Kafka mag weer in Praag Nieuw cultureel blad voor Randstad Melancholie en meestampers Neil Young neemt lp uit de handel Rehabilitatie schrijver die bureaucratie hekelde Miljoen voor doek Sluijters Brinlanan wil meer samenwerldng galeries PRAAG/DEN HAAG (RTR/ANP) - Een tobberige Franz Kafka prijkt dezer dagen op talrijke aanplakbor den in zijn geboortestad Praag. "Het is ongelooflijk om dat gezicht hier weer te zien", aldus een jonge Tsjech. De werken van één van de groot ste schrijvers van deze eeuw die de communistische autoriteiten als 'subversief van de planken weer den, vinden na 20 jaar weer lang zaam hun weg naar het Tsjechische leespubliek. De in 1924 aan longtu- berculose gestorven Kafka lijkt weer enigszins 'bon ton' te zijn bij de hoogwaardigheidsbekleders, die in zijn nachtmerrie-achtige boeken het individu verpletteren met hun absurdistische bureaucratie. In eer. klimaat van voorzichtige culturele liberalisering hebben de Tsjechische autoriteiten deze maand toestemming gegeven voor het zogenoemde Kafka-festival, dat van 18 tot 28 mei duurt. De staats uitgeverij Odeon bereidt de publi- katie voor van een reeks werken van Kafka, die voor het eerst sinds 1969 in Tsjechoslowakije weer het licht mogen zien. Franz Kafka werd op 3 juli 1883 in Praag geboren als zoon van Duitsta lige joodse ouders. Hij studeerde rechten en germanistiek aan de Duitse universiteit in Praag. In 1906 promoveerde hij. Na korte tijd een juridische praktijk te hebben uitge oefend, werkte Kafka bij verzeke ringsmaatschappijen in Praag. In zijn vrije tijd, en vooral 's nachts, schreef hij. Kafka had diverse kortstondige verhoudingen met vrouwen. Hij verloofde zich tweemaal met Felice Bauer (in 1914 en 1917). maar ver brak beide malen de verbintenis. De laatste jaren van zijn leven kuur de hij veel in sanatoria wegens tu berculose. Hij overleed in 1924 en werd begraven op de joodse be graafplaats in Praag. Kafka is zijns ondanks wereldbe roemd geworden. Zijn vriend Max Brod gaf na zijn dood zijn oeuvre uit, hoewel Kafka hem had ge vraagd al zijn manuscripten te ver branden. Zijn bekendste romans zijn 'Het Proces' (1925), 'Het Slot' (1926) en 'Amerika' (1927). Hierin beschrijft Kafka een op het eerste gezicht alledaagse werkelijkheid, die echter gaandeweg steeds meer het karakter krijgt van een nacht merrie, waarin de enkeling vergeefs strijdt tegen een geheimzinnige, al om aanwezige bureaucratie. "Er heeft zich een belangrijke verschuiving voorgedaan", meent Josef Simon van uitgeverij Odeon over het culturele leven in Tsjechos lowakije. Maar hoewel hij 'Het Slot' vorig jaar wilde uitgeven in een op lage van 30.000 exemplaren, is het boek nog steeds niet verschenen. "Zelfs vandaag de dag heeft deze li teratuur nog tegenstanders", aldus Simon. Volgens hem houden druk kers publikatie van de kennelijk nog steeds omstreden roman tegen. De uitgever hoopt dat 'Het Slot' voor het einde van dit jaar in de boekwinkels ligt en dat het wordt gevolgd door 'Amerika' en een col lectie brieven, die Kafka vlak voor zijn dood heeft verstuurd. Simon, die sinds 1984 aan het hoofd staat van 's lands eerste lite raire uitgeverij, wil ook de wérken van veel andere - nog steeds verbo den - schrijvers uitgeven. Hij denkt onder meer aan de dissidente to neelschrijver Vaclav Havel, die on langs uit de gevangenis werd vrijge laten. De werken van Kafka waren tij dens de bezetting van Tsjechoslo wakije door de nazi's verboden. Zij werden dat opnieuw toen de com munisten in 1948 de macht kregen. In de jaren zestig werd hij voor kor te tijd gerehabiliteerd. Maar na de Sovjetinvasie van 1968, die een ein de maakte aan de 'Praagse Lente', werden er parallellen getrokken tussen Kafka's verbeeldingswereld en de Stalinistische terreur. Zijn boeken verdwenen toen wederom uit de boekwinkels en bibliotheken. De vrees dat herpublikatie van Kafka's oeuvre weer een „Praagse Lente" teweeg