EIDEN Ol*OOt onderzO0lc IlBcir Chinese studenten verrast over opstandiglieid collega's in Peking wensen van huurders Stuurloos verkeersbeleid gemeente brengt stad in 'opperste verwarring' 'Deze weken historisch voor China' Luigies moet wedkantoren van Ladbroke ontruimen Afsluiting Noordeinde was een politiek compromis LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 24 MEI 1989 LEIDEN - Voor de eerste keer in Leiden wordt er de komende weken een grootschalig onder zoek gehouden naar de woon wensen van alle huurders van Leidse woningbouwverenigin gen. De verhuurders zijn van plan de uitkomsten van dit on derzoek te gebruiken voor aan passing van hun woningbezit om de verhuur van de huizen op langere termijn te garanderen. Er zullen circa 4000 enquêtefor mulieren worden verspreid, het resultaat wordt in september bekend gemaakt. "Ik heb de indruk dat de huurders kritischer zijn geworden. Dit on danks het feit dat er nog een lange wachtlijst van woningzoekenden is. Vroeger was men meer geneigd de woonwensen aan te passen aan het concrete aanbod. Dit gegeven maakt het voor de verenigingen noodzakelijk om een sterkte-zwak te analyse te maken van het woning- bezit. Zodat de sterke punten kun nen worden uitgebuit en de zwakke verbeterd", zegt J. Boon, beleids medewerker van de Federatie van Leidse Woningbouwverenigingen. Nu is het niet zo de bouwvereni gingen niet op de hoogte zijn van de wensen van hun klanten. In verga deringen van bewonerscommissie wordt door de vertegenwoordigers van huurders regelmatig duidelijk gemaakt wat er allemaal aan schort. "Bij dat soort gelegenheden hoor je toch vooral de aktieve bewoners. Wij zijn nu juist ook nieuwsgierig naar de ideeën van mensen die doorgaans minder op de voorgrond treden", meent Boon. Het onderzoek heeft vooral be trekking op de woonomgeving en niet zozeer op de verlangens van huurder over de grootte en indeling van huizen. Aan de orde komen bij voorbeeld zaken als bomen en plantsoenen in de wijk en winkels in de buurt. Met de harde gegevens uit de enquête in de hand kunnen de verenigingen met de gemeente gaan onderhandelen over noodza kelijke wijzigingen in het beleid. "De gemeente heeft altijd gezegd voldoende inzicht te hebben in wat er leeft in de wijken. Maar daarover is toch weinig materiaal voorhan den", aldus Boon. Boon is niet bang dat door het houden van het onderzoek de sug gestie wordt gewekt dat de bouw verenigingen kunnen of gaan vol doen aan de wensen van de huur ders. "Ik denk dat bewoners ook wel inzien dat niet al hun wensen vervuld kunnen worden. Er zullen ook zeker een aantal wensen leven die wij onmogelijk kunnen realise ren. In die gevallen moet je op zoek gaan naar een 'second best' oplos sing". Het onderzoek wordt uitgevoerd door de Stichting stedelijk manag- ment van de universiteit van Am sterdam. Deze organisatie deed eer der soortgelijk onderzoek in Gouda en Amsterdam. Boon wil niet zeg gen wat het onderzoek de vereni gingen kost maar wijst er op dat het zichzelf op langere termijn terugbe taald. Wanneer immers de bouw verenigingen niet bij de tijd blijven, dreigt leegstand en dat kost de vere nigingen doorgaans veel geld. Daarom ook vindt Boon dat het de moeite waard is dat woning bouwverenigingen met een zekere regelmaat onderzoek doen naar de woonwensen. Al hoeft dat niet steeds te gebeuren door zo'n groot schalig onderzoek als nu op stapel staat. LEIDEN - Het Arsenaal-plein heeft deze dagen veel weg van een Zuidfrans dorpsplein. De 30 leden van de vere niging Heleboule spelen op dinsdagavond hun wedstrijden op de baan langs de Witte Singel. Tijdens de zomer maanden worden ook op dinsdagavond wedstrijden gespeeld. Heleboule speelt mee in de nationale competitie. (foto Henk I LEIDEN - Eigenlijk