'T GROOTSTE GOLFSLAGBAD VAN NEDERLAND? 701% Programma van PvdA valt goed Misbruik privégegevens gevreesd Kapitaalmarkt- renterekening CDA in Alphen: 15 juni voorverkiezing van Kamer Justitie wilde Syriers in kerken arresteren MENDOR4DO Proces goudsmokkelzaak begint met stevige strafeis DINSDAG 23 MEI 1989 BINNENLAND PAGINA 3 CDA: redelijker dan we gewend waren door Sjaak Smakman verkiezingsprogramma vm. uc auu. CDA heeft gisteren gematigd positief gereageerd op het aiisten kon op sympathie rekenen PvdA-programma 'Kiezen voor kwaliteit'. De WD daaren- Lubbers noemde het - PvdA-programma. Hij had 'geen brengen voorzichtig te zijn bij alge- moeite' met de opmerking van mene loonrondes aldus Lubbers. PvdA-partijvoorzitster Sint dat de Fractieleider De Vries had eerder economische groei van de komende al de toon gezet. Ook bij hem jaren niet moet worden omgezet in uithaal naar de WD ('afschaft koopkracht, maar vooral besteed van het reiskostenforfait wordt kan worden aan werk, onderwijs, aanvaardbaar genoemd. Een strijd milieuzorg en vermindering van de punt dus. Dat is nieuw, althans var de criminaliteit. En het idee om bij ba- die kant') en waardering voor Kie kwali- nenplannen geleidelijk naar het zen voor Kwaliteit, dat een grotere Zweedse 'model toe te werken, mate van redelijkheid waarbij werklozen verplicht wor- we lange tijd gewend den voor hun uitkering een tegen- door de PvdA 'minder ver var wapenbeheersing, zo herhaalde prestatie te leveren, noemde hij een afstaat dan in het verleden wel ach- de premier vervolgens grotendeels 'belangrijk punt'. het geval 'Bij de koppeling zitten allebei de partijen op de lijn 'ja, mits'. Het mits ALPHEN AAN DEN RIJN - Par tijvoorzitter Van Velzen zei het ronduit: de Europese verkiezingen op 15 juni worden de voorverkiezin gen voor 6 september. Een stem op Penders is een stem op Lubbers. Weinig Europese verkiezingen dus, gisteravond op de Euromanifestatie van het CDA in Alphen aan den Rijn. Premier Lubbers begon zijn toespraak meteen met de twee be langrijke items van die dag: de be sloten partijraad van de WD en de coalitie tussen zijn partij en de presentatie van het PvdA-verkie- PvdA bepaald nog niet beklonken imma 'Kiezen voor kwa- is. j Zeven jaar 'herstelbeleid' mogen niet 'weggespoeld' worden, zo waarschuwde hij. Een 'zekere so- berheid bij de overheidsuitgaven' en loonmatiging zijn noodzakelijk als 'stevig fundament' 'noodzakelijke keuze vc teit'. Kwaliteit die bestaat uit aan- De liberalen werden in twee zinnen dacht voor de 'forse milieu-uitda- afgemaakt: "Ik las dat de WD ach- ging', ontwikkelingssamenwerking ter gesloten deuren eensgezind zijng Dan is dat probleem ook i tegen liet er geen spaan van heel. Voorhoeve noemde de so cialisten de PvdB: de partij van de belastingen. D66 sprak daarentegen van een realistische toonzetting. dan: gematigde loonontwikke- veel geld uitgeven. "Het is twijfel- Maar hij refereerde daarbij her- ling. "Gelijke behandeling kan achtig of dat kan zonder het herstel- liet ook blijken dat een haaldelijk in positieve zin aan het naarmate de sterken het kunnen op- beleid te ondermijnen De voorge stelde belastingverlaging van 4.1 miljard verminderen met 1,9 mil jard noemde hij een forse aanslag op de koopkracht van de boven- modale werknemer. "Voor inko mens boven de 45.000 gulden bete kent dat netto 2 tot 3 procent min der. Jammer, denk ik dan". Europa En dan waren er nog de Europese verkiezingen op 15 juni. Directeur Vaandrager van het