Schiphol en milieu: niet te rijmen Biotechnologie: zegen of een ramp voor de Derde Wereld? Scheikunde-examen 'makkie voor mavo Nes Ammim wil bijdragen aan gesprek jood en palestijn DINSDAG 23 MEI 1989| SCHIPHOL - Onbelemmerde groei. Dat is in twee woorden samengevat de afscheidsboodschap van topman J. W. Wegstapel van de luchthaven Schiphol. Samen met zijn opvolger legt hij de laatste hand aan het 'Schiphol van het jaar 2000'. Alvo rens dit toekomstscenario de publi citeit in gaat, moet het milieu-tech nisch worden onderbouwd. Groei moet anno 1989 goed zijn voor het milieu. Aanleg van een vijfde baan zal daarom met een groen strikje aan het grote publiek worden ver kocht. Maar kan het? door Bill Meyer De vraag is alleen of onbelemmerde groei van Schiphol en een goed milieu-beheer met elkaar te rijmen zijn. Economisch lijkt de zaak zon neklaar: Schiphol moet verder groeien, wil zij aanspraak blijven maken op de titel 'gateway to Euro pe'. In een verenigd Europa is slechts plaats voor vijf of zes grote intercontinentale luchthavens. Schiphol wil er daar één van zijn. Groei evenwel gaat hoe dan ook ten koste van het milieu. Meer vliegtui gen betekent meer lawaai en meer luchtvervuiling. Het economisch belang van Schiphol voor Nederland is groot. Wil Nederland zijn distributiefunc tie van goederen en diensten niet verliezen, dan zal speerpunt Schip hol geen strobreed in de weg mogen worden gelegd, zo luidt de bood schap van Wegstapel en de zijnen. Schiphol biedt directe werkgele genheid aan ruim 37.000 mensen. Tegen het jaar 2000 zullen dat er 50.000 zijn. Aan Schiphol gerela teerde werkgelegenheid is het vijf voudige daarvan. Dank zij de aan wezigheid van de luchthaven wordt momenteel door 2 van de Neder landse beroepsbevolking een soort gelijk percentage van het nationaal inkomen bij elkaar gebracht. Verbetering van de bereikbaar heid van de luchthaven over de weg en door de lucht is daarom van le vensbelang, stelt de luchthavendi rectie. Daar moet de overheid voor zorgen. Schiphol zelf investeert de komende vier jaar een miljard gul den in uitbreiding. Op dezelfde pa gina aan het jaarverslag doet de luchthavendirectie nog een beroep op de overheid. 'Om door te kunnen groeien tot Europese mainport is een zo hoog mogelijke kwaliteit van Maar intussen is Schiphol op ei gen houtje al hard op weg Europese 'mainport' te worden. De groeicij fers over 1988 overtroffen die van de wereldluchtvaart. Nam het passa giersvervoer wereldwijd toe met vier procent, op Schiphol kwamen maar liefst tien procent meer passa giers. De vrachtsector groeit nog har der. Het nieuwe vrachtareaal loopt vol en Schiphol wil daarom in de ja ren negentig aan de Aalsmeerzijde van de Kaagbaan een derde vracht areaal ontwikkelen. De Schiphol Area Development Company (Na tionale Investeringsbank, Haarlem mermeer, Amsterdam, provincie en luchthaven) is bezig 55 hectare be drijfsterrein in dat gebied tot ont wikkeling te brengen. Het indus trieterrein en kantorenpark van Hoofddorp is nu al het best te om schrijven als een dependence van de luchthaven. Overlast Aan het milieu wordt op papier ruim aandacht besteed. Uit het jaar verslag: 'De toenemende aandacht voor het milieu rondom Schiphol wordt door ons als zeer belangrijk ervaren. Onze maatschappelijke verantwoordelijkheid op dit terrein nemen we zwaar op. We streven er naar op in overleg met alle betrok kenen de overlast van het vliegver keer tot een minimum te beperken'. In de praktijk betekent het dat verouderde