Raad Leiderdorp benoemt niet-gewilde schooldirecteur Radarapparatuur langs drukke Rijksstraatweg Jeu de boulesbaan niet van buurthuis scheiden Bezoek budgetvoorlichter van Oegstgeest blijft vrij constant WD uit felle kritiek op onderwijswethouder Wassenaar maakt het bussen onmogelijk mensen te lossen in de straat voor Duinrell v Onvrede over kunst in Wassenaars park Echte ramp vertraagt nep-ramp Wassenaar ALS U UW MARKT WILT VERGRUTEN, UAN HEBREN WIJ HIER IETS UAT ERG GUEU IN UW KRAAM VAN PAS KÜMT. PAGINA 14 REGIO LEIDEN DINSDAG 23 MEI 1989 WASSENAAR - Langs de Wasse- naarse Rijksstraatweg worden zes radarsnelheidsmeters geplaatst en een apparaat dat de snelheid meet én het rijden door rood registreert. Dit laatste apparaat krijgt een plek je bij de eerste kruising die Rijks straatweg-gebruikers uit Leiden te genkomen, de kruising met de Ro- zenweg. Het kan echter ook langs de binnenroutes worden ingezet, waar eveneens radarapparatuur komt. De gemeenteraad stelde gister avond unaniem 150.800 gulden be schikbaar voor de apparatuur. Voor dit geld kan tevens de camera voor het registreren van snelheidsover tredingen worden aangepast. De ra darapparatuur wordt op zes plaat sen geïnstalleerd: de zuidelijke middenberm bij de Rozenweg, de zuidelijke middenberm bij Den Deyl, de noordelijke middenberm bij de Houtlaan, de zuidelijke mid denberm bij de Van der Oudermeu- lenlaan en de beide zijden van de Rust en Vreuglaan. In hun raadsvoorstel spreken B en W de hoop uit dat de apparatuur de pakkans vergroot en een preven tieve werking zal hebben: 'De auto mobilisten zullen zich beter aan de geldende maximumsnelheid hou den, waardoor de verkeersveilig heid toeneemt'. De gemeente wil de maatregelen luid en duidelijk van de daken schreeuwen. Nadat de raadscommissie voor al gemene bestuurlijke aangelegenhe den eerder deze maand akkoord ging met het krediet, zijn de toestel len 'onder voorbehoud' besteld. Zo'n haast heeft de gemeente. VOORSCHOTEN - Het bestuur van het buurthuis Bloemenwijk- Boschgeest in Voorschoten protesteert tegen de aanleg van de door gaande weg die tussen de jeu de boulesbaan en het buurthuis komt te lopen. Die twee vormen een eenheid die niet mag worden door broken, schrijft het bestuur in een brief die is gericht aan de ge meenteraad. Is de weg eenmaal een feit dan moet ze worden overgestoken om van het buurthuis bij de baan of andersom te komen. Vooral voor jeugdigen en bejaarden is dit nadelig, vindt het bestuur. Bovendien kunnen er door de weg geen buitenactiviteiten meer worden georganiseerd omdat het niet meer mogelijk zal zijn om toezicht te houden op de activiteiten binnen en die van buiten. Als er zo nodig moet worden ontsloten, schrijft het bestuur, dan kan dit beter door de nieuwe weg op de Van Hamellaan aan te slui ten. De buurthuisbestuuders wijzen er tot slot op dat de bewuste strook groen de laatste jaren toch al is "gedecimeerd" door de bouw en aanleg van patio-bungalows, de peuterspeelzaal en het buurt huis en de jeu de boulesbaan zelf. 