Sfeer tussen bedrijfsleven en gemeente een stuk verbeterd' 1* njv 'Scholen moeten groei speciaal onderwijs zelf halt toeroepen' Wethouder Fase wacht op benoeming tot watergraaf Zoeterwoudse gewond bij botsing Ginjaar-Maas in brief aan Tweede Kamer NS overwegen sneltrein Leiden - Rotterdam toch te handhaven Politie laat jarige rommel opruimen Fietsenstalling lyöy LEIDEN LEIDEN - Ze vertrekt niet uit Leiden omdat ze genoeg heeft van het wethouder schap. "Integendeel. Tijdens mijn eerste sollicitatiege sprek praatte ik kennelijk zo vol vuur dat men op een ge geven moment vroeg: 'Waar om wilt u eigenlijk weg?'. En het is natuurlijk ook prach tig werk. Er is nog zo veel te doen... Maar ja, over tien jaar is er ook verschrikkelijk veel te doen. Het komt nooit af. Daarom denk ik dat het goed is dat ik nu, tegen het einde van mijn derde periode als wethouder, een andere baan door Wim Wegman Wethouder Jos Fase wordt, na elf jaar verantwoordelijk te zijn ge weest voor economische zaken in Leiden, watergraaf van het zuive ringsschap West-Overijssel. Ten minste, als de twee betrokken pro vincies en de minister van verkeer en waterstaat geen roet in het eten gooien. "Maar daar maak ik me niet zo veel zorgen om", zegt mevrouw Fase. "Ik ben nu officieel voorge dragen door het zuiveringsschap. De twee provincies moeten die voordracht ondersteunen, maar dat is een formele zaak. En ook van de kant van Neelie Smit-Kroes (haar partijgenoot, red.) verwacht ik wei nig problemen. Dus ik neem aan dat het allemaal wel goed zit". Vervelend vindt de wethouder het alleen dat de hele procedure nog enkele maanden in beslag neemt. LEIDEN Bij een botsing op de kruising Apothekersdijk/Prinsse- kade is gistermiddag een 45-jarige fietster uit Zoeterwoude gewond geraakt. Zij is met hoofdletsel over gebracht naar het Diaconessenhuis. De vrouw wilde vanuit de richting van de Turfmarkt linksaf de Prin- sessekade op rijden en verleende daarbij geen voorrang aan een 22-ja- rige vrouw uit Oegstgeest, die met haar fiets vanaf de Prinsessekade rechtdoor reed. ''Goed, ik kan me nu alvast stevig inwerken. Maar nu de zaak toch rond is, moet er wat mij betreft ook maar meteen flinke vaart achter worden gezet. Misschien lukt het nog om de procedure te bespoedi gen, en kan er voor worden gezorgd dat mijn benoeming boven op de stapel bij Verkeer en Waterstaat be landt. Ik zit er echt niet op te wach ten dat ze zaak straks over het zo merreces wordt heengetild". Scryptogram Haar sollicitatie bij het zuiverings schap is naar haar zeggen de eerste keer dat ze heeft geprobeerd iets te zoeken buiten haar wethouder schap. "Het is trouwens grappig ge gaan. Die advertentie van het zuive ringsschap viel me pas op toen ik het Scryptogram in NRC Handels blad aan het invullen was.Ik dacht toen opeens: wat is dat voor iets raars? Watergraaf. Daar had ik dus nog nooit van gehoord. Puur uit ni- eusgierigheid las ik die advertentie door, en ja, die baan leek me wel wat. De rest van het gezin vond het ook een aardige functie, dus ik heb toen maar een briefje gestuurd. Een beetje tot mijn eigen verrassing werd ik er, van alle 105 sollicitanten, uit gepikt". Fase gelooft niet dat ze als water graaf de politieke 'luwte' opzoekt - om in VVD-termen te spreken. "Het werk van het zuiveringsschap heeft alles te maken met milieubeheer, en dat komt, terecht, steeds meer in het middelpunt van de belangstel ling te staan. Het schijnt trouwens mijn lot te zijn om niet in de luwde terecht te