lawaaimakers als de DC-8 en de Boeing 707 niet meer van de luchthavens van de EG ge bruik maken. Maar er zijn uitzonde ringen voor Oosteuropese landen, terwijl de Afrikanen nog even de tijd krijgen hun motoren aan de nieuwe geluidseisen te passen. Ove rigens is het zo dat steeds meer maatschappijen uit economische overwegingen hun lawaaimakers en brandstofvreters vervangen door geluidsarme en relatief zuinige vliegtuigen als de Boeing 737-300, de 757, de Fokker 100 en de MD 80. Desondanks steeg in 1988 het aantal klachten over geluidhinder tot 3.800. Zo'n tien per dag. Niet veel voor een luchthaven in een dichtbe volkt gebied, maar de meeste men sen weten dat bellen nauwelijks zin heeft. Ook steeg het aantal klachten over nachtvluchten. Chartermaat schappijen vertrekken gezien de grote drukte steeds vroeger in de ochtend. Daar belooft de luchtha- Steeds meer drukte op en rond Schiphol: ook de luchtvervuiling en de overlast nemen toe. ven in overleg met de Rijkslucht vaartdienst wat aan te doen. Wat, wordt er niet bij verteld. Maar er is eigenlijk niets anders aan te doen dat de chartermaatschappijen pas na 6.00 uur te laten vertrekken. Wel kan de vervroegde aanleg van een vijfde baan tijdelijk soelaas bie den. Schiphol laat nu door het Na tionaal Lucht- en Ruimtevaartlabo ratorium een onderzoek instellen naar de geluidhindergevolgen van het tweezijdig aanvliegen van de Zwanenburgbaan en van de aanleg van een vijfde baan. Die baan zal Schiphol aan het publiek als milieu baan trachten te slijten. Medio 1989 worden de resultaten van het onder zoek bekend gemaakt. Tegelijker tijd wordt de uitslag verwacht van een onderzoek naar de schadelijke effecten op de volksgezondheid van de luchtverontreiniging rondom Schiphol. Keus Het dilemma is duidelijk. Groei moet, maar liefst niet ten koste van het milieu. Maar groei van Schiphol gaat per definitie ten koste van het milieu. Dit jaar stijgt het aantal vliegtuigbewegingen met 6,5 In 2000 zal het huidige aantal vluchten mogelijk zijn verdubbeld. De keus is dus niet milieu èn groei, maar milieu öf groei. Een keus die de overheid eigenlijk al in de Vierde Nota Ruimtelijke Ordening en het Tweede Structuurschema Verkeer en Vervoer ten gunste van de econo mische motor Schiphol heeft ge maakt. ROTTERDAM Actievoerders do ken vorige week plotseling op bij plantenkassen in Barendrecht, Tuitjenhorn en Stomp wijk. Ze sne den de kassen open en trokken de jonge plantjes uit de aarde. Hun daad was gericht tegen Shell, eige naar van de kweekkassen en gigant in de biotechnologie. Vrijwel gelijk tijdig wierpen ambtenaren op het ministerie van ontwikkelingssa menwerking een laatste blik op een nota, die een dag later de Tweede Kamer zou bereiken. Die waar schuwt tegen een te ferme greep van multinationals op de biotech nologie. De Derde Wereld zou op nieuw het slachtoffer kunnen wor den van de vooruitgang in het Wes- door Frits Baarda Actievoerders en politici mogen er nu pas aandacht voor hebben, wetenschappers zijn al jaren in de ban van biotechnologie. Voor hen is het een toverwoord. Wat tot voor kort voor onmogelijk werd gehou den, zou de 'op één na belangrijkste uitvinding van deze eeuw' (na mi- cro-elektronica) werkelijkheid kun nen maken. Kiemen van rijst, maïs en tarwe kunnen zodanig worden beïnvloed dat ze straks ook op droge en zilte grond kunnen groeien. De experi menten met plantecellen, weefsels en bacteriën kunnen ertoe leiden dat planten hun stikstof zelf uit de lucht halen, waardoor