Alphense trans portbedrijf Hydra, minister van fi nanciën Ruding en Eurokandidate Peijs mochten in een kringgesprek- de WD ('afschaffing je het belang van de Europese ver kiezingen trachten duidelijk te ma ken. Dat lukte niet echt. Peijs sprak ware woorden toen ze voorspelde Kie- dat wanneer het Europees Parle- w ment in de nieuwe zittingsperiode redelijkheid adement dan geen werkelijke bevoegdheden krijgt, het over vijf jaar 'nog moeilij ker wordt om de mensen naar de stembus te krijgen'. Dat sloot aardig aan bij de woorden van De Vries: „Ik heb wel eens de indruk dat Pen al dié "sympathieke doelen' te- ders (de Euro-lijsttrekker, red.) denkt: als het kabinet dan toch moest vallen, had het niet op een be ter moment kunnen gebeuren". Het PvdA-programma ademt een grotere mate van redelijkheid dan we in het verleden gewend waren", aldus CDA-fractievoorzitter De Vries gisteravond tijdens een CDA- Eurobijeenkomst in Alphen aan den Rijn. Hij was het eens met de doelstelling van exra uitgaven voor milieu, onderwijs en werkgelegen heid, maar vond 14 miljard te veel. „Het CDA durft in elk geval niét zo veel te beloven", zei hij. De voorge stelde vermindering van de belas tingverlaging met 1,9 miljard noem de hij uitgesloten. WD-leider Voorhoeve liet weinig heel van het sociaaldemocratische programma. Op een spreekbeurt hekelde hij de voorj belastingverlaging deels te schrap pen, milieuheffingen in te stellen en de woonlasten voor huiseigenaren hoger te maken, zonder dat daar las tenverlichting tegenover staat. „De rekening wordt vooral bij de mid deninkomens gelegd. De recepten van het PvdA-programma zijn nog steeds dezelfde die ons vijftien jaar geleden naar economische achter uitgang hebben gevoerd", aldus Voorhoeve. De door de PvdA beloofde koppe ling van uitkeringen aan lonen noemde Voorhoeve een onbetaalba re en loze belofte, omdat de werkne mers hun looneisen zullen op schroeven. „Denkt de PvdA nu heus dat de Nederlandse werkne mers vier jaar lang genoegen nemen In Kamer geen zendertjes meer DEN HAAG (ANP) - Het is afge lopen met Kamerleden die met gewapend een zendertje deelne men aan de beraadslagingen. Het presidium van de Tweede Kamer heeft dit besloten. WD-afgevaardigde De Grave heeft met zijn zendertje tijdens het crisisdebat op 2 mei (uitge zonden door de VPRO-televisie op 7 mei) gezorgd voor een uni cum in de geschiedenis van het parlement. Tot ergernis van col lega-parlementariërs kon het volk er getuige van zijn hoe de financiële specialist zijn fractie voorzitter Voorhoeve souffleer de voor interrupties in het debat dat leidde tot de val van het ka- binet-Lubbers. In het reglement van orde van de Kamer was het journalisten al verboden met zendappara tuur in de vergaderzaal te opere ren. 'Meedragen van microfoons en/of zenders door Kamerleden is niet toegestaan', zo luidt nu de aangescherpte richtlijn. met stagnerende koopkracht, ter wijl de economische groei voort gaat?", vroeg Voorhoeve zich af. Eigendom Tijdens dezelfde spreekbeurt viel Voorhoeve eveneens scherp uit te gen het CDA. De christendemocra ten gedragen zich volgens Voorhoe ve alsof de Nederlandse staat hun eigendom is. „Vorige week zei pre mier Lubbers: 'Wij gaan door'. Maar dat maakt de kiezer wel uit", sneer de Voorhoeve. Vooral minister Ruding (financi ën) werd over de hekel gehaald. „De ene week eiste hij 4,7 miljard aan Amsterdam ombuigingen - anders zou hij aftre den - maar twee weken later ging hij akkoord met een paar honderd mil