'Hollandse Nieuwe' nog Deense import Vorig jaar ging het na mooie meimaand ook helemaal mis Handel al vroeg op gang Geen extra politie voor Nieuwkoop in de zomer WOENSDAG 24 MEI 1989 Strandexploitanten waarschuwen tegen al te groot optimisme DUIN- EN BOLLENSTREEK Degenen die denken dat de strandexploitanten door het mooie weer voor dit jaar al bin nen zijn. slaan de plank flink mis. "Ook vorig jaar hadden we een leuke maand mei en daarna ging het tot half augustus hele maal verkeerd", brengt Martin Braun uit Noordwijk in herin nering. "We hebben nu niet te klagen, maar pas aan het einde van de zomer kunnen we de begroting opmaken", vult één van zijn col lega's aan. "Vergeet niet dat we drie zeer slechte zomers achter de rug hebben. Dan moetje wel een bijzonder goed jaar hebben om de geleden schade weer in te halen" door Kees van Kuilenburg Martin Braun: "Het is flauweiul om te denken dat die 'paar weken r veer het verlies van driejaar goed maken". (foto wim Dijk De reacties op de stranden zijn dan ook zeer ingetogen. Gerrit Hartevelt van Zee en Zonnebad in Katwijk merkt zuinigjes op "dat ze wel eens slechter zijn gestart". Hartevelt werkt al 30 jaar op het Katwijkse strand. "Vergeet niet datje nog alles nog kunt krijgen. De laatste drie jaar hebben we weken achtereen niets verdiend door het slechte weet;. Wat dat betreft kan ik een boekje opendoen". De klanten van de Katwijker ko men in deze periode vrijwel alle maal uit de regio en daarnaast ook nog 'een leuk aantal' Duitsers. Vol gens Hartevelt is het mooie weer ook bepalend voor de goede stem ming op het strand. "Bij mooi weer is alles goed, bij slecht weer deugt er niets. Dan klagen de toeristen overal over. Niet alleen bij mij, maar ook in het hotel of pension. Het eten is dan slecht en de bedden deugen niet". Grandioos Martin Braun van Brown's Beach House in Noordwijk bevestigt wat zijn Katwijkse collega Hartevelt over de seizoenstart opmerkt. "Het is je reinste flauwekul om te denken dat deze leuke weken garant staan voor een goed jaar. Trouwens, we moeten er ook wel wat voor doen. Half zes 's morgens zijn we al op het strand en om half zeven gaan we pas dicht. Daarna opruimen en de admi nistratie in orde maken". Maar klagen over de drukke da gen is er bij Braun niet bij. "Je hebt voor dit beroep gekozen omdat je lekker vrij bent in de natuur, je hoeft geen bevelen van bazen af te wachten. Daarnaast kom je met leu ke en gezellige mensen in contact en dat is ook wat waard". Kees Hartevelt van de gelijkna mige vishandel uit Leiden is bijzon der te spreken over de klandizie aan zijn kraam op de Katwijkse boule vard. "We hebben vorig jaar weken gehad dat we geen gulden konden verdienen en nu is het al weken ach tereen grandioos", aldus de Leide- naar. "Al sinds Koninginnedag doen we goede zaken en dat kun je niet alle jaren zeggen. Niet alleen de strandbezoeker weet ons te vinden, maar ook komen er veel Katwijkers aan de kraam". Drukke weken hebben ook de po litiemensen van de Noordwijkse strandpost. M. Schavemaker en J. Poort maken voor het eerst deel uit van het uit zes personen bestaande 'strandteam'. De belangstelling voor het bemannen van de strand post was dit jaar zeer gering. Vol gens Schavemaker is dat vooral het gevolg van de weersomstandighe den van de laatste jaren. De mensen hebben weken gehad dat ze op het strand niets te doen hadden en dat gaat flink vervelen". Vermist Van vervelen is echter bij deze aan loop naar de zomer geen sprake. "Veel EHBO-werk en ook een flink aantal zoekgeraakte kinderen", ver telt Poort. Zoals het 5-jarige jonge tje dat afgelopen zaterdag vanaf de Noordwijkse vuurtoren naar de Wassenaarse Slag wandelde. "Uren is hij zoek geweest en je kunt je voorstellen hoe blij de ouders wa ren toen wij de melding