen". blemen te maken krijgen, opvan- "We willen mensen die nu nog gen. Er moet gewoon iets beters ge remd" zegt Hanna. "Als je bijvoor beeld rustig aan doet, omdat je je rot regeld worden voor hen", zegt Let ty. Dr W.Clay is als sociaal geneeskun dige verbonden aan de Universiteit van Groningen en houdt zich al ge ruime tijd bezig met het Whiplash- effect. "Allereerst moeten we begin nen met het voorkomen van vooral auto-ongelukken. Van alle Whi- plash-gevallen is zo'n 90 procent voortgekomen uit ongelukken in het verkeer. De andere tien procent komt voort uit andere botssituaties, bijvoorbeeld kermisattracties. Daarna moet er voor de patiënten een goede afhandeling komen van de verzekeringsprocedures. Deze slepen zich maar voort, jaar in jaar uit. Het moet verplicht worden een geval binnen drie jaar geregeld te hebben. En dan moeten natuurlijk alle medici weten van de ziekte. Door de onzichtbare letsels neemt een huisarts misschien wel onge wild een andere houding aan tegen een Whiplash-patiënt dan tegen een invalide aan wie te zien is wat die mankeert. Whiplash is geen ziekte waar een tabletje voor is", zegt Dr. W Clay. "We zijn eigenlijk om deze reden niet blij met die nabootsingen van botsingen die de politie nu doet met de mensen die geen autogordel dra gen als ze aan gehouden worden", zegt Hanna. De-snelheid waarmee automobilisten die zijn aangehou den, verplicht worden 'een botsing te beleven', is vijf kilometer. "Het gaat eigenlijk niet om de snelheid waarmee de klap tijdens de botsing aankomt, maar om de houding van het lichaam op dat moment", con cludeert dr. Clay. (Voor meer informatie: Nederlandse Stichting Whiplash Patiënten (NSWP) correspondentieadres Hereweg 218, 3645 DW Vinkeveen). Heel lastig daarentegen opgave over een scheefhangend schilderij met een gewicht van twintig Newton. Daar moest bere kend worden hoeveel kracht er op het linker- en het rechterkoord werd uitgeoefend. Daar kwam geen van de jongens uit, omdat ze reken fouten hadden gemaakt. Frans Op het vwo kregen de kandidaten gisteren bij het examen Frans vijf aan tijdschriften ontleende teksten voorgelegd, waarover vijftig vragen moesten worden beantwoord. "Pit tig maar heel goed te doen", zegt Merthe van der Bruggen van het gymnasium Felisenum in Haarlem, Alleen de laatste tekst over ver keersveiligheid in Frankrijk vond ik een hele kluif. Daarin liep ik even vast door mijn gebrekkige woor denschat over dit thema". In de tekstfragmenten kwamen naast het verkeersthema aan de or de: het onderwijs in Afrikaanse lan den met een Europese voertaal, de geschiedenis van de tabakscultuur, uitingen van racisme vroeger en nu en Europese vorstenhuizen. Docente Frans J. Diesfeldt noemt de examenopgaven "van redelijk niveau". "Slechts in één geval ga ven de meerkeuzevragen reden tot twijfel. Hiermee werd van de kandi daten beslist niet teveel gevergd". Isaabelle Périlhou, de in Frank rijk beroemde televisiepresentatri ce, stond gisteren centraal in één van de teksten van het mavo-eind- examen Frans. "De successtory over dit meisje, dat vroeg van school ging en een ster werd, was een leuke, maar lastige tekst", zegt lerares C.E. van Horsen van de Mavo Meyenhage-Slinge in Rotter dam, de tekst ook geschikt vond voor de volwassenen die gisteren mavo-examen deden. De leerlingen oordeelden minder positief, zij vonden het examen moeilijk. "Ik snapte er soms niets van", was het beteuterde commen taar van één van hen. Toch was het examen niet lastiger dan de voor gaande jaren, meent de docente "maar eenvoudig was het zeker niet, met name op C-niveau vielen de teksten tegen". Engels "Een echt havo-examen Engels", karakteriseert docent A. Evers van het Nederrijn College in Arnhem het werk dat zijn leerlingen gisteren kregen voorgeschoteld. "De teksten waren redelijk te begrijpen, maar de vragen waren lastig omdat