kan brengen, zit er bij veel autoriteiten nog steeds diep in. Onlangs zei een academicus dat hij tijdens een politieverhoor plot seling te horen kreeg dat „die Kafka iedere keer weer op de proppen komt wanneer men ons wil kwet- De hervormingen in de Sovjetu nie hebben volgens uitgever Simon de Tsjechen meer lef gegeven. Zij durven nu voor hun' mening en voorkeuren uit te komen. Dat was vroeger wel anders, zegt hij. Toch zijn er volgens hem nog „grote ga ten in de Tsjechische literatuur". Honderden auteurs staan nog steeds op de zwarte lijst op grond van hun politieke opvattingen. De officiële schrijversbond in Tsjechoslowakije streeft naar her waardering van verboden schrij vers zoals de vooraanstaande ballin gen Milan Kundera en Josef Skvo- reskyKundera, die met zijn roman „De ondraaglijke lichtheid van het bestaan" internationale faam ver wierf, sprak ooit eens van een onge kende "massamoord op de Tsjechi sche cultuur sinds 1968". Schrijver Franz Kafka. Hellinga beste 'misdaadauteur' AMSTERDAM (GPD) - Gerben Hellinga heeft de Gouden Strop 1989 toegekend gekregen voor zijn thriller 'De terugkeer van Sid Stefan'. Aan de prjjs is een bedrag van 10.001 gulden verbonden. Dit werd gisteravond bekendgemaakt in een uitzending van het NOS-pro- gramma TV3. De Gouden strop is een prijs van het Genootschap van Nederlandstalige Misdaadauteurs voor de beste Nederlandstalige mis daadroman van het afgelopen jaar. De andere genomineerden voor de prijs waren René Appel met 'Spijt'. Bart Holsters met 'Koude Kunstjes' en Tomas Ross met 'Donor'. De jury onder voorzitterschap van Lydia Rood noemt 'de span ning die tot doorlezen dwingt' het sterkste punt van Hellinga's boek. 'Het is zorgvuldig geschreven in een stijl die bij een spannend boek past, en de Amerikaanse ambiance wordt onnadrukkelijk maar overtuigend in het verhaal verwerkt.' In de jaren zestig schreef Hellinga drie Sid Stefan-romans: 'Dollars', 'Messen' en 'Vlammen'. Over 'Mes sen' en 'Dollars' schreef René Appel in een recensie voor NRC Handels blad: 'Zij doen verlangen naar een werkelijke come-back van Sid Stefan in een nieuw verhaal. Inmid dels werkt Hellinga al weer volop aan een nieuwe thriller rond Sid Stefan. "Voorlopig ben ik van plan elk jaar een nieuwe Sid Stefan te Kippa) schrijven. AMSTERDAM (ANP) - Voor een schilderij van Jan Sluijters is tij dens een veiling van moderne en hedendaagse kunst bij Christie's in Amsterdam 1.092.500 gulden be taald. Niet eerder is op een veiling, waar ook ter wereld, zoveel gebo den voor een werk van deze kunste- Het doek, voorstellende een land schap met maanlicht, kwam in het bezit van een anonieme particuliere verzamelaar. De waarde van het werk was geschat op 100.000 tot 150.000 gulden. Het dikke miljoen dat er uiteindelijk voor is betaald, is tevens het hoogste bedrag dat op een Nederlandse veiling is neerge teld voor een Nederlands twintigste eeuws schilderij. i Het werk dat 80 bij 125 centimeter groot is, heet een fraai voorbeeld te zijn van een decoratieve stijl, waar in fauvisme en symbolisme zijn sa mengebracht. Het is Sluijters laatste en grootste versie van een se rie waarvan de bekende tweede ver sie in het gemeentemuseum in Den Haag hangt. Sluijters speelde een belangrijke rol in de ontwikkeling van de mo derne kunst in Nederland. Met zijn kleurrijke stijl, beïnvloedde hij kunstenaars als Piet Mondriaan. Het door hem beoefende fauvisme is een richting in de Franse schilder kunst van begin deze eeuw waarbij vooral gebruik werd gemaakt van reine, ongeremde kleuren. Henk Gerding, coördinator van het cultureel tijdschrift Kiosk. (foto Pr) Bichevskaya, Bosiers en Selini Tweede avond van de vierde Internationale Chansonweek. Met: Jeanne Bichevskaya, Delia Bosiers en Tina Selini. Gezien op 23 mei in de Leidse schouwburg. LEIDEN - Tussen de eerste en de tweede avond in de vierde edi tie van de Internationale Chansonweek zat een