Breukink bijt in het lavastof Voor Rob Jacobs is de maat vol 'Zilveren Molen blijft een begrip' Kohn en Haarms assistenten Beenhakker Italiaanse invasie in Barcelona Trainer Feyenoord gooit opgelucht handdoek in de ring Suizebollen Onduidelijkheid over tv-rechten voetbal blijft RB en QB vanavond in finale DINSDAG 23 MEI 1989 SPORT MONTE ETNA (ANP) Erik Breukink noemde de negentien ver loren seconden „allemaal niks". De Nederlandse favoriet in de Ronde van Italië had op de levende vulkaan Etna nochtans in het lavastof moeten bijten. LEIDEN - Zolang de Zilveren Molen maalt, hoeft LFC zich geen zorgen te maken. De tijd dat de Boshuizerkade letterlijk te klein was tijdens wedstrijden van het vermaarde toernooi is voorbij. Maar de strijd om het handgemaakte zilveren kleinood is ondanks alles niet meer weg te denken uit de Leidse voetbalwereld. Van avond om acht uur gaan Quick Boys en Rijnsburgse Boys elkaar te lijf in de 38ste finale van het Zilveren Molen-toernooi. LFC-voorzitter Mart van der Linden (links) en Flip Massaar met de Zilveren Molen. (foto Henk Bouwman) zich en heeft Spitz Kohn en Bobby Haarms tot zijn assistenten gebom bardeerd. Kohn was na het vertrek van Linder dit seizoen eerste man bij Ajax en liet eerder al weten ook komend seizoen een baantje bij het eerste elftal te ambiëren. Haarms, een oude bekende van Beenhakker, werd in de Watergraafsmeer dit sei zoen geen rol op de voorgrond ge gund. Slachtoffer van de wisseling van de wacht werd Louis van Gaal. Van Gaal, die komend seizoen overigens het veldwerk moet afwisselen met studeren (diploma coach betaald voetbal), keert terug in zijn oude rol bij de A-junioren. Barry Hulshoff blijft actief bij het tweede elftal. Beenhakker stelt zich het ko mend seizoen tevreden met de hui dige selectie, ook al omdat hij nauw keurig op de hoogte is gebracht van de financiële situatie bij Ajax. „Met Silooy en een vervanger voor Pet- tersson, ja, zijn blessure was een ui terst pijnlijke verrassing, moet Ajax een eind kunnen komen. Hoe ver? Tja, ik heb het al eerder gezegd, mijn doel is altijd hetzelfde: je moet de volgende wedstrijd winnen. En de wedstrijd daarna. En de volgen de. Het bestuur wil Ajax zo snel mo gelijk terugzien op het Europese platform. Ik onderschrijf die ambi tie, denk ook dat het mogelijk is. Ajax moet terugkomen daar waar het eens was". Van de sportieve mogelijkheden van Ajax dat overigens nog steeds in onderhandeling is met Roy over het openbreken van zijn contract; bovendien houden Winter en Scholten de aanbieding nog steeds in beraad is Beenhakker nog niet nauwkeurig op de hoogte. Gesprekken met de huidige techni sche staf en het bekijken van een rits videobanden leerden hem wel dat een taktiek met drie spitsen Ajax nog steeds op het lijf geschre ven is. Over de speurneuzen van de FIOD maakt bij Ajax niemand zich nog zorgen. De beleidsmakers Van Praag en Coronel spraken de ver wachting uit dat de navordering van maximaal negen miljoen gul den mogelijk nog wel een jaar of drie op zich zal laten wachten. De belastingdienst deed Ajax in febru ari de toezegging dat er binnen en kele weken meer duidelijkheid ver schaft zou worden, maar sindsdien werd niks meer van de ambtenaren vernomen. ROTTERDAM (GPD) „Ik voel me opgelucht". Enkele uren nadat hij Feyenoord om ontbinding van zijn contract had gevraagd, sprak trainer-coach Rob Jacobs gistermid dag dezelfde woorden als acht dagen geleden, toen zijn ploeg