TAD LEIDEN 'Rechtzaak tegen staatssecretaris' AjjjfjgP Leidse Lakenfeesten dit jaar opnieuw groter LEIDSCH DAGBLAD ■■■■■■■■■■■■■■■■II r het beleidsplan speciaal onder- eTTeTerem|n|TeTerTaTTse Provincie doet eerst een studie naar rijksweg 11 SLOOP AAN HAVENKADE f I jA 'Noordeinde niet weer openstellen' Enquête over LUF geeft een miljoen voor 'Leren op afstand' Twee mannen kraken parkeermeters DINSDAG 23 MEI 1989 Ginjaar weigert personeelsstop speciaal onderwijs op te heffen LEIDEN - De gemeente Leiden Gemeenten (VNG) overwegen gistermiddag in de centrale com- een rechtszaak aan te spannen missie voor onderwijsoverleg, tegen staatssecretaris Ginjaar- waarin schoolbesturen, personeels- Maas (VVD/onderwijs) als zij en ouderorganisaties zijn vertegen- blijft weigeren de uitspraak van woordigd. de Raad van State over de per- soneelsstop in het speciaal on derwijs op te volgen. Donder dag moet in de Tweede Kamer ^"gemeente Leiden" blijken of Ginjaar-Maas de per- soneelsstop in het speciaal on derwijs opheft. Gisteren maak te zij in een gesprek met de ge meente Leiden en de VNG dui delijk daar zeer weinig voor te voelen. wil eerst afwach ten hoe de Tweede Kamer denkt over de uitspraak van de Raad van State, die vorig week bepaalde dat de gemeente Leiden een tienjarige jongen ondanks de personeelsstop op een school voor moeilijk lerende kinderen moet toelaten. Verder oor deelde de Raad van State dat de per soneelsstop in strijd is met de Grondwet, de Wet op het speciaal onderwijs en de Leerplichtwet. Ginjaar-Maas trekt daaruit niet de conclusie dat zij de maatregel moet Inmiddels heeft het negeren van de intrekken. Zij zei in het overleg zich uitspraak van de Raad van State ge- niet aangesproken te voelen en te leid tot opschorting van het overleg betwijfelen of 'de rechter de bedoe- LEIDEN De provincie Zuid-Hol- heeft gedeputeerde L. Stolker-Nan- land verricht een studie op basis ninga demissionair minister Smit waarvan zij al dan niet akkoord zal Kroes van Verkeer en Waterstaat af gaan met de aanleg van rijksweg 11- gelopen woensdag tijdens een over- west die Leiden via de Stevenshof _legbijeenkomst laten weten. Het en Voorschoten met de kust ver- "Tekening rijden', waarbij automo- bindt. In dit zogenaamde mobili- bilisten moeten betalen voor het ge- teitsplan voor het gebied tussen bruik van wegen, is volgens de pro- Leiden en Dordrecht wordt een af- vincie een zaak van langere termijn, weging gemaakt tussen uitbreiding (Jok vindt de provincie het i het openbaar leg van wegen. De provincie vindt het noodzake lijk dat op korte termijn praktische maatregelen worden genomen om het aantal auto's te verminderen, zo Alle ruiten ingegooid LEIDEN - Na de zoveelste onenig heid gooide een bewoner van de Oosterdwarsgracht gistermiddag alle ruiten in van het huis van zijn buurman. De dader is daarna spoor loos. Volgens zijn vrouw is hij naar zijn zuster in Zeeland gevlucht. In de afgelopen maanden hadden de twee families al vaker met elkaar overhoop gelegen over allerlei klei ne dingen. Het gooien van een stuk hout van de een naar de andei vormde gister de spreekwoordelij ke druppel die de emmer deed over lopen. effectief beleid nodig dat de kortere termijn wordt vastgelegd deren hoe de inwoners van Zuid-Holland stuurden. Toen voelde ik mij ling heeft te zeggen dat de formatie stop in strijd is met de wet en van ta fel moet'. 