Schade aan bossen langs kust valt mee Bij 45 graden deden we kalmer aan Vissers eisen lagere boete voor fraude Avifauna op vingers getikt PAGINA 16 DINSDAG 23 MEI 1989 Van sterfte in Noordwijk nog geen sprake NOORDWIJK De verzuring van het milieu heeft de bomen in de boswachterij Hollands Duin in Noordwijk tot nu toe niet al te veel schade toegebracht. De overwegend heersende westenwind zorgt voor een verdunning van de verontreiniging. Bovendien neutraliseert de kalkrijke bodem de zure neerslag. Boswachter M. Gielen is dan ook Zure neerslag wordt daardoor gro- voeding uit de grond. "Het duurt 'redelijk tevreden' over de gezond- tendeels geneutraliseerd. Het kalk- nog heid van de Oostenrijkse en Corsi- gehalte neemt daardoor wel af. Het aangekomen i de boswachterij aantal berken dat 'de kop opsteekt' neemt daardoor toe. Gielen: "Enke- le jaren geleden zag je hier troep daar i Zeespray neerslag mag dan meeval- "Als boom kun je maar het beste Hjks berken, nu staan er al tiental- len, de dennen in de Noordwijkse - boswachterij hebben het niet alle maal even gemakkelijk. De bomen islkant hebben duidelijk i het westen van het land staan. Er len. Echt erg is dat niet, want wordt vaak gemopperd dustrieën hier, maar per saldo is di vervuiling aan de kust minder erg" zegt Gielen. De boswachter rea geert hiermee op de uitslag berk hoort van nature best thuis i duin- en boslandschap". De verontreiniging van de lucht te lijden onder de aanhoudende rook\ r dat het stikstofge- wind vanuit zee. Door de wind zorgt i halte van de bodem toeneemt. De groeien de bomen scheef. Het zout onderzoek van de Bosbouwvoor- rijkere grond is een goede voedings- dat met de wind wordt meegevoerd, lichtingsraad. Deze raad constateert bodem voor struikgewas. Gielen tast de naalden zo sterk aan dat deze dat de vitaliteit van de Nederlandse constateert dat de verruiging van bruin verkleuren, bossen nog slechter is dan al werd bet terrein, de vorming van duin- De symptomen van deze zogehe- verwacht. Het percentage bomen struweel, steeds sneller gaat. "Duin- ten zeespray zijn volgens Gielen dat ten dode is opgeschreven, steeg doorn, vlier en andere struiken evenwel duidelijk afwijkend groeien veel sneller dan voorheen", De wijzigingen van de begroeiing de westkant van het terrein heeft ook gevolgen zeekant bruin, voor de vogels en andere dieren die boom die i er broeden of fourageren. De bos wachter: "De wulp krijgt het steeds boom moeilijker. De vogel broedt op de Gielen Jrie Vail land- bodem °P stuifplekken, zand en het bos n houw pn'viWriTönHprynpift iaar' korstmos en juist dat soort plaatsen schimmel sphaeropsis sapinaea die lUs 1 400 bosgiweden rn NedeJ: "°,r^n d°°r het dichtgroeien v™ - land. Ook de Noordwijkse bos- he* duln zeldzaam - - - - De westenwind waardoor de gen minder Boswachter Gielen is redelijk tevreden over de gezondheid van de Oostenrijkse en Cortsicaanse dennen in de boswachterij van Staatsbosbeheer. (foto Wim Dijkman) EWR koopt elektriciteit van particulier WOUBRUGGE - De Energie en Watervoorziening Rijnland kan bin nenkort de eerste particuliere in stallatie inzetten voor de produktie van elektriciteit. S. Patijn, commis saris der Koningin in Zuid-Holland, koppelt op 2 juni de zogeheten warmtekrachtinstallatie van de ro zenkwekerij Niriko aan de Tuin- dersweg in Woubrugge aan het openbare elektriciteitsnet. Tot nu toe koopt de EWR elektri citeit van het provinciale elektrici teitsbedrijf. Gedurende de piek is dat echter extra duur. Door nu in de