zich door een gelijkspel tegen FC Twente van Euro pees voetbal had verzekerd. Rob Jacobs heeft zijn ontslag aangeboden als trainer van Feyenoord. Jacobs:: „Mijn vrouw zei. je gaat steeds meer op Kraay lijken, en dan moet ik je niet meer...". (foto ANP) door het heiige weer, dat de meeste renners ademhalingsproblemen kenden. Breukink, de Ier Roche, Zimmermann, Hampsten, allen hadden dezelfde klachten. Breu- kinks naaste helper Peter Winnen mopperde: „We werden doodziek van die rot helikopter van de televi sie. We zaten de hele dag in het stof." De finale begon met een solo van de Italiaan Giovanetti. De Sovjet Ivanov haalde vluchter vier kilome ter voor de eindstreep terug. In te genstelling tot kort geleden in de Ronde van Spanje door Delgado werd hij er in Italië niet voor be loond. Olympia's Ronde De terugkeer van de nationale se lectie van Piet Kuys in Olympia's Ronde voorloopt voorspoedig. Na een moeizame start hebben de be- loftvolle Oranje-coureurs in twee dagen het aantal kanshebbers op de zege tot een minimum terugge bracht. De Oranje-renners zorgden giste ren op weg van Schijndel naar Rockanje voor een nieuwe schifting in het peloton. Met de straffe zij wind als helper werd de grote groep aan stukken gescheurd. Na 178 kilo meter volgde voor de tweede ach tereenvolgende dag een succesvolle afronding van de sloopaktie. Pa trick Rasch was de snelste van een tot twintig renners geslonken eerste groep. De Oostduitser Dittert was dit keer wel attent en verstevigde door zijn tweede plaats zijn leiden de positie in het algemeen klasse ment. Vlak na Klundert, na ruim negen tig kilometer, verbrokkelde het pe loton in diverse groepen. De zes na tionale rijders zaten allen in het eer ste pelotonnetje, dat 21 renners tel de. De Oostduitsers lieten zich niet verrassen. Met vier man, onder wie leider Bernd Dittert, volgden ze het spoor van de Nederlandse selectie. Het spervuur van vluchtpogingen in de laatste plaatselijke ronde over zestien kilometer maakten ze steeds ongedaan. Rasch doorkruiste de Oostduitse plannen, waarin Dittert een hoofd rol was toebedacht. Zijn jump in de slotkilometer werd uitstekend door zijn ploegmaten afgeschermd. Met enkele meters voorsprong zorgde hij voor het tweede succes voor de formatie van Kuys. Dittert meldde zich achter de winnaar in de sprint om de tweede plaats, waardoor zijn voorsprong op Kuys' beste troef Van de Vin groeide tot achttien tel len. Ook in de ploegentijdrit zaten de Nederlanders, met vier renners bij de eerste tien, goed. In tegenstelling tot andere jaren telde de race tegen de klok niet mee voor de algemene rangschikking. Het verband lijkt in eerste instantie zoek, maar het einde van de tram- verbinding Leiden-Haarlem was het begin van het Zilveren Molen- toernooi. In 1952 kocht LFC voor een zachte prijs de nutteloos gewor den trammasten op. Aangezien de club een verzameling was van met name metaalbewerkers konden de palen eigenhandig worden opge rekt van tien naar dertien meter en dienst gaan doen als lichtmasten. LFC had zo in een mum van een tijd een lichtinstallatie langs het terrein. Een bezit dat voor Leidse begrip pen uniek was. Slechts het Haagse VUC kon in dat opzicht concurre ren met de Kanaries. Het kunstlicht was het levenslicht voor het Zilve ren Molentoernooi. Genoemd naar de molen in de buurt van het LFC- terrein, in de Leidse volksmond 'de molen van Noordman'. Voetbalmonument Voorzitter Langezaal was