vinden ze jammer in Nederland te zitten hun eigen land China zich in historische fase bevindt. Op het mo ment dat de spanningen in hoofd stad Peking hoog oplopen en hun vroegere studievrienden demon streren voor meer democratie, doen zij in Leiden de studie Nederlands. Enkele moeten morgen zelfs tenta men doen, maar van studeren komt deze dagen helemaal niets. door Meindert van der Kaaij Duan Wengang (20), Guoli Fu (21), Lu Yu (20) en Cheng Shaogang (24) zijn vier van de elf studenten in Lei den die Nederlands studeren om straks tolk voor de Chinese regering te worden. Ze kunnen zich op dit ogenblik absoluut niet concentre ren en pluizen daarom alle kranten uit en missen niets van de nieuws berichten op radio en televisie. "Ik zou het me later verwijten wanneer ik nu de ontwikkelingen niet goed zou volgen. Ik weet ook zeker dat deze weken voor China historisch gaan worden", zegt Cheng. Cheng zegt zelf erg verrast te zijn geweest over de opstandigheid van de studenten. "Ik denk dat dat voor heel veel Chinezen geldt. Wel heb ik altijd vurig gehoopt dat het ooit eens zou gebeuren, maar nooit ge dacht dat het er van zou komen", al dus Cheng die nu derdejaars is en vrij goed de Nederlandse taal be heerst. Alle vier weten ze zeker dat ze ook zouden meedoen aan de demonstra ties de bezetting van het Plein van de Hemelse Vrede. "Het is wel zo'n indrukwekkende gebeurtenis voor China. Ik denk dat nog maar heel weinig mensen dat beseffen", zegt Cheng. Hij heeft een kennis die werkt in een gebouw met een bal kon dat op het Plein van de Hemel se Vrede uitkijkt. "Hij schreef mij een paar dagen geleden een briefje waarin hij alles beschrijft. Hoe er dag en nacht men sen in het gebouw slapen. Dat hij re gelmatig naar beneden gaat om over het plein te lopen en studenten te steunen. Hij schreef ook dat hij geld had ingezameld voor de stu denten. Het was wel niet veel, maar de studenten waren er toch blij mee. Ze beschouwden het vooral als een morele steun", aldus Cheng. Bloedbad Uit contacten met ouders en vrien den in China blijkt hen dat er toch veel angst bestaat voor het ontstaan van een bloedbad. "Ze willen alle maal een vreedzame oplossing" zegt Duan. Hij legt uit dat alle Chi nezen de economische hervormin gen die onder leiding van partijlei der Deng zijn doorgevoerd toejui chen. "Iedereen wachtte op de poli tieke hervormingen die daar achter aan moesten komen. Die werd elke keer uitgesteld. China zou er nog niet rijp voor zijn (diepe zucht). Wanneer is een land dan wel rijp? Ze moeten ermee beginnen en daar na het proces bijsturen", aldus Duan. Duan Wengang, Guoli Fu, Lu Yu en Cheng Shaogang gedaan aan de demonstraties in Peking". Het overlijden van de liberale par tijsecretaris Hu Yao Bang deed de hoop op hervormingen in rook op gaan. Dus trokken studenten de straat op om op vreedzame wijze te pleiten voor politieke hervormin gen. "Nu we in Nederland wonen zien we pas hoe slecht de Chinese pers is. Er moet daarom zo snel mo gelijk persvrijheid en vrijheid van meningsuiting komen. Maar ook verkiezingen zodat het volk zelf de regering kan kiezen. Dan kan er een eind komen aan de corruptie en kunnen de economische hervor mingen doorzetten", zegt Cheng. Guoli zegt wel moeite te hebben met de grote afstand tussen Neder land en China. "Het is daarom moei lijk om de situatie goed in te schat ten. Uit brieven van bekenden en berichten in Chinese kranten kun nen slechts de grote lijnen worden gehaald". Guoli vertrekt samen met Duan en Lu in de tweede helft van juni naar China. Zij hoopt dan meer informatie te krijgen over de ernst van de situatie van haar land en zal zeker een bezoek brengen aan het Plein van de Hemelse Vrede. Comfortabel Ondanks de gebrekkige informatie, zijn alle vier er wel van