'Naar de knoppen' De staatssecretaris had voorafgaan de aan het onderwijsoverleg een ge sprek over de uitspraak met de ge meente Leiden en de VNG. Leiden en de overkoepelende organisatie voor de gemeenten menen dat de uitspraak algemeen geldend is en niet alleen op de Leidse zaak van toepassing is. Ginjaar-Maas ontken de dat. Volgens haar is de uitspraak juridisch onhoudbaar en slechts van toepassing op de specifieke si tuatie in Leiden. De staatssecretaris meent dat haar beleid om de groei van het speciaal onderwijs te be heersen 'naar de knoppen' zou zijn als zij de uitspraak van de Raad van State opvolgt. De Leidse PvdA-wethouder Van Dongen zei desgevraagd zeer ver baasd te zijn dat de staatssecretaris de rechtelijke uitspraak weigert uit te voeren. Volgens Van Dongen was Ginjaar-Maas vooral boos over het feit dat de Raad van State haar niet had gehoord. "Ze was in haar rechtsgevoel aangetast en ze dacht dat er als zij was gehoord een ande re uitspraak was gekomen", aldus Van Dongen. "En nu zegt ze gewoon: ik leg de uitspraak naast me neer. En de Ka mer steunt me. Ze meent ook dat het om een specifiek geval, terwijl iedereen in onderwijsland conclu deert dat het om een uitspraak gaat waarin de personeelsstop in strijd met de wet wordt verklaard", aldus Van Dongen. "Leiden kreeg boven dien het verwijt dat wij teveel kin- het speciaal onderwijs LEIDEN De gemeenteraad moet besluiten de Leidse vuilver brandingsinstallatie in 1992 te sluiten, vindt SP-raadslid Cor Vergeer. De provincie Zuid-Hol land moet daarbij volgens hem aansprakelijk worden gesteld voor de situatie die is ontstaan rond de Leidse vuilverbranding: de extra kosten die moeten wor den gemaakt nu de vuilverbran ding van de Raad van de State de uitstoot drastisch moet vermin deren, mogen volgens het raads lid niet op de burgers worden ver haald. Vergeer schrijft dit in een brief aan de gemeenteraad, de provin cie Zuid-Holland en bestuur en directie van de Gevulei. Vergeer hekelt in zijn brief de houding van zowel de Gevulei als de pro vincie. "Ondanks wettelijke maatregelen wordt niet aan 'Provincie is aansprakelijk voor sluiten vuilverbranding' milieu-eisten voldaan en onmid dellijk wordt de burgers te ver staan gegeven dat zij voor de kos ten mogen opdraaien", aldus het raadslid over de houding van de Gevulei, die geen haast heeft om de uitstoot van de installatie zo snel mogelijk te verminderen. Vreemd noemt het raadslid de kritiek van de provincie op het feit dat de vuilverbranding van de Raad van State tot 1996 een ver gunning mag hebben. "Het was immers dezelfde provincie die een vergunning aan de Leidse vuilverbranding heeft afgegeven tot 1996". Volgens Vergeer kan de provin cie worden verweten dat ze niet tijdig en adequaat maatregelen heeft getroffen om de ontstane problemen het hoofd te bieden. "De Leidse vuilverbranding ver brandt al jaren lang en omwonen den eisen al jaren lang milieu maatregelen en zo snel mogelijke sluiting. De problemen zijn dus niet van vandaag of gisteren", al dus Vergeer, die stelt dat de pro vincie voor dit alles aansprakelijk moet worden gehouden. Het raadslid wil verder dat snel voor bereidingen worden getroffen om de uitstoot van de vuilverbran ding te verminderen zoals door de Raad van State is bepaald. - LEIDEN - Met de sloop van de panden aan de Havenkade is afgelopen week een begin gemaakt. Op het i lige terrein van de bouwmaterialenhandel Van Dijk Co, worden veertig woningen gerealiseerd door projectont wikkelaar Erica Beheer int Leiden. De aannemer wilde