piekperiode elektriciteit van parti culiere warmtekrachtinstallaties te benutten verlaagt dat de gemiddel de prijs. Bij de rozenkwekerij wordt de in stallatie benut voor de belichting van de rozen en het op temperatuur houden van de kas. Omdat rozen enige tijd per dag zonder licht kun nen en het niet uitmaakt op welk tijdstip van de dag dit is, mag de EWR in de piekperiode de belich ting uitschakelen. Gelijktijdig komt de elektriciteit beschikbaar voor het openbare net. De overheid sti muleert deze methode van energie- produktie. i 1984 naar 21 procent 1988. Luchtverontreiniging ziet de raad als belangrijkste oorzaak en hij beveelt dan ook scherpere milieu maatregelen aan. regen. "De bomen aan i het bos zijn aan de naar de kant van de de luwte staat, is prach tig groen. Zure regen tast de hele wachterij wordt geregeld onder de loep genomen. De uitslagen gciiuuicn, uiLsictgeu vdii uil r j_„ onderzoek in combinatie met zijn ïl° h tnt' eigen waarnemingen stemmen Gie- lanas Lm,n tot 1985 in Zeer korte tijd honderden bomen velde, niet langer actief is. De boswachter denkt dat dit te dan- de kalkrijke ken is aan de twee zachte winters r dat in het Hol- die sindsdien zijn geweest. "De i toe alleen de bo- schimmel steekt de kop op ren^nid°^ssim7stisch.'lïij"öntkent ve"ste «"«meters van de bodem periode van strenge vorst. niet dat ook in de Noordwijkse bos 'ets zuurder zijn geworden. Het kan schijnhjk zijn er m het b gevolgen van de vemirina v°'Sens Gielen iare" duren steeds sporen - gevolgen van ae verzuring hnrlom nn orntprp HipntP ic pen PvnlnsiP a merkbaar zijn, maar van bossterfte of een duidelijke achteruitgang van de gezondheid van de bomen is geen sprake. Een duidelijk bewijs hiervoor vormt volgens Gielen de stabiliteit van de bosrand aan de westzijde. Ja ren achtereen zijn aan de westkant bomen gestorven als gevolg van de zoute zeewind. "Sinds 1984 rolt de rand niet meer op. Dat betekent.dat de bomen sterk genoeg zijn om de negatieve invloeden te weerstaan". Naalden Zure regen leidt ertoe dat naalden minder lang aan de dennen blijven zitten. Normaal is de lengte van een zogeheten naaldgang 3 tot 7 jaar. In gebieden met veel zure regen vallen de naalden er binnen drie jaar af en wordt de boom steeds kaler. In Noordwijk is hiervan nog niets te merken. Het Noordwijks Hollands Duin heeft een uiterst kalkrijke bodem. Twee personen vliegen op zelfde plek uit auto ALPHEN AAN DEN RIJN - Een 21-jarige Alphenaar is gisteren ern stig gewond geraakt toen hij uit een auto werd geslingerd die op de Bur gemeester Bruins Slotsingel tegen een andere wagen botste. Zijn 29-ja- rige metgezel, die de auto bestuur de, kwam er zonder kleerscheuren af. De Alphenaar, die onder invloed verkeerde, was met hoge snelheid het verkeersplein op de Burge meester Bruins Slotsingel opgere den. Daarbij raakte hij de trottoir rand, verloor de macht over het stuur en botste tegen een tegemoet komende auto. Eerder die dag viel een 63-jarige invalide vrouw uit Den Haag uit de auto op hetzelfde ver keersplein aan de Bruins Slotsin gel. Ze liep schaafwonden op. ALPHEN AAN DEN RIJN - Avifauna wordt door de milieu-af deling van de provincie Zuid-Hol land op de vingers getikt óver het gebruik van het bestrijdingsmiddel mecoprop in het waterwingebied aan de Hoorn. Sinds begin dit jaar hoort voor het gebruik van dit mid del ontheffing te worden aange vraagd. Avifauna heeft dat ver zuimd. Volgens een woordvoerder van de provincie als gevolg van een 'on gelukkige samenloop van omstan