071 14 61 1488 071-143481 01720-73933 Omstreden benoeming toch geslikt Faxnummers Leidsch Dagblad Kombinatie Minister: jacht in koninklijk domein binnen kaders wet @S0§§@@, Defensie: kans op bommen in grond Haaswijk afwezig Leiderdorpse basisscholen boycotten avondvierdaagse Veel langgetrouwden in Zoeterwoude •Leiderdorpse school heet directrice welkom •Directrice moet nog kiezen Wassenaarse apotheek begint met meditheek RE ADVERTENTIE-AFC ALPHENS DAGBLAD reawrerirarBB» WOENSDAG 24 MEI 1989 DEN HAAG/WASSENAAR - De jacht in het koninklijk do mein tussen Wassenaar en Den Haag wordt binnen de kaders van de jachtwet uitgeoefend. Dat antwoordt minister G. Braks (landbouw en visserij) op vragen van het Tweede Kamer lid Ria Beckers (PPR). Het Ka merlid stelde haar vragen naar aanleiding van een kritische 'Nota over plezierjacht in de Zuidhollandse duinen namens het koninklijk huis'. Dia-avond Ed de Leer verzorgt vanavond een diale zing in de Muzenhof aan de Leiderdorp- se Cor Gordijnsingel. De Duitse Berch- tesgadener Alphen staan centraal. Vol gens Van Leer heeft dit beschermde na tuurgebied de wandelaar en gevorderde rotsklimmer zeer veel te bieden. De avond wordt georganiseerd door de Ne derlandse Bergsport Vereniging en be gint om acht uur. Open dag De Leiderdorpse rijkspolitie organiseert zaterdag een open dag in het groepsbu- reau aan de Hoogmadeseweg. Tussen tien en vier uur verzorgt het personeel rondleidingen en wordt een inzicht gege ven in de dagelijkse werkzaamheden. Tussen twaalf en drie geeft de speur- en surveillancehond een demonstratie en gratis ogentesten zijn mogelijk. Op de binnenplaats staan de nodige voertui gen, compleet met bemanning, en er zijn tentoonstellingen van Veilig Verkeer Ne derland en Voorkoming Misdrijven. In verband met de zeer beperkte parkeer gelegenheid worden bezoekers verzocht bus of fiets te nemen. Taptoe Muziekvereniging Laurentius organi seert zaterdag op het sportcomplex van de SVLV aan de Voorschotense Van Stolberglaan een taptoe. Een zestal top orkesten verzorgt vanaf acht uur een show. De korpsen presenteren zich 's middags al aan het publiek. Vanuit alle wijken van Voorschoten begeven zij zich vanaf half vier naar het centrum. Verza melpunt is het parkeerterrein aan de Sir Winston Churchillweg. Van hieruit ma ken de zes verenigingen een optocht naar het SVLV terrein. Kamerorkest Het Leiderdorps Kamerorkest geeft za terdag een concert in de Dorpskerk in Leiderdorp. Op het programma staan het Stabat Mater van Pergolesi en stukken van Bartok, Britten en Hindemirth. Carl Brainich is de dirigent. Els van Onkelen en Anke Zuithoff zingen het Stabat Ma ter. Aanvang kwart over acht. Vogelexcursie De vogelwerkgroep Koudekerk/Hazers- woude organiseert op zaterdag 27 mei een vogelexcursie. De tocht voert langs de zuidelijke oeverlanden van de Braasemermeer en Zwetpolder en langs Woubrugge. De startpunt is de aanleg plaats bij het voetveer in Woubrugge. De vertrektijd is half zes 's ochtends. Deel nemers wordt aangeraden kaplaarzen en een verrekijker mee te nemen. BEWUSTELOOS - Een Warmondse jongen van onbekende leeftijd is gistermiddag rond twee uur bewus teloos uit het Oegstgeester zwem bad Poelmeer gevist. De badmees ter paste beademing toe, waarna de jongen weer bij bewustzijn kwam. De jongen is naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden overgebracht voor onderzoek. Braks zegt verder dat het genot van de jacht niet is overgedragen of ver huurd aan een twintigtal jagers, maar dat het uitoefenen van de jacht plaatsheeft op grond van een vergunning. Het jachtbeleid in de duinen, al dus Braks, is gebaseerd op de visie die is verwoord in het structuur schema Natuur- en Landschapsbe houd. "Daar waar aantalsregulatie van