eigenlijk al twee maanden geleden met de sloop beginnen, maar de verhuizing van Van Dijk Co naar een terrein in de Merenwijk duurde langer dan gepland. Volqens chef stadsvernieuwing L. Meijer, zal de streefdatum voor de oplevering van de woningen 7orbCT=y"ou^"mo* mynTechtsgTAeïTêraakt IkTên gehaaid wordem zoals b,J U00rbee' Tie dL°kgsterkTan taar djfers twiffef de makelaar van het Havenkadeproject, Fides, blijft optimistisch wat de opleveringsdatum betreft. Vol de tusseT Ze heeft die opmerking toen ook te- een woordvoerder zullen de eerste woningen in april 1990 aan de bewoners beschikbaar worden gesteld. taak moet ruggenomen". Voor het jaar 2010 een streefbeeld opgesteld, provincie meent dat gelegen jaren ook worden aangegeven. En dan vooral op het gebied van het milieu. Hier op heeft minister Smit-Kroes i april 1990 x uitgebreid bodemonder- Procedures Maar een feit blijft dat de staatsse- Naar vervuilde grond zijn al voorboringen gedaan, daaruit blijkt niet dat de bodem is verontreinigd", aldus de woordvoerder. Van de veertig woningen is inmiddels ruim driekwart verkocht. (foto Jan Holvast» principe positief gereageerd. In het cretaris ook aan de gemeente Lei- eerstkomende meerjarenprogram- den en de VNG duidelijk heeft ge- ma Infrastructuur en Transport maakt niet te zullen overgaan tot Vordering van aandeelhouders Brill afgewezen DEN HAAG/LEIDEN - Stichting Luchtmans mag tijdens aandeel houdersvergaderingen van uitgeve rij Brill over alle zaken haar stem uitbrengen. De president van de Haagse rechtbank heeft de stich ting waartegen door bepaalde dissi dente aandeelhouders van de Leid se uitgeverij Brill een kort geding was aangespannen, in het gelijk ge steld. Alle eisen van de dissidente aandeelhouders zijn afgewezen. Het kort geding was het gevolg van een slepend conflict tussen aan deelhouders en raad van commisa- rissen van de uitgeverij. De aandeel houders dienden onlangs een motie van wantrouwen in tegen de raad van commissarissen omdat zij von den dat het bedrijf dslecht werd ge leid. Die motie werd echter afge stemd. Dat gebeurde door het stem gedrag van de stichting Luchtmans die in het leven is geroepen om plot- selingen overnames van het bedrijf te voorkomen. De dissidente aandeelhouders meenden twee weken geleden toen het kort geding diende, dat de stich ting Luchtmans alleen diende voor het voorkomen van overnames en verder niets. Vandaar dat middels het geding de rechtbank gevraagd werd om de stichting te dwingen zich aan haar opdracht te houden. De president van de Haagse rechtbank, mr. J.S.W. Holtrop, wees de eisen af omdat in het ge ding niet kon worden vastgesteld of en van welke zijde een reeel gevaar voor een overval bestaat. Volgens hem hoeft dat ook niet te worden onderzocht. De Stichting Lucht mans is rechtsgeldig en op niet meer aan ter tasten wijze opgericht en in het bezit van aandelen gesteld. Als aandeelhoudster heeft de Stich ting Luchtmans een ongeclausu leerd stemrecht, waarvan zij vol gens de uitspraak in beginsel onbe perkt gebruik mag maken, ook al is zij met een speciaal doel opgericht. Brill maakt een moeilijke periode door. Over 1987 bedroeg het verlies ruim acht ton en over het afgelopen jaar was er wederom een exploita tieverlies van 6,5 ton. Directeur dr. W. Backhuys nam ontslag en de heer F. Pruyt is interim-directeur geworden. De vertrouwensman drs. C. de Koning zou een onderzoek in stellen naar de interne gang van za ken bij Brill en zou