LEIDSCH DAGBLAD DIGROS Eerste 100 jaar geen gevaar van Alphense gifbelt te duchten Aftreden regering geëist ATV-omroepen en uitgevers blazen commercieel plan af Eerste Hollandse Nieuwe morgen verwacht Michiel laat havo-examen niet door blindedarmoperatie in de war sturen Rapport deskundigen wijst uit: Vijftig werkstukken Anton Pieck gestolen Chinese studenten zetten bezetting voort Bezoek zaterdag 27 mei a.s. de Braderie op.de Breestraat! VRAAGT MET SPOED CASSIERES m/V LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD DINSDAG 23 MEI 1989 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38939 Prijs fl. 1,25 IJMUIDEN/KATWIJK - De eerste Hollandse Nieuwe zal vermoedelijk morgen in de loop van de dag worden aangevoerd. De belangrijkste kans hebbers voor het winnen van de traditionele ha ringrace zijn volgens or ganisator L.E. Ouwehand de Wiron-kotters van de Katwijkse/IJmuidense rederij Kennemerland en de hektrawler Schevenin- gen 6. De haringvloot is tot nog toe weinig succesvol geweest in de jacht op de eerste maatjes. Er is door verschillende schepen al wel haring gevangen, maar de hoeveelheid is te klein om er al mee naar de haven terug te keren. "De haring die gevan gen is, blijkt wel van op vallend goede kwaliteit", aldus Ouwehand. De Kat- wijker verwacht dat één van de schippers tegen de avond zal besluiten de thuisreis te aanvaarden, zodat de Hollandse Nieu we morgen in IJmuiden of Scheveningen kan worden geveild. Reder B. Daalder van Kennemerland, met vier spanvissers het sterkst in de race vertegenwoor digd, is er alles aan gele gen de eerste Hollandse Nieuwe aan te voeren. "Ik wou dat ik al iets wist. We horen niets van de schip pers. We zitten te sprin gen op onze stoelen", al dus Daaider. Volgens bioloog A. Cor- ten van het Rijksinstituut voor Visserijonderzoek (RIVO) is het de laatste ja ren steeds hetzelfde lied je. "In mei zwemt de ha ring nog erg verspreid in zee. En als dan maar een paar schepen gaan zoe ken, is de vis niet te vin den. Meestal komt de ha ring pas half juni in gro ten getale tevoorschijn. In mei op haring vissen is een gok. Je loopt groot ri sico dat de schepen half vol naar huis moeten. Maar het gaat nu om een primeur. Als je de eerste haring aan land brengt en hij is van goede kwaliteit, kun je er een hoge prijs voor krijgen". De Katwijker Ouwe hand verwacht dat de Hollandse Nieuwe de eer ste weken ongeveer drie gulden per stuk gaan kos ten. Daarna daalt de prijs naar twee gulden of een rijksdaalder. NIEUW-VENNEP (GPD) Ie dereen dacht dat het de zenu wen voor het examen waren» Michiel Verbeek, havo-leer ling van het Herbert Vissers ■College in Nieuw-Vennep, voelde zich uitgesproken be roerd. Hij had het Nederlands, Duits, handel en economie er net op zitten. Frans, Engels en wiskunde zouden nog volgen. In het weekeinde werd hij zo ziek dat een huisarts de scho lier Onderzocht en hem door stuurde naar het Haarlemse Elisabeth Gasthuis, waar de jongen onmiddellijk aan een ontstoken blindedarm werd geopereerd. Eenmaal weer bij kennis liet Michiel weten zijn examen te willen afmaken. Dat doet hij nu in zijn zieken- huisbed. Vandaag Engels en morgen wiskunde. De wet staat toe dat in uit zonderingsgevallen het exa men buiten de daarvoor aan gewezen ruimte wordt afge legd. Voorwaarde is wel dat door twee erkende leerkrach ten gesurveilleerd wordt. Mi chiel heeft dus de hulp van de school nodig. Het Herbert Vis sers College werkt daar graag aan mee. In de school in Nieuw-Vennep maken twee leerkrachten de envelop met de examenopdrachten Engels open. Ze stappen vervolgens in de auto en rijden naar het Haarlemse ziekenhuis. Daar gaan ze aan het