wild uit een oogpunt van na tuurbeheer en/of ter voorkoming van wildschade noodzakelijk is, zal de jacht een blijvende functie uitoe fenen. Voor de overige gevallen zal in een wildbeheersplan moeten worden aangegeven dat de jachtuit- oefening verenigbaar is met de be- heerdoelstelling en met de wezenlij ke kenmerken en waarden van het natuurgebied". De bewindsman stelt verder vast dat er onlangs een procedure is ge start om het beleid ten aanzien van de jacht in Berkheide, het gebied tussen Katwijk en Wassenaar, aan te passen. Dit deel van het kroondo mein wordt tot staatsnatuurmonu- ment uitgeroepen. Enige tijd wordt er al overleg ge voerd om tot een ander systeem van uitgifte van de jacht te komen. In middels, aldus de minister, is beslo*- ten die uitgifte te doen plaatsheb ben met inschakeling van Staats bosbeheer. Een en ander zal ge schieden binnen de kaders van het 'Financieel Statuut'. Het diamanten echtpaar Straathof-Pynacker poseert voor het burgemeestersechtpaar. ZOETERWOUDE - Het Zoeter- woudse echtpaar Straathof-Pynac ker is gistermiddag door het burge meestersechtpaar gefeliciteerd met het 60-jarig huwelijk. Het echtpaar is op 29 mei 1929 getrouwd in Bode graven, de geboorteplaats van me vrouw Straathof. seweg, niet ver van Straathofs ge boorteplaats Stompwijk. De laatste jaren wonen ze in een huisje in de buurt van bejaardenoord Huize Ernmaus. Meneer Straathof is 88 jaar, zijn vrouw 84. Van de Straathofs ging het burge meestersechtpaar gistermiddag naar het gouden echtpaar Van Soest-De Jonge. Van het huwelijk af zijn de Van Soesten niet ver huisd: Hoge Rijndijk nummer 56. Volgende week dinsdag gaat eer ste burger Houdijk op visite bij een ander gouden echtpaar, Zwetsloot- Owel uit Zoeterwoude-Rijndijk. De mensen die vandaag 55 jaar ge trouwd zijn willen daar geen rucht baarheid aan geven, maar willen de burgemeester en diens vrouw graag verwelkomen. OEGSTGEEST - Of er ergens in de Oegstgeester nieuwbouw wijk Haaswijk een in de Twee de Wereldoorlog neergestort vliegtuig onder de grond zit, is nog steeds de vraag maar dat het toestel nog onontplofte bommen aan boord heeft, is uit gesloten. Die boodschap heeft burgemeester S. Scheenstra gisteren gekregen van een ver tegenwoordiger van het minis terie van defensie met wie de eerste burger van Oegstgeest heeft overlegd over het onder zoek dat hij wil laten verrichten. Het ministerie van defensie be weert dat het toestel, als het al on der de grond zit, zich reeds van de bommen heeft ontdaan voordat het is neergestort. Defensie baseert zich op archiefonderzoek. Burgemeester Scheenstra is over eengekomen dat in de week van 5 juni het onderzoek zal worden uit gevoerd. Haaswijkers die het dichtst bij het gebiedje woonachtig zijn, zullen door de gemeente wor den geïnformeerd. De verdachte plek wordt nog al- tijd geheim gehouden maar vast staat dat er geen huis bovenop is ge bouwd. Het zou gaan om een ge biedje dat deels uit plantsoen, deels uit weg bestaat. Door sonderingen en met behulp van geluidsgolven zal worden geprobeerd te achterha len wat er klopt van de beweringen die de bouwopzichter van Haas wijk, D. Breedijk, heeft gedaan. Die zegt op zijn beurt zich op "particu lier" onderzoek te baseren. Volgens hem bestaat de mogelijkheid dat er een compleet vliegtuig met bom men en bemanning in Haaswijkse bodem zit. Het zou gaan om een En gels vliegtuig. Zoals bekend trof enige tijd terug een Haaswijker bij het planten van bomen in zijn tuin een brokstuk van een neergestort vliegtuig aan. Tot op de dag van vandaag is dat het enige concrete feit dat zich in deze kwestie heeft aangediend, bena drukt gemeentesecretaris P. Hor dijk. Hordijk zegt dat sinds vrijdag, de dag waarop in deze krant bekend werd dat er een