komen. Kijk maar naar de nutsbedrijven die ik nu nog in mijn portefeuille heb. Jaren geleden maakté niemand zich druk om die bedrijven. Wat had je er als gemeen te ook mee te maken? Ze draaiden goed, je stopte de winst die ze ople verden in de gemeentekas en voor de rest had je er geen omkijken naar. Totdat die hele fusie op ons af kwam. Ik verwacht dat datzelfde ook gaat gebeuren bij het zuive ringsschap". Een burgemeesterspost, waarop een aantal van collega-wethouders en fractiegenoten terecht is geko men, heeft Fase nooit geambieerd. "Als burgemeester word je vol strekt geleefd. Je zult heel zorgvul dig moeten zoeken naar wegen om die functie op een leuke manier in te vullen. Cees Goekoop doet dat heel goed, maar ik weet niet of mij dat zou lukken. Ik wil me graag inzetten voor iets concreets. Ik zou er geen bezwaar tegen hebben om des noods elke avond op te draven bij een gymnastiekvereniging, om maar wat te noemen, maar dan moet dat wel een duidelijk doel dienen. Ik heb geen zin om ergens te ver schijnen, enkel en alleen omdat er iemand van de gemeente aanwezig moet zijn". Ook het lidmaatschap van de Tweede Kamer - om maar eens een andere loopbaan na het wethouder schap te noemen - heeft Fase niet aangetrokken. "Je moet mij geen regeltjes laten verzinnen. Ik hou daar met vah, en ik kan het ook niet. Ik wil graag meedenken over oplos singen, maar die moeten wel prak tisch zijn in te richten. Bij die hele regelgeverij denk ik vaak: op papier ziet het er allemaal prachtig uit, maar werkt het wel?" Nota's Mevrouw Fase, zo benadrukt ze keer op keer, wil vooral praktisch bezig zijn. "Ook als wethouder heb ik me altijd op die manier opge steld. Ik vind het prima om met on dernemers te praten en te proberen hen zo ver te krijgen dat ze hun be drijf in Leiden vestigen. Ik heb er echter een hekel aan om in de com missie of de gemeenteraad uren te discussiëren over een nota hoe er zo veel mogelijk bedrijven naar Lei den kunnen worden gehaald". "Raadsleden hebben naar mijn mening soms het idee dat het werk is gedaan als een nota is vastgesteld. Dat is natuurlijk niet zo, dan begint het pas. Te vaak ook werd er om no ta's gevraagd over zaken die al lang bekend zijn. Dat vind ik zonde van het werk. De ambtenaren van de di rectie economische zaken hebben wel betere dingen te doen. Overi gens wordt er steeds minder om dit soort dingen gevraagd. Dat moet ik er bij zeggen". Haar, zoals ze het zelf noemt, praktische inslag, leverde de wet houder af en toe een aardig succes op. Nadat bijvoorbeeld de formele verzoeken om een bijdrage voor de tunnel onder het Stationsplein wa ren afgewezen, 'praatte' Jos Fase in een persoonlijk gesprek met minis ter Smit-Kroes hiervoor vijftien miljoen gulden los. Diezelfde houding, en haar afkeer om zich te verdiepen in technische details, bracht haar echter ook een paar keer in grote politieke moei lijkheden. Zo leek haar positie en kelejaren geleden tijdens de 'LDM- affaire' te wankelen nadat ze had toegegeven dat ze ervan op de hoog te was dat de toenmalige directeur water op een 'onverantwoorde' ma nier had laten zuiveren. Ze greep niet in omdat ze niet de indruk had gekregen dat er wat kwaads instak. Kort voor de LDM-affaire had ze zwaar onder vuur gelegen omdat een flink deel van de raad vond dat ze zich wel erg makkelijk afmaakte van het doelgroepenbeleid. Enkele partijen dreigden in ver band daarmee een motie van treur nis tegen haar in te dienen. Fase daarover: "Ik vond het jammer dat