kregen dat hij in Wassenaar was gevonden", merkt Poort op. Een nieuw probleem zijn de zoge naamde skinborden, waarbij zowel zaterdag als zondag een aantal ge wonden viel. Eén van hen liep zelfs Kees Hartevelt: Deze eerste maand is grandioos, zelfs de Katwijkers komen bij ons langs. (fgoto wim Dijkman) een enkelbreuk op. "Ze springen dan van de plank die vervolgens doorschiet en daarbij wel eens op enkelhoogte mensen raakt", legt Schavemaker uit. "We zeggen niet dat het de spuigaten uitloopt, maar het is wel vervelend". Het aardige voorjaar heeft ook op langere termijn gevolgen voor de toeristenindustrie langs de kust. Bemiddelingsbureau Nora aan het Jan Kroonsplein in Noordwijk heeft ten opzichte van vorig jaar al 20 procent meer kamers verhuurd. Die verhoging is het vooral merk baar in de particuliere sector. "Dat is het directe gevolg van het mooie weer van de afgelopen weken", al dus Nora Bloem van het Noord wijkse bureau. De Noordwijkse constateert ook meer interesse bij de Noordwijkers om in de periode dat zij zelf met vakantie gaan hun huis te verhuren. "Op die i verdien je een leuk bedrag i eigen vakantie terug". Eerste hoeveelheid aangevoerde haring bijzonder klein (Vervolg van pagina 1) KATWIJK De eerste schepen van de haringvloot worden morgen of uiterlijk vrijdag in de havens van Scheveningen en IJmuiden verwacht. Na tegenvallende vangsten op maan dag en dinsdag, waren de trawlers en kotters afgelopen nacht wel succesvol in de jacht op de eerste Hollandse Nieuwe. Volgens directeur B. Daalder van de Katwijkse/IJmuidense rederij Kennemerland wordt er op de Aberdeenbank, één van de traditonele visgronden voor de haringvloot, momenteel redelijk tot goed gevangen. Voor de Nederlandse reders en de haringhandel komen deze vangsten echter te laat. De hele campagne is afgestemd op een aanvoer op dins dag of woensdag. "Toen duidelijk werd dat de eerste haring door de schepen pas tegen het weekeinde kon worden afgeleverd, hebben we dan ook naar alternatieven ge zocht", aldus voorzitter L.E. Ouwe hand van het haringcomité. De heli kopter bleek uiteindelijk het snel ste transportmiddel en de gezamen lijke reders tastten diep in de buidel om het vervoer door de lucht moge lijk te maken. Dat de hoeveelheid haring die werd aangevoerd bijzonder klein was, maakte voor de handel niet uit. Dank zij de import uit Denemarken is de 'Hollandse Nieuwe' vandaag toch van Groningen tot Maastricht verkrijgbaar. Het produkt is, zo on derschreef keurmeester K.A. Taal vanmorgen bij de Katwijkse afslag, overladen had dan ook in het don ker plaats. Voor het luchttransport van de haring heeft de Britse over heid alle medewerking verleend opnieuw van goede kwaliteit. "Een door onder meer de luchthaven i kleine haring met een goed vlees- en vetgehalte. Ik kan beide rederijen feliciteren met dit produkt", zei hij na het bekijken van de eerste em mertjes. Toch was Taal nog niet he- Newcastle langer open te houden dan normaal. Ook de douane moest langer op haar post blijven. Bescherming s de Spakenburgse Kleinhandel gekocht door G. Ruizend- n der Zwan van de trawler SCH 6. (foto Dick Hogewoning) eVoor de KLM was de luchtdoop Voorzitter D. Langstraat van het Produktschap voor Vis- en Vispro- dukten sprak van een zorgelijke woordvoerder van het bedrijf had ontwikkeling. "Het is natuurlijk ïo'n best teken dat een hele van schepen zo lang naar de schepen nog niet gevonden. Het haring moet zoeken. Het is voor mij dan ook duidelijk dat er op korte termijn een eind moet komen aan de haringvangst voor de vismeëlin- dustrie in Scheveningen". Voorzitter M. Noordenbos van de Katwijkse rederijvereniging Vuur baak deed een oproep aan het dage lijks bestuur van de Europese Ge meenschap om stappen tegen De nemarken te ondernemen. In