niet één antwoord precies met de tekst over eenkwam." Dat was vrij verwar rend. Door de minst geschikte ant woorden weg te strepen hielden de kandidaten de beste oplossing over, aldus Evers. Toch was het examen over het al gemeen goed te maken. Dat vond ook leerlinge Monique de Bruin. "De opgaven zijn me meegevallen. De eerste tekst was moeilijk, maar de rest ging wel". Monique vond dat de vragen lastig waren geformu leerd. "Soms moest ik het verhaal diverse keren overlezen om er ach ter te komen wat de vragenstellers nu eigenlijk bedoelden". Patrica van de Linden noemt het examen "vrij pittig, want ik had al moeite de tekst te volgen". De kerken hebben volgens de secretaris-generaal van de We reldraad van Kerken, dr. Emilio Castro, een "slecht geweten". Zij hebben de laatste jaren oog gekregen voor de bijzondere positie van de armen, maar pro beren nog steeds krampachtig hun eigen rijkdom te rechtvaar digen. Castro sprak gisteren op de Wereldzendingsconferentie in San Antonio (Texas). Deze vergadering is een ver volg op de zendingsconferentie die negen jaar geleden werd ge houden in Melbourne, waar voor het eerst duidelijk onder woor den werd gebracht dat God aan de armen in de wereld een voor keurspositie heeft gegeven. Als de kerk zending wil bedrij ven in het voetspoor van, Christus het thema van de tiendaagse conferentie dan moet ze begin nen bij de mensen die in de marge leven, aldus Castro. Het konink rijk van God wordt gebouwd bui ten de centra van macht en suc ces. Arme en machteloze mensen moeten worden gesteund in hun pogingen hun lot in eigen handen te nemen. Castro maakte duidelijk welke schade zending de afgelopen eeu wen heeft aangericht. Zending en evangelisatie vielen samen met kolonisatie en overheersing. Al leen "door oecumenische ontmoe ting en door een "getuigende dia loog" met de andere godsdien sten in San Antonio zijn twaalf vertegenwoordigers van andere religies aanwezig kunnen de kerken voorko men dat ze opnieuw in hun eigen valkuilen van arrogantie-en zelf zucht vallen. Een zelfde geluid liet de theo loog dr. Eugene Stockwell giste ren horen. Het is volgens hem niet aan christenen om over de "eeuwige redding" van andere mensen te beslissen. Zij kunnen erop vertrouwen dat God daar wel voor zorgt, op Zijn tijd en op Zijn manier. Tegenover aanhangers van an dere godsdiensten kunnen chris tenen zich alleen maar heel be scheiden opstellen, vond Stock well. Zij hebben immers een bela den geschiedenis van arrogantie en intolerantie achter zich, aldus de directeur van de Wereldraad- gelisatie van de Wereldraad van Kerken, die de bijeenkomst in Texas organiseert. "Moslims, boeddhisten, hin does en joden zijn niet door een andere God geschapen", zei Stockwell, die wist dat hij hier mee "geen gemakkelijk onder werp voor christenen" aansneed. Er zijn, zo weet hij uit ervaring, erg veel christenen die van me ning zijn dat alle andersgelovigen zich maar tot het christendom moeten bekeren. Stockwell is daar geen voorstander van. Chris tenen moeten duidelijk maken waar zij staan, maar zij moeten ook goed beseffen dat andersge lovigen niet automatisch de weg kwijt zijn of hun "paspoort voor de hemel" verloren hebben. Raad van Kerken VS De grote Amerikaanse Raad van Kerken (NCC), die al jaren in een crisis verkeert, wordt nu in grijpend gereorganiseerd. Zeven van de elf afdelingen zullen sneu velen, terwijl van alle stafmede werkers wordt gevraagd hun ont slag aan te bieden. Zelfs de posi tie van secretaris-generaal dr. Arie Brouwer staat ter discussie. De bedoeling is dat de 42 lid kerken en de afdelingsdirecteu ren meer invloed op het beleid krijgen terwijl die van het bestuur kleiner wordt. Ook wordt ge hoopt dat de lidkerken meer geld ter beschikking zullen stellen als ze zelf over de programma's kun nen beslissen. Het bestuur weigerde tijdens de vergadering