aandeelhouders daarover vervolgens inlichten. Zijn rapportage is er nog niet. 1995 zal zo'n taakstelling ko men te staan. Tijdens het overleg met Smit- Kroes over het Tweede Structuur schema Verkeer en Vervoer is voor al gesproken over beperking van de groei van het aantal auto's, de moge lijkheden daarvoor op korte termijn en beperking van de wegcapaciteit. Ook de rijksbijdrage in de exploita tiekosten van het openbaar vervoerregio's en de instelling 1 een infrastructuurfonds zijn aan orde geweest. ander beleid. Bovendien speelt mee dat het kabinet demissionair is en de staatssecretaris niet kan wor den weggestuurd door de Tweede Kamer als zij bij haar weigering blijft. Daarom overwegen Leiden en de VNG nieuwe procedures. Van Dongen: "De juristen van de ge meente Leiden en de VNG bekijken op dit moment welke juridische stappen mogelijk zijn om zo snel mogelijk de staatssecretaris te dwingen de uitspraak van de Raad van State op te volgen". D66 en Linies Leiden willen eerst 'fysieke maatregelen' parkeren in open te stellen voor verkeer beide richtingen. Beide partijen vinden dat eerst geprobeerd moet worden met fysieke maatregelen als drempels en sluizen het huidige eenrichtingverkeer te handhaven. PvdA, WD en CDA, tesamen een ruime meerderheid in de gemeente- Links Leiden raad, vinden echter dat het eenrich- te heffen is naar hun mening onvol- r het Noordeinde tingverkeer moet worden opgehe- doende onderbouwd. Zij pleiten het bij wijze van een proef s leggen van twee sluisjes nabij het D66 en Links Leiden schrijven in Kort Rapenburg en de Oude Var een brief aan wethouder Van der kenmarkt. Zo'n proef zou enkele Molen (verkeer) dat onvoldoende is maanden moeten duren, onderzocht wat het effect is van fy sieke maatregelen. Het collegebe- De twee partijen vrezen met na- sluit om het eenrichtingverkeer op me da* Pancras-West Bierbrouwersfestijn en 'stadsdagen' van Minerva nieuwe onderdelen LEIDEN Zoals voorgaande zijn de Lakenfeesten die van 5 tot en met 17 juli worden gehou den, ook dit jaar weer groter ge worden. Naast jaarlijkse peilers zoals de Lakenmarkt, peurbak- kentocht, gouden-petwedstrij- den en 'Leiden culinair', zijn er in de vijfde jaargang nieuwe on derdelen zoals een bierbrou wersfestijn op het Stadhuis plein, feesten op het Vrouwen kerkplein en bij de Morspoort en 'stadsdagen' van studenten vereniging Minerva. Met name de bijdrage van Minerva ter gelegenheid van haar 35ste lus trum, is opmerkelijk te noemen. Voorheen heeft zij zich nooit veel aan de Leidse bevolking gelegen la ten liggen. Lid van de lustrumcom missie Gerben van Genderen Stort zegt dat de vereniging in de komen de jaren meer open wil staan voor de Leidse bevolking. Met deze u^-t- stadsdagen wil Minerva een begin *voKaitjaa maken om positiever op Leidenaars grote a ro over te komen. De Lakenfeesten openen dan ook woensdag 5 juli met met de musical Guys en Dolls die in de Leidse schouwburg wordt opgevoerd. De beroemde Amerikaanse Broadway- musical wordt door Minerva op de planken gezet en in totaal zes keer opgevoerd (op 5, 6, 8, 9, 12, en 13 ju li). Op de drie dagen 5,6 en 7 juli zijn op het Pieterskerkplein verschillen de bandjes te horen. Recordpoging Een andere opvallende activiteit van de studenten is een recordpo ging polonaiselopen op vrijdag 7 ju li. Het record van 9000 deelnemers wil Minerva breken door 10.000 mensen op de been te brengen. Dit evenement wordt opgenomen door de Tros voor het televisieprogram- het