kunstmest overbodig wordt. De nieuwe weten schap zou planten bovendien weer baarder kunnen maken tegen ziek ten. Biotechnologie laat zich niet al leen in de landbouw gelden. Milieu- kenners voorspellen de aanmaak van organismen die water en lucht kunnen reinigen. Medici hopen in laboratoria middelen te kweken die ziekten als malaria en hepatitus-B op den duur kunnen uitschakelen. Brodeloos De zegeningen van de wetenschap hebben echter ook hun schaduwzij den. Zoals zo vaak treffen die als eerste de ontwikkelingslanden. De ze landen produceren grondstoffen als koffie, suiker, cacao, vismeel en vanille. Die zijn gedoemd het onder spit te delven in de hevige concur rentieslag met het Westen. Biotech nologie biedt straks veel goedkope re, chemische alternatieven, waar door boeren in de Derde Wereld brodeloos raken. De verwachtingen zijn een schrikbeeld voor regeringen in die landen. Over twintig jaar zal de pro- duktie van suiker met zestig per cent zijn teruggebracht. Datzelfde percentage geldt voor geur- en smaakstoffen. De produktle van ca cao zal zijn gehalveerd. De vanil- leplant zal vermoedelijk helemaal overbodig zijn, omdat dan een weef selkweek zal bestaan waarvan de verwerkende fabrieken zelf vanille kunnen tappen. Wat biotechnologie kan aanrich ten hebben suikerboeren in de Fili- pijnen, Kenya en in somige Caraïbi- sche landen ondervonden. De fris drankindustrie Coca Cola en Pepsi Cola voorop liét de boeren in die landen jarenlang achtereen op rietsuikerplantages werken. Tot dat de biotechnologie zich aandien de. High Fructose Corn Syrop (HF- CS), uit westerse maïs gewonnen, nam de plaats in van glucose uit het suikerriet en de biet. De prijs van HFCS is veertien dol larcent per pound, terwijl de indus trie voor de vertrouwde suiker twin tig dollarcent moest neertellen. Het scheelt een gemiddelde frisdran kenfabrikant honderd miljoen dol lar per jaar. Het scheelt bijna alle boeren op het Filipijnse 'suikerei land' Negros hun baan. Kleine boeren Er doemen meer bedreigingen op. Het huidige, voor een groot deel door universiteiten uitgevoerd on derzoek richt zich voornamelijk op de vergroting van de produktie van enkele grote handelsgewassen, zoals tarwe, mais en rijst. De nieuwe technieken zijn daarom vooral lo nend voor grote landbouwbedrij ven. De kleine boeren, die toch 75 percent van de landbouw in ontwik kelingslanden uitmaken, komen er bekaaid af. Zij kunnen dure investe ringen niet opbrengen en ontberen de specifieke kennis op dit terrein. Alleen de allergrootste bedrijven weten zich in de wedloop om de kennis te handhaven. Schattingen gaan ervan uit dat binnen enkele ja ren slechts twaalf ondernemingen de dienst zullen uitmaken op drie kwart van de markt voor zogeheten agro-chemische produkten. Shell, eigenaar van biotechnolo- gische bedrijven als Phyto Nova (weefselkweek) in Rijnsburg, hoort daar bij. Twee jaar geleden had het olieconcern in de sector van het zaaizaad 69 bedrijven opgekocht. Keerpunt Ook concerns als BP, Unilever en Ciba-Geigy werpen zich vanwege de lonkende winsten op de biotech nologie. Regeringen, ook die in het Westen, dreigen achter de feiten aan te lopen. In de notitie aan de Twee de Kamer geeft het ministerie van Ontwikkelingssamenwerking ronduit toe tot op heden geen beleid op het gebied van biotechnologie te hebben ontwikkeld. De nota moet het keerpunt betekenen. De over heid zou ontwikkelingslanden in technisch en financieel moeten hel pen bij het vinden van nieuwe kweekmethoden, maar