Werkloosheid wil maar niet omlaag Schiphol zal nooit een sla worden Eerste supermarkt gaat in op looneis Wilde stakingen Engeland China braafste jongetje van de schuldenklas l DINSDAG 23 MEI 1989 PAGINA 7 De Koning erkent falen overheid DEN HAAG (GPD/ANP) De werkloosheid is sinds halverwege 1988 niet meer gedaald. Minister De Koning (sociale zaken) heeft dit de Kamer meegedeeld in een kwartaalbericht over de werkloosheid. De bewindsman noemt de ontwikkeling spijtig. Duidelijke oorza ken ervoor geeft hij niet aan. De Koning constateert dat de werk- de overheid vorig jaar nam om daling van de werkloosheid feitelijk loosheid in de eerste drie maanden werklozen weer aan de gang te krij- kleiner zijn, omdat een deel van de van dit jaar gemiddeld 58.000 lager gen, deels zijn mislukt. Door subsi- mensen die gaan werken nu niet als lag dat in de vergelijkbare periode die in loonkosten en het aanbieden werkloos te boek staan. Ten tweede van 1988. De daling van het aantal van werkervaringsplaatsen kwa- mensen zonder werk deed zich ech- men 25.000 tot 30.000 werklozen aan ter vrijwel alleen voor in de eerste de slag. Gemikt was op 35.000. Ver helft van vorig jaar. Zo lag het aan- traging in de uitvoering van de di- tal werklozen in het eerste kwartaal verse maatregelen noemt De Ko- van 1989 gemiddeld 14.000 hoger ning als oorzaak, dan in de laatste drie maanden van In een analyse over het toekom- 1988. stige aanbod aan werknemers zegt De Koning dat het aanbod van ge- Uit de cijfers concludeert De Ko- middeld 80.000 per jaar in de perio- ning dat de daling van de werkloos- de 1985-1990 zal dalen naar 45.000 heid moeizaam verloopt ondanks per jaar in de vijf jaren daarna. Bij een toeneming van het aantal ba- een gelijke stijging in het aantal ba nen. Vorig jaar nam het aantal ba- nen per jaar zoals die zich nu voor- nen met 136.000 toe, een record doet (gemiddeld 85.000) zou de sinds 1976. Ook anderszins had de werkloosheid zo met ruim 40.000 Nederlandse economie een topjaar, per jaar kunnen dalen, aldus de be- aldus de bewindsman. windsman. De Koning erkent in het kwar- Daarbij maakt de minister twee taalverslag ook dat maatregelen die kanttekeningen. Ten eerste zal de LONDEN (AFP) Een wilde staking door een deel van het personeel ledig dagonderwijs. Tevens heeft vanochtend de Londense metro praktisch stilgelegd. Het is de vierde staking bij de metro binnen enkele weken tijd, aldus de directie van de London Regional Transport. Slechts twee van de twaalf metrolijnen ver zorgden een beperkte dienstregeling in de ochtend. De forensentreinen en de busdiensten reden volgens het normale rooster. De conducteurs en de worden gekeerd door leerlingen moeten de werkzoekenden wel vol doende geschoold zijn om de aange boden banen te accepteren. Leerlingen In een brief aan de Tweede Kamer heeft De Koning aangekondigd dat de leeftijdsgrens in het leerlingwe zen (de Bijdrageregeling Vakoplei ding Jeugdigen (BVJ)) wordt opge trokken van 25 naar 27 jaar. Deze re geling omvat vooral om subsidies voor vakopleidingen in bedrijfstak ken. Met de optrekking van de leef tijdsgrens wil minister De Koning van sociale zaken bereiken dat de instroom in het leerlingwezen gro ter wordt. Het is steeds moeilijker alle beschikbare plaatsen in het leerlingwezen (rond de 50.000 per jaar) bezet te krijgen. Eén van de oorzaken daarvan is het dalende ge boortecijfer. Ook blijven steeds meer jongeren doorleren in het vol- bleken dat een groot aantal leerlin gen voortijdig met de opleiding stopt. De Koning vindt dat het tij kan HONGKONG (Rtr/ANP) - De pro testerende studenten in Beijing ma ken zich niet alleen druk over de mocratie. In de demonstratie van vorige week was ook een spandoek te zien met het opschrift "Waar gaan onze buitenlandse valuta naar toe?". Gezien de omvang van de economie heeft China nog geen gro te schulden opgebouwd. Het land staat