Er zullen wel opvallend veel moeders en dochters in onze winkel komen deze week. bank in Nederland Eerste Turkse IN ERA IN ERA infra ^/Lnera /In ERA 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. MIJNWERKERS DEMONSTREREN v*M Lezers Schrijven PAGINA 9 ROTTERDAM (GPD) - Turkije heeft zijn eerste echte bank in Nederland: de Garanti Bankasi aan de Westblaak in Rotterdam. De klantenkring zal de eerste tijd voornamelijk bestaan uit particuliere rekeninghouders en spaarders uit de Turkse gemeenschap in.Rotterdam en omstreken. Maar ook de 'kleine' buitenlandse betalingen tussen Nederland se en Turkse handelspartners zullen voor een deel via de Garanti-bank gaan lopen. Rood Leiderdorp Rotterdam telt meerdere kantoren van Turkse banken, maar dat zijn geen echte banken, maar zogeheten 'vertegenwoordigend kantoren'. Via die kantoren sturen Turken be dragen, variërend van vijftig tot en kele duizenden guldens naar fami lie in Turkije. Met de Postbank als tussenschakel wordt dat op een re keningnummer van een Turkse handelsbank gestort. De Garanti-bank, die ook zo'n kantoor had, wilde een volwaardige service kunnen bieden aan de reke ninghouders in Nederland en Rot terdam in het bijzonder. De Neder landse Bank verstrekte een bank- vergunning op voorwaarde dat er een Nederlandssprekende manager met bankervaring in het bedrijf kwam: adjunct-directeur Groos Muller. Naast het openen van een spaar- of depositorekening kunnen de cliënten binnenkort ook Euroche ques bij de nieuwe Rotterdamse bank krijgen. "We gaan er van uit dat veel leden van de Turkse ge meenschap naar onze bank komen. Ze vinden hier hun eigen mensen en eigen cultuur", meent Groos Muller. De komende maanden zal veel aandacht worden besteed aan oplei ding van het personeel. Groos Mul ler: „Bij de selectie van personeel voor dit kantoor is gebleken dat nie mand van de tweede generatie Tur ken bankervaring heeft. Er is wer kelijk nog niemand in deze branche opgeleid". Op de belangrijke posten Bonn blijft bij onderhandelen over SNF-wapens BONN (AFP/DPA/Rtr) - De West- duitse kanselier Kohl heeft gisteren de Amerikanen officieel antwoord gegeven op hun voorstel om bij wij ze van compromis het besluit over de modernisering van de kernwa pens voor de korte afstand (SNF) uit te stellen tot 1992. Het antwoord is niet bekendgemaakt, maar wijkt volgens regeringswoordvoerder Klein niet wezenlijk af van het Duit se standpunt dat deze wapens zo snel mogelijk 'wegonderhandeld' moeten worden. De VS wilden aanvankelijk niets weten van uitstel of onderhandelin gen, maar zijn de Duitsers vrijdag gedeeltelijk tegemoet gekomen. De Amerikanen willen onderhandelen over minder SNF-wapens nadat er bij de CFE-besprekingen over be perking van de conventionele strijdkrachten in Wenen een ak koord is bereikt waarbij het Russi sche overwicht verdwijnt. Kohl zoii in zijn antwoord niet langer vasthouden aan zijn eis dat er speodig een begin wordt gemaakt met het SNF-overleg, maar wil niet wachten tot er een akkoord in We nen is. Er blijft dus aanzienlijk ver schil van mening, bevestigde Klein. Ook Kohls adviseur Teltsc.hik en CDU-fractieleider Dregger ver klaarden dat er nog veel werk verzet moet worden, wil er voor de NAVO- top van volgende week overeen stemming zijn bereikt. Het Witte Huis wilde gisteren na ontvangst van het Duitse antwoord alleen kwijt dat president Bush en nationaal veiligheidsadviseur Brent Snowcroft zich erover buigen. CDA: Denen moeten van onze haring afblijven DEN HAAG (ANP) - Minister Braks (visserij) moet in de EG De nemarken op de vingers tikken voor te gulzige haringvangst op de Noorzee. De Denen zouden vorig jaar 400.000 ton haring te veel heb ben opgevist, waardoor de andere ÊG-landen het volgend jaar met 100.000 ton minder minder moeten doen. Dat is onaanvaardbaar, zegt het CDA-kamerlid Eversdijk in schriftelijke vragen aan Braks. De verslechterde haringstand in de