'Geen relatie tussen hoogte inkomen en schuld' OEGSTGEEST - Van het bud getvoorlichtingsspreekuur in de gemeente Oegstgeest heb ben vorig jaar 31 huishoudens gebruik gemaakt. Zestien van die 31 waren nog niet eerder langsgeweest. De andere vijf tien bezoeken het spreekuur sinds de instelling ervan, eind 1984. Het aantal aanmeldingen is in 1988 op het peil van 1987 gebleven. Huishouding, die acht uur per week een functionaris in Oegstgeest laat werken bij wie mensen met finan ciële problemen terecht kunnen. Deze budgetvoorlichter licht voor over bij voorbeeld verzekerings vraagstukken, leningen en de om gang met het huishoudboekje. Oegstgeestenaren met grote schul den helpt de budgetvoorlichter door schuldsanering en -bemidde ling of door afspraken met schuldei sers te maken over uitstel van beta ling. Van de 31 verzoeken om hulp kwamen er 22 binnen via de afde ling sociale zaken van de gemeente LEIDERDORP - Onder pro test van schoolteam, ouder raad en medezeggenschaps raad van de Prins Willem Alexander-school besloot de gemeenteraad van Leider dorp gisteravond mevrouw I.S. Jansen-ter Horst te be noemen tot directeur van de ze basisschool. Met een ruime meerderheid koos de raad voor het voorstel van het colle ge van burgemeester en wethou ders om de vrouwelijke kandidaat aan te trekken. Dertien raadsleden steunden het voostel, vier stemden tegen. Tot de tegenstemmers be hoorden de fractieleden van de WD, met uitzondering van wet houder C. Huigen-van Boven. J. Porsius van de medezeggen schapsraad brak gisteravond een lans voor T. van der Pol uit Zoeter- meer. Deze mannelijke kandidaat genoot de voorkeur van de school, maar het pleidooi vanaf de publieke tribune had geen succes. WD-fractievoorzitter W. Schef- fer behoorde tot de minderheid die achter de keuze van het schoolteam stond. De inspraakprocedure voor de benoeming is volgens Scheffer "niet goed verlopen." De WD'er stelde vast dat wethouder G. Keij- zers al in een veel te vroeg stadium de keuze van de kandidaat wilde 'sturen'. "Eerst goed luisteren en dan met een goed onderbouwd voorstel naar buiten komen. Dat is een betere methodiek dan vroegtij dig uw zienswijze, hoe juist die ook mag zijn, op tafel te leggen en die Onderwijswethouder. G. Keijzers: ..'Geen conflict'.. dan tijdens het proces bij voortdu ring te blijven verdedigen", viel Scheffer wethouder Keijzers aan. Emancipatie Gebrek aan inspraak en de vroege keuze voor mevrouw Jansen waren ook de belangrijkste bezwaren van medezeggenschapsraadslid Porsi us. De voorkeur van het college voor een vrouwelijke kandidaat achtte Porsius evenzeer onterecht. WASSENAAR - De gemeente Wassenaar gaat de overlast van bussen in de straat voor het drukbezochte attractiepark Duinrell zo snel mogelijk aan pakken. Ze weigert te wachten tot de moeizame besprekingen over de keerlus op Duinrell-ter- rein zijn afgerond en komt met druppels, verkeersgeleiders en bermplankjes. Ook worden de bermen van deze Storm van 's Gravesandeweg hersteld. De gemeenteraad stelde hier gister avond 26.200 gulden voor beschik baar. Na het treffen van de voorzie ningen kunnen bussen niet langer naast de weg stoppen, maar zullen ze dat op de weg moeten doen. Dat belemmert de doorgang van het verkeer en is na het plaatsen van stopborden verboden. De politie zal de situatie 'nauwlettend in de gaten houden', meldt het raadsvoorstel dreigend. CDA-raadslid Vreugdenhil noemde de maatregelen gister avond 'pure noodzaak': "Ze zullen niet alleen de verkeersoverlast te rugdringen, maar tevens de ver keersveiligheid bevorderen". Zijn partij wil zo snel mogelijk overeen stemming bereiken over de keerlus, die de bussen- definitief van de straat moet houden waar officieel geen bushaltes zijn. De haltes zijn aan de Van Zuylen van Nijevelt- straat, enkele honderden meters verderop. "De wethouder heeft aan het begin van de procedure verklaard dat het emancipatie-argument geen rol zou spelen, want de gemeente had geen formeel emancipatiebeleid", aldus Porsius. Keijzers noemde de discussie "een buiten alle proporties opgebla zen