te boek als een keurige credi teur. De schuldendiensten van China zijn ongeveer gelijk aan tien pro cent van de exportinkomsten. Dat is nog ver onder de drempel van twintig procent, waar banken zich zorgen gaan maken, zo verklaarde een Amerikaanse bankier in Hong kong. De totale buitenlandse schuld van China wordt geschat op 40 mil jard dollar. Daarvan is ruwweg de helft verschuldigd aan commerciële banken. Bovendien staat China in het krijt bij de Wereldbank, de Azia tische Ontwikkelingsbank en bij tal van overheden die leningen tegen zachte voorwaarden hebben ver strekt. Vorig jaar leende China 6,1 miljard dollar in het buitenland, 18 procent meer dan een jaar eerder. Dit jaar moet China 4,1 miljard dollar aan rente en aflossing beta len. Dat zal tegen 1992 5 tot 6 miljard dollar zijn. De export bereikte vorig jaar een waarde van 47,5 miljard dollar. Volgens een westerse diplo maat was de exportsituatie in de tweede helft van 1988 slechter dan in de eerste zes maanden wegens een tekort aan kolen, elektriciteit en grondstoffen. Hierdoor werd de produktie belemmerd. "Dat kan uiteindelijk de capaciteit om lenin gen af te lossen aantasten", zo ver klaarde hij. Doordat de overheid in China de meeste prijzen vaststelt komen in vesteringen niet terecht waar ze normaal gesproken zijn te verwach ten. De Chinezen zijn geneigd te in vesteren in hotels en appartemen ten, omdat die zichzelf snel terug verdienen. Investeringen in elektri sche centrales en kolenmijnen zijn echter veel dringender'nodig, aldus de diplomaat. Een Amerikaanse bankier toonde zich desgevraagd niet bezorgd. "Het financieren van overheidspro jecten is nog steeds veilig", zei zij. "We moeten echter afwachten of de centrale overheid genoeg controle heeft op de leningen van het lokale bestuur en de bedrijven". Deze le nen nog niet veel geld, maar de be dragen zijn vorig jaar snel toegeno- Inmiddels heeft China er blijk van gegeven het schuldenprobleem onder controle te willen houden. Het nemen van drastische maatre gelen wordt daarbij niet geschuwd. Zo is het voor provinciale overhe den nagenoeg onmogelijk om nog buitenlands krediet te krijgen. Het aantal instanties dat buitenlands kapitaal mag aantrekken is terugge bracht van tachtig naar tien. La- spoorbewakers legden het werk neer om hun eisen voor hogere salarissen en betere werkomstandigheden kracht bij te zetten. Op olieplatforms in de Noordzee zijn gisteren enkele honderden arbei ders, die in dienst zijn van onderaannemers, wilde stakingen begonnen. Zij protesteren tegen hun arbeidsomstandigheden en eisen salarisverho ging. zo is in vakbondskringen vernomen. De onrust begon zaterdag met een zitstaking van ongeveer 325 werknemers op het BP-schip St. Felicia, 200 kilometer uit de kust van Schotland. Gisteren gingen ook zo'n 40 werknemers op het platform Buchan Alpha, op een afstand van 50 kilometer van het schip St. Felicia, in staking, zo heeft BP laten weten. "Vier of vijf andere platforms zullen zich bij de sta- lijkheid tot een aantal extra subsi- i te trekken die niet behoren tot de traditionele doelgroep (lager be roepsonderwijs en mavo, zoals meisjes, jongeren uit minderheden, havo-schoolverlaters en uitvallers van het middelbaar beroepsonder wijs. Het subsidiebedrag dat aan de opleidingsfondsen wordt verstrekt is, evenals vorig jaar, 3500 gulden 1 leerling, met de moge- DEN BOSCH - De PTT neemt in Den Bosch een proef met een geheel nieuw ingericht postkantoor waarin alles geheel is gericht is op de dienstverlening. Ir. W. Dik, voorzitter van de raad van bestuur van PTT Nederland nv heeft 'Postkantoor '90' gisteren officieel geopend. In het postkantoor zijn beveiligde loketten voor geldhandelingen en open balies voor de afgifte van kentekenbewijzen, informatieverstrekking en dergelijke. Verder beschikt het nieuwe postkantoor over veel zelfbedieningsapparatuur zoals geldstortings- en