de aan stichter van wat anno 1989 nog steeds een begrip is in Leiden. Erik de Water was de man die naar een Schoonhovense zilversmid ging om een fraaie trofee te laten maken die de 'molen van Noordman' moest verbeelden. Vreemd genoeg staat het 'monumentje' nu achter slot en grendel in Katwijk. Quick Boys leg de na 25 jaar beslag op het hand werk, omdat de zaterdagclub in to taal vijf keer het toernooi won. De waarde van die orginele Zilveren Molen zou volgens kenners inmid dels meer dan tienduizend gulden bed,ragen. Het handgemaakte ka rakter en het edelmetaal zouden de prijs ervan drastisch hebben opge voerd door de jaren. Misschien kun nen de Katwijkers er een keer mee naar het AVRO-programma 'Tus sen kunst en kitsch' om een en an der te verifiëren. Hoe dan ook, bij LFC hebben ze er nog steeds spijt van. Inmiddels zijn ze binnen het bestuur bezig om de toernooireglementen te verande ren. Opdat het tweede molentje - dat merkwaardig genoeg geen gelij kenis vertoont met het origineel, er staat nu een zogeheten 'wipmolen' als trofee - niet ook uit LFC-han- den glipt. Gebruikelijk Net als de trofee zelf, is ook het toer nooi niet meer wat het in de jaren vijftig en zestig was. De eerste Zil veren Molenwedstrijd tussen LFC en UVS (4-3 voor UVS) werd bijge woond door 8000 toeschouwers. Het was in die tijd een gebruikelijke bezetting van het terrein aan het einde van de Haagweg. Vanavond wordt opnieuw een toeloop ver wacht, maar de aantallen van toen zullen niet worden gehaald. Volgens LFC-voorzitter Mart van der Linden ligt een verklaring voor de hand. "Nog steeds is de Zilveren Molen een aansprekend voetbal toernooi. Maar zoals het vroeger was, is het niet meer. Daar kun je lang bij stilstaan en nostalgisch over doen, maar je kunt beter reëel blijven. Er is inmiddels meer dan al leen maar voetbal voor de sportlief hebber. Er zijn bovendien toernooi en bijgekomen die met ons concur reren. Al waren er ook toernooien die nooit echt van de grond kwa men, vanwege de naam die wij had den met ons evenement. Wat ook mee heeft gespeeld is de verdwij ning van de betaald-voetbalclubs. Jammer, want er kwamen soms leu ke namen naar Leiden. Willem van Hanegem bij voorbeeld. En Gerald Vanenburg, die speelde toen een proefwedstrijd bij FC Amsterdam, destijds een trouwe deelnemer. Toen ze financiële eisen gingen stel len, was het over voor ons. De deel nemers krijgen bij ons niet eens een onkostenvergoeding. Het is de eer die ze moet trekken". Beloning Voor de meeste clubs is de uitver kiezing tot één van de acht deelne mers aan het Zilveren Molentoer nooi nog steeds een beloning. De tand des tijds heeft invloed uitgeoe fend op de reputatie van het jaarlijk se LFC-hoogtepunt, maar het is een toernooi van naam gebleven. LFC- man in hart en nieren Flip Massaar weet erover mee te praten. "Ik ben er vanaf de eerste wedstrijd bij ge weest. De sfeer is nooit veranderd. De Zilveren Molen blijft iets spe ciaals. Dat ervaren alle clubs zo, denk ik. Het hoogtepunt door de ja ren? Dat waren er zo veel". Na een korte stilte weet hij zich hèt moment van de Zilveren Molen toch te herinneren. Ergens in mei 1986 was het. De finale van het toer nooi tussen LFC en Alphense Boys. De Kanaries wonnen met 2-1 en leg den voor de eerste en voorlopig eni ge keer in de historie beslag op de eigen molen. ROB VAN DER ZANDEN Zoals gebruikelijk maakte de 45-ja- rige oefenmeester van zijn hart geen moordkuil. „Ik ben