kleine pau ze op de maandagavond. Dat is jammer, maar het is nu eenmaal niet anders; zeker bij het engage ren van internationale artiesten kun je niet alles naar je hand zet ten. Toch heeft het er alle schijn van dat de organisatoren deze open plek in de programmering door een stevig drieluik hebben willen overbruggen. Welnu, de bijna tot kwart voor twaalf duren de avond bood wat je noemt een drie-in-één-verpakking: drie mi- ni-chanson-avonden voor de prijs van één, want de verscheidenheid had gewoonweg niet groter kun nen zijn. Drie vrouwen, drie zan geressen, meer overeenkomsten waren er werkelijk niet: de Russi sche Jeanne Bichevskaya in een kennismakingsprogramma met authentieke oude Russische bal laden, de Vlaamse Delia Bosiers in een parel van een kleinkunst- programma en de priekse Tina Selini met een commercieel uit gekiend showpakket. Het valt voor een zangeres niet mee om je repertoire te brengen, als bij voorbaat vaststaat dat het publiek door de taalbarrière op de inhoud van je werk niet kan rea geren. De sympathiek overko mende Jeanne Bichevskaya had aanvankelijk van dit soort aarze lingen merkbaar veel last. Toch was er zelfs juist vanwege de taal problemen een vertaler aanwezig, die 'buiten beeld' een korte in houdsopgave van de liedjes gaf. Een zeer welkome geste, want nu hadden we tenminste enige notie van de inhoud van haar werk. De ene keer gaat het over een zoon, die zijn moeder gaat verla ten, de andere keer is het een ge sprek tussen een moeder en een dochter. Ze bezingt enkele tragi sche liefdesgeschiedenissen, maar brengt eveneens minder trieste liefdesliedjes of vertelt over een man die van iedereen af scheid neemt om de oorlog in te gaan. Ook al krijgen we een be knopte inhoudsopgave, het blijft een beperkt hulpmiddel. Geleide-- lijk verloor Jeanne Bichevskaya haar onzekerheid, toen ze merkte, dat het publiek zeer welwillend op deze kennismaking reageerde. Er kwamen toegiften: ze sluit zelfs in het Engels met 'Amazing Grace' af. Echt mooi was dat ove rigens niet (trouwens ook haar stem is eerder karakteristiek dan mooi te noemen), maar het tekent de sfeer dat het ijs definitief ge broken was. Wie in 1987 het optreden van Delia Bosiers heeft gemist, kon gisteravond vaststellen, dat zij te recht deel uitmaakt van de Chansonweek. En het klonk ook nu weer even aangenaam als toen. Voor een deel zelfs het feest der herkenning. In 'Heverlee' bij voorbeeld bezingt zij de liefde van eerstejaarsstudenten in een bekend park en in 'Rubens' brengt zij zich begeleidend op de grote trom een ode aan de wulpse corpulente vrouwen van Rubens. Een enkele keer zingt ze in het Frans, zoals in 'La Chama- de' over de hartkloppingen van verliefden. De meeste teksten zijn van haar zelf, ook vaak de mu ziek. Soms gebruikt ze materiaal van anderen. Gelukkig zong ze wederom het vrolijke nummer van Ernst van Altena op muziek van Ronnie Potsdammer: 'De Bende van de Bruine Kroeg'. Het geheel wordt begeleid door Ben van der Linden, pianist en syn thesizer-tovenaar, die door Delia Bosiers terecht als 'het ensemble Van der Linden' werd gekwalifi ceerd. Kortom, voor velen zal Del- la Bosiers het hoogtepunt van de avond zijn geweest. Toen het doek voor de derde maal die avond opging, stond daar ineens een zes-mans-forma tie om het optreden van Tina Se lini te begeleiden. Zoals te ver wachten, bracht de Griekse zan geres een aantal nummers van haar (in Nederland geproduceer de) LP die vorig jaar verscheen. Het is allemaal veel commerciëler dan wat we eerder die avond ge hoord hebben. Dit is muziek in de lijn van Demis Roussos, Vicky Leandros en Nana Mouskouri. Ze is op haar best in de griekstalige nummers van Nikos Ignatiadis: het door Tina Selini zelf als haar favoriete lied aangekondigde 'Mi Stamatas', 'Ase To Oplo Sou' en 'Timmy's Song', dat in weerwil van de titel ook griekstalig is. Eveneens in een nummer als 'The Head and the