een paar mensen treurig om mij werden. Het was allemaal niet echt leuk, maar ik heb er geen slapeloze nachten door gekregen. Ik vond dat beleid toen verantwoord, en dat vind ik nog". Bittere ruzies Wethouder Fase heeft, stelt ze, een belangrijke bijdrage geleverd aan de verbetering van het klimaat tus sen het bedrijfsleven en de gemeen te. "Er zijn in het verleden bittere ruzies uitgevochten tussen onder nemers en wethouders. Dat vond ik jammer. Nu is de sfeer een stuk be ter, en ik denk dat ik daarin een rol heb gespeeld door voortdurend te proberen in gesprek te komen en te blijven met het bedrijfsleven". "Je moet ondernemers het idee geven dat je op hun golflengte zit, duidelijk maken datje begrijpt met welke problemen ze worstelen. Dat is me goed afgegaan, vind ik. Maar dat is ook te danken aan mijn milieu. Mijn ouders waren onderne mers - ze hadden een groot garage bedrijf - dus ik weet ongeveer wat voor moeilijkheden er kunnen op doemen. Ik heb er trouwens, maar dit terzijde, veel voor gevoeld om de leiding van het bedrijf van mijn ou ders over te nemen toen zij ermee moesten stoppen. Ik was er te jong voor, maar het had me heel aardig geleken". Dat de ruzies tussen de gemeente en het bedrijfsleven aanmerkelijk minder heftig zijn geworden, is vol gens mevrouw Fase ook te danken aan de nieuwe inzichten die bij bei de partijen zijn ontstaan. "Begin ja ren '70 had het gemeentebestuur het idee dat het veel, heel veel in de samenleving kon sturen. Dat viel natuurlijk niet altijd even goed bij de ondernemers. Maar inmiddels is het gemeentebestuur op die ziens wijze teruggekomen. Ondernemers daarentegen hebben de gemeente leren kennen als een instantie waar ze met hun vragen naar toe kunnen. Vroeger hadden ze v.aak geen weet van de mogelijkheden die de ge meente hun kan bieden". De hoogtepunten van haar wet houderschap vindt Fase de verwe zenlijking van het sciencepark in de Leeuwenhoek en de bouw van de bedrijfsverzamelgebouwen. "Het sciencepark is heel snel gereali seerd en het heeft een enorm effect. Ook de bedrijfsverzamelgebouwen zijn een groot succes. In het begin hadden we soms de bibbers als we nadachten over de vraag hoe we het eerste gebouw vol moesten krijgen. Waar moesten al die beginnende be drijfjes vandaan komen? Maar als je ziet hoe het nu draait; het is echt ge weldig". Het dieptepunt moet nog komen. "Ik vind het heel erg spijtig dat ik als wethouder niet de voltooiing van de stationsplannen kan meema ken. Het is uitermate interessant wat daar gaat gebeuren, en ik denk dat, als het goed wordt aangepakt, die plannen een geweldige opsteker zijn voor Leiden". 'i ,s&Ê£SËïïÊÉÊÊ^iiÊÊIÈÊÊM »■»&-' M Wethouder mevrouw Fase hoopt dat haar benoeming tot watergraaf van het zuiveringsschap West-Overijssel Snel WOrdt bekrachtigd. (archieffoto Loeit Zuyderduin) DEN HAAG/LEIDEN - Staatssecre taris Ginjaar-Maas van Onderwijs wil dat scholen voortaan zelf een halt toeroepen aan de explosieve groei van het speciaal onderwijs. Voorlopig handhaaft zij de perso neelsstop omdat maatregelen die de groei van het onderwijs aan kinde ren met leermoeilijkheden kunnen stoppen pas na geruime tijd resul taat zullen hebben. Ginjaar-Maas schrijft een en ander in een brief aan de Tweede Kamer die morgen over het speciaal onderwijs praat. De Leidse onderwijswethouder Van Dongen (PvdA) is teleurgesteld over de brief. Ginjaar wil schoolbesturen finan cieel belonen die in één regio sa menwerken en die een maximum stellen aan het aantal