kan dat vol gens eigen zeggen niet alleen. "Het laat zich raden met wie moet worden samengewerkt om het pro gramma tot een succes te maken," zei minister Bukman al in een vorig jaar september voor de Vrije Uni versiteit in Amsterdam uitgespro ken rede.",Ik denk in de eerste plaats aan het bedrijfsleven, dat door middel van research veel bio- technologische kennis heeft ver gaard". ALPHEN AAN DEN RIJN - "Helemaal niet moeilijk", zegt de 16-jarige Patrick Beijer van de scholengemeenschap Albanianae uit Alphen aan den Rijn over het mavo-examen scheikunde. Al na een uur hield hij het samen met veel anderen voor gezien. Vol gens de scholieren was het exa men 'een fluitje van een cent'. Tino Oostdam (16) vond het examen 'echt een makkie', maar na vergelijking van de antwoor den met zijn scheikunde-docent G. Stekelenburg blijkt toch dat hij een aantal vragen fout heeft beantwoord. Stekelenburg: "Het examen was dit jaar heel goed te doen, maar er zaten een paar ge- menigheidjes in: Vraag 11 van het D-niveau bijvoorbeeld gaat over het isomeer zijn van de stoffen P en Q. Twee van de antwoordmo gelijkheden lagen heel dicht bij elkaar. Ik denk dat veel scholie ren antwoord b hebben ingevuld in plaats van c". Tino Oostdam: "Wat een onzin. Zo'n vraag is ge woon een taalspelletje. We zitten hier niet om te ontleden maar voor scheikunde". Het scheikunde-examen voor de mavo bestaat uit zowel meer keuzevragen als open vragen. Dit in tegenstelling tot havo- en vwo- scholieren die alleen open vragen op het examen krijgen. De C-kan- didaten moesten dit jaar 46 vra gen beantwoorden en D-kandida- ten, een hoger niveau, 42 vragen. Patrick Beijer heeft het hele' weekeinde gezwommen, maar is toch niet somber over de afloop. Stekelenburg: "Scheikunde is niet echt meer een leervak. Te genwoordig krijgen de scholieren kant en klare tabellen van bij voorbeeld de zoutvormingsreac ties terwijl ze die vroeger uit hun hoofd moesten kennen. Met goed oefenen het hele jaar door kom je al een heel eind". Ook het havo-examen dat veel reactievergelijkingen bevatte, leidde tot veel optimisme: de meeste leerlingen hadden dezelf de antwoorden. De Enkhuizense Mariel Meewisse (17) is een van de eersten die de gymzaal van de rijksscholengemeenschap uit stapt. "Makkelijker dan de tenta mens die we hebben moeten ma ken", luidt haar commentaar. "Ik mag een 4,9 halen dus dit vak heb ik in mijn zak". Hun leraar, H. Nissink, hoopt dat zijn pupillen het examen niet hebben onderschat. "Som 36 bij voorbeeld, nodigt uit om de ver keerde getallen te nemen. En op gave 4, over een opklimmende Ph-waarde, is ook niet even ge makkelijk voor alle leerlingen. Aan de andere kant, als ze het goed hebben geleerd moeten ze het kunnen maken". Vielen de scheikunde-examens voor de mavo en havo behoorlijk mee, het scheikunde-examen voor het vwo mocht er best we zen. "Iemand die hier een onvol doende voor haalt, hoeft zich niet te generen", zegt leraar Hepke Buma van de scholengemeen schap Bataafse Kamp in Hengelo. De opgaven waren niet alleen pittig, maar vereisten bovendien veel lastig rekenwerk. Vrijwel al le leerlingen hadden de drie uur die voor dit examen-onderdeel staan hard nodig. De leerlingen van de Bataafse Kamp noemden het examen weliswaar moeilijk, maar waren toch niet in mineur. De vragen waren dan ook goed deels gericht op de praktijk: over supergeleiders en alcoholpromil lage in het bloed. Talen Over de talen-examens waren gis teren minder optimistische gelui den te horen. "Ik snapte