joen plus kasverschuivingen", al dus Voorhoeve. Het economisch herstel vanaf 1986 is volgens Voor hoeve louter en alleen aan de WD te danken. D66 en klein links hebben posi tief gereageerd, al hebben de Demo craten vraagtekens bij de financie ring van de extra uitgaven. Priori teiten 'als milieubeleid, onderwijs en het scheppen van extra werkge legenheid onderschrijft D66. Het voor de helft terugdraaien van de belastingverlichting noemt D66 echter niet wenselijk. Wat het milieubeleid aangaat be twijfelt de PPR of de voorgestelde milieumaatregelen wel enig effect ALPHEN AAN DEN RIJN - Premier Luhhers werd zullen hebben, omdat alleen wijzi- gisteren bij aankomst in Alphen verwelkomd door ver ging van het consumptie- en pro- pleegkundigen, die zo hun looneis van 5 procent onder duktiegedrag tot een beter milieu de aandacht wilden brengen. Lubbers zei waardering leiden. De PSP noemt het schrij- voor de ludieke acties te hebben. Hij kreeg van actiélei- nend dat de PvdA vasthoudt aan be- der Luc Steenhorst van de zwakzinnigeninrichting De lastingverlaging voor de middenin- Hooge Burch in Zwammerdam een wegwijzer naar de komens. inrichting ('want u kunt de weg naar de verpleegkun- De SGP vindt dat de PvdA een digen nog niet erg vinden') en een elpee van de Josti- partij blijft van uitdelen en verte- band. Lubbers wees de verpleegkundigen op de bewe ren. Dat de PvdA het programma op ging die er in het front is gekomen: het pensioenfonds zondag heeft gepresenteerd noemt PGGM wil geld beschikbaar stellen, en minister De Ko- de SGP bovendien afkeurenswaar- ning (sociale zaken) heeft gezegd 'iets te willen doen'. dig. De premier vroeg de bemiddelingspoging van oud- Rel rond plan CDA-bewindsvrouw ten-democraten voorstander den zijn van het uit kerken halen staatssecretaris Van der Reijden (volksgezondheid) af van afgewezen Syrische asielzoe- land zouden moeten verlaten. En dat is heel iets anders dan ons in de schoenen schuiven dat wij voor stander zouden zijn van het uit ker ken halen van asielzoekers. Dat zijn we namelijk niet". "Als gemeend wordt uit besloten mondeling overleg over standpun ten van anderen te praten en dat ge beurt op foutieve wijze, dan is dat ongehoord. Dit kan niet door de beugel", aldus een boze De Hoop Scheffer. Secretaris ds. W. van der Zee van de Raad van Kerken is geschrokken van het plan om asielzoekers in ker ken te arresteren. Hij houdt er reke- ning mee dat deze zaak 'ingrijpende gevolgen' kan hebben voor de rela tie van de Raad van Kerken met jus titie. „Dit is in tegenspraak met wat ze eerder heeft aangegeven. Verder overleg met justitie lijkt me daarom het Van Traa, dat de chris- weinig zinvol. Daarvoor ontbreekt de vertrouwensrelatie". DEN HAAG (ANP/GPD) - Staatsse cretaris Korte-Van Hemel van justi tie heeft de leden van de kamercom missie van justitie gevraagd naar hun mening over het arresteren van in kerken ondergedoken Syriërs. De bewindsvrouwe deed dat tijdens een besloten overleg op 25 april. Behalve het CDA stonden alle aanwezige politieke partijen afwij zend tegenover het aanhouden van uitgeprocedeerde asielzoekers in kerken. PvdA-kamerlid M. van Traa heeft dit bevestigd. Vanmiddag zou de Tweede Kamer stemmen over een motie van Van Traa waarin de regering wordt gevraagd om de twee in januari uitgewezen Syri sche vrouwen, evenals het kind van een van de beide vrouwen, weer in Nederland toe te laten. Het CDA reageerde vanmorgen woedend gereageerd op de uitlatin gen te wachten. Het