leerlingen dat naar het speciaal onderwijs moet. Met dat extra geld kunnen basis scholen kinderen met leermoeilijk heden langer in het gewone onder wijs begeleiden. Besturen van ba sis- en speciale scholen die zich niet willen vastleggen op een deelname- cijfer aan het speciaal onderwijs, worden financieel gestraft als de plannen van de staatssecretaris worden uitgevoerd. Van opheffing van de personeels stop kan volgens Ginjaar voorlopig geen sprake zijn. In haar brief schrijft de staatssecretaris dat het intrekken van de personeelsstop tot overschrijdingen op de onderwijs begroting leiden. Ginjaar-Maas ont kent dat de uitspraak van de Raad van State over de weigering van de gemeente Leiden om een jongen toe te laten tot hét speciaal onderwijs inhoudt dat de personeelsstop in strijd met de wet is. Volgens haar is het vonnis in de media verkeerd uit gelegd. De Leidse wethouder Van Don gen reageerde vanmorgen teleurge steld op de brief aan de Tweede Ka mer. "De personeelsstop blijft ge handhaafd", constateert Van Don gen, die overtuigd blijft van het feit dat de bevriezing van het aantal do centen in het speciaal onderwijs in strijd is met de wet. En dat de uit spraak van de Raad van State dat ook aangeeft. De gedachte van Ginjaar om in een regio afspraken te maken over het aantal leerlingen dat naar het speciaal onderwijs mag, noemt Van Dongen 'niet onsympathiek'. "Wij hebben natuurlijk ook al eerder na gedacht over de vraag hoe de groei van het speciaal onderwijs kan wor den beperkt. Maar dat zijn maatre gelen die pas op termijn effect heb ben en aan de huidige situatie niets veranderen. Wij willen best over de maatregelen praten, maar dan moet eerst de bevriezing van tafel. De kinderen die nu niet naar het spe ciaal onderwijs kunnen, mogen niet de dupe worden", aldus Van Don gen. LEIDEN - De NS overwegen de rechtstreekse sneltreinverbinding tussen Leiden en Rotterdam niet te schrappen. In een brief aan de ge meente Leiden schrijven de spoor wegen de verbinding te willen handhaven in het nieuwe intercity- net, zoals dat is opgenomen in het toekomstplan van de NS, Rail 21. De gemeente Leiden had in een re actie op Rail 21 geklaagd over het ontbreken van deze trein. In Rail 21 kiezen de NS voor drie REDACTIE: JAN RIJSDAM. TELEFOON: 161444 Op z'n Frans Wordt het Van der Werfpark een parkeerterrein? Sommigen Lei- denaren dromen er van, anderen is het een gruwel. Maar het lijkt nu toch tot de mogelijkheden te behoren. Dank zij de firma Pu- blex. Deze Franse onderneming strooide zo'n half jaar geleden en kele honderden, overigens fraaie bushokjes en wat minder fraaie reclamezuilen over de stad Lei den uit. Afgesproken was dat in een aantal van de reclamezuilen stadsplattegronden kwam te han gen om toeristen of Leidenaars die hun stad slecht kennen, op weg te helpen. Ook daarvoor zou de firma Publex zorgdragen. U kunt ze inmiddels overal in de stad tegenkomen. De stads- kaarten. Dat heeft nog heel wat voeten in de aarde gehad, want de firma Publex was vlotter met de reclames dan met de stadsplatte gronden. De vervaardiging van de stadskaarten gebeurde in Pa rijs en schijnt Publex vele hoofd brekens te hebben gekost. Maar: afspraak is afspraak, redeneerde wethouder Van der Molen en ze stuurde een brief op poten naar Publex dat ze het wachten moe was en er een beetje meer haast gemaakt moest worden. Die brief heeft geholpen. De stadkaart is gearriveerd. Alleen: er zitten een paar foutjes in. Zo staat in het Van der