opnameautomaten, frankeerau- tomaten en interactieve videoapparatuur. Gokken in welke rij men het snelste aan de beurt is, is er in het nieuwe postkantoor niet meer bij. Klanten die gebruik willen maken van een loket moeten aansluiten in een centrale rij. De PTT verwacht dat hierdoor de wachttijden aanzienlijk zullen worden verkort. Als de proef slaagt worden op termijn alle postkantoren in een nieuw jasje gestoken. <,oto ANP> tijns-Amerikaanse toestanden zijn in China dan ook niet te verwach ten, aldus een woordvoerder van de Amrobank, de eerste Nederlandse bank met een vestiging in China. Een vertegenwoordiger van een Amerikaans handelshuis heeft gro te twijfels "of degenen die geld heb ben geleend genoeg harde valuta kunnen verdienen om aan hun ver plichtingen te voldoen". Een deel van het geld kan zijn gebruikt voor de aanschaf van auto's of geïmpor teerde luxe-artikelen voor over heidsfunctionarissen en niet voor de staatsbegroting. Volgens de Amrobank echter stelt China de strikte eis dat geleend geld wordt gebruikt voor de stimu lering van de export of voor import substitutie. Per project wordt er een balans van de inkomende en uit gaande harde valuta gemaakt. Op die manier loopt de schuldenlast niet verder op. Nederlandse banken doen hun best om in China vaste voet aan de grond te krijgen, n^aar het uitstaand kapitaal is nog bescheiden in om vang. Behalve de Amrobank heeft ook de ABN een vestiging in Pe king. De Rabobank en de NMB re gelen hun zaken in Hongkong. Kleiner bedrijf grote schepper arbeidsplaatsen SCHEVENINGEN (GPD) - De middelgrote en kleinere bedrijven zijn nog steeds een stuwende kracht achter de groei van de werkgelegen heid in ons land. Eind dit jaar zullen er in het midden- en kleinbedrijf (mkb) zo'n 95.000 banen meer zijn dan eind verleden jaar, zo verwacht de voorzitter van het Koninklijk Ne derlands Ondernemersverbond (KNOV), Jan Kamminga. Ook eind 1987 en eind verleden jaar was het aantal banen in het mkb steeds tienduizenden hoger dan op 1 januari van het zelfde jaar: respectievelijk 60.000 en 85.000 meer. Dat blijkt uit een enquête, die het NIPO jaarlijks in opdracht van het KNOV uitvoert. Het gaat hier weliswaar steeds om eindejaarcij fers, wat betekent dat het jaarge middelde lager uitkomt (in theorie de helft), "maar het geeft wel aan hoe belangrijk het mkb is voor de Nederlandse economie", aldus Kamminga gisteren in Schevenin- gen tijdens de presentatie van de uitslag. De enquête (de tiende in succes sie) levert het beeld op van een ge staag sterkere omzet- en winstposi tie bij het midden- en kleinbedrijf. Maakte vier jaar geleden 68 procent van deze categorie bedrijven en be drijfjes winst, dit jaar wordt dat ver wacht van 80 procent van de zei standige ondernemers. UTRECHT Door de enorme droogte, als gevolg van het mooie weer en de harde wind moeten in de landbouw gebieden de sproeiinstallaties op volle toeren werken, zoals op dit stuk grasland bij Utrecht. Rechts de contouren van de Domtoren. (foto anp) UTRECHT/ROTTERDAM (ANP/GPD) De supermarktketen Primarkt (duizend werknemers in 15 supermarkten in Noord-Brabant) gaat in op de looneis van 3 procent van de Dienstenbond FNV. Terwijl de werkgevers in het levensmidde- lenbedrijf tot nu toe in het cao-over leg de looneis hebben afgewezen, heeft Primarkt besloten de eis te ho noreren omdat de werknemers qua beloning achterlopen en het imago van de bedrijfstak verbetering be hoeft. De looneis van de Dienstenbond FNV is volgens Primarkt-directeur W. van Helden niet onredelijk. Hij ontkent dat het initiatief is ingege ven uit angst voor acties. De FNV- bond heeft gedreigd met onder meer werkonderbrekingen als de werkgevers niet bereid zijn aan de cao-eisen tegemoet te komen. Primarkt is geen lid van een van de twee werkgeversorganisaties. Volgens de secretaris van de Vere niging van Grootbedrijven in Le vensmiddelen (VGL). drs. J. Adrian, gaat het om een "volstrekt los opererende organisatie, die maar één van de vele eisen heeft in gewilligd". De werkgevers komen vandaag tijdens de derde onderhan delingsronde met een aangepast voorstel. Adrian wilde niet zeggen wat het voorstel inhoudt maar vast staat wel dat de werkgevers niet in gaan op de eis om de jeugdsalaris sen fors te verhogen. De Diensten bond FNV beschouwt de stap van Primarkt als een steun in de rug bij de onderhandelingen. Chemie De bij het chemische bedrijf Cabot overeengekomem^cao moet model staan voor de cao's bij de rest van de veertien chemische bedrijven in het Rotterdamse haven- en industriege bied, vindt de Industriebond FNV. Dit onverwachte 'eerste de beste' resultaat kan de onderhandelingen in de chemie een flinke oppepper geven", zo verwacht districtsbe stuurder P. Janssen van de bond, nu deze zich al ruim een jaar voort slepen. "Met dit akkoord hebben we het gezamenlijke werkgeversbeleid in de chemische sector aan flarden ge schoten. Van zo'n resultaat durfden we twee weken geleden nog niet te dromen", zo zei hij gisteravond tij dens een bijeenkomst van kaderle den van de bond in Spijkenisse. Bij Cabot heeft de bond zowel een forse loonsverhoging van 2 percent en 2,5 percent voor het volgende jaar weg gesleept, als een 36-urige werkweek en een vijfploegendienst. De vut blijft gehandhaafd en in totaal krij- Economie kort KLM-topman Van Ameyden gelooft in 15 jaar expansie Informatielijn De Dienstenbond FNV heeft giste ren een landelijke 06-informatielijn opengesteld. Daarop kunnen lang durig werklozen gratis terecht met vragen over solliciteren, opleidin gen, arbeids- en uitzendbureau, en uitkeringen. Met het nummer (06- 0991299), dat tot en met 26 mei be reikbaar is, mikt de bond vooral op de grote groep langdurig werklozen die een baan zoeken in het winkel bedrijf of op kantoor. In totaal gaat het hierbij om ongeveer 180.000 mensen. Minderheden De werkloosheid onder etnische jongeren is enorm. Grotendeels wordt deze werkloosheid veroor zaakt door het gebrekkige oplei dingsniveau van de jongeren. Om daar wat aan te doen presenteerde de CNV-jongerenorganisatie WJ- CNV gisteren in Rotterdam het pro ject 'Leer Door!'. In het project-doen de CNV-jongeren een aantal voor stellen waardoor de situatie omge keerd zou kunnen worden. Schuitema De levensmiddelengroothandel Schuitema en Ahold (onder meer Albert Heijn) bekijken of zij com mercieel kunnen samenwerken. Schuitema schrijft dat in het jaar verslag. Schuitema ligt over het meerderheidsbelang dat Albert Heijn in de onderneming heeft overhoop met concurrent Unigro, de voormalige grootaandeelhouder in Schuitema. Die bood zijn pakket van 45 procent te koop aan en merk te vervolgens tot zijn verbijstering dat dit bij Ahold terecht kwam. Uni gro heeft steeds zelf met Schuitema willen fuseren om het vrijwillig fili aalbedrijf te versterken tegen het oprukkend grootwinkelbedrijf, AMSTELVEEN Nog niet eerder in haar zeventigjarig bestaan is het de KLM zo voor de wind gegaan als nu. De vliegtuigen zitten boordevol met passagiers en vracht. Voor een maatschappij met een beperkte thuismarkt als Nederland mag een jaarlijkse groei van zeven tot acht procent een opmerkelijke prestatie heten. Toch staat de KLM voor een aantal belangrijke uitdagingen. De beschermende wetgeving en het huidige systeem van prijsafspraken verdwijnen in het Europa van 1992. Alleen de sterken zullen de bikkel harde concurrentiestrijd overleven. door Bill Meyer Groei en samenwerking moet de concurrentie de wind uit de zeilen nemen. De KLM zoekt al enige tijd naar partners en lijkt definitief met British Airways en Sabena tot za ken te komen. Plaatsvervangend president-directeur L.J. van Amey den wil over het specifieke belang van de KLM bij een dergelijke krachtenbundeling niet uitweiden. Eén ding wil hij wel kwijt: "Voor de KLM moet de som van