affaire". De PvdA-wethouder meldde laconiek dat er nooit sprake is geweest van een conflict: beide kandidaten zijn immers in een eer der stadium 'goedgekeurd' door zo wel gemeente als school. Voor het college van burgemeester en wet houders waren betere leidinggeven de kwaliteiten de reden om te kie zen voor de vrouwelijke kandidaat. Door Porsius en Scheffer werden die kwaliteiten gisteravond echter in twijfel getrokken. Scheffer: "Het kan best zijn dat mevrouw Jansen een betere manager is, maar dat kimt u niet zeggen op grond van haar vier maanden ervaring als waarnemend directeur". Volgens Keijzers is de keuze voor man of vrouw niet bepalend ge weest. Wel had het college de voor keur voor een vrouw. Leiderdorp heeft nog geen formeel emanicipa- tiebeleid maar in het collegepro gramma staat wel dat de aanstelling van vrouwen in directeursfuncties moet worden bevorderd. De fracties van CDA, PvdA, D66 en PPR/PSP waren het met Schef fer eens dat de inspraakprocedure voor verbetering vatbaar is. Schef fer toonde zich voorstander van één sollicitatiecommissie in plaats van twee verschillende commissies na mens school en gemeente. Zo kan worden voorkomen dat school en gemeente tegenover elkaar komen te staan. Keijsers beloofde de in spraakprocedure nog eens kritisch te zullen bekijken. Reformatorisch Nog een een andere schoolstrijd kwam gisteravond aan de orde. On der protest van het CDA besloot de gemeenteraad geen subsidie te ver lenen aan de Gomarus basisschool. Die had de gemeente om financiële steun gevraagd voor speciale refor matorische begeleiding van de schoolkinderen. Een minderheid van de raad was van mening dat de school net als alle andere scholen gebruik kan maken van de school begeleidingsdienst Rijnland. De Gomarusschool weigert van deze dienst gebruik te maken om dat Rijnland geen reformatorische begeleiding kan garanderen. Expositie valt slecht bij CDA en WD WASSENAAR - De grote rampbestrijdingsoefening in Wassenaar moest gisteravond vanwege een 'echt' rampje later beginnen. De vuur- bestrijders spoedden zich om half acht naar de sauna van Stigter aan de Hofcampweg. Het kleine brandje hier kostte slechts 15 minuten blus tijd. Vervolgens kon een begin worden gemaakt met de oefening waaraan voor het eerst in de geschiedenis van de Wassenaarse brandweer werd meegewerkt door andere instellingen zoals het Rode Kruis, politie, an dere hulpverleners en 'nep-slachtoffers'. De nepramp begon met een explosie in het gasdistributiestation op het terrein van de voormalige gasfabriek aan de Johan de Wittlaan. De brand die hierop uitbrak, sloeg over naar het magazijn en naar het pand van de firma Bégé aan de overzijde van het kanaal. De werknemers in het magzijn raakten in paniek, net als zij die op het dak aan het werk waren. De brandweer was de brand snel meester. De mensen uit het brandende magazijn konden snel worden gered. Het geduld van de wachtenden op het dak werd danig op de proef gesteld. De te hulp ge snelde supermoderne ladder-redwagen stond niet goed op zijn onder stel hetgeen problemen opleverde bij het omhoog brengen van de lad der. Er vielen vier doden. Vijftien mensen raakten gewond. De oefening trok veel bekijks van buurtbewoners. WASSENAAR - De kunsttentoon stelling in het park rond raadhuis De Paauw valt slecht bij CDA en WD, die samen een comfortabele raadsmeerderheid hebben. De par tijen vinden het een slechte zaak dat veel kunst er al stond op het mo ment dat de raad gisteravond geld beschikbaar moest stellen. Ook de kwaliteit van de kunst viel de partij