te Lexington (Kentucky) het vertrouwen uit te spreken in Brouwer, die sinds 1985 de Raad leidt. Een voorstel hem te ontslaan haalde het net niet (57 stemmen voor en 57 te gen), maar Brouwer begreep dat zijn dagen geteld waren. Hij zou vele dagen "vasten en bidden" voordat hij een beslissing over zijn toekomst zou nemen. De NCC bevindt zich al enkele jaren in een financiële en organi satorische crisis. De bijdragen van de kerken zijn sinds 1975 met ruim de helft gedaald. De NCC heeft vooraan gestaan in de strijd tegen de kernwapens, de Ameri kaanse politiek in de Derde We reld en de nieuwe armoede in de VS. De laatste jaren hebben ech ter de behoudende kerken van evangelische signatuur meer in vloed op de politiek gekregen. Musicals Over het conciliair proces wordt niet alleen op thema-samenkom sten gepraat, er wordt ook crea tief mee omgegaan. In Leiden zijn in de afgelopen maanden twee musicals samengesteld, waarin wordt aangesloten bij de thema's gerechtigheid, vrede en behoud van de schepping. Het kerkelijk kinderkoor 'De Regenboogjes' uit de Leidse Me- renwijk, brengt op zaterdag 17 ju ni in het kerkelijk centrum 'De Regenboog' (half acht) het stuk 'De sores van een ander'. De mu sical, gemaakt door dirigente Marja Goudzwaard, wil laten zien dat de zaken uit het proces veel dichter bijliggen dan vaak wordt vermoed. Goudzwaard voert onder ande re een 'fee van goede wil' ten tone le, die een schoolmeisje mee neemt langs allerlei situaties, waarin mensen niet werkeloos mogen toezien. Aan de produktie van de musical werken alle mede werkers van het jeugd- en jonge renwerk uit de wijk mee. 'Naar de andere Wereld' is de ti tel van een 'educatieve musical', gemaakt door de familie Westera uit Leiden. Mies Westera-Franke en Dick Westera tekenden voor de teksten, terwijl Rien Westera de muziek schreef. Al eerder stel den de gezinsleden enige musi cals met een boodschap samen. In het stuk, dat volgens de ma kers door zijn niet religieuze ka rakter ook door niet-kerkelijke groepen kan worden opgevoerd, staat het beheer van het landgoed Van Oudenaerde centraal. D heer is op reis en de rentmeester ziet het als zijn taak om van het slaperige landgoed een echte on dermening te maken. De gevolgen laten zich. raden: voor men het weet zijn zaken als milieuvervuiling en stress aan de orde van de dag. De rentmeester troost zijn teleurgestelde dochter met de woorden: 'We gaan naar de andere wereld'. Maar, zo is de moraal, dat kan alleen als ieder een daar daadwerkelijk aan mee werkt. Ter bestrijding van alle onkos ten, is de complete musical (scripts, toonzettingen, regie-aan wijzingen, enzovoorts) voor 35 gulden te bestelen bij de familie Westera, telefoon 071-143935. Na overmaking van het bedrag op gi ronummer 43.13.44, wordt het materiaal toegestuurd. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Ederveen (toezegging) A. A. Floor Uddel, Tietjerk (herv.-geref.) (toe zegging) S. Benedictus gerefor meerd predikant Schiermonni koog; aangenomen naar Vreeland (hervormd gereformeerd) mevr. C. J. van Leeuwen-Assink te Oos- -lijk Flevoland (herv.-geref.) Idinghuizen. Gereformeerde Kerken: beroe pen te Twello mevr. drs. T. W. Griffioen kand. Amsterdam; aan genomen te Heerhugowaard als gevangenispredikant voor West- linge drs. J. F. Abma Amsterdam. Geref. Kerken vrijgemaakt: aangenomen naar Onnen drs. J. W. Boerma kand. Kampen die be dankte voor Beverwijk, voor En- schede-Noord, voor de missionai re dienst in Irian Jaya, voor Fer- werd-Hallum, voor Lemele-Le- melerveld, voor Lisse in combi natie met Voorschoten, voor Mildam in combinatie met Nije- ga-Opeinde, voor Surhuisterveen in combinatie met Opende en voor Ten Post in combinatie mei Garrelsweer. Christelijke Geref. Kerken: aangenomen naar Wormerveer G Huisman kand. Westervoort.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2