echt niet waar het over ging", geeft Marja Regelink van de Christelijke Scholengemeenschap Walcheren in Middelburg toe. De vierde tekst van het vwo-eindexamen Engels was voor haar te hoog ge grepen. Het maatschappelijk nut van experimentele films, daar draaide het in de tekst om. Be paald geen onderwerp, dat veel leerlingen aansprak. Docent W. van Ork kon zich de kritiek van zijn pupil goed voor stellen. "Ik vind zo'n tekst een echte misser. Het is een belegen onderwerp, bovendien staan er begrippen in die nadere uitleg be hoeven". Zo vindt de leraar het onbegrijpelijk, dat er zonder meer over 'the left' wordt gespro ken, zonder dat duidelijk te ma ken dat het om extreem linkse groeperingen gaat. En Channel 4 is hier volgens hem een vrijwel onbekend televisiestation. "Die tekst is echt iets voor specialisten, maar niet voor vwo-leerlingen". De teksten waren behalve moeilijk ook behoorlijk lang. De meeste leerlingen hadden de vol le 2,5 uur, die er voor het examen stond, nodig. Hetzelfde gold voor de mavo kandidaten die hun teksten erg moeilijk vonden. Het examen be stond uit negen kranteartikeltjes en advertenties met Nederlandse vragen en vier teksten - onder meer over een dierenpsycholoog en vrouwengymnastiek - met En gelse vragen. Leraar Engels Vor- age vond dat het leeswerk aan merkelijk uitgebreider was dan voorgaande jaren. Hij had de in druk dat het Cito het D-examen wil opkrikken. L. Geertman, leraar aan het Fi- vel College in Delfzijl, vond de teksten van het havo-examen Frans veel te lang. Zelf had hij er anderhalf uur voor nodig gehad, terwijl hy er normaal drie kwar tier over doet. "Weer zo'n lange lap", reageerde Bartolt Ebbinge op een tekst uit het dagblad Le Monde over een benefietconcert voor de slachtoffers van de Tsjer- nobyl, georganiseerd door de Russen. "Met veel moeilijke woorden en academisch taalge bruik^ Uitslagen meerkeuze opgaven tekstverklaren frans havo: lb, 2a, 3a, 4a, 5b, 6c, 7a, 8a, 9b, 10c, 11b, 12a, 13b, 14b, 15c, 16b, 17a, 18c, 19a, 20d, 21d, 22c, 23d, 24a, 25b. 26c, 27d, 28b, 29d, 30d, 31d. 32c, 33b, 34d. 35c, 36d, 37a, 38c, 39c, 40a, 41d, 42c, 43d, 44a, 45b, 46a, 47a, 48b. 49a, 50b tekstverklaren engels vwo lb, 2a, 3a?, 4c, 5c, 6a, 7b, 8c, 9c, 10b, 11a, 12a, 13b, 14d, 15b, 16a, 17c, 18d, 19c, 20c, 21d, 22h, 23a, 24c, 25c, 26c, 27b, 28c, 29b, 30b, 31a, 32b, 33b, 34c, tekstverklaren engels mavo-c lb, 2c, 3c, 4b, 5a, 6b, 7a, 8c, 9a, lOd, lid, 12a, 13a, 14d, 15b, 16c, 17b, 18b, 19a, 20a, 21b, 22c, 23d. 24b, 25a, 26c, 27a, 28b, 29b, 30c, 31a, 32a, 33b, 34a, 35b, 36c, 37d, 38b, 39a. 40a, 41c, 42b, 43a, 44a, 45b, 46c, 47d. 48c, 49d, 50a. tekstverklaren engels lbo/mavo- 19b, 20c, 21a, 22d, 23d,24c, 25d,26d, 27c, 28c, 29d, 30c, 31a, 32d, 33d, 34c, 35c, 36b, 37c, 38a, 39d, 40a. 41c, 42a, 43c, 44c, 45b, 46b. 47a. 48a. 49b. 50d. scheikunde mavo-c la, 2a. 3a, 4c, 5b, 6c, 7b, 8d, 9c, 10b, 11b, 12d, 13c, 14b, 15c, 16d, 17a, 18b, 19c, 20e, 21a, 22a, 23b, 24a De nummers 25 tot en met 40 zijn open vragen. En van de vragen 41 tot en met 46 zijn twee versies één versie volgens het Rijks Leerplan (RL) en één volgens de Commissie Moderni sering Leerplan Scheikunde (CM). RL-versie: 41c, 42b, 43d, 44c, 45c, 46b. CM-versie: 41a, 42c, 43a, 44a, 45a, 46b./, scheikunde lbo-mavo-d lc, 2a. 3c, 4a. 5d, 6b, 7c. 8b, 9c, lOd, 11c, 12c, 13d, 14a, 15a, 16c, 17a, 18a, 19b, 20c, 21c, 22a, 23b, 24a. 25 tot en met 36 zijn open vragen. RL-versie: 37c, 38c, 39b, 40d, 41b, 42c. CM-versie: 37d, 38a, 39a, 40a, 41c, 42c. De