digheden'. Dat en het feit dat mecoprop een middel is dat snel wordt afgebro ken, zijn voor de provincie geen aanleiding maatregelen tegen de leiding van het vogelpark te treffen. r de bodem op grotere diepte is een explosie als in 1985 verwacht ik verzuurd. "Het is niet in te schatten niet meer". hoeveel jaren daar overheen gaan. Hoewel het goed gaat met het bos, De hoeveelheid neerslag, milieu- maant Gielen tot voorzichtigheid, maatregelen en tal van andere za- "Het Hollands Duin is een prachtig ken zijn daarop van invloed". en uniek natuurgebied dat het ver dient goed te worden beschermd. Omdat niet te voorspellen is wan- Dat is niet alleen het werk van bos- neer de bodem tot op grote diepte wachters. Vermindering van de verzuurd is, kan Gielen ook niet milieuvervuiling, de oorzaak van al- zeggen wanneer de gevolgen van de le ellende,, verzuring echt zichtbaar zullen den in het Noordwijkse bos. De me de jeugd hiervan te overtuigen wortels van de bomen zuigen op door jaarlijks duizenden schoolkin- drie tot vier meter diepte water en deren in de bossen rond te leiden. DEN HAAG/KATWIJK - Vier visserijbedrijven uit Katwijk, Scheveningen, IJmuiden en Vlaardingen hebben gistermor gen in hoger beroep bij het Haags Gerechtshof een aan zienlijke verlaging gevraagd van de boetes die zij kregen op gelegd voor het niet opgeven van makreelvangsten in 1986. Volgens de advocaten van de rede rijen is bij het bepalen van de straf maat geen rekening gehouden met de inspanningen van deze bedrij ven om hun vloot te verkleinen. Verder staan de boetes in geen ver houding tot de bedragen waartoe bijvoorbeeld de 'kleine' vissers in de kottersector zijn vooroordeeld. Wegens valsheid in geschrifte wa ren de betreffende visserijbedrijven in het najaar van 1987 veroordeeld tot boetes van vele honderdduizen den guldens. De Katwijkse onder neming Parlevliet en Van der Plas kreeg voor de schepen die zijn on dergebracht in de rederijen Viking- bank en de Samenwerking het hoogste bedrag opgelegd: in totaal bijna 1,2 miljoen gulden, waarvan de helft voorwaardelijk. Het Kat- wijkse/IJmuidense bedrijf Kenne- merland kreeg voor haar rederijen Kennemerland bv en Wiron een miljoen boete en W. Kwakkelstein uit Vlaardingen moest in totaal 520.000 gulden betalen. Procureur-generaal Couzijn voel de er namens het openbaar ministe rie gistermorgen helemaal niets voor de opgelegde bedragen te ver lagen. Integendeel. Gelet op het feit dat de betrokken bedrijven het ten laste gelegde misdrijf niet ontken den, eiste hij de bevestiging van het oorspronkelijke vonnis, met dien verstande dat de voorwaardelijke boetes ook zouden worden omgezet in een onvoorwaardelijke straf. Inspanningen De advocaten van de vier visserijbe drijven betoogden gistermorgen dat de opgelegde boetes om een aantal redenen veel te hoog 1 Raadsman H.J. Bronkhorst voerde onder meer aan de strafbare feiten aan het begin van 1986 waren ge pleegd met medeweten en zelfs met medewerking van het ministerie van landbouw en visserij. Een belangrijk argument noemde hij verder ook dat de rederijen in middels hun vloot drastisch hebben gesaneerd, om daarmee in te spelen op de vangstbeperkende maatrege len in de Europese Gemeenschap. In de huidige situatie slagen de be drijven er in om de trawlers het hele jaar door te laten vissen, zonder dat daarvoor overschrijdingen van de vangstquota nodig zijn. "Dat heeft enorme inspanningen gekost", meende Bronkhorst. "Ten opzichte van 1984 is het aantal paardekrach- ten in de vloot