collegebesluit wordt uitgevoerd, er geen enkele weg terug meer is. De sluisjes-vari ant biedt - mocht deze mislukken - altijd nog de mogelijkheid het Noordeinde in twee richtingen open te stellen. Het college heeft echter al eerder duidelijk gemaakt niets te zien in de oplossing die de twee aandragen. Volgens het college zouden mis schien 15 van de 700 automobilisten Net als in het verleden gaf ook dit die dagelijks het inrijverbod over- jaar de financiering van de Laken- treden, door de sluisjes tot inkeer feesten de nodige problemen. Op worden gebracht. Het collegebe- het laatste nippertje kon een nieu- sluit was gestoeld op een brief van we hoofdsponsor worden gevon- vijf fractievoorzitters waarin het den. Dat is dit jaar de organisatie college om een ingrijpen werd ge- hebben Leiden Leeft, een overkoepelend vraagd. den, of LEIDEN - Wijkvereniging Pan- cras-West houdt onder buurtbewo ners en bedrijven een enquête naar de parkeerproblemen in dit deel van de stad. De gemeente evalueert binnenkort het gevoerde parkeer beleid en de wijkvereniging wil daarbij met zelfverzamelde resulta ten een duidelijk standpunt kunnen laten horen. Parkeren vormt al lang een groot knelpunt in Pancras-West, terwijl de problemen in de avonduren vol gens de wijkvereniging de laatste tijd zijn toegenomen. Dat zou te ma ken hebben met een groter aantal sociaal-culturele activiteiten. Bewoners en bedrijven wordt bij de enquête onder meer gevraagd of als vergunninghouder moeite parkeerplaats te hinder hebben van fout- orgaan van Leidse ondernemers. De raadscommissie ruimtelijke parkeerders, al dan niet zelf wel Directeur van het organiserende ordening en verkeer spreekt zich eens noodgedwongen fout parke- Leidse Evenementenfonds Hugens donderdagavond uit over het voor- ren en of ze tevreden zijn zegt dat hij de bijdrage van de ge meente aan de Lakenfeesten graag hoger zou zien. "Het is nu elk jaar schrapen om de centen bij elkaar te krijgen". Hugens ziet als mogelijk heid dat de gemeente niet langer de kosten voor bijvoorbeeld dranghek ken en andere faciliteiten in reke ning brengt. stel van het college. parkeercontrole. De eerste de beste'. De op- een origineel Chinees draagbalken brengst van de recordpoging komt poppentheater als hoogtepunt ten goede aan de bouw van het zeil- wordt aangemerkt, schip De Eendracht voor gehandi- Een andere nieuw element in de capten. Er wordt nog gezocht naar Lakenfeesten is de bijdrage van de sponsors die per deelnemer een gul- Leidse Radiozendamateurs, die op den willen schenken. zondag 9 en 16 juli vanaf de Burcht- Op het Stadhuisplein is zaterdag heuvel uitzendingen verzorgen. Ge- 8 juli een bierbrouwersfestijn dat demonstreerd worden een station wordt georganiseerd door de Leid- voor het maken van verbindingen se vereniging De Vrolijke Tempel- over de gehele wereld op de korte Voor deze dag zijn 17 ambach- golf en een ontvangststation telijke brouwerijen uitgenodigd i hun waren, uitsluitend natuurlijke bieren zonder chemischetoevoe gingen, te tonen. Een Limburgse brouwer stelt voor deze gelegen heid een kleine brouwerij op waar mee demonstraties worden gege ven. Eveneens op het Stadhuisplein het straat- en kindertheater Meteo-satelietbeelden. Jules Deelder Tijdens de Lakenfeesten worden de pleinen nadrukkelijk bij de festivi teiten betrokken. Naast evenemen ten op het Vrouwenkerkplein waar onder andere Kaz Lux en Jules bij op zaterdag 15 juli het optreden Deelder