Heart' van Chris de Burgh komt Tina Selini goed voor de dag, want ze heeft beslist een mooie stem. Alleen is ze weinig kritisch in haar reper toirekeuze en kiest ze voor com mercieel aantrekkelijke num mers. Ze schuwt ook een lekkere meestamper niet, dus weerklonk, liefst tot tweemaal toe, het aloude 'Never on Sunday'. Het publiek reageerde alsof men al met vakan tie op een Grieks eiland zat. Show maken en een sfeertje scheppen kan Tina Selini in elk geval. Zo ontstond nu al bijna een feestje; vorig jaar moesten we wachten tot de laatste avond van de Chansonweek, toen Linda de Su- za op vergelijkbare wijze dè boel op stelten zette. WIJNAND ZEILSTRA DEN HAAG - 'KIOSK' is de naam van het nieuwe culturele maandmagazine dat morgen voor het eerst wordt uitgegeven door het Centrum voor Kunst zinnige Vorming (CKV) in Den Haag. Het blad met informatie over kunst en cultuur komt in plaats van het cultureel maand blad 'Sleutel'. Het blad zal wor den verspreid in Den Haag en in 23 randgemeenten waaronder ook Leiden en regio. door Moriiek Bluyssen Het nieuwe magazine bestaat uit twee delen: een kiosk-magazine en een kiosk-agenda. Het magazine be vat achtergrondinformatie, inter views en beschouwingen over wat op het gebied van toneel, muziek, theater, film, dans, literatuur en beeldende kunst in Den Haag en de regio te doen is. Henk Gerding, de coördinator van het blad: "De informatie die wij geven in Kiosk-magazine is kritisch opbouwend. We plaatsen dan ook geen recensies. Dat is een taak voor de kranten. Bovendien geeft het de mening van een man of vrouw weer. Het gaat er om dat we met het blad jongeren stimuleren iets aan kunst en cultuur te doen" De agenda, die zich midden in ie der nummer van het nieuwe maga zine bevindt, presenteert de activi teiten in de omgeving met een klei ne toelichting. De agenda is buiten het magazine eveneens gratis ver krijgbaar op een driehonderdtal plaatsen binnen het verspreidings- gebeid van het blad. Daarbij valt te denken aan schouwburgen, musea, boekwinkels en VW's. Gerding Museumcongres DEN HAAG - 'Musea als generato ren van cultuur' is het thema van het congres dat in het Nederlands congresgebouw in Den Haag wordt gehouden van 27 augustus tot 6 sep tember. Bij het congres zullen 2000 museumdirecteuren uit 120 ver schillende landen aanwezig zijn. Prins Claus zal het beschermheer schap hebben tijdens het congres. Van 28 tot en met 31 augustus vindt tevens 'The International Museum Trade Exhibition' plaats. Hierbij wordt een overzicht gegeven van producten en diensten waarmee musea te maken hebben. vindt het van belang dat de agenda uitnodigt om mee te nemen. "Kunst is niet zo hoog of snobistisch. Daar om moet het magazine er ook netjes uitzien maar wel toegankelijk blij ven". Het magazine bevat 16 pagina's, terwijl de agenda die een oplage krijgt van 50.000, uit zo'n 26 pagina's bestaat. Het magazine krijgt een op lage van 25.000. Het CKV hoopt die oplage binnen 3 jaar te verhogen met 10.000 abonnees. Per jaar ko men er tien nummers uit. In de maanden juni, juli, augustus wordt vanwege de rustige periode maar één nummer gemaakt. Verschillen Er zijn een aantal verschillen tussen Kiosk en de voorganger 'Sleutel'. Kiosk is een stuk groter. Gerding: "Daardoor komen de foto's beter tot hun recht". Ook is de koppeling agenda-magazine nieuw en is het agenda gedeelte uitgebreider. Het blad 'Sleutel' wordt nu na 26 jaar opgedoekt. "De eerste 20 jaar was het blad slechts een overzicht van persberichten", zo vertelt Ger ding. "Toen het blad 6 jaar geleden een onafhankelijke redactie kreeg na een fusie van een aantal cuturele organisaties in Den Haag, verander den er een aantal dingen. Er kwam meer achtergrondinformatie en de vrijheid om dingen te plaatsen werd groter". Hoewel een uit-organisatie aan vankelijk het plan had om een alge meen uit-blad voor Den Haag sa men te stellen, heeft het CKV dit initiatief