Werfpark een P ten teken dat er geparkeerd kan worden. En Publex heeft en pas sant een paar leuke grachtjes ge dempt. Zeg maar aju paraplu te gen de Vliet en de Doelengracht. Die grachten komen op de kaart namelijk niet meer voor. Ook de openbaar-vervoerbruggen staan niet als zodanig aangegeven: in gepakt samen met de Pont Neuf. Dat de Tour de France ooit nog eens in Leiden van start gaat, kunnen we ook wel vergeten want het fietspadennet in de Sleutelstad is grotendeels van de kaart geveegd. Enfin: nog een ge luk dat ze De Valk niet met de Moulin Rouge hebben verward. Anders zou het Van der Werfpark zeker te klein zijn. Mijn tante Lei- da zei vroeger al dat ze Frans kent maar dat Frans haar niet kent. Heeft ze toch gelijk gekregen. Het gemeentebestuur heeft Pu blex evenwel laten weten dat Lei den op z'n Frans hun niet bevalt en dat het over moet. Als het goed is hangen morgen de nieuwe stadskaarten in de zuilen. Wij ver heugen ons er al op. Zuil (16) Valt dat even tegen. Dachten we de tabaksmafia zoals anti-roken- dokter Crul de fabrikanten noemt - even een hak te kunnen zetten, maar gaat dat waarschijnlijk toch niet door. Het gaat over de recla mezuil aan de Plesmanlaan met de bekende rokende cowboy. De reclame is de anti-rokers al vele jaren een doorn in het oog. Pogin gen om de zuil tabaksvrij te krij gen liepen stuk. Nu leek het ons een leuke stunt om de fabrikant Philip Morris te dwingen onderaan de reclame op de zuil met koeieletters te laten zetten dat roken de gezondheid schaadt en dat je er longkanker van kan krijgen. We kwamen daarop doordat ook bij de posters in de mupi's, de kleine reclame zuilen in de binnenstad, onderaan een strook voor die afschrikwek kende boodschap is ingeruimd. In onze onwetendheid dachten we dat die strook door de over heid was afgedwongen en zo re deneerden we dat wat op kleine posters moet, ook op posters van groter formaat moet. We zagen het al voor ons: een tandenknar sende fabrikant die gedwongen wordt openlijk te bekennen datje van roken dood kunt gaan en dat je dus hartstikke gek bent als je toch nog niet met je fikken van die kankerstokkies kunt afblij ven. Maar wat blijkt? Philip Morris gaat uit vrije wil, ja u leest het goed, over twee we ken de zuil met een nieuwe poster met waarschuwende'tekst voor zien. Bij andere zuilen, Marlboro heeft er vier, is dat al gebeurd. Omdat het gaat om een 'kostbare en ingrijpende operatie die niet een-twee-drie is uit te voeren', komt Leiden later aan de beurt, zo zegt een woordvoerder van Philip Morris. De stadskaart is gearriveerd om toeristen en Leidenaars wegwijs te maken in de sleutelstad. Op z'n Frans weliswaar. (foto Wim Dijkman) Zuil (17) Het blijkt dus allemaal veel inge wikkelder in elkaar te zitten dan we hadden kunnen vermoeden. In november 1987 is de Tweede Kamer akkoord gegaan met een foorstel van de liberale staatsse cretarissen Dees (volksgezond heid) en Evenhuis (economische zaken), om de fabrikanten zelf tot een bepaalde code te laten komen op het gebied van reclame. Zelfre gulering heet dat. Dat was volgens de anti-rokers een stomme zet. Woordvoerder Nelissen van Stichting Volksge zondheid en Roken beweert dat de bewindslieden met zich laten sollen. "De fabrikanten zijn nu al weer een hele tijd bezig met het opstellen van zo'n code, maar er is nog niets van terecht gekomen. Ze hebben wel een voorstel ge daan maar die schiet aan alle kan ten tekort". Het plaatsen van de tekst kan dus niet via de rechter worden af