het spuugzat. De maat is voor mij vol. Ik wens me niet als een marionet te laten ge bruiken. Door allerlei publikaties wordt bij de spelersgroep de indruk gewekt dat alles door Kraay wordt beslist. Daar valt niet tegen te vech ten. Het gevolg is datje geloofwaar digheid wordt aangetast". „Als ik de zin van m'n vrouw had gevolgd, was ik twee maanden gele den al opgestapt. Ik was de laatste tijd mezelf niet meer.' Ik sliép slecht en ik was erg prikkelbaar. Volgens m'n vrouw lachte ik ook niet meer. Je begint hoe langer hoe meer op Kraay te lijken, zei ze, en dan moet ik je niet meer...". AMSTERDAM (GPD) - Leo Been hakker is blij dat hij per 1 juli van dit jaar uit de adelstand wordt onthe ven. Don Leo is de massahysterie in Spanje beu en denkt bij Ajax weer gewoon als trainer/coach Leo Been hakker uit Rotterdam te kunnen functioneren. „Maar laat niemand denken dat ik hier voor m'n rust ben gekomen", kieperde de verlo- ren zoon, een dagje over vanuit Ma drid om zijn contract te onderteke nen, alle insinuaties dat hij naar Amsterdam komt om uit te blazen van drie tropenjaren bij Real, in de vuilnisbak. „Als ik een luizebaantje had willen hebben, was ik gewoon technisch directeur van Real ge worden". Beenhakker neemt alle techni sche verantwoording van het eerste elftal, ook op het trainingsveld, op Rob Jacobs zegt tot gisteren in het belang van Feyenoord en het voetbal in Rotterdam te hebben ge zwegen. „Dat kostte me wel moeite. Ik heb wel vier keer bijna m'n tong afgebeten, maar eerst moest de plaats in het UEFA Cup-toernooi veilig worden gesteld. Afgelopen zaterdag heb ik bestuurslid Piet Steenbergen om een gesprek ge vraagd, want in de huidige werksi tuatie kon ik me niet langer vin den". Dat gesprek vond gistermorgen in de Kuip plaats. Rond de tafel za ten behalve Jacobs, directeur Hans Kraay, elftalleider Coen Moulijn en de bestuursleden Cór Veldhoen en Piet Steenbergen. Overleg Het gesprek nam, nadat Jacobs zijn grieven had kenbaar gemaakt en zijn ontslag had aangeboden, een verrassende wending, toen Hans Kraay hem verzocht om de kamer te verlaten, zodat hij even overleg kon plegen met de aanwezige stich tingsbestuurders. Rob Jacobs: „Toen ik weer werd binnengeroepen, zei Kraay: Jij kan blijven, dan stap ik op. Daar had ik eerlijk gezegd niet op gerekend. Dat betekende een nieuwe situatie. Dat is uniek, hè, riep Kraay nog uit. Hoe Veldhoen en Steenbergen reageer den? Die waren net zo verbaasd als ik. In hoeverre ze bereid zijn om mij te steunen en Kraay te laten vallen, kan ik niet inschatten. Ik kan ze niet peilen". In hoeverre het Kraay ernst was met zijn voorstel om op te stappen zal wel nooit duidelijk worden. Twee weken geleden, toen zijn posi tie op bestuursniveau ter discussie stond, bood hij ook tweemaal zijn ontslag aan, maar de ijlings uit Italië teruggekeerde president-commis saris van het stadion Jorien van den Herik, wist hem tot andere gedach ten te brengen. Rob Jacobs achtte het vrijwel uit gesloten dat er alsnog een construc tie gevonden zou kunnen worden, waarin zowel hij als Hans Kraay zou kunnen functioneren. „Dan moet Kraav wel erg ver weg gaan zitten. Hij op de Maastribune en ik voor de eretribune. En welke pet hij dan op zet, dat zien we dan wel weer". Inmenging De voornaamste reden voor Rob Ja cobs om zijn ontslag aan te bieden is dat hij van Kraay niet langer in menging duldt in enkele technische zaken, zoals de opstelling en de toe te