teruggebracht met 56 procent en is het aantal arbeids krachten met 49 procent gedaald. In de praktijk betekent dat er van de 29 schepen uit 1984 in 1987 nog maar 13 over waren. Dat betekent een inspanning die zijn weerga niet kent". Bronkhorst vergeleek de opstel ling «van de vier trawlerrederijen 'met de houding van hun collega's uit de kottersector, die met onge veer 600 schepen het merendeel van de Nederlanse vissersvloot uit maakt. In deze sector is nog nauwe lijks sprake van een terugdringen van de overcapaciteit en zijn over schrijdingen van de vangstquota nog aan dë orde van de dag. De gro te trawlers daarentegen zijn in 1987 en 1988 volledig binnen de mazen van de wet gebleven. Gelet op deze ontwikkelingen noemde Bronkhorst het hoogst on rechtvaardig dat de boetes die nu aan de vier rederijen zijn opgelegd, zo enorm afwijken van de bedragen die kottereigenaren voor vangsto verschrijdingen gepresenteerd krij gen. "In het laatste geval gaat in 1986 om vijf procent van de waarde van de besomming, de waarde van de aangevoerde vis. Bij de trawlerl- eigenaren is in dit geval echter uit gegaan van 25 procent van de op brengst. Dat is in strijd met het ge lijkheidsbeginsel". Katwijkse visser A. Hoek gooit netten uit voor Senegalese kust IJMUIDEN/KATWIJK - Om de vissersvloot het hele jaar door in de vaart te houden, zoekt de Katwijkse/IJ- muidense rederij Kennemerland steeds vaker de verre visgronden op. De vriestrawler KW 32 beproeft momen teel weer zijn geluk in de wateren rond de Falkland-ei- landen, de KW 20 gooit zijn netten uit voor de Marok kaanse kust en de twee hekkotters van het bedrijf visten de afgelopen weken vanuit Senegal. De Katwijkse be manningen van de IJM 205 en IJM 206 van Kennemer land zijn vorige week teruggekeerd van hun 44-daagse reis naar dit Afrikaanse land. door Dick van der Plas De twee hekkotters, die samen de zogenaamde spanvisserij bedrij ven, hebben vanaf het begin van dit jaar in de Europese wateren op haring gevist, maar eind maart was het quotum van beide sche pen opgevist. Uitwijken naar al ternatieve vissoorten was op dat moment niet meer mogelijk en de opvarenden hielden er al reke ning mee dat ze tot het begin van het nieuwe haringseizoen werk loos zouden zijn. "Halverwege maart kregen we echter de moge lijkheid om bij wijze van experi ment naar Afrika te gaan", vertelt schipper A.C. Hoek van de IJM 206, "en die kans hebben we bei de handen aangegrepen". Rederij Kennemerland heeft een deelbelang in een visserijbe drijf in Senegal en de vis die de af gelopen weken door de Holland se hekkotters is aangevoerd, werd voornamelijk via deze maat schappij verwerkt en verhandeld. Van elke inheemse vissoort die in het sleepnet van de beide sche pen belandde, is echter ook een aantal ingevroren pakken naar IJmuiden meegenomen. De rede rij bekijkt nu of er ook in ons land een markt voor is. De IJM 205 en 206 visten de eer ste week onder meer op makreel en horsmakreel, maar deze soor ten brengen in Afrika vrij weinig geld op. In de twee visweken die daarop volgden is vooral gevist op baarsachtigen en inktvis. Het vangstoverzicht van schipper Hoek meldt exotische namen als dorate gray en dorate roze, rou- che, tjoff, regvin en zelfs een bar racuda. De vangsten omschrijft de Katwijker als redelijk goed. In de eerste week ging het alleen al voor de IJM 206 om 466 kisten, in de tweede week om 365 kisten en de laatste visweek om 516 kisten. Schermutselingen Voor de 41-jarige schipper Hoek was het de eerste keer in lange