overtuigd dat de studenten de wens van een zeer grote meerderheid van het Chi nese volk vertolken. "Natuurlijk zijn de boeren wat conservatiever en weten ze niet zo goed waar het over gaat. In politiek opzicht moe ten zij ook worden wakker geschud. De meeste mensen weten echter wel dat de politieke hervormingen noodzakelijk zijn, vooral om in eco nomisch opzicht weer te verbete ren", zegt Lu. Het heeft de laatste dagen ook bij hen er wel om gespannen. Met af grijzen hoorden zij het bericht van het uitroepen van de staat van beleg en het sturen van legers naar Pe king. Het viertal vreesde dat de situ atie uit de hand zou lopen. Wel schrokken studenten van deze actie van de regering, zo menen zij. "Er waren duidelijk minder studenten op de been. Maar nu het leger zich toch afzijdig houdt, stromen de stra ten en pleinen weer vol met tiendui zenden demonstranten", zegt Duan. Dat zij zouden demonstreren staat buiten kijf, maar of ook zou worden meegedaan aan de honger staking is voor hen zeer de vraag. Dat is moeilijk te zeggen zo vanuit het comfortabele Nederland. Wel denken ze dat die actie ertoe heeft geleid dat meer mensen zich achter de eisen van de studenten schaar den. "Die jongens en meisjes lieten daarmee zien dat ze bereid waren om hun leven in de waagschaal te stellen voor het ideaal van democra tisering", aldus Cheng. Al voor zij naar Nederland kwa men waren ze van mening dat er veranderingen moesten komen. Toen de Chinese studenten zagen hoe het er in de westerse wereld aan toe ging, werden zij nog eens ge sterkt in die visie. "Voor onze aan komst hier dachten we dat het kapi talistische westen echt slecht was, met name slecht voor rood China. Nu weten we wel beter. We zijn de vrijheid gaan waarderen", zegt Guoli. DEN HAAG/LEIDEN - Beheerder Louis Luigies moet zijn twee Lad broke wedkantoren in Leiden voor het weekeinde ontruimen. De eis van Luigies om herstel van de com puterverbinding waardoor er weer gegokt zou kunnen worden, is door de rechter afgewezen. De rechter deed vanmorgen uit spraak in een kort geding dat twee weken geleden door Luigies werd LEIDEN De automobilist wordt bevangen door 'oppers te verwarring' bij zijn entree in de Leidse binnenstad. Deze conclusie heeft het college van burgemeester en wethou ders inmiddels getrokken. Daarom heeft het dagelijks bestuur van de gemeente be sloten het éénrichtingverkeer op het Noordeinde op te hef fen. De verwachting is dat de gemeenteraad binnenkort met dit voorstel akkoord gaat. door Gert Visser Achteraf bezien heeft het ge meentebestuur vorig jaar met het besluit het Noordeinde in één richting af te sluiten, ronduit ge blunderd. Het stadsbestuur geeft ook ruiterlijk toe de plank volle dig te hebben misgeslagen. Een halfjaartje praktijkervaring heeft geleerd 'dat het Noordeinde niet gemist kan worden in de hoofd routestructuur voor auto's', zo schrijft het college. Dat inzicht van het gemeente bestuur in de plaatselijke ver keerssituatie komt wel rijkelijk laat. Was een jaar geleden niet te voorzien dat het Noordeinde in het aan elkaar geprutste wegen net van Leiden een onmisbare verkeersader was? Heeft de wet houder van verkeer niet op zitten letten, waren haar ambtenaren wellicht overspannen of ont breekt het in Leiden ten ene male aan de inzichten om een fatsoen lijk verkeersbeleid op poten te zetten? De agenten die de afgelopen maanden met tegenzin overtre ders op het Noordeinde op de bon slingerden, zullen het gemeente bestuur niet erg dankbaar zijn voor dit zwalkend beleid. De poli tie zal niet snel bewogen kunnen worden om nog eens mee te wer ken aan een afsluiting van een verkeersweg. Op deze manier blijft van de ge loofwaardigheid van het plaatse lijke bestuur weinig over. Ge makshalve laten we in het