onderzoek komt niet één verontruste Haaswijker contact met het gemeentehuis heeft gezocht over deze kwestie. LEIDERDORP - Na een for se botsing met de Leider dorpse onderwijswethouder G.H. J. Keijzers legt de Prins Willem Alexander-school (PWA) zich neer bij de be slissing van de gemeente raad een niet-gewilde nieu we directrice aan te trekken. "We hebben gevochten tot en met de gemeenteraad maar accepteren nu het be sluit en gaan aan de slag", al- Kunstmest-topman uit Wassenaar bij afscheid Officier WASSENAAR - De Wassenaarder G. Valkier is gistermiddag Officier in Orde van Oranje-Nassau gewor den. Valkier was tot gisteren presi dent-directeur van Windmill Hol land bv, een kunstmestfabriek in Vlaardingen. Hij gaat met de vut. De zakenman is door de Vlaar- dingse burgemeester onderschei den voor zijn vele verdiensten voor zijn bedrijf en de Nederlandse kunstmestindustrie in het alge meen. Door zijn goede contacten met Frankrijk en Tunesië zou hij zich zeer verdienstelijk hebben ge maakt voor de Nederlandse econo- Valkier is bestuurslid van de In ternational Fertilizer Industry As sociation te Parijs, mede-oprichter van de Lion's Club in Vlaardingen en president-commissaris van Heras Hekwerk te Oirschot. WASSENAAR - De Wassenaarse apotheek Langstraat heet vanaf gis teravond apotheek-meditheek. De wachtruimte voor de balie is ver groot en er is een aparte, 25 vierkante meter grote ruimte gekomen waar informatie klaarligt, informatie-avonden gehouden kunnen wor den en mensen rustig kunnen praten met de apotheker en zijn assisten ten. Ook het assortiment is aangepast en meer toegespitst op thuiszorg en zelfzorg. Zo zijn er de nodige hulpmiddelen als prisma-brillen, speciale messen voor reuma-patiénten en bloeddrukmeters. "Het gaat soms om kleine hulpmiddelen, maar ook die middelen kunnen zeer belangrijk zijn en mensen helpen om, ondanks hun ziekte, toch dingen te doen", zegt apotheker E.P.M. Claushuis. "Zieken kunnen wat langer thuisblij ven en er is aangetoond dat kosten bespaard kunnen worden". In een speciale paskamer kan het nodige worden gepast en geprobeerd. Grote steden en gemeenten als Alphen en Gouda hebben al langer de beschikking over meditheken, opgezet volgens een landelijk concept. De gemeenten rond Wassenaar moeten meditheken ontberen, maar toch weigert de apotheker regionaal te werken: "We richten ons op Wassenaar en willen een nauw contact onderhouden met mensen en instellingen als de wijkverpleging". De ingrijpend verbouwde apo theek is gisteravond geopend door P. Brakman, directeur van het Leid- se TNO-Gabiusinstituut. Zijn inleiding was getiteld 'Gezondheidszorg zonder drempels'. dus voorzitter J. Porsius van de medezeggenschapsraad van de PWA. Nog steeds is het team van de PWA van mening dat de school beter af zou zijn met de andere - mannelijke - kandidaat. Maar Porsius vindt het onfatsoenlijk om de komst van de nieuwe directrice mevrouw I.S. Jansen nu nog te proberen tegen te houden. "Hoe je het ook wendt of keert: zij komt hier binnen en we moeten met haar aan de slag. Wij •hebben nu niet meer het recht om haar tegen te houden", zegt Porsius. Dat mevrouw Jansen de functie van directrice accepteert is overi gens nog niet helemaal zeker. "Ik sta in Den Haag ook nummer een bij eenzelfde sollicitatieprocedure. Pas als ik voor 1 juni schriftelijk de gemeente Leiderdorp te kennen geef de functie te aanvaarden gaat de benoeming door", zegt de onder wijzeres uit Rhenoy. Het conflict rond haar benoeming op de PWA lijkt Jansen dan ook geen zorgen te baren. "Ik heb niks te verliezen. Deze week valt de be slissing in Den Haag en ik kan dus kiezen". Maar het is niet zo dat Jan sen een voorkeur heeft voor de baan in Den Haag, waarvoor zij naar ei gen zeggen