christelijke nederzetting Nes Ammim in Israël wil oog hebben voor de politieke situa tie in dat land. Temidden van joden en palestijnen kan een bijdrage worden geleverd aan een echte dialoog door als ont moetingsplaats te fungeren. Dit wérd onderstreept tijdens een eerste internationale conferen tie in dc nederzetting, die dezer dagen plaatsvindt. Zo'n honderd deelnemers waaronder vroegere en huidige bewoners, naast joden en palestij nen uit de omgeving wonen de conferentie bij waarop dé toe komst van de nederzetting cen traal staat. Nes Ammlm is een Ne derlands initiatief en wordt ge steund door de Hervormde Kerk, de Gereformeerde Kerken, de Christelijke Gereformeerde Ker ken en de Vrij-Evangeligche Broederschap, Ook kerken in West-Duitsland en Amerika staan achter de nederzetting. Nes Ammim heeft een moeilij ke periode achter zich. Van oor sprong wilde de christelijke ne derzetting een daadwerkelijke bijdrage leveren aan de opbouw van de staat Israël. Er werden ro zen gekweekt, het land werd be werkt, er verrees een timmerfa- briekje en een hotel. Die bijdrage is niet meer zo dringend nodig, vandaar dat men zich nu buigt over de vraag in hoeverre men een platform functie kan vervul len tussen de strijdende partijen. Deze herbezinning leverde de afgelopen jaren felle interne dis cussies op. Een viertal verontrus te bewoners verliet vorig jaar de nederzetting uit onvrede met de huidige koers. Volgens hen liet Nes Ammim te weinig een chris telijke geluid horen. Van meet af aan is jodenzending echter ver worpen. Daarmee onderscheidt men zich duidelijk van de Chris telijke Ambassade in Jeruzalem, die zich juist toelegt op evangelie verkondiging. De Amerikaanse theoloog Paul van Bueren wees er gisteren op dat de christelijke theologie geen dam heeft opgeworpen tegen een ontwikkeling die uiteindelijk tot Auschwitz heeft geleid. De herontdekking van de joodse ach tergrond van Jezus blijft van wei nig waarde als de kerk niet tege lijkertijd het joodse volk van van daag herontdekt. Naar zijn mening mag aan geen enkele jood de vraag worden ge steld ja te zeggen op de belijdenis van de kerk dat Jezus de Christus is. Pas als de kerk zich van haar anti-joodse verleden omkeert, mag worden verwacht dat een jood amen zegt op het bestaan van de kerk. Volgens de orthodoxe rabbijn Tsvi Marx moet de joods-christe lijke dialoog zich niet alleen met historische en sociale vragen be zig houden, maar ook met de reli gieuze vragen van joden en chris tenen. Wel vroeg hij begrip voor het feit dat de meeste rabbijnen hier weinig voor voelen. (Vorige week verbood de Amsterdamse rabbijn F. Lewis leerlingen van de ultra-orthodoxe Cheider- school mee te doen aan een NCRV-praatprogramma met christelijke kinderen over het ge loof.) Uitbuiting Christenen mogen zich nooit neutraal opstellen tegenover de uitbuiting en onderdrukking van hun medemensen. Met deze dui delijke boodschap ging gisteren in de Amerikaanse stad San Anto nio de tiende Wereldzendings- conferentie van start. Dr. Sylvia Talbot, vice-voorzit- ter van het centraal comité van de Wereldraad van Kerken, hield de 800 deelnemers en vele andere be langstellenden in haar openings woord voor dat opkomen voor de armen en machtelozen niet ge noeg is. Christenen moeten, uiter aard samen met de betrokkenen, de'structuren afbreken die deze mensen gevangen houden. Kerken zouden daarvoor hun oor te luister moeten leggen dij christenen die, aldus Talbot, be ter dan andere christenen in de gaten hebben wat God