bed van Mi chiel zitten die zich op zijn beurt dan kan buigen over de vragen. Hetzelfde gebeurt morgen voor het examen wis kunde. Michiel heeft goede hoop dat hij er doorheen komt. Hij voelt zich inmiddels alweer een beetje opgeknapt. Als alles goed gaat, mag hij vrijdag of zaterdag naar huis. Daar kan hij op de uitslag van het eind examen wachten en vervol gens van een wel verdiende vakantie genieten. Het exa men-Frans van gisteren moet Michiel in het najaar wel over maken, want toen was hij nog niet in staat om mee te doen. DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN - De verontrei nigde vuilstortplaats in de Alphense Coupépolder, waarop een golfbaan is aan gelegd, levert de komende honderd jaar geen direct risi co op voor de volksgezond heid. Het verontreinigde die pe grondwater komt binnen een eeuw niet omhoog in de lager gelegen polders die aan de gifbelt grenzen. Tot die conclusie komt Iwaco - ad- viesbureau voor water en milieu - dat in opdracht van de provincie Zuid-Holland een vervolgonder zoek heeft ingesteld naar de invloed van de schadelijke stoffen in-de belt op mens, dier en plant. HèeWël dé komende honderd jaar geen ernstige problemen worden verwacht, maant Iwaco wel tot voorzichtigheid. Contact met uittre- *Het enorme portret van Mao Zedong aan de muur van de Poort van de He- dend percolatiewater in de sloten melse Vrede werd met verf beklad. De drie daders werden onmiddellijk rond de voormalige vuilstortplaats door studenten weggevoerd. wordt afgeraden. De risico's blijven als er geen maatregelen worden ge troffen, omdat de aangetroffen con centraties gif niet snel zullen afne men. Zonder maatregelen kan in de toekomst chemische afval aan de oppervlakte komen. Zouden er va ten met chemisch afval lek raken bij plaatsen waar percolatiewater naar buiten komt, dan betekent dit een groter risico voor de volksgezond heid. Zwemmen in de Zegerplas, die praktisch aan de voormalige stort grenst, vormt echter geen gevaar voor de gezondheid. In de plas is met name de chemische stof fenol niet aangetroffen. Wanneer bij het zwemmen een slok water naar bin nen gaat levert dit geen risico op. De waterrecreatie, er wordt op de plas onder meer veel gesurfd, wordt niet bedreigd. Dezelfde conclusie trekt Iwaco voor het water in de Kromme Aar, een riviertje dat grenst aan de voor malige stortplaats. Hierin zijn wel verontreiningen gevonden, maar het is niet zeker of die afkomstig zijn van de belt. Iwaco legt aan het gebruik van de golfbaan op de voor malige vuilstort eveneens geen be perkingen op, omdat in de toplaag geen stoffen zijn aangetroffen die de gezondheid kunnen aantasten. Wel spreekt Iwaco van'visuele ver vuiling' door plastic dat boven de grond uitsteekt. Dit plastic kan voor vogels en op de bodem levende or ganismen schadelijk zijn, omdat het niet verteert. Het vervuilde grondwater vormt weliswaar1 geen gevaar voor de volksgezondheid, maar er is wel sprake van aantasting van een po tentiële drinkwaterbron. Iwaco stelt dat het diepere grondwater in Nederland namelijk een belangrij ke bron van schoon drinkwater vormt. Zoet grondwater van goede kwaliteit wordt bovendien een steeds schaarser goed. "Daarom kan in die zin van een nadelige beïn vloeding van de grondwatervoor- raad in de toekomst worden gespro ken", aldus het bureau. De risico's voor flora en fauna heeft Iwaco globaal onderzocht. Wel heeft men informatie ingewon nen over het heemgebied 'De Kromme Aar'. Effecten hierop ver wacht Iwaco niet. ESSEN (GPD) - Uit een galerie in de Belgische grensplaats Essen zijn gistermorgen vroeg 50 kostbare ori ginele werken van Anton Pieck ge stolen. Ze waren voor