zeker zal worden geko zen. "Ik kies niet altijd voor de ge makkelijkste weg", zegt de nieuwe directrice. "Het is niet leuk om op een school te beginnen waar je niet met open armen wordt ontvangen maar mijn eerste indruk van de PWA was heel erg positief. Ik had de indruk dat dat van beide kanten Jansen wil nog niet zeggen of ze de functie aanvaardt, maar Porsius denkt wel dat de Rhenoyse zal kie zen voor Leiderdorp. Porsius: "Ik weet dat zij een voorkeur had voor Leiderdorp. De gesprekken die wij nu met haar en wethouder Keijzers gaan voeren zullen positief zijn. Dus die mevrouw zal zich niet terugtrek ken". Porsius wil benadrukken dat de PWA niet vindt dat mevrouw Jan sen geen geschikte kandidaat is. "Wij hebben ons nooit negatief over haar uitgelaten, nooit gezegd dat ze geen geschikte kandidaat zou zijn. Maar wij vonden de andere kandi daat beter. Het gaat ons helemaal niet om die mevrouw maar om de gevolgde inspraakprocedure. Het conflict met de wethouder had op haar persoon geen betrekking. Het was puur zakelijk en daar willen we nu een streep onder trekken". De nieuwe directeur van de PWA wordt de opvolger van J. Scherp hof, die 1 september uit dienst treedt. r Ongeveer 1.400 wandelaars begonnen gisteren aan de avondvierdaagse in Leiderdorp. INBRAAK - Inbrekers hebben in de nacht van maandag op dinsdag uit een woning aan de Rosenburg in Leiderdorp een paspoort, een che que en een bedrag van 60 gulden meegenomen. Ze kwamen binnen door een bovenlicht te forceren. LEIDERDORP - De Leider dorpse basisscholen doen dit jaar niet mee aan de avondvier daagse die gisteren van start ging. De route zou op sommige punten onveilig zijn, het aan komstpunt op de Touwbaan een puinhoop en vorig jaar moesten de wandelaars dwars door een triathlon heenlopen. Bovendien zijn de schoolsport agenda's in mei overvol. Om die redenen hebben de scholen be sloten het evenement te schrap pen. Door de boycot van de Leiderdorp se basisscholen is het aantal deelne mers ten opzichte van vorig jaar van 2.000 naar 1.400 gedaald. Organisa tor van de avondvierdaagse is korf balvereniging Velocitas. "We hebben vorig jaar voor de zo mervakantie al bij de gemeente aan gekondigd nu niet meer mee te zul len doen", zegt directeur H. van Dijk van openbare basisschool De Hobbit. "Het aankomstpunt ver huisde vorig jaar van de Gallaslaan naar de Touwbaan. En daar was het na de aankomst een ontzettende puinhoop. Er was helemaal geen overzicht. Mensen die iemand ston den op te wachten zagen de wande laars vaak niet aankomen. Je kan daar alle kanten opschieten en als school heb je toch een bepaalde ver antwoordelijkheid voor de veilig heid van de kinderen. Je hebt altijd kinderen die zonder ouders meelo pen. De route was ook op andere punten onveilig, veel te dicht langs de weg. Maar ik heb wel gehoord dat de route dit jaar is veranderd". De politie is niet op de hoogte van de klachten van scholen. Een woordvoerder verklaart dat de rou te dit jaar juist veiliger is gemaakt. Oversteekpunten op drukke wegen als de Persant Snoepweg en de En- gelendaal zijn geschrapt. De schoolbesturen doen niet mee aan de avondvierdaagse, maar vol gens Van Dijk doen wel veel kinde ren onder 'andere vlag' in groeps verband mee. "Ouderraden hebben op sommige scholen besloten de or ganisatie over te nemen", aldus Van Dijk. Woordvoerster J. van der Laken van Velocitas vermoedt dat de scho len gewoon geen zin meer hebben in "vier dagen rondsjouwen met die kinderen". Schoolhoofd Van Dijk spreekt dat tegen: "Niet dat wij zit ten te springen om vier dagen lang te gaan wandelen, maar in voor gaande jaren was dat altijd soepei tjes geregeld. Elke avond liepen twee andere mensen mee. Voor ons is de organisatie geen reden ge weest om het evenement