wil. Deze christenen "leggen zich niet neer bij een gevoel van machteloos heid. Zij staan niet toe dat kwaad ongenoemd blijft". Het verbaasde de Amerikaanse niet dat kerken op dit punt zo moeilijk tot een geloofwaardig getuigenis kunnen komen. De strijd voor gerechtigheid en men selijke waardigheid speelt zich immers voor een belangrijk deel binnen de kerk af. "Zowel de machtigen als de machtelozen zijn, met hun onverenigbare denkbeelden, vertegenwoordigd in de kerk". Talbot prees derhalve het belang van conferenties waar beide groepen elkaar ontmoeten. Industriepredikant De Westduitse industriepredi kant Martin Pustowka is onder druk van het chemieconcern Bayer zijn werk kwijt geraakt in Brunsbüttel-Süd, een industrie plaats aan de mond van de Elbe. De regionale 'Nordelbische Kir- che', een onderdeel van de EKD, heeft zijn verdrag, dat eind sep tember afloopt, niet verlengd, zo bericht het progressieve West duitse weekblad Publik-Forum. Officieel geeft de kerkleiding op dat de predikant te veel hooi op zijn vork had genomen. Hij was voor de ene helft van zijn werktijd industriepredikant, ter wijl hij in de andere helft de plaat selijke gemeente bediende. Zijn gemeenteleden waren echter in grote meerderheid zeer tevreden met hun predikant. Daarom is ds. Pustowka ervan overtuigd dat hij onder druk van Bayer moet gaan. Hij was een groot voorstander van strengere milieu-eisen. Ook maakte hij zich tot woordvoerder van Bayer-werknemers die be zorgd zijn over de kans op een ernstig ongeluk. De industrieba ronnen zetten telefonisch de kerkleiding onder druk: Pustow ka was door zijn milieu-activitei ten onhoudbaar geworden. Missieraad. De Nederlandse Missieraad heeft "zwaarwegende bezwaren" tegen het statuut voor deze Raad, dat de bisschoppen conferentie in februari heeft vast gesteld. Het algemeen bestuur heeft gisteren in Den Bosch bijna unaniem de wijzigingen in de tekst afgewezen die de bisschop pen zonder voldoende overleg hadden aangebracht. In het nieu we statuut wordt volgens de raad Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Schoonhoven (toezegging) P. H. van Trigt Middelharnis, te Delft (studentenpredikant): J. de Heer te Rotterdam-Zuid; aangenomen naar Aalsmeer N. Raatgever Opijnen en Tuil, naar Noordeloos H. Markus kand. Nieuwerkerk aan den IJssel, die bedankte voor Babyloniënbroek (toezegging) en Nederlangbroek (toezegging), naar Serooskerke (Walcheren) H. W. J. Faassen Baambrugge, naar Vlaardingen P. van den Heuvel Harmeien, naar Dordrecht K. Beuckens Borne, naar Lisse J. Verdijk Westerlee, voor Strijen (toezegging) J. A. van der Velden IJsselmuiden, voor Wouterswou- de J. van Rossem Waarder. Gereformeerde Kerken: aange nomen naar De Bilt drs. G. M. Landman Amsterdam-Noord (part-time), naar Bodegraven drs. T. Zoutman Dordrecht, naar Drachten K. T. Vaatstra Harder wijk, naar Dalfsen drs. A. Geer- ling 's-Gravenzande, naar Pijnac- ker en Nootdorp mevr. drs. J. Borst kand. Amsterdam, voor Herwijnen drs. F. de Vries Era- Christelijke Geref. Kerken: aangenomen naar Nunspeet (tweede predikantsplaats) B. de Graaf Zierikzee. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Apeldoorn G. J. van Aalst Benthuizen, voor Gouds waard J. Mijnders Veenendaal, voor Nieuwerkerk (Zeeland) L. Blok Nunspeet, voor Nijkerk Chr. van der Poel Yerseke, voor Zoe- termeer C. J. Meeuse Rotterdam- Zuid. Oud-Gereformeerde Gemeen ten: bedankt voor Salford (Cana da) A. D. Muilwyk Dordrecht.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2