een bedrag van vier ton verzekerd, maar de vrije-verkoopwaarde ligt een stuk hoger. De Belgische politie tast in het duister over de identiteit van de daders. Vermoedelijk hebben de dieven zich zondagmiddag in het pand la ten insluiten of hebben ze een valse sleutel gebruikt. Er zijn geen sporen van braak gevonden. Het alarmsys teem bleek gisteren onklaar ge maakt. De dieven lieten een geld kist en enkele andere waardevolle kunstvoorwerpen onaangeroerd. Het gestolene is vroeg en bekend werk van de in november 1987 over leden kunstenaar, zoals Het Pie rement, de Amsterdamse Lang straat, Het Paraplumannetje, Vier babbelende vrouwtjes en Het Kerk venster. De afdeling kunstzaken van de Bijzondere Opsporings Brigade van de Rijkswacht heeft de zaak in on derzoek. Een woordvoerder van de Rijkswacht in Kalmthout spreekt van een geraffineerde kunstroof. Galeriehoudster Corrie Sins ver moedt dat cfe dieven tussen zeven en acht uur hun slag hebben gesla gen hebben. Twee waakhonden die binnen en buiten het pand de wacht hielden, maakten gisteren een ver sufte indruk. De gestolen werken zijn eigen dom van mevrouw M. Spoor, een kleindochter van Anton Pieck, en twee Rotterdammers. Vierendertig ervan waren te koop voor bedragen van tussen de drie- en vijftigdui zend gulden. De werken hingen in galerie in verband met een exposi tie die op 13 mei geopend werd en tot 4 juni zou duren. Die is nu afge last. Vorig jaar rolden enkele familie leden van Pieck vechtend over straat, omdat er een verschil van mening was over de nagelaten wer ken van Pieck. Een schoondochter van de maestro beweerde door haar eigen kinderen bestolen te zijn. Tientallen werken zouden in het niets zijn verdwenen. AbvaKabo: 8 tot 10 procent erbij in bejaardenzorg DEN HAAG (GPD) - De AbvaKa bo, met 265.000 leden de grootste vakbond, heeft vanochtend bij de tweede ronde van het cao-overleg voor de bejaardenzorg geëist dat er een systeem van functiewaardering komt voor het personeel. Op ter mijn zou deze functiewaardering leiden tot een loonsverhoging met 8 tot 10 procent voor een deel van het personeel. De AbvaKabo streeft naar een zelfde salarisopbouw voor bejaar denverzorgenden als voor verpleeg kundigen. Dit betekent volgens Van Loon een loonsverhoging van maximaal 500 gulden voor sommi ge groepen. Vannacht vond de eerste scher mutseling tussen burgers en mili tairen plaats. Studenten en militai- PEKING (GPD/AP) De studen ten die het Tiananmenplein in Pe king bezet houden, hebben van daag besloten hun actie voort te zetten tot de regering is gevallen. Rond het plein demonstreerden minste 40 gewonden. Het eerste 1 tienduizenden mensen die hun cident speelde zich af in het zuid- steun aan de studenten betuigde oostelijke deel van de hoofdstad, en het vertrek eisten van premier toen 72 pantserwagens en 300 Li Peng, president Yang Shang- vrachtwagens op de barricaden tevens sinds gisteren de uitzendin gen van de Voice of America op drie korte-golffrequenties verstoren. De i raakten in Peking op twee plaat- Amerikaanse regeringsradio 1 met elkaar slaags. Er vielen ten- de belangrijkste informs bronnen voor de betogers meer democratie in China. Het is de eerste keer sinds 1979 dat China de uitzendingen van de VOA stoort. De radiostilte van de regering CDA aangewezen als hoofdschuldige kun en Deng Xiaoping. tallen mensen aangevallen. De kb- De demonstratie werd geleid lonne zocht toevlucht in het dichtst- door leden van de Academie van bijzijnde militaire kamp. Wetenschappen. Zij beschuldigden Li Peng van pogingen een militaire Bij Fengtai, in het zuiden, door- genomen. Maar niemand weet of dit staatsgreep op touw te zetten in