tijd dat hij buiten de Europese wateren viste. "Aan het begin van mijn loopbaan ben ik nog wel naar IJsland geweest", vertelt hij, "maar dat was in 1968, toen de 200-mijlszone nog niet van kracht was. Het vissen voor de Afrikaan se kust was dus ook voor mij een hele nieuwe ervaring". Om op de plaats van bestemming te komen de twee kotters hadden Dakar als tijdelijke thuishaven moest 11 dagen worden 'gestoomd'. Er moest een afstand van ongeveer 2600 mijl worden overbrugd. Onderweg werkte de zeven koppige bemanning van de IJmuiden 206 (het zusterschip IJM 205 had negen mensen aan boord) aan het klaarmaken van het nettentuig en werd er wat on derhoud aan de kotter uitge voerd. In de haven van Dakar voegden de Katwijkers zich bij een internationale vissersvloot van Koreanen, Spanjaarden, Fransen, Russen, Noren en De nen. "De eigen visserij van Se negal stelt weinig voor", zo is de indruk van Hoek. "De vloot is compleet verwaarloosd". De sfeer in de havenstad Dakar omschrijft de schipper als ge spannen. "Er waren nogal wat schermutselingen tussen Maure- taniërs en Senegalezen. In de eer ste week dat we passagierden, konden we nog gaan en staan waar we wilden, maar in de twee de en derde week werd een avondklok ingesteld en mocht er na tienen niemand meer op straat. Ook Koninginnedag hebben we met mensen van de Nederlandse ambassade noodgedwongen aan boord gevierd. Het werd niet ver antwoord genoemd om ons naar de ambassade te vervoeren". De twee hekkotters lagen overi gens alleen op de zondag in de ha ven. Op de andere dagen werd ge vist. Vismethode Op de drie. visreizen die vanuit Dakar werden gemaakt, werd de bemanning uitgebreid met drie Senegalezen: een bioloog, een visserij-inspecteur en een visser. De hulp van de laatste was vooral geboden bij het vaststellen van de voor de Katwijkers merendeels vreemde vissoorten die boven water werden gehaald. Tijdens de eerste visreis werd door de IJM 205 en de 206 nog de zogenaamde pelagische visserij beoefend, waarbij het net op verschillende diepten door het water wordt ge sleept. In de twee weken daarna werd overgeschakeld op een an dere vismethode, waarbij door de twee schepen een net aan tweëlij- nen van ongeveer 500 meter lang over de bodem werd getrokken. "In de praktijk werkte dat erg goed", vertelt Hoek. "Het is een methode die al met betrekkelijk kleine schepen kan worden beoe fend omdat de snelheid tijdens het vissen erg laag ligt. We voeren niet harder dan 2,5 mijl per uur en dan is een motorvermogen van 300 paardekrachten voldoende". In de machinekamer van de Hol landse hekkotters staat een motor van 1200 pk. De twee lange lijnen waarmee het net op een diepte van 24 meter over de zeebodem werd getrok ken, wierpen zoveel stof op dat de vis opschrok en tussen de beide stofbanen bleef zwemmen. Een deel belandde al tijdens het vis sen in het 50 meter lange net dat zich achter de lijnen bevond en de rest werd binnengehaald op het moment dat het schip met een veel hogere snelheid aan het eind van een trek de lijden weer op wond. De vis werd daarbij als het ware door het net 'geschept'. Assortiment De omstandigheden voor het vis sen in de Senegalese wateren noemt schipper Hoek bijzonder goed. "De buitentemperatuur was gemiddeld een graad of der tig en daar was nog prima bij te werken", zegt hij. "Er was echter één uitschieter van 45 graden en die dag hebben we het maar wat kalmer aan gedaan". De vangsten werden door de kotters overwe gend vers in de haven aange voerd. Slechts een klein deel