en tegen. Zij hebben het niet zo op ellenlange repen stro rond bomen, hooischelf-achtige bouwsels met eén professorenhoed, hoge pilaren met een raket-opbouw en een glim mende bouwsels op een heuveltje. "Hadden B en W invloed en con trole op de aard en kwaliteit van de kunst?", vroeg WD-woordvoerder mevrouw Van Eesteren-Smith zich af. "Had er geen welstandsadvies gegeven moeten worden?" CDA- fractieleider Schelhaas verbasterde de naam van het kunstenaarscollec tief, 'verloren paradijs', in 'verloren illusie': "Na afloop van dit avontuur moeten we nagaan of we hiermee verder gaan of andere richtingen opgaan, die beter zijn". De politicus vreest dat het gebeuren Wassenaar- ders vervreemdt van kunst. De PvdA/D66-combinatie hield zich verre van subjectieve waarde oordelen en prees het feit dat de ten toonstelling drie weken voor de opening al spraakmakend is. "Veel mensen nemen een kijkje en discus siëren. En dat is precies de bedoe ling", sprak fractieleider Goulooze. Kunstwethouder Greep (PvdA/D66) gaf toe dat het krediet eerder door de raad behandeld had moeten worden, maar gaf een beetje de schuld aan andere subsidiege vers zoals de provincie. De provin cie kwam laat over de brug met ma teriaalkosten en stelde de lastige voorwaarde dat De Paauw kunst moet krijgen die niet in een atelier stond maar ter plekke werd opge bouwd: "En als het voor 8 juni moet staan, moetje nu al bouwen". Lustoord Nadat de gemeente voor eerdere beeldententoonstellingen andere regionale kunstenaarsclubs bena derde, probeerde ze het deze keer met een Zuidhollandse kring. Fo to's van eerdere werken leerden de bestuurders dat het geen charlatans of amateurs waren en ze stoeiden wat met thema's. Bestuurders en kunstenaars kwamen uit op een lieflijke tuin of lustoord en de de kunstenaars willen met hun werken een samenhang tot stand brengen tussen verleden en toekomst. De bouwsels moeten gedroomde herinneringen verbeelden, verbor genheid en geborgenheid suggere ren, vervreemding opwekken en het verzonkene, niet-herinnerde uitdrukken. Het thema had niet be paald een experimenteel karakter, dat werd later door het ministerie van WVC ingebracht. In januari kre gen B en W de eerste schetsen onder ogen. De kunstwethouder wist niet pre cies wat het zou worden, maar vindt dat kunstenaars de vrijheid moeten hebben hun schetsen uit te werken. Over het resultaat wil hij best twis ten. "Toen we vorige week de eerste bouwsels zagen, hebben we binnen B en W deze discussie al voorzien en afgesproken dat er een evaluatie zal volgen". Maar wat had hij er aan kunnen doen? Had hij er de hele dag bij moeten zitten? Na de vergadering gaf Greep toe dat hij als burger "ook wat moeite heeft met de werken. Als kunstwet houder moet ik echter geen oordeel hebben en vind ik dat ook dit soort kunst mogelijk moet zijn in Wasse naar". Hij roemde onze tolerante maatschappij, al denkt hij wel dat alleen een happy few de werken zal waarderen. De beeldententoonstelling kost 87.830 gulden. De provincie betaalt daarvan 55.500 gulden en sponsors schenken 9.500 gulden. De gemeen te hoopt 2.830 te verdienen met de verkoop van catalogi en kan de rest -10.000 gulden - overboeken van de 10.000 gulden tellende stelpost 'beeldententoonstelling'. Oegstgeest, vijf rechtstreeks en drie via andere hulpverleners. Zeventien van de 31 bezoekers van het spreekuur beschikken over een inkomen van minder dan 1500 gulden per maand. Het hoogste in komen van de bezoekers van het spreekuur is 3200 gulden. De mees te verzoeken om hulp zijn afkom stig van