mid den wat de hele affaire heeft ge kost. Euforie De vraag is hoe het gemeentebe stuur de vergissing heeft kunnen begaan door het Noordeinde in een richting af te sluiten. Daarvoor moeten we terug naar mei 1988. De politiek worstelt dan al geruime tijd met de Breestraat. De proef met een semi-promena- de die dan al bijna een jaar gaande is, moet leiden tot een definitieve maatregel. De collegepartijen kunnen het hierover echter niet eens worden. De WD is namelijk niet bereid de Breestraat af te sluiten. Het zijn de nadagen van wethouder Peters die op het punt staat een betrekking te aanvaarden bij het ministerie van VROM maar graag de Breestraat tot een goed einde wil brengen. De kwestie 'Breestraat' zit poli tiek muurvast totdat de grootste oppositiepartij, het CDA, zich meldt als redder in nood van de progressieve collegepartijen (PvdA en Links Leiden). Het CDA is samen met D66 genegen een compromis te sluiten over af sluiting van de Breestraat. Voor de oppositie een onverwachte mogelijkheid daadwerkelijk in vloed op het beleid uit te oefenen. Terzijde ligt het verzoek van be woners van het Noordeinde een einde te maken aan de verkeers overlast in hun straat. De bewo ners vrezen op te draaien voor de afsluiting van de Breestraat wan neer al het verkeer zich via het Noordeinde een weg naar buiten de stad baant. De euforie over het Breestraat-compromis is inmid dels zo groot dat en passant beslo ten wordt de wens van de bewo ners te honoreren en ook het Noordeinde aan te pakken. Oplossing De besluitvorming gaat in een voor Leidse begrippen ongekend hoog tempo. De vier partijen spreken de bereidheid uit het Noordeinde gedeeltelijk af te slui ten al weten ze nog niet hoe. Daar moet eerst onderzoek naar ver richt worden. Reeds enkele da gen later is het onderzoek afge rond waarna in de daaropvolgen de raadsvergadering het besluit over Breestraat en Noordeinde valt. van een politieke discussie dan een praktisch antwoord op de verkeersproblemen in de stad. Op papier zag het er prachtig uit, po litiek gezien was het een verras send compromis; in werkelijk heid leek het nergens op. De gang van zaken rond het Noordeinde wekt de indruk dat er in Leiden sprake is van een ad- hoc verkeersbeleid dat soms en kel en alleen gebaseerd is op poli tieke idealen. Straten worden af gesloten zonder dat goed door dacht is welke gevolgen dat heeft voor andere verkeersroutes in de stad. Zoals bij de Breestraat die werd afgesloten zonder dat er een passende oplossing is gevonden voor de verkeersafwikkeling op de marktenroute, rond de Hoog landse kerk of voor de Witte Sin gel. De gevolgen daarvan zijn dage lijks zichtbaar. Op de markten route rijden zich dagelijks vele vrachtwagens en automobilisten klem tussen twee paaltjes op de Koornbeursbrug terwijl het ge meentebestuur er niet in is ge slaagd op de Witte Singel - alle be loften ten spijt - goede verkeersaf- remmende maatregelen te ne men. De aankleding die de Bree straat tot een werkelijk aantrek kelijke promenade moet maken, As wegens geldgebrek uitgesteld. Autovrij Deze conclusies stemmen treurig bedacht wordt dat Lei den grote veranderingen op ver keersgebied te wachten staan. Het gemeentebestuur staat onder leiding van de PvdA een ver keersbeleid voor waarin de auto zoveel mogelijk uit de binnenstad moet worden geweerd. Stukje voor stukje wordt het centrum autovrij gemaakt zonder dat nu echt duidelijk is welk einddoel het stadsbestuur voor ogen heeft. Een samenhangend plan voor de binnenstad ontbreekt. Het ver keerscirculatieplan (VCP) dat on der wethouder Waal werd geïn troduceerd, ligt al jaren in de bu reaula van de wethouder die niet de behoefte voelt het aan te pas sen of te herschrijven. Kritiek 'op het verkeersbeleid wordt steevast