kabinet, zo liet hij weten, zet vooral i op meer mankracht in de gezondheidszorg. Steenhorst toonde zich na afloop niet ontevreden, maar benadrukte dat er alleen voldoende mensen te vinden zijn voor de gezondheidszorg wanneer daar be ter wordt betaald. De vijf procent vergt een premiever hoging van 0,2 procent. „De consument moet dat maar voor een goede gezondheidszorg over hebben", aldus Steenhorst. De acties zullen zich de komende tijd voor al richten op politieke bijeenkomsten, mede omdat de rechter maar één actie per weken binnen ziekenhuizen en verpleeginrichtingen heeft toegestaan. MAN ONDER TREIN (ANP) - Een nog onbekende man is gisteravond op het station in Wierden om het le- gekomen. De man stak lopend ADVERTENTIE De voorpret begint met de Vendorado folder. Een kleurige kijk-en-leesfolder over luxueuze bungalowparken in Limburg, de Duitse Eifel enZandvoort: een nieuw, grandioos park met subtropisch zwembad, overdekt centrum plus natuurlijk de Noordzee, het grootste golfslagbad van Nederland! Binnenland kort Groen Links Het partijbestuur van de PPR is ak koord gegaan met de vorming van een nieuwe politieke formatie on der de naam Groen Links, een sa menwerkingsverband van PPR, PSP, CPN en EVP. Eén van de ze ven partijbestuursleden onthield zich van stemming. PSP, CPN en EVP waren al akkoord. Op het punt Bel voor informatie en reservering: 020- 6656565 kers. CDA-kamerlid De Hoop Scheffer vindt dat Van Traa de poli tieke fatsoensnormen heeft over schreden. "Een dergelijke uit- de spoorbaan over terwijl spraak is nooit door het CDA ge- sneltrein naderde. De politie daan. Ik vind het buitengewoon moedt dat de man kort ervoo kwalijk wat Van Traa beweert. De een stoptrein was gestapt, ho CDA-fractie is van mening dat uit- hij geen kaartje bij zich had. De geprocedeerde asielzoekers Neder- is tussen de 60 en 80 jaar oud. ROTTERDAM (GPD) Tegen het had op die manier samen met een eerste radertje in een omvangrijke paar anderen bijvoorbeeld tussen 'draaimolen' van goudsmokkel is maart en augustus vorig jaar een gisteren vier jaar gevangenisstraf omzet gemaakt van 82,5 miljoen geeist. "Wat moeten die eenenvijf tig andere verdachten, die nog aan de beurt komen voor de rechtbank, dan wel niet voor straffen krijgen?", vroeg advocaat mr. P. Doedens zich voor de Rotterdamse rechtbank af. Het was het begin van een proces waarvan het onderzoek nog steeds loopt. Een zaak tegen voornamelijk Limburgers en Amsterdammers, en tegen drie beambten van de Neder landse Middenstands Bank die er eveneens lustig op los zouden heb ben gesmokkeld. Al sinds 1983: vele honderden kilo's goud, waarover geen btw omzetbelasting werd afgedragen. De Rotterdamse belas tingdienst kwam bij een routine controle op het spoor van de fraude. gulden aan goud. De ruim 4,5 joen gulden aan omzetbelasting over dat bedrag hadden de Limbur- j gers in eigen zak gestoken. "Het is nog erger dan gewone belastingont duiking. Want eigenlijk kreeg de NMB zes procent btw van de fiscus uitbetaald", zo redeneerde me- i vrouw Samson. En omdat aan de ene kant Leon nog jong was, nog niet eerder een misdrijf pleegde en bovendien on der invloed van zijn ook zwaar smokkelende vader stond en hij aan de andere kant al sinds 1986 met 't goud bezig was en zeer veel winst had gemaakt, vroeg de officier één jaar cel per één miljoen genoten Voorlichtingscampagne overheid wijst burger op rechten I Het was zo simpel als wat, liet de voordeel. "En bovendien wil ik eerste verdachte, de 