passen tactiek. Hoewel Kraay voortdurend uitroept dat hij zich niet met dit soort zaken bemoeit, moet het langzamerhand iedereen duidelijk geworden zijn, dat dit wel het geval is. Jacobs: „In het begin heb ik wel degelijk rekening gehouden met het financiële plaatje, maar toen ik voor de thuiswedstrijd tegen Sparta Johnny Metgod passeerde, dacht ik- dat er een bom ontplofte". De mee luisterende Lex Schoenmaker be vestigt daarna dat Jacobs bij de sa menstelling van zijn elftal, meestal zijn eigen zin heeft doorgedreven, maar het verhaal dat Kraay het elf tal samenstelde was onuitroeibaar en werd nog versterkt door uitlatin gen zoals Keje Molenaar vorige week in VI deed. Rob Jacobs verwijt Kraay ook on eerlijk spel in de affaire-Van Hane gem. Jacobs: „Steenbergen heeft me vanmorgen nog eens bevestigd dat bij bestuursbesluit vaststaat dat Van Hanegem niet komt. Toch hoorde ik Kraay vrijdag op Stads TV Rotterdam nog zeggen, dat de deur voor Van Hanegem wagenwijd openstaat en tegen Lex Schoenma ker beweerde hij dat Van Hanegem MILAAN (Rtr) Naar verwachting meer dan 70.000 supporters van AC Milan zullen morgen aanwezig zijn in Barcelona bij de finale van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen tussen hun favorieten en Steaua Bukarest. Vol gens clubofficials gaat het om de grootste verplaatsing van fans in de historie. In totaal 440 bussen en 25 charter vliegtuigen, twee speciale treinen en vier schepen vol tifosi zullen de tocht maken. Duizenden anderen rijden met hun eigen personenauto of de motorfiets via Frankrijk naar de Catalaanse hoofdstad. De spelers zelf reizen vandaag met een jumbo jet. Het hele gezelschap bestaat uit jeugdtrainer wordt. Van die achter baksheid ben ik niet gediend. Ik hou van eerlijkheid. Ik heb met Schoenmaker een fantastische sa menwerking. Ik hou er niet van als Kraay tegen Schoenmaker zegt: Ga jij maar vast met de groep naar bui ten. Ik moet nog even met Rob pra ten". Jacobs neemt het Kraay eveneens kwalijk dat hij tegen de stadion commissarissen heeft gezegd, dat hij bij de verlenging van zijn con tract 25.000 gulden opslag heeft ge kregen. „Dat is absoluut niet waar. Ik heb geen cent opslag gehad. De overeenkomst is onder dezelfde voorwaarden verlengd". Volgens Jacobs legt ook elftalbe geleider Coen Moulijn het bijltje er bij neer. „Coen heeft tegen mij ge zegd, dat hij absoluut niet verder circa 400 man, bij wie twee club koks, de componist van het clublied en een keur van Italiaanse be roemdheden uit de sport- en zaken wereld. Uitnodigingen zijn ook gegaan naar de politieke leiders van het land, die het echter momenteel erg druk hebben met het samenstellen van een nieuwe regering na het ont slag van eerste minister Ciriaco de Mita afgelopen vrijdag. De bookmakers in Londen zien allen AC Milan als de grote favoriet. De Nederlanders Ruud Gullit, die hoogstwaarschijnlijk in de basis zal staan, Marco van Basten en Frank Rijkaard kunnen ongetwijfeld reke nen op extra steun van de fans van Tijdens de tweede etappe van de Ronde van Italië wierpen de wieken van de televisiehelikopter miljoe nen miniscule lavadeeltjes op. De gezichten van de renners in het kop- peloton werden zwart als roet. Aca- cio da Silva liet zich er niet door weerhouden. De Portugees klopte op de Monte Etna de Colombiaan Luis Herrera in de sprint voor de etappezege en nam bovendien de roze trui over van Jean-Paul van Poppel. Daarmee bereikte hij meer dan de