optreden, Stadhuisplein, Arsenaalplein en Nieuwe Beesten markt, is er ook feest bij de Mors poort. Daar komt op zaterdag 15 juli lasershow rond 23.00 een openlucht-bioscoop, waarbij de chantant Morspoort wordt afgesloten en waarin een scherm wordt aange bracht. Een belangrijke schakel geduren de de gehele Lakenfeesten is het waterpodium aan de Hoogstraat. Op donderdag 6 juli vindt daar de jurering van de peurbakkentocht plaats die om 18.30 vanaf de Bees tenmarkt vertrekt. Voorts treden daar op zondag 9 juli in het kader van de manifestatie 'Leiden, stad voor vluchtelingen' het Zairese koor Msaada Lokole, de Cam bodjaanse muziekgroep Sin Sisa- mouth Orkest en het Afrikaanse dans en percussiegroep Abudia Friends op. Werf-pop LEIDEN - Het Leids Universitair Andere programmapunten van de Fonds (LUF) is van plan een mil- Lakenfeesten zijn: Leidse Laken- joen gulden aan de universiteit te markten op zondag 9 en 16 juli in de geven voor een project 'Leren op af- gehele binnenstad van 11.00 tot stand'. In dit project past het maken 17.00 uur, Werf-pop op zondag 9 juli van programma's voor Europese in het Van der Werfpark van 13.00 educatieve televisie via de sateliet tot 22.00 uur, kunstverkoopmarkt maar ook wetenschappelijk onder op woensdag 12 juli op het Stad- zoek naar het funtioneren van een huisplein, Rembrandtfeest bij de dergelijke leermethode. Rembrandtbrug met vuurwerk- en Volgend jaar wordt via de Olym- rond 23.00 uur, diner pus-sateliet (die binnenkort de feesttent Arsenaalplein lucht ingaat) 9 uur educatieve tele- met Baskische muziekgroep Navar- visie per dag voor Europa uitgezon- ra Canta op vrijdag 7, zaterdag 8 en den. Voor de exploitatie van het sa- zondag 9 juli, gliberpaalgevechten telietkanaal is een Europese gebrui- bij waterpodiujn in Witte Singel ter kersgroep 'Eurostep' opgericht. De- hoogte van het Arsenaalplein op ze heeft als vestigingsplaats Leiden zondag 9 juli. Nationaal Concours uitgekozen. Van Eurostep kunnen Straatmuziek op zondag 16 juli in de organisaties lid worden die een bij- binnenstad van 13.00 tot 17.00 uur drage willen leveren aan deze vorm en met finale in feesttent Arsenaal- van educatieve televisie, plein van 17.00 tot 21.30 uur. Leiden Op dit moment is de Leidse uni- culinairop vrijdag 14 (17.00 tot 22.00 versiteit nog niet bij Eurostep be- uur), zaterdag 15 (12.00 tot 22.00 uur) trokken. Maar de voorzitter van het en zondag 16 juli (12.00 tot 20.00 college van bestuur, C. Omen, sluit uur), dagelijks zijn er ritten met de niet uit dat onderdelen van de uni- paardetram door de binnenstad en versiteit zich in de toekomst gaan van woensdag 12 tot en met zondag aansluiten bij Eurostep en pro- 16 juli staan er enkele kermisattrac- gramma's gaan verzorgen, ties op de Garenmarkt. in het kader van het 100-jarig be staan van het fonds volgend jaar. Het algemeen bestuur van het LUF beslist zaterdag definitief over de gift. Oomen, die ook bestuurslid is van het LUF, deelde de universi teitsraad gisteravond mee dat de gift zo goed als zeker is. LEIDEN - Omwonenden van het Galgewater belden gistermorgen de politie met de mededeling dat twee mannen op klaarlichte dag parkeer meters aan het kraken waren. Een surveillance-auto die onmiddellijk een kijkje ging nemen ontdekte echter dat het twee medewerkers van de gemeente waren die de auto maten leegden en geen parkeerme- De gift van het LUF heeft plaats terkrakers. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13