te schrap pen. Maar er zijn zo veel activiteiten in mei, je moet iets schrappen. En dan kijkje toch ook naar de belang stelling voor zo'n avondvierdaag- Van der Laken zegt dat de kinde ren zelf heel graag willen meelopen, maar ditmaal niet in de gaten heb ben gehad dat zich zelf moesten aanmelden. In voorgaande jaren ge beurde dat immers automatisch, van de school uit. Van der Laken: "We zijn nu veel meer dan andere ja ren opgebeld door particuliere deel nemers. Maandagavond - op het laatste moment - belden nog veel mensen op". Dat onveiligheid een reden is voor de scholen om niet meer mee te doen gelooft Van der Laken niet. "Vorig jaar is er een klein ongeval geweest met een racefiets maar dat was niet de schuld van Velocitas. Gelijktijdig met de avondvierdaag se was er een soort triathlon. Er moest toen een fietser uitwijken voor een wandelaar en die kwam daardoor in de sloot terecht". Laatste schakel fietsverbinding in Voorschoten snel onteigend VOORSCHOTEN - De gemeen te Voorschoten heeft toestem ming gekregen van het ministe rie "van volkshuisvesting, ruim telijke ordening en milieube heer om een strook weiland van 130 meter lengte te onteigenen. De grond is op dit moment nog eigendom van agrariër A. de Wit. Omdat de gemeente geen overeenstemming met de vee houder kon bereiken werd een onteigeningsprocedure op gang gebracht. Op de bewuste strook grond is in de tweede helft van 1990 een voet- en fietspad gepland, dat van de Rosenburgherlaan zal doorlopen tot de Brunita J. Gemmekelaan. Bij de Rosen burgherlaan zal het pad aanslui ten op het al bestaande fietspad Langs De Raephorst. Aan de an dere zijde wil de gemeente voor een aansluiting zorgen met het bestaande pad bij het Van der Hoevenpark. Dit laatste stukje staat echter pas op de agenda wanneer dui delijk is hoe de aansluiting bij het nieuwe station moet verlo pen. "Dat kan nog wel enkele ja ren duren", aldus een woord voerder van de afdeling weg- en waterbouw. Wanneer ook dit laatste stuk is aangelegd, ont staat een doorgaande fietsroute door Voorschoten. J. van der Does, van de afde ling bestuurszaken, kan niet "zeggen waarom de gemeente geen overeenstemming kon be reiken. Volgens agrariër De Wit was de onteigening niet nodig geweest en had hij overeen stemming bereikt met de ge meente. Subsidie De provincie wil de onteigening toestaan. In een brief aan de ge meente heet het dat 'het in het belang van een goede ruimtelij ke ontwikkeling van de ge meente Voorschoten moet wor den geacht, dat zij het eigendom van bovenbedoelde perceelsge deelten verkrijgt. J. van der Does, van de afdeling bestuurs zaken, wijst er op dat de ge meente de onteigende grond nu alleen maar kan gebruiken voor de aanleg van het pad. "Wan neer de gemeente er iets anders op wil zetten kan de boer zijn ei gendom terugvorderen". Het stukje fietspad tussen Ro senburgherlaan en de J. Gem mekelaan zal een breedte krij gen van 4,5 meter. Het fietspad wordt drie meter breed, het voetpad 1,5 meter. Naast het weiland van De Wit zal het pad een gemeentelijke groenstrook kruisen waarin enkele kinder- speelvoorzieningen zijn ge plaatst. Volgens de woordvoer der van weg- en waterbouw hoeft de kinderspeelplaats niet te wijken voor het pad. De aanlegkosten zijn begroot op vier ton. Omdat de route bin nen het Provincale fietspaden- plan past, zal de provincie het pad bekostigen. De aansluiting op het Van der Hoevenpark zal de gemeente zelf moeten beta len. TRAP AF - Bij het plaatsen van een trap in een nieuwbouwwoning aan de Lentekade in Leiderdorp is een 45-jarige Leiderdorper gistermid dag met trap en al gevallen. De man is met rugletsel naar het Diacones- senhuis in Leiden overgebracht.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 14