van de vis werd aan boord ingevroren. Volgens Hoek kan de visserij in de Afrikaanse wateren uitgroeien tot één van de alternatieven voor de Nederlandse vissersvloot in perioden dat het vangstquotum voor de Europese wateren is op gevist. Het zou dan in elk geval weer een uitbreiding van het as sortiment van de vishandel bete kenen. Voor rederij Kennemer land heeft zich op dat punt de af gelopen periode toch al een om wenteling voorgedaan: bij de Falkland-eilanden vist de KW 32 op inktvis en in de Marokkaanse wateren wordt door de KW 20 ge jaagd op een sardinesoort. Het is nog niet bekend of de hekkotters van Kennemerland in de toekomst opnieuw naar Se negal zullen afreizen. Deze week zijn de schepen (net als het 'zus- terspan' de IJM 203 en 204) opge knapt en gereed gemaakt voor het nieuwe haringseizoen. Aan de tra- ditonele haringrace doet schipper Hoek dit jaar niet mee. Hij ver trekt niet vandaag maar pas op maandag. "Na zo'n lange reis heeft de bemanning wel recht op een paar extra vrije dagen", meent hij. DINSDAG 23 MEI Leiden oecumenisch avondgebed m de Oud-Katholieke kerk. Zoeter- woudse Singel, van 19.00 tot 19.30 uur. oriëntatiebijeenkomst Kamer van Koophandel voor startende ondernemers over onderne mingsplan, marketing, financie ring en vergunningen, aanvang 20.00 uur, Stationsweg 41 concert jeugdkoor Jong Musica en dubbel gemengd kwartet Musi ca, aanvang 20.001 nathakerk. ir in de Mara- Voorschoten thema-bijeenkomst hart- vaatziekten, aanvang 20.00 i WOENSDAG 24 MEI Alkemade Eenacter-festival toneelvereni ging St. Pancratius, om 20.00- om 16.00 uur en uitvoeringen om 19.00 en 20.15 uur. trainingswandeltocht avond vierdaagse. start tussen 18.00 en 19.30 uur bij de St. Josefzaal. Pa- bij INTI. Hogewoerd, voor kinde ren vanaf 10 jaar, aanvang 13.30 uur, informatie en inschrijving tel: 12229? (17-18 uur). informatie-praatavond Borst voeding Groep Leiden bij N. Ver schoor. Burgsteeg 10a. vanaf 20.00 uur. informatiepunt gemeenschap pelijk wonen, van 20.00 tot 21.00 uur, Vereniging Centraal Wonen, Gerestraat 20. tel: 121554. in kader van 'Chansonweek': optreden Maria Del Mar Bonet, aanvang 20.15 uur in de Leidse voorstelling: Wat knaagt?' door het Nationale Toneel, met o.a. Marie-Louise Stheins en Hans Dagelet, aanvang 20.30 uur, Lak-Theater, Cleveringaplaats. Leiderdorp braderie en rad van avontuur op parkeerterrein Leythenrode, van 9.00 tot 16.00 uur. bewegingsgym voor dames olv Mensendiecktherapeute, van tesgadener Alpen, aanvang 20.00 uur in de Muzenhof, Cor Gordijn singel. start avondvierdaagse Veloci- tas, start 17.45 uur bij clubgebouw Con Bravura, Beukenschans. Voorschoten rondleidingen in Kasteel Dui venvoorde, Veurseweg, om 14.00 DONDERDAG 25 MEI Alkemade Eenacter-festival toneelvereni ging St. Pancratius, om 20.00- Alphen open week Streekmuziek- school met demonstratielessen om 16.00 uur en uitvoeringen om Boskoop eerste paal door wethouder Van Ooi voor Solidariteitswinkel, Kerkplein, om 16.00 uur. (piano) en Mark van Hoof (piano). Baukje Toren (fluit), 12.45-13.30 uur, Kapelzaal K&O. Oude Vest. lezing over Noord-Amerikaan se moerasschilpadden, Neder landse Vereniging voor Herpetlo- gie en Terrariumkunde 'Lacerta'. aanvang 20.00 uur in gebouw Staalwijk, Herenstraat 45. in kader van 'Chansonweek': optreden Paul van Vliet, 20.15 uur Leidse Schouwburg. voorstelling: 'Wat knaagt?' door Het Nationale Toneel, met o.a. Marie-Louise Stheins en Hans Dagelet, 20.30 uur. Lak.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 16