één en één altijd meer dan twee zijn". Ondanks al deze terughoudend heid is het zo goed als zeker dat de KLM en BA als eerste aanzet tot nauwere samenwerking beide een belang in Sabena nemen. De Brusselse luchthaven Zaventem zou op den duur voor zowel de KLM als BA een tweede thuisbasis kun nen zijn. De Londense luchthavens Heathrow en Gatwick zijn nu al overvol en Schiphol wacht bij de huidige groei over tien tot vijftien jaar hetzelfde lot. Brussel zou als 'hoofdstad van Europa' dank zij haar belangrijk groter achterland een strategische uitvalsbasis kun nen zijn voor de intercontinentale operaties van de KLM en British Airways. Van Ameyden meent dat de KLM een aantrekkelijke partner is. "Bui tenlandse maatschappijen lopen bij ons de deur plat. Wij praten met ie dereen, ook met de Amerikanen". Volgens Van Ameyden zal samen werking in ieder geval in de nabije toekomst nooit de vorm van een fu sie of bundeling van alle luchtvaart- activiteiten aannemen. Overname van de KLM door een buitenlandse maatschappij is evenmin gewenst. Op wat langere termijn wordt ech ter niets uitgesloten. "Het gaat er nu om op eigen kracht een dusdanig sterke positie op te bouwen dat de concurrentie niet om ons heen kan. Daaruit kan praktische samenwer king voortvloeien". In vergelijking met andere maat schappijen is Europa voor de KLM minder van belang dan de intercon tinentale routes. Desondanks breidt de KLM haar Europa-vloot fors uit. Van Ameyden: "Grote maatschap pijen als British Airways, Air Fran ce en Lufthansa kunnen dank zij hun omvang de toekomst wel aan. Zij hebben het voordeel van een re latief grote thuismarkt. Dat voor deel heeft de KLM niet. Nederland is een klein land. Maar liefst 75 pro cent van onze inkomsten zijn af komstig uit het buitenland. Het is daarom zaak dat we die buitenland se passagier naar Schiphol weten te lokken. Dat is een belangrijke func tie van onze Europese vloot en van de NLM". Samenwerking met an dere Europese maatschappijen lijkt Aarzeling Het verwijt dat de KLM-directie te lang zou wachten met hét vinden van een geschikte partner noemt hij onterecht. "Als directie dragen wij de verantwoordelijkheid voor de werkgelegenheid voor 23.000 men sen. Van aarzeling is geen sprake. Wel willen we de zaak eerst grondig bekijken. Bovendien vergeet men voor het gemak dat we op tal van terreinen reeds nauw samenwer ken". Op de routes naar het Verre Oosten bestaan afspraken met Nip pon Cargo Airlines, Garuda en Singapore Airlines. In Amerika zijn er zogenaamde 'interline' overeen komsten met United Airlines en Delta Airlines, die voor de doorvoer van KLM-passagiers naar andere bestemmingen zorgen. Van Ameyden is het niets eens met de stelling van topman Carlzon van de Scandinavische luchtvaart maatschappij SAS dat er in het Eu ropa van 1992 slechts plaats zal zijn voor een paar zeer grote luchtvaart maatschappijen. "Het luchtvaart- politieke regime buiten Europa blijft na 1992 onveranderd. Boven dien gaat het in Europa slechts om een klein aantal landen dat geleide lijke iets wil ondernemen tegen de bestaande beperkingen aan het vrije verkeer van personen en goe deren". Uitbouwen Het eerste belang van de KLM is volgens Van Ameyden het in stand houden en verder uitbouwen van een wereldwijde netwerk van lucht- Ameyden vaartverbindingen. "De tie van de Amerikaanse en Aziati sche maatschappijen is nu al vrij ernstig. De tarieven staan enorm onder druk. De Aziaten kunnen zich die lagere tarieven makkelijk veroorloven. Hun loonkosten zijn eenderde van de onze. Ook in Ame rika liggen de kosten van arbeid aanzienlijk lager dan in Nederland. We kunnen onze salarissen niet tot een vergelijkbaar niveau verlagen. Dat brengt een enorme druk op effi ciency en kostenbesparing". De vraag rijst of de KLM in staat zal zijn optimaal gebruik te maken van de kansen die de markt biedt. Een reeks factoren stelt nu reeds