overgenomen met het uit brengen van Kiosk. "De organisatie zette het initiatief niet door aange zien de gemeente Den Haag geen subsidie zou verlenen voor het plan", zo verklaart Gerding. Het CKV heeft vervolgens het heft in handen genomen om èen nieuw cul tureel blad te maken. Kiosk is, even als Sleutel de afgelopen jaren, een onafhankelijk blad. Ook de ontwer per van het blad, Gerard Bik, is de zelfde als degene die de lay-out voor Sleutel verzorgde. Kiosk wordt gefinancierd door advertenties, abonnees, opbreng sten van de Culturele Jongerenpas poorten en een deel van de algeme ne subsidie die het CKV ontvangt. Naam De naam van het blad komt niet zo maar uit de lucht vallen. "Bij kiosk denk je aan tijdschriften. Boven dien is de naam kort en krachtig en zitten de letters 'k' van Kunst en Kuituur erin", verklaart Gerding. Het nieuwe magazine is hoofdza kelijk gericht op CJP-houders die het blad gratis toegestuurd krijgen. En hoewel Leiden niet officieel tot het CJP-gebied van Den Haag hoort, wordt het nieuwe culturele magazine ook in Leiden en regio verspreid. En dat ondanks het feit dat Leiden een eigen cultureel blad heeft. Gerding: "Dit komt doordat sommige Haagse jongeren die in Leiden studeren, een CJP aanvra gen in Den Haag omdat ze willen weten wat er in het weekeinde in hun stad te doen is. Automatisch krijgen ze dan het Haagse magazine toegestuurd". Ook andere belangstellenden kunnen, zich abonneren op Kiosk. Een abonnement kost 22,50 gulden per jaar. Belangstellenden kunnen hiervoor contact opnemen met het Centrum voor Kunstzinnige Vor ming, Juffrouw Idastraat 11 Den Haag telefoon 070-924661. Meryl Streep onderscheiden als beste actrice Gouden Palm voor Soderbergh CANNES (AP) - 'Sex, lies and vi deotape', de eerste feature film van de Amerikaanse regisseur Steven Soderbergh, is gisteren op het 42ste filmfestival van Cannes de Gouden Palm toegekend. Een van de vief sterren in de film, James Spader, kreeg de onderscheiding voor de beste acteur, terwijl Meryl Streep de prijs voor de beste actrice in de wacht sleepte voor haar rol in 'A Cry in the Dark', geregisseerd door Fred Schepisi. "Wel, ik veronderstel dat het hier na alleen nog maar bergaf kan gaan", zei de 26-jarige Soderbergh bij het in ontvangst nemen van de hoogste onderscheiding van het fes tival. De Westduitse regisseur Wim Wenders die als voorzitter van de ju ry optrad, overhandigde de onder scheiding aan de uit Baton Rouge, Louisiana, afkomstige Soderbergh. Wenders zei dat de film, 'Sex, lies and videotape', de jury zowel vreug de als vertrouwen in de toekomst had gegeven. De film van Soderbergh, waar voor hij slechts de som van 1,2 mil joen dollar ter beschikking had, handelt over een schijnbaar geluk kig gehuwd paar, in fortuinlijke om standigheden, wier leven geruï neerd wordt door de komst van een oude vriend, met onthullingen over seksuele misstappen en persoonlijk verraad. Spader, die de prijs voor de beste acteur kreeg, geeft gestalte aan de vriend wiens komst een cata strofe uitlokt en uiteindelijk tot zelf kennis leidt. De vriend is impotent en registreert met een videocamera interviews van vrouwen over hun leugens op seksueel gebied, als sub stituut voor werkelijke intimiteit. (van een onzer verslaggevers) HILVERSUM - De Canadese zan ger/gitarist Neil Young heeft zijn nieuwe mini-lp 'Eldorado' na enke le dagen uit de verkoop gehaald. De plaat was in Australië uitgebracht ter gelegenheid van een korte tour nee door dat land. Young wilde voorafgaand aan de optredens zijn publiek alvast kennis laten maken met zyn nieuwe liedjes en zijn nieu we begeleidingsband The Restless. Volgens de zanger/gitarist was het niet de bedoeling de plaat verder in roulatie te brengen. Inmiddels is in de rest van de wereld een ware run op de mini-lp ontstaan, die via im port-platenzaken mondjesmaat ver krijgbaar geweest is. De als grillig bekend staande Neil Young