alleenstaanden en éénou dergezinnen. De budgetvoorlichter meldt in het jaarverslag dat er geen relatie is tus sen de hoogte van de schulden en die van het inkomen. Drie van de 31 bezoekers hebben helemaal geen schuld. Negen anderen kampen met schulden van 5000 gulden of minder, veertien cliënten moeten tussen de 5.000 en 25.000 gulden te rugbetalen, vier cliënten tussen de 25.000 en 50.000 gulden en één Oegstgeestenaar staat voor een be drag tussen de 50.000 en 100.000 gul den in het krijt. De meeste schulden betreffen huur- en energierekeningen. Ook draait het dikwijls om persoonlijke leningen die mensen niet meer kun nen aflossen. Met 19 van de 31 cliënten uit 1988 krijgt de budgetvoorlichter ook dit jaar weer te doen. De budgetvoor lichter vindt dat zelf "vrij veel". Oorzaak zou zijn dat er nog steeds veel "begeleidingszaken" lopen. Voorts heeft zij regelingen getrof fen voor haar cliënten die meer dan een jaar in beslag nemen. "Geble ken is ook dat veel 'oude' cliënten zich opnieuw tot de stichting wen den", schrijft ze voorts. INSLUIPERS - Bewoners van huizen aan de Irislaan, Emmalaan en Warmonderweg in Oegstgeest hebben gisterochtend bij de politie aangifte gedaan van insluipingen in hun woningen. In alle gevallen zijn handtassen buitgemaakt. In de tassen zaten rij bewijzen, sleutels, bankpasjes, che ques en portemonnees met munt- Bruggeman plant bomen in Israël voor Leiderdorps verzetsechtpaar LEIDERDORP - De Leiderdorpse burgemeester A.J.A.L. Bruggeman heeft gisteren samen met zijn vrouw in Jerusalem twee bomen ge plant ter ere van het Leiderdorpse verzetsechtpaar Keijser. De Johan- nesbroodbomen kregen een plekje langs de grote Laan der Rechtvaar digen in de buurt van Yad Vashem, het museum der getroffenen. Langs de bewuste laan zijn 'voor de eeuwigheid' bomen geplaatst voor mensen die hun leven hebben Opgeofferd voor het redden van jo den. De Keijsers hadden in de oor log een huis voor 'doortrekkende troepen' en hebben enige joodse mensen jarenlang opgevangen. De heer C. Keijser is inmiddels 78, mevrouw Keijser-Heukelom is 79 jaar. Om gezondheidsredenen kon den ze niet naar Israël afreizen, maar ze zijn zeer verheugd dat de burgemeester de bomen wilde plan ten tijdens zijn vakantie. Om die handeling mogelijk te maken moes ten ze hem wel machtigen aan het Israëlische parlement, de Knesset. Naast de bomen staan naambord jes. "Voor de kleinkinderen", zegt Keijser bescheiden. Burgemeester A.J.A.L.: gemach tigd door echtpaar Keijser. (foto v Als adverteren ergens geschikt voor is, dan is het wel voor het bewerken van nieuwe marktgebieden. Ook hier kan het LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD u prima van dienst zijn. Samen met 6 andere kwaliteitskranten zijn wij namelijk verenigd in GROOT DAMIATE. En dat GROOT DAMIATE voor u één van de interessantste stukjes Nederland kan bereiken, is geen holle advertentiefrase maar een keihard gegeven. Wat denkt u van het aantrekkelijke, aaneengesloten gebied van Zaanstad/Purmerend door Haarlem en omstreken heen naar Leiden, ook wel bekend als de koopkrachtige gordel rond Amsterdam? Met 723.200 regionale dagbladlezers bieden wij u een marktgebied met mogelijkheden. Temeer daar statistisch is vastgesteld dat dit gebied gewoon wat méér financiële armslag heeft. Interesse?? Bel 071-161400 en wij vertellen u graag alles over deze vérstrekkende manier van adverteren LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD. Verrassend veelzijdig in trefzeker adverteren.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 14