zijn braken müitairen eveneens de op- machtstrijd met partijleider Zhao geworpen barricaden. De soldaten reden. Ze werden direct door tien- partijleiding hebben tot een stroom van geruchten geleid. Eén van de hardnekkige is dat Deng en Li Peng zouden zijn afgezet en dat de mili tairen de macht in handen hebben Vakantie bouwvakkers mogelijk in gevaar Ziyang, en eisten zijn aftreden. Rond half twee vanmiddag deed nen'en stokken, zich op het Tiananmenplein een in- gebruik cident voor. Het enorme portret van wapens. Hoeveel e Mao Zedong aan de muur van de wond zijn geraakt is niet bekend. Opvallend Ook weet men niet x Deng en Li Peng zich ophouden. gingen de burgers te lijf met bakste- Studentenleiders hebben aange- ROTTERDAM (GPD) De zomer- en, maar maakten geen kondigd dat zij weer massaal de vakantie van een groot aantal bouw- hun half-automatische straat op zullen gaan wanneer het ontslag van Li Peng en het definitie- vakkers loopt gevaar nu is gebleken dat veel werkgevers onvoldoende Poort van de Hemelse Vrede werd met verf beklad. De drie daders werden onmiddellijk door studen ten weggevoerd. De studenten ver denken de vandalen ervan provoca teurs te zijn. De studentenleiders zijn uiterst voorzichtig geworden. "Wij willen in deze delicate situatie de militai- v~anpar tij lei ci ren, die tot dusver nog niet hebben door het volk ingegrepen, geen aanleiding geven het enige alternatief. vertrek van Deng Xiaoping niet vakantiegeld hebben afgedragen melden c de Chinese leiders. Volgens e de redacteuren 1 de bedrijfsvereniging. Uit steekproef van de Hout- en Bouw de leiders. n te vallën", aldus e dat de kranten niets door de regering worden bekendge- het doen en laten maakt. 'olgens een De beurs in Hongkong reageerde bond CNV in Rotterdam is geble- het Volks- gisteren met een scherpe daling op ken dat 70 procent van de werkge- dagblad, dat zich de laatste dagen de onrust in het grote buurland. In vers heeft ontwikkeld tot een onafhan- Taiwan eisten afgevaardigden be- heTeTft; kelijk blad, hebben de militairen de eindiging van alle privécontacten ziide eekozen van de studenten en met het Chinese vasteland en in Zhao Ziyang, die veel steden in de wereld, waaronder kantierechten 1 wordt gezien als Den Haag en Berlijn, hielden mers afdragen 400.000 Chinezen sympathiebeto- niging. Bij gingen met de studentenactivisten felle op het plein Peking. Zomers Zonnig. Later op de dag in het zuiden mogelijk een onweersbui. Minimum temperatuur omstreeks 13. middag- temperatuur ongeveer 25 graden. Mati ge zuidoosten wind. De vooruitzichten voor donderdag tot t zondag: Vrij Binnen de partij z machtsstrijd zijn ontbrand tussen de supporters van Deng Xiaoping en Li Peng enerzijds en Zhao Ziyang anderzijds. Het Zhao-kamp zou langzaam aan invloed winnen, dank zij de steun van het leger. De Chinese autoriteiten zouden Khomeini onder het financiële achterstand Volgens de bouw-cao moeten werkgevers elke vier weken de va- faIroor hun werkne- an de bedfijfsvere- test vorige week bleek echter dat 583 van de 817 1 de Hemelse Vrede werknemers nog één of meer maan delijkse betalingen tegoed hebben. HILVERSUM (ANP) - Het initiatief van een combinatie van bestaande omroepen en uitgevers om tot een legale commerciële omroep in Ne derland te komen, is van de baan. De combinatie bestaande uit AVRO, TROS, Veronica en de uit gevers Elsevier, Perscombinatie, Telegraaf en VNU heeft een streep onder het initiatief gezet. "Door de politieke reacties, de huidige politieke situatie en de voorspelbare marktontwikkelingen zijn geen termen meer aanwezig om nog langer voort te gaan met het plan van mei 1988 voor een duaal omroepbestel