25-jarige Leon beurdverklaring van de 975.000 gul- uit Heerlen, bljjken. Luxemburg den winst die bij Leon is gevon- heft geen btw op goud. Nederland den". wel, zes procent. Ga dus naar de Raadsman mr. Doedens, die wat Kreditbank in Luxemburg. Koop moeilijk zat omdat hij nu eens een tien kilo goud. Geef dat niet op bij bekennende verdachte als cliënt verkoop die tien had, drong aan op het laten maken procent erbovenop van een reclasseringsrapport. Dan ie doet dat graag zou blijken dat Leon om andere re- (want krijgt het goud een procent denen dan winstbejag in het goud het basisinkomen, vooral hii veehouders voerd opinie-onderzoek geven aan juli, "een belangrijke stap vooruit de geregistreerde om aanvulling, burger de komende maanden op de j ,1 mlcKniilr ,'in nüpcnnncOdOP. VOOr He hpsrhprminO ran rlf> rwr. varKatormn nf iraninirlapina urorun hnnsto innrHon ïilieu wil de PPR verdere scherping van het program. De PPR kan in de persoon van Ria Bec kers de lijsttrekker van de combina tie leveren. Melkerskoorts De Gezondheidsraad is ongerust over de verspreiding kiem d 'melkerskoorts' veroorzaakt, verschijnselen zijn vermoeidheid en - als de ziekte doorbreekt - flinke koorts, hoofd- en spierpijn en mis selijkheid. Het aantal ziektegeval len is sinds het eerste in 1971 gelei delijk gestegen tot 18 in 1987. Het Centraal Diergeneeskundig Insti tuut heeft onlangs vastgesteld dat in Friesland één op de drie melk koeien seropositief was. Snelheidscontrole Bij een verkeerscontrole op Rijks weg 16 tussen de Moerdijkbrug en de afslag 's-Gravendeel heeft de po litie van Dordrecht in totaal tegen 1.175 bestuurders van motorvoer tuigen proces-verbaal opgemaakt wegen te hard rijden. Dit komt neer op 12,2 procent van de gecontroleer de voertuigen. Het totaalbedrag aan boetes was 118.000 gulden. De hoogst gemeten snelheid was 176. erkeer Van Dijk (binnenlandse zaken) heb ben gisteren het startsein gegeven onderzoekers dat juist voor een voorlichtingscampagne wat beter op de hoogte zijn van de over de Wet persoonsregistratie WPR zich meer zorgen maken dan i het persoonsinformatie- anderen. Zij blijken ook het meeste Daarmee moeite te hebben met het verstrek- moet ook de angst voor misbruik ken van allerlei gegevens aan instel- van privégegevens worden wegge- lingen en bedrijven, nomen. Tijdens een persconferentie De resultaten van een in opdracht noemde minister Korthals Altes de plaats staan criminaliteit en zure re- worden ingelicht, wanneer zijn of tie persoonsgegevens (GBA) wor- gen. haar persoonsgegevens voor het den verzameld. In dat systeem is de Opvallend hierbij is volgens de eerst in een registratie worden op- afgelopen tijd immers als veel geld genomen, tenzij men met die opna- geïnvesteerd, me al bekend kan zijn. Verder krijgt de geregistreerde Ontren iet het recht om de registratiehouder te v-ziigciubt de overheid. Daarmee moeite te hebben met het verstrek- vragen of er gegevens over hem of Beide ministers toonden zich er on- haar zijn opgenomen. De geregi- gerust over dat tweederde streerde kan vragen om inzage goedkoper dan normaal), houdt vijf procent winst in je zak. Leon, zo rekende officier van jus titie mr. Samson-Geerlings vooi 5 gedoken en zou de straf r nant lager uitvallen. De rechtbank doet daarover op 5 juni uitspraak. ADVERTENTIE Nederlanders zich wel zorgen herkomst van die persoonsgege- maakt over eventueel misbruik Blijken de gegevens onyolle- persoonsgegevens. Via een postbus Binnenlandse Zaken