dat licht zag Noordenbos, tevens één van de grootste reders van het land, ook de schenking van de opbrengst van de eerste emmertjes haring aan Greenpeace. "Deze milieu-organi saties heeft zich onder meer bezig gehouden met de bescherming van de jonge robben. Wellicht dat ze ook wat voor de jonge haring kan doen", aldus Noordenbos. De Katwijkse veilmeester M. van der Plas sloeg vanmorgen de eerste twee emmertjes haring af op een be drag van 31.000 gulden. Op dat mo ment bood niemand meer hoger dan de som die G. Ruizendaal van de groothandel Alvis Spakenburgse Kleinhandel maatjes had geboden. NIEUWKOOP - De rijkspolitie in Nieuwkoop hoeft voor de zomer maanden niet te rekenen op extra manschappen om controle te hou den op de Nieuwkoopse Plassen. De surveillance te water schiet er de laatste tijd voortdurend bij in. Maar de helft van het aantal geplande uren wordt op het water gesurveil leerd, omdat andere zaken door gaans een hogere prioriteit krijgen. De laatste twee jaar zorgden de moord op een prostituée in Noor den en de jacht op een groep jonge ren, wegens vandalisme en inbra ken, jer toe dat veel extra uren moes ten worden gemaakt. Ook door een verandering van de inconveniëntie- regeling (voor onregelmatig werk) moest de surveillance zowel te wa ter als op het land worden inge krompen. Dat wordt nog erger als de korpssterkte als gevolg van de herverdeling van politiepersoneel wordt teruggebracht. Voor komende zomer krijgt Nieuwkoop geen assistentie van omliggende korpsen. Zoiets ge beurt alleen onder zeer incidentele, specifieke omstandigheden. Proces tegen Kemp pas na zomervakantie DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN - De strafzaak tegen S. Kemp, hoofdverdachte in de gifaffaire in het Alphense recre atiegebied Zegersloot, heeft pas na de zomervakantie plaats. De tot vorig jaar in Hazerswoude woonachtige Kemp wordt ervan beschuldigd aan het einde van de jaren zeventig grote hoeveel heden giftig afval illegaal te heb ben gestort op de vroegere vuil stortplaats in de Coupépolder. Daar is in latere jaren het recrea tiegebied Zegersloot ontwik keld. Oorspronkelijk ging justitie ervan uit dat dit voorjaar het proces tegen Kemp kon worden gehouden. "Maar de zaak is om vangrijk en bewerkelijk", aldus een woordvoerder van justitie. "We hebben nooit een datum ge pland, maar alleen een schatting gemaakt van wanneer we dach ten de zaak te kunnen afronden. Dat blijkt tegen te vallen. De rechter-commissaris moet in het kader van het gerechtelijk voor onderzoek nu nog Iets minder aanvoer op Rijnsburgse paardenmarkt RIJNSBURG Zonnige gezichten vanmorgen vroeg op en rond de Vliet in Rijnsburg. Het weer was fantas tisch en de aanvoer van paarden begon al vroeg op gang te komen. Willen de handelaren met regenachtig weer nog wel eens een uurtje langer op bed blijven lig gen, vanmorgen kort na zeven uur nadat 'klinker' en paardenmarktcomitélid Willen van Egmond kond had gedaan van de opening van de markt, arriveerden de eerste paarden al. Ook meldden zich toen al de eerste bezoekers. Bij die eerste paarden bleef het echter niet. Bij het sluiten van de markt om tien uur, stonden er 104 paar den en pony's 'aan de lijn'. Dit keer geen record-aan voer zoals vorig jaar toen er 130 viervoeters werden aangebracht. "Die mindere belangstelling was echter geen domper voor het paardenmarkt-comité. "In te genstelling tot vorig jaar ontbreekt er nu een grote handelaar, die goed is voor ruim 20 beesten. Daardoor is het wat minder, maar als we maar rond de 100 paar den en pony's zitten, zijn we best tevreden", aldus co mité-lid Maarten de Kluiver. Ook de handelaren hadden er vanmorgen wellicht dank zij het milde weer al vroeg zin in. Rond kwart over zeven veranderde een paard al van eigenaar. Een tweede