doelen, die hij zichzelf had gesteld. Da Silva was zondag tijdens de eer ste rit danig in de weer met bonifi catie-seconden bij drie tussen- sprints. Hij won er acht. Dat vond hij een goede uitgangspositie om op de Etna een greep naar het roze te doen. gaat". En zoals bekend stapt ook de medische staf van Feyenoord, be staande uit de doktoren Van den Bosch en Andriessen en de fysio therapeut Ed van Breukelen aan het einde van dit seizoen op. Rob Jacobs spoedde zich na het gesprek in het stadion naar zijn vriend en vertrouwensman Rob Al- bers, waar hij zijn verzoek tot ont slag op papier zette. Jacobs werd aan het begin van het seizoen bij Excelsior wegge kocht, nadat Feyenoord met een gouden handdruk afscheid had ge nomen van Rinus Israël, die het ook niet zag zitten in een samenwerking met Kraay. Jacobs verwacht van het Feyenoord-bestuur snel ant woord op zijn verzoek, „want", zo zegt hij, „het zijn toch allemaal snel le zakenmensen". Barcelona, al was het maar uit 'dankbaarheid' voor de vernedering van erfvijand Real Madrid. Bij winst verovert AC Milan, in 1899 gesticht door een groep Engel se en Italiaanse zakenmensen als de Milan Cricket en Football Club, de belangrijkste Europacup voor de derde maal sinds de gouden dagen van Gianni Rivera (in 1963 en 1969). Het is de grote baas Silvio Berlusco ni veel waard als dat doel in het sta dion Nou Camp wordt bereikt. Hij heeft een extra premie van circa 450.000 gulden in het vooruitzicht gesteld. Dat is twee keer zoveel als na de uitschakeling van Real Ma drid. De eerste bergetappe kende geen winnaars onder de kanshebbers voor het eindklassement, wel ver liezers. Breukink en de Zwitser Urs Zimmermann beperkten de schade op de Colombiaan Herrera tot ne gentien seconden. De Amerikaan Andy Hampsten, de winnaar van vorig jaar, verloor met Cees Priems kopman Phil Anderson 57 secon den. Greg Lemond kon gelijk een kruis maken over zijn aspiraties. De beklimming van de Etna werd voor de Tour-winnaar van 1986 een mar telgang. Hij finishte op acht minu ten en 34 seconden van Da Silva. Gelijk kon worden geconcludeerd, dat zijn prestaties in de wielersport sinds het veel besproken jachtonge- luk in maart '87 tot zakkenvullen beperkt blijven. Lemond is kam pioen af. Volkomen gedesillusio neerd bereikte hij de eindstreep. Hij keerde direct om en sloot zich op in zijn hotelkamer. Dat allemaal in een klim van nog geen tien kilometer, niet eens ex treem steil. Misschien kwam het Suizebollen is met ingang van vandaag op vakantie. De ru briek keert terug in september bij de aanvang van de voetbal competitie 1989-1990. Dinsdag 15.40-16.00 BBC 2: Under Sail: zeilmaga- zine. 20.00-21.00 SKY: Turnen: hoogtepunten van het EK mannen. 21.00-21.30 BBC 2: On the Line1 magazi ne over de randverschijnselen van sport. 21.00-22.00 SKY. Golf: Italië Open. 21.45-22.00 Super: World News met o.a. sport. 22.00-23 00 SKY: Rome Paardenshow. 22.00-00.00 Super: NBA Basketball' Amerikaans prof-basketbal. 22.15-22.45 Did 2: Landesspiegel docu mentaire over boksvereniging Ahlen. 23.00-01.00 SKY: International Football. 23.15-00.35 BBC 1 Sportsnight: met o.a. de Rous Cup Voetbal tussen Engeland en Chili. WOENSDAG 15.25-17.25 BBC 2: Paarderennen in Goodwood. 19.00-20.00 SKY: Trans World Sport. 20.00-22.25 BRT 2: Sportavond: met oa. de finale van het EC-I toernooi tussen AC Milan en Steaua Boekarest. 