gedwongen. Toch doet Philip Morris het uit vrije wil. "Op die manier kunnen ze een sociaal ge zicht opzetten", denkt Nelissen. "Maar het maken van reclame voor tabak kan op die manier wel in stand blijven, zo tricky zijn ze wel. Wij vinden dat de hoeveel heid nog veel meer terug moet". Het wedkantoor Ladbroke aan de Korrevaarstraat heeft onlangs de deuren gesloten. Klanten die geld tegoed hebben of die nog moeten beta len kunnen bellen, zo lezen we op een papiertje achter het glas. Wij heb ben het vermoeden dat de eerste groep groter zal zijn dan de tweede. (foto Wim Dijkman) De tegenstribbelende consu mentenorganisaties vinden kortom dat de industrie zich nog veel terughoudender moet op stellen. Vandaar dat de voorstel len voor een nieuwe code nog niet door het ministerie van volksge zondheid zijn geaccepteerd. Dat is voor Philip Morris geen reden om zich niet aan die voorlopige regels, die op 1 april ingingen, te houden. "Voor buitenreclame geldt nu dat een strook van 15 procent moet worden vrijgehou den voor de waarschuwing. Dat gaan we nu ook doen", zegt een woordvoerder van Philip Morris koeltjes. Bijdrage: MEINDERT VAN DER KAAIJ verschillende treinen: de intercity, interregionale treinen en regionale verbindingen. De intercity moet een hoogwaardig en snel treinennet worden. Daarvoor is een beperkt aantal halteplaatsen aangewezen en Leiden is buiten de boot gevallen. Als gevolg daarvan dreigde Leiden de intercityverbinding met Rotter dam kwijt te raken. G. Alterino, hoofd van de ge meentelijke directie verkeer, is ver heugd dat de verbinding met Rot terdam niet wordt geschrapt. Maar hij betreurt het dat Leiden geen hal teplaats wordt in het nieuwe interci- tynet. "Dat betekent dat als je naar Groningen wilt, naar Keulen of Pa rijs je altijd eerst naar Den Haag moet om over te stappen. Het feit dat de verbinding met Rotterdam nu wordt gehandhaafd, daarover zijn wij erg blij. Alleen is het nog on duidelijk of we met dezelfde trein ook naar België kunnen, zoals nu het geval is". De NS erkennen in de reactie op de gemeentelijke brief dat Leiden een belangrijk station is. Het is het vijfde station in Nederland als het aantal reizigers, als maatstaf wordt genomen. Toch komt het niet in aanmerking als haklteplaats voor het nieuwe intercitynet. Negentien steden zijn aangewe zen als stopplaats. Daarbij blijft het het. Volgens de NS heeft Leiden via het interregionale spoornet vol doende aansluiting op de nieuwe in tercity. Bovendien reizen de Leidse reizigers hoofdzakelijk over kortere afstanden, vooral naar Den Haag. "Leiden-Den Haag is niet de af stand waarvoor wij het nieuwe net gedacht hadden", aldus de NS. LEIDEN De politie heeft gister avond ingegrepen op het verjaar dagsfeestje van een bewoonster van de Milanenhorst toen het feestvar ken en haar visite van vier hoog lege drankflessen naar beneden smeten. De gewaarschuwde politie heeft, tot grote hilariteit van mede-flatbewo ners, de jarige en de gasten met be zem en stoffer en blik aan het werk gezet. LEIDEN In een bericht in de krant van gistermiddag over een medewerkster van de fietsenstal ling onder het station, stond een fout. De medewerkster hield maan dag een vrouw tegen die geen kaart je had maar toch de fiets wilde mee nemen. Daarbij kreeg zij van de vrouw een klap. Het bericht meldde dat de vrouw er daarna met de fiets vandoor ging. Dat is niet juist. De fiets staat nog steeds achter slot en grendel.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 15