Noordzee is volgens de christen democraat vooral te wijten aan de Deense praktijken enorme hoeveel heden jonge haring op te vissen ten behoeve van hun vismeelindustrie. Braks dient zich er in EG-verband sterk voor te maken dat voor ons land een rendabele haringvissrij blijft behouden, aldus de CDA'er. ANGST VOOR 1992 - Een coalitie van 51 Britse organisaties die wer ken ten behoeve van vluchtelingen, hebben een manifest opgesteld met minimumeisen voor asielverlening. De organisaties vrezen dat de toela tingseisen voor vluchtelingen na de Europese eenwording in 1992 aan zienlijk worden aangescherpt. in het Rotterdamse kantoor werken nu ervaren mensen („accountants niveau") uit Istanbul. Zij zullen de komende tijd vertegenwoordigers van de tweede generatie Turken in Rotterdam de kneepjes van het vak bijbrengen. Het personeelsbestand zal aan het eind van het jaar zijn ge groeid tot vijftien medewerkers. BRUSSEL De betoging in Brussel van ongeveer 2500 mijnwerkers uit Belgisch Limburg verliep gisteren speels. Maar als de directie van de Kempense Steenkoolmijnen (KS) en de Vlaamse deelregering inderdaad be sluiten om de mijnen van Beringen en Zolder in 1992 te sluitendan wordt het „oorlog, oorlog en nog eens oorlog", zo zei een actievoerder. Vrijdag beslist de regering door wie de mijnwerkers zich bedrogen voelenomdat hen beloofd is dat de mijnen in elk geval tot 1996 èouden openblijven. De drie miljard gulden die dat gaat kosten wil de KS-directie liever gebrui ken om nieuwe werkgelegenheid te scheppen in Limburg. (foto apj Cees van Hoore's stükje 'Rood Lei derdorp' in de rubriek 'Valreep' (d.d. 13 mei 1989) stemt mij droevig. Meestal reageer ik niet als journalis ten fouten maken. Meestal, maar ge noemd artikeltje is in vele opzich ten ergerlijk naast de waarheid. Dat Van Hoore's voorstelling van zaken met betrekking tot de door hem genoemde straten niet klopt, is vervelend. Dat hij maar drie van de zes leden noemt van onze commis-, sie is te billijken, hoewel een enkel telefoontje hem op weg had kunnen helpen. Mijn opmerking over de B.G. Cortslaan ontlokte mijn mede-com missieleden onmiddellijk de reak- tie: 'Zo heb je dat niet gezegd'. Voor alle-duidelijkheid, de ande re vijf commissieleden hebben geen enkele band met de PvdA. Ik heb inderdaad in een gesprek met een medewerker van uw krant wat gefi losofeerd over de toekomst van on ze buurt (Oud-Leiderdorp). Wat ik uitsluitend op persoonlij ke titel heb gedaan is mijn zorg uit spreken over de B.G. Cortslaan. Als deze straat blijft gehandhaafd en vlak daarvoor een zes- of achtbaans snelweg wordt aangelegd komen de bewoners in een weinig riante situa tie terecht. Dit heb ik beweerd, niets meer en niets minder. Onze vereniging heeft (nog) geen mening over de vraag of er aan de westelijke of oostelijke kant van de A4 ruimte moet woïden gecreëerd. Het is jammer dat de heer Van Hoore zich zo slecht heeft gedocu menteerd. Hij heeft het hoogst waarschijnlijk erg druk gehad, te druk om door middel van een tele foontje om toelichting te vragen. Jammer, ik dacht dat zoiets behoor de tot de routine van een serieus werkende journalist. A.L. Verhoog Hoogstraat 46 Leiderdorp Jn< Ü-aiis. U kul.', kiezen ui; de smaken naturel, ham of walnoot Het wordt steeds aantrekkelijker om voor Linera te kiezen. Want hebt nu al keus uit Linera halvajam, halfvolle boter; dressing dessert-ijs, verse kaas, kaasspread, paté, halvarine en koffiemelk. Stuk voor stuk vol smaak, terwijl ze veel minder calorieën bevatten. Bovendien kunt u nu bij aankoop van drie verschillende Linera pro- dukten een kuipje Linera kaasspread gratis krijgen. Haal het deelnameformulier in de winkel en lees hierin wat u moet doen. En om het u helemaal aantrekkelijk te maken, hebben we al onze Linera produkten tot en met 10 juni a.s. nog eens extra afgeprijsd. DINSDAG 23 MEI 1989

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 9