grenzen aan de groei. Zo kampt de KLM met een pilotentekort vanwe ge het groot aantal typen vliegtui gen waarmee wordt gevlogen. Vlootstandaardisatie en vereenvou diging van de loopbaanplanning van KLM-vliegers moet de komen de jaren soelaas bieden. Van Amey den: "Bij de KLM verdwijnen de Fokker 100, de Fokker Fellowship en de DC-10 uit de vloot. De Boeing 737 vormt de ruggegraat van onze Europese vloot en de Boeing 747 vervult een vergelijkbare rol op on ze intercontinentale routes. Door standaardisatie op Boeing kan de KLM zonder extra piloten drie vliegtuigen meer inzetten dan nu het geval is". Een tweede factor, die de verdere expansie van de KLM in de weg staat, is de beperkte capaciteit van Air Traffic Control in Europa. De luchtwegen zitten vol en vooral in de zomer stapelen de vertragingen zich op. Van Ameyden: "In Europa moet de communicatie tussen de verschillende verkeersleidingscen tra sterk worden verbeterd. Tevens zal de burgerluchtvaart meer ruim te moeten krijgen. Dat kan in goed overleg met de militaire autoritei ten die een belangrijk deel van het Europese luchtruim gebruiken. Om de drukte op de grond op te vangen biedt Schiphol voorlopig voldoen de mogelijkheden". Van Ameyden is niet bevreesd dat Schiphol door een verschuiving van het economisch zwaartepunt naar Zuid-Europa in een uithoek komt te liggen. "Groei in het zuiden gaat niet ten koste van het noorden. Schiphol ligt goed en zal nooit een slaapstadje worden. Bovendien moeten we oppassen niet te veel te gelijk te willen. We moeten niet ver der springen dan onze middelen ons toestaan". gen de werknemers nog eens een malige uitkeringen van 1200 gul den. Bouw Werkgevers- en werknemersorgani saties in de bouwnijverheid hebben maandag een principe-akkoord be reikt over een cao voor uitvoerend, technisch en administratief perso neel (uta) in de bouw (50.000 werk nemers). De eenjarige cao gaat 1 maart 1989 in. Bonden en werkge vers hebben dat in een gezamenlij ke verklaring bekend gemaakt. Het salaris gaat per 1 juli 1989 met 2,25 procent omhoog. Daarnaast krijgt de werknemer in januari 1990 een eenmalige uitkering van een procent. Partijen hebben afgespro ken het aantal scholingsdagen per onderneming te verdubbelen. Er zal gezamenlijk onderzoek worden ge daan naar de omvang, de behoefte en de kwaliteit van scholing aan uta-personeel. Aan 250 langdurig werklozen zullen werkervarings plaatsen worden aangeboden. Crematoria Het cremeren op zaterdag blijft in de nieuwe cao een uitzondering. Werkgevers en de Dienstenbond FNV zijn het hierover eens gewor den. Bij de particuliere crematoria (150 werknemers) hebben werkge vers en dienstenbond bijna twee maanden gestreden over de vraag of de crematoria 's zaterdags open moeten als nabestaanden of de uit vaartonderneming daarom vragen. Het personeel is best bereid om op zaterdag te werken, maar het moet geen regel worden. Smit-Kroes geeft 160 miljoen voor sloop schepen DEN HAAG (GPD) In een poging het teveel aan binnenvaartschepen terug te dringen heeft minister Smit-Kroes (verkeer) 160 miljoen gulden uitgetrokken voor de sloop van deze vaartuigen. De sector zal het bedrag dat de minister beschik baar stelt wel in tien jaar terug moe ten betalen. Dit blijkt uit een wets voorstel dat de bewindsvrouwe gis teren bij de Kamer heeft ingediend. Eenmalig zal de minister zelf 15 mil joen aan de regeling betalen. De regeling, die op 1 januari 1990 in moet gaan, is een uitvloeisel van een EG-richtlijn. De EG wil de capa citeit van binnenvaartschepen in de Benelux, Duitsland en Frankrijk binnen een jaar met een kleine 1,5 miljoen ton terugbrengen. Daar mag 310 miljoen gulden voor wor den uitgegeven. Zwitserland heeft zich bereid verklaard vrijwillig aan de regeling mee te werken. De EG wil met de sloopregeling ook de in komsten van de schippers verho gen.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7