heeft 'Eldorado' opgenomen met slechts twee begeleiders, bas sist Rick Rosas en drummer Chad Cromwell. Beiden zijn afkomstig uit de groep The Blue Notes, waar mee Young vorig jaar zijn come back-plaat 'This note's for you' op nam en die vorige maand door de zanger/gitarist aan de kant werd ge zet. Ondertussen is de wereldtournee die Neil Young met The Blue Notes zou maken afgelast. Aanvankelijk zou Young nog wel als hoofdact ver schijnen op het Belgische Torhout- /Werchter-festival, maar daarvan hebben We organisatoren afgezien. "Neil Young maakt op dit moment weer eens een moeilijke periode mee en zijn fans weten dan wel wat dat betekent", zo lichtte festival baas Herman Schueremans zijn be sluit toe. Hij refereerde daarbij aan een periode in de eerste helft van de jaren zeventig, toen Young na het overlijden door overmatig drugsge bruik van twee vrienden een tijd lang depressieve muziek afleverde. De lp 'Tonight's the night' werd des tijds pas na lang aarzelen door Young's platenmaatschappij uitge bracht. Inmiddels geldt de plaat on der de liefhebbers als een hoogte punt in Young's oeuvre. Eldorado Op 'Eldorado' staan vijf nieuwe nummers van Young, waaronder een coverversie van het oude Drif ters-succes 'On Broadway'. De ste vige, compromisloze gitaarrock roept herinneringen op aan lp's als 'Tonight's the night' en 'Zuma'. Ook de thematiek in de nieuwe liedjes toont opvallend veel overeenkom sten met die periode. In 'Cocaine eyes', het openingsnummer van 'Eldorado', toont Neil Young zich weer een fervent tegenstander van drugsgebruik en waarschuwt hij te gen het romantiseren van het be staan aan de zelfkant. "Some men go for poison, some men go for too much love, some men go to sleep at night and forget to wake up", houdt Neil Young zijn gehoor voor. Ook in zijn eigen leven, dat door Young doorgaans schaamteloos in zijn liedjes wordt verwerkt, lijkt het niet allemaal koek en ei te zijn. Zo is 'Don't cry' een aangrijpende af scheidsbrief aan een geliefde en ge tuigt ook 'Heavy love' van de nodige liefdesperikelen. Na een cynische uitvoering van 'On Broadway' gloort er pas in het titelnummer van 'Eldorado' een glimpje hoop aan de horizon, zij het in de vorm van een droombeeld. Een woordvoerster van platen maatschappij WEA, die de platen van Neil Young in Nederland ver spreid, deelde gisteren mee dat nog niet duidelijk is of er binnenkort platenmateriaal van Neil Young zal verschijnen. Van een aanvankelijk aangekondigde complete nieuwe lp - heeft WEA niets meer vernomen en niet bekend is of de liedjes van 'Eldorado' alsnog zullen worden uitgebracht. "We weten alleen dat Neil Young zijn tournee heeft afge last", aldus de woordvoerster. AMSTERDAM (ANP) - Minister Brinkman wil dat de Nederlandse galeriehouders proberen een sa menwerkingsverband te creëren. Dat is noodzakelijk voor de ontwik keling van "een nog krachtdadiger beleid", zo zei de bewindsman gis teravond bij de opening van de jaar lijkse KunstRai in Amsterdam. De KunstRai is de grootste galerie- beurs van ons land. Brinkman zei dat er tussen de ga leries onderling weinig verbinding lijkt te bestaan. "Waar ik op doel is het ontbreken van een samenwer kingsverband waarin galeries die aan de Rai of aan de rentesubsidi- eregeling deelnemen of naar het buitenland gaan, zijn vertegen woordigd". De minister liet weten bij de ont wikkeling van een samenwerkings verband in elk geval het adviesor gaan de Raad voor de Kunst te wil len betrekken. Vanaf de opening van de KunstRai tot eind juni is de rente subsidieregeling van het ministerie van WVC verruimd van aankoopbe dragen tussen minimaal 1.000 en maximaal 10.000 gulden naar bedra gen die variëren tussen minimaal 500 en maximaal 25.000 gulden. Brinkman wil bekyken of de tijde lijke verruiming zoveel succes heeft, dat deze een permanent ka rakter zal kunnen krijgen.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 21