had pech toen een bod van 5.000 gulden op éen van de aangevoerde beesten door de eigenaresse werd afgewezen. "Ze doet liever haar vent de deur uit", zo merkte een van de omstanders op. Ontevreden Jan Hazendonk uit Benschop al 17 jaar te gast in Rijnsburg is wat ontevreden over de handel in Rijnsburg. "In Valkenburg is altijd meer te verdienen. Dat is wat later in het seizoen en dan doen de mensen waarschijnlijk wat gemakkelijker weg", luidt zijn ver klaring. "Maar je weet het eigenlijk nooit. Soms kun je nog een leuk beestje kopen kort voor het sluiten van de markt", merkt de Benschopper op. Uiteraard komen de handelaren niet naar Rijnsburg omdat het zo gezellig is. Voor elk aangevoerd paard of pony krijgen ze een aanvoerpremie van tien gulden. Bovendien krijgen ze van het comité nog een reiskos tenvergoeding. "Dat moet wel", merkt comité-lid De Kluiver op", anders is de belangstelling minimaal en dat is zeker niet de opzet. We willen de bezoekers leuke markt aanbieden en dan moetje het de aanvoer ders wat aantrekkelijk maken". Paardenmarkt-organisator Pieter Hoepel uit Rotter dam noemt Rijnsburg een gezellige markt en heeft veel bewondering voor de inzet van het comité. "Ze zijn elk jaar weer in staat om er iets leuks van te ma ken". Loven en bieden op de Rijnsburgse markt tussen Jan Hazendonk (rechts) uit Benschop en Rijnsburger Leen Van Delft. (foto Henk Bouwman» WOENSDAG 24 MEI Alkemade Eenacter-festival toneelvereni ging SI. Pancratius, 20.00-21.00 Alphen open week Streekmuziek- school, met uitvoeringen om 19.00 en 20.15 uur. trainingswandeltocht avond vierdaagse. start tussen 18.00 en 19 30 uur bij de St. Josefzaal, Pa radijslaan. Avondlaura, vertrek vanaf 17.30 uur bij gebouw Nabij. Leiden informatie-praatavond Borst voeding Groep Leiden bij N. Ver schoor. Burgsteeg 10a. vanaf Gerestraat 20. tel: 121554. in kader van 'Chansonweek': optreden Maria Del Mar Bonet, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. voorstelling: 'Wat knaagt?' door het Nationale Toneel, met o.a. Marie-Louise Stheins en Leiderdorp avondvierdaagse Velocitas. start 17.45 uur bij clubgebouw Con Bravura. Beukenschans. dia-lezing Nederlandse Bergsport Vereniging over 'Berch- tesgadener Alpen. 20.00 uur in de Muzenhof. Cor Gordijnsingei. DONDERDAG 25 MEI Alkemade Eenacter-festival toneelvereni ging St. Pancratius. om 20.00- Alphen open week Streekmuziek- school met demonstratielessen om 16.00 uur en uitvoeringen om Boskoop eerste paal door wethouder Van Ooi voor Solidariteitswinkel, Kerkplein, om 16.00 uur. (piano) en Mark van Hoof (piano), Baukje Toren (fluit), van 12.45 tot 13.30 uur. Kapelzaal K&O, Oude Vest. lezing over Noord-Amerikaan- se moerasschilpadden, Neder landse Vereniging voor Herpetlo- Staalwijk. Herenstraat 45. in kader van 'Chansonweek': optreden Paul van Vliet, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouw burg. voorstelling: 'Wat knaagt?' door Het Nationale Toneel, met Lak-Theater, Cleveringaplaats. Leiderdorp avondvierdaagse Velocitas, start om 17.45 uur bij clubgebouw Con Bravura. Beukenschans. Noordwijk wandeling over het landgoed Leeuwenhorst, aanvang 19.30 uur bij de ingang Gooweg. CARA olv een fysiotherapeut, van 13.30 tot 14.15 uur en van 14.15 tot 15.00 uur in zwembad Poel- Voorschoten rondleidingen in Kasteel Dui venvoorde. Veurseweg, om 14.00 Rustdam, aanvang 9.30 u melden bij K&O Leiden, 071141141/141200. VRIJDAG 26 MEI Eenacter-festival toneelvereni ging St. Pancratius. 20.00-21.00 en 22.00 uur in de Alkeburcht. opening kunststof atletiekbaan AAV '36 door wethouder Van As en Marti ten Kate om 15.30 uur. open week Streekmuziek- school met demonstratielessen om 16.00 uur en uitvoeringen om de Adventskerk. 20.00 u

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 16