uitge- inwerkingtreding van de WPR, op 1 dig, onjuist of niet relevant, dan kan 51-spot brochure moet de dat misbruik persoonsgege- de bescherming van de per- derde plaats inneemt in de soonlijke levenssfeer". De wet kent onderwerpen die mensen be- de geregistreerde burger een vijftal I__ tweede rechten toe. Zo dient de burger te waarbij de Registratiekamer een bemiddelende rol kan spelen. In het zig houdt. Op de eerste Melk helpt niet tegen broze botten UTRECHT (ANP) - Kaas, melk, brood en ander voedsel dat veel kalk bevat, helpen niet tegen broze botten, zoals vaak wordt gedacht. Calci- umrijke voeding heeft geen invloed op het wel of niet krijgen van os teoporose, een botaandoenïng die vooral bij vrouwen in de middelbare leeftijd voorkomt. Dat concludeert E. van Beresteijn van het Nederlands Instituut voor Zuivelonderzoek na acht jaar onderzoek bij 264 vrouwen. De vrouwen gaven precies aan wat ze aten én werden lichamelijk onderzocht. Van Berensteijn, die op dit onderzoek promoveert aan de Rijksuniversiteit van Utrecht, constateerde geen verschil in botverlies tussen vrouwen die veel calcium en die weinig binnenkrijgen. Ongeveer een op de vier vrouwen heeft na het zestigste levensjaar last van ingezakte wervels door osteoporose, het verlies van botweef- sel. Omdat 99 procent van de totale hoeveelheid calcium in het lichaam in de botten zit, werd tot nu toe aangenomen dat calcium het broos worden tegen zou gaan. Volgens Beresteijn moeten oplossingen ge zocht worden in hormoonpreparaten. hoogte worden gebracht rechten die hij op het gebied van de de gegevens zijn verstrekt, persoonsregistratie kan doen gel den. Eén van de mensen die de afgelo- uiterste geval kan de burger deze pen jaren de persoonsregistratie rechten bij de rechter afdwingen. r kritisch heeft gevolgd, J. Hol- Minister Van Dijk verklaarde dat vast van de Stichting Waakzaam- het toepassen van de informatie- heid Persoonsregistratie, bood de technologie in de toekomst de nodi- bewindslieden Van Dijk en Kort- ge aandacht en sturing van de poli tiek zal blijven vragen. "Zonder stu ring levert de informatietechnolo- niet zijn optimaal rendement op. Integendeel, zij kan zelfs contrapro- gegevens doet. hals Altes het eerste exemplaar z van het boek 'Stromen van gege vens'. Het verschaft de burger in zicht over wat de overheid met zijn duktief werken", aldus Van Dijk. Uitgangspunt van de opslag persoonsgegevens dient het v komen van dubbele of centrale op- ming slag te zijn. Persoonsgegevens moe- bijeenkomst ten worden verzameld en beheerd de Holvast De Stichting is er niet erg gerust op dat de nieuwe wet voldoende waarborgen biedt voor de bescher- de privacy. Tijdens een januari waarschuw- dat de Wet per door organisaties die in recht- soonsregistratie een alibi dreigt te streeks contact met de burger staan, worden voor maatregelen die de menen de bewindslieden. Algeme- persoonlijke levenssfeer aantasten, ne persoonsgegevens (zoals naam, zoals de invoering van een legitima- adres en woonplaats) moeten door tieplicht en het opzetten van centra- de Gemeentelijke basisadministra- le registraties. Eeri spaarrekening waarbij het tarief is gekoppeld aan de rente op de kapitaalmarkt Dit tarief wordt maandelijks vast gesteld. Het tegoed is dagelijks opvraagbaar met 2% retounrente. Het minimumsaldo bedraagt f 1.000,-. Het rentepercen tage voor de maand juni is De Nutsspaarbank doet meer voor spaarders. U

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3