conform het regeer akkoord", zo meldt de combinatie. In een toelichting op de beslis sing wees secretaris Jim Bos van de combinatie het CDA aan als de be langrijkste schuldige van het mis lukken van het initiatief. "Het CDA heeft alleen lippendiensten bewe- 1 het regeerakkoord op basis i duaal omroepbestel in Nederland tot de mogelijkheden ging behoren. In de praktijk hebben zij het initiatief voortdurend tegen gewerkt. Daarbij komt dat er door de val van het kabinet geen regeer akkoord meer is. Wat er in novem ber gaat gebeuren is onzeker. Daar kan je nu niet langer meer op gaan wachten", aldus Bos. Volgens Bos herhaalt de geschie denis zich voor wat betreft de hou ding van het CDA. "Vijfentwintig jaar geleden hebben zij met repara tiewetgeving een eind gemaakt aan het REM-eiland. Nu willen ze dat opnieuw proberen met de komst van de commerciële zenders TV-10 en RT-Véronique. Het CDA is blijk baar wars van iedere wijziging in omroepland, maar het zou mij niets verbazen als zij straks op de blaren moeten zitten". Ook van de kant van Elsevier werd het mislukken van het initia tief bij de politiek gelegd. H.B.M. Luykx, lid van de raad van bestuur van Elsevier, zei dat de combinatie in de afgelopen twee jaar alleen maar is tegengewerkt. Volgens Luykx viel er bovendien geen enke le lijn in het politieke beleid voor de omroep te bespeuren. Door de val van het kabinet heeft het nu weinig zin meer om nog met het initiatief door te gaan. Een andere reden voor de uitge vers om er mee te stoppen vormden de activiteiten van Veronica en de TROS om los van het initiatief tot vormen van commerciële televisie te komen. Hoe kan je bij elkaar bilj- ven als er van twee wallen wordt ge geten, zo merkte hij op. Volgens Luykx moet er nu maar weer even gewacht worden tot "de kruitdam pen zijn opgetrokken". ij zonnig cncersi nog f Middagtemperatuur mes na bloedingen naf vrijdag koeler. Woensdag 24 mei zon op: 05.34 uur. zon onder: 21.41 uur: maan op: 01.02 uur, maan onder: 07.58 Waterstanden te Katwijk hoog water: 06.08 en lè.38 uur: laag wa ter: 02.05 en 14.25 uur. 26 PAGINA'S NICOSIA (AP) - De Iraanse gees telijk leider ayatollah Khomeini is vandaag geopereerd. Artsen zouden inwendige bloedingen in het maag darmkanaal hebben moeten stop pen. Volgens een verklaring van Kho meini's kabinet was de toestand van de 88-jarige patriarch na de operatie bevredigend, zo berichtte Radio Te heran. voor 20, 24, 32 of 40 uur per week HEEFT U INTERESSE? bel mevr. Catsman tel. 02521 - 19003 Bevoegde jager schiet beschermde knobbelzwaan neer NOORD WIJK - De politie van Noordwijk heeft gisteravond een Noordwijkse man aange houden die ervan wordt ver dacht een knobbelzwaan te heb ben afgeschoten. De man is een officiële jager, maar de jacht op knobbelzwanen is verboden. De politie werd gewaar schuwd door een vrouw die ver telde dat er in de Hoogeveense- polder op zwanen werd gescho ten. Een patrouille van de ge meentepolitie trof wel de jager aan, maar geen dode zwaan. Even later kwam op het politie bureau echter een vrouw met een dode knobbelzwaan. Het dier was gevonden in de Hoo- geveensepolder. De Noordwijkse politie, die proces-verbaal opmaakte, noemt het 'een zeer kwalijke zaak' dat er op deze manier met de natuur wordt omgesprongen. De krant voor uw eigen stuk van Ndderland. óók bij u in de bus! Kies voor een abonnement en u krijgt dit dagblad de eerste 2 weken gratis in de bus! per maand* 24,45 per kwartaal 72.40 per halfjaar 144,80 per jaar 275.70 alleen yia automatische betaling) s.v.p. uw voorkeur aankruisen Naam: Adres Pc/Wnpl.: Opsturen naar: Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 1