afgedaan met dooddoeners dat iedere levende stad een verkeersprobleem heeft en menigeen op zaterdag de weg weet te vinden naar de Haarlem merstraat. Het is eigenlijk voor de eerste maal dat het gemeentebe stuur het boetekleed aantrekt met de constatering dat de auto mobilist in opperste verwarring geraakt bij zijn tocht rond de bin nenstad. Inmiddels is ook in PvdA-krin- gen het besef doorgedrongen dat het college nu eens duidelijk moet maken waar het naar toe moet met het verkeersbeleid in Leiden. In een soort ontwerp-ver- kiezingsprogramma heeft de PvdA uitgesproken dat de hele binnenstad autovrij moet worden gemaakt. Andere politieke partij en hebben er al op gewezen dat zoiets niet mogelijk is wanneer el ders in de stad geen maatregelen worden genomen om de ver keersafwikkeling goed te laten verlopen. Mode Van een nieuw college dat de bin nenstad autovrij gaat maken mag verwacht worden dat er een plan gemaakt wordt waarin alternatie ve routes in en om de binnenstad worden aangewezen en duidelijk wordt gemaakt hoe en op welke termijn deze aangepast worden om de bereikbaarheid van de stad te garanderen. Het maken van dit soort groot schalige meerjarenplannen is de laatste jaren in de politiek echter een beetje uit de mode geraakt. De laatste generatie verkeerswet houders is liever praktisch bezig in plaats van achter het bureau dikke nota's te moeten schrijven. De gang van zaken rond het Noordeinde maakt echter duide lijk welke risico's een dergelijke aanpak in zich heeft. Dat moet dan maar de les van het gestuntel rond het Noordein de zijn: louter en alleen politieke idealen zijn zeker geen garantie voor een verkeersbeleid waarmee ook de automobilist uit de voeten kan. aangespannen tegen Ladbroke, om dat die het contract had opgezegd en de computerverbinding had ver broken. De problemen ontstonden nadat Luigies volgens managing di rector Pieter Woodward van Lad broke 'essentiële verplichtingen niet was nagekomen'. De Leidenaar Luigies had volgens hem bedragen helemaal niet en andere bedragen te laat afgedragen. Volgens Luigies heeft hij op He melvaartsdag de dagopbrengst van 6800 gulden naar het biljartcentrum van zijn vader meegenomen. Later bleek dat het geld weg was. Volgens Luigies is hij de 6800 gulden verlo ren of is het gerold. Nog voor hij het geld ergens kon lenen werd op vrij dag na Hemelvaartsdag het con tract opgezegd en de computerver binding verbroken. Vervolgens schakelde Woodward een deurwaarder in om de filialen aan de Korevaarstraat en Stations weg te ontruimen. Dat is op het laatste moment afgeblazen omdat de gronden volgens de deurwaarder niet helemaal duidelijk waren. Het kort geding moest daar uitsluitsel over geven. Sinds februari 1987 is aan de Ko revaarstraat het Ladbroke filiaal ge vestigd waar kan worden gewed op paardenrennen. Later kwam er nog een tweede kantoor bij aan de Sta tionsweg. Fotowedstrijd Cronesteyn LEIDEN - Het Polderpark Crones teyn staat centraal in een fotowed strijd die deze zomer wordt gehou den. Het thema van de wedstrijd is 'recreatie in het polderpark' of 'be zoekers in het polderpark' en er zijn prijzen van honderd gulden mee te verdienen. De wedstrijd wordt georgani seerd door de zogeheten commissie polderpark Cronesteyn. Voor de wedstrijd kunnen alleen zwart/wit of kleurenfoto's worden ingezon den. De sluitingsdatum is 30 sep tember. De uitslag wordt in novem ber bekend gemaakt. Mogelijk wordt er van de bekroonde foto's een tentoonstelling ingericht in de hal van het stadhuis. Inzendingen kunnen worden ge stuurd naar het secretariaat van de commissie polderpark Cronesteyn, Lieven de Keystraat 6, 2321 EC in Leiden. STAD LEIDEN STAOllEIDEN STAD LEIDEN STADLEIDE STAD LEIDE STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13