20.00-21.00 SKY: Turnen: hoogtepunten van het EK vrouwen in Brussel 20.10-22.30 Ned 3: Studio Sport: met Europacup voetbal. Rechtstreekse repor tage van de EC-I finale tussen AC Milan en Steaua Boekarest in het Nou Campsta- dion in Barcelona. 20.15-22.10 Did 2: Die Sport-Reportage. Milan - Boekarest. ZEIST (GPD) Mr. Gerrit Brokx denkt over drie weken het nieuwe sec- tiebestuur betaald voetbal te presenteren. Na een zwerftocht van vier we ken door voetballand is de voorzitter van de informatiecommissie daar bij na zeker van. „Dat is de wetenschap die ik de afgelopen dagen heb opge daan". De burgmeester van Tilburg bleef vaag over de namen van eventue le kandidaten, net zomin als hij wilde ingaan op de vraag of hij zelf als op volger van André van der Louw in beeld is. „Het plan zoals het er nu ligt", lichtte Brokx toe, „is als uitgangspunt aanvaard. Op basis daarvan moet het mogelijk zijn zeven bestuurskandi- daten te vinden, die het beleidsplan voor de komende jaren ten uitvoer moeten brengen". De eerste stap voor het nieuwe sectiebestuur, dat op de bondsvergadering van 12 juni gepresenteerd moet worden, is de benoe ming van een directeur betaald voetbal. De clubs hechten daar grote waar de aan, zo ondervond Brokx. Het blijft vooralsnog schemerig naar wie de tv-rechten gaan van het Ne derlandse profvoetbal. Van de aanvankelijke zes kandidaten die zich bij de KNVB hadden gemeld, zijn er na een aantal gesprekken neg drie over, in volgorde de NOS, Joop van den Ende Productions en het sportmarketing- burrau Trefpunt. De uitzendrechten berusten nu nog bij de NOS, dat vorig jaar een contract afsloot dat 15 augustus afloopt. Twee dagen eerder begint de nieuwe competitie. Op de gisteravond gehouden voorjaarsvergadering van het betaalde voetbal werd de afspraak'gemaakt dat de voetbalbond niet met een van de drie gegadigden in zee zal gaan alvorens de clubs daaraan hun fiat hebben gegeven. Een sterk punt in het voordeel van de NOS is dat de twee andere gegadigden nog steeds geen uitzendgarantie kunnen geven, hoe interes sant de bedragen op zich ook mogen zijn. „Het is nog volstrekt onduide lijk", hield de secretaris betaald voetbal, Jan Huijbregts de vergadering voor, „of we nu links of rechtsaf gaan". De vergadering van gisteravond stond nog onder leiding van het demis sionaire sectiebestuur, dat op 7 maart werd weggestemd. „Van deze verga dering hoeven we daarom beleidsmatig niet veel te verwachten", sprak André van der Louw, wiens laatste optreden in Zeist welgeteld 47 minuten duurde. Behalve waar het ging om de gewijzigde competitie-opzet voor de eerste divisie en de toekomst van het tv-voetbal bevatte de agenda louter hamer stukken. In een enquete hadden de 19 clubs zich al unaniem geschaard achter het voorstel van Helmond Sport om de competitie in de eerste divi sie op te delen in zes periodes. De winnaars van deze periodes, onderver deeld in twee poules, spelen een halve competitie, waarna de twee 'poule winnaars' onderling uitmaken wie met de kampioen van de eerste divisie de stap hoger maakt.' De verliezer van het duel mag met de nummer 16 van de eredivisie duelleren om een plaats in de hoogste afdeling. Daar wrong voor SW-voorzitter De Jager de schoen. Hij stond echter in z'n eentje met de kritische kanttekening dat „de eerste divisie een kans weggeeft" en dat „de winnaar van de na-competitie na een reeks van zeven uitputtende wedstrijden moet spelen tegen een uitgeruste ploeg".

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 17